Pozdrav! Posjedujem ovu matičnu ploču https://www.asus.com/us/Motherboards/P8B75M_LE/ i na njoj je stari BIOS. U njoj se trenutno nalazi i7 3770k. Zanima me postupak uploadanja BIOSA na nju. Gledao sam Hardware canucks i u principu trebam samo skinuti bios na usb i pri restartu pokrenuti uefi i u njemu naci tool za uprgrade biosa i paziti da struja ne nestane. Kakve mi jos savjete mozete dati? Da li bih na ploči trebao dobiti big improvements ako je recimo Bios na njoj iz 2012 a zadnji je iz 2014 ? Slike maticne su u prilogu da mozda netko baci oko i kaze da mozda nije ta ploča , jer sam nedavno stavljao win 7 i skidao driver za sm bus controler ili nesto takvo i uopce ga nije htio instalirati kaze da nije podrzano. https://imgur.com/a/6Ta6h
Flash BIOS-a sigurnost i koraci
- poruka: 14
- |
- čitano: 1.602
- |
- moderatori:
DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
Skinuo sam zip file i kada ga extractam dobijem cap file, da li to stavim na usb taj cap file i onda u biosu pokrenem to ?
Instalirao sam no kada je pisalo da je sve uspjelo gasila se 4 puta maticna i palila tj reset radila. Kako da provjerim da je sve ok? Sto trebam namjestiti u biosu ?
Instalirao sam no kada je pisalo da je sve uspjelo gasila se 4 puta maticna i palila tj reset radila. Kako da provjerim da je sve ok? Sto trebam namjestiti u biosu ?
Meh. Ako ti se probudila onda je vjerojatno sve u redu...
Sto da namjestis u BIOS-u ?!?! Pa zasto si ju isao flashati ?
Poslije ove verzije biosa izaslo je jos 9 komada pa sam tu najnoviju stavljao. Lik koji je prodavao rekao je da nije nista radio te da je moguce i da ce mi dici sa 3.6 na 3.9 procesor . Da li je lose inace ovako updateati bios?
.. Sto trebam namjestiti u biosu ?
-sve. Umjesto gledanja YT (bez razumijevaja), RTFM. Ako neki pojam nije jasan google. BIOS se podešava prema potrebama, kompatibilnost HW+SW. (OC s tim nema veze).
-poboljšanja? Nikad nije stvar da nešto time dobiješ, samo ispraviš bug ili dodaš opciju. Piše u changelogu za svaku pojedinu reviziju.. (najčešće samo podrška novijeg CPU i RAM, za 99% se može reći da nikad nije nužno flashati BIOS, možda poželjno).
Očito je onda za Ryzen druga priča gdje je bios svaki tjedan dolazio.
Poslije ove verzije biosa izaslo je jos 9 komada pa sam tu najnoviju stavljao. Lik koji je prodavao rekao je da nije nista radio te da je moguce i da ce mi dici sa 3.6 na 3.9 procesor . Da li je lose inace ovako updateati bios?
-naivan? :) naučit ćeš.. nadaj se bez 'cigle' (komada koji možeš baciti u smeće)..
Očito je onda za Ryzen druga priča gdje je bios svaki tjedan dolazio.
- rečenica? .. kakve veze? Naravno, kad je nešto novo, kad ne postoji dan prije, dan poslje je potreban update-biosa.. to je normalan support (kojeg bi 'pristojni' proizvođači međusobno ranije riješili-planirali, ne ovako naglavačke.. to je samo zbog novo-otkrivenih problema, fixovi-bugova koji se kod novih stvari očekuju, suprotno od uobičajenih stabilnih BIOSa na koje možeš zaboraviti, rizik).
Očito je onda za Ryzen druga priča gdje je bios svaki tjedan dolazio.
Problem kod Ryzena nije Ryzen vec sama memorija (prepoznavanje, latencije, brzina...).
.
.
slika 1 . Ne razumijem se dosta u PC ovo je prvi put da sam kupio pc prije sam na poklon dobijao i to amd ovo mi je prvi intel opcenito . Snalazim se tek i učim na vašim odgovorima. Puno toga ima tu sto prvi put vidim uefi je jedan od njih.
-jesi li svjestan mogućih problema-rizika? Pogrešan način, ali ako je tebi prihvatljiv rizik, ok.. sretno :)
kao par hintova-btw, prije nego nešto takvog napraviš-probaš, se informiraš o svemu, ne poslje. Ćorava koka nije poželjna metoda otkrivanja-učenja, statistički ćeš brže doći do problema nego pogoditi sve što je potrebno za normalan-stabilan rad, pogotovo kad kupuješ online/polovno i oslanjaš se na yt klipiće (koji mogu biti slični ali ne moraju imati nikakve veze s tvojom platformom-pc-mbo..).
ili, što je cilj, OC? Naučiti što? .. prvo smisli bar neki cilj, možda tad dođemo do njega.
- RAM se testira memtest86 i sl. (nema veze s OSom-win, ne treba disk itd..)
- memkontroler je dio CPUa
- BIOS je stvar opcija, kompatibilnosti, ciljanog OSa-softwarea pa tako i npr ide-legacy ili ahci mod rada ovise o tome što je cilj, ne onako na ćoravo pa što bude. Jednako za podizanje napona cpu-rama.. ili bilo kakvo prčkanje. Prije moraš znati posljedice-ponašanje-rezultat, zato se prije informiraš, googlaš svaki pojam ako ti nije jasan (npr opcija biosa, čemu služi i sl.).
-u pravilu, dok podešavaš, isprobavaš, testiraš, ili samo mijenjaš komponente-HW, iskljućuješ neke UEFI fičere, kao npr fastboot (važno za HW-detect), može i sve ostalo, može bez diska itd itd.. a ako je cilj imati upotrebljivo računalo, stabilno, tad .. ili što je pitanje? :)
edit: i kad se traži bios, slika koju si stavio, oko PCIex je brand-ASUS, ispod model.. + revizija, 2.00. To sve je važno (oznaka revizije-PCB.. jer su ugl stvari vezane za napon, konkretan HW koji podržavaju, razlika može biti kao s bilo kojom drugom MBO (model-chipset) a može biti isti bios.. flasha se jedino ako sve 100% odgovara nazivu-modelu-reviziji..) + to se ispisuje i u POSTu (paljenje, bios, poruke na ekranu), da bi bilo vidljivo, isključi se prikaz logo-reklame, može se i pauzirati.. piše u manualu pa opet, RTFM.
edit2.:
-generalno pravilo, vrijedi za većinu ali ne 100%.
-ako se neka komponenta mijenja, potrebno-poželjno je reset BIOSa/CLR_CMOS.. naravno, ako ne znaš koje postavke su bile, koje su potrebne, koja je razlika u ponašanju, što je cilj (npr xp-win7-10-linux, multiboot ili hackintosh), ako ne znaš razliku između pojedine opcije, tad ne možeš ni znati što/kako podesiti. Za 90% je dovoljno dobro učitati defautlt-automatika i ne dirati.. i svaki put provjeriti jel sve ostalo radi, npr lako se zbrljavi win-boot. Zato ako se mijenja HW ili flasha BIOS (oboje su jednako bitne stvari, jednak rezultat, pokvareno-pregoreno ili software greška, tek kad je oboje 100% ispravno radi, bez toga ne radi ili se ruši).
-bez OSa, drivera, postavki (i problema s npr gubljenjem aktivacije, zaštita..) bez diska, boota se s odgovarajućih boot-medija/alata kao hirens/ubcd/live.. pa i win-install (tj miniPE), ovisno što imaš. AKo želiš takve stvari raditi, moraš ih prije nabaviti.. kasnije kad gledaš crni ekran je kasno (ako nemaš drugo računalo pri ruci) i upoznati se sa svime, kako se boota, dali uopće boota i ako ne zašto itd.. bez alata (i soft je alat) ne možeš ništa osim zbljaviti, nećeš ni naučiti.. osim da se to ne radi.
edit3.
-sve je važno, svaka oznaka na MBO (osim reklame..) pa tako i npr boja usb porta nije bez razloga bijelo-plavo-žuto-crveno, kao i sata port i brojevi.. dimm utori a-b/1-2 i redosljed.
-fastboot opcija preskače detekciju HWa, znači, mora se isključiti ili se resetira bios kad se mijenja hw ili flasha bios (tad je to automatski-podrazumijevano).
-fastboot može onemogućavati neke druge stvari npr boot s drugog medija, prekakanje opcija.. prebrzo za stisnuti tipku itd. Može ga se uključit ikad je sve napravljeno-gotovo (ali sporedno, jer štedi par sec.). Koje su sve opcije važne, koji redosljed, npr neke uefi opcije su vidljive-nevidljive ili onemogućene izmjene dok ne promjenimo povezano drugu opciju, save&exit i ponovni ulazak u bios.. lančano/preduvijet-povezano.
itd..
Sad kad si već napravio upgrade biosa, logican korak je da na zadnjoj kartici kliknes da se bios podesi na defaultne postavke i nakon toga kliknes na save and exit. Ako tada sve dela, nediraj dalje. 😊