AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.791
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...
Radi out of the box. Samo kaj AMD useri vole prckat jer vidi vraga imaju tu mogucnost na skoro svakoj AM4 ploci. Sta je kome vruce je subjektivno, a ti prema naponu i temp sam zakljuci valja li. PBO je ok za stock, a za manualni OC se gasi, kolko sam skuzio..

 Jel moram peti put napisati, factory defaults MBO, NITI JEDAN klik nisam napravio u BIOS-u, i ako sad stisnem Load Setup defaults, dočeka me isti kaos, isprobao sam, nisam lud ni glup.

 

Na kraju krajeva whatever, htio samo podijeliti iskustvo ako netko uzme ploču istu/sličnu i bude imao iste probleme/slične..

 ne kaze niko da si glup, bas suprotno, slazemo se da je do tvog modela ploce sto imas takvo stanje

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Za seriju 5 ne znam, ali auto postavke za napon na seriji 3 Ryzena su užas kako sam i rekao,a ploča je među boljim b450. kako sam vidio svaka nabija 1.45+ V sa idle temp 60C. Ne znam za tebe, ali meni je to užas, ne treba ni pominjat da usmus koji je samo entuzijasta napravi softver koji to regulira bolje nego od vojske inzinjera u AMDu koji su btw za to masno plaćeni.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:32 (error_666).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nema bajo moj dok to Intel ne pošteli to radi ko singerica. Znači kupiš komp upališ XMP i ćao đaci.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...
Radi out of the box. Samo kaj AMD useri vole prckat jer vidi vraga imaju tu mogucnost na skoro svakoj AM4 ploci. Sta je kome vruce je subjektivno, a ti prema naponu i temp sam zakljuci valja li. PBO je ok za stock, a za manualni OC se gasi, kolko sam skuzio..

 Jel moram peti put napisati, factory defaults MBO, NITI JEDAN klik nisam napravio u BIOS-u, i ako sad stisnem Load Setup defaults, dočeka me isti kaos, isprobao sam, nisam lud ni glup.

 

Na kraju krajeva whatever, htio samo podijeliti iskustvo ako netko uzme ploču istu/sličnu i bude imao iste probleme/slične..

 a jesi stavio thermalnu pastu da je nisi nekim cudom zaboravio

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Nema bajo moj dok to Intel ne pošteli to radi ko singerica. Znači kupiš komp upališ XMP i ćao đaci.

a i kod intela isto zavisi od procesora do procesora

 

9900k mi se vise grijao nego 5800x, u istom kucistu sa istim ventovima i AiO, sa puno manjom voltazom neko Ryzen

 

govorim za rad kada su sve jezgre u pogonu, pri igranju imaju manje vise iste temperature, s razlikom od max 1.28v kod intela i max 1.4v kod ryzena

 

9. generacija je bila bas katastrofa sa temperaturama, cini mi se da je 10. puno bolja u tome pogledu

www.youtube.com/TerabitTV
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...
Radi out of the box. Samo kaj AMD useri vole prckat jer vidi vraga imaju tu mogucnost na skoro svakoj AM4 ploci. Sta je kome vruce je subjektivno, a ti prema naponu i temp sam zakljuci valja li. PBO je ok za stock, a za manualni OC se gasi, kolko sam skuzio..

 Jel moram peti put napisati, factory defaults MBO, NITI JEDAN klik nisam napravio u BIOS-u, i ako sad stisnem Load Setup defaults, dočeka me isti kaos, isprobao sam, nisam lud ni glup.

 

Na kraju krajeva whatever, htio samo podijeliti iskustvo ako netko uzme ploču istu/sličnu i bude imao iste probleme/slične..

 a jesi stavio thermalnu pastu da je nisi nekim cudom zaboravio

 Thermal Grizzly, najbolja koju možeš kupiti, i sklopio sam jako puno računala u 13 godina, radim u PC shopu, nisam bedak :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:39 (ivicask).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ali zašto default napon zar nije bolje samo poštelati i traziti najnizi napon za stock klok.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:42 (dreadmoore).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

tablici koju je 3dfx stavio se da vidjeti da od 100tinjak sveukupno, oko 6-7 njih je imalo idle temperature 50C ili više, doduše sa 5800X al isti vrag. Dakle sličnih slučajeva ima al više su iznimka nego pravilo. Ja osobno nigdje ne primjetim korist od tog turbo boosta tako da većinom gasim MCE i slične turbo gluposti.. neće me spasit parsto MHz veći takt u single threadu, a bezveze napucava napon, i kod AMDa i kod Intela..

ansha: Pomelo te
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Ali zašto default napon zar nije bolje samo poštelati i traziti najnizi napon za stock klok.

 Izgubio sam se o čem sad pričaš?

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

tablici koju je 3dfx stavio se da vidjeti da od 100tinjak sveukupno, oko 6-7 njih je imalo idle temperature 50C ili više, doduše sa 5800X al isti vrag. Dakle sličnih slučajeva ima al više su iznimka nego pravilo. Ja osobno nigdje ne primjetim korist od tog turbo boosta tako da većinom gasim MCE i slične turbo gluposti.. neće me spasit parsto MHz veći takt u single threadu, a bezveze napucava napon, i kod AMDa i kod Intela..

 Pa nisam ni palio nikakav turbo boost ? eh ?

 

I 5800x i 5900x nije baš isti vrag, dodatne 4 jezrge za hladiti,a i inače 5900x je najtopliji od serije, čak i od 5950x doslovno po SVIM testovima koji postoje.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa kažeš da si out of box što se tiče mbo za pastu to je bio sarkazam, sve ti je na default testiraj i trazi najnizi napon za te boost klokove.
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma ja bi tog 5900X na PBO i win power plan balanced pa da vidim kako fercera. Ako je taj PBO po defaultu upaljen kako kaže Mitohondri onda je to loše u 3pm.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:54 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Kaby kaže...

tablici koju je 3dfx stavio se da vidjeti da od 100tinjak sveukupno, oko 6-7 njih je imalo idle temperature 50C ili više, doduše sa 5800X al isti vrag. Dakle sličnih slučajeva ima al više su iznimka nego pravilo. Ja osobno nigdje ne primjetim korist od tog turbo boosta tako da većinom gasim MCE i slične turbo gluposti.. neće me spasit parsto MHz veći takt u single threadu, a bezveze napucava napon, i kod AMDa i kod Intela..

 Pa nisam ni palio nikakav turbo boost ? eh ?

 

I 5800x i 5900x nije baš isti vrag, dodatne 4 jezrge za hladiti,a i inače 5900x je najtopliji od serije, čak i od 5950x doslovno po SVIM testovima koji postoje.

PBO ti je upaljen, kada ti je default BIOS, jer ga stavi na AUTO, tako mi je na Asrocku, Asusu i na Gigabyte, kada napravim load bios defaults

 

kada rucno namjestas bilo sto u biosu, a PBO i dalje ostavis na AUTO upaljen je

 

da si siguran da je PBO iskljucen, moras rucno staviti na disabled

 

kod rucnog OC-a je iskljucen i moras ga staviti na Enabled, za ovo nisam 100% siguran, da li mozda radi i na AUTO, jer kod mene nije to slucaj

 

usput, prvi puta se susrecem sa Gigabyte BIOS-om, i uvjerljivo je najlosiji BIOS, meni osobno, bas mi je onak jadan 

 

 

www.youtube.com/TerabitTV
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:53 (Mitohondri).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
ivicask kaže...
Kaby kaže...

tablici koju je 3dfx stavio se da vidjeti da od 100tinjak sveukupno, oko 6-7 njih je imalo idle temperature 50C ili više, doduše sa 5800X al isti vrag. Dakle sličnih slučajeva ima al više su iznimka nego pravilo. Ja osobno nigdje ne primjetim korist od tog turbo boosta tako da većinom gasim MCE i slične turbo gluposti.. neće me spasit parsto MHz veći takt u single threadu, a bezveze napucava napon, i kod AMDa i kod Intela..

 Pa nisam ni palio nikakav turbo boost ? eh ?

 

I 5800x i 5900x nije baš isti vrag, dodatne 4 jezrge za hladiti,a i inače 5900x je najtopliji od serije, čak i od 5950x doslovno po SVIM testovima koji postoje.

PBO ti je upaljen, kada ti je default BIOS, jer ga stavi na AUTO, tako mi je na Asrocku, Asusu i na Gigabyte, kada napravim load bios defaults

 

kada rucno namjestas bilo sto u biosu, a PBO i dalje ostavis na AUTO upaljen je

 

da si siguran da je PBO iskljucen, moras rucno staviti na disabled

 

kod rucnog OC-a je iskljucen i moras ga staviti na Enabled, za ovo nisam 100% siguran, da li mozda radi i na AUTO, jer kod mene nije to slucaj

 

usput, prvi puta se susrecem sa Gigabyte BIOS-om, i uvjerljivo je najlosiji BIOS, meni osobno, bas mi je onak jadan 

 

 

 Ček šta PBO službeno ne "poništava" jamstvo? Znači po defaultu ljudima ploče poništavaju jamstvo ? :D Nema mi smisla ništa ovo.

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Mitohondri kaže...
ivicask kaže...
Kaby kaže...

tablici koju je 3dfx stavio se da vidjeti da od 100tinjak sveukupno, oko 6-7 njih je imalo idle temperature 50C ili više, doduše sa 5800X al isti vrag. Dakle sličnih slučajeva ima al više su iznimka nego pravilo. Ja osobno nigdje ne primjetim korist od tog turbo boosta tako da većinom gasim MCE i slične turbo gluposti.. neće me spasit parsto MHz veći takt u single threadu, a bezveze napucava napon, i kod AMDa i kod Intela..

 Pa nisam ni palio nikakav turbo boost ? eh ?

 

I 5800x i 5900x nije baš isti vrag, dodatne 4 jezrge za hladiti,a i inače 5900x je najtopliji od serije, čak i od 5950x doslovno po SVIM testovima koji postoje.

PBO ti je upaljen, kada ti je default BIOS, jer ga stavi na AUTO, tako mi je na Asrocku, Asusu i na Gigabyte, kada napravim load bios defaults

 

kada rucno namjestas bilo sto u biosu, a PBO i dalje ostavis na AUTO upaljen je

 

da si siguran da je PBO iskljucen, moras rucno staviti na disabled

 

kod rucnog OC-a je iskljucen i moras ga staviti na Enabled, za ovo nisam 100% siguran, da li mozda radi i na AUTO, jer kod mene nije to slucaj

 

usput, prvi puta se susrecem sa Gigabyte BIOS-om, i uvjerljivo je najlosiji BIOS, meni osobno, bas mi je onak jadan 

 

 

 Ček šta PBO službeno ne "poništava" jamstvo? Znači po defaultu ljudima ploče poništavaju jamstvo ? :D Nema mi smisla ništa ovo.

 

 To je isto kao da kazes da XMP "ponistava jamstvo" procesora, mislim, istina je... zato dosta ljudi sam intel nije priznao jamstvo, jer su koristili xmp.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 22:00 (hahhaajaads).
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

 Pa nisam ni palio nikakav turbo boost ? eh ?

I 5800x i 5900x nije baš isti vrag, dodatne 4 jezrge za hladiti,a i inače 5900x je najtopliji od serije, čak i od 5950x doslovno po SVIM testovima koji postoje.

Turbo boost ti pod default radi, a možda čak i PBO.. a PBO je posebno sranje tako da svakako u biosu to na disabled. 5800X je inače tvornički daleko najvrući jer ima isti TDP kao i 5900X, ali ima duplo manju površinu (logično jer ima samo jedan CCD), dakle doslovno duplo teže je odvući toplinu sa jezgre na IHS pa na cooler.. zato se često po testovima može vidjet da 5900X max opterećen radi na oko 70C a 5800X zna otići i do 90C. 

Ugl. pogasit sve te turbo enhanced gluposti i ručno se ograničit na nekakvih 4.4-4.5GHz 1.25v i to je to. 

ansha: Pomelo te
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

 

 

 Ček šta PBO službeno ne "poništava" jamstvo? Znači po defaultu ljudima ploče poništavaju jamstvo ? :D Nema mi smisla ništa ovo.

 

 naravno da ne, OC ponistava jamstvo PBO ne

 

procesori imaju valjda najmanji RMA rate od svih mogucih proizvoda na svijetu, onak ispod 1%, i to valjda kod onih pacijenata koji imaju smece napajanja, pa im skuri sve zivo u kompu

 

ne znam stvarno sta bi trebao napraviti da skuris procesor

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Onda si mogu mislit kakve su temp na 5600X sa PBO sa onim pašteta look coolerom. Znači 5600X hladnjak obavezno kupit aftermarket.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 22:07 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tako je uvijek bilo, ako radi kad ga ubodes ne treba ti garancija. Ali, i to nije sigurno više, poznanik radi sa hardverom i baš neki dan reče da je imao dosta reklamacija na procesore, i to najviše 3600 i 3700x. Radili i samo odjednom kvrcc? Ko će im znat više,ma samo zarada je njima važna, nema tu "dobrih".
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 22:11 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Ko će im znat više, imao dosta reklamacija na procesore, i to najviše 3600 i 3700x. Radili i samo odjednom kvrcc? 

 Ma bitno je da idu ko kiflice a ima garancija, svima su je uvazili zar ne.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma kaj bi ti uvažili ako se na pinovima vidi da je skuren ajde bok.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

B550 chipset nema automatski podrsku za Zen3 (ryzen 5xxx)? tj ako uzmem neku od B550 maticnih, morat cu flashati najnoviji BIOS na njih prije nego sto ce raditi sa Ryzen 5800X?

 

Trenutno imam 2700X a on nije podrzan na B550 chipsetu, a presao bih na B550 i Ryzen 5800X - i kak sad da updejtam BIOS kad nemam podrzan CPU?

 

Hoce li to napraviti u shopu u kojem kupim maticnu? Doduse nekako sumnjam da manji shopovi (protis, uzi shop, supernet, itd) to rade

 

Ili da pronadjem B550 plocu koja podrzavanja updejt BIOSa bez CPUa..

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 9:39 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

B550 chipset nema automatski podrsku za Zen3 (ryzen 5xxx)? tj ako uzmem neku od B550 maticnih, morat cu flashati najnoviji BIOS na njih prije nego sto ce raditi sa Ryzen 5800X?

 

Trenutno imam 2700X a on nije podrzan na B550 chipsetu, a presao bih na B550 i Ryzen 5800X - i kak sad da updejtam BIOS kad nemam podrzan CPU niti vecina B550 maticnih podrzava BIOS updejt bez CPUa?

 

Hoce li to napraviti u shopu u kojem kupim maticnu? Doduse nekako sumnjam da manji shopovi (protis, uzi shop, supernet, itd) to rade

 Koju točno matičnu B550 kupuješ, standard je da sve nove matične imaju podrušku za Q-Flash Plus (ili ekvivalent) koji podržava upgade biosa preko USB-a bez komponenti računala (samo ti treba matična i PSU)

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

B550 chipset nema automatski podrsku za Zen3 (ryzen 5xxx)? tj ako uzmem neku od B550 maticnih, morat cu flashati najnoviji BIOS na njih prije nego sto ce raditi sa Ryzen 5800X?

 

Trenutno imam 2700X a on nije podrzan na B550 chipsetu, a presao bih na B550 i Ryzen 5800X - i kak sad da updejtam BIOS kad nemam podrzan CPU?

 

Hoce li to napraviti u shopu u kojem kupim maticnu? Doduse nekako sumnjam da manji shopovi (protis, uzi shop, supernet, itd) to rade

 

Ili da pronadjem B550 plocu koja podrzavanja updejt BIOSa bez CPUa..

Velika vecina ima podrsku za Zen3 out of the box i velika vecina ima bios flashback tipkicu. Nece ti to nitko radit za dzabe u ducanu. Ako nekim slucajem neces imat podrsku vrati plocu i kupi je drugdje.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo potpuno druga ploča od moje doma(TUF GAMING X570-PLUS), isto 5900x sa Dark Rock pro4, potpuno isto ko kod mene doma skoro 1.5V u biosu tempratura 54C idle, s time da je full otvoren na stolu i tu je hladnije.Sve stock zadnji bios.Probao sam i staviti PBO na disabled, ništa.

Pa mi sad recite da na stock sve radi dobro bez diranja?

https://photos.app.goo.gl/aQUna3iX9MJGUYaP7

 

I evo lupio offset  i pala temp za DESET STUPNJEVA!


https://photos.app.goo.gl/JeosWDVEFy3wNKkm7

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 9:59 (ivicask).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa jel ti radi? Gasi li ti se komp bez diranja, stock? Jedno je stock napon, a drugo je radi li to normalno komp bez gasenja.

 

To sto si platio 650kn dark rock 4 ne znaci da je svemoguc cooler. Ima puno jeftinijih, mozda i boljih coolera, blize 400-450kn.

 

Uglavnom, spusti malo napon u BIOSu i uzivaj, ne kuzim cemu drama.

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Naravno da ne radi sve na stock bez diranja - nisi stavio XMP 

Apoc
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Pa jel ti radi? Gasi li ti se komp bez diranja, stock? Jedno je stock napon, a drugo je radi li to normalno komp bez gasenja.

 

To sto si platio 650kn dark rock 4 ne znaci da je svemoguc cooler. Ima puno jeftinijih, mozda i boljih coolera, blize 400-450kn.

 

Uglavnom, spusti malo napon u BIOSu i uzivaj, ne kuzim cemu drama.

 To što radi, ne znači da radi dobro, 93C+ i ventovi pizde nije normlano u load sa ovakim coolerom.

 

I poanta je da ljudi tvrde da na stock sve mora raditi, pa eto ne radi i nije normlano da ručno moram drkati po offsetima!

 

Nisam tako voltažu na intel procu 15 godina nikad!

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 10:07 (ivicask).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Apocalypso722 kaže...

Naravno da ne radi sve na stock bez diranja - nisi stavio XMP 

 IMaš na slici XMP ti piše da je stavljen :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 10:07 (ivicask).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

Evo potpuno druga ploča od moje doma(TUF GAMING X570-PLUS), isto 5900x sa Dark Rock pro4, potpuno isto ko kod mene doma skoro 1.5V u biosu tempratura 54C idle, s time da je full otvoren na stolu i tu je hladnije.Sve stock zadnji bios.Probao sam i staviti PBO na disabled, ništa.

Pa mi sad recite da na stock sve radi dobro bez diranja?

https://photos.app.goo.gl/aQUna3iX9MJGUYaP7

 

I evo lupio offset  i pala temp za DESET STUPNJEVA!


https://photos.app.goo.gl/JeosWDVEFy3wNKkm7

Tek u Windows  ti obara clockove i napon preme loadu u biosu je sve konstantno napon i clockovi šta očekuješ. Nerazumijem poentu.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice