PHP, ASP.NET ili JSP ?

poruka: 12
|
čitano: 4.386
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
PHP, ASP.NET ili JSP ?

Dakle, da ne duljim, nemam konketnog iskustva u webu i hostanju, osim sto sam ucio programirat doma i na faksu. Znam ponesto o svim  jezicima navedenim, JSP i ASP bolje od PHP-a, pa me zanima sljedece: zelim napraviti manju web stranicu s jednom bazom podataka i 5-6 html stranica, eventualno neki CMS sustav da se mogu lakse promijene uvoditi, tipa stranica za nekog kipara koji ima galerije slika kipova i zatim da ih i on moze lako dodati.
Ono sto me zanima koji bi bio najisplativiji od ovih jezika za tu svrhu? Kad sam gledao cijene hostinga vidio sam da hosting java web aplikacija je nesto skuplji, a sad s obzirom da ovo i nije neka aplikacija ne bi trosio bas previse love na hosting. Ajde da cujem prvo sto imate za rec i savjetovat, pa se budem oglasio.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
PHP, ASP.NET ili JSP ?

Ako ne znaš sam, tko će to znati. Radiš u onome što najbolje znaš i voliš. Doduše JSP se najmanje koristi, a i sigurnost im je na najnižem nivou. .net ili php, to je tvoja odluka. A što se tiče hostinga, linux hosting je u pravilu nešto jeftiniji, ali to i nije neka velika razlika u zadnje vrijeme.

Ad astra peronospora
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

Znao bi sam da imam iskustva , to svakako, al kako se ne bi htio zajebat, dao sam konkretan primjer sto i kako, da cujem ljude koji su to vec radili sto imaju za rec, pa bi odluku donio nakon toga. Osobno mi je najlakse to u Visual Studiu koristeci ASP.NET  i C# , al cini mi se da financijski nije to najprihvatljivije, dobar sam i s javom , java spring mi nije stran pojam takodjer. Al kako sam nesto istrazivao hosting je skuplji i opcenito teze nac za to, i uglavnom se koristi za velike aplikacije. Dok PHP slabije znam jer ga nisam bas aktivno koristio, odnosno ucio, iako mi ga ne bi bilo tesko svladat bolje, i cini  mi se da je ekonomski najisplativiji, ali sad ako je razlika od npr 100 kn godisnje radije cu to u ASP.NETC# ili Javi. 
To je isto jedan problem sto uvijek taj zadnji korak(postavljanje stranice na net) nikad ne uce na faksevima, tecajevima i slicno, pa se covjek koji nema jos iskustva osjeca nesigurno jer ne bi  htio potratiti 500 kn zbog neiskustva :D

14 godina
odjavljen
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?
OziK'oZmaj kaže...

Znao bi sam da imam iskustva , to svakako, al kako se ne bi htio zajebat, dao sam konkretan primjer sto i kako, da cujem ljude koji su to vec radili sto imaju za rec, pa bi odluku donio nakon toga. Osobno mi je najlakse to u Visual Studiu koristeci ASP.NET  i C# , al cini mi se da financijski nije to najprihvatljivije, dobar sam i s javom , java spring mi nije stran pojam takodjer. Al kako sam nesto istrazivao hosting je skuplji i opcenito teze nac za to, i uglavnom se koristi za velike aplikacije. Dok PHP slabije znam jer ga nisam bas aktivno koristio, odnosno ucio, iako mi ga ne bi bilo tesko svladat bolje, i cini  mi se da je ekonomski najisplativiji, ali sad ako je razlika od npr 100 kn godisnje radije cu to u ASP.NETC# ili Javi. 
To je isto jedan problem sto uvijek taj zadnji korak(postavljanje stranice na net) nikad ne uce na faksevima, tecajevima i slicno, pa se covjek koji nema jos iskustva osjeca nesigurno jer ne bi  htio potratiti 500 kn zbog neiskustva :D

Nemoj gledati, odnosno birati tehnolgiju prema cijeni hostinga. S dobro projetkiranom aplikacijom, deploy na live server se obično svodi na upload svih potrebnih fajlova na server FTP-om, i upis odgovarajućih postavki, najčećše za spajanje na bazu.

12 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?
OziK'oZmaj kaže...

Osobno mi je najlakse to u Visual Studiu koristeci ASP.NET  i C# , al cini mi se da financijski nije to najprihvatljivije

Pa onda radi .NET i gotovo. Kao što je Bypass rekao, PHP ili .NET, JSP zaboravi. Ako ti paše .NET, razvojno okruženje, imaš nekog iskustva, onda i je najbolje rješenje.

Okani se cijena hostinga, ne biraš tehnologiju po hostingu, nego hosting po tehnologiji. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

Za PHP će ti biti najeftiniji hosting jer PHP i Linux su free i ne naplaćuje za razliku od ASP, a za JSP nisam ziher kako idu serveri sa njima jer malo se radi web aplikacija u tome. Naravno nije ni JSP za odbacit. Ako oš najjeftinije onda PHP, ak oš kak spada .Net kad si već iskusan u njemu.

11 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

Doduse, krivo sam rekao,  ne JSP, nego Spring framework, nisam to nekoliko mjeseci koristio, pa sam se malo zbunio :D A Spring framework se koristi :) Dakle, da sumiramo, predlazete da koristim tehnologiju s kojom se najbolje snalazim, iako mozda PHP ili Spring u odnosu na ASP.NET imaju neke prednosti recimo ako se radi o tak manjoj stranici?

12 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

Ma koju to prednost Spring ima nad ASP.NET-om?

15 godina
neaktivan
offline
PHP, ASP.NET ili JSP ?

Mucite covjeka sa nepotrebnim stvarima. PHP je najednostavniji, najlaksi i najprakticniji za ono sto zelis napraviti. Ima miliardu tutoriala na webu kako da odradis mali cms.

 

ALI ALI ALI

 

Mozes poptuno preskociti dio sa programiranjem i jednostavno uzeti neki od gotovih CMS-ova. U ovo vrijeme stvarno su jednostavni za koristenje i ne zahtjevaju mnogo truda a daju odlicne rezultate. 

 

Najpopularniji su : Wordpress i Joomla. 

 

Moj licni sajvet ti je da se manes ucenja jezika i programiranja i da kao vecina ljudi uzmes wordpress, instaliras temu koja ti se svidja i zavrsis posao.

 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

Osobno, dodje mi to kao ucenje i dobivanje iskustva, i zelim sam napraviti sve te stvari, koristiti sto je manje moguce gotove proizvode. Ocito je da ce na kraju ASP.NET prevladat s obzirom da sam trenutno u njemu i jer nema nekih mana. Da ne bum postao programer po struci uskoro koristio bi te stvarcice, al treba sad prionuti uci u sve to malo jace :D Najbolje se snalazim u Javi kao jeziku(iako mi vec polako blijedi Spring i web dio),  C i PHP nisam koristio jako dugo, al da se to ponovit, a sad trenutno ucim C# i ASP.NET i uz MS Visual Studio moram priznat da to jako lagano i brzo ide.

16 godina
neaktivan
offline
PHP, ASP.NET ili JSP ?

potpuno ti je kriva logika.

ne biraš jezik/platformu po cijeni hostinga - hosting je nebitan u projektima (mislim cca 400kn godišnje za ozbiljan hosting je apsolutno nevažno).

SVAKA od navedenih platformi može poslužiti za ono što ti trebaš!

pa kako odabrati platformu? uzmi knjigu, dvije, nauči nešto i probaj! ako ti se sviđa c# onda odi na asp.net, ako ti je to "glupo" uzmi PHP.

niti jedan ozbiljan poslovni projekt ne počinje upitom - koju platformu koristiti? sv epočinje razradom poslovnih ciljeva i potreba, razradom funkcionalnosti, vizualnim dizajnom aplikacije (boje, gumbi), ...   a platforma - iskreno, to te NITKO nikada neče pitati!

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: PHP, ASP.NET ili JSP ?

U svakom slučaju se zahvaljujem na rješavanju dilema :)

Iako su poneki odgovori bili vise na temelju osobnih preferencija nego na objektivnosti, al opet sad sam sigurniji u tome sto zelim i kako zelim , meni je osobno samo to bitno :D

Takodjer osobno mislim da programer je bolji ako ima vise iskustava i u drugim jezicima, a ne samo jednom, da malo to sve istestira, skuzi kako se sta radi, sto mu bolje lezi, jer ipak neke platforme su nesto pogodnije za jednu vrstu zadatka, druge za drugu, i to je jasno. A sad koliko sam citao po forumu neki se znaju uvrijediti kad neko vidi npr. nesto dobro u PHP-u, a on koristi ASP.NET ili obrnuto, jer ko da vrijedja to njegov osobni odabir. Maknite te emocije i nesigurnosti iz sebe, to je moj savjet takvima :D

Doduse, skuzio sam isto da su neki shvatili da ja mozda ne znam programerski dio, to znam(mozda u ovom trenutku ne jako dobro, al solidno da), samo nisam nikada uploudao stranicu na net, nego sam samo vjezbao preko knjiga, na Apaču, Tomkatu instaliranima na svom kompu.
Kako sam i naucio da java zbog svog garbage collectora nije pogodna za vece realtime igrice, tako sam mislio da mozda asp.net naspram php-a mozda ima takvu neku manu, koja ce mozda usporiti, otezat aplikaciju di nije potrebno zato sam pitao.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice