Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

poruka: 13
|
čitano: 3.271
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Ovako, na jednom starom laptopu sam nanovo stavljao windows 7. Laptop je Asus X54H, starosti 8+ godina. Sve instaliram i ok je dok ne instaliram drivere za grafu (Radeon HD 7470M), e nakon restarta crni ekran uvijek ali se vidi pozadina jedino kad svijetlim sa svjetiljkom, toliko se slabo vidi. Sve sam isprobao, u gpu softwareu, svjetlina ekrana je na max, pod power options u CP je isto sve ok i nije mi jasno što se događa. Isprobao sam više drivera od novijih pa onih prastarih i uvijek isto. Ima integriranu grafu ali neda mi da složim rezoluciju iznad 1024x768, da mogu složiti da bude 1366x768 normalno kakva je za taj ekran nebi mi uopće trebao driver za radeonku jer je laptop samo za surfanje. Dosta kompova i laptopa sam se naslagao u životu ali ovo još nisam doživio pa ako netko zna što bi moglo biti pliz nek napiše. Čak sumnjam da je do grafe ali prije nego sam rušio Windows normalno je radilo.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Pa očito je da je do drivera.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

-neispravan hw ili pogrešan driver... tj rezultat je isti-sličan.

-ako je gpu neispravna, dok nema drivera ne koristi se, barem ne sve funkcije.. kad se instalira driver tad se pojavi problem.

-ako je pogrešan driver (mada misliš da je to 'pravi'...) vjerojatno nije pravi, tj trebaš dual-driver intelica+dodatna, uz povijest-rebrendanja modela-oznaka, potraži 'pravi' driver, stranice proizvođača za tu seriju (zapravo je to isti driver, tj dva drivera za intel + radeon) .. ali pošto je w7 mrtav tad možda nećeš naći support-download.. tražiš dalje, sličan model ili drugi brand (npr lenovo-dell..) ..

 

-kako znati gdje je problem? vjerojatno najbrži način, boot live medija, hirens-win-minipe... ili linux distra kao ubuntu.. upališ-vidiš + testiraš, ako radi tad je driver, ako je problem isti tad je kvar..

+ ovisi o postavkama koje nudi bios, uključiti-isključiti.. možda i noviji bios, previše promjena u +10 god za računalo-os.

-instaliraj w10, osim ako imaš razlog za w7 (jer je mrtav i ovakvi problemi su 'normalni' tj nema supporta + ostalo)

 

-btw.. kad se kaže 'samo za sirfanje'.. prvo pravilo trebaš noviji-aktualan os, win-lin-mac .. android, staro-mrtvo je problem mada je soft vječan-nepoderiv interesi i odluke vlansika soft su ono što ne možeš birati (mada reklame to sugeriraju). .. jednako možeš surfati s recimo ubuntuom, nije problem w7 nije loš nego je mrtav jer to kaže ms + a surfanje traži novo.. tj ne biraš ti os, nego ono što želiš raditi određuje uvjete pa i os + naravno i ostatak hw-a kao količina rama i adekvanta gpu koja može služit za današnje browsanje uključujući i recimo hevc dekoder (zato danšnji mob lako vrti yt-klipiće, stari pc teško ako nema gpu..).

 

edit:

.. jesi li siguran koji laptop imaš u rukama? navedeni model ne spominje radeonku.. samo intelica. No traži dalje.. vjerojatno postoje razni modeli-serije i kombinacije.

edit-2 .. spec. isto, samo intelica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.2.2022 19:49 (ihush).
13 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Radeonka navedena u prvom postu je unutra, ima i naljepnica na laptopu + prije nego sam rušio sustav bilo je instaliran AMD driver. Instalira se i prepoznaje AMD grafu i sada bez problema ali ekran je crn. Može se raditi ali jedino kad se posvijetli svjetiljkom toliko je zacrnjeno. Hrpe drivera sam isprobao i svaki isti a sad bi bilo lijepo znati koji je bio instaliran prije reinstalacije windowsa. Bizaran problem.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.2.2022 20:00 (vrinho).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera
vrinho kaže...

Ovako, na jednom starom laptopu sam nanovo stavljao windows 7. Laptop je Asus X54H, starosti 8+ godina. Sve instaliram i ok je dok ne instaliram drivere za grafu (Radeon HD 7470M), e nakon restarta crni ekran uvijek ali se vidi pozadina jedino kad svijetlim sa svjetiljkom, toliko se slabo vidi. Sve sam isprobao, u gpu softwareu, svjetlina ekrana je na max, pod power options u CP je isto sve ok i nije mi jasno što se događa. Isprobao sam više drivera od novijih pa onih prastarih i uvijek isto. Ima integriranu grafu ali neda mi da složim rezoluciju iznad 1024x768, da mogu složiti da bude 1366x768 normalno kakva je za taj ekran nebi mi uopće trebao driver za radeonku jer je laptop samo za surfanje. Dosta kompova i laptopa sam se naslagao u životu ali ovo još nisam doživio pa ako netko zna što bi moglo biti pliz nek napiše. Čak sumnjam da je do grafe ali prije nego sam rušio Windows normalno je radilo.

 Jesi probao desetku?

13 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Razmišljam o tome ali sumnjam da bude dobro jer je laptop stari i preslab za desetku a i teško da svi driveri budu radili. Jedini driveri sa službene stranice su za Windows 7. Još neke stvari testiram a vidim sad da mi neće instalirati drivere za intel grafiku, izbacuje grešku da komp ne zadovoljava minimalne uvjete Najradije bih ga puknuo u zid

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

-driveri za win10 nisu problem, 99% će obaviti sam os-install i radit će (ako je ispravno).

-ako 'radi' (neobično, sve je ok, samo što ima problem :)) ) ..  stara stvar s nekim serijama (kao lenovo) .. problem promjene bios-driver gradacije prije cca desetak godina (pa može biti i taj laptop, možda)... treba noviji bios i 'pravi' driver, tj stara skala je išla od 0 do 15 nova 0-255.. rezultat, na novom je 15 tamno-nevidljivo (jedva) .. greška a fix je prava kombinacija, povezano s biosom jer je to laptop i kontrolira zajedno svjetlinu kao i ostale stvari npr glasnoću i stanje bt-wlan adaptera.. stari bios + stari driver ili noviji bios i noviji pa radi normalno. .. + osim što ponekad ne smiješ ni pipnuti buttone na tipkovnici za svjetlinu,  tj ne ići u minus jer to će raditi ali u plus neće preko 15..

- driveri za 'dual graphic' su tad bili upakirani zajedno-par, intel+nv/ati.. traži taj driver, ili koristi noviji os, bootaj bilo što, bar da znaš što (ne)radi.. par minuta i znaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera
Da li ekran normalno radi bez problema prilikom instalacije OS?
Problem sa tamnim ekranom mastaje tek nakon instalacije GPU drivera?
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
5 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Zato ja ne volim prtljati po tim starim laptopima. Pogotovo kada su neke mjesavine svega i svacega.

Mada nakon 5 sekundi googlanja ispada da nemas jedini sa time problem : https://www.techspot.com/community/topics/problem-in-installing-radeon-hd-7470m-1gb-on-windows-7-32-bit.200124/

 

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera
ihush kaže...

-driveri za win10 nisu problem, 99% će obaviti sam os-install i radit će (ako je ispravno).

-ako 'radi' (neobično, sve je ok, samo što ima problem :)) ) ..  stara stvar s nekim serijama (kao lenovo) .. problem promjene bios-driver gradacije prije cca desetak godina (pa može biti i taj laptop, možda)... treba noviji bios i 'pravi' driver, tj stara skala je išla od 0 do 15 nova 0-255.. rezultat, na novom je 15 tamno-nevidljivo (jedva) .. greška a fix je prava kombinacija, povezano s biosom jer je to laptop i kontrolira zajedno svjetlinu kao i ostale stvari npr glasnoću i stanje bt-wlan adaptera.. stari bios + stari driver ili noviji bios i noviji pa radi normalno. .. + osim što ponekad ne smiješ ni pipnuti buttone na tipkovnici za svjetlinu,  tj ne ići u minus jer to će raditi ali u plus neće preko 15..

- driveri za 'dual graphic' su tad bili upakirani zajedno-par, intel+nv/ati.. traži taj driver, ili koristi noviji os, bootaj bilo što, bar da znaš što (ne)radi.. par minuta i znaš.

Skinuo sam jučer nekoliko Intel drivera i neće ni jednog instalirati, piše ono da sustav nije kompatibilan. A AMD-ov svaki s istim problemom. Prebacio sam disk iz MBR u GPT jer inače neće desetku instalirati koja se upravo instalira pa ćemo vidjeti...

boxer kaže...
Da li ekran normalno radi bez problema prilikom instalacije OS?
Problem sa tamnim ekranom mastaje tek nakon instalacije GPU drivera?

1. Normalno radi

2. Da, tek nakon instalacije drivera.

SamoPitam3 kaže...

Zato ja ne volim prtljati po tim starim laptopima. Pogotovo kada su neke mjesavine svega i svacega.

Mada nakon 5 sekundi googlanja ispada da nemas jedini sa time problem : https://www.techspot.com/community/topics/problem-in-installing-radeon-hd-7470m-1gb-on-windows-7-32-bit.200124/

 

 Više tih starih raga sam složio u zadnjih 15 god. I onih kojima je XP vrhunac ali na ovakav problem još nisam naišao. Nakon ovog sada mislim da tko me god pita dal mu mogu složiti laptop ili komp pitat ću ga koliko je star, ako je prastar, vozi druže to od mene. Nemam vremena ni živaca više za ovakve pizdarije.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
15 godina
online
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

-gpt ili mbr nisu bitni za os, tek od w11 je to 'uvjet' ali može i on.. tak da je to beskorisno za problem..

-intel driveri ovise o cpu.. sve je to intel-hd graphics ali nije isto koji cpu-jezgra, celeron-pent-i3-i5.. svaki je drugi gpu čip pa i driver.. iz tih davnih vremena besmislice i nasljeđe + renumeriranje-rebrendanja + povlačenje deklarirane kompatibilnosti s npr dx10-11.. a to je sve povezano s recimo uvjetima za win-aero itd.

-stvar je jednostavna dok imaš službeni (normalan) support, oem-proizvođač i driveri za aktualne oseve, no win7 je mrtav, .. itd. i tad to moraš sam nekako pronaći-posložiti, radi ako je ispravno i odgovarajući driver koji nije nužno prvi koji ti google izbaci mada je formalno 'isti'.. nije, nije isti hw-jezgra.

-intel drivere možeš pronaći na intelovim stranicama, ali to je nastavak problema jer intel ne želi biti support juzerima za ono što je obveza oema.. i mada drivere ima moraš čačkati-tražiti dok dođeš do pravog ili šansa da je prvi odgovarajući je cca 10%.. podsjetnik, koliko socketa-jezgri se promijenilo u desetak godina od core2.. brojčano desetak gen po dva na istom socketu=5.. pa tako imaš barem 5-10 različitih jezgara ili cpu-gpu.. za nešto što je 'isto'.. a pošto nije dio mbo nego cpu-a tad ni serija računala ne znači ništa tj svi u generaciji imaju više konfiguracija, cpu-ram-disk .. za istu seriju računala.. + dodaj na to x2 dodatne gpu kao nvidia-radeon..

 

-nitko ne želi đabe nešto raditi, support je stvar oema i zakonski rokovi su istekli odavno, win7 je mrtav.. to dvoje zajedno = problem za prosječnog juzera no ako misliš sređivati računala tad 'ili-ili'.. ili se snalaziš i riješiš ili se time ne baviš (kao kralj poruke.. da, bolje to izbjeći, gnjavaža, no s druge strane jendako jednostavno kao sve ostalo soft-driver na računalu kad imaš pravu kombinaciju, klik-next.. ako je ispravno).

 

edit; .. ili saga o osevima-supportu i što ekšli računala mogu..

- duže od desetljeća se requirementsi za sve oseve (win-lin-mac..) nisu mijenjali, od min 512mb rama za gui normalan instal, gpu-aero-ogl kao dx90c ili ogl-1.0-1.2.. itd na računalo možeš jednako instalirati win-lin-mac (malo teže hakintoš.. no ipak je to ista platforma..).

- problem drivera, od xp wddm 1.0 može raditi sve do w10 isti driver.. problem iz tog vremena je 32bitni, čime eliminira 64bit os.. a već koju godinu ni oseve nemaš 32bitne, mac, pola linux distri i od ove godine ni win (po najavi). .. no čak i taj driver radi, nije problem driver, više setup.exe tj installer-skripta, os koji vidi-očekuje-prepozna... i odbije nepoznato nešto iz budućnosti, pa ostaje jedino ručni install i novi problem da win odbije necertificiran driver ili moraš ići u reboot-f7 tzv-safemod za omogućavanje te opcije-installa.. do tad te os ignorira i ne instalira driver.

- danas je lakše instalirati w10 na takvo računalo nego w7, jer je w7 mrtav.. a problem istih-različitih drivera i supporta ostaje isti, tj ms u polugodišnjim ciklusima h1-h2 upravo to izbacuje, u jednom slučaju printer, u drugom mbo, vga.. pa tako od 2017-18 nadalje ovisiš o tome ima li win driver baza driver ili je izbačen .. a teško je pronaći jer je support ugašen...

-kad znaš što tražiš, tad se može iz win-kataloga pronaći..

-a primjer zašto nešto neće.. npr radeon je tad kao preduvijet setup-exe-installera tražio .net 2.0 kao minimum.. (na xp dodatak, na w7 već dio osa, kao što je na w10 3.5..) da bi instalirao moraš imati net20.. u w10 to radiš tako da dodaš u programima-interno ad-remove.. kao da samo aktiviraš kompatibilnost unazad.

-dio installera recimo printera je bio povezan s npr flashom.. naravno ni flash ne radi, mrtav par godina itd..

.. tako da nije toliki problem sam driver koliko app-instaler (exe-setup) u kojem je to zadano-ograničeno.

-isti driver raspakiran (sys-dll fielovi + text-file.info u kojem je sve što win treba...) -desni klik na inf i install, to je sve, radi ali mora se znati što se radi, biti 100% siguran kao za dizel-super tj da je pravi driver, ne sličan i sl.

 

-linux distre .. napraviš stikić, bootaš.. i to je to, ne moraš ni instalirati, vidiš kako i što radi, ako želiš instaliraš, za surfanje i sl. je stvarno nevažno koji os, svi su isti, browser itd.. a bez gpu danas ne radi ništa.

-isto to s win, kao minipe je npr hirens-strelec ali im je namjena više servisno.. bootaš-vidiš, radi.. ili imaš kvar.

-po tom kriteriju ne vidim zašto bi forsirao win7, mrtav os, bez supporta.. dok će surfanje jednako raditi na svakom osu, no svaki je updatean, win-lin-mac.. tj za win je to novi-veći broj-10...11.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.2.2022 14:53 (ihush).
13 godina
offline
Crni ekran nakon instalacije gpu drivera

Zapravo nije beskorisno jer sam morao prebaciti disk iz mbr u gpt, inače mi nije dao da instaliram Desetku na njega.

No, uglavnom, nakon instalacije čim sam upisao šifru za wifi povukao je update neke stvari pa i AMD driver koji je odmah proradio bez problema. Kad vidim da se Desetka dobro nosi sa starijim i slabijim komponentama više ne mislim forsirati Sedmicu koja je očito stvar prošlosti. Neke sitnice od softvera ne rade ali nisu od velikog značaja da bi se moglo bez njih.

Hvala ekipa na savjetima i pomoći, ajd

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Crni ekran nakon instalacije gpu drivera
vrinho kaže...

Zapravo nije beskorisno jer sam morao prebaciti disk iz mbr u gpt, inače mi nije dao da instaliram Desetku na njega.

..

 - ponovo, gpt-mbr nije problem osa, može oboje, stvar je što bios nudi od opcija, kako si kreirao install-boot medij i disk (koji se može obrisati-promijeniti mod).. install prolazi tek kad je sve troje jednako, kad nije ne može, ali w10 najnormalnije radi s mbr-om.. pogrešan boot mod, ali nevažno, važno je da na kraju radi.

 

vrinho kaže...

..

No, uglavnom, nakon instalacije čim sam upisao šifru za wifi povukao je update neke stvari pa i AMD driver koji je odmah proradio bez problema. Kad vidim da se Desetka dobro nosi sa starijim i slabijim komponentama više ne mislim forsirati Sedmicu koja je očito stvar prošlosti. Neke sitnice od softvera ne rade ali nisu od velikog značaja da bi se moglo bez njih.

..

 - naravno, pa ponovo jer ovo je (relativno) česta situacija i zabluda..

-os je samo os.. nije čudotvorac, nije w7 bolji lošiji od w10.. čak možemo reći da su 'isti', stvar je u starosti-supportu i jednako će u budućnosti biti neki novi win11-12.. (mada je ms rekao da je w10 posljednji) :)

-hw je osnova, što računalo može, os je samo poveznica-ljepilo + driveri. Da postoje updateovi za w7 radio bi jednako-vječno tj to je evolucija i promjena oznake-imena, to je windows, aktualna verzija neovisno o broju-nazivu.

-više od deset godina se uvjeti za oseve nisu mijenjali, nije problem os, ne traži os nešto više-jače, ali traže aplikacije, ono što se koristi, traži browser npr min 2gb rama kao i gpu koji može dekodirati hevc-h265.. bez tog sve mora cpu a tad je sporo-slabo.

-mučiti se s w7 i driverima, instalirati w10 i sve radi autoamatika .. praktički za pola sata imaš uredan os, jednostavno w7 je mrtav ili u najboljem slučaju bi jednako funkcionalno mogao podesiti-instalirati kad pronađeš sve drivere pa opet bi već sutra imao novi problem jer će se i sutra nešto promijeniti, tražiti neki update kojeg za w7 nema ..

-forsiranje starijeg osa se radi samo kad se mora, kad postoji takav razlog npr neka app za specifičan posao. Ne za 'surfanje' i sl. čak ni za gaming osim ako se misli igrati samo stare igre jer nove su za w10..

-jedanko bi bilo bootanje bilo koje linux distre.. ili minipe-a, vidjelo bi se što računalo može, što driveri podržavaju ili što bi bio problem za ručno-kemijati-tražiti..

 

-što s takvim problemima ostalih u budućnosti.. sad je već win11 tu i traži uefi-gpt-secboot-tpm20.. mada može bez svega toga, os radi, to su uvjeti koje postavlja ms, umjetno, može se zaobići i upute daje i sam ms, ali to će i dalje forsirati ima svoje razloge.

-to je malo veći problem tj bios mora podržavati te fičere (sve pod uefijem), granica je 2018.. starije možda podržava, većina ne + starije prema desetak godina jednostavno nema takve opcije npr tpm modul (prodaju se po cca 200kn za mbo koje podržavaju, 300kn je nova mbo pa je to recimo skupo..)

 

-ne vrijedi 'forsirati' os osim kad se mora, korisnik ne bira os tj ovisi što se konkretno radi na tom računalu i većina jednostavno mora na novije zbog updatea, appsa, browsanja.. bez supporta-nadogradnji-updateova os je beskoristan, mada je nepoderiv-vječan-trajan, to ovisi o ms-u, ne o korisniku, nije slobodan izbor tj može birati win-lin-mac ali svi su novi-updateovani, ne desetljeće stari osevi koji danas nemaju support (čak ni longterm verzije gube support nakon 5-više godina).

-ne najsedati na lovačke priče kako sve radi ili je sedmica čudotvoran os... to je samo os, jednak kao svaki drugi, odličan ali mrtav.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice