Paušalac - dobivanje kredita od banke? izdvojena tema

poruka: 23
|
čitano: 36.807
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Pozdrav,

 

ma u biti me zanima dugoročno gledano; Sada sam paušalac i izdajem fakture Irskoj. Sve pet, međutim koliko sam shvatio ja nisam pravna osoba, *ja sam i dalje fizička osoba s tim obrtom s paušalnim oporezivanjem*, vodim se kao nezaposlen. Tako su mi nešto rekli iz banke.

Problem je što koliko vidim niti jedna banka ne nudi mogućnost davanja kredita paušalcima. Čitao sam da čak i ako se nađe neka takva banka, maksimalni kredit je smijurija, nešto što se može uštedjeti kroz par mjeseci.

 

Pa me zanima koja bi bila alternativa paušalcu? Ako sam obrtnik dohodaš, da li mogu sam sebe zaposliti? Ima li neki kalkulator ili slično gdje bih znao kolika bi mi mogla biti maksimalna mjesečna plaća i koji su mi sve izdatci tada? "Dobro je biti obrtnik" kalkulator mi tu ne pomaže previše.

 

Ako ne obrtnik, da li je u tom slučaju dugoročno bolje imati j.d.o.o?

 

 

 

 

Hvala na informacijama, ako ih imate naravno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Nisam koristio one poticaje koje država daje, ali to su poticaji za samozapošljavanje, u svom obrtu. Prema tome, nekako se da zaključiti da možeš sam sebe zaposliti u obrtu. 

 

Što se tiče kredita, možda najbolje da pošalješ isti upit računovođi i HBOR-u. Ima nekih stvari vjerojatno na njihovoj stranici. Trenutno piše minimum 200 tisuća kuna a maksimum 2 milijuna. Pošto ne znam (a ni ne trebam znati) zašto trebaš kredit i kakvo poslovanje imaš, pošalji njima upit, ili još bolje ih zovi, jer dok dočekaš mail njihov ćeš ostarit + imat ćeš odmah 200 potpitanja. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

ma u biti me zanima dugoročno gledano; Sada sam paušalac i izdajem fakture Irskoj. Sve pet, međutim koliko sam shvatio ja nisam pravna osoba, *ja sam i dalje fizička osoba s tim obrtom s paušalnim oporezivanjem*, vodim se kao nezaposlen. Tako su mi nešto rekli iz banke.

Problem je što koliko vidim niti jedna banka ne nudi mogućnost davanja kredita paušalcima. Čitao sam da čak i ako se nađe neka takva banka, maksimalni kredit je smijurija, nešto što se može uštedjeti kroz par mjeseci.

 

Pa me zanima koja bi bila alternativa paušalcu? Ako sam obrtnik dohodaš, da li mogu sam sebe zaposliti? Ima li neki kalkulator ili slično gdje bih znao kolika bi mi mogla biti maksimalna mjesečna plaća i koji su mi sve izdatci tada? "Dobro je biti obrtnik" kalkulator mi tu ne pomaže previše.

 

Ako ne obrtnik, da li je u tom slučaju dugoročno bolje imati j.d.o.o?

 

 

 

 

Hvala na informacijama, ako ih imate naravno.

 Možeš dobiti kredit u dosta banaka. Možeš uzimati aute na leasing ( ja sam svojedobno uzeo kao paušalac ). Samo trebaš imati dobro poslovanje kroz duži period da vide da nisi neki padobranac koji je jučer otvorio obrt pa bi sad laku lovu.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?

-može se sve kad imaš novac.. no tad ti kredit ne treba..

-firme ili bilo koji klijent, recimo da je 'lako' dobiti novac-kredit (ako si kreditno sposoban) no upravo o tome sposobnosti ovisi odobravanje kao i visina, tj moraš duže vrijeme biti klijent, zaposlen ili biznis, plaća ili bon1-2.. pa tad po prometu i novcu kojeg tad imaš na žiro računu u banci oni vide-znaju.. no tad ti novac ne treba, a ako ti treba opet ide cjenkanje tj recimo za uvijete, kamate .. itd. jer bankari ne daju tako lako svoj novac tj (neobično?) primarna želja je ne dati ga nego zaraditi-naplatiti, kamata + glavnica, tj pojednostavljeno da ti njima daš više, nego oni tebi.. i opet kad razmisliš, što će ti tad kredit tj zato se u biz ide svojim novcem, ne tuđim dok potrošački kredit i ostalo .. zaposli se, tj umjesto ovog kemijanja s paušalcem + unazad što se sve kemija vidiš zašto to nije tako jednostavno, tj zašto je važno imati radni odnos, uredno, plaćati porez itd..

-to što radiš kao paušalac možda kao korist poslodavcu ali tebi baš i ne... pa promijeni stav ili traži više novca, ili nastavi ako si happy.. sretno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Provjeri s bankom uživo. Otiđi tamo na šalter za kredite i postavi pitanje.

Ovisno o primanjima očekuj od 6 mjeseci do godinu dana.

 

I da, ne plaćaj kladioničare, ne naručuj "sumnjive" artikle i ne radi impulzivne kupovine visokih iznosa s računa na koji sjeda ta lova.

To su neke od stvari koje se gledaju kada se radi provjera kreditne sposobnosti.

Jooooj!
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

ma u biti me zanima dugoročno gledano; Sada sam paušalac i izdajem fakture Irskoj. Sve pet, međutim koliko sam shvatio ja nisam pravna osoba, *ja sam i dalje fizička osoba s tim obrtom s paušalnim oporezivanjem*, vodim se kao nezaposlen. Tako su mi nešto rekli iz banke.

Problem je što koliko vidim niti jedna banka ne nudi mogućnost davanja kredita paušalcima. Čitao sam da čak i ako se nađe neka takva banka, maksimalni kredit je smijurija, nešto što se može uštedjeti kroz par mjeseci.

 

Pa me zanima koja bi bila alternativa paušalcu? Ako sam obrtnik dohodaš, da li mogu sam sebe zaposliti? Ima li neki kalkulator ili slično gdje bih znao kolika bi mi mogla biti maksimalna mjesečna plaća i koji su mi sve izdatci tada? "Dobro je biti obrtnik" kalkulator mi tu ne pomaže previše.

 

Ako ne obrtnik, da li je u tom slučaju dugoročno bolje imati j.d.o.o?

 

 

 

 

Hvala na informacijama, ako ih imate naravno.

želiš dignuti kredit za osobne potrebe (gleda ti se osobni prihod, za paušalni obrt je to ~36 tisuća godišnje) ili za potrebe obrta (tu ti poslovna banka odmah gleda promet po poslovnom računu)?

 

ako je za osobne potrebe, onda da bi dobio kredit ovisno o stvarnim primanjima (a i u ovom slučaju, ovisno od banke do banke, ti gledaju 40-60% tih primanja) ti treba promet poslovnog računa za tekuću i prošlu godinu, bon, i još neki papiri

3 godine
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Imas super grupu na fejsu https://www.facebook.com/groups/130822167300068/,

koliko ja citam pausalistima se bez "vecih problema" daju krediti

Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

ma u biti me zanima dugoročno gledano; Sada sam paušalac i izdajem fakture Irskoj. Sve pet, međutim koliko sam shvatio ja nisam pravna osoba, *ja sam i dalje fizička osoba s tim obrtom s paušalnim oporezivanjem*, vodim se kao nezaposlen. Tako su mi nešto rekli iz banke.

 O pobogu, nadam se da ti to nisu rekli vec da si ti krivo shvatio :) Normalno da nisi nezaposlen :)

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Problem je što koliko vidim niti jedna banka ne nudi mogućnost davanja kredita paušalcima. Čitao sam da čak i ako se nađe neka takva banka, maksimalni kredit je smijurija, nešto što se može uštedjeti kroz par mjeseci.

 Citao si ali nisi razumio. Pausalno placanje poreza sa sobom povlaci odredjene stvari. S razlogom na 300k kuna placas neki mizerni porez, oko 5k mislim. Da toliko prijavis kao dohodas vidio bi koliko bi platio. S tim u vidu, ocito je zasto ne mozes dobiti kredit, jer su tvoji prihodi visestruko umanjeni.

 

 

nastranu to sto vec ima banaka koje uredno daju kredit prema po-sd prijavi, ne prema prihodima...

10 godina
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Pošto si prijavljen na mirovisnko i zdravstveno i plaćaš si to svaki mjesec onda si zaposlen. tj. samozaposlen kroz obrt.

 

Za kredit obiđi više banaka, neke rade s paušalcima neke ne. Navodno je Erste ok no osobno nemam iskustva.

 
0 0 hvala 0
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
Syke kaže...

Pošto si prijavljen na mirovisnko i zdravstveno i plaćaš si to svaki mjesec onda si zaposlen. tj. samozaposlen kroz obrt.

 

Za kredit obiđi više banaka, neke rade s paušalcima neke ne. Navodno je Erste ok no osobno nemam iskustva.

 

 

Čuo sam da OTP banka nudi dobre uvjete za paušalce. Najviše me zanima stambeni kredit, ovo drugo bih još nekako i mogao uštedjeti kroz puno odricanja.

Ja sam osobno u ZABA-i, nisam siguran što mi oni nude za stambeni, ali ako je suditi prema očajnim uvjetima koje su mi dali dok sam bio zaposlen (i imao jako visoku plaću), možda bolje da ih izbjegavam.

 

 

Budem provjerio za par mjeseci, pa ovdje napišem što su mi javili, jer vjerujem da ima još puno paušalaca na ovom forumu te i njih zanima isto.

 

 

11 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Syke kaže...

Pošto si prijavljen na mirovisnko i zdravstveno i plaćaš si to svaki mjesec onda si zaposlen. tj. samozaposlen kroz obrt.

 

Za kredit obiđi više banaka, neke rade s paušalcima neke ne. Navodno je Erste ok no osobno nemam iskustva.

 

 

Čuo sam da OTP banka nudi dobre uvjete za paušalce. Najviše me zanima stambeni kredit, ovo drugo bih još nekako i mogao uštedjeti kroz puno odricanja.

Ja sam osobno u ZABA-i, nisam siguran što mi oni nude za stambeni, ali ako je suditi prema očajnim uvjetima koje su mi dali dok sam bio zaposlen (i imao jako visoku plaću), možda bolje da ih izbjegavam.

 

 

Budem provjerio za par mjeseci, pa ovdje napišem što su mi javili, jer vjerujem da ima još puno paušalaca na ovom forumu te i njih zanima isto.

 

 

 Pozdrav kolega paušalće :)

Ja sam također paušalac, IT.

Što se stambenog kredita tiće nudili su mi ga u ZABI, Erste banci i OTP banci. ZABA uvjerljivo najmanje daje jer na neki svoj specifični naćin računaju kreditnu sposobnost.

ERSTE mi je nudio puno više međutim kad sam konkretno predao zahtjev za kredit preko noći su naglo promjenili ploću - kredit sam dobio međutim po znatno lošijim uvjetima od onih o koje sam tražio.

Na kraju sam uzeo kredit u OTP banci - oni od sveukupnih primanja (PO-SD) oduzmu 15% i uplaćene doprinose i poreze (za zadnje 2 godine) i na temelju toga izračunaju prosjećna mjesećna primanja (od kojih se daje oduzimaju sva ostala opterećnja koja imaš - npr. drugi krediti, minusi po računu itd..).

Govorim o stambenom kreditu od cca 200.000e.

 

Ako ti je svejedno da li su rate ili anuiteta i broj godina otplate onda ti je svejedno erste ili otp a ako ne ciljaš na velike iznose (cca više od 120.000e) onda će ti i ZABA biti ok.

Ako te odjebu u jednoj poslovnici idi u drugu jer ima hrpa ekipe po tim bankama koje pojma nemaju što je obrt a kamoli tek paušalni (ako si u nekom manjem mjestu najbolje je odmah otići ravno kod voditelja poslovnice jer službenici po takvim mjestima sretnu obrtika svake prijestupne pa ne znaju detalje poslovanja a samim time niti uvjete kreditiranja pa oni kojima se neda zajebavati s tobom ti jednostavno vele da nemožeš dobiti kredit i fuck off)

 

Eto nadam se da sam pomogao bar malo :)

Vozdra!
15 godina
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Moja preporuka je Plavi ured Savjeti – Plavi ured

Nazovi i savjetuj se sa njima (free je), super su...

Meni su jako pomogli kod otvaranja obrta.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 2:02 (parizer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Bumpan dretvu jer vjerujem da ima još ljudi koji hoće provjerene informacije.

 

Ovako, nakon razgovora s bankaricom (zagrebačka banka, čiji sam klijent), vezano za stambeni kredit. Nalazim se u najgoroj mogućoj situaciji:

 

1. gleda se primanje obrta za prošlu godinu (dakle mogao bih uzeti 01.2022. pa će se gledati primanje za cijelu 2021. godinu)

2. otvorio sam obrt sredinom godine

3. ovo znači da iako imam jako visoka primanja gleda se ukupna zarada za godinu dana (prvih 5 mjeseci je 0kn) pa ispada puno manje

4. od ove zarade oduzima se 60%, te se dijeli na 12, to je "kao vaša neto plaća"

5. pušiona jer s tim "neto plaćom" ne mogu niti garsonjeru od 30 kvadrata kupiti. A ponavljam imam jako visoka primanja.

 

Mogu dakle tek 2023. godine uzeti kredit jer će se gledati primanje za 2022. gdje ću imati punu godinu rada. Ovo znači da moram čekati još najmanje 15 mjeseci, plus vrijeme koje treba da se pronađe nekretnina i da krene u postupak koji zna dosta dugo trajati. Računam minimalno 16 mjeseci još, i to pod uvjetom da se ništa ne promijeni.

 

 

Eto toliko, za informaciju ako želite u paušalce svakako gledajte da počnete raditi početkom godine, osim ako vam kredit nije bitan.

A ja si sada idem kekse čokoladne kupiti jer sam jako razočaran i malo su mi se snovi urušili ...

 

 

Lp.

 

Moj PC  
0 0 hvala 2
10 godina
neaktivan
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
kredit sa ili bez hipoteke?
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
zhUPer_C18 kaže...
kredit sa ili bez hipoteke?

 

 

kako misliš stambeni kredit bez hipoteke dobiti?

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
preko veze hahaha

banke budu jako tvrde za pregovaranje, posebno ako se ide normalnim putevima u realizaciju nekog dogovora. druga je priča kad se pregovara mimo nekih standardnih obrazaca poslovanja. nije ništa ilegalno, ali treba poznat određene ljude, ili barem ljude koji znaju ljude. koliko sam shvatio, tvoj problem je kako uvjerit banku da imaš love... pa uvjeri ih (određene ljude)!
14 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
Pa uz malo vecu kamatu, manji iznos i kraci rok otplate mozes i bez hipoteke u skoro svim bankama.

Mislim da je do 30-40.000€.
Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
online
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Bumpan dretvu jer vjerujem da ima još ljudi koji hoće provjerene informacije.

 

Ovako, nakon razgovora s bankaricom (zagrebačka banka, čiji sam klijent), vezano za stambeni kredit. Nalazim se u najgoroj mogućoj situaciji:

Malo će banaka prihvatiti par mjeseci dobrog prometa po računu kao potvrdu financijske sposobnosti.

ivan dragi kaže...
Pa uz malo vecu kamatu, manji iznos i kraci rok otplate mozes i bez hipoteke u skoro svim bankama.

Mislim da je do 30-40.000€.

To izgleda kao nenamjenski, a ne stambeni kredit.

14 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
Old Iggy kaže...
ivan dragi kaže...
Pa uz malo vecu kamatu, manji iznos i kraci rok otplate mozes i bez hipoteke u skoro svim bankama.

Mislim da je do 30-40.000€.

To izgleda kao nenamjenski, a ne stambeni kredit.

 Ne.

 

To je stambeni kredit bez hipoteke.

 

Npr, PBZ: 

  • "od 37.500 HRK do 300.000 HRK ili 5.000 EUR do 40.000 EUR kunske protuvrijednosti za kredite bez založnog prava na nekretnini i za plaćanje učešća za kupnju nekretnina". Namjena je kupnja, adaptacija, rekonstrukcija, dovršenje it.

 

Zanimljivo je ljudima koji dobiju od babe i dide starinu koju treba renovirati ili kad im fali love za opremit stan, a imaš ušteđevinu.. a ne želiš hipoteku iz nekog razloga.. 

Zato su kamate 4.18-4.26 dok su na nenamjenske kredite 5.98-6.15%.

 

 

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
2 godine
neaktivan
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Možeš dignuti kredit kao paušalac, ali ovisi u koju banku ideš. Probaj u neku manju banku pitati, oni češće daju bolje uvjete nego neke veće banke. Možeš pogledati ovdje ponudu svih banaka u RH.

 
0 0 hvala 0
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
Nicol44 kaže...

Možeš dignuti kredit kao paušalac, ali ovisi u koju banku ideš. Probaj u neku manju banku pitati, oni češće daju bolje uvjete nego neke veće banke. Možeš pogledati ovdje ponudu svih banaka u RH.

 

ma ljuti me što ne mogu nigdje pronaći uvjete koje banka traži nego moraš kontaktirati svaku posebno, a banke ili ne kažu koje uvjete traže (ignoriraju poruke) ili kažu da moraš zatražiti osobni sastanak. Mislim besmisleno, pa samo me ugrubo zanima da ne dođem kao budala tamo.

 

 

ZABA - gledaju poslovanje iz prošle godine, skidaju 60% od godišnjeg prihoda (bez obzira na vrstu obrta) i taj dio dijele s 12, to je "mjesečna neto plaća" nad kojom se dodatno skidaju ostale kreditne obveze, te se kreditna sposobnost računa po tome.

 

ERSTE - mislim da isto kao i ZABA (nisam provjerio, ali načuo sam)

 

RBA - Traže poslovanje minimalno 12 mjeseci (ne znam što to znači, ako se otvori obrt u 03. mjesecu znači onda početkom siječnja se ne može tražiti kredit ili?), nisu naveli nikakve druge uvjete.

 

OTP - gledaju poslovanje iz proteklih 24 mjeseca (!!!), ali skidaju svega 15% od godišnjeg prihoda (za obrte vezane uz IT sektor - koji su bez operativnih troškova dakle), tako da se oni čine najkorektniji po mogućnosti dobivanja kredita, ali treba proći 24 mjeseca što je jako jako puno.

 

SBER BANK - ne nude mogućnost kredita paušalcima

 

 

Ako netko ima informacije od drugih banaka bilo bi super da stave, baš me ljuti što nema nikakvih konkretnih stvari za pronaći (barem najosnovnije) nego se sve svodi na dolazak u banku gdje te bankarica gleda kao idiota što si uopće pomislio tražiti kredit...

 

 

 

Lijepi pozdrav.

 

Edit: dodao sam za SBER i RBA uvjete, upravo dobio info.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.11.2021 13:28 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
11 godina
offline
Re: Paušalac - dobivanje kredita od banke?
Podravska, skidaju 30% od ukupnog prometa, mora biti godina dana
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Paušalac - dobivanje kredita od banke?

Ako imas dobra primanja, rentaj si neki dobar stan, u medjuvremenu radi i dalje, i slj. godine si kupi svojkad budes kreditno sposobniji. 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice