AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.685
|
čitano: 534.400
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 14:03 (segregator).
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 Uopće me ne interesira odnosno neda mi se tražiti, meni je za hevc 1080p dovoljno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 14:18 (notloB).
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 evo

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Timo kaže...
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 evo

 

Taj Intel ima 24 CU, a Ryzen ima 2

A i quicksync na Intel iGPU-ima garant pomaže kod tog rezultata

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 15:21 (segregator).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
notloB kaže...
Koju namjenu imaju dva najslabija apua? okljaštenu grafiku srezane pcie stazice, nemaju npu... jednom riječju nisu ni za šta, odnosno uopće ne vidim gdje bih ih metnuo, možda u kakav mini pc uz televizor, ne znam, u kasu možda, nekakav uredski pc, ne valja igračima, ne valja za storage... btw, čemu ukidanje pcie gen. 5? gpu + cpu = apu, to što govoriš nije točno iGPU dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

Ryzen 7000 2CU iGPU, on je vrlo koristan jer bilo koji proc moš iskoristit za HTPC komp bez grafe ili poslovni komp.To se ne može reči za bilo koji stari klasičan Desktop AMD procesor serije 1000/2000/3000/5000, jer oni eto znamo nemaju iGPU.

 

Ako proc ima iGPU=hadverski video dekoder!To je taj paket, jedno bez drugoga ne ide na bilo kojem modernom procesoru.

 

Tu je i hardverski encoder/decoder, jer svaki AMD APU G serije ima hardverski video dekoder=video obrada ili debelo ubrzavanje export videa.

 

 

 

Vezano za zeleno, vrlo štedljivi HTPC PC kaj drugo dakle R5 8500G. Ak hočeš moš ga kasnije bez frke uparit sa grafom kao RX 7600XT, realno nema tu nikakvih problema.

 

Ako gledamo tablicu dakle CPU potrošnja Blender, R5 8500G gotovo sigurno bio bi na prvom mjestu kao najštedljjiviji proc.Ryzen 8000G je očito vrlo efikasan i štedljiv, i to na ozbiljnim CPU poslovima kao primjer poznatog Blendera.

 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 17:28 (rambox).
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Ak hočeš moš ga kasnije bez frke uparit sa grafom kao RX 7600XT, realno nema tu nikakvih problema.

I što? Da ionako okljaštenu gen4x8 grafu spojim na još okljaštenijih gen4x4 i da mi ssd radi na 4x2? Čemu toliko malo pcie stazica i još okljašteni igpu dio apua, da su barem metnuli puni igpu kao u 8700g pa bi 8500g i imao nekog smisla za igrače, ovako nema nikakvog.

 

HTPC može ali spominjati diskretnu grafičku uz ovaj apu je smiješno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 16:06 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Asrock je nedavno predstavio AM5 verzije DeskMeet X600 i DeskMini X600 te na kraju Jupiter X600.

 

https://www.tomshardware.com/desktops/mini-pcs/asrock-launches-new-mini-pcs-for-amds-latest-ryzen-cpus

 

https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMeet%20X600%20Series/index.asp?cat=Memory#Specification

 

 

 

Sasvim očekivano, da je Asrock prvi odradio svoje lansiranje prije službenog lansiranja Ryzen 8000G serije.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 13:53 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Asrock je nedavno predstavio AM5 verzije DeskMeet X600 i DeskMini X600 te na kraju Jupiter X600.

 

https://www.tomshardware.com/desktops/mini-pcs/asrock-launches-new-mini-pcs-for-amds-latest-ryzen-cpus

 

https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMeet%20X600%20Series/index.asp?cat=Memory#Specification

 

 

 

Sasvim očekivano, da je Asrock prvi odradio svoje lansiranje prije službenog lansiranja Ryzen 8000G serije.

 

 

 

Kućišta od litre i dvije i onda se ljudi pitaju zašto nema PCI-E 5.0 SSD da ga bolje zagriju, ili 16 stazica za GPU

koji ne stane ni u 5 puta veće kućište

 

A i zaboravljaju da se i ploču nešto pita

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 15:14 (segregator).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

A recimo da je to nekakav test, čova odradio R5 8500G iGPU Live gejming seansu od preko dva sata!Testirane su četri igrice, i da vjerovali ili ne koristil je samo jedan keks/single chanell 16GB DDR5 5200mhz memorije.Človek je malo pošandrcal, ipak je takva memorijska kombinacija debeli ne za iGPU gejming.Ali nebitno, ima i ovak sasvim dost FPS-a na očito 1080p low postavkama.

 

 

 

 

Zanimljivije je vidit kako se ponaša Zen4+Zen4c CPU kombinacija u iGPU gejmingu.Vidimo sedam stavki, a znamo da proc ima šest CPU jezgri.Žuto označeno je vjerojatno nekakva prosječna CPU frekvencija ili nekaj slično.

 

Zeleno označeno su dvije Zen4 CPU jezgre. Vidimo da udaraju na 4.9, i to u situaciji kad je proc manje opterečen(druga fotka)ili kad određena igrica intezivno koristi samo par CPU jezgri.Stare igrice često intezivno koriste samo jednu ili dvije CPU jezgre.Prema AMD tehnikalijama, R5 8500G Zen4 procesor Max Boost ide do ili up to 5.0ghz.

 

Zen4c, vidimo da četri CPU jezgre u iGPU gejmingu nikad ne idu više od 3.7ghz.Prva fotka, vidimo da je tu procesor bio malo više opterečen.

 

 
 

Sasvim logično, da je tu u kombinaciji posebna grafa opet bi CPU kombinacija radila na isti način.Zen4c nije niti dizajniran da kuca na znatno višim CPU frekvencijama.

 

 

 

Ovo je več znatno preciznija iGPU gejming usporedba, uz korištenje brže 6000mhz DDR5 memorije.

 

- večinom 1080p low postavke+FSR điđebiđe, za detalje eto preciznije pogledati video

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 22:19 (rambox).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vrlo zanimljiva gejming iGPU usporedba, nisam baš očekival da mali R5 8500G/4CU RDNA3 iGPU izgura tolko više FPS-a.Ali kad se sve izvaže, ipak je to manje više očekivano. Korištena DDR5 memorija ima znatno veču memorijsku propusnost, i da treba opet naglasit 2800mhz je fakat vrlo visoka iGPU frekvencija.

 

Ryzen 8000G serija, testirano sa 32gb DDR5 6000mhz

 

Ryzen 5000G serija, testirano sa 32gb DDR4 3200mhz

 

R5 8500G vs R5 5600G(Vega 7CU iGPU na 1900mhz)izgura minimalno 10 pa do 20FPS-a više na viđenim postavkama.

 

 

U viđenim primjerima ili postavkama, R5 8500G brži je i od R7 5700G ili 8CU Vega iGPU.Treba napomenut, stara Vega nema određene nove GPU điđebiđe pa zato tolko potone u određenim igricama.

 

 

Za kraj izdvojeno samo najeftiniji R5 8500G, testiran na čak trideset raznih igrica.

 

 

DDR5 6000mhz nije skup, eto jedan primjer sa čak nešto nižim CL36 latencijama u odnosu na model iz Jubitu testa. Realno u praksi, za sirotinjski iGPU gejming sasvim je dosta i 16GB DDR5 memorije.

 

https://www.protis.hr/products/details/kingston-dram-16gb-6000mts-ddr5-cl36-dimm-kit-of-2-fury-beast-black-expo-ean-740617331721-kf560c36bbek216/214324

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.2.2024 18:48 (rambox).
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

To će biti dobro za godinu dana u jeftinim laptopima.

 

Ovako na Desktopu i nije neka sreća, jer su toliko okljaštrili Ryzene 5 i 3 u usporedbi sa Ryzenom 7.

 

            Number of Pipelines & frequency

Radeon 780M 768 @ 1.5 - 3 GHz
Radeon 760M 512 @ 1.5 - 2.8 GHz
Radeon 740M 256 @ 1.5 - 2.5 GHz

 

Dakle Ryzen 3 ima doslovno 1/3 pipelinea od 7-ce.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
EricCartman kaže...

To će biti dobro za godinu dana u jeftinim laptopima.

 

Ovako na Desktopu i nije neka sreća, jer su toliko okljaštrili Ryzene 5 8500G i Ryzen 3 8300G u usporedbi sa Ryzenom 7.

 

            Number of Pipelines & frequency

Radeon 780M 768 @ 1.5 - 3 GHz
Radeon 760M 512 @ 1.5 - 2.8 GHz
Radeon 740M 256 @ 1.5 - 2.5 GHz

 

Dakle Ryzen 3 ima doslovno 1/3 pipelinea od 7-ce.

Kaj ti nisi zadovoljan, da je na iGPU gejmingu R5 8500G brži čak i od starog R7 5700G? Vidim po internetu da su ljudi malo iznenađeni, ali realno tu i nema iznenađenja.

 

Žuto je čisti Mobile SoC, i još ajmo reč manja brača 8000 serije dizajnirani/zamišljeni da ne idu uz posebne grafe.

 

Nema tu problema, R5 8500G je vrlo štedljivi HTPC APU+lagani i sasvim ugodan iGPU gejming.Ja bi ga rado ubuduče ubacio(ne zbog iGPU gejminga)u svoj komp, ali nemrem nikak jer nije isti socket fučkaj ga sad.

 

Nisi valjda zaboravil, da R5 8500G i Ryzen 8600G nisu isti SoC-ovi/procovi ili ne spadaju u istu seriju procesora?

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=52&jumpto=6715979&sort=asc&view=flat

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 16:14 (rambox).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Da li je normalno da CCD i package budu toliko topliji nego najtopliji core?!

 Maksimalne temperature sa slike su zabeležene pri relativno slabom opterećenju, Death Stranding sa Vsyncom na 75ps. Ako je opterećenje veće, recimo Cinebench, onda se razlika smanji, ali je i dalje CCD najvreliji (recimo da on bude do 82°C, a coreovi do 77°C). U pitanju su Ryzen 5 7500F i DeepCool AG400.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Meni to sve djeluje normalno. Nemaš brige.

2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Ivan(4) kaže...

Da li je normalno da CCD i package budu toliko topliji nego najtopliji core?!

 

 Maksimalne temperature sa slike su zabeležene pri relativno slabom opterećenju, Death Stranding sa Vsyncom na 75ps. Ako je opterećenje veće, recimo Cinebench, onda se razlika smanji, ali je i dalje CCD najvreliji (recimo da on bude do 82°C, a coreovi do 77°C). U pitanju su Ryzen 5 7500F i DeepCool AG400.

 Slično je i kod mene, dolje tempe pri neznatnom opterećenju, bg3...

Koliko čujem kod AMDa su senzori postavljeni random po jezgrama a ne gdje bi se očekivao neki hotspot pa onda na ccdu dobiješ valjda najvišu vrijednost koju dosegne pojedina jezgra, ne znam, tako si nekako objašnjavam, trebalo bi proučiti po internetima.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.3.2024 10:22 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Protis ekipa je zaboravila smjestit 8000G seriju pod AM5 socket, pa za sad i dalje vise u zraku.

 

https://www.protis.hr/products/index/procesori/87?page=2&filter=ceLQA4ADcAfAB-AHwAMQAxADAAOQAxADUAfAB-AHwAQQBNAEQAfAB-AHwAUAByAG8AaQB6AHYAbwARAWEADQE=

 

200eura za R5 8500G, i 250eura za 8600G box pakovanje.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vrlo zanimljiva sitnica,ali i to je očekivano da izvorno "monolitni Mobilni Zen 4 procesori" opet imaju znatno bolji memorijski kontroler.

 

 

 

Ne bi Gskill prezentiral takvu kombinaciju, da ddr5 memorija na takvim brzinama ne radi bez ikakvih problema u kombinaciji sa R5 8500G.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.6.2024 14:23 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Pozdrav ekipa!

Evo mene uskoro u ovom taboru 

 

7800X3D, matična ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI

Koliko vidim, ovo je jedna od najboljih B650 ploča, i čim više čitam reviewe, čini se da sam dobro odabrao.

Pitao sam u temi preporuka, i matična je jedna od stavki koja mi nije bila dostupna, pa sam je na preporuku promijenio u ovu.

 

E sad, moje pitanje. Kupio sam tri M.2 SSDa, brz 1TB za Windowse i programe. Dva malo sporija 2TB za igre/multimediju i torrente/sve ostalo.

 

Problem: u staroj konfiguraciji imam još jedan WD Blue 2TB, a ploča podržava 4 komada M.2.

Ali:

 

M.2_3 dijeli propusnost s PCIE x 16

 

Pitanje: Izgubiti 2TB prostora, ili izgubiti brzinu grafičke?

Nvidia 4080, monitor 1440p ultrawide, 175 HZ. Hoće li se vijdeti razlika??

 

Hvala unaprijed!

Steam and EA: CyberDemonVZ
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ili kupit PCI-E karticu za m.2 drive i imaš sve? 

13 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Odlicna ploca, imam ekvivalentnu B450, jedino sam ju ja platio 1000 kn a sad je 2500+ 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 21:44 (Minneyar).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
itomic009 kaže...

Ili kupit PCI-E karticu za m.2 drive i imaš sve? 

 Aaaa, cool, coool! Sviđa mi se ideja! 

Ali, ne dijele i pci-e portovi isti lane, pa će opet glavna Gpu raditi na 8x?

Steam and EA: CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
CyberDemonVZ kaže...
itomic009 kaže...

Ili kupit PCI-E karticu za m.2 drive i imaš sve? 

 Aaaa, cool, coool! Sviđa mi se ideja! 

Ali, ne dijele i pci-e portovi isti lane, pa će opet glavna Gpu raditi na 8x?

 Znaci na RTX 4080 ti ne igra nikakvu razliku... cak i RTX 4090 je 98% iskoristena na PCI-E 4.0 8x ... Dakle realno nebitno... Link

 

Al ja bih na tvom mjestu svejedno imao fetish i vjerojatno ne koristio taj zadnji SSD :P

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

I ja mislim da će tako biti

 

Ako mi i nestane prostora, lako ubacim sata ssd.

 

Thanks

Steam and EA: CyberDemonVZ
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
CyberDemonVZ kaže...
itomic009 kaže...

Ili kupit PCI-E karticu za m.2 drive i imaš sve? 

 Aaaa, cool, coool! Sviđa mi se ideja! 

Ali, ne dijele i pci-e portovi isti lane, pa će opet glavna Gpu raditi na 8x?

 Posljednji pcie utor (najniže na ploči) pcie v4.0 x4 ne dijeli resurse ni sa čim i tu slobodno možeš metnuti koju karticu želiš uključujući onu za m.2 drive i bez ikakvih restrikcija možeš tu imati četvrti disk, dakle sve ostalo će ti raditi po punim speckama uključujući grafičku x16. Pcie slot iznad njega odnosno onaj u sredini je pcie v5.0 x4 i on dijeli resurse s prvim pcie v5.0 x16 slotom pa kad u njega nešto ubodeš imaš konfiguraciju x8, x4 za prva dva pcie slota, btw. imam istu ploču...

 

Dakle, prvi i drugi pcie slot te m.2 koji se nalazi između drugog i trećeg pcie slota dijele resurse, ukoliko ubaciš uređaj u drugi pcie slot ili u navedeni m.2 prvi pcie će ti pasti na x8, ukoliko je ispunjeno svo troje navedeno konfiguracija će ti također izgledati x8, x4, x4. Treći pcie slot (onaj najniže na ploči) je potpuno slobodan i kako sam rekao ne dijeli resurse.

 

Fyi. Svi V5.0 slotovi i m.2 su spojeni direktno na procesor dok su V4.0 slotovi i m.2 spojeni na čipset, jadini od V5.0 utora na ploči bilo pcie ili m.2 koji ne dijeli resurse je prvi m.2 dok niti jedan V4.0 uređaj neće dijeliti resurse, dakle posljednji treći pcie slot i tri m.2 ne dijele resurse, uređaji u njima radit će uvijek punom brzinom.

CyberDemonVZ kaže...

Ako mi i nestane prostora, lako ubacim sata ssd.

 Nažalost (ili na radost) kako bi dobio uz ograničenje platforme čak 3 nvme uređaja, grafičku i dodatni pcie uređaj koji će raditi na punoj brzini asus je negdje morao rezati a rezao je sata uređaje kojima je dodijelio samo dva sata kanala na četiri fizička utora odnosno uređaja koji su spojeni tako da jedan sata kanal sharaju dva uređaja i to cijelo vrijeme nezavisno od toga koliko fizičkih uređaja imaš uključeno jedan ili svo četvero, praktički će ti uređaj raditi na pola sata brzine, moja preporuka za ovu ploču je ne kupovati sata diskovlje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.7.2024 14:18 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

kupi si jedan ssd>usb adapter i koristi kao vanjski disk kao backup. kosta manje od 10e

https://www.amazon.de/dp/B07F7WDZGT?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Gemmy kaže...

kupi si jedan ssd>usb adapter i koristi kao vanjski disk kao backup. kosta manje od 10e

https://www.amazon.de/dp/B07F7WDZGT?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

 Znaš, ovo uzimam odmah, već odavno je u planu!

Thanks!!

 

Hvala ostatku ekipa, provjerim za najdonji pcie, ako je istina, onda sam sve probleme rješio! Hvala

Steam and EA: CyberDemonVZ
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
CyberDemonVZ kaže...

 

Hvala ostatku ekipa, provjerim za najdonji pcie, ako je istina, onda sam sve probleme rješio! Hvala

 To ti je 100% nedijeljeni slot, čak ima i thunderbolt USB4 header namijenjen priključku dodatne asusove thunderbolt kartice ukoliko se želi dokupiti upravo za taj slot.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.7.2024 17:49 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Kad se sve pregleda, da očekivano da se rezultati R5 8500G testiranja ili zaključci ipak poklapaju Linux vs Windows.

 

https://www.phoronix.com/review/amd-ryzen-5-8500g/13

 

"The Zen 4C cores proved very capable for a variety of workloads. From my benchmarking of Bergamo and Siena on the EPYC side I've already shown that Zen 4C can do great in dense configurations, but it was fascinating to see the power efficiency in the low-end desktop space...With Zen 4C having the same ISA as Zen 4 and very capable, it's a stark difference from the Intel P vs. E core hybrid scheme.

 

The Ryzen 5 8500G was showing to deliver performance far surpassing Intel's competition for AVX-512 workloads like OpenVINO and other AI workloads and more. With the Ryzen 5 8500G often consuming around ~50 Watts under load, it was deliver excellent performance per Watt too.The Ryzen 5 8500G results for these diverse workloads really makes me want to see an all "C" core desktop processor and/or some similar low-power server/embedded parts."

 

Zaključak Linux testa iz prvog mjeseca ove godine, potrošnja=performanse zeleno je na vrhu kao najštedljiviji testirani procesor.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-8500g/28.html

 

Vezano za test na Windowsima, pa ja se ne sječam da sam ikad ranije vidio ovo plavo podebljano na fotki.

 

Zeleno je još i zanimljivije, ili znatno brži boot time na Ryzen 8000G seriji procova. Dakle 8000G serija vs Ryzen 7000, za to prvi puta čujem fučkaj ga sad.Kako i zašto zbog čega, pa eto zato jer je zeleno čisti Monolitni proc ili nema IOD pa nema sitnih problema sa latencijama.

 

"An interesting discovery of this review is that boot times using Phoenix 2 are MUCH faster, there's maybe a second or two spent on memory training and the whole POST process runs just as fast as on AM4 or Intel—a huge improvement. This confirms that the problem is not DDR5 on AMD AM5, but the memory controller inside the IO die (which isn't used by Phoenix 2)"

 

Žuto je sasvim očekivano za AMD Zen4+Zen4c vrlo uspješnu kombinaciju.

 

 

 

Application Performance


"With this review we're introducing our new 2024 CPU Test Suite, which runs the newest versions of our apps and includes new workloads, mostly for AI-related tasks, which are becoming more and more important every day. Averaged over these 49 tests, the Ryzen 5 8500G offers performance roughly matching the higher positioned Ryzen 7 5700G. It's also able to outperform the Intel 12400F by a small margin—a very important win. AMD's AM5 Ryzen 7000 "Raphael" CPUs are considerably faster though, the Ryzen 5 7600 is 20% faster in applications. Compared to older Socket AM4 processors, the Ryzen 5 8500G sits roughly between the Ryzen 5 5600X and the Ryzen 7 5700X. Overall, this is very respectable performance, especially for such an affordable processor that's targeted at lighter tasks like office, productivity and internet browsing.

 

Power Consumption


"The Phoenix 2 chip design used on the Ryzen 5 8500G was originally designed for thin and light laptops where energy-efficient operation is one of the most important capabilities. On top of that, AMD is fabricating their chip using TSMC's 4 nanometer node and it's a monolithic design, which further helps with power usage, because there's no IO die that's off-silicon that you need to push data over long distances, which is an energy-hungry task. The result is that Ryzen 5 8500G is the most power-efficient processor we've ever tested—by a big margin in many tests. Even when loaded with demanding tasks its power usage will stay at under 40 W, gaming with a discrete GPU is actually closer to just 20 W. Gaming with integrated GPU reaches between 20 and 40 W, depending on the game. Very impressive numbers, only the Intel 12100F can get somewhat close to these results and everything else is much higher. For our 2024 Test Suite upgrade we've added full system idle power measurements, which are very important, because many PCs spend most of their life in that state. Here the 8500G sits roughly in the middle of the pack with 64 W, which is just a few W more than competing Intel setups, but considerably lower than the "big" Ryzen 7000 CPUs, which reach around 80 W, because they have to power the IO die as well."

 

Sve ostalo znamo od ranije, radi PCie 4X ograničenja "baš i nije namjenjen za gejming sa posebnom grafom."

 

Ipak je to izvorno Mobilni procesor prebačen na Desktop. Na kraju ono najbitnije, iGPU performanse u gejmingu ispale su bolje od očekivanja=više FPS-a čak i od R7 5700G.

 

Idealno rješenje za HTPC komp niske potrošnje, ili za poslovni PC koji itekako može odradit dosta ozbiljnog posla.

 

Bilo bi zanimljivo na AM5 Desktopu vidit ovaku kombinaciju, s obzirom da je zeleno samo 2 x Zen4 + 4 x Zen4c.

 

4 x Zen4 + 4 x Zen4c, ili u praksi klasika 8/16 CPU

 

4 x Zen5 + 4 x Zen5c, ili u praksi klasika 8/16 CPU

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.10.2024 15:44 (rambox).
Moj PC  
2 0 hvala 3
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Mindfactory brojke za prošli tjedan, ili očekivano da se R7 7800X3D prodaje kao šašav!

 

https://x.com/TechEpiphanyYT/status/1820530868345319658

 

  

Kompletna Ryzen 7000 serija vrlo dobro se prodaje. Intel je tamo negdje na dnu, u zbrci sa naponima ili polumrtav+naklokan i nabijen na 6ghz.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.8.2024 14:55 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

odlucio i ja prec na am5 s 5600x. skok ce biti mizernih 10ak, % ali barem cu imat nadu u buducnost (neki buduci x3d model), i odgoditi bolest upgraditisa na par mjeseci

 

 

 

7500f

b650 msi tomahawk wifi

ddr 5 6000 cl30 expo

 

ako prodam stari proc+mbo+ram ce me ispast 300e upgrade, ali mozda cu zadrzat za drugu konfu...

Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice