Portabilni softvare

poruka: 8
|
čitano: 5.184
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Portabilni softvare

U čemu je razlika između ovih portabilnih verzija softvarea i običnih verzija?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Portabilni softvare

Razlika je u puno stvari:

- nije potrebna instalacija

- pokreće se direktno sa USB sticka ili hard diska

- sve postavke sprema u mapu odakle je pokrenut

- u osnovi ne zapisuje ništa u windows registry ili po lokalnim diskovima

- možeš soft nositi sa sobom svuda i biti siguran da su sve postavke koje si jednom napravio iste i na drugoj mašini itd....

 

Sve ovo je naravno u idealnim uvjetima koji pretpostavljaju da je onak koji je pripremio portabilnu aplikaciju mislio na

sve na što je i trebao misliti, u suprotnom često se događa ili da aplikacija ne radi, ili da javlja greške tipa: Fali mi taj i taj dll,

ili da zapisuje po lokalnom računalu i registryu ili da ti jednom spremljene postavke na drugom računalu ne rade.

 

Sve u svemu, ja koristim hrpu portabilnog softwarea, pogotovo Firefox i Thunderbird, zatim Open Office, pa programe za

obradu videa, muzike, fotografija, antivirusne i antispyware programe i slično.

 

Vrlo dobre stranice da dobiješ uvid u to kako sve skupa radi su http://portableapps.com/ gdje ćeš osim hrpe programa koji su

besplatni, moći instalirati i već gotov suite sa aplikacijom za pokretanje svih programa iz traya.

16 godina
neaktivan
offline
Portabilni softvare

Hvala na odgovoru, malo mi je jasnije. Vidim da imaš iskustva s tim. Zanima me koliko je npr. slabija ta verzija portabilna programa ili je sasvim dovoljna? Dali je dovoljno "jak" takav program da odradi i neke stvari kao i ovaj puni. Jednostavnije, ima li nekakva ograničenja, kad bih htio primjer ripati jedan glazbeni cd u mp3 dali isto odradi s obzirom na kvalitetu dobivenog?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Portabilni softvare

Portabilni programi su funkcionalnošću potpuno identični punim programima. Naravno da to ovisi i o onome koji ih takvima učini.

Naime, imaš recimo portabilnu verziju Corela ali nisu svi dijelovi paketa prebačeni već samo Corel Draw (verzija X3 i X4, kod 11-tice je recimo prebačeno sve).

Za razliku od takvih verzija koje su pomoću raznih programa prebačeni u portabilnu verziju, postoje programi koji su u startu pisani kao takvi ili ih je sam

izdavač prilagodio da budu portabilni. E takvi programi su potpuno identični svojim "punim" verzijama koje je potrebno instalirati.

Probaj u Google upisati "Portable applications" pa ćeš naći hrpu takvih programa. Ja često znam napraviti i slijedeće: instaliram neki program koji mi se dopadne,

zatim ga tako instaliranog prebacim na vanjski HDD pa ga zatim deinstaliram i pokrenem sa vanjskog HDD-a. Iznenadio bi se koliko programa i na taj način radi

sasvim OK. Recimo jedan od njih je i besplatna verzija Ashampoo Burning Studio 6 koju sam na taj način iskopirao i radi. Probaj.

16 godina
neaktivan
offline
Portabilni softvare

Namjeravam pomoću  http://portableapps.com/ programa složiti takvu jednu kolekciju programa koji mi trebaju i da ih imam na USB sticku da bi ih mogao koristiti na bilo kojem računalu koje mi bude pri ruci. S tim bih mogo i probati razne programe pa ako ne pašu izbrišem ih.

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Portabilni softvare
Ispravio bi goxa. Portableapps se instalira. Znaći nije ga dovoljno samo prebaciti na stick. Ja ga redovno koristim na poslu i zaobilazi sve administratorske zapreke i nista ne zapisuje u registry.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Portabilni softvare

Ako si dobro pročitao, rekao sam da se instalira, ali nema veze. Osim toga postoji i mali programčić koji ja više koristim od PortableApps startupa a zove se Portable start menu (trenutno u verziji 1.3) a može se skinuti sa http://www.aignes.com/download.htm. Bolji je od gore rečenog jer daje puno više kontrole nad programima koje želiš pokretati, jednostavan za uporabu, nudi mogućnosti automatske izrade autorun datoteke koju smješta u root, može pokretati programe sa bilo koje lokacije na vanjskom disku ili sticku, nudi mogućnost smještanja programa u zasebne foldere što olakšava snalaženje itd. Meni recimo Opera portable nikako nije uspjela proraditi sa PortableApps a sa ovim radi bez problema (radi ona iz prve, ali na drugom računalu počinje javljati greške prilikom pokretanja). Eto, pa probajte...

16 godina
offline
Portabilni softvare

www.portablefreeware.com 

 

odličan site sa tonom portable freeware programa svih vrsta i namjena

programi su razvrstani po kategorijama i za svaki ima navedenu veličinu, opis,gdje zapisuje postavke, način instalacije i pravljenja portabilnim, zatim u kojim operativnim sistemima se može koristiti

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.4.2008 15:48 (Wolverine).
Moj PC  
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice