Razmjestaj ventilatora u kucistu

poruka: 27
|
čitano: 10.115
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

pozz

 

imam kuciste coolermater elite 334 i cpu hladnjak hyper 212 plus sa jednim ventom. također iza na kučistu 1 ventilator i naprijed na kucistu 1 ventilator. da li je mozda bolje staviti taj vent koji je naprijed na cpu cooler tako da imam onda 2 na njemu. imam i scythe kaze master i mislim da je temperatura komponenti ista da li ja gasim prednji vent ili ga ostavim upaljenog na određenom rpm. ionako je prednja strana kucista rupicasta, pa, ako netko ima mozda cpu cooler sa 2 venta, da li je mozda bolja ta opcija?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Kupis si jos jedan vent i stavis na procesor. A prednji i zadnji ostavi, zato i sluze {#}

Bolji protok, bolje hladenje. Nemoguce je da bude ista temperatura bez prednjeg venta. Mozda u idle ali na loadu nemoguce.

Što hladnije to bolje :)
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Ventilatore na kućištu postavi kao na slici. Ventilator(e) na hladnjaku postavi da izbcuju zrak straga. Vidi sliku...

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

znam da tako idu, nego, zanimalo me da li bi dobio bolju efikasnost da stavim 2 venta na cpu hladnjak (trenutno je jedan). 

13 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
Idealist kaže...

znam da tako idu, nego, zanimalo me da li bi dobio bolju efikasnost da stavim 2 venta na cpu hladnjak (trenutno je jedan). 

Bolje ostavi jedan naprijed.
Nešto ti mora i upuhivati zrak u kućište. 

Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. || http://goo.gl/i6Hpi || http://goo.gl/Wqwat || http://goo.gl/w1hZn ||
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
Idealist kaže...

znam da tako idu, nego, zanimalo me da li bi dobio bolju efikasnost da stavim 2 venta na cpu hladnjak (trenutno je jedan). 

Ja sam naknadno ugradio drugi ventilator na CPU hladnjak. Koliko se sjećam, razlika je oko 2 stepena C. Ne škodi drugi ventilator, pogotovo čiji računar radi 24/7 ili ako si ozbiljniji kloker.

14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
sudy_freak kaže...
Idealist kaže...

znam da tako idu, nego, zanimalo me da li bi dobio bolju efikasnost da stavim 2 venta na cpu hladnjak (trenutno je jedan). 

Bolje ostavi jedan naprijed.
Nešto ti mora i upuhivati zrak u kućište. 

Kad već treba birati, ipak je bolje da zračnu struju koncentriše na "hot spot" i da vrući zrak odmah izbacije napolje. Samim tim u kućište će prirodno ući hladan zrak.

13 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
phoenix2003 kaže...
sudy_freak kaže...
Idealist kaže...

znam da tako idu, nego, zanimalo me da li bi dobio bolju efikasnost da stavim 2 venta na cpu hladnjak (trenutno je jedan). 

Bolje ostavi jedan naprijed.
Nešto ti mora i upuhivati zrak u kućište. 

Kad već treba birati, ipak je bolje da zračnu struju koncentriše na "hot spot" i da vrući zrak odmah izbacije napolje. Samim tim u kućište će prirodno ući hladan zrak.

Ako iza ima već jedan ventilator koji izbacuje zrak, mislim da mu taj dodatni iza na hladnjaku neće doprinjeti puno.
Ovisi koje je kućište, ali uglavnom, bolje da je uravnoteženo upuhivanje-ispuhivanje. 

Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. || http://goo.gl/i6Hpi || http://goo.gl/Wqwat || http://goo.gl/w1hZn ||
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Iz ličnog iskustva, taj ventilator gotovo da ne utiče na temperaturu procesora.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Dobro je zbog HDD-a staviti naprijed vent.

Winter is coming...
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Od ventilatora sprijeda, HDD ima koristi oko 1-2 stepena C. Bolje je dobro spakovati žice unutar kućišta već praviti Frankenstein-a od ventilatora. Sasvim je dovoljno imati po jedan 120mm ventilator na usisavanju i ispuhu ako su dobro spakovane žice koje ne ometaju provjetravanje kućišta. Istaknuo bih i važnost filtara prašine na mjestima usisavanja zraka. Manje prašine-manje zagrijavanja. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Da mi je vidjeti kako bi kod mene spakovao žice, sa 2 IDE kabla... {#}

Winter is coming...
16 godina
online
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
kratos091 kaže...

Da mi je vidjeti kako bi kod mene spakovao žice, sa 2 IDE kabla... {#}

Složi se to samo tako. {#}

14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Hm.. Jel mogu optika i HDD na isti ide kabal?

Winter is coming...
16 godina
online
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
kratos091 kaže...

Hm.. Jel mogu optika i HDD na isti ide kabal?

Naravno.

14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Morat ću to onda napraviti... Vjerojatno ću morati spustiti optiku malo ali nema veze... Jel bitno što stavim na Master a što na Slave?

Winter is coming...
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

HDD master, drugo slave

14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

Ima nekakav poseban razglog? Nije da ne vjerujem nego bih htio naučiti.. {#}

Winter is coming...
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

iskreno receno, nemam pojma :D. nekako mi je instinkt govorio da prioritetnije stvari budu master. nisam se bas trudio saznati, ali tako nikad nisam imao problema. mozda netko iskusniji pojasni.

 

EDIT: evo da naucimo nesto (i ti i ja :) ) - prijevod ugrubo: takav nacin konfiguracije omogucava kontroleru na uređaju da "kaze" drugom uređaju kada moze slati podatke na ili od racunala. slave uređaj posalje "upit" master uređaju koji provjerava da li trenutno komunicira sa racunalom. ako "komunicira" (salje, prima podatke), onda "odgovara" slave uređaju da priceka dok zavrsi. ako ne komunicira sa racunalom, onda javlja slave uređaju da moze nastaviti. uglavnom, master ima veci prioritet...

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2013 0:20 (Idealist).
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Brži u prenosu podataka - Master, sporiji u prenosu podataka - Slave. Ako je SATA onda se automatski podešava. Ako je IDE, vodi računa gdje je spojeno na kablovima. Master je na kraju, Slave u sredini....

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Nema razlike između master i slave uređaja, kontroler je taj koji kaže koji što i kad mora slati.

Mogu biti na bilo kojem dijelu kabela, ali ako je uređaj sam na kabelu mora biti na kraju kabela.

Nije bitno ni da li je disk master ili slave, kao ni CD.

Ono što je problem je da istovremeno ne mogu raditi oba (zato se, recimo, pržilice za on the fly kopiranje ne stavljaju na isti kabel).

Iz tih razloga su razvijeni serijski protokoli koji su point - to - point (SATA, SAS), a ne bus (ATA, SCSI).

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Evo, jel dovoljno dobar cable management? {#}

Winter is coming...
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2013 10:34 (kratos091).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu
kratos091 kaže...

Evo, jel dovoljno dobar cable management?  {#}

  Odlično!

Idi na kartu da ti je protok zraka ispred izgleda!

Možeš i skinuti limiće s PCI bracketa da ti više zraka ulazi ako imaš visoke temperature.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

A da, zato sam i provukao ovako SATA kabel.. xD
Ma ok je, ne želim da mi ulazi prašina.. Heh.. 

Winter is coming...
11 godina
neaktivan
offline
Razmjestaj ventilatora u kucistu

Nisu 120mm ventilatori skupi, ne moraju biti marka, ja sam našao za 20kn novi i puhao je dobro i radi i sada, tako da umjesto razbijanja glave gdje staviti/premjestiti postojeće, samo kupi još jedan ventilator, nije skupo.

Toni
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razmjestaj ventilatora u kucistu

A gdje da ga namontiram?

Winter is coming...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice