Zvučne kutije

poruka: 34
|
čitano: 17.047
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Zvučne kutije

Danas sam se bacio na izradu zvučnih kutija,sada sam izrezao stranice,visina 110cm širina 50cm,3 bass tonca i 3 visokotonca,snaga zvučnika 850W,2 takva komada,do nedjelje su gotovi i idu slike,neću ih stići ofarbati do nedjelje,kad ih ofarbam onda će finalne slike.Vidjeti ću na kraju dana slike da stavim.

 

edit

Na kraju dana informacije o drvetu i svemu tome i koja slikica.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2012 13:59 (kruskar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Zvučne kutije

Evo pokoja slikica,nisu svi zvučnici tu to je samo 1 dio još fale 2 visokotonca,1 se nevidi visokotonac.

Slikano iPhoneom,bit će crni 2 komada.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Zvučne kutije

Rupe ti nisu okrugle. Trebaš biti pedantniji.

Svi smo mi Mentalist.
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Jakovp kaže...

Rupe ti nisu okrugle. Trebaš biti pedantniji.

To je sad nagrubo napravljeno,kiša nas otjerala u kuću,kad bude sve završeno onda će se vidit u punom sjaju i slikat ću digitalcem a ne s tim iShitom.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
12 godina
offline
Zvučne kutije

Ovako bi otprilike trebalo izgledati,ovo je samo sastavljeno da se vidi kako bi trebalo izgledati,membrane ću promjeniti na svima,ide mrežica naprijed i ostaje takva slika kakva je na prednjoj plohi ostalo sve ide u crno.

I visoki su 115cm široki 50cm.Sutra ću točnu jačinu znati.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Zvučne kutije
Jakovp kaže...

Rupe ti nisu okrugle. Trebaš biti pedantniji.

To nema veze jer se zvučnici montiraju preko rupe.

 

@kruskar

možemo li znati koje će pojačalo pokretati zvučnike te par slikica istog bi bilo odlično.

 

Pozdrav;

elCid
13 godina
offline
Zvučne kutije

Meni to na prvi pogled jako dobro izgleda !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
elCid kaže...
Jakovp kaže...

Rupe ti nisu okrugle. Trebaš biti pedantniji.

To nema veze jer se zvučnici montiraju preko rupe.

 

@kruskar

možemo li znati koje će pojačalo pokretati zvučnike te par slikica istog bi bilo odlično.

 

Pozdrav;

Može kako da ne,sistem c1000,pojačalo 2x500w originalno,no mom starom je bilo dosadno pa se poigrao i sada je 2x1000w.

Haf932 kaže...

Meni to na prvi pogled jako dobro izgleda !

Hvala.Kad budem do kraja uredio onda napravim i video u funkciji.I najvjerojatnije ću još 2 onakva najdoljnja bassa nabaviti i staviti umjesto onoga drugoga.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
16 godina
offline
Zvučne kutije

S kojim programom si radio proračune, te kakvu skretnicu ćeš koristiti?

Koji driveri su u pitanju?

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Father_Dougal kaže...

S kojim programom si radio proračune, te kakvu skretnicu ćeš koristiti?

Koji driveri su u pitanju?

Stari je sve to radio(jako dobar s tehničkim crtanjem) to je on sve računo,skretnicu i drivere to stari sve određuje ja nemam ništa s time.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
15 godina
offline
Zvučne kutije

pitaj starog i napisi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Zvučne kutije

Mali savjeti:

 

1-Rupe ti definitivno moraju biti izrezane da zvucnici  savrseno sjedaju u njih!(to ti rade u Home made trgovinama)

2-Za izradu kutije,meni su se najbolje pokazale stranice od Medijpan ploca.

3-Spojeve pređi silikonom,da nema niti milimetar razmaka.

4-Za bolji bass-"ozracnici"(rupe kroz koje puse zrak),stavi sto nize-ispod svih zvucnika!

5-Visokotonce nemoj stavljati poput bassova(Nemoj bustit potpuno stranicu,jer ce ti se vremenom razhebati od pritiska zraka iz kutije),-dakle lagano izglodaj stranicu!

6-Ozracnike zastiti nekakvom mrezicom,jer ti zna nesta upasti,pa to onda kasnije samo zvrnda,zveci!(Tulumi,zabave,pijanci,cepovi od piva........)

7-Nemoj zaboraviti staviti "nogice"od gume,da bi cjela kutija lakse amortizirala vibracije!

 

Rezanje u trgovinama:(5 rezanja-besplatno,svaki iduci rez 5KN m),Busenje rupa cc 3-5 KN po rupi!Medijapan 12 mm 50.tak KN m2.

Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Milka30 kaže...

Mali savjeti:

 

1-Rupe ti definitivno moraju biti izrezane da zvucnici  savrseno sjedaju u njih!(to ti rade u Home made trgovinama)

2-Za izradu kutije,meni su se najbolje pokazale stranice od Medijpan ploca.

3-Spojeve pređi silikonom,da nema niti milimetar razmaka.

4-Za bolji bass-"ozracnici"(rupe kroz koje puse zrak),stavi sto nize-ispod svih zvucnika!

5-Visokotonce nemoj stavljati poput bassova(Nemoj bustit potpuno stranicu,jer ce ti se vremenom razhebati od pritiska zraka iz kutije),-dakle lagano izglodaj stranicu!

6-Ozracnike zastiti nekakvom mrezicom,jer ti zna nesta upasti,pa to onda kasnije samo zvrnda,zveci!(Tulumi,zabave,pijanci,cepovi od piva........)

7-Nemoj zaboraviti staviti "nogice"od gume,da bi cjela kutija lakse amortizirala vibracije!

 

Rezanje u trgovinama:(5 rezanja-besplatno,svaki iduci rez 5KN m),Busenje rupa cc 3-5 KN po rupi!Medijapan 12 mm 50.tak KN m2.

1.Zvučnici sjedaju na oba dijela savršeno bez imalo da vire van kako netreba.

2.To me nezanima.

3.Naravno da ću proći da nebi bilo izlazaka zraka i uništavanje zvučnika(drugi je kompresijski zvučnik)

4.Nemam gdje staviti jer onaj veliki bass je problem.Zato je iznad njega.

5.Napravljene su rupe i oni se ljepe silikonom da neizlete van,znači zašarafim i zaljepim silikonom(neće se primjetiti da su silikonom zaljepljeni).

6.Naravno da ide mrežica gore na komplentan zvučnik,ona će se moći skidati.

7.Nogice od gume 0 bodova,stavljeno je gore od drveta neznam točno materijal.

 

 

edit

Sutra moram u gradu kupiti vate još da natrpam unutra.Zvučnici sada ovako kakvo su sklopljeni imaju 85kg.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2012 21:43 (kruskar).
16 godina
offline
Zvučne kutije

Vatu???
Treba ti ona spužva sa onim piramidicama, ne vata.

 

Meni se čini da nisi ništa izračunao, ti ili tvoj stari, nego ste odokativno izrezali kutiju i rupe.
Kak bu to zvučalo, mila majko. Dva lavora u onakvoj kutiji... a ak bu skretnica tipa zavojnica+kondenzator....

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Father_Dougal kaže...

Vatu???
Treba ti ona spužva sa onim piramidicama, ne vata.

 

Meni se čini da nisi ništa izračunao, ti ili tvoj stari, nego ste odokativno izrezali kutiju i rupe.
Kak bu to zvučalo, mila majko. Dva lavora u onakvoj kutiji... a ak bu skretnica tipa zavojnica+kondenzator....

Vata je bolja provjereno.

Mjerili smo s zvučnicima poslagali da vidimo kako treba stajati i onda izračunali sastrane na papiru di šta kako i nacrtali na drvetu i izrezali,druga kutija je do pola napravljena,i neće bit takva skretnica napravit će on na tiskanoj pločici(radi tiskane pločice).

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
16 godina
offline
Re: Zvučne kutije

O kakvoj ti vati pričaš, uobičajeno je da se koristi Sonofil ili piramidalni damping, u transmisijskim kutijama čak i obična spužva...Sve mi se čini da je ovaj tvoj projekt rađen odokativno, napamet, znači nikakav kit, provjerena schema, skretnica koja funkcionira, projekt koji je provjeren da funkcionalno radi ovdje nije u pitanju. I ovi visoki mi izgledaju kao da su iz nekog radia isčupani, oprosti što ću reći, ali ovo je i mora biti osuđeno na propast od samog starta, sve što ćeš dobiti je nekakvo mumlanje i nabijanje basova kao u limenoj bačvi, ako već radiš neki projekt onda idi na nešto provjereno, neki funkcionalan kit, u svakom slučaju, sretno

12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Sowhat kaže...

O kakvoj ti vati pričaš, uobičajeno je da se koristi Sonofil ili piramidalni damping, u transmisijskim kutijama čak i obična spužva...Sve mi se čini da je ovaj tvoj projekt rađen odokativno, napamet, znači nikakav kit, provjerena schema, skretnica koja funkcionira, projekt koji je provjeren da funkcionalno radi ovdje nije u pitanju. I ovi visoki mi izgledaju kao da su iz nekog radia isčupani, oprosti što ću reći, ali ovo je i mora biti osuđeno na propast od samog starta, sve što ćeš dobiti je nekakvo mumlanje i nabijanje basova kao u limenoj bačvi, ako već radiš neki projekt onda idi na nešto provjereno, neki funkcionalan kit, u svakom slučaju, sretno

Valjda zna čovjek(moj stari) koji radi zvučne kutije od 84te godine.A elektroniku radi od svoje 15te a sad ima 53g.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
16 godina
offline
Re: Zvučne kutije
kruskar kaže...
Sowhat kaže...

O kakvoj ti vati pričaš, uobičajeno je da se koristi Sonofil ili piramidalni damping, u transmisijskim kutijama čak i obična spužva...Sve mi se čini da je ovaj tvoj projekt rađen odokativno, napamet, znači nikakav kit, provjerena schema, skretnica koja funkcionira, projekt koji je provjeren da funkcionalno radi ovdje nije u pitanju. I ovi visoki mi izgledaju kao da su iz nekog radia isčupani, oprosti što ću reći, ali ovo je i mora biti osuđeno na propast od samog starta, sve što ćeš dobiti je nekakvo mumlanje i nabijanje basova kao u limenoj bačvi, ako već radiš neki projekt onda idi na nešto provjereno, neki funkcionalan kit, u svakom slučaju, sretno

Valjda zna čovjek(moj stari) koji radi zvučne kutije od 84te godine.A elektroniku radi od svoje 15te a sad ima 53g.

Radio sam ih i ja kad sam bio mlađi - na isti način, razrezao bih obične daske, ne mediapan, ugurao unutra lavor od 30 cm i "visokotonac", skretnicu bi glumio kondenzator i zavojnica, i to je sviralo - za nabijanje na tulumima. Za bilo kakvo drugo slušanje su bili neupotrebljivi, jer je bas bio prejak naspram srednjih i visokih. A da ne pričam da je tutnjao.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Father_Dougal kaže...
kruskar kaže...
Sowhat kaže...

O kakvoj ti vati pričaš, uobičajeno je da se koristi Sonofil ili piramidalni damping, u transmisijskim kutijama čak i obična spužva...Sve mi se čini da je ovaj tvoj projekt rađen odokativno, napamet, znači nikakav kit, provjerena schema, skretnica koja funkcionira, projekt koji je provjeren da funkcionalno radi ovdje nije u pitanju. I ovi visoki mi izgledaju kao da su iz nekog radia isčupani, oprosti što ću reći, ali ovo je i mora biti osuđeno na propast od samog starta, sve što ćeš dobiti je nekakvo mumlanje i nabijanje basova kao u limenoj bačvi, ako već radiš neki projekt onda idi na nešto provjereno, neki funkcionalan kit, u svakom slučaju, sretno

Valjda zna čovjek(moj stari) koji radi zvučne kutije od 84te godine.A elektroniku radi od svoje 15te a sad ima 53g.

Radio sam ih i ja kad sam bio mlađi - na isti način, razrezao bih obične daske, ne mediapan, ugurao unutra lavor od 30 cm i "visokotonac", skretnicu bi glumio kondenzator i zavojnica, i to je sviralo - za nabijanje na tulumima. Za bilo kakvo drugo slušanje su bili neupotrebljivi, jer je bas bio prejak naspram srednjih i visokih. A da ne pričam da je tutnjao.

Pa ovaj neće bit samo za tulume imat će sve kako treba,skretnica će bit kao u svim profesionalnim zvučnicima,prekopirat će stari iz american audio 300w zvučnika skretnicu.I bass se uvjek da umanjiti ako imaš miksetu,a u mom slučaju ja ju imam(yamahina cl serija) tako da nemam brige.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Zvučne kutije
Father_Dougal kaže...


Kak bu to zvučalo, mila majko.

  Nema veze. Ionako se na blind testovima nista ne osjeti  {#}

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
12 godina
offline
Zvučne kutije

Sve ono sto sam gore naveo,rekao sam ti iz iskustva.

Ja nprm,nikada ne bih stavljao u kutiju nikakvu vatu,spuzvu....jer logicno da ti maretijali upijaju zvuk.Ja bass volim da udari cisto,brzo i isto tako da se povuce brzo,bez dodatnog vibriranja.

Jednom mi je jedan pametni rekao da pravi zvucnici moraju biti glasni,a opet da se moze međusobno pricati i time jasno razumjeti sta drugi prica-dok zvucnici deru!

Ima nesta u tome.

 

  No opet,netko to ne voli!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Zvučne kutije

Nije bit da ti stari "prekopira" shemu skretnice, nego treba biti skretnica napravljena bas za taj tip zvucnika. Jer nije zvucnik od 10" i 500w isti, kao i zvucnik od 10" i 500w. Svaki ima svoju specifikaciju i zahtjeva odgovarajucu skretnicu. Ne znam kak ste mjerili volumen kutija, ali nije bitan sam "volumen", nego i "vך×d", "unutarnje pregrade", "izolacija", "polozaj rupa", "materjal", "vrsta laka" itd. Na ovakvu shemu kao sto ste ti i stari napravili oblik kutija, vjeruj mi da ces dobiti zvuk kakv je bil u birtijama ´80-tih. Kao prvo, na tu shemu se rade sirokopojasni zvucnici za razglase, a ne kombinacija za kucni hi-fi. Druga stvar, nađi neki turitorijal i kreni raditi is pocetka tako da uzmes u obzir sve parametre, od materijala, izracuna, pa do samih zvucnika dok nisi potrosil previse vremena i zivaca. Bez uvrede, al sa ovimm zvucnicima koje imas, to kaj radis moze ti samo posluziti za nabijanje na zabavama gde su svi pijani, pa im nije tolko bitna kvaliteta zvuka.

Govorim ti iz iskustva, jer sam i sam davno radil nest slicno sa 2,5 cm tresnjom i Visaton zvucnicima. Tj. ja sam samo dal ideju i pare, a covjek koj se razumije u to mi je napravil veliki dio posla. Mogu ti reci da mi je danas malo smjesno kad se sjetim kolko para sam dal, jer sam mogel uredno kupiti 2 solidna B&W zvucnika (istina, puno manja), al kuzim da ti je gust nekaj napraviti.

Da rezimiram.... ok je ako se ti istari malo igrate i ne trazite neku kvalitetu, al za neki solidni zvuk  jednostavno treba para, pogotovo ak ides na takve boxove. Sretno!{#}

daniel
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Zvučne kutije
kruskar kaže...
Milka30 kaže...

Mali savjeti:

 

1-Rupe ti definitivno moraju biti izrezane da zvucnici  savrseno sjedaju u njih!(to ti rade u Home made trgovinama)

2-Za izradu kutije,meni su se najbolje pokazale stranice od Medijpan ploca.

3-Spojeve pređi silikonom,da nema niti milimetar razmaka.

4-Za bolji bass-"ozracnici"(rupe kroz koje puse zrak),stavi sto nize-ispod svih zvucnika!

5-Visokotonce nemoj stavljati poput bassova(Nemoj bustit potpuno stranicu,jer ce ti se vremenom razhebati od pritiska zraka iz kutije),-dakle lagano izglodaj stranicu!

6-Ozracnike zastiti nekakvom mrezicom,jer ti zna nesta upasti,pa to onda kasnije samo zvrnda,zveci!(Tulumi,zabave,pijanci,cepovi od piva........)

7-Nemoj zaboraviti staviti "nogice"od gume,da bi cjela kutija lakse amortizirala vibracije!

 

Rezanje u trgovinama:(5 rezanja-besplatno,svaki iduci rez 5KN m),Busenje rupa cc 3-5 KN po rupi!Medijapan 12 mm 50.tak KN m2.

1.Zvučnici sjedaju na oba dijela savršeno bez imalo da vire van kako netreba.

2.To me nezanima.

3.Naravno da ću proći da nebi bilo izlazaka zraka i uništavanje zvučnika(drugi je kompresijski zvučnik)

4.Nemam gdje staviti jer onaj veliki bass je problem.Zato je iznad njega.

5.Napravljene su rupe i oni se ljepe silikonom da neizlete van,znači zašarafim i zaljepim silikonom(neće se primjetiti da su silikonom zaljepljeni).

6.Naravno da ide mrežica gore na komplentan zvučnik,ona će se moći skidati.

7.Nogice od gume 0 bodova,stavljeno je gore od drveta neznam točno materijal.

 

 

edit

Sutra moram u gradu kupiti vate još da natrpam unutra.Zvučnici sada ovako kakvo su sklopljeni imaju 85kg.

ovo će bit još jedan od vrhunskih kućnih uradaka supergenijalaca sa BUG foruma...

mogu si mislit kakav će zvuk biti sa tako aljkavo projektiranom kutijom i uradi sam skretnicom...

 

DIY zvučnih kutija je jedan od najzahtjevnijih poslova u HI-FIju.  Ali ako ćeš mi ti sad odgovoriti da nisi ciljao na HI FI onda si mogao sklepat bilo kakavu kutiju od drveta i ne hvaliti se ovdje.

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 18:25 (smirnoff).
12 godina
protjeran
offline
Re: Zvučne kutije
kruskar kaže...

Valjda zna čovjek(moj stari) koji radi zvučne kutije od 84te godine.A elektroniku radi od svoje 15te a sad ima 53g.

nisam znao da ti je stari John Bowers!!!

imaju li forumaši kakavp opust kod njega?? {#}

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 18:28 (smirnoff).
16 godina
offline
Re: Zvučne kutije
Lazarus Long kaže...

  Nema veze. Ionako se na blind testovima nista ne osjeti {#}

Mogel bu slušati i 64 kbit mp3, svejedno mu je, frekventni raspon bu bil od 40 Hz to 14 kHz, a krivulja kao RIAA korekcija :) :) :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
offline
Re: Zvučne kutije

Sad kad se dečko razljuti pa napravi vrhunski sistem... :-D

High End DIY High End DIY
15 godina
offline
Zvučne kutije

kad to prikljuci i pusti nesto bit ce jedan veliki bum.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Zvučne kutije

Bolje da nisam otvarao temu jer stalno neki vrag izmišljate,neradim to za vas nego za sebe i gotovo nebitno kakav će zvuk imati.

Tako da vas molim smirite se.

evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zvučne kutije

No, nemoj se ljutiti; no ne vidim smisao projekta, ako niste radili onako kako se zvučnici moraju raditi, od faze projektiranja kutija sa podacima od drivera, preko konstrukcije kutije od MDFa, pa preko izrade skretnice i na kraju demfanja kutije... 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Zvučne kutije
kruskar kaže...

Bolje da nisam otvarao temu jer stalno neki vrag izmišljate,neradim to za vas nego za sebe i gotovo nebitno kakav će zvuk imati.

Tako da vas molim smirite se.

  Okej, okej...

 

Shvatili smo, ali da bi sve to zvucalo, ajmo reci, prihvatlivo za sve onda se bar potrudi da ugradis skretnice koje ce raditi svoj posao da ne bi pregorio pojacalo. Pripazi na otpor i deri

  U pocetku ne pustaj mnogo glasno vec, recimo, max. 60% snage i prati temperaturu pojacala (da moze ruka izdrzati)

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice