Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka izdvojena tema

poruka: 334
|
čitano: 283.860
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
UPUTE: Instalacija Win Viste ili 7 sa USB sticka

Nakon što je dosta ljudi pokazalo interes za moju temu koju možete pronaći ovdje, u kojoj sam opisao kako instalirati Windows XP sa USB memory sticka, odlučio sam napraviti i mali tutorijal kako isto to napraviti sa Windows Vistom ili Windows 7, budući da na njima leži budućnost.

Ovaj proces je prilično jednostavniji od onoga za Windows XP pa mislim da će se svatko lako uspjeti snaći u ovome.

Samo jedna napomena, treba vam USB memory stick sa više od 2,5 GB prostora, ja sam u ovom slučaju koristio svoj SanDisk od 4 GB, kao i kod prethodnog tutorijala.

Pa počnimo.

 
KORAK 1 – Formatiranje USB memory sticka

Ubacite svoj USB stick u bilo koji USB port na vašem računalu.

Otvorite command prompt kao administrator, to ćete napraviti tako da pronađete shortcut do command prompta i desnom tipkom miša kliknete na njega i nakon toga kliknete na „Run as administrator“. Kao alternativu, možete iskoristiti naredbu „run“ i to tako da nakon što u prozorčić upišete „cmd“ pritisnete Ctrl + Shift + Enter.

Trebali biste doći do c:\Windows\system32 (ako pretpostavimo da je vaša postojeća instalacija OS-a na C disku).Upišite naredbu “diskpart” kako bi ušli u Disk Partition command line alat, koji vam omogućava da formatirate i particionirate aktivne diskove.

Upišite “list disk” da bi vam se pokazala lista svih aktivnih diskova na vašem računalu, svakom od njih biti će dodijeljen broj. Zabilježite broj ispred vašeg USB sticka, najlakši vam je način da znate koji je on tako da pogledate kapacitet, moj stick je bio onaj disk od 4 GB i nalazio se pod brojem 6.
 

Dalje, upišite ove naredbe, ovim redom, jednu po jednu:

Select Disk # (Umijesto znaka # upišite broj pod kojim se nalazi vaš USB stick. Ja sam upisao “Select Disk 6”)

Clean (Briše sve particije sa odabranog diska, uključujući i one sakrivene)

Create Partition Primary (Kreira novu primarnu particiju sa defaultnim parametrima)

Select Partition 1 (Fokusira se na novu primarnu particiju)

Active (Postavlja fokusiranu particiju kao aktivnu i „informira“ stickov firmware da je to valjana sistemska particija)

Format FS=NTFS (Formatira particiju u NTFS file sistem. Ovo može potrajati nekoliko minuta, ovisno o veličini USB sticka.)

Assign (Daje USB sticku slovnu oznaku, u mom slučaju „L“, zabilježite tu oznaku.)

Exit

 

Napomena – Budući da Windows XP ne označava USB stickove kao disk, ljudi koji ovo pokušavaju na windows XP moraju koristiti MBRwiz koji mogu skinuti ovdje (http://mbrwizard.com/download.shtml). Oni će umjesto ovoga iznad koristiti sljedeće:

 

U cmd promptu koristeći CD naredbu dođite do foldera gdje ste extractali MBRWiz i pokrenite sljedeće naredbe:

 

mbrwiz /list (zabilježite broj vašeg USB sticka)

 

mbrwiz /disk=# /active=# (umijesto # upišite broj vašeg USB sticka)

 

exit

 
KORAK 2 – Kreiranje bootabilnog USB sticka

Skinite i instalirajte bilo koji image mounting program ako imate ISO, ako imate fizički disk zanemarite ovo.

Nakon što imate mountani ISO ili ubačeni disk u vaš optički drive, kopirajte sve fajlove u jedan folder na vašem desktopu, na primjer, nazovite folder kako želite, ja sam ga nazvao “Windows 7 Beta” budući da sam to instalirao.

Vratite se na command prompt koji ste otvorili kao administrator, koristeći CD naredbu dođite do foldera koju ste napravili i u kojem se nalaze fajlovi sa vašeg Windows Vista ili Windows 7 diska. Ako ste folder napravili na desktopu, vaša putanja trebala bi izgledati slično mojoj. Moja je “C:\Users\USERNAMEHERE\Desktop\Windows 7 Beta\”.

 

 

Utipkajte sljedeće naredbe:

CD Boot (Ovo nas smješta u “boot” directorij)

Bootsect.exe/nt60 L: (slovo „L“ je slovo vašeg USB sticka koje ste zapisali u prethodnom koraku)

Bootsect stavlja boot manager kompatibilni kod na vaš USB stick kako bi ga napravio bootabilnim.

 

 

 

KORAK 3 – Kopiranje fajlova na vaš USB stick

Kopirajte sve fajlove iz foldera u  koji ste kopirali fajlove sa ISO datoteke ili sa instalacijskog diska na vaš USB stick. Za ovo ne trebate koristiti command prompt već možete to napraviti u windows exploreru koristeći drag and drop ili copy/paste.

Vaš USB stick bi trebao biti spreman za instalaciju. Ukopčajte ga u vaš netbook, laptop ili što god, podesite USB stick kao first boot device i nakon restarta vaš sistem bi trebao automatski pokrenuti instalaciju vaše Windows Viste ili Windows 7.

 

Uživajte.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 17:58 (Danny_HR).
 
184 1 hvala 189
16 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Palac gore !!

 

Pregledno, dobro objašnjeno i svako malo čovjeku zatreba, NICE JOB !!!

 

Podržavam to da si otvorio novu temu, jer kad je to zakopano negdje u raspravama....znamo svi kak je to!!! Može i stickY  Namigiva

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

lijepo objašnjeno. predlažem sticky

Bubamara na steroidima.
 
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Hvala puno.

 

Baš mi je to trebalo, zbog toga sam se i regao na forum. :)

 

Definitivno sticky ako zatreba drugima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 17:16 (DadoZG).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Ne kužim i ja sam napravio istu temu i niko je nije ni pipnuo..

Kako se zove najpoznatiji albanski metereolog ?-Azimi Aljeti
 
4 7 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

hvala!!!

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2009 0:47 (JOHNNY šetač).
 
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

zapeo sam na prvom koraku kod unosa "list disk" izbaci mi samo jedan disk,a usb stick mi ne prikazuje tj. ne prepoznaje ga...???

ne razumijem u cemu je problem?!jos jednom drustvo pomoc!!!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

da najgore je sto su porazbacani...

al ima ljudi koji se malo potrude i iskoriste znanje za nest dobro pa mi je bratic napravio web stranicu i ima jako puno tutorijala pa ak kom sta treba  link

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Jesi probao sa nekim drugim USB stickom?
Ponekad neki jednostavno neće raditi.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

jesam,ali nista!izbacuje mi hard disk u globalu,a imam dvije particije na njemu klasika c: i d:.....?cak ni njih ne raspoznaje?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Jel ovo pokušavaš na XP ili na Visti?

Jer na XP ne može prepoznati stick, zato sam i stavio napomenu na prvom postu sa rješenjem. Pročitaj post, negdje na sredini je ta napomena.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

U cmd promptu koristeći CD naredbu dođite do foldera gdje ste extractali MBRWiz i pokrenite sljedeće naredbe:

..ovaj dio mi malo nije jasan,ako mi mozes pojasniti...?(pardon što gnjavim,ali ne ide mi bas)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick

Dakle. Ekstraktaš MBRWiz recimo na desktop...

 

 

I onda otvoriš cmd prompt. Start -> Run -> cmd

 

 

Pa onda tipkaš:

 

 

cd Documents and Settings\mirko mirković\desktop\mbrwiziz

 

 

S tim da umjesto 'mirko mirković' upišeš svoje korisničko ime, a umjesto mbrwiz napišeš kako se zove mapa u kojoj je mbrwiz.

 

 

Nakon toga redom upisuješ naredbe:

 

 

mbrwiz /list (zabilježite broj vašeg USB sticka)

 

 

mbrwiz /disk=# /active=# (umijesto # upišite broj vašeg USB sticka)

 

 

exit

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

hajd ako imas vremena pa mi ponovo objesni korak po korak instalaciju uz slike,radim sve u XP-u!ne mogu nikako napreviti bootabilni stick!?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

u 2. koraku kada upisem "cd boot" izbaci mi "the system cannot find the path specified"...? kao što vidiš na slici...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2009 13:16 (JOHNNY šetač).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Pa jesi došao do onog foldera di si kopirao vistu/7?

Tek tamo možeš u boot direktorij ući.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

stavio sam sliku pa vidi...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2009 13:20 (JOHNNY šetač).
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Daj sliku sadržaja mape Windows 7.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

evo nisam prije mogao na poslu sam....!

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Moraš ovaj iso ekstraktat u neki folder i onda do tog foldera doć u cmd. Ne možeš dok je u iso formatu. Dakle, samo ekstraktaj kompletan ISO negdje i onda prati korake.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

hvala na strpljenju uspjeo sam riješiti sve...!!!

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Nema problema, kao thread starter dužnost mi je pomoći ako mogu.

Samo pitajte kad zapnete.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
15 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Za instalaciju s Windowsa s USB-a možete koristiti i Microsoftov alat Windows 7 USB/DVD.

http://images2.store.microsoft.com/prod/clustera/framework/w7udt/1.0/en-us/Windows7-USB-DVD-tool.exe 

Trebate ga najprije instalirati na računalo, a potom uraditi slijedeće:

 

1. Pokrenite program (Start->All Programs->Windows 7 USB/DVD Download-> Windows 7 USB/DVD Download tool.
2. Kliknite Browse i pronađite svoju Windows 7 ISO datoteku.
3. Na slijedećem koraku odaberete USB device.
4. Potom u padajućem izborniku pronađete svoj USB na koji želite kopirati datoteke i kliknete na Begin copying.

 

Windows 7 USB/DVD Download Tool 

 
13 0 hvala 15
15 godina
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Za windows 7 je izasao oficijelni USB-DVD-tool   pomoću kojega možete u par koraka da napravite butabilni USB sa windows 7.

Program i upustva možete naći na ovoj stranici: http://store.microsoft.com/Help/ISO-Tool 

 

 

Edit: Neko me prestigao :))

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2009 15:55 (zoka).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick

Danny_HR!

Namjeravam kupiti prijenosno računalo HP nc4400, 12.1", Free Dos, koji nema DVD pogon.

Možeš li mi pomoći, pošto namjeravam napravti čistu instalaciju Viste Bussines-x64 SP-1 (original),
preko USB stika. Imam Sharkoon 8GB, nadam se da će biti kompatibilan.

Zamolio bih te da mi opišeš na koji način mogu obaviti navedenu instalaciju?

P.S.
Kako se ulazi u Free Dos?

 

16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Pa gore ti je sve opisano u prvom postu. I to prilično detaljno. Mislim da ništa ne treba nadodati.

Uz to par postova iznad tvog Klimama je dao nešto jednostavniji primjer. Tako da možeš iskoristiti bilo koji od ta dva.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Danny_HR kaže...
Pa gore ti je sve opisano u prvom postu. I to prilično detaljno. Mislim da ništa ne treba nadodati.

Uz to par postova iznad tvog Klimama je dao nešto jednostavniji primjer. Tako da možeš iskoristiti bilo koji od ta dva.

 
Zahvaljujem!
Sada sam skužio kako! Osmijeh

Nego možeš li mi reći kako se ulazi u Free DOS i da li je moguće ući u njega?

16 godina
offline
RE: Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB stick
Nisam nikada koristio, ali pretpostavljam da kao u bilo koji drugi OS.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

super, detaljno objašnjeno, sinoć sam stavio windows 7 na lenovo s10e koji nema optiku, dakle, moguće je samo preko USB-a, slijedio sam upute i sve mi je dobro ispalo...

 

preporućam sticky!!!

 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Upute: Instalacija Win Viste ili 7 s USB sticka

Napravio sam što je napisano sve do 2. koraka koji, nekim čudom kod mene ne pali, nemam ISO file nego foldere i razne datoteke sa DVD-a... Inače, glavni i jedini razlog zašto ovo radim sa usb-a je taj što mi DVD ne želi čitat na mom komp-u, očito neki problemi sa optičkim drive-om, no to je sada nebitno jer ovako mi, u svakom slučaju, bude i brže instalirao Windows... "Vratite se na command prompt koji ste otvorili kao administrator, koristeći CD naredbu dođite do foldera koju ste napravili i u kojem se nalaze fajlovi sa vašeg Windows Vista ili Windows 7 diska. Ako ste folder napravili na desktopu, vaša putanja trebala bi izgledati slično mojoj. Moja je “C:\Users\USERNAMEHERE\Desktop\Windows 7 Beta\"; na to on meni javlja: "Windows 7 is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file." S obzirom da to ne pali, pokušao sam jednostavno sve datoteke staviti na USB, no... Ne želi mi boot-at... Nakon restartanja računala stisnem F12 u kojem odaberem za booting device- USB-HDD jer mi se taj činio najlogičnijim, ima dosta opcija pa... Molim Vas pomozite!

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice