AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.058.223
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Reklo bi se, koliko ljudi toliko cudi/nacina pastanja. Hmm

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Reklo bi se, koliko ljudi toliko cudi/nacina pastanja. Hmm

Kolko ja vidim ovo nije tema o pastama, ili mazanju bilo čega na bilo kaj.Zašto uopče mazat, nadam se da neko ne bu rekel da je ovo dole preskupo.

 

 

https://www.amazon.com/Innovation-Cooling-Graphite-Thermal-Pad/dp/B07CKVW18G

  

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.4.2021 14:16 (rambox).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ajde nek jos netko objasni kak se nanosi tekuci metal i to je onda valjda to.. ili ima jos nesto ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Santana kaže...

ajde nek jos netko objasni kak se nanosi tekuci metal i to je onda valjda to.. ili ima jos nesto ?

 razmažeš ga po citavoj povrsini tekući metal je nesto drugo

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Santana kaže...

ajde nek jos netko objasni kak se nanosi tekuci metal i to je onda valjda to.. ili ima jos nesto ?

I nanijeti manje je uvijek bolje, onda strpljivo razmazivati dok sve ne pokrije.

Inače tekući metal se ne smije koristiti sa alumijskim hladnjacima, samo sa hladnjacima koji imaju bakrenu bazu ili bakrenu bazu presvučenu niklom kako npr. imaju Noctua hladnjaci.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
metallic kaže...

Reklo bi se, koliko ljudi toliko cudi/nacina pastanja. Hmm

Kolko ja vidim ovo nije tema o pastama, ili mazanju bilo čega na bilo kaj.Zašto uopče mazat, nadam se da neko ne bu rekel da je ovo dole preskupo.

 

 

https://www.amazon.com/Innovation-Cooling-Graphite-Thermal-Pad/dp/B07CKVW18G

  

Full je ONtopic, vidio san pastu po tim RYZENIMA.

 

Čuo sam da je bolje kad je pasta gore, nego npr. prašina.

Survivor - eye of the tiger
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
6 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Okrutna tablica.

Survivor - eye of the tiger
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

zaustavite Reuters !!!!

 

(za mlađahnu populaciju - pitajte Gugleta)

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Ja stavim na IHS barem 2-3 zrna rize i onda razmazem cistim prstom. Nikad problem, temperature uvijek odlicne

 Čistim kažeš ?

 

Hehehe

 

Ja se držim iksića koji često ispadne sve samo ne iksić.

 

Sad ozbiljno. 

 

Nema šanse da staviš Noctuu, a da prvo ne uhvatiš jedan zub i tako sjebeš ravnomjernu presuru.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Inače tekući metal se ne smije koristiti sa alumijskim hladnjacima, samo sa hladnjacima koji imaju bakrenu bazu ili bakrenu bazu presvučenu niklom kako npr. imaju Noctua hladnjaci.

 pa zar nisu svi cpu cooleri s bakrenom bazon? i oni vodeni i oni zracni, heatpipe tornjevi ili aluminijski rebrasti radijatori, s balrenom bazom...

 

aaaa. nisam znao.!

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
 

Nema šanse da staviš Noctuu, a da prvo ne uhvatiš jedan zub i tako sjebeš ravnomjernu presuru.

 

Tako je, zato i razmazujem sam

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Daj pliz stavi smile face i opali sliku kad budes slj. put mjenjao.

Survivor - eye of the tiger
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

🤣🤣🤣🤣🤣 tu na forumu čak i od načina nanošenja paste poteče krv u potocima.🤣🤣🤣 Pišurija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.4.2021 9:21 (BOOMboy).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Borba za istinu i hladnije CPU je hvalevrijedna razmjena iskustva.

 

Komunikacija je mozda jedini problem ovdje.

 

Zz

Survivor - eye of the tiger
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Daj pliz stavi smile face i opali sliku kad budes slj. put mjenjao.

 

Ja sam se i previse eksponirao ovdje na forumu. Uostalom, pastu mijenjam izuzetno rijetko (puna tuba NT-H2 stoji pored mene na polici za svaki slucaj)

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma sve okej, nismo se dobro razumili izgleda. Ugodan dan zelim.

Survivor - eye of the tiger
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

Doktor ti je rekao da je naziv poluproizvod korišten isključivo samo za Radeon odjel AMD-a, nađi da sam rekao za druge odjele AMD-a i kupim ti taj Milan.
Ili me nema par dana na forumu pa ti već nedostajem ili želiš za Riotom da kreneš?

I kada pričaš o nečemu znaj o čemu pričaš jer inače trolaš temu. Primjerice pogledaj cijene? AMD postao Intel, pogledaj njihovu izmšljotinju AMD PSB ili kako se zove. Jer taj Top CPU će za 5 godina biti 5 USD na Ricardu (i idalje će da jede zemlju) a ti ga nećeš iz Della-a moći u HP ugraditi itd itd... Uglavnom rekao bih da ti jako nedostajem i da me pratiš kako ovdje tako i na Discordu. Veliko hvala.

A sada da se vratimo na Temu o Ryzenima:

 

Jesam li bio u pravu kada sam prije par tjedana rekao da je CPU godine bez dvojbe 11400F?
Taj tvoj Ryzen 5 1600 je na razini i5-7600 imaš ovdje na služenoj stranici dole uspredu. Ustaloma za 30 USD više dobije Treadripper a na koji đavo češ ga ubosti? Koliko ćeš para potrošiti na memoriju... ispadne te CPU jeftiniji od komada željeza koji se zove Rack.

Bezveze me prozivaš i prosipaš gluposti. Ako sam rekao da me nema ovdje više, poštuj to, uvijek me možeš čuvati u svom srcu 

Uređivano: Tipfeleri.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.4.2021 12:35 (Envy).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

- uspoređuješ 'kruške i jabuke'.. tj epic cpu i misliš da si time jači ako na tvojem cpu piše amd .. riža nije epic.

- ono što ti envy kaže, za 'obične smrtnike', juzere, ono što vidiš-imaš-koristiš u 99% računala su 'obični' cpu, klase 100-200$ (ne s nulom-dvije više + dobavljivost + cijena sustava/namjena). Granična cijena običnih juzera za cpu je recimo 500-1000$/€ dok za gaming, video itd. i dalje 90% performansi ovisi o dako jačem zasebnom gpu koji to radi (dok cpu samo za benčanje inače besmisleno..). Realno, čitavo prosječno gaming računalo košta manje od 1000$/€ ..

 

-klasa do 200€, i5 je ok, ali uz novi i3 4/8 je nepotreban, 50$/€ jeftinije što se može iskoristiti za jaču gpu ili nešto korisno (dok je sam cpu zapravo beskoristan i kad je duplo jači dok cijena ne prati performanse-isplativost) .. tj kao što je prije nešto godina top-cpu bio recimo neki i7 .. danas je isti-jači i3 dok je cijena za nulu niža. I danas je isti stari i7 jak-dobar, no i kad je sve isto, clock-core.. i ostatak računala, tad nova jezgra ima prednost tj ima fičere koje stari nema, npr avx-avx2.. i ako ih app-igra-nešto koristi tad je novi-jači (ista stvar je s gpu, mobitelima, dvbt-prijemnicima itd..) .. tj ovisi što se radi, koje igre-appsi, koji ogl-dx se koristi, dx90c ili 12 .. cuda itd. U tom kontekstu je besmisleno potrošiti na cpu recimo 1000 nečega, kad gpu u toj cijeni to radi x-puta brže-jače-više, jer je specijaliziran hw za takav task dok cpu radi ostatak i (karikirano) može biti slabašni celer tek da radi periferija i sys.. dok glavni task i rezultat u gamingu kao FPS primarno ovisi o gpu .. + ponekad potreban novi fičer kao avx ili bilo koja SIMD instrukcija koja je tad neusporedivo brže-jače nego da se koristi u sfot-cpu modu.

 

-za lakšu usporedbu, isto/slično je novi mobač koji ima chip za npr vide-hevc, glatko playa yt-video, .. isto kao i dvbt2hevc prijemnik za šaku kuna.. dok stari jednostavno to nema, ne može .. a na računalu tad to radi cpu 'ručno' (soft) i time za red veličina slabije rezultate + manje ostaje resursa za ostatak sysa, jer ne radi samo player-igra, nego i disk, anitvirus, ostalo.. + sve ide korz sabirnicu između cpu-rama i time efekt gradske gužve kad stojiš u koloni neovisno imaš li fiću ili ferarija.. tj usko grlo. itd itd..

 

-jel tvoj cpu epic? nije, što tad ima od takve tablice koja (točno) prikazuje usporedbu nečeg što nemaš, ne koristiš niti se o tome za većinu forumaša-juzera priča? .. naprotiv, envy koristi istu tablicu s onim cpu koje 'svi' koristimo, a ta tablica (jednako točna) kaže što? .. tj envy točno kaže, pa ne vidim kako si ga ovim 'argumentom' pobio.. ili smisao.

 

**

edit: .. ili da ne ispadne, funboyevski rat. Ja sam intel-funboy, tj amd je oduvijek bio samo jeftinija alternativa i uz nižu cijenu nešto niže performanse, trajnost i sl.

-ako pogledaš povijest (kao kronologiju, dokaz-argument onom što ću sad natipkati...) uvijek je recimo 'linearno' količina keša (lev 1-2-3 .. pa i RAMa i sve ostalo u nekom računalu neke x-generacije..) zapravo dočaravala 'snagu' .. tj kao što jači auto treba i jače gume/kočnice ili autoput .. da bi pokazao svoju brzinu, jednako tako su keševi izuzetno bitni, tj jednak rezultat da sad složiš najjače moguće računalo i staviš namjerno za test-pokus malo (nedovoljno) RAMa za neku app-task. Rezultat je jednostavno slab, dok sintetika-benč može biti jednak-odličan (što se čak koristi za ekstrem OC pa se stavlja samo jedan modul rama umjesto dual itd..). Jednako tako je s kešom u cpu, kao i širina sabirnice (lako usporedivo s GPU brža-jaća, više rama, jezgara, snage ali zato i širina sabirnice da ta količina može brzo proći inače 'čep'..) a keš je ono što amortizira čep + dubina preemptivnog računanja itd. (dovoljno za laike). Intel je oduvijek upravo zato na jače cpu stavljao više-dovoljno keša. .. a to ima cijenu, tj tranzistori izrezani iz silicijskog wafera su samo tranzistori, što god im odredimo za funkciju, cpu-jezgra, registar, .. ili keš. Karikirano, od iste količine 'cigala' (tranzistora) možemo složiti npr jednu jezgru + puno keša ili dvije jezgre i malo keša.. a s manje tranzistora možemo manje. Fizika + zakoni tržišta na djelu. Problem u povijesti za AMD je što je uvijek bio jeftina alternativa i time nije mogao 'bahato' dijeliti tranzistore tj isplativost/cijena wafera + margina za zaradu i daljnji razvoj. Pa su štedili na kešu da bi bili konkurentni.. i time su bili ok, jeftiniji, zadovoljavajuće, ali uvijek je u top-benč-računalu bio intel-jači, tj kad cijena nije problem.. i to je desetljećima bilo tako... (kao btw, zato je na amdu bilo važnije imati brži ram, manji cas, tj manje ovisnosti o nedovoljno keša..).

-do riže.. tj tek sad su amdovci skužili da takvom poslovnom politikom nikad neće naprijed.. tj vječni drugi. Upravo u riži mijenjaju taj dio, ne samo jezgre (što vidi juzer-laik, naivac) ili clock .. tj za clock je svima jasno da ništa ne znači 2ghz ili 5ghz ako onaj na 2 jednostavno radi brže + problemi napona, hlađenja, sinkornizacije, stabilnosti itd..

-radili su i prije jak-dobar cpu, kao TR/EPIC.. no jednostavno nedovoljne količine za zahtijeve tržišta, nedobavljivi.. za supreračunala itd. druga kategorija, kao osobno vozilo (auto) i kamion-bus..

-tak da nije da ne znaju ili da prije nisu znali, samo druga poslovna politika-taktika.. koju popravljaju s ryzenom, tj ne rade iste greške jer bi s nedovoljno keša bio kao ferari na cesti bez guma ili goriva (ili ćelave gume..).

-pa ako se pogleda, ne samo jezgre, nego keš, .. bit će svima jasnije gdje su performanse i zašto je neki cpu jači-skuplji. Cijena wafera i nanometri-lotografija tj koliko se može izrezati + tržište (za koliko se može prodati).. tj neke stvari mogu biti jeftinije, no proizvođač želi i zaradu.. a u konkurentcij se tad cijena naštimava na istu-sličnu, tj maloprodajna će u 'konzumu' biti ''zaokružena'' na x,99 .. jer to je tako.

-tad se za par kuna/eura razlike ne može govoriti o različitoj cijeni, tj računalo može biti iste cijene u trgovini ili 100kn skuplje.. dok tablice to često 'prikriju' + nije sam cpu nego ostatak, kao primarno mbo-chipset i tad ima smisla uspoređivati 'stvarnu' konačnu cijenu no tad tek nemamo što usporediti, tj više nije kurške-jabuke nego 'sarma'.. i na kraju je jedino važno kako dobro-brzo/stabilno radi i ukupna cijena.

-po tom kriteriju je opet intel 'jači' tj naravno da je naštimao cijenu tako da u toj klasi bude jači, jer ima resurse-marginu.. a to ne znači da je onaj drugi dobar/loš nego je to poslovna moć-utjecaj itd.. pa i politika velesila.

 

sad je riža ok cpu, dobar-jak.. no nema više nižu cijenu.. a tad ne vidim razlog zašto a ili b ili c.. tj što tad kao kupac biram-kupujem, brand ili računalo-performanse? Meni (mada sam intelaš) brand ne znači ništa, osim recimo renomea stabilnost-support (dok mi se politika wintela gadi, no tu nemam izbora.. jednako kao sve ostalo, npr google itd.).

-ako sad kao neutralan idem kupiti računalo, gledat ću ukupno cijenu i performanse unutar nekog cjenovnog ranga koji si mogu priuštiti + radije ću uložiti više u gpu ako mi je to cilj nego i ime kao intel-amd .. a u tom dijelu će vjerojatniji izbor biti nvidia (ne amd-ati.. tj ista/slična priča..).

-npr amd je prije izbacio pciex-4 pa ako je nekome bilo važno i ako ima npr m2.nvme koji može iskoristiti tu propustnost, tad je ta osoba moga s tim razlogom izabrati amd.. ne zato jer je cpu na benču jači, tj isti, jer je ''isti'' tj unutar statističke greške ili mjerljivo samo u benču, ne u reali itd.. S novim serijama cpu+chipset opet je i intel tu pa kupac bira. Tad ću vjerojatno izabrati intel, čisto zbog dosadašnjih iskustava-stabilnosti ili renomea, možda pogriješim, no to nije zato jer navijam za intel nego zato jer gledam svoj interes, novac, rezultat, gušt..  tj ovisi što želim-cilj.

 

-trenutno ne vidim razloga za kupnju jačeg od novog i3 4/8.. + kako se stvari i dalje odvijaju po murphyju, raste broj tranzistora-performanse, za isti iznos-cjienu pa ako je danas neki i7 potreban, korz par godina će isti biti pod oznakom i5 pa i3.. tj renejmaju same oznake lančano, dok se amd i dalje ponaša kao vječni drugi tj označava po legendarnom 'pentium rejtingu' (uspoređuje se s 'glavnim') i koristi takvu oznaku, umjesto da naprosto naprave svoj cpu i nazovu-označe ga kako žele, npr kao apple novi m1. .. nije važan clock, jezgre, nego rezultat + cijena. Apple ne radi grešku koju amd bezbroj puta povijesno ponavlja.. i zato će ostati drugi čak i kad ima jači cpu, jer naprosto nema dovoljno fab-kapaciteta da bi eliminirao glavnog opskrbljivača (a tad ni oemi ne mogu naručiti od amda nešto što nema nego i dalje ostaju partneri s intelom..).

riža, ok za juzere, za samo tržiše.. no više nije jeftin-alternativa. Uspoređivanje ima i nema smisla, tj kako koji benč, tablica tj treba je znati čitati i pitati se što to ekšli meni znači (ne njima.. ili nekom anonimnom forumašu, trgovcu itd..).

-tako averagejoe može danas kupiti i3 za recimo 130$.. + ostatak računala, bit će zadovoljan, ako ništa drugo uštedjet će 50-više za istina nešto jače ali za većinu beskorisno .. osim razlike za za sad nedostupnu novu intel-grafiku.. integruša + diskretna.. koja bi trebala biti ok no za sad je samo papirnati tigar :) .. tj dodatna gpu će imati cijenu i ako je usporediva (najava) s 1050ti, tad sve iznad 200$ je puno-loše .. dok je integruša u cpu ok ali nema dovoljno vrama, sabirnica itd.. tj prednost je zasebne gpu i zato je intel izvlači, jer ne može sve to utrpati u jedan chip s performansama + cijena/isplativost (mada će to možda jednom doći..). Gledati jače i5-i7 koji imaju intel xg grafu je besmisleno s razlikom cijene vs i3 koji za sad nema tu grafu integrušu.. nego staru (jezgra).. tj nakon par mjeseci će doći revizija i današnji i5-i7.. će postati i3, tj tad će za 100$ biti cpu s tom integrušom.. i to bi danas-jučer bilo ok za gaming pa time isplativo za kupnju, no dok to dođe zahtijevi gaminga idu dalje, rezolucije, tranzistori.. tj tad će nova 3050 postait 4050 itd.. i opet će biti x-puta jača i igre-appsi će to koristiiti tj do sad je to bila shablona biznisa pa nema razloga pretpostaviti da nadalje neće biti jednako. (ali nije nemoguće..).

 

-što će mi isti benč tad reći? .. na istoj listi će se taj budući i3-xg ugurati među današnje jače/srednje snage, ali će i dalje diskretna-dodatna gpu biti jača tj ati i nvidia za sad neće nestati, nastavljaju .. pa nema razloga misliti da će za recimo godinu biti drugačije nego danas samo drugi broj serije gpu.. kao i cpu ili ram-ddr4-5.. itd.

-može li ryzen i3 konkurirati cijenom i performansama takvom intelovom i3? .. po benču vidimo za i5, nešto slabije.. tj postoji li 'dokaz' da će korz recimo godinu neki amd-i3 doći recimo 100$ i nuditi performanse recimo današnje 1650s? .. ako hoće, super, ako neće.. hoće li barem biti jeftiniji? .. jer jači nije, tj koji razlog bi netko imao kupiti jednako ili slabije za isti iznos? Tj samo dok intel nije reagirao novom ponudom amd je zvučao dobro, odnosno upravo zato nam je amd potreban jer da ga nema intel nikad ne bi snizio cijene i napravio jače, tj tržište-konkurencija, jedina stvar koja je pozitivna za nas kao korisnike-kupce. Možda za koju godinu svi pređemo na M1.. i zaboravimo intel-amd tranzistoriće, kako su stvari trenutno postavljene (pogotovo cijena M1 i čitavog novog maca) nije nemoguće, tj novac-cijena određuje skoro sve u biznisu, jedino što za sad nitko ne može stvoriti potrebne fabove za štancanje odgovarajuće zamjene-količine intel+amd chipova, pa samo zato neće ni biti takve nagle promjene (i apple ne pokazuje aspiracije za tako nešto..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.4.2021 13:02 (ihush).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

Doktor ti je rekao da je naziv poluproizvod korišten isključivo samo za Radeon odjel AMD-a, nađi da sam rekao za druge odjele AMD-a i kupim ti taj Milan.
Ili me nema par dana na forumu pa ti već nedostajem ili želiš za Riotom da kreneš?

I kada pričaš o nečemu znaj o čemu pričaš jer inače trolaš temu. Primjerice pogledaj cijene? AMD postao Intel, pogledaj njihobvu izmšljotinju AMD PSB ili kako se zove. Jer taj Top CPU će za 5 godina biti 5 USD na Ricardu a ti ga nećeš iz Della-a moći u HP ugraditi itd itd... Uglavnom rekao bih da ti jako nedostajem i da me pratiš kako ovdje tako i na Discordu. Veliko hvala.

A sada da se cratimo na Temu o Ryzenima:

 

Jesam li bio u pravu kada sam prije par tjedana rekao da je CPU godine bez dvojbe 11400F?
Taj tvoj Ryzen 5 1600 je na razini i5-7600 imaš ovdje na služenoj stranici dole uspredu. Ustaloma za 300 USD dobije Treadripper a na koji đavo češ ga ubosti? Koliko ćeš para potrošiti na memoriju... ispadne te CPU jeftiniji od komada željeza koji se zove Rack.

Bezveze me prozivaš i prosipaš gluposti. Ako sam rekao da me nema ovdje više, poštuj to, uvijek me možeš čuvati u svom srcu 

Odlican je taj passmark, po njima je 11400f 40% brzi od 10400f... Seems legit...

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Envy kaže...
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

Doktor ti je rekao da je naziv poluproizvod korišten isključivo samo za Radeon odjel AMD-a, nađi da sam rekao za druge odjele AMD-a i kupim ti taj Milan.
Ili me nema par dana na forumu pa ti već nedostajem ili želiš za Riotom da kreneš?

I kada pričaš o nečemu znaj o čemu pričaš jer inače trolaš temu. Primjerice pogledaj cijene? AMD postao Intel, pogledaj njihobvu izmšljotinju AMD PSB ili kako se zove. Jer taj Top CPU će za 5 godina biti 5 USD na Ricardu a ti ga nećeš iz Della-a moći u HP ugraditi itd itd... Uglavnom rekao bih da ti jako nedostajem i da me pratiš kako ovdje tako i na Discordu. Veliko hvala.

A sada da se cratimo na Temu o Ryzenima:

 

Jesam li bio u pravu kada sam prije par tjedana rekao da je CPU godine bez dvojbe 11400F?
Taj tvoj Ryzen 5 1600 je na razini i5-7600 imaš ovdje na služenoj stranici dole uspredu. Ustaloma za 300 USD dobije Treadripper a na koji đavo češ ga ubosti? Koliko ćeš para potrošiti na memoriju... ispadne te CPU jeftiniji od komada željeza koji se zove Rack.

Bezveze me prozivaš i prosipaš gluposti. Ako sam rekao da me nema ovdje više, poštuj to, uvijek me možeš čuvati u svom srcu 

Odlican je taj passmark, po njima je 11400f 40% brzi od 10400f... Seems legit...

 -index 100,8 vs 83,0 .. nije 40% nego 17%.

-odnosno, jednako 'legit' kao i isti u postu prije s epicom, tj besmisleno uspoređivanje kao i sam benč.. no možda 'druga tema' :)

 

edit: .. ispravak ili što već :) .. ok, gledaš score, 12-vs-17 (cca trećina, ne nategnuto +40%) .. pošto oni imaju neke izmjerne rezultate, mbo+ram+ostatak u nekom vremenu, tad je razlika 'logična' tj stariji chipset+ram (niže brzine) + porpustnost novog je povećana pa na sintetici može biti osjetna razlika, naravno besmisleno ali moguće a ponekad i realno-osjetljivo tj ovisi što se mjeri i koristi, npr ako je nešto s avx-512.. ili transfer rama itd.

-sam npr ram i propustnost cpu može objasniti neki benč-rezultat i možda bi novi benč na novoj platformi pokazao da je i stari cpu isti ili da se upravo dodana instrukcija koristi pa je novi zato jači..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.4.2021 13:26 (ihush).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ihush kaže...
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

- uspoređuješ 'kruške i jabuke'.. tj epic cpu i misliš da si time jači ako na tvojem cpu piše amd .. riža nije epic.

- ono što ti envy kaže, za 'obične smrtnike', juzere, ono što vidiš-imaš-koristiš u 99% računala su 'obični' cpu, klase 100-200$ (ne s nulom-dvije više + dobavljivost + cijena sustava/namjena). Granična cijena običnih juzera za cpu je recimo 500-1000$/€ dok za gaming, video itd. i dalje 90% performansi ovisi o dako jačem zasebnom gpu koji to radi (dok cpu samo za benčanje inače besmisleno..). Realno, čitavo prosječno gaming računalo košta manje od 1000$/€ ..

 

-klasa do 200€, i5 je ok, ali uz novi i3 4/8 je nepotreban, 50$/€ jeftinije što se može iskoristiti za jaču gpu ili nešto korisno (dok je sam cpu zapravo beskoristan i kad je duplo jači dok cijena ne prati performanse-isplativost) .. tj kao što je prije nešto godina top-cpu bio recimo neki i7 .. danas je isti-jači i3 dok je cijena za nulu niža. I danas je isti stari i7 jak-dobar, no i kad je sve isto, clock-core.. i ostatak računala, tad nova jezgra ima prednost tj ima fičere koje stari nema, npr avx-avx2.. i ako ih app-igra-nešto koristi tad je novi-jači (ista stvar je s gpu, mobitelima, dvbt-prijemnicima itd..) .. tj ovisi što se radi, koje igre-appsi, koji ogl-dx se koristi, dx90c ili 12 .. cuda itd. U tom kontekstu je besmisleno potrošiti na cpu recimo 1000 nečega, kad gpu u toj cijeni to radi x-puta brže-jače-više, jer je specijaliziran hw za takav task dok cpu radi ostatak i (karikirano) može biti slabašni celer tek da radi periferija i sys.. dok glavni task i rezultat u gamingu kao FPS primarno ovisi o gpu .. + ponekad potreban novi fičer kao avx ili bilo koja SIMD instrukcija koja je tad neusporedivo brže-jače nego da se koristi u sfot-cpu modu.

 

-za lakšu usporedbu, isto/slično je novi mobač koji ima chip za npr vide-hevc, glatko playa yt-video, .. isto kao i dvbt2hevc prijemnik za šaku kuna.. dok stari jednostavno to nema, ne može .. a na računalu tad to radi cpu 'ručno' (soft) i time za red veličina slabije rezultate + manje ostaje resursa za ostatak sysa, jer ne radi samo player-igra, nego i disk, anitvirus, ostalo.. + sve ide korz sabirnicu između cpu-rama i time efekt gradske gužve kad stojiš u koloni neovisno imaš li fiću ili ferarija.. tj usko grlo. itd itd..

 

-jel tvoj cpu epic? nije, što tad ima od takve tablice koja (točno) prikazuje usporedbu nečeg što nemaš, ne koristiš niti se o tome za većinu forumaša-juzera priča? .. naprotiv, envy koristi istu tablicu s onim cpu koje 'svi' koristimo, a ta tablica (jednako točna) kaže što? .. tj envy točno kaže, pa ne vidim kako si ga ovim 'argumentom' pobio.. ili smisao.

Džaba se trudiš ili boriš protiv vjetrenjača... to je Riotovo pleme kojemu i kada kažeš "ok, napuštam vas jer nema smisla nikakva rasprava daljna" on te proziva. Što bi rekao Miro ignoriši ga i letjet će sa foruma. Ja Ignorišem a on me proziva i to jedan dan me nema zbog ovoga:

 

Sledeća slika ide sa Majicom Bug Future Showa (i nju sam dobio).

Za cvaja997: Bio sam u situaciji (podizanje onog mainframea za švicarsku kompaniju koja se bavi medinskom simulacijom: ovom) kada su ljudi Blanko ček napisali da se složi best value Mainframe pa da vidiš onda kako te oblije hladan znoj - dodlovce. Ljudi vagaju svaki Franak a nije ti na umu ni Intel ni AMD. A imaš iza leđa CGI-ovca koji je radio sa Peter Jacksonom Hobbite, jednog inžinjera Elektrotehnike iz Argentine i jednog super programera iz Ukrajine - svi sa svojim zajhtjevima sa direktorom koji ima ograničen budžet.

Ali džaba ja to tebi pričam kada ti je trolanje jedina stvar + ne poštuješ pravial foruma (riča i Epyc nije isto - u pogrešnoj si temi). Ljudi pričaju o pastama i kako zamjeniti paste i zbog čega se jedna od 8 jezgri drugačije grije... a ti po svom.
 

ansha kaže...
Envy kaže...
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

Doktor ti je rekao da je naziv poluproizvod korišten isključivo samo za Radeon odjel AMD-a, nađi da sam rekao za druge odjele AMD-a i kupim ti taj Milan.
Ili me nema par dana na forumu pa ti već nedostajem ili želiš za Riotom da kreneš?

I kada pričaš o nečemu znaj o čemu pričaš jer inače trolaš temu. Primjerice pogledaj cijene? AMD postao Intel, pogledaj njihobvu izmšljotinju AMD PSB ili kako se zove. Jer taj Top CPU će za 5 godina biti 5 USD na Ricardu a ti ga nećeš iz Della-a moći u HP ugraditi itd itd... Uglavnom rekao bih da ti jako nedostajem i da me pratiš kako ovdje tako i na Discordu. Veliko hvala.

A sada da se cratimo na Temu o Ryzenima:

 

Jesam li bio u pravu kada sam prije par tjedana rekao da je CPU godine bez dvojbe 11400F?
Taj tvoj Ryzen 5 1600 je na razini i5-7600 imaš ovdje na služenoj stranici dole uspredu. Ustaloma za 300 USD dobije Treadripper a na koji đavo češ ga ubosti? Koliko ćeš para potrošiti na memoriju... ispadne te CPU jeftiniji od komada željeza koji se zove Rack.

Bezveze me prozivaš i prosipaš gluposti. Ako sam rekao da me nema ovdje više, poštuj to, uvijek me možeš čuvati u svom srcu 

Odlican je taj passmark, po njima je 11400f 40% brzi od 10400f... Seems legit...

Pa nije moja stranica definitivno a o toj stranici idi About i čitaj.

I za tebe i za cvaja997 poanta je da ja sada iz garaže pišem na Xeonu X5680, dake CPU-om starom 11 godina, čija MSRP na 1000 komada bila tada basnoslovnih 1,666.00 USD a ja ga dobio za 4 Eura ili Franka (nije bitno) i vjeruj mi.. ne možeš ga operetiti još kada imaš 24 GB RAM-a. Možeš 100 Tabova učitati, paralelno dva 4K Youtuba pustiti, + 5 game launčera itd itd... 11 godina 6/12 star CPU!!! Hoću li za toliko ili upola godina dobiti taj Top CPU Milan koji će i dalje simbolično da jede malu djecu? Neću, zbog AMD-ove PSB izmišljotine.

Inače WEPIX je izraz za Workstation Epic ako niste znali. Isti proizvod prepakiran manje više za različite uporabe.

Spustite se na zemlju malo i uhvatite se problema koje imate (pasta, jedna jezgar na +100°C ostale na normalnih 50°C) u regularnoj temi.

I'm out. I molim vas nemojte me prozivati (svaki dan pratim sve što se dešava na IT sceni) nego se držite tema koje vas zanimaju.
PS: ja nemam problema da mi u kućištu bude AMD Ryzen ali njegov poluporoizvod Radeon - neće moći.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ihush kaže...
cvaja997 kaže...

TOP 21. Kako bi Envy  mr. dr. rekao, poluproizvodi.

- uspoređuješ 'kruške i jabuke'.. tj epic cpu i misliš da si time jači ako na tvojem cpu piše amd .. riža nije epic.

...

U kontekstu snage jezgre i cijelog chipleta bi se mogli gledati isto, ali da skratim ... kad će ti Inteli sa vagon cachea da odustanem od R9 i Threadrippera :) ?

 

 

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...

...
Za cvaja997: Bio sam u situaciji (podizanje onog mainframea za švicarsku kompaniju koja se bavi medinskom simulacijom: ovom) kada su ljudi Blanko ček napisali da se složi best value Mainframe pa da vidiš onda kako te oblije hladan znoj - dodlovce. Ljudi vagaju svaki Franak a nije ti na umu ni Intel ni AMD. A imaš iza leđa CGI-ovca koji je radio sa Peter Jacksonom Hobbite, jednog inžinjera Elektrotehnike iz Argentine i jednog super programera iz Ukrajine - svi sa svojim zajhtjevima sa direktorom koji ima ograničen budžet.

 

...
Ali džaba ja to tebi pričam kada ti je trolanje jedina stvar + ne poštuješ pravial foruma (riča i Epyc nije isto - u pogrešnoj si temi). Ljudi pričaju o pastama i kako zamjeniti paste i zbog čega se jedna od 8 jezgri drugačije grije... a ti po svom.

...

Ti koji u istom postu uspiješ nabacati mainframe, Hobbite, hladni znoj i svoj prastari Xeon si se našao nekom docirati o pravilima foruma !? :)

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...
* * *

Ti koji u istom postu uspiješ nabacati mainframe, Hobbite, hladni znoj i svoj prastari Xeon si se našao nekom docirati o pravilima foruma !? :)

 

Da, i to iz par pasusa uspio sam spomenuti i Hobbite i mainframe i Xeon i Ryzen a da ne kršim pravila fopruma a tebi i dalje nije jasno kako?

Ako ti trebam detaljno objasniti samo reci.. ali u PP jer ne želim dalje da trolam što je kolega cvaja počeo već prije 2 stranice. Našao frajer CPU-ove od 7.000 USD a ti da ga podržiš imaš GPU od 100 kuna.

Dakle,
I'm out.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
Mladen kaže...
* * *

Ti koji u istom postu uspiješ nabacati mainframe, Hobbite, hladni znoj i svoj prastari Xeon si se našao nekom docirati o pravilima foruma !? :)

 

Da, i to iz par pasusa uspio sam spomenuti i Hobbite i mainframe i Xeon i Ryzen a da ne kršim pravila fopruma a tebi i dalje nije jasno kako?

Ako ti trebam detaljno objasniti samo reci.. ali u PP jer ne želim dalje da trolam što je kolega cvaja počeo već prije 2 stranice. Našao frajer CPU-ove od 7.000 USD a ti da ga podržiš imaš GPU od 100 kuna.

Dakle,
I'm out.

Pa da opet napišeš nešto tipa "Danas je sasvim dosta 6C/12T CPU u svkaom poslu a plafon bi bio 8C/12T u Desktop/Workstation biznisu." ... ne treba, hvala.

Ako možeš, objasni mi ovo o mom GPU od 100 Kn i koga ja to podržavam ako reagiram na tvoj post ?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...
Envy kaže...
Mladen kaže...
* * *

Ti koji u istom postu uspiješ nabacati mainframe, Hobbite, hladni znoj i svoj prastari Xeon si se našao nekom docirati o pravilima foruma !? :)

 

Da, i to iz par pasusa uspio sam spomenuti i Hobbite i mainframe i Xeon i Ryzen a da ne kršim pravila fopruma a tebi i dalje nije jasno kako?

Ako ti trebam detaljno objasniti samo reci.. ali u PP jer ne želim dalje da trolam što je kolega cvaja počeo već prije 2 stranice. Našao frajer CPU-ove od 7.000 USD a ti da ga podržiš imaš GPU od 100 kuna.

Dakle,
I'm out.

(1) Pa da opet napišeš nešto tipa "Danas je sasvim dosta 6C/12T CPU u svkaom poslu a plafon bi bio 8C/12T u Desktop/Workstation biznisu." ... ne treba, hvala.

(2) Ako možeš, objasni mi ovo o mom GPU od 100 Kn i koga ja to podržavam ako reagiram na tvoj post ?

(1) Da ti nacrtam:

 
 
 
  

Da ti ukratko objasnim: Projekat je u Tuzli sa suradnjom arhitetkonskog ureda iz Beograda.
Uradiš trenutno rješenje i napraviš idealno rjšenje (slika 1) i vizualiziraš ju (slika 2), radovi u toku (slika 3) i radovi (moj dio radova slika 4).
Naplatiš.. Dobro naplatiš.

Sve to je radio Xeon star 11 godina 6/12, vjerujem da bi to današnji Pentium ili Ryzen 1600 pojeo.. Ali meni je svejedno.. jer mi je glavna alatka u radu na računaru bio MX MAster Miš.. to da li se slika vizualizira 15 minuta ili 30 sekundi (na Ryzenu 9) meni je svejedno.-

Kužiš dokle ide spika. Imaju ljudi kojima urade posao.. da li na Celeronu, da li na ThreadRipperu i imaju ljudi koji pričaju o tome. Ako ćeš i moju sliku u ovoj sobi sa mojom facom reci.

I da ako je ovo sve uradio 11 godina star CPU, ja ne znam danas šta bi uradio. Pričati kako je neki CPU bolji (AMD) jer je 5 GB .mkv sastavio za 10 sekundi u .rar a drugi Intelov za 30 sekundi i zaključiti da je AMD blji od Intela je apsurdno. Zašto? Jer mi ništa ne značli a 10 a 30 sekudni.

Je li kontaš ako sam ovdje mogao uzeti dobre pare na 10 godina starom CPU-om sa boljim samo možeš da hipotetiziraš šta bi bilo kad bi bilo. I da mišljenja sam i dalje da je za kućnu uporabu (na kućnu ne mislim igranje CP2077) dovoljan 6/12 narednih pola desetljeća o 8/12 da i ne govorim... i to imaš sada i to se sada dešava.

Je li 11400F 6/12? Jeste. Je li to CPU Godine (moja prognoza). Jeste.

Čiča miča i gotova priča..

(2) Ne pada mi na pamet.

Sve to na 6/12 

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uloge su se zamjenile.Prije dvije godine si mogao uzet solidnu b450 plocu za 100e + r5 2600/3600 200e i imao si stani-pani kombo za 300e dok je Intel i5 9400f (bez HT) tad cak i vise kostao i nije imao featurse...Evo jucer je jedan 9600k otisao za 130e , opet kazem i danas je to vrlo dobar cpu ali opet cemu kupovat kada se vise z390 ploce ne proizvode , kostaju i dalje isto kao i z490 ploce.Onda bolje uzet odmah noviju generaciju.

Danas za 300e ti se vec isplati uzet i5 10400f za 150e i imas b460 plocu za 120e.A mozes uzet i r5 3600 sa b450 isto do 300e.Hocu reci Intel se uozbiljio i nudi isto sto i AMD.Ako gledamo zadnju generaciju Intel je cak i jeftiniji i ne trebas potrosit 4 sata da sve ustimas pa onda na jednom BSOD pa 1 cijeli dan da otklonis taj problem i sta ja znam.Da kucnem u drvo nisam BSOD imao od prvog Aprila.

Bilo je dobro ono vrijeme dok se 2700x mogao piknut za koliko ? (1200Kn ?) da nazalost nema vise jer bi sada isao kao vruce kifle.

Edit:Sta je najbolje ides tu zganjat nekakve b-die,e-die,a-die ramove od 100-150e i molis Boga da te potrefi kao loto-toto jbt ma daj zajebi uzmi one koji ti kul izgledaju i odgovaraju cjenovno da rade na 3000mhz imat ces 5 fpsa manje i dobro ali se nece nista rusit i neces si dlake sa glave cupat sjedeci 3 sata pred Biosom i drkanju po postavkama memorije.(valjda su zato i izmisli onaj 1Usmus Dram calculator).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.4.2021 20:02 (MGloc).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Uloge su se zamjenile.Prije dvije godine si mogao uzet solidnu b450 plocu za 100e + r5 2600/3600 200e i imao si stani-pani kombo za 300e dok je Intel i5 9400f (bez HT) tad cak i vise kostao i nije imao featurse...Evo jucer je jedan 9600k otisao za 130e , opet kazem i danas je to vrlo dobar cpu ali opet cemu kupovat kada se vise z390 ploce ne proizvode , kostaju i dalje isto kao i z490 ploce.Onda bolje uzet odmah noviju generaciju.

Danas za 300e ti se vec isplati uzet i5 10400f za 150e i imas b460 plocu za 120e.A mozes uzet i r5 3600 sa b450 isto do 300e.Hocu reci Intel se uozbiljio i nudi isto sto i AMD.Ako gledamo zadnju generaciju Intel je cak i jeftiniji i ne trebas potrosit 4 sata da sve ustimas pa onda na jednom BSOD pa 1 cijeli dan da otklonis taj problem i sta ja znam.Da kucnem u drvo nisam BSOD imao od prvog Aprila.

Bilo je dobro ono vrijeme dok se 2700x mogao piknut za koliko ? (1200Kn ?) da nazalost nema vise jer bi sada isao kao vruce kifle.

 

 

Ovakvi postovi nam više trebaju a ne CPU Chart o procesorima od 5.000 USD.

Intel se na žalost nije baš toliko uozbiljio nego igra onako kako mu tržište diktira. Intel nije humanitarna organizacija nego teška kapitalistipčka firma. Ono što je dobro za nas jeste što ga AMD malo drma. Ili drugim riječima može da spušta cijene dokle god to nije AMD-u prihvatljivo ili bolje rečeno TSMC-u. Tako da za krajnje juzere sad ćeš na LGA 1700 imati možda čak i tri generacije Core procesora a možda čak Xeon unutar iste ploče... za razliku od AMD-a koji je postao prijašnji Intel.
Isto to radi i Apple. Džaba sve kazne i sve sankcije danas vrijedi 2B sutra će vrijedi jednu nulu više tj. 10B kompanija.

Tko voli nek izvoli što bi rekla stara narodna. Kao informatičar cijenim računare i volio bih da su još skuplji a srećom nisam kao razmažena derišta (ovjde) da si mijenjaju cijelu konfiguraciju svake 2 godine, sa 144Hz monitora sada hoće 360 Hz i (oni savršeno vide razliku).

2 godine
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Non stop se priča o nekim parama, koliko se zaradilo, koliko tko ima, a poprilično sam siguran da takvi nisu zaradili više od 10 kn/maraka, oni koji su najglasniji najmanje imaju. A ako ćemo o cijenama, Epyc procesori su jeftiniji od Xeona, a neusporedivo moćniji. Na desktopu je malo drugačija situacija, ryzeni su skuplji, ali opet dosta moćniji, osobno ne pitam za cijenu ako je najbolje na tržištu, a rezerve ne škodi, kako u ramima, tako u jezgrama itd. Ryzeni su vrh ponude, boljeg nema, i oni koji imaju novaca će kupovati ryzene, oni koji nemaju imaju budžet Intel opciju, za svakog ponešto.

 
1 1 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice