Biznis - sukob interesa?

poruka: 64
|
čitano: 23.205
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Biznis - sukob interesa?

Pozdrav,

 

radim kao softverski inženjer već preko 2 godine u jednoj firmi sve je u najboljem redu sa projektima, napredovanja itd Htio bih otvoriti paušalni obrt ili obični JDOO uz to da i dalje radim kod tog istog poslodavca.

U ugovoru o radu piše da ima zabrana natjecanja sa poslodavcem, da li ja zapravo mogu raditi web projekte preko upworka, web stranice, web shopove itd a da nisam u sukobu interesa?

 

Pošto se neću prijavljivati na nikakve natječaje koji imaju veze sa sadašnjom firmom, a htio bih dodatno još extra zaraditi kad imam znanja, mogu li ja zapravo otvoriti svoj obrt / jdoo te pružati usluge te kako? Koje su mi mogućnosti? Molim potkrijepljene informacije sa primjerima jer kod sadašnjeg poslodavca mi je stvarno super te ne bih htio tu nešto zeznuti, a opet bi htio nešto sa strane jer imam potencijalnih projekata.

 

Jer sad sam na 10000 tkn plaće, zašto ne bih išao na još 3,4,5 dodatnih mjesečno...

LP

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 16:05 (Matya15777).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Matya15777 kaže...

Pozdrav,

 

radim kao softverski inženjer već preko 2 godine u jednoj firmi sve je u najboljem redu sa projektima, napredovanja itd Htio bih otvoriti paušalni obrt ili obični JDOO uz to da i dalje radim kod tog istog poslodavca.

U ugovoru o radu piše da ima zabrana natjecanja sa poslodavcem, da li ja zapravo mogu raditi web projekte preko upworka, web stranice, web shopove itd a da nisam u sukobu interesa?

 

Pošto se neću prijavljivati na nikakve natječaje koji imaju veze sa sadašnjom firmom, a htio bih dodatno još extra zaraditi kad imam znanja, mogu li ja zapravo otvoriti svoj obrt / jdoo te pružati usluge te kako? Koje su mi mogućnosti? Molim potkrijepljene informacije sa primjerima jer kod sadašnjeg poslodavca mi je stvarno super te ne bih htio tu nešto zeznuti, a opet bi htio nešto sa strane jer imam potencijalnih projekata.

 

Jer sad sam na 10000 tkn plaće, zašto ne bih išao na još 3,4,5 dodatnih mjesečno...

LP

 Zar nije logicno da sa poslodavcem prvo rascistis sta on smatra konkurencijom....

12 godina
protjeran
offline
Biznis - sukob interesa?

Mislim da prvo moraš naučiti što je sukob interesa jer ovo tvoje nema veze s istim niti ti možeš biti u bilo kakvom sukobu.

U svoje slobodno vrijeme možeš raditi šta hoćeš i ne znam zašto bi se tvog poslodavca ticalo što radiš van radnog vremena.

 
2 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Biznis - sukob interesa?

Znači mogu u slobodno vrijeme otvoriti obrt/jdoo i raditi svoje stvari/projekte neovisno o njemu?

Da, nemam iskustva u tome, pa sam zato i pitao za sukob interesa

12 godina
protjeran
offline
Biznis - sukob interesa?

Možeš, iako ne znam zašto bi išta otvarao i komplicirao si život s papirologijom.

Radi kao freelancer u slobodno vrijeme kao i što hrpa ljudi radi.

 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Biznis - sukob interesa?

'Ajmo malo off topic... meni recimo nije drago kad moji radnici (bauštela) idu u fušu nešto odraditi. Ne iz razloga što bih ja potencijalno mogao dobiti taj posao koji oni na crnjaka odrade, već čisto zato jer se ne stignu odmoriti kako spada i onda mi dođu na posao nikakvi. Zna se desiti da zaglave do kasno jer im se sviđa extra zarada pa mi onda sutradan "glavinjaju" po gradilištu i tu ja onda gubim na produktivnosti.

Ovo pišem čisto da se stekne uvid u još jednu perspektivu "fuša". Nije svako vrijeme koje nisi na poslu apsolutno slobodno vrijeme.

Moj PC  
0 4 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
miki_the_pirat kaže...

Nije svako vrijeme koje nisi na poslu apsolutno slobodno vrijeme.

 Pa zapravo i je, barem što se tiče tebe kao poslodavca jer oni kad završe smjenu u tvojoj firmi su - slobodni.

Naravno da ti nije drago ako poslije posla idu na drugi posao, ali to možeš riješiti tako da im podigneš plaću, jer ne idu oni raditi drugi posao zato što im je dosadno nego jer moraju.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 20:47 (bill_jobs).
15 godina
neaktivan
offline
Biznis - sukob interesa?

Zakon je tu manje-više jasan:

 

13. ZABRANA NATJECANJA RADNIKA S POSLODAVCEM

Zakonska zabrana natjecanja

Članak 101.

(1) Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana natjecanja).

(2) Ako radnik postupi protivno zabrani iz stavka 1. ovoga članka, poslodavac može od radnika tražiti naknadu pretrpljene štete ili može tražiti da se sklopljeni posao smatra sklopljenim za njegov račun, odnosno da mu radnik preda zaradu ostvarenu iz takvoga posla ili da na njega prenese potraživanje zarade iz takvoga posla.

 

https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu

 
1 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
miki_the_pirat kaže...

'Ajmo malo off topic... meni recimo nije drago kad moji radnici (bauštela) idu u fušu nešto odraditi. Ne iz razloga što bih ja potencijalno mogao dobiti taj posao koji oni na crnjaka odrade, već čisto zato jer se ne stignu odmoriti kako spada i onda mi dođu na posao nikakvi. Zna se desiti da zaglave do kasno jer im se sviđa extra zarada pa mi onda sutradan "glavinjaju" po gradilištu i tu ja onda gubim na produktivnosti.

Ovo pišem čisto da se stekne uvid u još jednu perspektivu "fuša". Nije svako vrijeme koje nisi na poslu apsolutno slobodno vrijeme.

 Nije ni meni drago kada vidim bauštelce od 55 god. kako nosaju vreće cementa od 50 kg što zakonski ne bi smjeli. Ja mislim da taj zakon vrijedi samo za poslove iz HR.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 21:13 (ivanzu).
5 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Matya15777 kaže...

Znači mogu u slobodno vrijeme otvoriti obrt/jdoo i raditi svoje stvari/projekte neovisno o njemu?

Da, nemam iskustva u tome, pa sam zato i pitao za sukob interesa

 Zakonski mozes ali to ne znaci da ce se tvom poslodavcu to svidjeti.... A zelis ostati dobar sa njim. Zato ti je moj prijedlog popricaj sa njim da izbjegnes nezeljene situacije. Ili rizikuj. U svakom slucaju savjet sa foruma ti u tom pogledu ne znaci puno....

9 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
bill_jobs kaže...
miki_the_pirat kaže...

Nije svako vrijeme koje nisi na poslu apsolutno slobodno vrijeme.

 Pa zapravo i je, barem što se tiče tebe kao poslodavca jer oni kad završe smjenu u tvojoj firmi su - slobodni.

Naravno da ti nije drago ako poslije posla idu na drugi posao, ali to možeš riješiti tako da im podigneš plaću, jer ne idu oni raditi drugi posao zato što im je dosadno nego jer moraju.

 

 

Ne kažem da nisu slobodni, al nekako smatram da imam i ja neko pravo kad smatram da trebaju na posao doći odmorni. Rade 8 sati a ostatak nek si izvole rasporediti jer meni ne treba mamuran ili umoran radnik. Nije bauštela kancelarija pa je najveća šteta da neće napraviti posao... ima dosta opasnih situacija i alata i ne treba mi netko tko nije koncentriran.

A što se tiše plaće... nemoj... 6€/h + topli obrok za nekog tko nema dvije lijeve ruke nije malo... bar ja mislim.... pomnoži sam... neto naravno. Majstori idu i preko 8.

ivanzu kaže...
miki_the_pirat kaže...

'Ajmo malo off topic... meni recimo nije drago kad moji radnici (bauštela) idu u fušu nešto odraditi. Ne iz razloga što bih ja potencijalno mogao dobiti taj posao koji oni na crnjaka odrade, već čisto zato jer se ne stignu odmoriti kako spada i onda mi dođu na posao nikakvi. Zna se desiti da zaglave do kasno jer im se sviđa extra zarada pa mi onda sutradan "glavinjaju" po gradilištu i tu ja onda gubim na produktivnosti.

Ovo pišem čisto da se stekne uvid u još jednu perspektivu "fuša". Nije svako vrijeme koje nisi na poslu apsolutno slobodno vrijeme.

 Nije ni meni drago kada vidim bauštelce od 55 god. kako nosaju vreće cementa od 50 kg što zakonski ne bi smjeli. Ja mislim da taj zakon vrijedi samo za poslove iz HR.

 Ne postoji vreća od 50kg... desetljećima već je sve po 25 max.

12 godina
offline
Biznis - sukob interesa?

Eto na ljeto susjedu zidali kucu i sve vrece po 50kg.  

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
ivanzu kaže...

Eto na ljeto susjedu zidali kucu i sve vrece po 50kg.  

U HR? Daj link na taj artikal molim te. Ja nisam vidio vreću od 50kg od kad sam klinac bio... a da sam ih zapamtio - jesam... majkuimspalimitkoihzapakira

EDIT: https://www.nexe.hr/hr/cem-ii-a-m-s-v-42-5n/5471 sad nađoh 25 i 40kg fakat postoji, al velim ne pamtim kad sam zadnji put to vidio i na skladištu a ne na gradilištu. Al opet nije 50

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 22:02 (miki_the_pirat).
12 godina
offline
Biznis - sukob interesa?

Ne znam, bile su crvene vrece, moguce da je iz BiH cement ali ipak mislim da je to Nexe. Ja prije 20 godina kada sam radio garazu isto su bili vrece cementa od 50kg i znam da sam se posteno napatio samo da jednu utovarim u kolica. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
miki_the_pirat kaže...

Ne kažem da nisu slobodni, al nekako smatram da imam i ja neko pravo kad smatram da trebaju na posao doći odmorni.

 To se podrazumijeva, tko još želi da mu radnik dolazi umoran na posao? Samo ne znam baš koliko ti možeš utjecati na to.

9 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?

Samo to sam i htio reći, al jbg... svašta se izrodilo iz te misli

12 godina
neaktivan
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Matya15777 kaže...

Pozdrav,

 

radim kao softverski inženjer već preko 2 godine u jednoj firmi sve je u najboljem redu sa projektima, napredovanja itd Htio bih otvoriti paušalni obrt ili obični JDOO uz to da i dalje radim kod tog istog poslodavca.

U ugovoru o radu piše da ima zabrana natjecanja sa poslodavcem, da li ja zapravo mogu raditi web projekte preko upworka, web stranice, web shopove itd a da nisam u sukobu interesa?

 

Pošto se neću prijavljivati na nikakve natječaje koji imaju veze sa sadašnjom firmom, a htio bih dodatno još extra zaraditi kad imam znanja, mogu li ja zapravo otvoriti svoj obrt / jdoo te pružati usluge te kako? Koje su mi mogućnosti? Molim potkrijepljene informacije sa primjerima jer kod sadašnjeg poslodavca mi je stvarno super te ne bih htio tu nešto zeznuti, a opet bi htio nešto sa strane jer imam potencijalnih projekata.

 

Jer sad sam na 10000 tkn plaće, zašto ne bih išao na još 3,4,5 dodatnih mjesečno...

LP

Posao koji obavljaš za poslodavca ne možeš raditi sa strane kao freelancer ili preko svoje firme/obrta.

To što malo tko poštuje zakon o natjecanju radnika s poslodavcem ne znači da je to dozvoljeno. Jednako kao što ljudi i dalje skidaju software preko torrenta i gledaju filmove preko kodija, može se, ali nije u skladu sa zakonom.

 

Ukratko riskiraš odlično plaćen posao, pa razmisli isplati li se. Najbolje bi bilo to direktno pitati poslodavca, pa ako mu to ne smeta, a ima ih dosta koji će ti reći bez problema da možeš ukoliko to neće utjecati na kvalitetu rada u firmi i ukoliko ne radiš za konkurenciju. Naravno ima ih i koji će reći da nema šanse. S obzirom da imaš tu stavku u ugovoru mislim da je sve jasno.

 

Ono što ti nije u opisu radnog mjesta možeš nesmetano raditi u svoje slobodno vrijeme.

 

Mnogi poslodavci ulažu u daljnju edukaciju i razvoj svojih djelatnika, zamisli kako bi to izgledalo kad bi ti netko plaćao razne tečajeve, edukacije, radionice i slično, a ti u slobodno vrijeme koristio to znanje za rad za drugu firmu. Nije baš korektno, a ni u skladu sa zakonom.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
bill_jobs kaže...

Mislim da prvo moraš naučiti što je sukob interesa jer ovo tvoje nema veze s istim niti ti možeš biti u bilo kakvom sukobu.

U svoje slobodno vrijeme možeš raditi šta hoćeš i ne znam zašto bi se tvog poslodavca ticalo što radiš van radnog vremena.

Potpuno netočno.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
mzopg kaže...
Matya15777 kaže...

Pozdrav,

 

radim kao softverski inženjer već preko 2 godine u jednoj firmi sve je u najboljem redu sa projektima, napredovanja itd Htio bih otvoriti paušalni obrt ili obični JDOO uz to da i dalje radim kod tog istog poslodavca.

U ugovoru o radu piše da ima zabrana natjecanja sa poslodavcem, da li ja zapravo mogu raditi web projekte preko upworka, web stranice, web shopove itd a da nisam u sukobu interesa?

 

Pošto se neću prijavljivati na nikakve natječaje koji imaju veze sa sadašnjom firmom, a htio bih dodatno još extra zaraditi kad imam znanja, mogu li ja zapravo otvoriti svoj obrt / jdoo te pružati usluge te kako? Koje su mi mogućnosti? Molim potkrijepljene informacije sa primjerima jer kod sadašnjeg poslodavca mi je stvarno super te ne bih htio tu nešto zeznuti, a opet bi htio nešto sa strane jer imam potencijalnih projekata.

 

Jer sad sam na 10000 tkn plaće, zašto ne bih išao na još 3,4,5 dodatnih mjesečno...

LP

Posao koji obavljaš za poslodavca ne možeš raditi sa strane kao freelancer ili preko svoje firme/obrta.

To što malo tko poštuje zakon o natjecanju radnika s poslodavcem ne znači da je to dozvoljeno. Jednako kao što ljudi i dalje skidaju software preko torrenta i gledaju filmove preko kodija, može se, ali nije u skladu sa zakonom.

 

Ukratko riskiraš odlično plaćen posao, pa razmisli isplati li se. Najbolje bi bilo to direktno pitati poslodavca, pa ako mu to ne smeta, a ima ih dosta koji će ti reći bez problema da možeš ukoliko to neće utjecati na kvalitetu rada u firmi i ukoliko ne radiš za konkurenciju. Naravno ima ih i koji će reći da nema šanse. S obzirom da imaš tu stavku u ugovoru mislim da je sve jasno.

 

Ono što ti nije u opisu radnog mjesta možeš nesmetano raditi u svoje slobodno vrijeme.

 

Mnogi poslodavci ulažu u daljnju edukaciju i razvoj svojih djelatnika, zamisli kako bi to izgledalo kad bi ti netko plaćao razne tečajeve, edukacije, radionice i slično, a ti u slobodno vrijeme koristio to znanje za rad za drugu firmu. Nije baš korektno, a ni u skladu sa zakonom.

 

Znači posao koji obavljam za poslodavca je posao za poslodavca. Ja se ne bih miješao u njegov posao. Nego pošto imam dosta potencijalnih projekata sa web stranicama, dva web shopa u igri te jedan dropshipping business u povodu, ne bih htio naplaćivati na crno da mi neka porezna ne bi sjela na vrat, neovisno o tome što radim za poslodavca (8h pošteno odradim za njega i on me za to pošteno plati), a ovo što radim u slobodno vrijeme bi trebalo biti moje slobodno vrijeme u kojemu ja mogu raditi što god hoću.

 

Ako on ima računalno programiranje kao djelatnost i šifra je 62.01 za to, a recimo web shop i dropshipping je web trgovina u maloprodaji i na internetu 48.i nešto, to je potpuno neovisno jedno o drugome, zar ne?

 

Ja se ne bi miješao u poslodavčev posao nikako, ni ti me to zanima, pošto postoji dosta drugih mogućnosti u IT-u, pa zašto to ne iskoristiti?

12 godina
protjeran
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Matya15777 kaže...
Ja se ne bi miješao u poslodavčev posao nikako, ni ti me to zanima, pošto postoji dosta drugih mogućnosti u IT-u, pa zašto to ne iskoristiti?

 Rečeno ti je već da radiš slobodno i pusti ove bajke o klauzulama u ugovoru koje su tu pro forme.

Uopće ne vidim zašto bi ti išta ispitivao poslodavca i tražio njegovo odobrenje, on ne mora znati što ti radiš ako to direktno nema veze s njime, njegovim poslovima i njegovim klijentima.

Dalje odluči sam.

10 godina
online
Biznis - sukob interesa?

Hm, ne ulazim u samu raspravu, ali me potakalo ovo sa vrećama od 50 kg cementa ili čega već.

 

 

Bez obzira na sve ne vidim zašto netko od 50 godina, a i stariji ne bi dizao nešto od 50kg.

Pa, kakvi ste vi muškarci? Pa, nije valjda da su svi za kompjuterom po cijele dane, te toliko izvan forme. 

Izgleda da danas ljudi nisu baš spremni za fizičke napore. Lakše je sa sve 4 u zrak.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.12.2019 13:56 (PzKpfw).
Moj PC  
0 9 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Biznis - sukob interesa?
PzKpfw kaže...

Bez obzira na sve ne vidim zašto netko od 50 godina, a i stariji ne bi dizao nešto od 50kg.

 Zato što je to izričito zabranjeno zakonom o zaštiti na radu.

 

U svoje slobodno vrijeme neka diže što hoće...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
5 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Matya15777 kaže...
.....

 

Znači posao koji obavljam za poslodavca je posao za poslodavca. Ja se ne bih miješao u njegov posao. Nego pošto imam dosta potencijalnih projekata sa web stranicama, dva web shopa u igri te jedan dropshipping business u povodu, ne bih htio naplaćivati na crno da mi neka porezna ne bi sjela na vrat, neovisno o tome što radim za poslodavca (8h pošteno odradim za njega i on me za to pošteno plati), a ovo što radim u slobodno vrijeme bi trebalo biti moje slobodno vrijeme u kojemu ja mogu raditi što god hoću.

 

Ako on ima računalno programiranje kao djelatnost i šifra je 62.01 za to, a recimo web shop i dropshipping je web trgovina u maloprodaji i na internetu 48.i nešto, to je potpuno neovisno jedno o drugome, zar ne?

 

Ja se ne bi miješao u poslodavčev posao nikako, ni ti me to zanima, pošto postoji dosta drugih mogućnosti u IT-u, pa zašto to ne iskoristiti?

 1. Dok god ne krsis ugovor ili na drugi nacin zakon.... U ovom slucaju mozda krsis ugovor koji si dobrovoljno potpisao.....

2. Kakve veze ima za koga radis Web stranicu. Web shop jeste druga sifra ali ti ne otvaras niti registrujes web shop vec programiras....

12 godina
online
Re: Biznis - sukob interesa?
PzKpfw kaže...

Hm, ne ulazim u samu raspravu, ali me potakalo ovo sa vrećama od 50 kg cementa ili čega već.

 

 

Bez obzira na sve ne vidim zašto netko od 50 godina, a i stariji ne bi dizao nešto od 50kg.

Pa, kakvi ste vi muškarci? Pa, nije valjda da su svi za kompjuterom po cijele dane, te toliko izvan forme. 

Izgleda da danas ljudi nisu baš spremni za fizičke napore. Lakše je sa sve 4 u zrak.

 pajdo moj ti očito nikada nisi radio takav posao pa zato nemoj uspoređivati svoju teretanu i dizanje utega od sat vremena dnevno sa bauštelom. evo, probaj otići u teretanu i 8 sati nosati amo-tamo samo 25 kilograma, i tako 6 ili 7 dana za redom pa ćeš vidjeti u kakvoj si ti formi i zašto se nebi trebale dizati vreće od 50kg.

12 godina
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
PzKpfw kaže...

Hm, ne ulazim u samu raspravu, ali me potakalo ovo sa vrećama od 50 kg cementa ili čega već.

 

 

Bez obzira na sve ne vidim zašto netko od 50 godina, a i stariji ne bi dizao nešto od 50kg.

Pa, kakvi ste vi muškarci? Pa, nije valjda da su svi za kompjuterom po cijele dane, te toliko izvan forme. 

Izgleda da danas ljudi nisu baš spremni za fizičke napore. Lakše je sa sve 4 u zrak.

 U teretani sam dizao 150kg(mrtvo) sa svojih 65-70 kg i 180cm visine prije 20 godina pa sam se opet napatio sa tom vrecom od 50kg jer nije isto dizati nesto na sipci koja je ergonomski OK i neku vrecu koju ne mozes posteno uhvatiti pa te jos nagriza cement i osusi ruke pa nema gripa. 

10 godina
online
Biznis - sukob interesa?

 

Hm, drugovi...i sa gymom i bez njega, brijem da muškarac ne bi trebao kukati sa tobom vrećeom od 50kg.

Druga je stvar što ćemo mi radniku maksimalno olakšati njegov posao.

 

 

A, opet je problem što ljudi kukaju i pri prvoj pomisli na fizički rad, ma na bilo kakav napor. Trebali ste vidjeti kako su u jednoj informatičkoj firmi pola dana kukali, jer taj dan nije radio lift do trećega kata.

Cijeli ured je imao problem sa leđima od fizičke neaktivnosti, kukali su kako keramičari skupi, majstori općenito, jer eto ne znaju sami to napraviti, mislim em je prljavo, em moraš imati ljepilo, moraš rezati pločice, alat imati, pa još ćeš 

završiti na šivanju u hitnoj, prve pomoći....

 

Životna isksutva mimo struke ravna nuli. 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
1 9 hvala 0
12 godina
offline
Biznis - sukob interesa?

Na kraju dana to bude daleko od jedne vrece pa bila ona od 25kg, 50kg ili 42kg sasvim je svejedno jer ju je nemoguce pravilno podici, sto vislji to je gore. 

 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Biznis - sukob interesa?

Ti mater kaj me ne ne cudi uopce ovakvi komentari. :D

 
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Biznis - sukob interesa?
PzKpfw kaže...

 

Hm, drugovi...i sa gymom i bez njega, brijem da muškarac ne bi trebao kukati sa tobom vrećeom od 50kg.

Druga je stvar što ćemo mi radniku maksimalno olakšati njegov posao.

 

 

A, opet je problem što ljudi kukaju i pri prvoj pomisli na fizički rad, ma na bilo kakav napor. Trebali ste vidjeti kako su u jednoj informatičkoj firmi pola dana kukali, jer taj dan nije radio lift do trećega kata.

Cijeli ured je imao problem sa leđima od fizičke neaktivnosti, kukali su kako keramičari skupi, majstori općenito, jer eto ne znaju sami to napraviti, mislim em je prljavo, em moraš imati ljepilo, moraš rezati pločice, alat imati, pa još ćeš 

završiti na šivanju u hitnoj, prve pomoći....

 

Životna isksutva mimo struke ravna nuli. 

 I opet si fulao poantu, nije problem dići jednu ili dvije vreće od 50kg, problem je što je to posao na kojem cijeli dan dižeš te vreće. 

Tako da evo ponoviti ću ti, s obzirom da smatraš da si u formi, odi u gym i nosi 8 sati teret od 25/30/50kg pa vidi  koliko dugo ćeš izdržati. Tu se uopće ne radi o lijenosti ili nekakvoj formi, nego o utjecaju takve vrste konstantnog opterećenja na zdravlje.

 


 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Biznis - sukob interesa?
Da je samo vreca od 50 kg cementa problem na bausteli.
Na kakvim vremenskim uvjetima se tamo radi i dize se svasta, a ne samo vrece cementa.
Plus malo tko radi 8 sati na bausteli. Vecina radi 10 sati na bausteli.
Ako su na terenu negdje na moru to je onda jos gore jer te nema po tjedan dana doma, nekad i duze.
Ali kako netko kaze zasto da se ljudi na bausteli zale.
 
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice