Intel i5-4460 problem?

poruka: 7
|
čitano: 2.260
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Intel i5-4460 problem?

Pozdrav,

 

ovako, prije par dana mi je brat rekao da se PC strasno usporio i da je nemoguće igrat bilo što na njemu. S obzirom da sam se davnih dana prebacio na konzole i PC za gaming uopće ne koristim malo sam se isključio iz cijele te dijagnostičke priče.

 

Specifikacije PC-a:

 

ASRock Z97 Pro3

Nvidia GeForce GTX 960 2GB DDR5

Intel i5-4460 3.2GHz, 1150, Qaud Core

Samsung SSD 860 EVO 250gb

RAMa DDR3 1866MHz HYPERX 4x4 (16gb)

Napajanje Chieftec 500W

 

Prvo sam pomislio da je otišao SSD ako se sve generalno usporilo (sto mi je bilo malo nemoguće jer je ubačen naknadno u komp prije 2 godine, a sjećam se da su HDDovi trajali po 4-5 godina bez problema). Pogledao sam FPS u igrici (Valorant) i vidio sam da skače s 15 na 150 i tako periodično svakih 3-4 sekunde.

 

Naravno, klasika prvo sam očistio fizički sve od prašine, srušio sustav, instalirao najnovije drivere. Sve po starom. Grafičku sam preko Nvidijinog programa stavio na High performance (i u power settingsu od windowsa sam stavio High performance) i rezultati u igrici su bili jednaki kao i prije.

 

E sad što se tiče samog procesora skužio sam da je maksimalni cjelokupni utilization pod opterećenjem (u igrici ili kad pokrenem CPU stress u AIDI64) 30-35%, a brzina oko 1GHz, kad isključim stress test utilization bude 4%, a brzina 3.5 GHz otprilike.

 

Pretpostavljam da se radi o nekakvom CPU throttleu ili nesto tog tipa, ali sam pokusao koristiti ThrottleStop, staviti na High performance, isključiti BD PROCHOT i sve je jednako i dalje. Iskljucio sam i u samom BIOSu CPU Throttling tako da stvarno nemam pojma što bi mogao biti problem.

 

Preostaje mi samo ideja da PSU ne daje dovoljno snage procesoru ili tako nesto?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2022 18:35 (crorockycro).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5-4460 problem?

Očito je da se pregrijava (ide do 100°C). Skini hlađenje, očisti ga i stavi novu termalnu pastu. Pogledaj je li se ventilator vrti na hladnjaku. Možda je blokiran iz nekog razloga.

15 godina
offline
Re: Intel i5-4460 problem?
crorockycro kaže...

..

 

E sad što se tiče samog procesora skužio sam da je maksimalni cjelokupni utilization pod opterećenjem (u igrici ili kad pokrenem CPU stress u AIDI64) 30-35%, a brzina oko 1GHz, kad isključim stress test utilization bude 4%, a brzina 3.5 GHz otprilike.

 

Pretpostavljam da se radi o nekakvom CPU throttleu ili nesto tog tipa, ali sam pokusao koristiti ThrottleStop, staviti na High performance, isključiti BD PROCHOT i sve je jednako i dalje. Iskljucio sam i u samom BIOSu CPU Throttling tako da stvarno nemam pojma što bi mogao biti problem.

..

 -zanimljiva logika, antilogika.. tj vidiš visoke temp i umjesto da 'staneš' i riješiš pregrijavanje ti forsiraš strestest i isključuješ throtlanje, upravo suprotno od onog što treba napraviti, stati, počistiti+pasta i tad ako je ok .. ako nije tražiš drugi cpu (kojih ima dovoljno za šaku kuna) ovako rizik da recimo pregoriš (doslovno, rastopiš) ploču-socket..

-ako ti lampica za ulje ili temperaturu mortora auta svijetli crveno, staneš.. ne turiraš. Kako to da na računalu napredniji juzeri rade upravo suprotno nikad mi neće biti jasno..

 

-prije skidanja poklopca jezgre.. (oprezno), ipak provjeriti da nije samo kontakt-prijenos s hladnjakom problem, razmak-odmak, npr puknuta plastika ili mehanizam koji drži ventilator, .. prvo provjeriti da hladnjak radi svoj posao, a to zaključiš prst testom, pipneš, ako je toplina na cpu slična hladnjaku-rebrima tad toplina prelazi na hladnjak i tad je taj dio ok, ako je hladnjak hladniji tad je tu problem ali to ne znači da nije i ispod poklopca jezgre može biti oboje jer se zbog pregrijavanja termopasta ispeče... a visoke temp svinu materijal, plastika-metal.. starenje + uvijanje ploče zbog zatezanja i mase hladnjaka.

+ što god radiš sa starijim dijelovima radi 'nježno' jer starenjem plastika gubi elastičnost, postane krhka-lomljiva..

-lako je nabaviti drugi cpu te generacije jer obično ode matična, pa čuvaj matičnu više nego cpu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Intel i5-4460 problem?

Crveno ti je naznačeno da ti je cpu na 100C. Kako to nisi vidio? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel i5-4460 problem?

Zahvaljujem se svima na prikazu mog debilizma Tek sam nakon poruka vidio da je temperatura 90+. U biti prilikom promjene termalne paste sam skuzio da je 1 pin na hladnjaku otkacen i da nema dobar kontakt s procesorom... Imam više sreće nego pameti pa nisam oštetio sam procesor, sada sve radi savršeno

13 godina
offline
Re: Intel i5-4460 problem?
crorockycro kaže...

Imam više sreće nego pameti pa nisam oštetio sam procesor, sada sve radi savršeno

Intel procesor ako se pregrijava spušta takt ne bi li se zaštitio od oštećenja. Mogao si ga tako koristiti ne znam koliko, ništa se ne bi dogodiloj jer postoji zaštita.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Intel i5-4460 problem?

-važan je happyend, jer intel odavno ima automatiku koja spriječava pregaranje (vrlo uspješno, vs nekadašneg amd-a koji je bio kao šibica) i da je samo previd-otkvačeno, jer često na desetak godina staroj opremi plastika pukne. To nije nešto što većina juzera radi svakodnevno i nemaju 'osjećaj', treba dobro stisnuti da je spoj kvalitetan ali ne slomiti itd. Recimo kao 'test' treba podići računalo držeći hladnjak, neće puknuti, nije par kg problem a ako nije zakvaćeno ili napuknuto tad se odmah osjeti, prije paljenja-pregrijavanja i rizika tj ako treba puknuti bolje da pukne dok to radimo i vidimo-znamo, nego da pukne idući dan u radu..

-dodatna napomena, čišćenje prašine.. ne raditi kompresorom (na benzinskoj..) jer to je prejak pritisak, sve se razleti-rasklima, lemovi popuste, ventilator stvori struju (kao generator-obrnuto).. je brzo čišćenje ali rizično i može dodatno nabiti prašinu pod hladnjak i sl. mjesto gdje upravo to treba očistiti, stvori se mali razmak smeća umjesto prijenosa topline i čiste paste koja takve mikro-razmake riješava.

 

.. kao par uputa za ostale ako naiđu, banalne stvari ali većina s tim ne može imati rutinu-osjećaj jer prosječan juzer koristi računalo 5-10 god.. a majstori često žele brzinu (kompresor)..

 

edit...

Valentin17 kaže...

 

Intel procesor ako se pregrijava spušta takt ne bi li se zaštitio od oštećenja. Mogao si ga tako koristiti ne znam koliko, ništa se ne bi dogodiloj jer postoji zaštita.

 -teoretski.. ali kad juzer čačka poweropcije, ono što štiti, isključuje.. tad može pregoriti, jednako kao da električar čačka osigurače i stavi 'čavel'..

ili, obavi test, pokrene utilse za temperaturu i sl. .. i ipak previdi +100c.. dogodi se i to kao što je u ovom primjeru mada je 'crveno' time i vidljivo.. + neovisno o senzoru-očitavanju, može biti pogrešno, toplina se osjeti, dodir prstom i ako se opečemo tad je previše (ljudsko tijelo podnosi do 72c nakon čega trajno oštećenje ovisno o trajanju izloženosti.. bjalnčevine kao kad pečete-kuhate jaje.. i bolni uzvik koji nas spasi tj opekotina..) :) kao jednostavan prst-test koji ne griješi i ne traži neko posebno znanje ili soft :)) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2022 14:26 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice