Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.768.364
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
slavenP22 kaže...

Pozdrav, planiram da dodam još jedan SSD u laptop. Treba mi 1TB pa me zanima vaše mišljenje, koji biste preporučili.

Ja sam našao ovako nešto. Da li vi imate bolju preporuku za taj novac (120e +-10e)? (Kupuje se u Njemačkoj, ne kod nas).

Samsung 980

Adata

Hvala

 

u istoj trgovini radije daj par eura vise, dosta bolji ssd i jos dobijes ekwb hladnjak

samsung je entry dramless ssd, sa svim manama tog jeftinijeg pristupa, wd je medju top modelima

 

WD_BLACK SN750 NVMe SSD 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 bei notebooksbilliger.de

 

EDIT

adatu preskoci jer su smecari, zamijenili i memoriju i kontroler za losije u novim primjercima 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2021 20:39 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Koliko ja vidim taj model nema dodatni ekwb hladnjak, jos pise u opisu bez hladnjaka

 

Edit:

Jos ima rabat na redovnu cijenu zbog black week-a 15%

 

Save 15% now!

Only with discount code: NBBBW1WD1. Get a 15% Black Week discount on this product now. Simply put the product in the shopping cart and use the discount code NBBBW1WD1 at the checkout. The offer is valid from 03/24/2021 from 00:00 to 03/29/2021 23:59, but only while stocks last. The number of discounts available is limited. Cannot be combined with other promotions (e.g. campus program).

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 3:00 (roby27).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...

Koliko ja vidim taj model nema dodatni ekwb hladnjak, jos pise u opisu bez hladnjaka

 

 jbga, njemački, a inače taj model dolazi s hladnjakom i hladnjak je na slici 

u svakom slučaju se i bez hladnjaka isplati dodati par eura za top model umjesto niže klase

9 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav , trebao bih upgradeat ram s 4gb na 8gb i ssd na laptopu  , laptop je dell inspirion 15 3000 . 

 

Trenutni ram je 4GB  DDR4-2401(1400mhz) sx Hynix DRAM frequency 1063.6 MHZ , Unicore frequency 2293 .3 MHZ ; FSB:Dram 1:16 ; CL:15.0 ; tRCD 15 , tRP 15 , tRAS 35 , tRFC 374, CR 1T.

 

Laptop ima dva ram slota .

 

Hard disk je trenutno 2.5" SATA , htio bi ssd od 500GB , hvala unaprijed .

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Trebam ssd od 1tb za pohranu..da maknem onaj kingston od 256..e sad mb ima 3 m2 utora sad nisam pametan..m2 ili sata i koji?

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Trebam ssd od 1tb za pohranu..da maknem onaj kingston od 256..e sad mb ima 3 m2 utora sad nisam pametan..m2 ili sata i koji?

 Taj M2 slot je li Nvme PCI slot ili je M2 sata jer ako je M2 sata onda ti je svejedno. 

 

Ako je Nvme PCI dobit ces disk sa dosta vise potencijane brzine zapisivanja i citanja ( ta famozna razlika se ne osjeti toliko u "real life" situacijama) ali ako ga planiras koristiti samo za pohranu i neces na njemu vrtiti nikakav software onda izabrati SATA SSD sa sto vecim kapacitetom i to je to. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 20:59 (Dr. Vicko).
8 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav ekipa.

 

Trebao bi mi jedan SSD (SATA) od 1TB, sad gledao sam okolo tipa ovog. Trebat ce mi uglavnom za igrice jer vec imam 1HDD od 1TB i SSD za Windowse. Pa posto nemam jos m.2 port, to ce mi biti potrebno zasad pa kasnije uzmem i m.2. Jel ima ista jeftinije/povoljnije/bolje od toga?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Vicko po manualu od maticne prvi slot je pci/sata nvme a druga dva su pcie nbme svi su 4 gen...ak stavim u druga 2 posto imam u prvom pise da koriste bandwiyh od prvog pci slota i onda se spusta na x8..tak nekak..mb 550 aorus master

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Vicko po manualu od maticne prvi slot je pci/sata nvme a druga dva su pcie nbme svi su 4 gen...ak stavim u druga 2 posto imam u prvom pise da koriste bandwiyh od prvog pci slota i onda se spusta na x8..tak nekak..mb 550 aorus master

 PCIe 8x koliko se ja sjecam ima propusnost od 2 GB/s tako da i ako u te druge slotove ubodes nvme disk nece biti nesto sporiji, vecina ionako se vrti malo jace od 2 GB/s. 

Na netu imas brdo recenzija iz stvarnog zivota gdje je razlika izmedju nvme i standardnog SATA SSD-a skoro pa nikakva. Ucitavanja igara npr razlika bude u par sekundi. 

 

Glavno pitanje je namjena samog diska, ako ce biti klasicna pohrana, instaliranje igara i slicno ja bih onda isao prije na klasicni SSD sa sto vecim kapacitetom pod uslovom da je razlika u cijeni velika. 

Ako ti je nvme disk npr 100 eura, SATA 80 Eura, a istog su kapaciteta ja bih onda odabrao nvme, cisto radi estetike jer je po meni dosta ljepse kad su direktno na ploci bez kablova i zahebancija. 

Ali ako ces npr. za 100 Eura kupiti 1 TB nvme, a za iste novce mozes uzeti 2TB SATA i koristiti za klasicnu pohranu onda bolje ici na 2TB disk. 

 

To je moje misljenje. 

11 godina
offline
Koji SSD?

Ok..hvala..ja sam skuzio da on skida s prvog pcie slota di je grafa s x16 na x8 pa da grafa ima manji bandwith..iskreno za kablove mi nije bitno jer ssd sata su iza maticne na kucistu pa se nevide

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Evo nasao naprimjer u adm,kingston a2000 m2 1tb 862kn..i sata 1tb samsung 870 949kn..rekao bi mozda da je ovaj a2000 cak i ok ssd..ima jos i jeftinije adata sx 6000 pro m2

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.4.2021 8:29 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Evo nasao naprimjer u adm,kingston a2000 m2 1tb 862kn..i sata 1tb samsung 870 949kn..rekao bi mozda da je ovaj a2000 cak i ok ssd..ima jos i jeftinije adata sx 6000 pro m2

 ne da je a2000 ok ssd, nego je izuzetno dobar 

Kingston A2000 1 TB M.2 NVMe SSD Review - 8% Faster Thanks to New Firmware | TechPowerUp

 

ono što je bitno da ima ddram, da ima jako veliki keš i da su mu perfomanse u vrhu, osim u krajnjoj brzini koja i nije toliko bitna trenutno te da ima hardversku enkripciju

5g garancije je također bitno

niti jedan ssd u tom cjenovnom rangu nema sve to, najčešće štede na kešu ili ddramu što se osjeti na perfomansama

 

EDIT

jedan od minusa mu je thermal throtling kad je pod velikim write opterećenjem, no tome se da doskočiti 

meni je primjerice u nvme 4.0 slotu koji se nalazi odmah ispod cpu i kako imam top flow hladnjak sa 120mm ventom koji puše direktno po njemu, temperatura se zadržava ispod granice throtlinga

mislim da isto možeš postići i sa nekim hladnjakom kakvih ima na matičnim pločama, a i teško da ćeš u normalnom radu doći u takvu situaciju često

čak i da ga ostaviš bez hlađenja, ništa mu se neće dogoditi ako čak i bude povremeno throtlao, samo periodično smanjuje brzinu na 1000mb/s, a taj problem imaš sa dosta ssd-ova, pogotovo ovih visoke kategorije s većim brzinama

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.4.2021 9:32 (picajzla0707).
10 godina
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...

 

EDIT

jedan od minusa mu je thermal throtling kad je pod velikim write opterećenjem, no tome se da doskočiti 

 

evo screenshot za A2000 512mb... 39 max temperatura, sistemski je disk...

nemam neko posebno hlađenje, običan stock AMD cooler uz standarne ventove na kućištu (front, back, top)

 

realno u svakodnevnom radu nisam primjetio neke jako bitne razlike od prijašnjeg sistemskog Samsung 850 EVO (256gb) diska iako ga Kingston u benchmarku šiša za skoro 4x u read/write...

11 godina
offline
Koji SSD?

Znaci onda bolje njega nego sata ssd i upiknem u 2 i 3 m2 slot koji imam na mayicnoj..maticna ima svoj hladnjak...i jel.trebam s njega skidat s cipova onu naljepnicu da naljepim hladnjak ili moze direktno na njega..kakav je sx6000pro? Evo sto kaze za maticnu..sad nekuzim dal to onda skida s grafe sa x16 na x8 propusnost..jer ak da rafje uzmem normalni sata i ima grafu koja radi na x16 a ne s 10% manje performansi

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.4.2021 17:01 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
60nine kaže...

 

evo screenshot za A2000 512mb... 39 max temperatura, sistemski je disk...

nemam neko posebno hlađenje, običan stock AMD cooler uz standarne ventove na kućištu (front, back, top)

 

realno u svakodnevnom radu nisam primjetio neke jako bitne razlike od prijašnjeg sistemskog Samsung 850 EVO (256gb) diska iako ga Kingston u benchmarku šiša za skoro 4x u read/write...

 Teško da ćeš ga natjerat na temperature gdje bi se javio problem, jer to mora biti maksimalno opterećenje na kontroleru, dakle maksimalna brzina pisanja kroz duže vrijeme. A da bi postigao max brzinu njegovog pisanja moraš zapisivati s drugog nvme diska koji ima toliku brzinu čitanja i fajl mora biti dovoljno velik da bi pisanje trajalo duže.

Meni je dosegao nekih 60 i nešto stupnjeva, ali samo u benčmarku

mariolla79 kaže...

Znaci onda bolje njega nego sata ssd i upiknem u 2 i 3 m2 slot koji imam na mayicnoj..maticna ima svoj hladnjak...i jel.trebam s njega skidat s cipova onu naljepnicu da naljepim hladnjak ili moze direktno na njega..kakav je sx6000pro? Evo sto kaze za maticnu..sad nekuzim dal to onda skida s grafe sa x16 na x8 propusnost..jer ak da rafje uzmem normalni sata i ima grafu koja radi na x16 a ne s 10% manje performansi

 Nemoj stavljati ništa na njega, u praksi bez drugog nvme ssd-a i prebacivanja velikih fajlova od 20, 30 ili više giga neće dolaziti niti blizu opterećenja koje bi izazivalo throtlanje zbog temperature.

Ako prebacuješ nešto sa usb sticka, hdd-a ili nekog sata ssd-a brzine zapisa biti će onolike koliko može brzo čitati s tih izvora, dakle daleko od 2000mps

 

EDIT

ma neće ti skidat propusnost sa grafe, 5600x ima dovoljno stazica za 16x pcie i 4x za nvme, slobodno uzmi nvme ssd

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.4.2021 20:32 (picajzla0707).
10 godina
offline
Koji SSD?

da ne quotam - da, zato sam i napisao post jer je u svakodnevnom radu sve u normali

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Znaci onda bolje njega nego sata ssd i upiknem u 2 i 3 m2 slot koji imam na mayicnoj..maticna ima svoj hladnjak...i jel.trebam s njega skidat s cipova onu naljepnicu da naljepim hladnjak ili moze direktno na njega..kakav je sx6000pro? Evo sto kaze za maticnu..sad nekuzim dal to onda skida s grafe sa x16 na x8 propusnost..jer ak da rafje uzmem normalni sata i ima grafu koja radi na x16 a ne s 10% manje performansi

 A sta ti je ustekano u M2A slot na ploci jer koliko ja vidim on je direktno vezan sa stazicama na procesoru i tada PCIe16 ne gubi propusnost, a ako je ustekano nesto u B i C slotove oni u tom slucaju izgleda dijele propusnost sa PCIe16 slotom.

11 godina
offline
Koji SSD?

Nvme sx8200pro s windowsima je u prvom slotu...zato i pitam za 2 nvme..ak cu gubit propusnost na grafi onda bi uzeo normalni sata ssd

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Nema mi to smisla, moj proc ima 20 stazica, 16 za grafu, 4 za nvme 4.0 u gornjem m.2 slotu. Drugi m.2 slot je nvme 3.0 i spojen je na čipset, a jedino što gubim kad ubacim i drugi nvme je jedan sata priključak. Grafa ostaje na x16.
Nije mi jasno da tebi s procom koji ima 24 stazice i vrhunskom matičnom krade stazice od grafe kad priključiš drugi nvme ssd. To nema nikakvog smisla ili je ta matična tako glupo složena da nemere gluplje
11 godina
offline
Koji SSD?

Eto neznam kaj da ti kazem..glupo mi kjpit nvme pa vratit...a nemogu nac na netu da vidim ima li itko nvme u 2 slota...

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Nasao sam....radit ce s 3.0 grafom normalno..samo s novijima 4.0 propusnost malo pada..ewo napisano.ovdje...wohooo moze m2 gore bez beda

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

..samo s novijima 4.0 propusnost malo pada..

 sa pcie gen4 propusnost na ×8 je ista kao na gen3 na ×16, dakle više nego dovoljno za bilo koju grafu

tek s novijim 3080 i 3090 se osjeti mali udar na perfomanse na gen3 pcie ×8

a bogme proći će duže vrijeme dok se ne bude osjetio manjak propusnosti na gen4 ×8

 

PCIe 4.0 vs. PCIe 3.0 GPU Benchmark | TechSpot

11 godina
offline
Koji SSD?

Znaci bez problema upiknem nvme?

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Kaj valja osim a200 i samsunga? Wd a data corsair jel valjaju sto?

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Kaj valja osim a200 i samsunga? Wd a data corsair jel valjaju sto?

 a jbga, ovisi o modelu, lovi i potrebama

wd ima odličnih ssd-ova, corsair također, no opet sve ovisi o kojem modelu i koja je lova u pitanju

 

za budget ssd meni je najbolji bio a2000, ionako služi najviše za instalaciju igara i tu je u samom vrhu po rezultatima

za glavni ssd vjerojatno ću ići na neki 4.0, no trenutno su još preskupi, a i nije zasad neka razlika u korištenju, tako da se ne žurim

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.4.2021 14:34 (picajzla0707).
11 godina
offline
Koji SSD?

Sad imam sx8200pro..ovaj novi ima valjda losiji kontroler..neznam jos mi nekak u izbor ulazi cordair mp510,samsung 970 evo i evo plus,kc2500..da pcie 4.0 su preskupi...sto je njsmjesniji nvme od 1tb a2000 me dodje jeftinije 100kn nego 870 evo sata

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav!

 

Imam 5 godina star acer aspire V5 572 i ugradio bi u njega ssd da ga malo ubrzam. Ne znam da uzmem od 250GB ili od 500GB i koji.

Treba biti 2.5'' a kontroler je SATA 3Gb/s. S obziorom da je taj slabiji SATA II kontroler ne znam dali da uzmem neki skuplji poput mx500, evo 860 ili to meni nije bitno?

Na hdd-u trenutačno imam 112GB zauzetog prostora pa ne znam dali da uzmem od 250GB ili od 500GB jer gledam da ti od 500GB nisu puno skuplji.

Molim preporuku!

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.4.2021 19:17 (bresha).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Bilo koji SSD će biti bolji od hard diska jedino što nećeš iskoristiti punu brzinu SATA III prijenosa ali glavna prednost, brzina pristupa (Access time) je i dalje tu.

Često oni većeg kapaciteta imaju i veću brzinu zapisivanja ali u tvom slučaju je SATA II usko grlo pa ti je svejedno. Cruacial, Kingston, Samsung ... također svejedno, odaberi po omjeru cijene, kapaciteta i duljine garancije.

Trenutni omjer cijene i kapaciteta ja na strani većih (480/500/512GB) pa možeš to gledati i na način da i kad taj laptop odlsluži svoje, SSD neće propasti, moći ćeš ga iskoristiti i za novi ili bar kupiš 2.5" USB ladicu pa ga pretvoriš u vanjski.

 

 

11 godina
offline
Koji SSD?

Jel se moze samsungov ssd kupljen na amazonu.de reklamirat i kod nas u samsungu hrvatska ili moram prek amazona rijesavat..da znam dal da ga uzmem s njuske za 600kn ili da kupim u adm za 725kn

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice