Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

poruka: 15
|
čitano: 4.602
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
NameNick kaže...

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 Da li su svi kablovi dobro "uštekani"? I u "kutiju"  i u monitor! Ako jesu, možda da probaš zamijeniti kabel "za sliku"! Naravno, ako monitor ima svoje napajanje, kabel, provjeri i njega. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
Nemo nemo kaže...
NameNick kaže...

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 Da li su svi kablovi dobro "uštekani"? I u "kutiju"  i u monitor! Ako jesu, možda da probaš zamijeniti kabel "za sliku"! Naravno, ako monitor ima svoje napajanje, kabel, provjeri i njega. 

Primjetio sam da se PC ipak pokrene jer sam dans cuo zvik windows strtupa kojeg inace ne cujem jer uvijek zaboravim ukljuciti zvucnik.

Ali da kontrolirao sam kabele i cim iskopcam kabel od monitora iz pc-a pojavi se na ekranu natpis signal lost (tako nesto barem) bez obzira je li pc upaljen ili nije.

6 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
NameNick kaže...
Nemo nemo kaže...
NameNick kaže...

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 Da li su svi kablovi dobro "uštekani"? I u "kutiju"  i u monitor! Ako jesu, možda da probaš zamijeniti kabel "za sliku"! Naravno, ako monitor ima svoje napajanje, kabel, provjeri i njega. 

Primjetio sam da se PC ipak pokrene jer sam dans cuo zvik windows strtupa kojeg inace ne cujem jer uvijek zaboravim ukljuciti zvucnik.

Ali da kontrolirao sam kabele i cim iskopcam kabel od monitora iz pc-a pojavi se na ekranu natpis signal lost (tako nesto barem) bez obzira je li pc upaljen ili nije.

 Napisao si da ti PC ne daje sliku. Može biti više uzroka. Najjednostavniji je provjeriti kablove, možda se koji "izštekao" pa radi probleme. Imao sam nedavno takav slučaj. To što čuješ PC da radi, ventilatori i sve, ne mora značiti da je sve ispravno. Dalje može biti softver u pitanju ili hardver, obzirom da je, kako si naveo, sve "staro" iz 2019. Znači, ako je hardverski problemi, može biti i grafička kartica ili najvjerojatnije HDD. Može biti i matična .... Zato sam ti i napisao da najprije provjeriš kablove jer i oni mogu biti oštećeni od savijanja, kućnih ljubimaca, starosti, kontakti koordinirali i sl. Znači, ako su kablovi svi OK, kada se digne sustav probaj provjeriti "zdravlje" HDD-a preko, za prvu ruku Windows alata (check disk ili kako već piše) ! Treba otklanjati uzroke jedan po jedan. Prvo od jednostavnih za otkloniti prema težim.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 21:08 (Nemo nemo).
12 godina
offline
Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

Pogledaj koje konektore ima monitor a koje grafička kartica i matična ploča (ako matična ima ugrađen grafički čip za sliku ili procesor ima grafiku u sebi).

Ako sada koristiš VGA na VGA kabel, probaj DVI na DVI ili HDMI na HDMI - ovisno koje konektore ima PC a koje monitor...

Također možeš koristiti i adapter za PC - npr. DVI na VGA (ako PC ima DVI izlaz tu uštekaš adapter i spojiš komp i monitor VGA kablom)...

Posudi kablove ili adaptere ako nemaš...

 

EDIT: Nemo nemo  , komp je iz 2009. godine...

         On topic, moj komp s kojeg ovo pišem je lani prestao davati sliku preko HDMI na HDMI kabla i sad koristim VGA na VGA kabel... Eto, kao primjer...

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 22:18 (Spiridon).
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
Spiridon kaže...

Pogledaj koje konektore ima monitor a koje grafička kartica i matična ploča (ako matična ima ugrađen grafički čip za sliku ili procesor ima grafiku u sebi).

Ako sada koristiš VGA na VGA kabel, probaj DVI na DVI ili HDMI na HDMI - ovisno koje konektore ima PC a koje monitor...

Također možeš koristiti i adapter za PC - npr. DVI na VGA (ako PC ima DVI izlaz tu uštekaš adapter i spojiš komp i monitor VGA kablom)...

Posudi kablove ili adaptere ako nemaš...

 

EDIT: Nemo nemo  , komp je iz 2009. godine...

         On topic, moj komp s kojeg ovo pišem je lani prestao davati sliku preko HDMI na HDMI kabla i sad koristim VGA na VGA kabel... Eto, kao primjer...

 I na te mogućnosti sam mislio kada sam rekao da provjeri kablove i konektore. Masa monitora starijih godišta jeftinijih cijena imaju samo VGA ulaz. Ako ima grafičku sa HDMI izlazom, neka proba sa adapterom da vidi da ga VGA izlaz na grafičkoj ne zeza. Znači, sve opcije - kombinacije vezane za kablove - konektore neka prvo provjeri.

12 godina
offline
Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

A treba provjeriti jesu li se i Windowsi podigli uspješno - to se provjeri uključivanjem CapsLock (velika slova), ako lampica za CapsLock svijetli - Windowsi su se uspješno pokrenuli...

To treba probati sa žičnom tipkovnicom...

Tako i bez slike na monitoru znamo da su Windozi spremni za rad, što bi trebalo značiti da je komp ok. Ali onda ostaju upitni kablovi i konektori...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

Nova ideja - Komp je star, možda i tipka za paljenje ne radi kako treba - to može dovesti do pregaranja neke komponente.

Kolegi picajzla0707 se to dogodilo...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
NameNick kaže...

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 

NameNick kaže...
Nemo nemo kaže...
NameNick kaže...

Pozdrav svima, imam jedan neobican problem sa pc-om, predpostavljam da je problem hardverski ali nisam siguran koji bi mogao biti uzrok.

Naime kada idem upaliti PC i pretisnem power botun sve se doima normalno, u kucistu, zvukovi, lampe, ventilatori, međutim ekran stoji mrtav kao da ne šalje signal da se treba upaliti, jer ubiti mislim da kuciste nista ne radi u pozdaini te ne šalje nikakav signal monitoru ili razlog da se upali.

I tako nakon 4-5 puta nakon sto zaustavim dovod struje i ponovo ga upalim radi sve normalno, sto znaci upali se tek nakon 4-5 pokusaja.

Ima li tko kakvu ideju sto bi mogao biti problem, imajuci na umu da je PC negdje 2009., monitor je noviji ali sumnjam da je problem u njemu.

Hvala!

 Da li su svi kablovi dobro "uštekani"? I u "kutiju"  i u monitor! Ako jesu, možda da probaš zamijeniti kabel "za sliku"! Naravno, ako monitor ima svoje napajanje, kabel, provjeri i njega. 

Primjetio sam da se PC ipak pokrene jer sam dans cuo zvik windows strtupa kojeg inace ne cujem jer uvijek zaboravim ukljuciti zvucnik.

Ali da kontrolirao sam kabele i cim iskopcam kabel od monitora iz pc-a pojavi se na ekranu natpis signal lost (tako nesto barem) bez obzira je li pc upaljen ili nije.

 

-može biti svašta.. banalno kontakt-kabel, pa odspajanjem-spajanjem proradi tj izlaz iz grafičke i monitor ulaz imaju autodetect.. i ovisno što detektira upali-ugasi ostalo. Kad imaš više monotora tad ovisi o postavkama primarni-sekundarni i npr u bios-boot (dosu) vidiš sliku na primarnom, tek s paljenjem drivera u win vidiš na sekundarnom tj možda je pogrešno podešeno (tad nije automatika) i stoji npr sekundarni koji proradi tek kad je win uključen tj drugi izlaz (jer do tad vga šalje ne pogrešan izlaz) itd .. 

- deinstaliraj driver, instaliraj, podesi-provjeri (ovisno koja vga, npr nvidia nudi celan-install tj ako ti se to nudi izaberi, jer tad će postaviti defaultne postavke koje su sad možda pogrešne).

- kad proradi, napravi restart, ako je sve ok, moraš vidjeti boot-post ekran od paljenja-restarta, ako je primarni-sekundarni tad će biti 'mrak' do win..

- vga ugl. automatikom detektira koji je izlaz primarni tj onaj koji je spojen će proglasiti primarnim u trenutku paljenja ali mora na njemu detektirati monitor. Ako korisitiš adaptere-konvertere ili smao loš kontakt tad nema detekcije-signala i vga tad ne zna da treba upaliti taj izlaz tj možda upali neki drugi-treći.. isto može biti i stvar monitora tj ako ima više od jednog ulaza (vga-dp-dvi-hdmi..) tad se obično nudi i izbor ulaza + automatika i npr banalno problem ako imaš spojeno dva računala..

- treća kombinacija npr spojen ti je tv na npr hdmi... i možda pc tad šalje sliku na tv, koji je možda isključen ili ovisi o izboru ulaza daljinskim..

- pa do flashanja biosa mbo-vga.. tj alati za flashanje mogu nudiiti i izbor primarnog izlaza, tj u win možeš promjeniti rasproed 1-2 2-1 (primarni-sekundarni) prenošenjem ikone-slike monitora i to može biti trajna postavka u rom-biosu vga ili do reflashanja..

 

+ starost i očekivani kvarovi pa ništa ne mora raditi iz prve kao paljenje.. počistiš sve, izvadiš vga iz utora, gumicom počistiš kontakte i dobro utisneš nazad.. napajanje-kontakte, sve što možeš i možda pomogne.

 

+ ako proradi, restartaj.. ugasi-upali, neke postavke ostaju tek tad memorirane tj moguće da je bilo što oštećeno kao reg ili hdd i da ne pamti postavke dok u restartu ne može biti problem paljenja i tad preciznije možeš tražiti uzrok tj tek kad nađeš uzrok možeš otkloniti problem (na ćoravo malo teže ili samo slučajno).

 

- paljenje je najzahtjevnije za mbo-power jer tad se moraju inicijalizirati svi uređaji, sve mora dobiti odgovarajuću struju i samo starenje napajanja + mbo (stabilizacija-kontrola paljenja..) mogu ovako rezultirati tj kvar-starenja, problem što ne možeš znati dok ne probaš npr drugo napajanje .. možda bi to bio fix, možda mbo, možda samo +5% više snage koje je u inicijalizaciji ispod granice a možda isključiti višak spojenih uređaja npr printer-skener-usb.. (punjači i sl.) pa tako zaključiš tj vidiš pali li tad iz prve ili je isto.

-par sekundi od paljenja naponi se normaliziraju tj ne koriste se svi dijelovi jednako (neopterećeno-idlanje..) dok ne pokreneš neku igru-test i sl. .. tj do tad računalo traži cca 50-100w snage, u opterećenju osvino o snazi 300-500w.. kao u inicijalizaciji kad se sve to pali u isti tren (diskovi, ventilatori.. sve i nakon tog paljenja bios moež preuzeti kontrolu tj isključiti ili smanjiti npr vrtnju ventilatora..).

 

-fizički, ,pregled stanja mbo-kondenzatora oko cpu-gpu, vrm .. ako je neki napuhnut, to je objašnjenje nešto više ne možeš tj zamjena-test druge mbo je zapravo drugo računalo i ako je mbo problem tad je pitanje hoće li crknuti do kraja sutra ili će još raditi godinama.. no jednom mora crknuti.

 

edit: kao što post iznad kaže.. npr tipka za paljenje, ako se zaglavi-zapne, tad se računalo pali + gasi se nakon 4 sec.. ili nema kontakta-nema paljenja.. po opsiu nije to, ne ponaša se tako (nema gašenja nakon 4sec.. a to bi se desilo da je tipka zaglavljena jednako kao da se drži pritisnuta čitavo vrijeme tj to je defaultno postavka biosa za forsirano gašenje..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2020 9:09 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

 Drugi kabel nemam da ga testiram tako da to moram nabaviti.

Windowsi se podignu dobro jer se cuje zvuk startup screena, tako da to daje do znanja da se taj dio bootupa obavi kako treba.

Sada sam ga upalio jednom i pustio nekih 5-10min da tako radi i nakon toga restartao i odmah se sve bez problema upalilo.

Moze li biti da mu treba neko vrijeme da se zagrije kao dizelašu? haha

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2020 13:26 (NameNick).
13 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
NameNick kaže...

Moze li biti da mu treba neko vrijeme da se zagrije kao dizelašu? 

Imaš negdje vjerojatno hladan lem. Osobno bih krenuo od grafičke kartice, posudi negdje drugu za test.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja

-tzv 'hladni lem' tj kontakti nakon nekog vremena više nisu 'kao novi' i svi spojevi, ne samo kablovi nego čitava mbo može imati takav problem koji se nakon par minuta temperiranja (širenje na toplini..) popravi, ali neće se popraviti samo od sebe tj može se pogoršavati.

-često pomogne rastavljanje-čišćenje-sastavljanje pa i malo 'prodrmati' mbo.. kao i imati malo sreće .. ako nemaš, može sad crknuti do kraja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
Valentin17 kaže...
NameNick kaže...

Moze li biti da mu treba neko vrijeme da se zagrije kao dizelašu? 

Imaš negdje vjerojatno hladan lem. Osobno bih krenuo od grafičke kartice, posudi negdje drugu za test.

 Nije bas jednostavno, da sad nekom rastavljam comp i uzimam graficku za test ali vidjet cu sto se moze hahaha

ihush kaže...

-tzv 'hladni lem' tj kontakti nakon nekog vremena više nisu 'kao novi' i svi spojevi, ne samo kablovi nego čitava mbo može imati takav problem koji se nakon par minuta temperiranja (širenje na toplini..) popravi, ali neće se popraviti samo od sebe tj može se pogoršavati.

-često pomogne rastavljanje-čišćenje-sastavljanje pa i malo 'prodrmati' mbo.. kao i imati malo sreće .. ako nemaš, može sad crknuti do kraja.

 Pokusat cu onda malo prodrmati i ocistiti pa cemo vidjeti ima li tu pomoci.

13 godina
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
NameNick kaže...

 Nije bas jednostavno, da sad nekom rastavljam comp i uzimam graficku za test ali vidjet cu sto se moze hahaha

Ako ćemo realno PC iz 2009 godine je dobro i radio, znam da tebi vjerojatno znači sve takav kakav je i da možda nemaš novca za bolje,

ali realno budeš samo izgubio živaca pokušavajući popraviti nešto čije vrijeme je prošlo, čak da i popraviš to kaj imaš, vjerojatno ubrzo budeš imao problema sa nečim drugim ili trećim.

Moj prijedlog ti je ako nemaš novaca, probaj uštedjeti (lako reći) za nešto novije, makar i polovno ili ako imaš koju kunu, reci koliko imaš, reci namjenu i budemo ti predložili nešto.

Kućište, HDD, DVD čitač možeš iskoristiti od toga računala za novo i tako uštedjeti nešto novaca.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2020 18:19 (Valentin17).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem PC ne pali iz prvog pokušaja
Valentin17 kaže...
NameNick kaže...

 Nije bas jednostavno, da sad nekom rastavljam comp i uzimam graficku za test ali vidjet cu sto se moze hahaha

Ako ćemo realno PC iz 2009 godine je dobro i radio, znam da tebi vjerojatno znači sve takav kakav je i da možda nemaš novca za bolje,

ali realno budeš samo izgubio živaca pokušavajući popraviti nešto čije vrijeme je prošlo, čak da i popraviš to kaj imaš, vjerojatno ubrzo budeš imao problema sa nečim drugim ili trećim.

Moj prijedlog ti je ako nemaš novaca, probaj uštedjeti (lako reći) za nešto novije, makar i polovno ili ako imaš koju kunu, reci koliko imaš, reci namjenu i budemo ti predložili nešto.

Kućište, HDD, DVD čitač možeš iskoristiti od toga računala za novo i tako uštedjeti nešto novaca.

 Evo zadnjih par puta se upalio bez problema, sad ne znam je li razlog to što sam cackao po kabelima ili jer je vrijeme vani ugrijalo haha

Ovaj pc koristim samo kad sam kod kuce, a inace imam novi laptop kojem štedim kilometražu, a ipak mi je ovaj pc srcu miliji :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice