Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 957.781
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
forumaš kaže...
https://www.google.com/amp/s/www.index.hr/amp/vijesti/clanak/ovo-je-prosjecna-placa-u-hrvatskoj/2365951.aspx

Prosjek je 7600 kn. Pitanje koliko se narade mehaničari tijekom godine, valjda znaju zašto su bili tamo na takvoj plaći.

Prije da je pitanje koliko se direktor naradi tijekom godine da ima toliko vecu placu od aviomehanicara....kad vec ispucavas pitanja 🥂

Problem je sto se rijetko kad postavljaju prava pitanja,kao sto si ti odmah "navalio" na radnika a direktora i pomocnike itd nisi niti spomenuo niti ih se sjetio.

Valjda zna i vecina drzave zasto ima place 4000-4500kn ili mirovine 1500-2000kn....ili mislis da ne znaju?

 

7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...

 Evo čitam na drugom forumu direktor servisa ZTC-a kaže da ima 11k kuna neto. S obzirom na to vjerujem da su plaće mehaničara stvarno oko 6000. @Old Iggy je aktivan i tamo u raspravi pa može potvrditi

Inače, jedan prijatelj je prije cca. 10 godina bio aviomehaničar i radio u Croatia airlinesu i to preko neke agencije s kojima su imali ugovor za minimalac.

I stalno je zavidio ovima u ZTC-u jer imaju skoro 5000 kuna plaće, ali nije uspio tam upasti.

Naravno, u zadnje vrijeme su im svima plaće rasle, ali sumnjam da više od 25%.

 

P.S. prijatelj ne radi više taj posao, otišao je u Njemačku i otvorio građevinsku firmu nakon kaj ga je vlastiti ujak zajebo za velike novce dok je radio za njega isto u Njemačkoj.

 

круха и игала...
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
MEGATAMA kaže...
forumaš kaže...
https://www.google.com/amp/s/www.index.hr/amp/vijesti/clanak/ovo-je-prosjecna-placa-u-hrvatskoj/2365951.aspx

Prosjek je 7600 kn. Pitanje koliko se narade mehaničari tijekom godine, valjda znaju zašto su bili tamo na takvoj plaći.

Prije da je pitanje koliko se direktor naradi tijekom godine da ima toliko vecu placu od aviomehanicara....kad vec ispucavas pitanja 🥂

Problem je sto se rijetko kad postavljaju prava pitanja,kao sto si ti odmah "navalio" na radnika a direktora i pomocnike itd nisi niti spomenuo niti ih se sjetio.

Valjda zna i vecina drzave zasto ima place 4000-4500kn ili mirovine 1500-2000kn....ili mislis da ne znaju?

 

 Dirktor očito ne brine za svoje ljude niti ima kontrolu nad istima i sigurno je previše plaćen sobzirom na sve. Očito je zaslužio otkaz.

Prosjek mirovine je oko 4000 kn. Problem je što ljudi idu u mirovinu u prosjeku sa 33 godine staža a za svaku godinu do 41.dobijrš 3% manje ako se ne varam. Problem su lažne branizeljske mirovine, lažne invalidske itd.

Znači prosjek plaća je 7600kn a mirovina 4000kn.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 9:40 (forumaš).
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
turboflash kaže...

Razmišljao sam i ja o odlasku van, ali nekako mi se ne isplati. Nisam neki materijalist, otplaćujem svoj stan relativno lagano, imamo novi auto, žena i ja imamo oko 25-30k primanja što je za HR jako dobro... 

 

Svaki po 25k ili ukupno?

 

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
forumaš kaže...
MEGATAMA kaže...
forumaš kaže...
https://www.google.com/amp/s/www.index.hr/amp/vijesti/clanak/ovo-je-prosjecna-placa-u-hrvatskoj/2365951.aspx

Prosjek je 7600 kn. Pitanje koliko se narade mehaničari tijekom godine, valjda znaju zašto su bili tamo na takvoj plaći.

Prije da je pitanje koliko se direktor naradi tijekom godine da ima toliko vecu placu od aviomehanicara....kad vec ispucavas pitanja 🥂

Problem je sto se rijetko kad postavljaju prava pitanja,kao sto si ti odmah "navalio" na radnika a direktora i pomocnike itd nisi niti spomenuo niti ih se sjetio.

Valjda zna i vecina drzave zasto ima place 4000-4500kn ili mirovine 1500-2000kn....ili mislis da ne znaju?

 

 Dirktor očito ne brine za svoje ljude niti ima kontrolu nad istima i sigurno je previše plaćen sobzirom na sve. Očito je zaslužio otkaz.

Prosjek mirovine je oko 4000 kn. Problem je što ljudi idu u mirovinu u prosjeku sa 33 godine staža a za svaku godinu do 41.dobijrš 3% manje ako se ne varam. Problem su lažne branizeljske mirovine, lažne invalidske itd.

 Jbg ja ne znam niti ikoga tko ima 4000kn mirovinu,najvisa je nesto oko 3000kn sto ja znam,vecina starijih ljudi koje znam u Bilogori i Zagorju imaju nesto oko 2000kn....sumnjam da lazu.

Mozemo zakljucit da ja poznajem "pogresne" ljude.....sta drugo rec.

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Djed moj ima tako neku penziju, oko 4k. Radio u Sladorani, došao kao učenik na praksu i skroz do penzije radio u istoj firmi.
Baka ima isto sličnu penziju, radila u Fini/Zapu.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Koliko su imali staža, koliku su imali plaću tj.  kolike su bile uplate u mirovinsko tih ljudi?

Ne lažem da su HR dobre mirovine, katastrofa su. 

 

 

7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
forumaš kaže...

 Dirktor očito ne brine za svoje ljude niti ima kontrolu nad istima i sigurno je previše plaćen sobzirom na sve. Očito je zaslužio otkaz.

Prosjek mirovine je oko 4000 kn. Problem je što ljudi idu u mirovinu u prosjeku sa 33 godine staža a za svaku godinu do 41.dobijrš 3% manje ako se ne varam. Problem su lažne branizeljske mirovine, lažne invalidske itd.

Znači prosjek plaća je 7600kn a mirovina 4000kn.

Ne, to po starosti umanjuju za 0.2% za svaki mjesec koji ti fali do starosne granice za mirovinu.

Znači ako ideš u prijevremenu.

Za osnovicu se uzima novac koji je uplaćen u mirovinski pa se dobije faktor u odnosu na standardnu cifru i na temelju toga dobiješ faktor mirovine.

Npr. netko može imati više uplate u mirovinsko pa mu ne treba 41 godina staža da bi imao faktor 1 ili veći, tj. da bi dobio normalnu penziju za puni staž.

Problem kod nas je da je većini ljudi uplaćivana minimalna cifra za mirovinsko i onda ljudi s 41 godinom staža i ostvarenom starosnom granicom (kod muških je 41 godina staža i 61 godina starosti) dobiju minimalnu penziju za puni staž (2935 kuna ako se ne varam).

A broj onih koji su na tu cifru dobili braniteljski bonus nije jako velik, pravi problem je ono kaj si rekao - lažni branitelji, inače bi se onima koji su stvarno zaslužili mirovinu lako mogla povećati da njih nema.

 

Rezime: ako sad ideš u mirovinu bez muljanja i nisi branitelj, 99% je šansa da s 41 godinom staža i s dovoljno godina starosti, nemreš dobit više od 3000 kuna penzije.

 

круха и игала...
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Porez na nekretnine? Pa to postoji, sto ne?

Ali ovo da treba regulirati cijene kod iznajmljivanja stanova to stoji i to treba.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/marija-63-ima-40-godina-radnog-staza-i-neto-placu-od-7-200-kuna-evo-kolika-ce-joj-tocno-biti-mirovina-pogledajte-detaljan-izracun-1181370

Za prosječnu plaću i 40 godina staža 3700 kn, katastrofa ali otprilike toliko te košta državni dom pa se nekako pokriješ....jedino kaj treba planirati i prijaviti se za isti odmah kad uđeš u penziju :Dedit:podaci su stari par godina a od onda su išle povišice, naravno i inflacija 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 10:18 (forumaš).
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kako ce itko regulirat cijene iznajmljivanja?

To je toliko faktora u racunici....zona,blizina vrtica,skole,trgovina,doktora,uredjenost,datum renovacije,klima,vrsta grijanja itd itd.....doslovno desetci faktora koji utjecu na cijenu i onda vi ocekujete da ce netko u Hr drzavnom sektoru kvalitetno i pravedno regulirat cijenu iznajmljivanja necije privatne nekretnine?

Bilo bi odlicno imat gornji limit po kojemu se moze iznajmljivat nekretnina ali kao sto rekoh tko ce to odredit,jedini posteni nacin bi bio imat inspekciju koja bi ocijenjivala niz parametara za svaku individualnu nekretninu prije iznajmljivanja ali to se ne radi ni za poslovne prostore a kamoli da ce se radit za stanove isl.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Preko 90% Hrvata ima barem jednu nekretninu u vlasništvu. Uvođenje poreza bi bilo političko samoubojstvo.

Porez na nekretnine neće nitko vidjeti u RH.

 

Limitiranje cijene najma je također neizvedivo. Možda neki mali postotak ljudi iznamljuje legalno tvrtkama, ali ostatak najma fizičkim osobama ide na crno.

I što bi postigli reguliranjem cijene najma, osim da i taj mali dio ljudi ode u ilegalu? Pored isplate keša na ruke, Revoluta i sličnog dokaži da itko ikome plaća.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...

Preko 90% Hrvata ima barem jednu nekretninu u vlasništvu. Uvođenje poreza bi bilo političko samoubojstvo.

Porez na nekretnine neće nitko vidjeti u RH.

 

Limitiranje cijene najma je također neizvedivo. Možda neki mali postotak ljudi iznamljuje legalno tvrtkama, ali ostatak najma fizičkim osobama ide na crno.

I što bi postigli reguliranjem cijene najma, osim da i taj mali dio ljudi ode u ilegalu? Pored isplate keša na ruke, Revoluta i sličnog dokaži da itko ikome plaća.

Porez se moze uvesti tako da se ne placa za nekretninu u kojoj vlasnik ima prijavljeno prebivaliste, za ostale se placa. Sa svakom dodatnom nekretninom se placa postepeno veci porez. Evo neke pocetne verzije u par sekundi. Ali naravno da se to nikad nece dogoditi jer politicari imaju svo bogatstvo u nekretninama.

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Svaki po 25k ili ukupno?

Ukupno :D Zašto?

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pojma nemam. Djed je otišao 2004., a baka 2007. ako se ne varam.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ako se ne varam, čim ovjeriš ugovor kod javnog, on to prijavi da ima najam i onda platiš porez godišnje.
Ovjeren ugovor ti treba za prijavu boravišta/prebivališta.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 11:25 (silvio3105).
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
emerik kaže...
neutrino kaže...

Porez se moze uvesti tako da se ne placa za nekretninu u kojoj vlasnik ima prijavljeno prebivaliste, za ostale se placa. Sa svakom dodatnom nekretninom se placa postepeno veci porez. Evo neke pocetne verzije u par sekundi. Ali naravno da se to nikad nece dogoditi jer politicari imaju svo bogatstvo u nekretninama.

Prekomplicirano i podloga za prevare. Imas 10 nekretnina, prebacis svaku nekretninu na nekog sina, unuka, rodju, i ne placas opet nista.

Treba uvesti porez na nekretnine koji placaju svi, ali iznos ne mora biti visok, u vecini EU je daleko ispod 1% godisnje. Godisnje bi te to iznosilo 1k-2k kuna za prosjecan stan sto stvarno nije puno, a drzavi bi lijepo popunilo budjet.

 

 

 

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
SupremeCommander kaže...
emerik kaže...
neutrino kaže...

Porez se moze uvesti tako da se ne placa za nekretninu u kojoj vlasnik ima prijavljeno prebivaliste, za ostale se placa. Sa svakom dodatnom nekretninom se placa postepeno veci porez. Evo neke pocetne verzije u par sekundi. Ali naravno da se to nikad nece dogoditi jer politicari imaju svo bogatstvo u nekretninama.

Prekomplicirano i podloga za prevare. Imas 10 nekretnina, prebacis svaku nekretninu na nekog sina, unuka, rodju, i ne placas opet nista.

Treba uvesti porez na nekretnine koji placaju svi, ali iznos ne mora biti visok, u vecini EU je daleko ispod 1% godisnje. Godisnje bi te to iznosilo 1k-2k kuna za prosjecan stan sto stvarno nije puno, a drzavi bi lijepo popunilo budjet.

 

 

 

Drzavi tojest narodu...jer narod jeste drzava bi popunilo budzet?

Bas i ne posto svako malo ispliva netko u drzavnom upravljanju/sektoru tko ima desetke milijuna kuna ili stotine milijuna a od kuda mu...ne sjeca se,takve bi popunio i nadopunio.

16 godina
moderator
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kakve sve ovo ima veze s naslovom dretve "Kako sam dobio posao u Irskoj"?

 

Vratite se na temu.

 

 

 
10 1 hvala 4
12 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

I Friday ,  kakva  je  brzina i stabilnost neta u Irskoj? Ima kakvih razlika između "kućnih" i "poslovnih" paketa?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CyberDemonVZ kaže...

I Friday ,  kakva  je  brzina i stabilnost neta u Irskoj? Ima kakvih razlika između "kućnih" i "poslovnih" paketa?

 

Pa ne znam, zapravo. Ja sam na optici od prvog dana. Prvo je bila brzina 100/10 kod jednog providera a onda sam se prije godinu dana prebacio na 1000/100 kod drugog. Evo bas jucer sam napravio zahtjev da se prebacim kod treceg uz istu brzinu. Svih ovih skoro 7 godina je veza bila super-stabilna i nikada nisam imao nikakvih problema. Zanimljivo, dok sam bio jos na 100/10 brzini update Diabla 3 mi se nekako bio "zaglavio". U 3 dana sam potrosio skoro 3 terabajta prometa. Veza je bila zakucana na 100% ta 3 dana. Nitko mi nije nista za to rekao.

 

Ali infrastruktura u Irskoj je uglavnom poprilicno losija nego u Hrvatskoj a internet znatno skuplji. Ja sam vise od 5 godina placao 50 eura mjesecno za 100/10. Sad se prebacujem na drugog providera jer mi je trenutni (Vodafone) rekao da mi dizu cijenu od 9 mjeseca na 70 eura mjesecno za gigabitnu brzinu. Mislim da u Hrvatskoj za te novce mozes uzeti neku suludu brzinu. Sve mi je nekako idiotski ovdje jer nigdje online ne mozes naci koja je upload brzina. Njima je to do te mjere nebitno da uopce ne oglasavaju. Moras pitati nekoga tko ima taj paket da izmjeri koja mu je brzina. Komedija

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

razlika je jedino u upload

 

FTTC max je 100/20

FTTH min 500/50 (bio 150/30 prije), max 1000/100, iako Vodafone krece na 2000mbit, iako jos nisam nijednom imao instalaciju od 2000mbit

(to je sto se tice Eir mreze (koji je nacionalni provider kao hrvatski telekom))

 

sto se tice bakra, vise manje mreza je smece, ima puno kvarova i zajebancije sa instalacijama, dok je optika super, sve vise i vise se siri

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
antimadridista kaže...
Meni je doma najviše smetalo što ako pokušavaš živjeti svoj život i ne radiš potpuno iste stvari koje rade drugi zadrti ljudi oko tebe, svi te gledaju preko oka i kao da nisi normalan.....Nisam se ja promijenio nego se vi niste makli sa mrtve točke i vrhunac života vam je piva ispred dućana u 3 popodne i pričanje o politici, ustašama i komunistima 24 sata dnevno.

 meni nije jasno kakve ste vi to prijatelje imali oko sebe u Hr. naravno da ima takvih ali zato si biraš društvo, a to što će reći neka baba iz sela te ne bi trebalo biti briga

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 20:58 (loky4i4).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
JuXo kaže...

razlika je jedino u upload

 

FTTC max je 100/20

FTTH min 500/50 (bio 150/30 prije), max 1000/100, iako Vodafone krece na 2000mbit, iako jos nisam nijednom imao instalaciju od 2000mbit

(to je sto se tice Eir mreze (koji je nacionalni provider kao hrvatski telekom))

 

sto se tice bakra, vise manje mreza je smece, ima puno kvarova i zajebancije sa instalacijama, dok je optika super, sve vise i vise se siri

 

Ja bas sa Vodafone prelazim na Eir jer mi dizu cijenu na 70 eura a to je van pameti. Usluga je super, nisam imao ni jedan jedini problem u ovih godinu dana - uzeo sam cak i staticku IP adresu (jer sigurno mi treba za nesto ).

Nego, reci mi - prelazak na Eir je samo zamjena modema, ne? Koliko sam shvatio optika u mom naselju je od Eira i onda nema nikakve komplikacije? Koji je VLAN Tag? Kod Vodafona je 10 i s time sam se bas namucio na firewallu dok sam shvatio kako da podesim.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

ne bude komplikacija u vezi toga, nekad salju modem postom i kazu ti da ustekas sam,to radi na dan kad si dobio datum jer oko 9 ujutro se rade aktivacije novih providera ili nekad salju nas da zamijenimo samo GPON i aktiviramo nanovo i stavimo modem

sto se tice VLAN taga, nemam blage veze o tome

 

jel ti nije slucajno Vodafone bio instaliran preko SIRO mreze koja dolazi preko ESBa jer vodafone koristi njih, Eir i sad jos i NBI (National Broadband plan - koji koristi Eir stupove i cijevi ali je druga mreza)?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
JuXo kaže...
 

jel ti nije slucajno Vodafone bio instaliran preko SIRO mreze koja dolazi preko ESBa jer vodafone koristi njih, Eir i sad jos i NBI (National Broadband plan - koji koristi Eir stupove i cijevi ali je druga mreza)?

 

Ne, SIRO mi je nedostupan. Cekam vec godinama ali nema jos nista. U susjednom naselju su dostupni a kod mene nisu.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

iskreno nema nikakve razlike izmedu SIRO, EIR i NBI optike, sve imaju iste brzine i koriste ih vise manje isti provideri

SIRO kabel dolazi ili sa ESB stupa, DPa na zidu kuce ili kroz cijev iz sahta do ESB mjerila i onda buse u kucu

EIR i NBI dolazi sa EIR stupa, DPa na zidu kuce ili kroz cijev iz sahta (izravno u predsoblje/hodnik ili novije kuce imaju ETU kutiju na zidu vani)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

nezz u kojem ti paralelnom svemiru zivis,vjerovatno jedan iz kaste uhljeba pa nemas dodira sa stvarnim svijetom nego tu kopiras neke frizirane brojke i mislis da je tako.  ( btw -  reakcija na forumas postove o bajnim placama i penzijama)

 

Internet je super u  gradovima ,ali odi negdje izvan ( di  mozes naci jeftinije smjestaj ) i cak i na mobu imam slabi H ..nekad se promoli 4g na gornjem katu kuce. Broadband ruter isto sucks,netflix zna zastajkivati. 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2022 17:10 (chance00).
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Jednostavno pregovaraj s njima. Meni je isticao ugovor, prvu godinu plaćao 30 eura i onda mi nakon godinu dana digli na 60. Ja ih nazovem kad mi je stigao račun od 60 eura i kažem da mi je to preskupo i prelazim na drugu mrežu. Oni kažu kao žao nam je, vidjet ćemo što možemo učiniti. Nakon 10 minuta stiže poziv i kao spuštaju na 50, ja i dalje kažem ne. Na kraju su mi dali za 40 eura mjesečno, SIRO priključak 500 mbit.
Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
antimadridista kaže...
Jednostavno pregovaraj s njima. Meni je isticao ugovor, prvu godinu plaćao 30 eura i onda mi nakon godinu dana digli na 60. Ja ih nazovem kad mi je stigao račun od 60 eura i kažem da mi je to preskupo i prelazim na drugu mrežu. Oni kažu kao žao nam je, vidjet ćemo što možemo učiniti. Nakon 10 minuta stiže poziv i kao spuštaju na 50, ja i dalje kažem ne. Na kraju su mi dali za 40 eura mjesečno, SIRO priključak 500 mbit.

 

Ma ne gubim prakticki nista sa prelazom na Eir (svakako je njihova infrastruktura). Zapravo sam dobio puno jer sam uspio telefone isto prebaciti kod njih u vrlo povoljnu tarifu (10 eura mjesecno - neogranicen promet, pozivi i 30 giga u roamingu)

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice