Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.839.570
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
provjerit svaki led zasebno multimetrom, izgori jedna u seriji i onda nista ne svjetli vise, mozes ili premostit tu jednu izgorenu i malo smanjit vjek trajanja ostalim led u seriji ali ce ostatak radit ili zamjenit izgorenu s odgovarajucom. odgovarajucu diodu ces vjerovatno nac u nekoj staroj razbijenoj led televiziji/monitoru ili mozda u nekoj drugoj izgorenoj led zarulji.
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ako je netko zainteresiran, imam nešto viška božićnih drvca koja sam radio za sebe i svoje bližnje...

Radi se jednostavnom sklopu koji se napaja s 2xAAA baterijama. Naprijed su izmiješana dva različita tipa self-flashing RGB LEDica (video je u prilogu).

Na rubu pločice se nalazi sklopka za paljenje/gašenje.

Visina drvca je 10cm, baterije traju stotinjak sati. Dobije se i 3d printano podnožje. Cijena je 50kn (bez baterija).

 

https://www.youtube.com/shorts/3aN1jUx8Kqs

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.11.2022 14:47 (It'sMe932).
 
2 0 hvala 0
15 mjeseci
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav svima TREBAM POMOĆ HITNO..!!

Imam IBM3000 Model:2130-2RX
Problem je u tome što ga ne mogu koristiti tj.upaliti bez struje makar je baterija ful puna.Kada ga upalim za jedno pola minute se gasi kao da nema snage za aktivirati se bez struje.Ako ga držim na struji i onda aktiviram rad na bateriju i isključim tada struju onda primi i radi bez struje i na bateriju.Pokušao sam ga upaliti i drugim ups-om ali ista stvar aktivira se i ugasi nakon pola minute.ZANIMA ME KAKO I NA KOJI NAČIN DA GA AKTIVIRAM I UPALIM TAMO GDJE NEMAM STRUJE...
Da li postoji kakva mogučnost tipa da ga preko nekog pretvarača upalim samo koji se može koristiti preko jednog ups napajanja..

mipa
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2023 0:28 (zagytesla).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel ima netko preporuku za knjige vezano za elektroniku na HR jeziku? Imam nešto knjiga (pdf/fizički) ali sve je na ENG. Iako razumijem engleski sporije čitam sa razumijevanjem naspram hr.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Meni je ova bila super dok sam još u srednju išao:

https://element.hr/proizvod/elektronicki-sklopovi/

(imaš u pretpregled pdf pa provjeri kak izgleda, imaš ih na sve strane za kupit, super knjiga).

 

P.S. i Digitalna elektronika (isti autor).

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.4.2023 16:42 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

U moje srednjoškolsko doba sam najviše koristio Radio priručnik Bože Metzgera sa osnovama elektronike , raznim sklopovima , radio tehnici , antenama itd. 

A i knjigu (kako kažu "biblija") Antene od Karla Rothamela.

....ima ih naći i u PDF formatu na NET-u.

Digitalne su tada bile rijetke sa TTL int. kolima jer je to bio tda tek začetak digitalije :) .

7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Trenutni projektić na kojem radim kad imam vremena, Čovječe ne ljuti se u elektroničkom izdanju: https://github.com/jkordek1/Man-Don-t-Get-Angry-Board-game

 

Assembly kućišta i pločica je rađen u Solidworksu/Fusionu, sheme i pločice u KiCADu.

Kućište je printano u Galaxy Black boji sa pojedinim slojevima u bijeloj jer ona difuzira svjetlost (LEDice svjetle kroz 3D printani dio kućišta).

 

Igrom se upravlja pomoću touchpadova, npr. za bacanje kocke se dodirne pločica u sredini gornje ploče. U tom trenutku se prikazuje animacija random brojeva koja se prikazuje na kockici i buzzer daje zvučni signal kao povratnu informaciju.

 

Kroz pločice također svjetle LEDice, za svakog igrača u njegovoj boji.

 

Sklop sadrži sljedeće:

  • Atmega 328p
  • WS2812B-V5 adresabilne LEDice koje predstavljaju polja po kojima se igrač kreće
  • WS2812-mini adresabilna LEDica koja se koristi kao indikator napunjenosti baterije
  • Touchpadovi spojeni na PCF8575 I/O Expander s kojima je vrši kontrola
  • Buzzer za zvučna upozorenja
  • Međusklop za punjenje baterije
  • 3000 mAh baterija
  • USB-C konektor za punjenje i programiranje

 

Hardverski je sve ispravno, sad bi ga još "samo" trebalo isprogramirati...

Prednja+strana+1 Prednja+strana+1
Prednja+strana+2 Prednja+strana+2
Stražnja+strana Stražnja+strana
3D+render 3D+render
Glavna+pločica Glavna+pločica
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 13:35 (It'sMe932).
 
6 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozz svima, jel bi mi netko mogao pomoc s par informacija oko ocitanja osciloskopa kad su u pitanju elipse. Naime zanima me kako se određuje koji je signal na kojem kanalu.

Hitno je.

Hvala unaprijed 🤗

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Neznam dali je na pravom mjestu....

Pokusat cu ideju sto krace opisati, nadam se da ce netko skuziti sto je cilj, i da moze pomoci.

Radi se o digitalnom timeru, strujnom, koji u odredjeno vrijeme pali a u odredjeno vrijeme gasi potrosac. Onaj pevex tip, sto ga ima posvuda.

E sad, on se obicno spoji u uticnicu, u njega ide potrosac, programira se i to je to. No, ideja je, rastaviti taj timer, dovesti mu struji direktno, ali i "odvesti" struju takodjer direktno, bez potrebe za uticnicom ili da potrosac bude ukopcan u njega.

Naravno, ebay, ali i ostali su puni takvih gotovih rjesenja za par dolara, no, neda mi se cekati, pa me zanima moze li se ovaj klasicni uticnica timer tako kanibalizirati i spojiti?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.8.2023 20:21 (ICT).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Tnx, vidio sam te ali potrebno mi je ipak nesto sto malo ljepse izgleda....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav svima, došlo je vrijeme da krenem razmišljat o budućnosti tj o karijeri.

Elektronika mi inače vrhunski ide zato što me zanima i uporan sam u traženju rješenja, bavio sam se dosta arduinom i Atmel studiom (ponajviše na faksu). C jezik rasturam.

Ostalo mi više od pola godine do diplome u ruke pa bih se posvetio samo programiranju mikrokontrolera ali sam zapeo na koju porodicu da se fokusiram, Atmel ili ARM STM.

 

Kako vidim ponude za poslove najviše se traže STM, a s njima nemam nikakvog iskustva. Zasad jedini problem sa Atmelom koji imam  je slab support što se tiče librarya sa LED i OLED ekranima.

 

Koji je vaš savjet, Atmel ili ARM ? Ako je ARM, uzeo bih STM32 development board pa bih učio 6 mjeseci na njemu, u suprotnom samo bih usavršavao u Atmel studiju.

 

 

Hvala unaprijed ( pisano nabrzaka u gužvi sam).

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav,

Gdje se može u hrvatskoj kuput relej 899-1CH-F-C(Slika u prilogu).

Zanima me ako se ne može nigdje kupiti kod nas, dali bi ovaj relej odgovarao? Po dimenzijama nožica je isti https://www.chipoteka.hr/relej-12v-10a-1xpreklopni-finder-f36119-012a-8061301201

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2023 14:23 (dinix4978).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Izgleda da bi.

Ovo je datasheet tvoga:

https://www.mouser.com/datasheet/2/378/899-1374881.pdf

 

Znači ovdje gdje su tri nogice srednja se spaja sa ove dvije s druge strane, ovisno o poziciji, a ove dvije vanjske na strani gdje su tri nogice su špula.

Isto je na ovome iz chipoteke.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
online
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Možda glupo pitanje. Dal ima senzor svjetla/luksometar koji drži krug zatvoren kada ima svijetla?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imaš ih na aliexpressu milijun vrsta.

Traži light relay, photoswitch, ldr relay ili tak nekaj.

Imam doma par komada XH-M131, super su.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Koliko vidim i  XH-M131 kao i svi na koje sam naletio rade onruto od onog što meni treba.

 

Tražim nešto što će držat uređaj upaljen dok je dan odnosno ugašen dok je noć. 

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da ima i NO i NC kontakte, tak da može raditi na obadva načina.

Idem baš provjeriti.

 

Edit: da, ima 3 switch kontakta na releju, jedan je common, jedan NO i jedan NC.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.11.2023 9:42 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav!

Malo glupo pitanje :D kupio sam s AliExpressa nekakav bookshelf kit i nije došao s baterijama. Ima držač za one male okrugle na koje se spoje ledice, e sad nije navedeno koje su a u dućanu ih ima sto vrsta - mogu li uzeti koju god da paše? Mogu li ih zamijeniti sa 1,5V AA? U Mulleru je Vartin min 40kn komad ovih malih 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Odokativno rekao bih LR44,

Izmjeri promjer i debljinu, može bit još i CR2032, CR2035...

10 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Okvir je točno 12mm širok i 5,5 visok, što znači da baterija mora biti uža od 12mm..

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onda je LR44

8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
simsis kaže...

Pozdrav!

Malo glupo pitanje :D kupio sam s AliExpressa nekakav bookshelf kit i nije došao s baterijama. Ima držač za one male okrugle na koje se spoje ledice, e sad nije navedeno koje su a u dućanu ih ima sto vrsta - mogu li uzeti koju god da paše? Mogu li ih zamijeniti sa 1,5V AA? U Mulleru je Vartin min 40kn komad ovih malih 

Možeš zamijeniti sa 3x AA ili 3x AAA baterijama ... samo kućište promjeni, žice naravno na + i - i to je to ...

10 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

E super zahvaljujem, istestiram sa AA dok ne kupim male... ili kućište za AA 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
plavi08 kaže...

Možda glupo pitanje. Dal ima senzor svjetla/luksometar koji drži krug zatvoren kada ima svijetla?

Ii evo mene pola godine poslje, no mozda ako ne tebi, nekom pomogne  

 

nesta tipa ovog ti treba: https://www.elektro-wandelt.de/Merten-544894-ARGUS-Daemmerungsschalter-mit-Schaltverzoegerung-lichtgrau.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIx5PTyZC8hAMVHjwGAB01OgRAEAQYAiABEgJDvPD_BwE

 

Imas verzije samo NC samo NO ili s oba kontakta.

Konkretno ove mreten koristim za rasvjetu oko firme posto su IP65 i u pristojnom kucistu pa se na fasadi uopce ne primjete

 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
3 godine
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pitanje, isprintao sam ovaj adapter baterija x na bateriju y i sad bi trebao složiti kontakte otprilike kao na slici. Gdje u ZG ima kupiti ovakvih metalnih kontakt dijelova?

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.3.2024 12:35 (normalnoje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nađi negdje mesinganog lima (pa makar sa starih 4,5V plosnatih alkalnih baterija) pa sa škarama za lim izreži i savijaj sa dvoja klješta.

ps: ....na drugoj slici to "zaljepljeno" treba dobro zalemiti .

9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
normalnoje kaže...

Pitanje, isprintao sam ovaj adapter baterija x na bateriju y i sad bi trebao složiti kontakte otprilike kao na slici. Gdje u ZG ima kupiti ovakvih metalnih kontakt dijelova?

 Ako ti je problem nac mesing traku kako je kolega vec rekao, lakse ces mozda nac nikal traku(vecinom ju koriste za spajanje litionskih baterija tockastim varenjem), tako da obje opcije su otvorene..

Isto tako se slazem s kolegom sto se lemljenja tice, nikal/mesing lagano "obrusit" da se skine povrsinski sloj oksidacije, inace je sve "ljepljenje", pripremit sa fluxom pa onda lemit, i jedan dobronamjerni savjet, ako sve postavis pa lemis, ako mozes nabavit lem sa niskim talistem(ja koji koristim je oko 96 stupnjeva taliste) bilo bi super, neces ostetit plastiku.

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
3 godine
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
AF139 kaže...

Nađi negdje mesinganog lima (pa makar sa starih 4,5V plosnatih alkalnih baterija) pa sa škarama za lim izreži i savijaj sa dvoja klješta.

ps: ....na drugoj slici to "zaljepljeno" treba dobro zalemiti .

 

Hvala na savjetu 

 

 

Hazzard From da Hood kaže...
normalnoje kaže...

Pitanje, isprintao sam ovaj adapter baterija x na bateriju y i sad bi trebao složiti kontakte otprilike kao na slici. Gdje u ZG ima kupiti ovakvih metalnih kontakt dijelova?

 Ako ti je problem nac mesing traku kako je kolega vec rekao, lakse ces mozda nac nikal traku(vecinom ju koriste za spajanje litionskih baterija tockastim varenjem), tako da obje opcije su otvorene..

Isto tako se slazem s kolegom sto se lemljenja tice, nikal/mesing lagano "obrusit" da se skine povrsinski sloj oksidacije, inace je sve "ljepljenje", pripremit sa fluxom pa onda lemit, i jedan dobronamjerni savjet, ako sve postavis pa lemis, ako mozes nabavit lem sa niskim talistem(ja koji koristim je oko 96 stupnjeva taliste) bilo bi super, neces ostetit plastiku.

 

Hvala , ta nikal traka je mekana, jučer sam ju gledao. U ovaj gore trokutasti dio se stavlja/gurne baterija(parkside) s bočno postavljenim kontaktima i ta nikel traka ne bi dugo izdržala, sfrkala bi se.

13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav,


Kupio sam neki bluetooth zvucnik za auto koji sluzio kao handsfree i taj zvucnik ima integriranu bateriju s kojom se napaja ako nema napona preko micro usb porta. Meni to ne odgovara jer se onda ne pali automatski sa autom (kao auto radio) vec se tada samo pocinje puniti, a upalit se mora rucno na botun (pritiskom botuna 2-3 sekunde se pali, dok se isto tako gasi, a taj isti botun ima i neke druge funkcionalnosti osim paljenja i gasenja).
Imao sam iskustva sa slicnim bluetooth uredajima za auto, ali sam to rjesavao tako sta sam izvadio bateriju i prespojio botun za paljenje da bude uvijek upaljen kad ima napona.
Zanima me moze li se to ovdje napraviti i kako to postic?

Trenutno mi se dogada da kad bateriju precvikam, modul se uopce ne zeli pokrenit bez obzira sta je spojen na usb kabel...
A sta se tice ovoga da uvik radi dok ima napona, pokusao sam drzati botun stisnutim non stop (da simuliram prespajanje botuna) i u tom slucaju mi se ne zeli uopce spojiti bluetoothom vec samo prelazi iz statusa on u off, bar mi se tako cini prema zvukovima koje proizvodi...

Ima li neko prijedlog mogu li nesto prespojiti na tiskanoj plocica da dobijem efekte koje zelim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice