Eksterni disk - zasticen od pisanja?

poruka: 16
|
čitano: 5.168
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Zdravo, imam eksterni disk koji je nedavno jednostavno zaštopao, zapravo kada sam htio otvoriti foldere, zablokirao mi je računar. Onda sam napravio recovery files preko cmd. Popravio ga je, mogao sam normalno ući u foldere, međutim neki folderi su nestali, pa sam ih vratio preko Mini tool.

 

Sada se dešava to da mogu normalno otvarati fileove iz eksternog diska, ali ne mogu ništa novo sačuvati na eksterni disk jer dobijem poruku: disk je zaštićen od pisanja. Što da radim? To se pojavljuje samo na mom kompjuteru, a kad pokrenem eksterni disk na nekom drugom kompjuteru tad sve bude ok

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Premalo informacija. Možda hardverski problem (možda dobiva premalo struje preko USB porta? spajaš ga na USB 3.0 port na matičnoj ploči, a ne na prednjem panelu?).

 

Jesi pogledao stanje pomoću programa poput HD Tune, da vidiš atribute za SMART (Health), ako ih disk prijavljuje kompjuteru?

 

To je tvornički vanjski disk, znači nije 2,5-inčni interni stavljen u USB kućište?

 

Jesi siguran da je s tvojim kompjuterom sve u redu? Da ne ispadne da imaš nekakav virus ili ransomware...

 

Koji je OS na tvom kompjuteru, a koji na drugom kompjuteru za koji kažeš da na njemu disk ispravno radi?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Da, spajam ga preko USB 3.0, ne spajam ga na prednjem

 

Evo pokrenuo sam HD Tune, mogu da screenshotam šta je potrebno da se pregleda? :D

 

Da to je tvornički vanjski disk

 

Pokrenut ću čišćenje, a mislim da je sve ok s kompjuterom

 

Windows 10 Pro imam, 21H2, sustav 64bit, ram 8GB, 3.60 Ghz

13 godina
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
teikogot kaže...

Da, spajam ga preko USB 3.0, ne spajam ga na prednjem

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 

Savjetovao bih da se računalo proskenira za razno razne cirkuse sa Malwarebytes free, ESET online scaner, Adwcleaner, Kaspersky Virus Removal Tool, Zemana Antimalware.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2021 14:22 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Hard disk sentinel, status kaze da je PERFECT. Performance 100%, Health 100%

HD tune, nije pokazao nikakav error niti damage, Health sve ok

 

Mislim da je neki problem u davanju dopustenja userima za koristenje diska...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
teikogot kaže...

Mislim da je neki problem u davanju dopustenja userima za koristenje diska...

Ako odabereš desni klik na particiju toga diska, te odabereš properties/security. Da li vidiš svoj račun na popisu onih koji imaju pristup?

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
9 godina
neaktivan
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Hvala na odgovoru, za Users nije označeno: potpuna kontrola, izmjena, pisanje i posebne dozvole

Kada sve označim i kliknem na PRIMIJENI, izbaci mi mnoge prozore Pogreška pri primjeni sigurnosti uz mnoge datoteke, this media is write protected, klinem na svaku obavijest NASTAVI, ali ih ima mnogo. Kada na sve te obavijesti kliknem NASTAVI i kad dođem do kraja, ništa se ne dešava, ne podesi ga kako treba

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 21:57 (teikogot).
13 godina
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
teikogot kaže...

Preuzmi vlasništvo nad tim diskom/particijom pa onda probaj. https://www.laptopmag.com/articles/take-ownership-folder-windows-10-using-file-explorer

Svakako proskeniraj računalo, možda imaš neki malware ili slično, isto tako pokreni command prompt kao administrator te upiši sfc /scannow.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.12.2021 7:47 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Proskenirao sam računalo sa Eset, Avast, Malwarebytes, Hitman i sve isto poslije

 

Ne mogu nikako preuzeti vlasnistvo nad eksternim diskom jer sam sada vidio da mi blokira jedan folder sa slikama kojeg ne mogu izbrisati nikako. Kada pokrenem preuzimanje vlasništva, izađe mi obavijest da je nemoguće jer su fajlovi write protected u tom folderu. Kada hoću da ga izbrišen, uopće nema opciju delete ili ga mogu staviti u koš

 

Ova obavijest mi se prikaže za niz fajlova



 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.12.2021 11:44 (teikogot).
13 godina
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
teikogot kaže...

Iskopiraj sve datoteke iz toga foldera na neki drugi disk, skini i instaliraj unlocker te s njime obriši taj folder.

Ovo na slici dva nije preuzimanje vlasništva ili dodavanje privilegija svom korisniku, to je dijeljenje toga foldera sa drugim računalima na mreži,

ovo prvo se radi u tabu sigurnost, prouči si to detaljnije, sve piše u tražilici, samo treba čitati.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.12.2021 12:46 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Ok proučim

 

Unlocker nije mogao da ga izbriše kaže ne može se obrisati, probam naći neki drugi software

13 godina
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
teikogot kaže...

Uvijek možeš iskopirati sve podatke na drugo mjesto i odraditi format diska.

Čudim se da unlocker nije mogao izbrisati čak i u tijeku restarta, ja sam tako uspio obrisati datoteku koju je OS koristio za rad. 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.12.2021 18:33 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Eksterni disk - zasticen od pisanja?
Valentin17 kaže...
teikogot kaže...

Uvijek možeš iskopirati sve podatke na drugo mjesto i odraditi format diska.

Čudim se da unlocker nije mogao izbrisati čak i u tijeku restarta, ja sam tako uspio obrisati datoteku koju je OS koristio za rad. 

 

Nije mogao nikako, jer odmah iskoči prozor da je write protected. Kada želim promijeniti i dati dozvole Useru, ne dozvoljava, piše da je nemoguće jer je write protected 

15 godina
offline
Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Pokreni Linux sa USB sticka i probaj obrisati taj folder. Ja sam tako rješavao slične situacije puno puta, u većini slučajeva je bilo uspješno.

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Prebacio sam sve dokumente na drugo mjesto

 

Pokrenuo sam formatiranje na eksternom disku, ista stvar se desila kasnije, mogao sam otvoriti sve, ali nisam mogao ništa prebaciti na eksterni disk niti sačuvati na njemu, piše write protected. Onda sam pokrenuo formatiranje preko AOMEI, sada ga ne mogu ni otvoriti, piše Mjesto nije dostupno, the media is write protected

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Eksterni disk - zasticen od pisanja?

Deinstalirao sam ga preko Device managera, ponovo ga pokrenuo i sve je ok, hvala na pomoci

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 22:23 (teikogot).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice