Bodybuilding - od početnika do naprednih izdvojena tema

poruka: 29.520
|
čitano: 6.308.402
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Cadus kaže...

 

Jesi ti uzimao s okusom? 

 Jesam, od čokolade. Meni je bio ok, malo bljutav s vodom, ali s mlijekom je ok. Ali ja ga nisam uopće pio već sam pravio sludge od njega ili sam ga miješao u griz/zobene.

 

Što se tiče pitanja za noge - udarati ih jako, s dosta volumena i rezultati će doći. Kod čučnja ne forsirati kilaže radi ega, nego raditi kontrolirani pokret, s pauzom u rupi i kvadovi će gorjeti, a uz dobru prehranu i odmor rezultati će doći.

 

3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

bato vece kilaze nego sto mozes sada podici se ne forsiraju "radi ega" vec jer je povecanje snage ili dodavanje ponavljanja nuzno za misicni rast

 

takoder savjet treniraj misic cesce moze biti kontraproduktivan jer ne dopustas misicu i nervnom sistemu da se odmori i da sljedeci trening dignes vise

6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...

bato vece kilaze nego sto mozes sada podici se ne forsiraju "radi ega" vec jer je povecanje snage ili dodavanje ponavljanja nuzno za misicni rast

 

takoder savjet treniraj misic cesce moze biti kontraproduktivan jer ne dopustas misicu i nervnom sistemu da se odmori i da sljedeci trening dignes vise

Iako progresivno preopterećenje (progressive overload) ima smisla u svakom pogledu, treba biti vrlo, vrlo oprezan kod povećavanja opterećenja. Veća kilaža ne znači nužno povećanje mišićne mase odmah, ali vrlo brzo može odvesti u ozljedu koja će onda čovjeka vratiti u potpunosti na početak dok se ne oporavi. 

 

Treniranje mišića češće je dobra opcija - pod uvjetom da se uspije oporaviti od prošlog treninga na vrijeme. Ukoliko se ne uspije oporaviti - može se "pretrenirati" (overtraining) koji će ga dodatno iscrpiti i dramatično usporiti napredak ili možda isto dovesti do ozljede. 

 

 

Kvalitetna hrana, kvalitetan odmor/san, suplementi po potrebi i uvijek imati na umu da nema čarobne prečice do cilja. Samo biti dosljedan, s vremenom povećavati opterećenje i intenzitet i to je više-manje to. 

3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

progresivno opterecenje nije "ima smisla u svakom pogledu" nego je ultimatum/neophodno/nuzno za povecanje misicne mase, treniraj misic 1 ili 3 put tjedno - ako ces 4 mjeseca down the road dizati iste kilaze - izgledati ces isto

 

a sto se ozljeda tice pretpostavljam da ste ovdje vecina sub 100kg benc, sub 140 cucanj, sub 180 deadlift i sansa za ozljedu je mala, prije ce misic otkazati tj necete uspjeti podici nego ce nastupiti ozljeda

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.9.2022 20:12 (Petar hw).
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Hvala Bogu pa ti si natjecatelj pa imamo šampiona koi je toliko dobar da malo svojeg slobodnog vremena između bine i pl natjecanja provede na temi o BB na informatičkom forumu.

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
12 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ajde, ja sam se uspio ozlijediti sa svega 120kg na šipci... sjebao kičmu do te mjere da nisam čučnuo sllijedećih 6mj.

Ljudi u gymu dižu šipke s poda 30cm od cjevanice pa ih presiječe i nema ih po par mj.

 

Lako se ozlijediti, a teško je pratiti tehniku.

 

Premda i ja volim misliti da se masa dobiva samo podizanjem težina, ali nije baš tako, jer vidim primjere oko sebe koji divljim volumenima i nekakvim bezveznim težinama postižu odlične vizualne rezultate.

Know your limits.
10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
guls kaže...

Ajde, ja sam se uspio ozlijediti sa svega 120kg na šipci... sjebao kičmu do te mjere da nisam čučnuo sllijedećih 6mj.

 

Premda i ja volim misliti da se masa dobiva samo podizanjem težina, ali nije baš tako, jer vidim primjere oko sebe koji divljim volumenima i nekakvim bezveznim težinama postižu odlične vizualne rezultate.

A brate bez ljutnje ali si onda nesto radi totalno pogresno...jer kicma je izdrzljivija i savitljivija vise nego mi mislimo i neces je tako lako sjebat,bas moras usrat da valja i konstantno radit pogresno da to napravis...

Ovo sto kazes drugo,slazem se...dodje lik tare se s nekim tezinam,radi polovicno to se neda gledat kako radi i jos kad spomene da zdere sta stigne ne zanima ga nista niti ista prati,a on izgelda bolje nego pola momaka koje znam da bas prate sve i imaju znanja sto se treninga tice,to mi nije jasno kako.

 

Origin_Steam: hrka11
12 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih

Problem je kod mene bio što sam zdjelicu izvlačio prema van, a ne uvlačio prema unutra, trening sam odrađivao nabrzinu, nisam pazio, malo te i zanese i eto sranja.

 

A ja sam najbolje izgledao kada sam ubijao trening i intenzitetom i volumenom, a poslije utrpao megić pizzu hambić kajgod. Potrefi se mlado tijelo, metabolizam, dobar trening pa prehrana postane manje bitna ako unosiš sve što tijelu treba.

Sad u ovim godinama mogu samo sanjati o tome. No opet, bitno je da je čovjek u glavi zadovoljan. Meni je bitno da sam jak i sposoban, izgled je na drugom mjestu (imam obitelj, nije mi više da budem pojava u društvu nego mi je više da mogu podići težak teret ako treba), samo da se čovjek ne ozlijedi..

Know your limits.
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...

progresivno opterecenje nije "ima smisla u svakom pogledu" nego je ultimatum/neophodno/nuzno za povecanje misicne mase, treniraj misic 1 ili 3 put tjedno - ako ces 4 mjeseca down the road dizati iste kilaze - izgledati ces isto

 

a sto se ozljeda tice pretpostavljam da ste ovdje vecina sub 100kg benc, sub 140 cucanj, sub 180 deadlift i sansa za ozljedu je mala, prije ce misic otkazati tj necete uspjeti podici nego ce nastupiti ozljeda

Prioritet, prije ikakvog ego-bildanja, je savladati tehniku i naučiti mehaniku vježbi - koji mišići rade, opseg pokreta, naći vlastite granice jer jednostavno nismo svi jednako pokretljivi i jednako snažni na pojedinim vježbama. 

 

Bench press od 100 kg mi je uneredio lijevo rame prije 10ak godina, do dan-danas ne radim bench press sa šipkom jer mi pokret ne odgovara. S bućicama ću ga raditi do sutra bez prestanka ako treba, ali sa šipkom jednostavno ne ide. 

Čučanj nikad nikakvih problema, ali baš nikad.

Deadlift sam radio bez ikakvog predznanja i smrdao erector sa 130 kg. Nakon toga sam sjeo, pročitao brdo literature i pregledao hrpu videa i sad mi je deadlift najjača vježba koju radim.

 

Teorija "šansa za ozljedu je mala" nije baš najsigurnija ni najbolja jer u vježbama ne rade samo mišići - tu su i zglobovi, kosti, ligamenti, na kraju krajeva, u compound vježbama radi cijeli kinetički lanac. U vježbanju jedne grupe mišića može se ozlijediti skroz druga grupa koja u vježbi funkcionira kao stabilizator.

 

 

Četiri mjeseca dizanja iste kilaže može stimulirati fenomenalan rast - ako se primijene provjerene tehnike za povećavanje intenziteta vježbi. Ima tu puno mjesta za eksperimentiranje, a svakako i diskusiju. 

9 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
guls kaže...

Ajde, ja sam se uspio ozlijediti sa svega 120kg na šipci... sjebao kičmu do te mjere da nisam čučnuo sllijedećih 6mj.

Ljudi u gymu dižu šipke s poda 30cm od cjevanice pa ih presiječe i nema ih po par mj.

 

Lako se ozlijediti, a teško je pratiti tehniku.

 

Premda i ja volim misliti da se masa dobiva samo podizanjem težina, ali nije baš tako, jer vidim primjere oko sebe koji divljim volumenima i nekakvim bezveznim težinama postižu odlične vizualne rezultate.

 Pa koja je poanta naslagati na benchu 140kg i podici to jednom? I hrpa ljudi se sjebe tako ozljedi nema ih po par mjeseci, ili na dead lift naslagati 200+ kg i lomiti se? Meni je uvijek bio cilj bodybuilding a ne powerlifting, i ono kurčenje digao sam 150kg na benchu wow... Mogu se vrhunski rezultati postici sa optimalnim tezinama i vise ponavljanja, ne govorim da se moraju dizati smjesne kilaze ali ne treba se ubijati sa nekim kilazama kao da su svi prolifteri. 

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
robogo kaže...

Prioritet, prije ikakvog ego-bildanja, je savladati tehniku i naučiti mehaniku vježbi - koji mišići rade, opseg pokreta, naći vlastite granice jer jednostavno nismo svi jednako pokretljivi i jednako snažni na pojedinim vježbama. 

 

Bench press od 100 kg mi je uneredio lijevo rame prije 10ak godina, do dan-danas ne radim bench press sa šipkom jer mi pokret ne odgovara. S bućicama ću ga raditi do sutra bez prestanka ako treba, ali sa šipkom jednostavno ne ide. 

Čučanj nikad nikakvih problema, ali baš nikad.

Deadlift sam radio bez ikakvog predznanja i smrdao erector sa 130 kg. Nakon toga sam sjeo, pročitao brdo literature i pregledao hrpu videa i sad mi je deadlift najjača vježba koju radim.

 

Teorija "šansa za ozljedu je mala" nije baš najsigurnija ni najbolja jer u vježbama ne rade samo mišići - tu su i zglobovi, kosti, ligamenti, na kraju krajeva, u compound vježbama radi cijeli kinetički lanac. U vježbanju jedne grupe mišića može se ozlijediti skroz druga grupa koja u vježbi funkcionira kao stabilizator.

 

 

Četiri mjeseca dizanja iste kilaže može stimulirati fenomenalan rast - ako se primijene provjerene tehnike za povećavanje intenziteta vježbi. Ima tu puno mjesta za eksperimentiranje, a svakako i diskusiju. 

Ovo sto si ti napisao se podrazumijeva svakako prije nego se krene na ozbiljnije nesto...a onog koga boli kita za to,on ce imat ozljedu i s 50 i sa 150kg jer samo mlatara u prazno i nema pojma kako se radi.Idjes u teretanu,kladim se da to vidjas stalno tako da se nemas sta cudit tu,a ako zelis nekom pomoc ispadas idiot koji pametkuje.

Ja osobno sam placao da me se nauci,pitao ljude koje znaju 100 puta vise od mene,citao,gledao i nije me stid doc do nekog i pitat ga ako ima minutu kako i sta,jer znam da nije zajebancija igrat se s vecim kilazama pogotovo kod compound vjezbi di se moze sjebat rame,ledja,kolino i sta sve ne,pogotovo ako imas neka ogranicenja,a forsiras odredjenu vjezbu.

Origin_Steam: hrka11
12 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
BeLLicus kaže...

 Pa koja je poanta naslagati na benchu 140kg i podici to jednom? I hrpa ljudi se sjebe tako ozljedi nema ih po par mjeseci, ili na dead lift naslagati 200+ kg i lomiti se? Meni je uvijek bio cilj bodybuilding a ne powerlifting, i ono kurčenje digao sam 150kg na benchu wow... Mogu se vrhunski rezultati postici sa optimalnim tezinama i vise ponavljanja, ne govorim da se moraju dizati smjesne kilaze ali ne treba se ubijati sa nekim kilazama kao da su svi prolifteri. 

Ha čuj, saznat ćeš kad ćeš morati podići npr peć za centralno od 300+kg s jednim ili dvojicom kolega :)

Ima benefita itekakako kad si jak. Ali rizik od ozljede je vrlo ozbiljan.

 

Meni je bb bio fora kad sam trebao izgledati ok, ali s vremenom shvatiš da je poanta biti jak i sposoban, a onda izgled dolazi sam od sebe.

Naravno da bi se kurčio da mogu podići 150kg, pa to nitko od ljudi koje poznajem ne može. Netko se hvali kako može zamijeniti motor od Golfa za dva sata. Netko se hvali kako ima pim**k od 25cm... svakome njegovo :)

Know your limits.
11 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Poanta je biti jači, bolji, dokazati sebi da ti to možeš, barem u mom slučaju. Ja radim to zbog sebe, jer mi je zadovoljstvo i sretan sam kada oborim PR. No, ja to radim zbog sebe, ne slikajem se i ne snimam, pa da bih to lijepio po društvenim mrežama. 

 

Ozljede? Nemam ih. Pogledao sam milijun i jedan video, čitao literaturu, snimao sebe i pazio, dok sam učio formu. Kada dižem, onda sam samo na to usredotočen. 

 

Spottera imam samo na benchu. Do sada se nikada nisam doveo u opasnu situaciju. Treniram s uključenim mozgom, oprezno i pomalo, bez ego lifta i izdrkavanja. 

 

P.S. pod ozljede mislim nešto ozbiljno, lomove, operacije i ine stvari. 

 

Uredba: ne govorim za sebe niti smatram da sam prolifter. Kad me ljudi pitaju, kažem da "rekreativno powerliftam". Volim treninge snage, pogotovo u raznim varijacijama, tipa Zercher čučanj. Bodybuilding pristup i trening me "psihički" umara i nije mi zanimljivo.

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 12:58 (Crucifixion).
3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

te granice sta ovaj pise nisu granice u punom smislu, granice se non stop moraju siriti ako mislis povecavati misicnu masu, nema veze s ego liftanjem

10 godina
neaktivan
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Sva sreća da se granice mogu proširiti na masu načina prije nego što trebam povećati kilažu da"bih povećao mišićnu masu". Danas dignem 100 kgx5, sljedeći trening ciljaj na 100x6 itd. Kada to nejde više, ubaci pause reps pa nakon nekog vremena exaust reps, pa opet nakon nekog vremena super set. I tako prode par mjeseci, a ja sa istih 100kg stimuliram rast mišića. I onda mogu povećati kilažu na 1002 kg i opet tako mogu par mjeseci stimulirati "rast mišića" par mjeseci. Radio sam i ja PL periodizaciju kao klinac gdje si morao svaki trening povećavati kilažu jer kao bez toga nema rasta mišića...Većina frendova,s tim minedsetom ili izgorila nakon par mjeseci ili se ozljedila.

16 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Da malo razbijem klasičnu raspravu o tome kako/šta je dobro/korisno/loše, evo link na 

gdje je vlasnik iz teretane u koju idem započeo nakakva manja međusobna natjecanja među raznim članovima teretana. Dakle ne radi se o nekakvom pro natjecanju, više je to radi druženja i poticanja ljudi na sport, znam da tu ima profesionalaca pa i očekuju nešto više pro 

3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Dr.Feel kaže...

Sva sreća da se granice mogu proširiti na masu načina prije nego što trebam povećati kilažu da"bih povećao mišićnu masu". Danas dignem 100 kgx5, sljedeći trening ciljaj na 100x6 itd. Kada to nejde više, ubaci pause reps pa nakon nekog vremena exaust reps, pa opet nakon nekog vremena super set. I tako prode par mjeseci, a ja sa istih 100kg stimuliram rast mišića. I onda mogu povećati kilažu na 1002 kg i opet tako mogu par mjeseci stimulirati "rast mišića" par mjeseci. Radio sam i ja PL periodizaciju kao klinac gdje si morao svaki trening povećavati kilažu jer kao bez toga nema rasta mišića...Većina frendova,s tim minedsetom ili izgorila nakon par mjeseci ili se ozljedila.

 takvi sto izmisljaju svasta samo da ne podignu vise uglavnom ostaju isti. ono, vrijeme prolazi, treniras i jedes proteine a izgledas isto, nesto najgore.

10 godina
neaktivan
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

A čuj, kada netko dobro izgleda, nije najgore što je uvijek isti.

13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Dr.Feel kaže...

A čuj, kada netko dobro izgleda, nije najgore što je uvijek isti.

 Upravo to, spike e kakav je on bio itd...me ne zanimaju. Cilj je držati konstatno utreniranost, ići naprijed koliko se može te probati svašta novo.

Držati zavidnu razinu izgleda, trenirati godinama bez ozljeda te biti uvijek onaj kojem se netko može obratiti za savjet, za motivaciju, sugestiju je nešto najljepše šta se može izvuć iz toga.

 

Naravno da ne spominjem zdravlje i zavidnu spremu te izgled koji je nemojmo se zavaravati svima bitan.

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...
Dr.Feel kaže...

Sva sreća da se granice mogu proširiti na masu načina prije nego što trebam povećati kilažu da"bih povećao mišićnu masu". Danas dignem 100 kgx5, sljedeći trening ciljaj na 100x6 itd. Kada to nejde više, ubaci pause reps pa nakon nekog vremena exaust reps, pa opet nakon nekog vremena super set. I tako prode par mjeseci, a ja sa istih 100kg stimuliram rast mišića. I onda mogu povećati kilažu na 1002 kg i opet tako mogu par mjeseci stimulirati "rast mišića" par mjeseci. Radio sam i ja PL periodizaciju kao klinac gdje si morao svaki trening povećavati kilažu jer kao bez toga nema rasta mišića...Većina frendova,s tim minedsetom ili izgorila nakon par mjeseci ili se ozljedila.

 takvi sto izmisljaju svasta samo da ne podignu vise uglavnom ostaju isti. ono, vrijeme prolazi, treniras i jedes proteine a izgledas isto, nesto najgore.

takva ekipa je baš jaka.. može dignut 200kg u benchu, a ne može napraviti "10 sklekova" jer nema izdržljivosti.. sve samo na 1 ponavljanje

3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

iznenadio bi se koliko si u krivu

14 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

odlučio sam nabaviti novu klupu pa ako ima tko za prodaju pošaljite mi pm, 300+ kg limit

5 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Cronik kaže...

Kad radim vjezbe za bicepse osjetim bol u zapescu lijeve ruke i to mi zna rusiti performanse jer moram smanjiti kilazu zbog toga. Smatram da ne dizem previse jer inace radim sa kilazom koju mogu jedva napraviti 10 ponavljanja. Da li imate neki savjet kako da si ojacam zapesca da ne osjetim vise tu bol ili bi trebao piti nekakve preparate?

 Imao sam isti problem, kod mene je bila krivac - ravna šipka. Dvije kosti podlatkice, radius i ulna, nisu jednake duljine i supinalni grip šipke, kod kojeg su dlanovi paralelni tlu nije prirodan položaj ruke u odmoru.

 

Tijekom ponavljajućih pokreta dolazi do strresa na tetivešto može dovesti do boli. 

 

Ovo se ne javlja kod svakoga, ali ako ti se javlja, rješenje je jednostavno - koristi EZ šipku (slika). Kod nje je kut bliži prirodnom (uoči položaj dlanova) pa ne bi trebao imati problema

supinalni grip supinalni grip
EZ šipka EZ šipka
12 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

di ste badibilderi

9 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ekipa koji po vama najisplativiji Whey za uzet (što se tiče kvalitete , količine i cijene) ?

https://www.youtube.com/watch?v=1EAHz5PgHa0
12 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2022 19:50 (exer1234).
16 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih

Proteci imaju čist ok ponudu 2,27kg za 300kn

12 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

za te pare je OK, iako isto slabijeg kvaliteta (filtracije)

 

iako ovo moje je 300kn 2 kg gdje dobijes vise proteina, i okus je top.. ali sve ima svoje

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2022 16:39 (exer1234).
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
exer1234 kaže...

za te pare je OK, iako isto slabijeg kvaliteta (filtracije)

 

iako ovo moje je 300kn 2 kg gdje dobijes vise proteina, i okus je top.. ali sve ima svoje

Meni je baš okus najbitniji, daleko najviše mi paše Weider i Multipower, dobar mi je i Optimum Nutrition. Ali kada sam probao Polleo, Me First, Battery Nutrition i sl. mi se život zgadi. U koju kategoriju ide taj od Mullera?

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2022 17:06 (love2ml86).
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

ima netko za preporučiti whey s okusom slana karamela? znam da ima od QNT-a, ali taj je preskup

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice