Rad od kuce - situacija

poruka: 64
|
čitano: 17.872
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
silvio3105 kaže...
Već kad si kod ks, kako zatražiš to, onako preventivno želiš uradit ks?

 Odeš liječniku ili liječnici opće prakse / obiteljske medicine i zatražiš. Dobro je to napraviti jednom godišnje da vidiš svoje opće stanje.

15 godina
offline
Rad od kuce - situacija

Evo moje situacije, trenutno  sam 4/5 dana u tjednu u uredu ali mislim da ću na jesen ostajati minimalno 3-4 dana kući. Razlog je vjerojatno isti kao i kod većine - promet i vrijeme putovanja. Do jeseni ostajem pretežno u uredu jer je žena do tada na porodiljnom pa kada sam kući, uvijek su neke sitnice (beba plače, ona mora otići dolje do trgovine pa uzmi malu na 10 min i slično). Daleko od toga da u uredu nema distrakcija, pogotovo sada kada većina ljudi radi od kuće i onda se tu i tamo dogodi da ih se dosta pojavi na isti dan u uredu. Tada je to sve samo ne "dan u uredu" 
Trenutno ostajem kući kada baš znam da imam posla za nekoliko sati pa nema potrebe da cijeli dan sjedim u uredu i vozam se po gradu nego ostanem kući i onda za nagradu idem ranije u parkić 

EDIT: I da, ako želimo raditi većim dijelom od kuće to moramo najaviti jer onda više nemamo svoje trajno radno mjesto u uredu nego kada dođeš ideš na jedno od "letećih". Jedini problem je u tome što nikad ne znaš koliko će se ljudi pojaviti pa se znalo dogoditi da neki ljudi nemaju dodatni monitor i slično.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2022 9:43 (steve90).
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Ma imam osjećaj da će me gledat prek nišana i mislit si - šta me tu hebeš, nemaš ni 30. Bolje da privatno otiđem u Breyer
15 godina
offline
Rad od kuce - situacija

Rad od kuće je postojao oduvijek, ali do pandemije i lockdowna nije bio aktualan. Puno ovisi o firmi to jest je li to neka firma koja se bori na tržištu usluga ili je, kao u mom slučaju do nedavno, bila velika firma na rubu opstanka u koju ljudi dolaze odsjediti od 7 do 3 i skupiti snagu za poljodjelske i bog te pitaj kakve druge poslove (moto: nitko nas ne može tako malo platiti koliko malo možemo raditi). Tako da sam ja kad je bila frka radio doma od 5 do 22, trošio svoj kompjuter, monitore, pisač dok je Frajer odsjedio od 7 do 3, bio 4 sata na kavama i gablecu i još pokupio naknadu za prijevoz i ostao i dalje sjediti čekati gablec jer on će sjedit i za duplo manju plaću kad doma hrani pajceke i nije dobio nogu kao ja koji sam se usudio tražiti veću plaću.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rad od kuce - situacija

Osobno mrzim rad doma. Kod mene se i prije korone (dok još nisam ni bio full time zaposlen) moglo raditi jedan dan od doma, a sad se može praktički stalno.

 

Ja sam relativno blizu firme, 20ak minuta pješke, i nemam doma jednako dobre uvjete kao na poslu (mala garsonjera), a i nemam baš tu naviku raditi nešto korisno od doma.

 

Naravno, da je situacija drugačija, da tipa živim sat vožnje od firme, i imam uvjete doma, onda bi mi to možda bilo odlično. Ali osobno bih radije preferirao situaciju kojoj dolazim baš u ured.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
captain_soap_McTawish kaže...

Naravno, da je situacija drugačija, da tipa živim sat vožnje od firme, i imam uvjete doma, onda bi mi to možda bilo odlično. Ali osobno bih radije preferirao situaciju kojoj dolazim baš u ured.

Problem i je u tome što je percepcija rada od kuće jako subjektivna, za razliku od unificiranog rada u uredu.

4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
silvio3105 kaže...
Ma imam osjećaj da će me gledat prek nišana i mislit si - šta me tu hebeš, nemaš ni 30. Bolje da privatno otiđem u Breyer

 Neće, barem mene moja liječnica nije tako gledala, a ona nije neko cvijeće. Breyer je super. Pišem iz iskustva. Uhodani biznis. Košta, ali sve dobiješ na e-mail i to jako brzo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2022 15:03 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
cgsi kaže...

Tako da sam ja kad je bila frka radio doma od 5 do 22, trošio svoj kompjuter, monitore, pisač dok je Frajer odsjedio od 7 do 3, bio 4 sata na kavama i gablecu i još pokupio naknadu za prijevoz i ostao i dalje sjediti čekati gablec jer on će sjedit i za duplo manju plaću kad doma hrani pajceke i nije dobio nogu kao ja koji sam se usudio tražiti veću plaću.

 Tako sam i ja trošio svoju opremu jer s posla imam jedino laptop, a ne gleda mi se u tako mali ekran cijele dane. A ovo ostalo - da se uvijek nađe luftbremser koji šmira cijeli dan - to je na svakom poslu prisutno. I obično je blagoglagoljiv, arogantan i sveznalica. Dok ga netko ne stisne. Onda ciči poput pajceka i povuče se smišljajući kako da ti se osveti. Da sam gazda firme, takvi bi prvi letili van. Ako ikad otvorim firmu, takvi i će i letit van.

4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Old Iggy kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Naravno, da je situacija drugačija, da tipa živim sat vožnje od firme, i imam uvjete doma, onda bi mi to možda bilo odlično. Ali osobno bih radije preferirao situaciju kojoj dolazim baš u ured.

Problem i je u tome što je percepcija rada od kuće jako subjektivna, za razliku od unificiranog rada u uredu.

 Uredi se jako, jako razlikuju.

15 godina
offline
Rad od kuce - situacija

Kod nas se zatvorio jedan kat. Tražilo se više manje da dođeš povremeno u ured, ispalo je da nije nužno za manji lokalni ured. Mislim da se komercijala skuplja jednom tjedno pod obavezno, ostali kako im paše.

Problem je vjerojatno bio najam prostora i novac uložen po državama. Gdje je bio dugoročni najam, vidim da je pritisak veći. 

Sad smo ostali i bez konferencijskog prostora, pa će se svaki veći sastanak održati jednostavno u hotelima i gdje već. 

Imali smo rasprodaju namještaja i server se maknuo na drugi kat. 

Kod ostalih država tražilo se i do 80% (4/5) dana u uredu. Problem je nastao kod ugovora koji su bili sklopljeni za vrijeme covida, jer su skoro svi bili remote. Sad im plaćaju samo da se dosele u "centrale".

Kod hubova - obavezno 4/5 dana u tjednu. Sad nakon protoka vremena i razumijem zašto. Indijci moraju imati nadzor. Ured ima puno stabilniji internet, struju s generatorom i klima uređaje. Dobili su razne aktivnosti na koje se oni posebno pale (open mic, pljeskanje za svaki dr#$ i ples stvari). 

 

Portugalci npr sad dobivaju 50€ mjesečno (oni sa remote ugovorima). Probali su im maknuti kraće petke (kao što Talijani i Španjolci imaju), nije prošlo. Još to ne izgleda da je sve jasno.

 

 

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Problem i je u tome što je percepcija rada od kuće jako subjektivna, za razliku od unificiranog rada u uredu.

 Uredi se jako, jako razlikuju.

Naravno da se razlikuju, ali najviše od firme do firme.

4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Problem i je u tome što je percepcija rada od kuće jako subjektivna, za razliku od unificiranog rada u uredu.

 Uredi se jako, jako razlikuju.

Naravno da se razlikuju, ali najviše od firme do firme.

 A tek od stola do stola. ;-) Sve ovisi o firmi, kako teče workflow, kako je netko zamislio ured (pogotovo ako raspored rade arhitekti ili dizajneri interijera), kakav je uopće prostor (velik, mali, kvadratičan, izdužen...).

5 godina
offline
Rad od kuce - situacija

Ide zima. Nece se ovo sigurno smiriti ove godine. Cijene energenata ce skociti u nebesa, a sa time i grijanje i struje, a to povlaci i se ostalo..... Tako da je lako moguce da ce raditi svi od kuce koji to mogu. Htjeli ili ne.... Uzivajte dok mozete ici na posao. Jer kada po zimi budemo radili od kuce nece grijanje ici na neki minimum kao sto je moglo do sada kada nismo bili u stanu, a sada ce biti i daleko skuplje... Ili ce biti dekica, dve, blazina... Hahaha, dokle smo to dosli

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 1:04 (SamoPitam3).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
silvio3105 kaže...
Ma imam osjećaj da će me gledat prek nišana i mislit si - šta me tu hebeš, nemaš ni 30. Bolje da privatno otiđem u Breyer

 Gledaj to ovako. KKS nema smisla raditi. To doslovno nista ne pokazuje, jer je malo toga u tome. Meni je ona bila najnormalnija, a zavrsio sam u bolnici sa sansama da cu preziviti 50-50, jer sam imao rak koji je metastazirao, ali sam imao rak koji je izljeciv i kada metastazira, ali opet mi davali 50-50, jer je otisao daleko. Dakle, metastazirani rak i KKS je bila cijela u granicama normale. Ako vec zelis nesto onda doslovno sve u krvi. I markere... I to je bolje od onih tzv. sistematskih pregleda. Sistematski su ionako tesko gubljenje vremena i novca, mada ni to ljudi ne rade. *egi da mogu svi kao ja bila bi to premija. Da sam mogao to i ja tada, ne bi se toliko rasirio. I 5 godina nakon sto nema nicega ja i dalje imam godisnje dva magneta, barem jedan rtg pluca i nekoliko uzv-ova. Dobro da mi ne provjeravaju cunu u erekciji . Da malo sve svedemo na salu. Eto mislim da si shvatio sto zelim reci i necu vise tu ici offtopic.

16 godina
odjavljen
offline
Rad od kuce - situacija

Meni je jasno da postoje ljudi (i poslovi) koji nisu stvoreni za rad od kuce. I to je OK. Ali nikako ne mogu shvatiti neke stvari koje po meni veze nemaju s mozgom.

Prije kojih godinu dana citam na linkedinu clanak koji je neka ugledna managerica napisala o tome kako je rad od kuce totalna glupost. Clanak je bio poveci ali sve se svodi na otprilike ovo: prije pandemije smo imali mogucnost u autu (ili vlaku) dok putujemo poslusati neki dobar podcast a sad nam je to oduzeto. Isto tako smo mogli na putu do posla uzeti kavu u nekom coffee shopu a sad to vise ne mozemo.

Znaci realno mi kod kuce ne mozemo poslusati podcast ili popiti kavu. Eto, to je otprilike zakljucak.

Prije svega par dana citam drugi clanak u kojem se nekakva developerica iz New Yorka zali kako ju rad od kuce ubija jer svo slobodno vrijeme (koje prije nije imala) sada provodi za mobitelom/tabletom/whatever i visi na netflixu ili facebooku. I eto, zato sto je ona apsolutno nesposobna organizirati svoje vrijeme da radi nesto korisno/zdravo/zabavno - ajmo proglasiti rad od kuce stetnim?

Istom logikom mozemo proglasiti povisice stetnima jer sto vise novaca imas vjerojatno je izglednije da ces zavrsiti na kokainu ili sta? Ljudi su glupi do te mjere da je to nevjerojatno.

Ja sam posve siguran da postoje okolnosti rada od kuce kojih ja nisam svjestan jer nisam manager. Ali svojima u firmi sam rekao da mi ne pada na pamet ici u ured cesce od jednom tjedno osim ako mi se jako dobro objasni zasto je to bitno za firmu (bez bulsita). Na kraju moram samo jednom mjesecno i to mi je super. A ujutro mogu lijepo djeci napraviti dorucak u miru, odvesti ih u skolu, nazvati starce i pitati ih kako su. Skociti do lidla u nabavku... A sve to umjesto jebenog sjedenja u autu i zivciranja zbog guzve.

Freak Show Inc.
 
13 0 hvala 3
4 godine
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Friday kaže...

 

Prije kojih godinu dana citam na linkedinu clanak koji je neka ugledna managerica napisala o tome kako je rad od kuce totalna glupost. 

 

 

I eto, zato sto je ona apsolutno nesposobna organizirati svoje vrijeme da radi nesto korisno/zdravo/zabavno - ajmo proglasiti rad od kuce stetnim?

A ujutro mogu lijepo djeci napraviti dorucak u miru, odvesti ih u skolu, nazvati starce i pitati ih kako su. Skociti do lidla u nabavku... A sve to umjesto jebenog sjedenja u autu i zivciranja zbog guzve.

 Ostavio sam ova tri komadića teksta jer su meni zanimljivi za komentiranje:

 

1.) Jedna ugledna managerica(?) koja je radila za nekadašnji HT (HPT/T-Com i kako sve ne) izjavila je da je flat rate neisplativ. I danas ju pamtimo po toj izjavi.

 

2.) Nitko ju nije naučio to napravit. I sam nerijetko još uvijek pretjeram s trajanjem dnevnog posla. Ali zato imam povlasticu usred dana otići u trgovinu, ošišati se, napraviti nešto treće - uz gomilu zamišljenih upitnika iznad glava onih kojima se na šišanju ili nekoj drugoj individualnoj aktivnosti pojavim usred dana. Ja im kažem - bitan je rezultat mog posla, a kada ga i kako radim, to je na meni. Netko voli fiksno radno vrijeme baš zato jer 1.) ne zna organizirati vrijeme 2.) ne želi imati mogućnosti raspolaganja vlastitim vremenom jer bi napravio / napravila ništa od posla. Mnogi mi godinama zavide - aaaaaaa, ti si doma. Pa su tijekom lockdowna imali priliku to sami isprobati. I znaš što, jedva su čekali vratiti se u ured. Slavili su povratak, fotkali se i sl. Jednostavno im rad od kuće ne odgovara zbog x razloga. Za rad od kuće treba postojati niz zadovoljenih uvjeta, a to ljudi ne mogu imati. I meni bi pasalo imati kučicu u vrtu kuće kao home office (https://dunsterhouse.co.uk/garden-offices). Ali nemam kuću, živim u stanu. :-)

 

3.) Meni ja Zagreb najdraži u drugoj polovici lipnja, tijekom većeg dijela srpnja i do 20. kolovoza. Jer se isprazni, i onda autom možeš obaviti sve u vrlo kratkom vremenu jer grad nije velik. Jasno, problem je kada ti koje tražiš odu na godišnji.

 

4.) Dodatna točka: neki ljudi na poslu jednostavno ne vole smalltalk i sl. što uredski rad čini bogatijim, a tako se šire i korisne informacije. Pa im sve smeta. A ne žele raditi od doma, gdje su sami.


Nismo svi spremni za sve. Treba ostaviti mogućnost rada od kuće tamo gdje je to moguće i onima koji to žele, a da pritom ne trpe sankcije zbog nekog zločestog middle managementa koji je u pravilu najgori.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2022 20:06 (zelenapaprika).
3 godine
offline
Rad od kuce - situacija

Žena mi je počela raditi od kuce i to je postalo niš drugo nego opce izrugivanje tipa rad od kuce je drkanje kurca tj neradnica, strasno nesto!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Radim u hrv IT firmi veličine do 150 radnika za sad, jako puno ljudi radi konstantno od doma nikad ih nema u uredu. Danas je ured skoro pa prazan bio jer su svi remote i negdje putuju. Kod nas nema problema što se toga tiče i mislim da će i dalje to držati tako jer sve funkcionira dobro.
Games are my life
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Rad od kuce - situacija

Jel ima netko od nasih da radi za firmu iz druge zemlje kao stalno zaposleni (bez posrednih firmi/obrta i tako to)? Kako se uplata place regulira u tom slucaju?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Friday kaže...

Jel ima netko od nasih da radi za firmu iz druge zemlje kao stalno zaposleni (bez posrednih firmi/obrta i tako to)? Kako se uplata place regulira u tom slucaju?

Bitna je porezna rezidentnost.

Iliti, ako si stalo tu, radiš vani, gledaš koliko plaćaš tamo, pravila dvostrukog oporezivanja, imaš ovdje godišnju prijavu i to je u većini slučajeva to.

Imaš i pitanje zdravstvenog osiguranja, mirovine itd.

15 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija

-to su i dalje bilateralne stvari između država, npr hr-usa, hr-njemačka.. i tad odgovor za njemačku ne znači skoro ništa za tebe-irelandiju.. :) tj porez, dvostruko oporezivanje, ugovor koje zemlje sklope a sklapaju ga tek kad postoji neki broj ljudi koji to traže-trebaju, npr iz dupeta (izmišljeno) 99% da nemamo takav ugovor s pakistanom... a nije dovoljno da jedna strana-država to želi, nego obje..

-tad, to nije plaća, s plaćenim porezima.. nego ti porezna dođe u drugom mjesecu i kaže plati + kazna jer nisi prijavio prihode, što se upravo događa gastarbajterima, no s njemačkom tog problema nema, ona štiti svoje radnike čak i kad su iz hr :) .. 

 

-u tvom slučaju bi se vjerojatno svelo na to da se samozaposliš otvaranjem neke firme-obrta koja će naplaćivati rad, plaćati poreze hr, dok je problem što tad nisi zaposlenik te kompanije, nemaš njihova prava po osnovi radnog odnosa, staž, socijalno, godišnji, .. parking (ok to ti tad ni ne treba) :)) .. tj ili si zaposlenik te kompanije ili nisi, .. ako si vanjski-usluga-ugovor-račun.

-ne vidim da će se to nešto pametno promijeniti-regulirati u dogledno vrijeme.. a eu ima svoje dnevne teme pa ovo možda nikad ne dođe na red itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2022 9:16 (ihush).
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
ihush kaže...

-to su i dalje bilateralne stvari između država, npr hr-usa, hr-njemačka.. i tad odgovor za njemačku ne znači skoro ništa za tebe-irelandiju.. :) tj porez, dvostruko oporezivanje, ugovor koje zemlje sklope a sklapaju ga tek kad postoji neki broj ljudi koji to traže-trebaju, npr iz dupeta (izmišljeno) 99% da nemamo takav ugovor s pakistanom... a nije dovoljno da jedna strana-država to želi, nego obje..

-tad, to nije plaća, s plaćenim porezima.. nego ti porezna dođe u drugom mjesecu i kaže plati + kazna jer nisi prijavio prihode, što se upravo događa gastarbajterima, no s njemačkom tog problema nema, ona štiti svoje radnike čak i kad su iz hr :) ..

Tehnički, porezna dolazi u oba slučaja.

Ako imaš prihod, imaš i poreze. Ako imaš ugovore o zabrani dvostrukog oporezivanja, ono poreza što si platio u Njemačkoj će se ovdje koristti u kalkulaciji, ali ono u Pakistanu neće pa plaćaj kao da ga nisi platio.

15 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Old Iggy kaže...
.. pa plaćaj kao da ga nisi platio.

 -točno. .. i stvarno točno.

-tj .. to što plaćaš nekoj drugoj državi neki porez (ili ne).. nema nikakve veze s hr.

-ako tu živiš (neovisno državljanstvo, rezidencijalni..) tad ide prijava poreza nadležnoj poreznoj, opet neovisno koja država.. tj isto je globalno.

-kad postoji ugovor između te dvije zemlje, tad nema dvostrukog oporezivanja.. kad ugovora nema, tad porezna traži porez-iznos po prometu-prihodu, tj nema kalkulacije-razlike i sl. nego 100% dok u slučaju dojča ništa (koliko ja znam, možda griješim.. a to se objašnjava time da njemačka štiti svoje radnike, tj ima takav odnos-ugovor, za razliku od npr austrije-hr.. itd itd.).

 

-za fridaya, najlakši-najelegantniji način.. plaćaš 100% hr poreza na ono što naplatiš irelandiji.. s tim calculiraš, tj tražiš iznos-plaću-račun onoliko koliko si sretan po plaćanju poreza, kao neto-bruto..

-ako sad radiš za recimo 100-čistog na ruke kao plaća, tražiš 140 (cca +38%) .. i postoji dobra šansa da kompanija to plati, jer i sad plaća poreze za zaposlenika približno taj iznos, prosjek eu-svijet, mi, franczi, italija, njemačka..)

-tad mirna srca platiš domaćima porez, tj već si ga obračunao i na kraju ostaneš s onih ciljanih 100-čistog.. no problem nastane kad poželiš i onih 40 ibera a porezna to sazna-dozna-ozna :)

-ostalo je stvar cjenkanja, iznos plaće ili bilo čega je samo iznos, izmišljena cifra koja može biti viša-niža.. tj ako ti je sad plaća recimo 5000€ pretpostavljam da i dalje želiš približno toliko na kraju mjeseca.. ako platiš porez x-posto, tad elementarna logika, fizika, prirodni zakoni, kažu da moraš naplatiti više, da bi ti po odbitku ostao željeni iznos, ili nećeš imati 5000 nego 3000 itd..

 

-porezi se plaćaju, i isus je to znao :) alcapone?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
.. pa plaćaj kao da ga nisi platio.

 -točno. .. i stvarno točno.

-tj .. to što plaćaš nekoj drugoj državi neki porez (ili ne).. nema nikakve veze s hr.

-ako tu živiš (neovisno državljanstvo, rezidencijalni..) tad ide prijava poreza nadležnoj poreznoj, opet neovisno koja država.. tj isto je globalno.

-kad postoji ugovor između te dvije zemlje, tad nema dvostrukog oporezivanja.. kad ugovora nema, tad porezna traži porez-iznos po prometu-prihodu, tj nema kalkulacije-razlike i sl. nego 100% dok u slučaju dojča ništa (koliko ja znam, možda griješim.. a to se objašnjava time da njemačka štiti svoje radnike, tj ima takav odnos-ugovor, za razliku od npr austrije-hr.. itd itd.).

 

-za fridaya, najlakši-najelegantniji način.. plaćaš 100% hr poreza na ono što naplatiš irelandiji.. s tim calculiraš, tj tražiš iznos-plaću-račun onoliko koliko si sretan po plaćanju poreza, kao neto-bruto..

-ako sad radiš za recimo 100-čistog na ruke kao plaća, tražiš 140 (cca +38%) .. i postoji dobra šansa da kompanija to plati, jer i sad plaća poreze za zaposlenika približno taj iznos, prosjek eu-svijet, mi, franczi, italija, njemačka..)

-tad mirna srca platiš domaćima porez, tj već si ga obračunao i na kraju ostaneš s onih ciljanih 100-čistog.. no problem nastane kad poželiš i onih 40 ibera a porezna to sazna-dozna-ozna :)

-ostalo je stvar cjenkanja, iznos plaće ili bilo čega je samo iznos, izmišljena cifra koja može biti viša-niža.. tj ako ti je sad plaća recimo 5000€ pretpostavljam da i dalje želiš približno toliko na kraju mjeseca.. ako platiš porez x-posto, tad elementarna logika, fizika, prirodni zakoni, kažu da moraš naplatiti više, da bi ti po odbitku ostao željeni iznos, ili nećeš imati 5000 nego 3000 itd..

 

-porezi se plaćaju, i isus je to znao :) alcapone?

Pitanje je kako mu firma plaća plaću.

Ako je kao meni plaća "tamo", na račun "tamo", mora predati obračun ovisno o tome što imamo s tom zemljom.

Ako mu je plaća 100, tamo prez 30%, kod nas porez 30%, ako imao ugovor o dvostrukom oporezivanju pri obračunu u HR i ovdje teoretski ne plaća ništa i prihod mu je 70. AKo nemamo, tamo plaća 30, ovdje 30% na tih 70 i plaća mu je ~50.

A ako mu može plaćati bruto na račun ovdje, to bi bilo najbolje.

15 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Old Iggy kaže...
..

A ako mu može plaćati bruto na račun ovdje, to bi bilo najbolje.

 -naravno, elementarna matematika (na prste..) .. i kompanija to može, tj već plaća, samo je razlika kome-koji dio, poreznoj ili vanjskom po računu..

 

-ali, prednost je biti zaposlen, u državama gdje zaposlenik ima prava, zaštitu, otpremninu itd.. tj otkaz se ne dobija samo tako. Ugovor kao honorarac, vanjski.. tad ima svake godine (ovisno koji je rok ugovaranja) istu priču o cjenkanju-ugovaranju.. i mogućnost raskida, što tad.. firma će preživjeti, nema nezamjenjivih, tj za njegov slučaj mislim da to nije opasnost, no naši-bliže je to modusoperandi, plan, kao dumping-ucjene-guženje.. u svemu, ne samo plaća-radnik, ugovori s kooperantima, poljoprivreda-otkup itd.. veći-jači-tlači, jer može i tad tražiš vazelin uz smješak.. da nema tog rizika bio bi jednostavan odgovor, bolje raditi za sebe... no nije tako jednostavno.

 

+ opasnost kad radiš za sebe, kad vidiš te godišnje iznose-porez.. što veća plaća to je vidljivije-veće.. (običan radnik ne razmišlja..)

.. pa tad svi dođu u napast, ideja, .. moram li plaćati sve-100%.. može manje, pola-ništa? .. dovoljan iznos za kršenje zakona, mamac.. prirodna želja kao sir u mišolovci i tad (ili kad-tad) zakon dođe na naplatu...

edit-2 .. ako mu je trenutna plaća 5000, ovakav porezni dio bi godišnje bio 30-40 (i više, ovisno o granici za poreznu klasu, odbitci-olakšice, mjesto stanovavnja, djeca..) tisuća.. kad taj iznos plaćaš pomisliš da bi radije uzeo dobar auto umjesto to 'dati' državi.. ili neke kerefeke s troškovima, lizing i sl. pa kupiš auto samo zato da bi bio trošak jer ćeš radije imati 'novo auto' nego taj novac 'dati' državi itd.. a sve to jednom pukne jer ljudi ne ostanu ispod granice-tolerancije-mogućeg..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2022 10:02 (ihush).
16 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
ihush kaže...
 

-ali, prednost je biti zaposlen, u državama gdje zaposlenik ima prava, zaštitu, otpremninu itd.. tj otkaz se ne dobija samo tako.

Yup, točno to, nije samo plaća jedini faktor.

3 godine
neaktivan
offline
Rad od kuce - situacija

Ne radim, ali planiram možda raditi u budućnosti, za sad imam b2b ugovor. Uglavnom ako je članica EU, dosta je jednostavnije. Firma mora imati OIB u Hrvatskoj, firma ili direktno uplacuje doprinose(zdravsteveno i mirovinsko) i porez u Hrvatsku a ti dobiješ neto plaću, ili ti oni isplate bruto plaću a ti od toga moraš platiti sve, u tom slučaju moraš paziti da je Bruto u stranoj zemlji = Bruto 2 u Hrvatskoj, a ne da je bruto = bruto :D

 
0 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Ne kužim ovo zadnje s brutoom
14 godina
offline
Re: Rad od kuce - situacija
Gisho kaže...

Ne radim, ali planiram možda raditi u budućnosti, za sad imam b2b ugovor. Uglavnom ako je članica EU, dosta je jednostavnije. Firma mora imati OIB u Hrvatskoj, firma ili direktno uplacuje doprinose(zdravsteveno i mirovinsko) i porez u Hrvatsku a ti dobiješ neto plaću, ili ti oni isplate bruto plaću a ti od toga moraš platiti sve, u tom slučaju moraš paziti da je Bruto u stranoj zemlji = Bruto 2 u Hrvatskoj, a ne da je bruto = bruto :D

  Ne znam odakle ti ovo, ali jednostavno nije istina. Pogledaj SS u prilogu kako to izgleda u AT i DE, na bruto plaće je davanje više nego u HR. Zove li se to bruto2 ili ukupni trošak ili nešto treće nebitno. Ovom logikom se vode i HR poslodavci kad svjesno manipuliraju u javnosti kako je trošak doprinosa i poreza veći nego u EU.

 

Iz nekog razloga Bug ne uploada slike pa evo ovako:

Austrija

Njemačka

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2022 14:03 (bruno11).
15 godina
offline
Rad od kuce - situacija

+ .. u eu državama su porezi približno slični.. više u francuskoj no zato imaju više socijalnih prava kao vrtić, dani godišnjeg i kraj radnog vremena u petak-12h itd..

+ naši poduzetnici uvjek kukaju za poreze.. koji su isti-slični, pa i niži.. odnosno ovisi o recimo olakšicama, regija-djeca itd..

+ nedavno je snižen pdv na hranu, pojeftinilo? --naravno nije, otišlo gore, toliko o tome da su problem porezi.. nisu, normalna stvar u normalnim društvima tj uređenoj državi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice