Selidba u drugu drzavu

poruka: 131
|
čitano: 28.186
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu
bik kaže...
neutrino kaže...

 

Ekipa koja je i danas u RH živi odlično.

 

 

Pricas o maloj svicarskoj? Haloo nije samo ZG Hrvatska! Aj si ucini uslugu pa napravi vikend turneju posavina, slavonija i podravina, obiđi malo Hr, zastani popij pojedi nesto poprocaj s nekim, potrebno ti je iskreno.

 Ima nas u posavini i slavoniji koji šutimo i pošteno radimo i imamo vrlo solidne plaće, u privatnom sektoru, bez ikakvih stranačkih sranja i bez rada u općinama i poglavarstvima i sličnim uhljebistan lokacijama.

Ja osobno sam do prije 20 dana radio (jer sam dao otkaz, iz nebitnih razloga za temu), zadnjih nepunih pet godina u komadu, kod privatnika, zadnjih 13 mj. za 1050-1100€ plaće za 168-176 radnih sati.

Dakle, da budem u duhu teme, bez obzira što je naša slavonija na pola pusta jer je otišlo odokativno 60ak % stanovništva, od 20 do 50g starosti, imam desetke ljudi iz društva i familije koji su otišli.

Zašto ljudi odlaze - netko ode jer jednostavno želi otić van probat, neki su otišli jer su se ovdje uglavili u kredite preko glave pa nisu mogli durat više, neki su otišli čisto radi onih 5/7 godina rada vani da dobiju minimalnu mirovinu iz tih država koja je i dalje kudikamo veća nego naša minimalna mirovina (2-3x veća), a dio ode jer ima nekog već vani pa ga je nagovorio da dođe. Neki manji dio se vrati/vratio, ali većina ostaje, bez obzira što 90% jauče i kuka za svojim domom ovdje, za društvom, za ovim za onim, ali ljudi ostaju vani. Zašto ostaju? Zato što im je bolje nego što im je bilo ovdje. Vrlo jednostavno. Da nije tak, vratili bi se.

Meni se na bivšem poslu vratilo 2 kolega iz državne ustanove, nazad kod privatnika radit. Zašto? Zato što su poletili radit na državnim jaslama, sve med i mlijeko tamo, dok nisu vidili da je tamo plaća 30% manja nego kod privatnika. Odradili ugovore na 3-6mj, kak ko, i vratili se privatniku.

Previše generalizirate u temi, i previše kao ovaj megatamni capslockani koji sve piše isključivo iz svoje perspektive koja je očito bila u ko zna kakvim uvjetima, i ne da si priznat da i u Hr ima solidno plaćenih poslova u firmama gdje se ne radi 200+ sati mjesečno i koje nisu 100-200-500km udaljene od radnog mjesta, što je čest slučaj kod naših gastarbajtera po vani, pa kud rade 9-10h dnevno, tu još gube 2-3h na dolazak i odlazak s radnog mjesta.

Kod nas (u Hr) se počeo prilično više cjenit radnik iz logičnog razloga - jer ga/ih više nema, tak da nama koji smo ostali postaje kudikamo lakše i naći i promjeniti posao, jer posla ima, kad ga ima ovdje gdje je Bog reko laku noć u zapostavljenoj Slavoniji, mogu mislit kak je u većim sredinama. Pričam o nama koji hoćemo i znamo svašta radit, a ne o 'sjedim u birtiji od 8 do podne, cuclam 1 pivu cijeli dan i čekam da me posao pogodi' ekipi.

Ja iz osobnih razloga ne bih otišao van dok god nije neka teška sila pa da baš moram, ali treba razumit i ljude koji idu, iz bilo kojeg razloga. Barem većinu. Ne ekipu ko moj frend sa 3 stana koja renta u Zg, radio je tu ko šef u Hr, pa kad se to malo pomrdalo i trebao je bit degradiran, sam je dao otkaz i otišao van, eto jer ak je kući i živi samo od rente, onda mu starci seru (pričam o čovjeku od 40+) zašt ništ ne radi. Pa ne radi jer ste mu sve dali i nije mu potreba. I takav ode van, jer je eto, nezadovoljan državom i stanjem u državi jer više nije mogao biti šef na poslu.

Logično da se vratio nakon 3-4mj vani, jer, vani se radi.... 

15 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu
neutrino kaže...
bik kaže...
neutrino kaže...

 

Ekipa koja je i danas u RH živi odlično.

 

 

Pricas o maloj svicarskoj? Haloo nije samo ZG Hrvatska! Aj si ucini uslugu pa napravi vikend turneju posavina, slavonija i podravina, obiđi malo Hr, zastani popij pojedi nesto poprocaj s nekim, potrebno ti je iskreno.

I, koja korist od toga? Dobiti ću standardnu priču "joj, nema se, samo što nismo umrli od gladi". Ista priča se stalno vrti.

Tko za Božić ostavi oko 15 milijardi kuna u shoppingu? Samo Zagreb? Arapi? Tko?

Prava socijala je emigrirala jer je morala, ovima koji su ostali je dobro.

 https://www.novilist.hr/novosti/gospodarstvo/eurostat-objavio-podatke-evo-kako-stoji-kupovna-moc-gradana-hrvatske-u-odnosu-na-prosjek-eu/

 

Nekom je dobro i na dnu kad ne zna za bolje, jel tebi Kolinda uzor?

2 godine
neaktivan
offline
Selidba u drugu drzavu

Eto nabijem beograd zagreb i tuđmana i centralizaciju... 

Sve se gura gore i naravno koja će državna uprava ic dirat osobne gnijezdo uhljeba na odličnoj placi koja je kupila top stanove u krugu 300m od placa.... 

Želim da ministarstvo poljoprivrede bude u Slavoniji agencija za hranu isto

Ministarstvo turizma dubrovnik....

I slične stvari da se provede decentralizacija na nacionalnoj regionalnoj i lokalnoj razini i da konačno drugi dijelovi ove države  se pokrenu i bar vrate na neku razinu beogradske jugoslavije ali očito politika crkva i slični veliki umovi su došli do zaključka da je Zagreb=Rvacka pa za 30 godina imat ćemo samo Zagreb jer sve drugo će pobjeci vani pa najbolje onda da se  država zove Zagreblandija. I na novčanicu od 100 tkalča bude Banditeros... 

Živimo Hajduk
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

Jebeš eurostat, oni nemaju pojma koliko love se okreće na crno, a to je red veličine koji nikako ne možeš zanemarit.

Kad porezna zadovoljno objavi da je u Prosincu spaljeno 15 milijardi kuna, to znači da je većini ljudi u Hrvatskoj super.

Ako ima cca 3.8M stanovnika, to je vrlo dobrih 4000kn po glavi.

 

Zakaj bi mi NATO konobarica bila uzor? Nisam još vidio stranku na političkoj sceni koju čine ljudi za koje bi mogao reći da su mi uzor.

Btw, da je ljudima loše, pa birali bi nekog drugog, a ne isključivo HDZ/SDP duopol, ne misliš li? Čak i ako su ti drugi iste lopine, to ne možeš znati bez da ih prvo "isprobaš".

Mokri snovi prosječnog birača su uhljebljivanje i slični sportovi. Paše ljudima sve u RH. Bandić da nije krepo bi i danas žario i palio Zagrebom.

Manjina koja je bila revoltirana ili nije mogla živjeti je digla sidro.

7 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

Niti su svi ljudi jednako ambiciozni niti su svi ljudi jednako sposobni. Faktor "imati sreće" je nepredvidljiv pa ga je teško uzeti kao ozbiljan kriterij no svima nam se u životu desilo da smo zbog nesretnog niza okolnosti teško pogriješili i sl....

Isto tako, nisu svima prioriteti isti pa je netko sretniji sa starim fiatom nego netko tko ima 2 god stari mercedes ali pati jer želi noviju liniju i sl...

Zbog toga nema neke univerzalne ocjene da li je bolje svoju sreću potražiti u švicarskoj ili Međimurju....
Bunker
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu
CroVandal kaže...

Koliko god dobro majstori u HR dobro zaradivali u DE je najmanje 3x vise ako se zna jezik. Svatko za sebe mora znati sto mu je bolje. Ako netko zeli probati raditi izvan HR neka proba vratiti se moze uvijek a ako neproba nece nikada znati sto bi bilo da je probao.

 Znači ja sa 12k kn mogu u D očekivat cca 5k€ netto?  Čisto sumnjam, zapravo  provjereno znam  da ne mogu. Iako se jako dobro služim sa D i ENG jezikom zbog trenutnog posla....

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
12 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

5 ne ali 3.5 mozes.

14 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

Ako ces otvoriti gewerbe i raditi za sebe zaradis 5k za tjedan dana ovisi o vrsti posla naravno.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

Nakon 10+ godina u Austriji moja je preporuka Austrija. Ako ti je sila mozes doma s autom. Nisu clanica NATO i neutralni su nesto tipa Svicarska. Socijalna prava i opcenito kolko se brinu za narod je medu top 3 u EU. Kroz Coronu su potrosili oko 60 Milijardi Eura da zadrze radne mjesta, firme i poslove. Place su malo ispod njemackih i sve je skuplje jer je pdv 2% veci a nekretnine ne postoje ispod 3k po kvadratu.

Ja sam iz Varazdina i mi sa sjevera smo jako slicni austrijacima te im je kuhinja slicna itd. Vole popit, pomognu ti gdi mogu i ne guraju nos gdi mu nije mjesto. Ne opterecuju se glupostima i ne kompliciraju. Austrijanci su jako dobar narod i nisam nikad imal problem niti budem imal jer nisam idiot. Bitno je druzit se s ljudima i biti aktivan u drustvu a ne se zatvarat u svoja cetiri zida.

 

Jako su kulturan narod i nema recenice bez molim, hvala. Znam ljude od CEO do smetlara i svi su normalni bez da se netko preserava. Kod njih je preseravanje i izdrkavanje tabu tema. Nitko ne prica o novcu i upoznal sam ljude koji seru novce a mozes s njima na pivu i kobasice (karikiram).

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2022 9:31 (NEW_MAN).
15 godina
offline
Re: Selidba u drugu drzavu

To je taj mentalni sklop zbog kojeg su također puno ljudi napustili Hr, kao i ovaj kokošar neutrino koji ne vidi dalje od svoja 4 zidu u ZG.

Pol Hr glume neke gangstere,šerife, kao bogatase ako imaju u djepu 500kn a u glavi kikiriki, mama kuha pere, bitno da se pokaze u selu i gradu, da kaze da je bio na pizzi od 200kn, da selo i grad prica o faci.

Svaki put me iznenadi taj mentalnoi sklop kad dođem u Hr, dok sam zivio u Hr to nisam toliko primjecivao, nekako mi sve vuce na ciganluk ili turke.

 

14 godina
offline
Selidba u drugu drzavu

@bik, daj malo štofa oko tog "kokošarenja". Ovak ispada da pizidš jer nemaš kaj reć.

Otkuda ti službeni brojevi ako su svi papci koji nemaju parsto kuna u džepu? Jel porezna laže?

 

Ja sam purger koji je emigrirao, tak da si provjeri vid. Mene više ne vidiš kad dođeš u Hr.

Nemaš kak pobit brojeve, pa misliš da me tangira ovaj dio s ciganima i turcima?

Generacije mojih su rođeni Zagrepčani, tak da si se zajebo na najjače.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2022 12:42 (neutrino).
Moj PC  
2 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice