Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

poruka: 19
|
čitano: 30.517
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Prvo mala napomena glede ovog tutorijala!
Prilikom instaliranja bilo koje od ponuđenih verzija Windovs 7 operativnog sistema osigurajte da imate originalni ključ za dotičnu verziju.

(ne tražite nikakve ključeve, loadere i slično u ovom tekstu zbog možebitnih boja u profilu{#})

Za izradu ovog AIO instalacijskog medija sam se odlučio zbog nekoliko stvari.
Jedna od njih su ˝gospoda˝ sa kupljenim računalima u kojima je predinstaliran Windows 7 OS a isti su toliko ˝pametni˝ da uspiju izbrisat i recovery particiju.
Kako se takva računala isporučuju bez instalacijskog DVD-a, ponekad je to mukotrpan posao. Instaliranje nekih divljih torent verzija kao i Super-duper-uber edicija nije rješenje nego
totalna glupost jer i prije nego ste započeli sa radom na svom računalu instalirali ste  gomilu malwarea a ponekad i vrlo štetnih virusa.
Rješenje za tu muku bi bilo da posjedujete za svaku verziju originalni medij što em je jako skupo, em je nepraktično.
Za izradu AIO paketa potrebna su vam dva Windows 7 instalacijska dvd-a:32 i 64 bitni.
U mom slučaju posjedujem Ultimate verzije te ću se u daljnjem tekstu baviti njima.

Dakle što je Windows 7 AIO?
Windows AIO tj. all-in-one (sve u jednom) je posebna verzija Windows instalacijskog medija koji u sebi sadrži sve inačice tog operativnog sistema (u ovom slučaju Windows 7-ice).

U daljnjem tekstu bavit ćemo se ˝stapanjem˝ svih verzija u jedan instalacijski DVD.

Kao što je poznato, sve verzije Windows 7 instalacijskog medija dvd-a (bilo to Home basic ili pak Ultimate) sadrže podatke potrebne za instaliranje bilo koje verzije.
Ograničene su jedino ključem koji otključava dotičnu verziju. Kod kupnje netbookova riječ je obično o Starter verziji dok notebookovi obično dolaze sa Home premium verzijom.

Prvo što nam treba je WAIK (Windows automation installation kit) koje možete preuzeti
sa službenih Microsoft stranica.

 

Drugo: potrebne su nam 32 i 64 bitne verzije Windows 7 operativnog sustava.

Treće: program za izradu i snimanje botabilnog imagea i instalacijskog medija. Toplo preporučam
ImgBurn: http://www.imgburn.com/index.php?act=download

Za početak instalirajte WAIK.

 
Na vašem disku napravie jedan folder (recimo W7AIO) te u njemu dva flodera koje nazovite DVD a drugi WIMS radi lakšeg snalaženja. 
 


Kopirajte sadržaj vašeg Windows 7 32-bitnog instalacijskog dvd-a (ili raspakirajte iso datoteku ukoliko ste napravili sigurnosnu kopiju instalacijskog medija) u folder DVD.
To isto napravite i sa 64 bitnom verzijom (napravite novi folder te u njemu extractajte sadržaj 64 bitne verzije) a fajl install.wim (64 bitne verzije) prebacite u folder WIMS.

Slijedeće što ćemo napraviti je otključavanje svih verzija.
Skrolajte do foldera DVD\sources i obrišite fajl ei.cfg.


To je to zasad.

Slijedi malo kompliciraniji dio u kojem pazite da pravilno unosite outanje datoteka.

Pokrenite WAIK command prompt kao administrator:
Start-All programs-Microsoft Windows AIK-Deployment Tools Command Prompt (desni klik mišem
i odaberite Run as administrator)
Svaka verzija Windows 7-ice ima svoj index broj (INDEX NO.) koji možete vidjeti na slici:

 

Redom ukucajte slijedeće naredbe (ukoliko ste različito imenovali foldere u odnosu na moje
kao i disk na koji ste spremili fajlove pripazite da unosite ispravne putanje):

Prvo ćemo unesti naredbu za Windows 7 Home Basic x64:

Imagex /export "D:\W7AIO\WIMS\W7X64.wim" 1 "D:\W7AIO\DVD\sources\install.wim" "Windows 7 HOMEBASIC x64"

Slijedi za Windows 7 Home Premium x64:

Imagex /export "D:\W7AIO\WIMS\W7X64.wim" 2 "D:\W7AIO\DVD\sources\install.wim" "Windows 7 HOMEPREMIUM x64"

Zatim za Windows 7 Professional x64:

Imagex /export "D:\W7AIO\WIMS\W7X64.wim" 3 "D:\W7AIO\DVD\sources\install.wim" "Windows 7 PROFESSIONAL x64"

I na kraju za Windows 7 Ultimate x64

Imagex /export "D:\W7AIO\WIMS\W7X64.wim" 4 "D:\W7AIO\DVD\sources\install.wim" "Windows 7 ULTIMATE x64"
 

Pričekajte da se postupak za svaki od navedenih točaka završi (100%)


Pogledajte veličinu install.win fajla i vidjet ćete da se udebljao:)

Prije:

Nakon tretmana:
 
Jeste preživjeli?
To je to. Napravili ste vaš Windows 7 AIO.
Sad slijede slatke muke tj. snimanje istog (ili samo izrada imagea) i njegovo testiranje.

 

 

...to be continue...

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.12.2010 23:04 (F1-IVO).
 
16 0 hvala 16
15 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Slijedi pojašnjenje kako iz novo kreiranog foldera DVD napraviti botabilan image.

 

Pretpostavljam da ste skinuli i instalirali ImgBurn te ga pokrenuli i pročitali koju pametnu u donjem lijevom kutku:)

 

1. Odaberite opciju kreiranja imagea iz foldera:

 

2. Browsajte do vašeg foldera gdje su instalacijski fajlovi (u mom slučaju folder DVD)

3. U kratici Advanced - Bootable disc označite opciju Make image bootable i promjenite broj sektora za učitavanje (Sectors to load) na 8 (default je 4):

4. Zatim odaberite putanju do boot imagea (u našem slučaju DVD\boot\etfsboot ):
5. Pod opcijom Advanced - Restriction - ISO9660 za ime foldera odaberite Level 2 opciju
6. Kliknite na gumb za kreiranje i upišite ime za image (ja sam stavio WIN_7_AIO)
 
7. Potvrdite i pričekajte da program izradi image vašeg Windows 7 AIO botabilnog imagea
 

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.11.2010 12:27 (F1-IVO).
 
9 0 hvala 12
15 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Isti taj image (iso fajl) možete istim programom (ImgBurn) jednostavno zapržiti na dvd medij:

 

Evo i mali test imagea na Microsoft virtual PC programu.

Da previše ne piskaram previše eto slike na kojima možete vidjeti prozor za odabir verzije prilikom instalacije kao i uspješno instaliranu Windows 7 Starter verziju.

 
 

Hvala što ste odvojili mrvicu vašeg vremena i pročitali ovaj tutorijal:)

 

P.S.

Molim da mi ne spamate po temi nego ako vam se sviđa tut lupite palac ili hvala a ako ne lupite palac dolje (ne utječe na veličinu mog e-peena. Potvrdio HZZO{#})

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.11.2010 11:20 (F1-IVO).
 
26 0 hvala 17
14 godina
odjavljen
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Jako, jako korisno.Smanjuje potrebu za korištenjem 1001 instalacijskog medija, naravno uz korištenje odgovarajućih orig. keyeva.Posebno obračam pažnju na ovu pametnu u donjem lijevom kutu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
F1-IVO kaže...

Kopirajte sadržaj vašeg Windows 7 32-bitnog instalacijskog dvd-a (ili raspakirajte iso datoteku ukoliko ste napravili sigurnosnu kopiju instalacijskog medija) u folder DVD.
Unutar foldera DVD nalazi se (nakon kopiranja) folder sources iz kojeg je potrebno kopirati datoteku install.win veliku 2.03gb u folder WIMS
To isto napravite i sa 64 bitnom verzijom te također fajl install.wim prebacite u folder WIMS.

Da nije ovo greška. Ako prebacim i sadržaj x64 7-ice u folder DVD, pregazim 32 bitnu verziju. Da ne treba možda samo WIMS kopirati?

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
MrBlc kaže...
F1-IVO kaže...


To isto napravite i sa 64 bitnom verzijom te također fajl install.wim prebacite u folder WIMS.

Da nije ovo greška. Ako prebacim i sadržaj x64 7-ice u folder DVD, pregazim 32 bitnu verziju. Da ne treba možda samo WIMS kopirati?

Ipak mislim da je Ivo samo povukel paralelu ,jel ne možeš na jedan dvd staviti i 32 i 64 bitnu verziju. Ipak ti treba dva dvd-a ,za svaku verziju jedan.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
16 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Zašto jednostavno, kad može komplicirano

 

ei.cfg Removal Utility

 

ili ekstrakt iso win 7 - /sources/ mapa - ei.cfg - Delete ei.cfg - napraviti iso

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
kizo2703 kaže...

Ipak mislim da je Ivo samo povukel paralelu ,jel ne možeš na jedan dvd staviti i 32 i 64 bitnu verziju. Ipak ti treba dva dvd-a ,za svaku verziju jedan.

Ne, upravo poanta i je da se utrpa na isti DVD i x86 i x64 Win7. Našao sam na netu da ipak s x64 DVD-a treba kopirati install.wim u WIMS. Koliko sam shvatio, u WIMS idu samo oni wim fileovi koji sadrže instalaciju koja nije sadržaja u DVD folderu (x64, Enterpise x86 i Enterprise x64), a ne i x86 verzija.

 

Međutim, izgleda da postoji problem s ovakvim DVD-om. Ukoliko su instalirani x64 Windowsi, ne radi update (sa Viste npr.) ni Repair.

 

http://www.windowsvalley.com/create-windows-7-aio-all-in-one-dvd-or-merge-all-editions-of-windows-7-in-single-dvd/

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
MrBlc kaže...

Ne, upravo poanta i je da se utrpa na isti DVD i x86 i x64 Win7. Našao sam na netu da ipak s x64 DVD-a treba kopirati install.wim u WIMS. Koliko sam shvatio, u WIMS idu samo oni wim fileovi koji sadrže instalaciju koja nije sadržaja u DVD folderu (x64, Enterpise x86 i Enterprise x64), a ne i x86 verzija.

 

Međutim, izgleda da postoji problem s ovakvim DVD-om. Ukoliko su instalirani x64 Windowsi, ne radi update (sa Viste npr.) ni Repair.

 

http://www.windowsvalley.com/create-windows-7-aio-all-in-one-dvd-or-merge-all-editions-of-windows-7-in-single-dvd/

Onda je očito loša poanta i pametnije je samo maknut ei.cfg sa originala i napraviti dva dvd-a.

 

Uostalom ,za koji mjesec ćemo tak i tak morat radit sleapstream SP1 ,pa ne znam kak bi to išlo na ovaj (dupli) dvd.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.12.2010 21:57 (kizo2703).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
MrBlc kaže...
F1-IVO kaže...

Kopirajte sadržaj vašeg Windows 7 32-bitnog instalacijskog dvd-a (ili raspakirajte iso datoteku ukoliko ste napravili sigurnosnu kopiju instalacijskog medija) u folder DVD.
Unutar foldera DVD nalazi se (nakon kopiranja) folder sources iz kojeg je potrebno kopirati datoteku install.win veliku 2.03gb u folder WIMS
To isto napravite i sa 64 bitnom verzijom te također fajl install.wim prebacite u folder WIMS.

Da nije ovo greška. Ako prebacim i sadržaj x64 7-ice u folder DVD, pregazim 32 bitnu verziju. Da ne treba možda samo WIMS kopirati?

U glavnom folderu imaš install.wim od 32 bitne verzije a install.wim od 64 bitne staviš u drugi. Malo sam šlampavo to napisao. Prepravit ću:)

kizo2703 kaže...

Ipak mislim da je Ivo samo povukel paralelu ,jel ne možeš na jedan dvd staviti i 32 i 64 bitnu verziju. Ipak ti treba dva dvd-a ,za svaku verziju jedan.

Isproban je dvd i sve verzije rade:)

Repair i upgrade nisam probavao. Samo čisti instal svih verzija.

Budem probao i repair da vidim.

 

EDIT:

 

Ima još nešto a tiče se temp foldera.

Nakod deinstalacije WAIK-a ostaje folder IMGMGR na lokaciji C:\Users\<vaše ime>\AppData\Local\Temp i zauzima nešto više od 10gb.

Kako ga ukloniti našao sam na ovoj stranici.

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.12.2010 23:16 (F1-IVO).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
F1-IVO kaže...
.....

Svakako očekujemo rezultate testa!! {#}

 

Evo ,ja upravo isprobal ei.cfg Removal Utility i radi savršeno. Tak da ljudi znaju!!

 

Sve kaj treba je skinuti ga ,raspakirati i pokrenuti eicfg_remover

 

,uputiti ga na  pravi iso i za pet sekundi je gotovo.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.12.2010 0:45 (kizo2703).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
kizo2703 kaže...
F1-IVO kaže...
.....

Svakako očekujemo rezultate testa!! {#}

 

Evo ,ja upravo isprobal ei.cfg Removal Utility i radi savršeno. Tak da ljudi znaju!!

 

Sve kaj treba je skinuti ga ,raspakirati i pokrenuti eicfg_remover

 

,uputiti ga na  pravi iso i za pet sekundi je gotovo.

Evo ja sam htip to reci samo izbrisete (mozete i sami) file ei.cfg znaci odete u folder gdje imate fajlove instalacije windowsa 7 i idete u sources izbrisete fajl ei.cfg i to je to da se nebi mucili.......Nemorate skidati ni taj ei.cfg remover.Slika je otisla u citat nez kako?

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.12.2010 7:36 (Intelovac123).
13 godina
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Ovako sve je super i dobro odradeno ali me zanima ja recimo imam orginal windows7 ,home prem 32 bit,64bit.

Nisam dobar kao recimo naprimjer vi ,ali me zanima koja je svrha windowsa 7 AIO, i dali moram imat sve orginal windowse 7 i kljuceve ili je to za svaku,windows 7 posebno, odnosno dali moram imat sve tri verzije windows 7 ili je dovoljna samo jedna verzija da se napravi windows7 AIO i sto se tice programa waik, kad odem na link da preuzmem program pise aik, a ne waik pa me zanima dali je to isto ne ide mi bas engleski ali me zanima dali je to isti taj program?pozdrav

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.12.2010 11:03 (F1-IVO).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
fight kaže...

 

...to be continue...          ovako sve je super i dobro odradeno ali me zanima ja recimo imam orginal windows7 ,home prem 32 bit,64bit.

                                   nisam dobar kao recimo naprimjer vi ,ali me zanima koja je svrha windowsa 7 AIO, i dali moram imat sve orginal windowse 7 i kljuceve ili je to

                                     za svaku,windows 7 posebno, odnosno dali moram imat sve tri verzije windows 7 ili je dovoljna samo jedna verzija da se napravi windows7 AIO

                                    i sto se tice programa waik, kad odem na link da preuzmem program pise aik, a ne waik pa me zanima dali je to isto ne ide mi bas engleski ali me zanima

                                      dali je to isti taj program?pozdrav

Svrha je da na jednom mediju imaš sve verzije Windowsa i ne moraš žonglirati sa 5-6 DVDa ako vodiš servis npr. Naravno da moraš imati ključeva za svaku verziju posebno ali retail ključevi vrijede za 32 i 64bit verziju. Dakle, da bi instalirao Win7 Pro x64 sa ovog DVDa treba ti ključ za Pro x64 verziju ili retail ključ koji može aktivirati i 32 i 64bit Pro verziju.

 

Da bi napravio ovaj DVD, trebaju ti 2 DVDa - bilo koja verzija (Home Premium, Pro...) u 32bit na jednom DVDu i bilo koja verzija od 64bit na drugom DVDu.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
odjavljen
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Zapravo, ti ne moraš imati niti jedan ključa da bi posjedovao ovaj DVD. Vlasnik računala na koje instaliraš  Win s tog CD-a mora imati ključ   za   onu verziju koju instaliraš.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
13 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

A moze li se win AIO instalacijski mediji napravit ali da na njemu bude vista???????????

 

 

Unaprjed zahvaljujem.......{#}

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija
Da.
A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Fala. A sad (znan da puno, puno pilan) ako mi neko moze objasnit kako to ucinit jer taman iman dvi viste ultimate sp1 x64 i x32, a rodjak par kodova (naravno origigi). Pa onda da sada ne kupujemo instalacije, taj bi tutorijal dobro dosa.

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Izrada Windows 7 AIO instalacijskog medija

Može li se u ovu instalaciju sad slipstreamati sp1? Treba li samo po jednu verziju za x86 i x64 npr. Ultimate ili svaku posebno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice