Što raditi u budućnosti?

poruka: 26
|
čitano: 14.155
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

Dobra večer, prije svega. Nisam bio aktiv na ovom forumu dulje vrijeme, ali vjerovatno me neki i znaju.

 

 

Ime mi je Krešo i maturant sam, dakle završavam 4. godinu prirodoslovno-matematičke gimnazije. Pošto se moram opredijeliti za daljnje školovanje, izabrao sam ono što me najviše zanima - računarstvo na tehničkom fakultetu. Na početku godine shvatio sam da me to najviše interesira i odlučio sam da mi je to prvi izbor za fakultet. 

 

Možda već malo kasno, ali počeo sam sa programiranje prije par mjeseci. Prvo sam radio Pascal, zatim Visual Basic. Nisam postigao neke rezultate, jer sam bio u stisci i sa slobodnim vremenom, i sa školom. Onda me počeo zanimati Unity - engine za izradu igara, kako Windows, tako i mobilnih platformi.

 

U Unity-u sam postigao već dosta znanja, naravno koliko mi je vrijeme to dopuštalo, i već sam sâm počeo pisati skripte u JavaScriptu. Radio bih tjedan-dva konstatno, kada bi mi na kraju dana ostalo slobodnog vremena, a onda je slijedila dulja pauza. Počeo sam opet raditi prije dva tjedna.

 

U zadnje vrijeme počeo sam razmišljati o budućnosti, što ću i kako raditi kada završim računarstvo.

 

Ostati u Hrvatskoj? Ne čini mi se ni najmanje kao dobar izbor. Otići van? Ali kamo, kako, kada?

 

 

Pošto sam već dulje vrijeme član foruma, znam da je BUG ozbiljan informatički forum i da ima dosta ljudi koji su obrazovani i "znaju znanje" u svojoj struci. Vjerovatno imaju i puno iskustva, ako se time što rade bave dulje vrijeme. Ono što bi meni trebalo, jest savjet. Savjet što učiti, kako učiti i gdje učiti. 

Ove nedoumice me hvataju i u izboru -

da li učiti programirati?

raditi igre (možda i za mobilne platforme?)

učiti Photoshop?

da li učiti uređivati video i postati Video Editor?

da li se baviti dizajniranjem web stranica?

...

 

Na sva ova pitanja ne mogu ni sam odgovoriti. Koji je tražen posao danas? Hoću li naći prije posao kao Video Editor, ili programiranjem aplikacija? Kakvo je stanje sa izradom web stranica? Pa onda izrada igara - to sigurno ne može raditi jedna osoba, raditi modele, dizajnirati level, pisati skripte...

Vidio sam kako dosta ljudi zarađuje i novce dok studira, npr. stavljaju video uratke na YouTube, koriste reklame na linkovima, izrađuju web stranice i tako zarade pokoju kunu.

Ima li smisla time se baviti, je li to stvarno tako?

 

 

Sve su to pitanja koja me jako muče. Muče me jer mi o tome ovisi budućnost.

 

Zašto sam išao otvrarati ovdje temu? Zato jer smatram da mi vi možete najbolje odgovoriti u ovom području ljudskoga rada. Već sam provjerio program fakulteta - čini mi se najbolji izbor. Tražio sam po Google-u, gledao najtraženija posla. Ali nigdje nisam zadovoljan odgovorima.

 

 

Eto, duboko se nadam da ćete me moći uputiti dalje, te mi dati odgovore na pitanja. Zahvaljujem na vremenu.

 

 

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2013 22:27 (gta_4).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Što raditi u budućnosti?

Radi ono što voliš. Uspjeti u tome je najveći uspjeh.

Moj PC  
12 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Što raditi u budućnosti?

Na puno ti je pitanja teško odgovoriti, no probat ću sve sažeti:

 

Prvo i osnovno, nekakav cilj u životu bi ti trebao biti raditi ono što voliš. Ti si tu nabrojao dosta "disciplina" no sumnjam da se vidiš u svakoj. Vjeruj mi, ako ne voliš ono što radiš, gotovo je nemoguće biti odličan u tome. Dakle, prva stvar bi bila odrediti što točno želiš raditi u životu.

 

Dobro je što si već počeo razmišljati o budućnosti, neki o tome počnu misliti kada završe fakultet, a neki ni tada. I da, trebao bi početi raditi odmah, i to konstantno. Zapravo bi trebalo raditi svaki dan pomalo, jer tako ćeš postići najbolje rezultate (to si mogao i u školi primijetiti, kampanjsko učenje, iako "najzabavnije", nije i najefektivnije :) ). Tu se opet vraćamo na prvu točku: voli ono što radiš, jer ja ne bih nikome poželio svaki dan raditi ono što ne vole/žele raditi.

 

Iz Hrvatske ili ne, smatram da to ovisi o tebi. Sva područja koja si nabrojao, s obzirom na to da se rade na kompovima preko neta, mogu se raditi i od kuće. E sad, dal se ti vidiš kao radnik u nekoj firmi, ili možda freelancer, o tome i ovisi odgovor na pitanje Hr ili ne. S obzirom na to da je Hrvatska jedna od jeftinijih zemalja, mislim da ti je najprofitabilnije raditi od doma, a zarađivati "američku plaču".

 

Ja ti mogu dati primjer na osobnom iskustvu, također sam na Riteh-u, prva godina (također računarstvo), iako sam fakultet upisao samo da umirim roditelje s diplomom. Ne zamaram se time jer mi je nebitno u životu, bavim se web programiranjem (freelancer) i tu se ne pita papir, već znanje. Glavni mi je motiv osamostaljenje. S obzirom na to da dolazim iz siromašne obitelji (nije da se žalim, ima i siromašnijih), veliko mi je zadovoljstvo predstavljalo kada sam svojim novcem počeo sam sebe financirati i skinuo se roditeljima s grbače (više manje, još me moraju trpjet :) ). Sad već zarađujem mjesečno više od mojih roditelja i radim ono što volim, kad želim i kako želim, dok se oni dižu u 6 ujutro svaki dan i do 4 su na poslu koji ne vole.

 

Poanta bi bila da si pronađeš pravi motiv i posao koji voliš, poslije toga nema granice.

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.4.2013 0:03 (OriginalEXE).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
OriginalEXE kaže...

Na puno ti je pitanja teško odgovoriti, no probat ću sve sažeti:

 

Prvo i osnovno, nekakav cilj u životu bi ti trebao biti raditi ono što voliš. Ti si tu nabrojao dosta "disciplina" no sumnjam da se vidiš u svakoj. Vjeruj mi, ako ne voliš ono što radiš, gotovo je nemoguče biti odličan u tome. Dakle, prva stvar bi bila odrediti što točno želiš raditi u životu.

 

Dobro je što si već počeo razmišljati o budučnosti, neki o tome počnu misliti kada završe fakultet, a neki ni tada. I da, trebao bi početi raditi odmah, i to konstantno. Zapravo bi trebalo raditi svaki dan pomalo, jer tako ćeš postići najbolje rezultate (to si mogao i u školi primjetiti, kampanjsko učenje, iako "najzabavnije", nije i najefektvnije :) ). Tu se opet vraćamo na prvu točku: voli ono što radiš, jer ja ne bih nikome poželio svaki dan raditi ono što ne vole/žele raditi.

 

Iz Hrvatske ili ne, smatram da to ovisi o tebi. Sva područja koja si nabrojao, s obzirom da se rade na kompovima preko neta, mogu se raditi i od kuće. E sad, dal se ti vidiš kao radnik u nekoj firmi, ili možda freelancer, o tome i ovisi odgovor na pitanje Hr ili ne. S obzirom da je Hrvatska jedna od jeftinijih zemalja, mislim da ti je najprofitabilnije raditi od doma, a zarađivati "američku plaču".

 

Ja ti mogu dati primjer na osobnom iskustvu, također sam na Riteh-u, prva godina (također računarstvo), iako sam fakultet upisao samo da umirim roditelje s diplomom. Ne zamaram se time jer mi je nebutno u životu, bavim se web programiranjem (freelancer) i tu se ne pita papir, već znanje. Glavni mi je motiv osamostaljenje. S obzirom da dolazim iz siromašne obitelji (nije da se žalim, ima i siromašnijih), veliko mi zadovoljstvo predstavljalo kada sam svojim novcem počeo sam sebe financirati i skinuo se roditeljima s grbače (više manje, još me moraju trpit :) ). Sad već zarađujem mjesečno više od mojih roditelja i radim ono što volim, kad želim i kako želim, dok se oni dižu u 6 ujutro svaki dan i do 4 su na poslu koji ne vole.

 

Poanta bi bila da si pronađeš pravi motiv i posao koji voliš, poslije toga nema granice.

Suza mi krenula sa smjeskom {#}

 

{#}

Što hladnije to bolje :)
13 godina
offline
Što raditi u budućnosti?

Nije sve idalno u životu. Kako imam priličan broj godina iza svojih leđa, iskustvo me naučilo da raditi posao koji voliš ne znači (nužno) i biti materijalno osiguran. U životu sam se nagledao dosta onih koji rade posao koji vole i krpaju kraj s krajem a vidio sam i onih koji rade posao koji ne vole a nemaju problema s novcem. Puno je faktora koji utječu na konačni rezultat. Da bi ti bilo lakše u životu moraš polako početi sužavati područje interesa i fokusirati se na jedan dio (ili dijelove koji su kompatibilni). Ne računaj puno na to da će ti fakultet dati sva potrebna znanja. Otvoriti će ti oči i pokazati puta ali ćeš puno toga maorati odraditi sam. I jedna mala napomena uči se cijeli život a ne samo u periodu života kada si u školi/na faksu. Tko ne radi tako ubrzo postaje prošlost.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

Problem kod većine ljudi je što se jako dugo traže tj. nisu dugo vremena niti sami sigurni što zapravo žele raditi. I tada godine prolaze jedna za drugom a oni na kraju postanu tek prosječni. Tek još jedni u gomili onih koji imaju diplomu, a zapravo za sebe ne mogu reći da su stručnjaci u nečemu, pa čak niti jako dobri. A poslodavac ne želi nekog prosječnog, već u najčešćem broju slučajeva što kvalitetnijeg radnika. Zato, radi ono što voliš. Tada ćeš imati volju i da se poboljšavaš u tome i da učiš nove stvari, a ne nužno da ti je to samo posao kojeg jedva čekaš da odradiš i da odeš kući. Usto, i poslodavac će prepoznati kada nekakav posao radiš s zanimanjem i voljom, nego li kad ga tek toliko odrađuješ. Takvi ljudi obično imaju puno više prilika za napredovanje nego ostali, a i osobno sam takav primjer.

 

S obzirom na moje zanimanje za programiranje već u srednjoj školi dok sam bio 3. srednji sam pisao laboratorijske vježbe iz C++a koje će imati moj razred sljedeće godine (u 4. razredu), i onda smo sljedeće godine radili svi te vježbe. Na faksu su me također odmah prepoznali, i ne samo to, već mi ponudili sve uvjete kako na kraju faksa ne bih otišao negdje drugdje. Npr., faks mi je našao gdje ću služiti vojsku, a nakon njenog završetka su mi našli posao u jednoj drugoj firmi dok se na faksu nije otvorilo radno mjesto, da bi me u konačnici zaposlili i na samom faksu. Štoviše, još su mi platiti i specijalistički studij u iznosu od skoro 40 000 kn itd.itd..

 

I opet, ne mogu reći da je to sve bilo jer sam bio najpametniji, svakako ne najzgodniji {#} itd., već sam za razliku od onih prosječnih bio prepoznat po iznimnoj volji i zanimanju za ono što radim te su u meni vidjeli potencijal da napredujem na tom području, jer su znali da makar u tom trenutku možda mnogo stvari još ne znam da ću ih svakako vrlo brzo (i s voljom) naučiti). A takav potencijal je teško primijetiti u osobi koja ne voli raditi svoj posao..

 

Zato, ne treba nužno bježati u Kanadu, Njemačku itd, već se treba iskazati da vas ljudi prepoznaju. A ljudi vas neće prepoznati zbog diplome FER-a (što mnogi zabludom misle) već će vas prepoznati upravo zbog vas samih i onoga što sami pokažete da znate, ili imate potencijala da naučite.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Moj PC  
7 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

OK, dakle najvažnije je raditi ono što voliš raditi. To mi je nekako i bilo na pameti, dok sam razmišljao o poslovima. Znam da bi svatko želio isto, ali sam također svjestan toga da se ponekad ne može raditi ono što želiš, nego moraš kompenzirati sa nečim drugim da bi postigao cilj. Toga sam itekako svjestan.

Dakle što god odaberem, bilo Unity za izradu igara (što mi se danas meni osobno čini najbolji izbor), bilo izrade web-stranica, bilo programiranje i razvoj aplikacija, ili pak raditi kao Video Editor, sve se to isplati i korisno je naučiti.

 

A što je sa zaradom dok studiram? Dosta ljudi stavlja videe na YouTube i reklamama dobivaju novce od Google-a. Nekako mi se to čini kao najlakši izvor, jer vjerovatno treba više godina učenja uložiti u recimo Unity nego učenje editiranja videa...

 

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Što raditi u budućnosti?

A gle, ako ti je uspjeh na fakultetu bitan, + učenje za to što već odabereš, neće ti ostati puno vremena za još neki posao. Ako bi se moglo poklopiti da ti je izvor zarade ujedno i praksa za ono što planiraš kasnije raditi, to bi bilo super.

WordPress ❤
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
gta_4 kaže...

OK, dakle najvažnije je raditi ono što voliš raditi. To mi je nekako i bilo na pameti, dok sam razmišljao o poslovima. Znam da bi svatko želio isto, ali sam također svjestan toga da se ponekad ne može raditi ono što želiš, nego moraš kompenzirati sa nečim drugim da bi postigao cilj. Toga sam itekako svjestan.

Dakle što god odaberem, bilo Unity za izradu igara (što mi se danas meni osobno čini najbolji izbor), bilo izrade web-stranica, bilo programiranje i razvoj aplikacija, ili pak raditi kao Video Editor, sve se to isplati i korisno je naučiti.

 

A što je sa zaradom dok studiram? Dosta ljudi stavlja videe na YouTube i reklamama dobivaju novce od Google-a. Nekako mi se to čini kao najlakši izvor, jer vjerovatno treba više godina učenja uložiti u recimo Unity nego učenje editiranja videa...

 

Da, možeš zarađivati preko YouTube-a, ali ne ide to tek tako, jer prvo moraš ispuniti neke preduslove (broj subscribera, da nemaš copyright strikes, ...). Ako planiraš praviti neke klipove u vezi igara, pogledaj Machinima partnership (oni placaju vise), ali i oni takođe imaju određene uslove koje moraš ispuniti da bi postao partner.

COYI
11 godina
offline
Što raditi u budućnosti?

Više-manje sve je rečeno.

Pronađi područje koje te zanima, potrudi se da budeš što bolji u tome.

 

Što se tiče vremena, nikada nije kasno.

Ako imaš volje, trebati će ti oko 2 godine da pohvataš sve konce.

 

No, nitko to nije spomenuo - ako nisi u srednjoj školi išao na nekakve međunarodne razmjene, potrudi se da to pokušaš na fakultetu.

Također pokušaj hvatati bilo koju mogućnost studijskih putovanja, boravka u inozemstvu i sličnog.

 

Uz to je dobro osim engleskog znati komunicirati makar rukama i nogama na barem još jednom europskom jeziku.

 

A najbitnije u cijeloj priči je za vrijeme faksa upoznati što više ljudi koji se bave time ili će se baviti (ljudi koji također studiraju, ali također nešto tako kemijaju sa strane), jer će ti kasnije trebati.

 

I da, ganjaj bilo koju šansu za trajni odlazak odavde.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

Za početak složiću se sa tim da je najbitnije raditi ono što voliš, jer jedino tako možeš postati jako dobar ili pak najbolji u svom poslu. Većina poslova koji se vežu za računar se mogu raditi od kuće, tako da odlazak iz Hrvatske i nemora da ti bude jedan od prioriteta.

Ono što niko ovdje nije spomenuo jeste da ako želiš raditi kao freelencer trebaš reference, jer teško ćeš ugrabiti posao kao anonimac, zato ako imaš nekekvo područje interesovanja, nekakve ideje nebi bilo loše da uradiš nekoliko radova na CodeProject-u ili nekom od sličnih sajtova...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Što raditi u budućnosti?

kak ide ona stara:

 

Ako radis ono sto volis neces raditi niti jedan dan u zivotu!

Bolje je znati malo i temeljito nego mnogo i površno.- I. Kant
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Što raditi u budućnosti?

Dečki,spustite se na zemlju..

 

Prije svega,prošla su vremena kada se moglo birati ono što čovjek voli raditi,dobiti posao u toj branši,a biti i plaćen da se može normalno od toga živjeti..

 

Fućkaj ti struku,ako je i voliš,a ne možeš dobiti posao,ili ga dobiješ,pa radiš posao tajnice,knjigovotkinje,kuhaš čifu kavu,i općenito svaštariš,tako da gazda ne bi morao još ljudi upošljavati..

 

Čovjek se treba ravnati prije svega,na svoju prirodnu sklonost nekoj branši.Iako je ovdje većina sklona IT-u,to je više radit toga,jer se kao prirodno nadovezuje za igranje igri,kao neka nadogradnja interesa..

 

No,i zamislimo da netko voli biti programer,i dobije posao,i dobije solidnu plaću,ostaje pitanje,da li je spreman raditi 12-14 sati dnevno,buljiti u ekran,i to 5-6 dana u tjednu..? No ta vremena dolaze,nema više happy 3x8..

 

Jedino što garantiram svime što mi je sveto,a to je činjenica,kad počneš raditi "voljeni" posao,istog trena,ili vrlo ubrzo,opredijeljenje prestaje biti zadovoljstvo,i postaje upravo ono što jest..a to je obični posao..stvar preživljavanja.

 

Razlog tomu je što više nije na nama da rukovodimo idejama projekta,njenim tempom ostvarivanja i svim elementima,koji možda čine izazov u poslu..postaje se neka vrsta izvršnog robota..

 

Ubrzo se shvaća da i u onom čime mislimo rukovoditi,ima Bog iznad Boga,ponekad neki koji niti nema pojma o branši,ali je izvrsni menadžer..

 

Po meni,dati si malo vremena,vidjeti PRIRODNE sklonosti nekoj branši,dakle,tko ima mirne ruke,smiren je,strpljiv,može mlatiti pare kao neurokirurg..netko sa brbljavošću,brzim mozgom i snalažljivošću,će napraviti karijeru u

 

trgovanju..i tako dalje..

 

Ja sam htio biti pilot,pa sam čak i sva testiranja prošao,a završio sam kao menadžer u razvoju tržišta i prodaji,kao svoj gazda..isto tako imam mirne ruke i opušten sam,bio bih izvrstan neourokirurg,no krv baš i ne volim gledati..

 

Dvije najbitnije stavke su ipak kod odabira posla raspoloživost i potražnja istog u budućnosti i konkurentnost u branši..sve drugo se rastapa u realnosti...

 

19 milijuna nezapošljenih je u Europskoj uniji,uskoro postajemo dio nje,a polako prestaje zaštita države i dolazi okrutnost otvorenog tržišta,kako robe,tako i radne snage...,

 

Kako god bilo,puno nam sreće svima{#}

 
2 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

Za čovjeka koji zna raditi uvijek ima posla u njegovoj struci. Druga je stvar ako taj netko čeka da mu posao sam od sebe padne u ruke bez da se imalo potrudi.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.4.2013 16:15 (TracerCPP).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

E sada kad tako govoris, pa koji to posao ne radis 8 sati dnevno? Kada si tako to predocio, izlgeda mi da mi od sveg ovog nabrojenog nista ne bi odgovaralo... Kako da izdrzim 8 sati dnevno raditi 3D modele ili pak neki projekt u Unity-u? Da ne govorim o obradi videa, 8 sati stalno raditi isto za racunalom...

Stvarno ne znam od sveg ovog nabrojanog sto izabrati... Iskusao sam u svemu skoro od navedenog, ali nigdje nisao isao "dublje" u to. Mislim da bi najkorisnije bilo ono gdje se lako moze dobiti posao i sto je najkorisnije trenutno raditi s obzirom kako stoje stvari u biznisu. Ali ne znam stvarno, jos sam vise zbunjen...

Netko je spomenuo da bi najbolje bilo raditi ono sto bi mogao, primjerice, raditi po pol sata-sat dnevno i da ti nikada ne dosadi. 

 

Na faksu, racunarstvo, pogledao sam detaljnije program - radi se C, web-aplikacije i 3d modeliranje u Catia-i.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Što raditi u budućnosti?
8 sati dnevno radno vrijeme, očekuj samo u državnoj službi. Kad kreneš u posao (bilo vlastiti ili kao radna snaga) stanica će ti biti zasigurno veća. Prema mom iskustvu s mladim ljudima koji dolaze s faksa, potrebno je 3-5 godina da bi mogli samostalno obavljati posao. Ovaj raspon jako ovisi o osobi ali isto tako ovisi i o mentoru kojeg je/nije ta mlada osoba dobila. Kad se zaposliš nauči cijeniti i prihvatiti znanje i vještine koje dobiješ od starijih kolega. Iako se ponekad čini da znaš više od njih ne budi bahat i bezobrazan jer pametan može naučiti od bilo koga. Još jedna stvar je bitna. Kada ti budeš u situaciji da si mentor nekom mlađem, daj sve od sebe i ne zaboravi da su tebi pomagali kad si počinjao.
Stručnjak za odmaganje...
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
gta_4 kaže...

Kako da izdrzim 8 sati dnevno raditi 3D modele ili pak neki projekt u Unity-u? Da ne govorim o obradi videa, 8 sati stalno raditi isto za racunalom...

 

Vidiš, stvarni život je ipak malo drugačiji od onih slika koje je Google pokazivao, na kojima je interijer super dizajniran, svi se zabavljaju i super im je tamo uz fliper i stolni nogomet, na kavici...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
gta_4 kaže...

E sada kad tako govoris, pa koji to posao ne radis 8 sati dnevno? Kada si tako to predocio, izlgeda mi da mi od sveg ovog nabrojenog nista ne bi odgovaralo... Kako da izdrzim 8 sati dnevno raditi 3D modele ili pak neki projekt u Unity-u? Da ne govorim o obradi videa, 8 sati stalno raditi isto za racunalom...

Ako moraš "izdržati" onda to ne voliš, a ako ne voliš logično je da te neće takav posao ispunjavati. Samo zato što neki posao obavljaš na računalu ne znaći da je piknik i zahebancija, to je i dalje posao, i dalje je veoma poželjno da to stvarno voliš raditi.

 

Meni recimo stvarno ne bi teško palo 8 sati dnevno raditi na nekakvom 3d modelu.

 

Gledaj to sa druge strane, postoje i drugi potencijalni poslovi koje bi također morao izdržati. Ja sam sa sela, znaš li koliko je zabavan rad u poljoprivredi? Sunce prži, žuljevi na rukama, ponekad radiš u blatu i velikoj rosi, ustajanje prije zore... Kako ti sada zvuči 8 sati modeliranja?

 

Ne postoji posao koji nema svoje loše strane. Ali isto tako sigurno možeš iskopati i nešto dobro u svakom poslu.

0xBADC0DE
12 godina
online
Re: Što raditi u budućnosti?

Nemoj mi poljoprivredu spominjati, evo ljeta {#}

WordPress ❤
15 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

A i to što govorite, u potpunosti se slažem s vama. 

 

Oduvijek sam imao želju naučiti uređivati video materijale, dodavati efekte, prijelaze, particle systeme, raditi sa kamerom i textom... Već sam dosta toga i naučio za vrijeme jednih zimskih praznika, ali ipak treba jako puno vremena da se kvalitetno nauči editirati video. 

Pokušati ću ponovno učiti After Effects, gledati tutoriale na netu... Ipak, svako znanje je korisno.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
gta_4 kaže...

Kako da izdrzim 8 sati dnevno raditi 3D modele ili pak neki projekt u Unity-u? Da ne govorim o obradi videa, 8 sati stalno raditi isto za racunalom...

 

{#}

 

Probaj ići radit na građevini ili u proizvodnji na normu, da vidiš što je posao. {#}

Prihvati savjet i idi probati gore navedene poslove ako možeš, preko student servisa ili slično, ozbiljno ti kažem. Barem češ naučiti cijeniti posao koji se sastoji od 8 sati sjedenja u udobnoj stolici i "prčkanja po tastaturi". Malo češ svijet zrelije shvaćati. I pusti priče "imam faks, bljuć truć". Burza je puna izbirljivaca sa faksom, i takvi nikada neće naći konkretni posao. A oni koji hoće raditi, ti pak imaju malo manevarskog prostora što se tiče plaće i uvjeta rada. I vjeruj mi, ako rade za kompom (u firmi), tada rade i petke i svetke, i to više od 10 sati dnevno, recimo neki auto cad crtači, programeri, i sl., i to za male novce (u početku, a i većina firmi kod nas su privatnici điberi koji bi te malo plaćali zauvjek).

Ovo sve ti govorim iz vlastitog iskustva i iskustva svojih bližnjih.

LP

11 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
Ti i ja smo u dosta sličnoj situaciji.. Brucoši u "naprednom" treningu (napredan u odnosu na tipične studente kojima je diploma glavni cilj)
Neću izmišljat toplu vodu, sve je već rečeno.
Samo ću jedno dodati, nemoj zaboraviti uživati u životu {#}
gta_4 kaže...

 Kako da izdrzim 8 sati dnevno raditi 3D modele ili pak neki projekt u Unity-u? Da ne govorim o obradi videa, 8 sati stalno raditi isto za racunalom...

 

 

I ja sam imao sličan strah, ali je ekspresno nestao nakon mjesec dana rada na baušteli pretprošlog ljeta (uglavnom čišćenje, prenošenje materijala i odlasci po kavu, al' opet..{#}).

Google Search Is Your Friend
11 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

BUMP kao prvo... eto, dijelim slicne dileme...

 

mala povijest:

prosla godina na FOI-u... pocelo me zanimati programiranje no zbog lijenosti i nesortiranih prioriteta odustao od FOI-a..{#}

trenutno sam na Tehnickom veleucilistu na Informatici i prilicno sam zadovoljan kvalitetom kolegija kao programiranje, posto me zanima tematika dosta lako kopcam stvari ^^..

no nisam tolko naivan da kazem da sam strucnjak u c/c++-u....

takodjer planiram proucit OOP ovo ljeto kako bi bio u prednosti sljedeci semestar..

 

Moj generalni problem je sta sam tek sa skoro 22.god poceo razmisaljat di cu naci posao i tko ce me uopce ovakvog htjet zaposlit. Programiranje je dosad nesto u cem se najbolje mogu vidjet u buducnosti... jasno mi je da ta motiviranost moze nestat cim stvari malo otezaju ali mislim biti uporan. znam da mi na faksu nece sve dati na srebrnom pladnju ali neznam gdje da pocnem. Istina, nisam ni isprobao puno toga, zato se obracam Vama u nadi da cete mi dat neke smjernice. U zadnje vrijeme razmisaljam nac mentora za karijeru ali po glasinama koje sam dosad cuo to nije lako u nasoj drzavi. Jos k tome zelim steci neka iskustva i kontakte s ljudima koji se bave slicnim stvarima, npr neke studentske organizacije... 

ne zelim da mi i ovo ljeto zavrsi ko svako drugo.. zelim pocet radit na sebi

bilokakvi savjeti su dobrodosli {#}

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?
gdinFilip kaže...

BUMP kao prvo... eto, dijelim slicne dileme...

 

mala povijest:

prosla godina na FOI-u... pocelo me zanimati programiranje no zbog lijenosti i nesortiranih prioriteta odustao od FOI-a..{#}

trenutno sam na Tehnickom veleucilistu na Informatici i prilicno sam zadovoljan kvalitetom kolegija kao programiranje, posto me zanima tematika dosta lako kopcam stvari ^^..

no nisam tolko naivan da kazem da sam strucnjak u c/c++-u....

takodjer planiram proucit OOP ovo ljeto kako bi bio u prednosti sljedeci semestar..

 

Moj generalni problem je sta sam tek sa skoro 22.god poceo razmisaljat di cu naci posao i tko ce me uopce ovakvog htjet zaposlit. Programiranje je dosad nesto u cem se najbolje mogu vidjet u buducnosti... jasno mi je da ta motiviranost moze nestat cim stvari malo otezaju ali mislim biti uporan. znam da mi na faksu nece sve dati na srebrnom pladnju ali neznam gdje da pocnem. Istina, nisam ni isprobao puno toga, zato se obracam Vama u nadi da cete mi dat neke smjernice. U zadnje vrijeme razmisaljam nac mentora za karijeru ali po glasinama koje sam dosad cuo to nije lako u nasoj drzavi. Jos k tome zelim steci neka iskustva i kontakte s ljudima koji se bave slicnim stvarima, npr neke studentske organizacije... 

ne zelim da mi i ovo ljeto zavrsi ko svako drugo.. zelim pocet radit na sebi

bilokakvi savjeti su dobrodosli {#}

 

Onda, počni se "brusiti" u zanatu (programiranju) {#}.

 

Način na koji sam ja naučio programirati je kroz mnoštvo mini projekata koje sam si zadavao. U svakom od njih uvijek je bilo nešto izazovno za napraviti, neki manji detalj za naučiti, neku novu funkciju/klasu za upotrijebiti itd itd.. I tako malo po malo, detalj po detalj i počinješ biti sve brži i bolji u rješavanju programskih problema. Primjerice, moj C++ direktorij trenutno ima cca 600 mini aplikacija {#}. U svakoj od njih je eventualno dio coda koji će mi kasnije možda trebati za neki drugi app i sl.

 

A ako sljedeće godine slušaš OOP na informatici vrlo vjerojatno ćeš imati vježbe kod mene, a kod mene je dosta "živo" jer uvijek diskutiramo o gradivu pa se može dosta detalja i naučiti. Pogledaj repozitorij predmeta na webu za materije.

 

 

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što raditi u budućnosti?

Jedva cekam {#}

15 godina
neaktivan
offline
Što raditi u budućnosti?

Vidim da vas ima par koje muče isti problemi kao i mene, pa ću onda i ja pitat par pitanja.

Trenutno sam treća godina srednja u TŠRB, smjer računalstvo. Krenuo u tu školu s nadom da ću jednog dana radit kao programer igrica. Sve je to palo u vodu jer kao prvo počet ćemo učiti o stvarima vezanima za naš smjer tek u četvrtoj godini, a do sad je to bilo tek programiranje u C-u. Shvatio da nemam nikakvog smisla za programiranje i odustao od toga, sad se samo trudim proć školu sa koliko-toliko dobrim prosjekom da odem na neki fakultet. E sad, počeo sam se zanimat sa 3D modeliranje, Photoshop i video editing. Plan mi je sve to nekako ukomponirati, naravno prvo naučit to sve), raditi nekakve projekte, tj. freelance i pokušavat živjet od toga.

Mislio sam otići na grafički fakultet u Zg, pa dali je još netko išao na taj fakultet ili zna nekoga tko ide tamo jer bi mi stvarno koristila nekakva/bilokakva informacija. Naravno ako netko ima neki bolji prijedlog za fakultet, a da je program vezan za dizajn, modeliranje i slično, zahvalio bi se ako bi rekao. :)

 

Naravno i mene muči dali da odem iz Hr ili da ostanem. Ja i prijatelj smo čak razmišljali da odemo u Kanadu na neki college ili university, ali smo odustali jer nedostatak novaca je jednostavno prevelik, a da ne spominjem koliko je ta ideja zapravo sama po sebi apsurdna.. :/

 

Bio bih zahvalan na mišljenjima i savjetima. {#}

“Why is marijuana against the law? It grows naturally upon our planet. Doesn’t the idea of making nature against the law seem to you a bit.. unnatural?” ― Bill Hicks
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice