Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.412
|
čitano: 3.653.031
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
11 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

sigurno ne, ali trazio sam po forumima i jako puno korisnika se žali na ovo. Jako puno korisnika je kontaktiralo microsoft radi ovog i nitko jos nije dobio rješenje

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

internet je čudna biljka (mjesto) kao i forumi, konkretne teme.. i svi problemi koji se dese na takvom mjestu postanu 'jako puno'.. pogrešna precepcija :)

-MS ne fixa tvoj problem, nikad ni neće. Koristi OS koji zadovoljava tvoje potrebe, no tad moraš zadovoljiti requirementse ili imaš neki 'treći' problem (kao kvar, malware itd.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
ivan72478 kaže...

Svima koji se misle prebaciti sa win7 na 10ku, ako vas zanima moje misljenje, nemojte se prebacivati. Ja od kad sam stavio desetku kajem se. Stalno neki problemi, pisao sam vec o sppsvc.exe (microsoft protestion platform...) koji mi jede cpu cesto. Dakle na laptopu ne radim nista, i od jednom se procesor pocne vrtit na 30% i tako pola sata, i dnevno bar 6,7 puta. A u novije vrijeme mi zna iz cista mira se podici na 80%. Tako da, jednom rječju-sranje. 

150 PCja kod mene u firmi i 20ak ostalih raznih koje održavam se ne slažu sa tobom. Nijedan od navedenih nema problema sa tim sppsvc.exe (nit sa bilo čime drugim, kad smo kod toga).

 

Imam preporuku za tebe (to sam i Edgeu predložio - pređi na Arch ili si kupi abakus.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Ja sam samo napisao svoje iskustvo, ne kažem da je svima tako.

Jucer mi je stigao novi update, evo sad ovo radi vec dva dana https://s18.postimg.org/xmbx740g9/Capture.png

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

@ivan72478

Pokreni iz upravljacke ploce automatsko odrzavanje, i pusti ga preko noci da to odradi. Ako ga prekines, svaki put krece ispocetka.

Za procese koji te zezaju vidi detaljni prikaz od cega su...
11 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ivan72478 kaže...

Svima koji se misle prebaciti sa win7 na 10ku, ako vas zanima moje misljenje, nemojte se prebacivati. Ja od kad sam stavio desetku kajem se. Stalno neki problemi, pisao sam vec o sppsvc.exe (microsoft protestion platform...) koji mi jede cpu cesto. Dakle na laptopu ne radim nista, i od jednom se procesor pocne vrtit na 30% i tako pola sata, i dnevno bar 6,7 puta. A u novije vrijeme mi zna iz cista mira se podici na 80%. Tako da, jednom rječju-sranje. 

 Srećom ne zanima nas tvoje mišljenje.

 

neda mi se
11 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

bunkermax  hvala, probati cu.

 

@nicky.sl ako te ne zanima moje misljenje, zasto si se uopce osjetio prozvanim odgovorit?

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ivan72478 kaže...

bunkermax  hvala, probati cu.

 

@nicky.sl ako te ne zanima moje misljenje, zasto si se uopce osjetio prozvanim odgovorit?

 Neki unutarnji poriv me natjerao čisto zato što si "jučer" prešao na desetku i našao se kompetentnim da daješ savjete ljudima koji ju koriste duuuugo. ta tvoja poruka bi imala smisla u temi o Win 7.

 

Ako do sada nisi napravi čistu instalaciju jer nadogređena na sedmicu zna stvarat baš te brobleme koje navodiš

neda mi se
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 11:55 (nicky.sl).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito

Napravio sam cistu instalaciju, ne nadogradnju. I ne, nisam kompetentan raspravljati o softwerima jer to nije moje područje, ali svakako imam pravo izrazit svoje mišljenje i iskustvo u korištenju proizvoda

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 17:24 (ivan72478).
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Meni 10-tka radi ko vurica...nikakvih problema koje si ti spominjao, možda da preispitaš šta sve imaš instalirano, šta sve ima dopuštenje izvšavati automatske radnje i koje (msconfig će tu pomoći), šta se sve treba ažurirati i da li si tome dopustio da se ažurira, da li si prčkao po nekim postavkama po kojima uobičajeni juzer nema šta prčkati, imaš li neki specifičan hardweraj uštekan...svašta bi moglo biti u pitanju.

 

Nakon friške instalacije najnovijeg builda i instalacije osnovnih (provjerenih) programa, pusti dva dana da povuče sva ažuriranja i da se ustabili na tvom PC-u.

Ne bi trebalo da bude nekih problema a ako ih bude onda je najvjerojatnije problem u nekoj komponenti ili driverima za istu.

Bios također treba provjeriti jel sve namješteno kak spada jer u nekim hw okruženjima neke postavke u biosu znaju raditi neke problemčiće.

 

Sve treba detaljno i pametno pročešljati...

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 17:51 (andi.cro).
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ivane, jesi razmisljao da predes na neki drugi operativni sistem , kad nisi zadovoljan postojecim ?
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ima li koji Linux koji izgleda ko 10-tka, neki "skin" ili tak nekaj koji bi juzera najviše podsječao (kako izgledom tako i korištenjem) na Windoze?

 

Ono...skoro da ne kužiš jel si na "W" ili na "L" ?

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Windows 10 - općenito

Mint je po meni najsličniji.

Fuck me I am famous.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Zorin OS 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

ZorinOS

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

Bilo koja distra sa plasma DE ( kde 5 ) . To je toliko konfigurabilno da ga mozes podesiti kak hoces da izgleda. Od pozadine prozora u svim apk, sirine glavnih i sporednih rubova, boja rubova, font prozora, boja fonta, boje obruba, gomila widgeta, potpuno konfigurabilna sistemska traka glede sadrzaja, boje trake, font i boja znakova na toj traci, zamjena svake ikonee bilo kojom drugom, komande na prozorima, brdo opcija za logiranje, lock, power, shutdown, xrendering, opengl, zasebni zvuk po zelji za svaku radnju ( zgodno npr da alarmira usljed pada net brzine ili pada net veze i sl ) .Toliko ima opcija da bi trebali dani i dani da bi ih sve detaljno probao cackati...

U biti, flat design win 10 je mozda cak i ukraden iz linux svijeta, a i win store je nesto vrlo slicno linux repozitoriju, a linux to ima skoro od samih pocetaka modernog linuxa, a win cini mi se tam negdje od win 8.

Kaj to neka frka sa zadnjim updateom ( nisam palio kompove dva dana ) ?
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
andi.cro kaže...

..najviše podsječao (kako izgledom tako i korištenjem) na Windoze?

..

 -besmilsneo, jer korištenje je različito, dok su svi GUI u osnovi 'isti'... što još, ikonu mycompa napraviti jednaku ili powerbuttona.. mobitel, tablet, pc.. ako s ostalim nema problema, tad ni ta sličnost nije bitna, obrnuto.. dovodilo bi do zabuna u očekivanju da je sve isto. Zato različiti brandovi čipsa, auta, tenesica imaju drugačije oznake i jednako se može razlikovati gui-de osa.. to je čak poželjno.

par distri je išlo upravo na to (imitacija npr XPa..) i loše su prošli.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ekipa, za par dana nadograđujem komp . dosta se spominje boot u uefi. jel se isplati dignut windowse u tom modu?
Koji su plusevi minusi,poboljšanja pa da neko ko se susreo s tim pojasni malo?? Hvala :)

15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

- problem s takvim pitanjem jer .. odgovor ovisi o mišljenju, nasuprot sve teh. odgovore imaš npr na wiki..

na wikuju pronađi uefi, gpt .. i tad imaš osnovne informacije za temu. (oko čega bi se svi morali složiti kao točne definicije).

po tome je UEFI OK, tj noviji BIOS/mod, unificiran, kontrolira ga OS direktno.. i donosi par fičera u odnosu na Legacy.

+ ''ali''. :)

problem je u kombinaciji opcija, tj juzer nema pravi izbor, nego ili-ili pakete. Primarno ga forsira MS s ciljem eliminacije konkurencije (ne linuxa, nego starijeg win kao xp, uskoro w7..).

koji 'benefit'? npr GPT mod za HDD..? jedina konkretna prednost, ulkanja stara ograničenja, a to je boot particija veća od 2TB.. ? To zapravo nije problem-benefit. Time se gubi kompatibilnost unazad sa starijim alatima (diag-repair-boot..), dok suprotno reklamama nema nikave fizičke razlike za npr brzinu-sigurnos (pouzdanost)..

mada se (zbog paketa) spominje i sigurnost ali zbog sec.boota koji je opet više stvar MSa .. a onaj tko želi siguran sys, ima ga odavno, počevši od BIOS/HDD passa nadalje.

 

tak da, UEFI nije loš, loše su opcije koje nisu u interesu juzera nego MSa. Dodati na to igre OEM-MS-partnera koji 'slučajno' ispuste neku opciju u BIOSu.. (svako malo neki laptop skandal). Enivej, PC će raditi jednako u UEFI ili Legacy modu, ali za npr GPT postoje preduvijeti koji moraju biti zadovoljeni i tad eliminiraju sve ostale alate-bootmedije..

dok sam hdd radi jednako (brzo-sporo) + opcija IDE-AHCI/RAID.. je ona koja direktno utječe na mogućnosti-performanse i dalje je tu (ovisno kako to nudi BIOS, ponekad ovisi o modu).

 

sigurnost (tu se govori o hackeru..) je jednaka, sporedno je npr win-sec.boot tj time se onemogućava boot nepotpisanog boota/loadera (formalno time se eliminira neki boot virus, ali to je bezvezarija, jer kako je taj boot visrus stigao na disk, ne može po duhu svetom.. eliminira se svaki OS koji nema certificiran loader-boot, pa tako Canonical za Ubuntu plaća licencu MSu.. a eliminiran je XP).

Dodatno, kod predinstalirnaog win8-10 (sva računala s OSom unazad 4 godine..) dolaze s defaultno podešenim opcijama, UEFI-GPT-sec.boot, bilo što promijeniš i ne boota se postojeći (plaćeni) win. Time eliminiraju izbor kojeg inače juzer ima u BIOSu, tj ako trebaš multiboot.. (nevažno koji OS, linux, win95, dos..).

 

ili obrnuto kja od opcija koju donosi UEFI ima neku prednost za juzera (za mene, šteficu, pericu..), npr GPT s +2TB particijom?

Pa to ima smisla npr za ogroman storage disk (ali storage radi neovisno o bootu, tj samo sys-boot disk je ograničen do 2TB po starom legacy-kompatibilnom modu) .. npr serveri, tako da je to za sad nevažno. Ako pogledamo trenutne HDDove tek sad probijaju tu granicu (2-4-8TB) ali su većinom to diskovi za storage, ne kao boot-sys disk, dok istovremeno to preuzima SSD.. ali su još daleko od te granice (većina 120-250GB.. ostalo još skupo i ispod 2TB). Za koju godinu će to možda biti korisno-potrebno, ali do sad je isključivo interes MSa, reklama, dodatna gnjavaža i gubitak kompatibilnosti unazad (a to je jako važna stvar, najvažnija za poslovne stvari dok na novom računalu neke razlike nema). Što kad se desi npr kvar HDDa, kako spasiti podatke.. tad je važno u kojem modu je disk jer je GPT ipak novi i ograničen izborom alata.

Lako je kad juzer ima izbor. Problem je kad izbora nema (a UEFI je previše 'paketno' povezan, tj nema neovisan izbor pojedinih opcija).

 

+neovisno, npr za GPT particiju je isključivo 64bit CPU+OS, ne bootaju ga stariji (w7 je granica, za vistu mutno.. jer je zapravo w2008 ista platforma..). To danas nije problem ali time se eliminira i 32bitni win (xp-win10.. svejedno) dok za time također može postojati neki specifični razlog (driver-software..) u nekom specifičnom poslu.

 

Priča o 32-64 bita, slično kao za RAM, jednako za HDD, sve je stvar samo adresne sheme koja se koristi za pozicioniranje konkretnog podatka. Neovisno o broju bitova, može se adresirati proizvoljna adresa, do beskonačno. Naravno, neki standard postavi granicu i tek kad se ta granica probije postane problem a standardi su nešto što se zbog tromosti ne mijenja lako. (nekad LBA-CHS..). Za primjer koji će možda biti razumljiviji juzerima, npr (mada je i to netočno) 32bitni OS adresira do 4GB RAMa. Običnim prebrojavanjem bitova se dođe do te adrese kao ograničenja. No ako primjećujete, diskovi su odavno veći od 4GB, nikakvog problema nema do 2TB ni na 32 bitnom OSu (kao i 8-16 bitnom) dok npr win server 32bitni (kernel) može adresirati npr 192GB i terabajte..

Tako da skoro nikakve veze nema broj bitova OSa ili CPUa i adresabilnog prostora. Sve je to memorija-adresa i uvijek se koristi shema za adresiranje. Kao što se za milenijum bug koristilo 2-znamenkasta godina i izazavala problem 2000te.. Razlika koju treba razdvojeno razumjeti, 64bitni CPU može više-istovremeno, time i brže, dok će istu stvar (adresu, neovisno jel u RAMu, HDDu, jer sve je to jedna memorija za OS) dohvaćati u nekoliko ciklusa, 2-4-.. ovisno o potrebi. Sama translacijska tablica može biti 'lakša' ali ništa konkretnog za korisnika, osjetnog jer se od početka PCja zapravo koristi neka od adresnih shema.

-do neke granice je potreban rast .. primjetno je usporenje rasta posljednjih godina, slično kao s količinom RAMa za većinu softwarea (osim igara). Već desetak godina svi OSevi (platforme) imaju identične requirementse. Tako da za većinu GPT shema nije bitna stvar kao što je to bila npr LBA.

Hoće li data serveri/storage koristiti GPT ili MBR.. svejedno.

npr ograničenje MBRa je na 4 primarne particije, odavno je dodana extended particija (koja nema ograničenja ali nije bootabilna), GPT uklanja to ograničenje, štoviše MS s OEMima tvornički kreira više skrivenih particija kako bi to onemogućio kao izbor. Postoji skrivena bot particija, jedna OSovska, sad već godinu, još jedna skrivena za recovery i u slučaju OEMa još jedna ili dvije oemrecoveryja.. uz opciju da juzer kerira svoju kao storage.. i tako potroše 4 raspoložive particije u MBRu tj eliminiraš multiboot (jer svaki OS ide na svoju particiju).

Broj particija na disku je za većinu juzera nebitan i vide samo ono što vide u OSu (kao famozni 'C:' ..) tak da većina juzera ni ne zna što bi odabrali, niti realno trebaju dok im samu extended particiju sma MS recimo 'skriva' kao opciju.. (nema ograničenja osim boota).

Dali je optimalno imati disk recimo 1-2TB u jednom komadu-particiji kao C:? Nije, optimalno je imati za OS particiju 100-200GB, ostalo kao storage/radni.. tako da se odvoji OS od ostatka (podataka) npr za backup i pogotovo kad se desi problem. Ako disk pojelimo na particije, tad trebamo to razumjeti, planirati, tad MBR nije nikakvo ograničenje i GPT je tad smao ograničenje izbora alata.

 

Zapravo, sve to je kao tehnologija OK, nije loše, može se odabrati UEFI, GPT.. još samo kad bi MS i ostali dali alate (kao Hirens i sl.), tad bi opet bilo svejedno koja shema. Do tad je za većinu smao ograničenje i problem izbora alata kad se desi neki kvar.

- ovo nije win 10 tema.. vrijedi jednako za druge platforme, ali je upravo ovdje logična tema jer je gurana od MSa od w8 nadalje. Provjerite npr linux distre.. i stanje oko 2013te.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Tnx na iscrpnim odgovorima kolega :)
Sve sam ja to vidio na netu sto je uefi teoretski (veće particije i broj njih itd itd.), ali htio sam znati jel u praksi sto bolje, i u samom radu. znamo da je jedno njihove pompozne najave, a drugo realno u praksi, nevažno o čemu se radilo :) Meni osobno nit treba mali milijun particija niti boot part. veća od 2TB. Ide kombinacija SSD 120 GB+ 1TB za ostalo i kako mi se čini ići ću na standardno kao i dosad jer ne vidim ništa konkretno zbog čega bi išao na ovaj mod :)
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
AFARON kaže...

- hm.. da. A što s postom koji je .. što? Konstruktivan, koristan, ?

- scroll, next. Ono što te ne zanima, ili imaš mišljene, stav.. argument. Pogotovo je poželjno ako imaš neku info o temi-pitanju. Forum je idealno mjesto da više ljudi na brži-lakši način dođu do infoa koji su koliko toliko provjereni ili se može dodatno razjasniti.

možda je i ovo predugačko?

kako sudjeluješ u temi? linkom na gifić? :) dajte ljudi malo foruma, manje frustracija... radije kritiziraj ili bar TDaj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - dojmovi, problemi

Može li se napraviti acount bez maila, dakel bez registracije preko interneta. Ne pronalazim tu opciju. 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - dojmovi, problemi

Da, može se. Imaš tamo skip ili later ispod kad te traži login.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

pozdrav, jučer sam normalno išao na net da bi mi danas kada bi se spojio stajao žuti uskličnik. Kada sam išao na riješavanje problema piše mi "prilagodnik wifia nema valjanu konfiguraciju IPa" pa me zanima što bi te zašto to moglo biti?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Jesi probao isljucit ruter iz struje pa ga opet ukljucit?
Da li drugi uredjaji idu normslno na net preko tog rutera?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
djigibao kaže...
Jesi probao isljucit ruter iz struje pa ga opet ukljucit?
Da li drugi uredjaji idu normslno na net preko tog rutera?

 naravno a sam prvo isključio iz struje,
drugi uređaji idu čak i laptop koji je također na Windows 10 i Mac računalo se spajaju bez ikakve greške

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Disable/enable mreznog adaptera?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

 

Zamolba

Danas sam skinuo sa MediaCreationTool Windows ,ali je li to najnoviji .

Kad ga otvorim (iso) pokazuje mi neke starije datume u mapama. Mora li to tako biti i je li to najnoviji sa svim ažuriranjima?

Možda imate neki prijedlog odakle da skinem iso, ali da nije zaražen i da je najnovija verzija sa svim ažuriranjima do danas?

Hvala.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
uBlock Origin za Edge browser

ublock origin dodatak za edge preglednik od sada se može instalirati i  preko windows trgovine.

 za sada sve radi bez problema

 

 

 

 
4 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice