Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.716
|
čitano: 13.072.361
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Kolege moze jedan gamer izmedu 4 i 5 tisuca ? :) 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
athlon64 kaže...

Kolege moze jedan gamer izmedu 4 i 5 tisuca ? :) 

Acer v3-772g i Lenovo z50-70 ak oces vise prenosivu opciju, sa manjim ekranom, ali FHD rezolucije. Acer je sitno jaci za igre. Rezultate grafi gledaj na notebookcheck i pazi da pritom gledas s kojim su procesorima testirane grafe tako da klikces na brojeve fps-eva. Za naslove koji te tocno zanimaju gledaj game-debate stranicu, napises neku igru tamo, upises specifikacije koje ima acer i gledas koliko % je u toj igri iskoristena grafa, procesor i rami i onda to usporedis sa lenovom.

Obadva laptopa su dobre izrade, za acera imas review na notebookchecku, a lenovo kako je noviji nema jos nekog postenog reviewa. To su ti opcije za vise manje fluidno igranje novih igara na medium settings.

 

Ak se odlucis na Lenova, mozda mozes proc i jeftinije (nabava), ali prvo provjeri ovaj post i malo sto se tamo pisalo.

Ak ce bit dodatnih pitanja slobodno pitaj.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
CroNk3r kaže...

Pozdrav, 

 

zanima me dal ima sta bolje od:

http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=254_199&products_id=15029

za 4k kuna +-100/200kn

Laptop cu koristiti za faks, tu i tamo pokoja igra, film.

Ak te ne brine sto mozes pristupiti samo hard disku i ramima ispod poklopca onda je cist okej laptop i dosta solidan i za igre, pogotovo za tu cijenu. Ak te malo manje briga procesorska ekrana, a zelis FHD rezu primjetio sam da ima isti Asus ovako.

Ak zelis bolju pristupacnost komponentama imas sa gotovo identicnim specifikacijama Lenovo z50-70 Taj vjerojatno ne dolazi sa FHD rezom, jos je upitna ta informacija. Dolazi u bijeloj boji, a dio oko tipkovnice je siv, ak te to brine sta.. 2gb rama manje u odnosu na asusa, ali 0.1Ghz jaci proc i tih 0.1Ghz prelama malo performanse nekim cudom: klik Mene malo cude ti rezultati s obzirom da se radi samo o 0.1Ghz razlike, al sta je tu je.. Neces to osjetit nist posebno u velikoj vecini zadataka. Ono sto razdvaja ovaj model od Asusa je daleko bolja pristupacnost komponentama kao sto rekoh (mozes ocistit ventilator, prasinu bez problema). Za razlike u kvalitetama TN matrica ekrana nebih znao reci i ak ce biti dvojba onda preporucujem pogledati laptope u ducanima koji ih drze sa windowsima.

Ima jos jedna stvar ovdje: Dell 5547 isto sa izvrsnom izradom kao i kod Lenova. 3 god jamstva imas s ovim laptopom, ali prvenstveno nesto slabiju zasebnu grafu od 840m (gledaj notebookcheck, radi se o rebrand 8750m grafici). Ima isto 4gb rama kao Lenovo, ali 500gb hard prostora.

 

Sva 3 laptopa su tanka i moderna i pripadaju najnovijim linijama tih brandova. Ono sto ih sve veze je stedljivi i5 koji ne bjezi nimalo puno u performansama od nestedljivog i5-4200m (pogotovo i5-4210u), a omogucuje 2.3 puta dulje trajanje baterije sto kazem iz iskustva jer sam imam i5-4200U proc u laptopu. Znaci sa tom potrosnjom od 15W slobodno mozes ocekivati rad od 5-6-7h dok je laptop istekan, zavisno sto tocno radis i na kojoj je svjetlini ekran naravno. Ako nisi nekakav gamer pogledaj tocno sto nudi 8750m, tj. m265 grafa pa ti se mozda svide jako dobri rezultati u nesto novijih igara (npr. dota2). U tom slucaju bi ti Dell najbolje dosao (produljenje jamstva za asus i lenovo na 3g kosta 550kn, ali se moze rjesiti u roku 11 mjeseci). Ako zelis cim bolje performanse u igrama i jos vise u 3D aplikacijama koje koriste nvidijne CUDA jezgre idi radje na Lenovo ili Asus.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 17:07 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ja nebih kupovao taj Dell prije nego pogledam ekran uživo, po review je užasan ekran sa uskim kutevima gledanja...pogotovo vertikala 

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
roby27 kaže...

Ja nebih kupovao taj Dell prije nego pogledam ekran uživo, po review je užasan ekran sa uskim kutevima gledanja...pogotovo vertikala 

Na koji to review mislis. Ja sam nasao za 3542, za 5748 si mi ti poslao, al 5547 bi trebao biti najbolje odradjeni model?

 

Edit: nadjoh review Da losiji je ekran nego kod 17.3" 5748, svjetlina slaba, a 5748 u tom rangu ima samo sa i3-4030u procesorom bez grafe..

Evo 2 okej prikaza ekrana Asusa i Lenova sa youtubea:

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 17:16 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Kažem user neka detaljno pročita sekciju o ekranu, imao sam par modela lenova na testiranju s takvim ekranima i dobro znam kako takav ekran moze rezultirati totalnim razočaranjem pa taman da imas neznam kakav hw unutra.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ja sam prijemalo malo gledao E5 Acere na youtubeu i ekrani izgledaju vrhunski za taj pa i nesto skuplji rang s obzirom da je TN matrica u pitanju. Lenovo z50 isto izgleda koda ima solidan ekran, kod asusa ima vise gejmplejeva nego ovako nekog pokazivanja ekrana sa neke malene udaljenosti pa je tesko rec..

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 17:20 (The_Fichek).
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...
CroNk3r kaže...

Pozdrav, 

 

zanima me dal ima sta bolje od:

http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=254_199&products_id=15029

za 4k kuna +-100/200kn

Laptop cu koristiti za faks, tu i tamo pokoja igra, film.

Ak te ne brine sto mozes pristupiti samo hard disku i ramima ispod poklopca onda je cist okej laptop i dosta solidan i za igre, pogotovo za tu cijenu. Ak te malo manje briga procesorska ekrana, a zelis FHD rezu primjetio sam da ima isti Asus ovako.

Ak zelis bolju pristupacnost komponentama imas sa gotovo identicnim specifikacijama Lenovo z50-70 Taj vjerojatno ne dolazi sa FHD rezom, jos je upitna ta informacija. Dolazi u bijeloj boji, a dio oko tipkovnice je siv, ak te to brine sta.. 2gb rama manje u odnosu na asusa, ali 0.1Ghz jaci proc i tih 0.1Ghz prelama malo performanse nekim cudom: klik Mene malo cude ti rezultati s obzirom da se radi samo o 0.1Ghz razlike, al sta je tu je.. Neces to osjetit nist posebno u velikoj vecini zadataka. Ono sto razdvaja ovaj model od Asusa je daleko bolja pristupacnost komponentama kao sto rekoh (mozes ocistit ventilator, prasinu bez problema). Za razlike u kvalitetama TN matrica ekrana nebih znao reci i ak ce biti dvojba onda preporucujem pogledati laptope u ducanima koji ih drze sa windowsima.

Ima jos jedna stvar ovdje: Dell 5547 isto sa izvrsnom izradom kao i kod Lenova. 3 god jamstva imas s ovim laptopom, ali prvenstveno nesto slabiju zasebnu grafu od 840m (gledaj notebookcheck, radi se o rebrand 8750m grafici). Ima isto 4gb rama kao Lenovo, ali 500gb hard prostora.

 

Sva 3 laptopa su tanka i moderna i pripadaju najnovijim linijama tih brandova. Ono sto ih sve veze je stedljivi i5 koji ne bjezi nimalo puno u performansama od nestedljivog i5-4200m (pogotovo i5-4210u), a omogucuje 2.3 puta dulje trajanje baterije sto kazem iz iskustva jer sam imam i5-4200U proc u laptopu. Znaci sa tom potrosnjom od 15W slobodno mozes ocekivati rad od 5-6-7h dok je laptop istekan, zavisno sto tocno radis i na kojoj je svjetlini ekran naravno. Ako nisi nekakav gamer pogledaj tocno sto nudi 8750m, tj. m265 grafa pa ti se mozda svide jako dobri rezultati u nesto novijih igara (npr. dota2). U tom slucaju bi ti Dell najbolje dosao (produljenje jamstva za asus i lenovo na 3g kosta 550kn, ali se moze rjesiti u roku 11 mjeseci). Ako zelis cim bolje performanse u igrama i jos vise u 3D aplikacijama koje koriste nvidijne CUDA jezgre idi radje na Lenovo ili Asus.

 

 

Sto se tice pristupacnosti komponentama, to me ne brine previse, performanse su mi dosta bitne(najbitnije) tako da mislim da ce ovih dodatnih 2GB RAM-a biti presudno i da cu ici na asus, jos malo cu razmisliti, laptop kupujem za nekih 2 tjedana.

Jedino sto me zanima jos je to dal se moze laptop kvalitetno ispuhati kompresorom kroz ventilacijske otvore(da znam dal cu moci dobro ocistiti tog asusa od prasine bez otvaranja).

 

Hvala.

:D
15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Koji prijenosnici, osim Acera V3-772, imaju više od jednog slota za tvrdi disk/SSD (po mogućnosti još i za mSATA SSD), te mogućnost nadogradnje RAM-a bez vađenja postojećih modula?

 

Kako znati da Acer V3-772 s 8 GB RAM-a nema zauzeta sva 4 slota?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, trebao bi laptop za potrebe faksa do 3500kn može kojih 100,200 kn više.

Bude se radilo dosta na obradi audio i video datoteka i

biti će dosta grafičkog dizajna (pohotop, ilustrator) + 3D design i modeliranje (Blender, maya vjerojatno )

Dakle namjena je čisto za faks, ali naravno poželjno bi bilo da se može i koja igra odvrtiti.

Ne očekujem za tu cijenu neki prejak laptop na kojem mogu prelako raditi te stvari, ali eto potreban mi je.

Ne vjerujem ni na ću imati previše vremena i za igre ali čisto da postoji i ta mogučnost :)

 

Vidio sam prije post  u kojem su linkani laptopi na odgovor sličan mojem pitanju, koji bi meni po mom mišljenju mogli odgovarati:

 

http://www.bug.hr/forum/post/prijenosna-racunala/ultimativna-tema-odabir-prijenosnika/4308666.aspx

 

E sad, da li bi meni baš odgovarao ovaj asus kojeg sam sam pronašao

http://www.ekupi.hr/Asus-X550VB-i34GBHDD750GBG740156-X550VB-XO043D-prijenosno-racunalo-376315.aspx

Ili bolje da odaberem neki od linkanih u postu?

Ili mi možete preporučiti neki bolji za tu cijenu ?

 

Hvala.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
CroNk3r kaže...

 

Sto se tice pristupacnosti komponentama, to me ne brine previse, performanse su mi dosta bitne(najbitnije) tako da mislim da ce ovih dodatnih 2GB RAM-a biti presudno i da cu ici na asus, jos malo cu razmisliti, laptop kupujem za nekih 2 tjedana.

Jedino sto me zanima jos je to dal se moze laptop kvalitetno ispuhati kompresorom kroz ventilacijske otvore(da znam dal cu moci dobro ocistiti tog asusa od prasine bez otvaranja).

 

Hvala.

Neznam bas. Ti do stvari ispod ventilacijskih otvora neces moc sam doc i onda ak ces to ispuhat mozes samo jos vise zabit prasinu u komponente jer ti ventilacijski otvori nisu tolko veliki. Negdje je bila tako dobra slika kako to ustvari izgleda, al je nemrem nac. Nikad nemoj presudit na temelju rama, necega sto je tako lako nadogradit i sto uopce nije skupo. 2gb rama za laptope kosta 200kn, a 4gb vec 300kn.

 

Ako ti smeta bijela boja Lenova imas srebrne verzije koje ujednom imaju i karakteristicni Lenovo SSHD disk (1tb hdd + 8gb ssd):

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=lenovo+z50-70+i5 (3. i 4. link po redu)

Iako to po meni nije isplativo ako ne dolazi sa FHD rezolucijom jer za 4800kn u arhitehu imas verziju koja 100% dolazi sa FHD rezolucijom i jos onda +2gb rama.

 

Evo ti jos 2 dobra odabira cisto da imas veci odabir, iako je 8750m grafa unutra za klasu slabija od 840m:

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=probook+i5-3230m+8750m

i jos isplativija:

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=probook+a10+8750m (4gb rama vise, windowsi usput, top klasa amd laptop procesora po multithreadanju izmedju i3 i i5, po single-core performansi mrvu ispod razine i3-4000m)

Imas jos i probook g0 sa ivy bridge i5 za 4000kn i 8750m grafom kojeg sam prije cesce preporucivao no taj dolazi sa nesto manje kvalitetnim ekranom nego ovi linkani probook modeli kojima je i malo pala cijena u odnosu od prije mjesec, dva.

Imas jos ovako probook u toj klasi: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=probook+i5+8750m+g1 ali prema notebookchecku bi se trebalo raditi o manje kvalitetnom ekranu nego onom u 455 i starijem 450 g0 modelu, no to je samo jedan review..

 

Reviewevi za te modele sa nesto drugacijim hardverskim specifikacijama su tu:

http://www.notebookcheck.net/Review-HP-ProBook-455-G1-H6P57EA-Notebook.109437.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-HP-ProBook-450-H0V92EA-Notebook.102727.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-Update-HP-ProBook-450-G1-E9Y58EA-Notebook.112013.0.html

 

Ako nisi strastveni gejmer i zadovoljan si rezultatima 8750m preporucujem da ides na najisplativiji u tom smislu HP Probook 455 sa AMD procom.

 

**Ako vidis slike desno od revieweva sto sam ih poslao za Probooke vidjet ces da se nemoze doc ventilatoru kad se skine poklopac, ali je otvor dovoljno velik da ga pocistis sa kompresorom onako kako si to mislio radit sa Asusom. Nisam siguran za ove modele kod nas, ali prema tim reviewovima bi 450 G0 i 455 modeli trebali imati msata port za mini SSD sto 450 g1 prema njima nema. Sve temperature na prikazanim modelima su jako solidne za laptope (prikazane su uvijek temperature za max load, za idle trebas stisnut kucicu "Idle" ispod "Max Load")

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 22:38 (The_Fichek).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
CroNk3r kaže...
The_Fichek kaže...
CroNk3r kaže...

Pozdrav, 

 

zanima me dal ima sta bolje od:

http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=254_199&products_id=15029

za 4k kuna +-100/200kn

Laptop cu koristiti za faks, tu i tamo pokoja igra, film.

Ak te ne brine sto mozes pristupiti samo hard disku i ramima ispod poklopca onda je cist okej laptop i dosta solidan i za igre, pogotovo za tu cijenu. Ak te malo manje briga procesorska ekrana, a zelis FHD rezu primjetio sam da ima isti Asus ovako.

Ak zelis bolju pristupacnost komponentama imas sa gotovo identicnim specifikacijama Lenovo z50-70 Taj vjerojatno ne dolazi sa FHD rezom, jos je upitna ta informacija. Dolazi u bijeloj boji, a dio oko tipkovnice je siv, ak te to brine sta.. 2gb rama manje u odnosu na asusa, ali 0.1Ghz jaci proc i tih 0.1Ghz prelama malo performanse nekim cudom: klik Mene malo cude ti rezultati s obzirom da se radi samo o 0.1Ghz razlike, al sta je tu je.. Neces to osjetit nist posebno u velikoj vecini zadataka. Ono sto razdvaja ovaj model od Asusa je daleko bolja pristupacnost komponentama kao sto rekoh (mozes ocistit ventilator, prasinu bez problema). Za razlike u kvalitetama TN matrica ekrana nebih znao reci i ak ce biti dvojba onda preporucujem pogledati laptope u ducanima koji ih drze sa windowsima.

Ima jos jedna stvar ovdje: Dell 5547 isto sa izvrsnom izradom kao i kod Lenova. 3 god jamstva imas s ovim laptopom, ali prvenstveno nesto slabiju zasebnu grafu od 840m (gledaj notebookcheck, radi se o rebrand 8750m grafici). Ima isto 4gb rama kao Lenovo, ali 500gb hard prostora.

 

Sva 3 laptopa su tanka i moderna i pripadaju najnovijim linijama tih brandova. Ono sto ih sve veze je stedljivi i5 koji ne bjezi nimalo puno u performansama od nestedljivog i5-4200m (pogotovo i5-4210u), a omogucuje 2.3 puta dulje trajanje baterije sto kazem iz iskustva jer sam imam i5-4200U proc u laptopu. Znaci sa tom potrosnjom od 15W slobodno mozes ocekivati rad od 5-6-7h dok je laptop istekan, zavisno sto tocno radis i na kojoj je svjetlini ekran naravno. Ako nisi nekakav gamer pogledaj tocno sto nudi 8750m, tj. m265 grafa pa ti se mozda svide jako dobri rezultati u nesto novijih igara (npr. dota2). U tom slucaju bi ti Dell najbolje dosao (produljenje jamstva za asus i lenovo na 3g kosta 550kn, ali se moze rjesiti u roku 11 mjeseci). Ako zelis cim bolje performanse u igrama i jos vise u 3D aplikacijama koje koriste nvidijne CUDA jezgre idi radje na Lenovo ili Asus.

 

 

Sto se tice pristupacnosti komponentama, to me ne brine previse, performanse su mi dosta bitne(najbitnije) tako da mislim da ce ovih dodatnih 2GB RAM-a biti presudno i da cu ici na asus, jos malo cu razmisliti, laptop kupujem za nekih 2 tjedana.

Jedino sto me zanima jos je to dal se moze laptop kvalitetno ispuhati kompresorom kroz ventilacijske otvore(da znam dal cu moci dobro ocistiti tog asusa od prasine bez otvaranja).

 

Hvala.

 

Ako koristis kompresor na kompletno zatvorenom laptopu neces na duge staze apslotuno nist napraviti - krpe i prašinu koja se nalovila po hladnjaku ces samo nabiti u kučište ventilatora i većina prašine će se fino "složiti" natrag u roku tjedan-dva. S tim da ako ne zablokiras vent da se ne vrti u kontra stranu vrlo vjerojatno okretat u kontra stranu i pregorjet. Ono sto mozes je na usis zraka staviti usisavac, malo debljom iglom osigurat da se ventilator ne vrti u kontra stranu te nekim puhalom ili kompresorom na najslabije puhat u ispuh.

 

Bilo koji ULV ili U (Ultra low voltage) procesor jako puno zaostaje za bilo kojim M (mobilni) procesorom u performansama. S tim da se svaki M procesor moze bez problema softverski staviti na razinu stedljivosti U procesora, dok se U nemoze nikako dici na razinu performasni koje dobijes od standardnih M procesora. Nema sanse da i5 ulv samo malo zaostaje za i5 4200M - istina da oba koriste turbo, ali unutar 15W sto je maksimalni TDP za taj ULV ne mozes staviti jednaku kolicinu performansi kao u 35W koje ima i5 4200M. Ako su performanse najbitnije bolje ici na M procesor, razlika je velika. ULV i7 je negdje u rangu i3 4xxxM procesora, nijedan ULV se nemoze pribliziti i5 4200M iz razloga sto je standardni radni takt te i5ice prelazi maksimalni radni takt pod turbom za 2 jezgre bilo kojeg ULV procesora. 

 

Zasto za cjenu gore predlozenog Asusa ne bi uzeo HP Probook 470 - sa i3 4000M, 4gb rama i 8750M nekoliko trgovina ima u ponudi vec za 3800kn, za razliku u novcu produljis odmah jamstvo na bar dvije godine. Ti probookovi su puno kvalitetnije napravljeni od asusove x550 serije, jedino sto moraz prozvakati je 17" ekran i nesto slabiju graficku karticu.

 

Ako se vec ide na nekakav ULV procesor nikako ne bi uzimao i3 ili pentium pogotovo ako ti je naglasak na performanse, nego minimalno neki i5 ULV da imas barem kakvo takvo pokrice sa turbo boostom.

 

S obzirom da se ram nadogradi jako lako, bazirat kupovinu laptopa na temelju kolicine rama i/ili velicine hard diska s kojom dolazi je bedasto, lako se kasnije kupi i nadogradi. Dok se procesor ne mjenja bas tako lako, kvaliteta izrade se ne moze promjeniti, isto kao ni graficka kartica.

 

BMT kaže...

Koji prijenosnici, osim Acera V3-772, imaju više od jednog slota za tvrdi disk/SSD (po mogućnosti još i za mSATA SSD), te mogućnost nadogradnje RAM-a bez vađenja postojećih modula?

 

Kako znati da Acer V3-772 s 8 GB RAM-a nema zauzeta sva 4 slota?

mSatu i 2x2.5" u kompletnoj ponudi do 7000kn kod nas nećeš naći, opčenito laptopi sa mSata slotom spadaju u business klasu i skuplje "gamerske" igračke. Business klasa ima mSatu Dell Precision, HP ZBook, Lenovo T/W serija, kao i razne gamerske igraćke - Clevo, Alienware, MSI. Jedina iznima za koju nisam 100% siguran je Lenovo B590, on navodno ima mSata slot i radi, ako je vjerovati internetu.

 

Osim tog Acera - jedini koji sam primjetio da imaju 2x2.5" slota su Asus N750 i Lenovo G710 - te naravno skuplje igracke poput Asusa G750. Uvjek mozes CDRom izvadit i na njegovo mjesto stavit HDD Caddy.

 

Kolko uopce mislis potrositi?

 

 

EDIT: sto se tice kvalitete ekran ugradjenih - radi se o nijansama u kvaliteti sve dok se covjek ne prebaci u FHD kategoriju. S tim da niti unutar iste serije se ne koriste uvijek isti ekrani. Uzmimo za primjer ovaj moj iz potpisa Dell Precision M6600 - mozes ga dobit sa 3 razlicita FHD ekrana - ChiMei, LG i AUO - a tak ih se isto moze poredat i po kvaliteti. to je znaci unutar iste serije za jednu rezoluciju, a di je jos 1600x900 ponuda ekrana di covjek moze dobiti cak 5 razlicitih panela. Sve ovisi kaj je u tvornici u tom trenu bilo dostupno - to se i trpalo...

Dell Precision M6600
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 22:16 (darkydark).
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Darky {#} Slicno razmisljamo, samo sto ja mislim da stedljivi i5 ne zaostaju puno za i5-4200m, kao sto niti stedljivi novi i3-4030u ne zaostaju puno za i3-4000m. Testovi govore svoje i prema tome treba vodit misljenje. Meni je samo fascinantno kako je razlika relativno velika izmedju i5-4210U i i5-4200U s obzirom na 0.1Ghz razlike u frekvenciji. Mozda se tu prelamaju performanse isto kako bi to moglo biti izmedju i3-4010U i i3-4030U, a mozda je to nekakav jeftini marketinski trik neznam.. Ovo za ULV i7 se nikako ne slazem jer je turbo takt identican i5-4200m (3.1Ghz) s tim da ULV i7 ima 1mb veci L3 cache, a i5-4200m 1mb veci, "manje vrijedniji" L2 cache.

Isto tak mislim da npr. 0.4Ghz razlike izmedju npr. i5-4200m i i5-4210u ne znaci jednaku razliku kao izmedju neka 2 nova desktop Haswell i5. To jednostavno nije ista jacina procesorske snage i razlike su ovdje sigurno manje.

 

Ovo za msata port. Ti imas probook 455, a prema notebookchecku on ima msata port. Jesi to mozda provjerio nekim slucajem? Nadodao bih i da ova igracka koju ja imam, v5-573g isto ima msata port.

 

Slazem se za panele da, iako stalno linkam taj notebookcheck kao kakvu takvu smjernicu.. Imam i na pameti da su u slucaju mog Acera jako dobro pogodili kakav je ekran, iako se radi o IPS ekranu, ali su tocno pogodili da je gama malo vislja i da je malo zuckast ekran sto je bilo i kod mene sto znaci da se neki detalji poklapaju. Kako got bilo i koji got review nesto pisao o panelu, pogotovo TN matrici, najbolje je to provjerit po mogucnosti u ducanu ako laptop ima sa windowsima, sto se u slucaju 455 i 450 g1 probooka moze napraviti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 22:31 (The_Fichek).
11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

darkydark

 

Lenovo G710 nema dva slota za hdd, nesto si pomijesao...

 

Također mSata ce uskoro biti zamijenjena sa M.2 slotom tako da je ta tehnologija isto uskoro zastarjela...

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 23:42 (roby27).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

A cuj, po tome bi 90% ekipe koja preporucuje konfe trebala preporucivat ploce sa m.2 slotom pored npr. z97 anniversary, al nista od toga.. Ovako u laptopima msata je samo dodatni plus, a m.2 port mislim da ima kod Lenovo Flex i prve i druge verzije, al nisam siguran je li to taj m.2 port pogotovo kod Flex 1 modela. Nadam se da jednom kad izadju SSD-ovi koji ce iskoristavat te m.2 portove ce cijena sadasnjih SSD-ova jos past pa da ja ubodem povoljno neki mini SSD sa cim vecim kapacitetom :P

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 0:25 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ma sve to stoji samo sam htio naglasit, msata je ok u laptopu koji nema dva slota za hdd ili modeli bez optike kao tvoj acer {#} pa eto da se ne mice postojeci hdd to je ok opcija, inace nema bas neke velike ponude msata ssdova tako da je po meni 2,5" form factor jos uvijek number one izbor.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

Darky {#} Slicno razmisljamo, samo sto ja mislim da stedljivi i5 ne zaostaju puno za i5-4200m, kao sto niti stedljivi novi i3-4030u ne zaostaju puno za i3-4000m. Testovi govore svoje i prema tome treba vodit misljenje. Meni je samo fascinantno kako je razlika relativno velika izmedju i5-4210U i i5-4200U s obzirom na 0.1Ghz razlike u frekvenciji. Mozda se tu prelamaju performanse isto kako bi to moglo biti izmedju i3-4010U i i3-4030U, a mozda je to nekakav jeftini marketinski trik neznam.. Ovo za ULV i7 se nikako ne slazem jer je turbo takt identican i5-4200m (3.1Ghz) s tim da ULV i7 ima 1mb veci L3 cache, a i5-4200m 1mb veci, "manje vrijedniji" L2 cache.

Isto tak mislim da npr. 0.4Ghz razlike izmedju npr. i5-4200m i i5-4210u ne znaci jednaku razliku kao izmedju neka 2 nova desktop Haswell i5. To jednostavno nije ista jacina procesorske snage i razlike su ovdje sigurno manje.

 

Ovo za msata port. Ti imas probook 455, a prema notebookchecku on ima msata port. Jesi to mozda provjerio nekim slucajem? Nadodao bih i da ova igracka koju ja imam, v5-573g isto ima msata port.

 

Slazem se za panele da, iako stalno linkam taj notebookcheck kao kakvu takvu smjernicu.. Imam i na pameti da su u slucaju mog Acera jako dobro pogodili kakav je ekran, iako se radi o IPS ekranu, ali su tocno pogodili da je gama malo vislja i da je malo zuckast ekran sto je bilo i kod mene sto znaci da se neki detalji poklapaju. Kako got bilo i koji got review nesto pisao o panelu, pogotovo TN matrici, najbolje je to provjerit po mogucnosti u ducanu ako laptop ima sa windowsima, sto se u slucaju 455 i 450 g1 probooka moze napraviti.

Situacija s turbom nije tak jednostavna kak si misliš, a nažalost benchmarci, barem ovi kratki cesto zavaravaju i prava istina leži malo dalje.

 

Intel turbo boost ima više stvari koje uzima u obzir, osim same temperature - short boost, long boost, TDP(ower), TDC(urrent) i temperaturu. Situacija se nije drasticno promjenila od kad je Sandy Bridge izašao na tržište pa isto sve više manje vrijedi i za Haswell.

Short boost - omogucuje procesoru da na 1 minutu koristi maksimalne reklamirane taktove za turbo cak ako i procesor prelazi TDP i TDC. Što u slučaju raznih benchmarka - koji su više manje kratki znači da će U procesori "na papiru" ispast jako dobri.

Long turbo ili long boost - Dokle god su temperature jezgri i središta te TDP i TDC ispod maksimalne razine - sam procesor ce biti u maksimalnom turbu koji moze koristiti. U tom grmu leži zec - 15W TDP-a i TDC-a je jako malo, ajmo reci da pri igranju igrice koja treba malo vise procesorske snage - znaci da se turbo nece realno niti koristiti, iako ce temperature bit skroz ok, zbog limitacije potrošnje i tdp-a koji je vrlo nizak u U procesorima koristit ce se svakih X minuta na 1 minutu short boost. Dalje ce procesor kucati na svom standardnom taktu - osobno sam se to uvjerio na nekoj koleginoj toshibi kad je pokusavao raidati 25man u WoW-u prvih minutu svakog boss fajta bi sve radila super na high detaljima i fhd rezi, nakon 1 minute sve pocne stekat, a iskoristivost grafe je pala sa 100% na nekih 60% i tak bi bila dok cpu opet nebi skocio u short burst.

Temperature koje se kod intela mjere su - Tcore - od 0 do 3, sonda unutar same jezgre, obicno je maksimum na 100c, ili Tcase, ako me pamcenje dobro sluzi kod desktopa je 72c, sto se tice laptopa nemam pojma kolka je - trebala bi predstavljat senzor izmedju svih jezgri i nekih 15c je niza od Tcore.

TDP i TDC - Thermal Design Power i Time dependant current, prvo svi znamo kaj predstavlja - kolko topline cpu "smije" proizvodit, za ovu drugu nisam 100% siguran da me sjecanje sluzi, ali ono sto se sjecam je da govori o nekim limitacijama kolko struje i kak dugo smije kolati kroz procesor.

 

S tim da u TDP i TDC ulazi i potrošnja integrirane grafičke :)

 

Recimo u mom slučaju i7 2720qm gdje je tdp 45W- kad pokrenem prime 95 za sve jezgre i odaberem max power consumption, 1 minutu mi sve jezgre rade na 3.0ghz, ostatak vremena plešu između 2.4 i 2.8 iako temperature ne prelaze 75c za jezgre i 61 za Tcase on pleše relativno daleko od maksimalnog turba koji za sve 4 jezgre iznosi 3.0ghz kad su mu opterecene sve 4 jezgre. Di je problem, di su moja 3.0 ghz na svim jezgrama? pa jednostavno prime optereti sve jezgre toliko da se prebije ili TDP ili TDC pri takvom opterečenju u naravno limitira turbo unutar dozvoljenih vrijednosti sto se tice potrosnje energije, bez obzira sto temperature to dozvoljavaju. Dok recimo stavim da prime koristi smao 2 jezgre, ne silazi s 3.2ghz u nijednom trenu, isto tako 3.3 ako se optereti samo jedna jezgra - naravno TDP u mom procesoru je 45W i unutar toga mu nije nikakav problem dvije jezgre drzati na 3.2ghz ili jednu na 3.3

 

Haswell je donio poboljšanja i napredak u potrošnji struje, ali ne takav kakav ljudi misle.

 

Ono kaj isto trebate znat - da U procesori počivaju na više ili manje okaljaštrenim jezgrama koje se koriste za M procesore. Tak da nisu to nekaj posebno optimizirani procesori. Doslovno se radi o undervoltanim M procesorima, sto na kraju moze doma svako napravit sa programima poput Throttlestop-a ili Intel XTU na vecini danasnjih laptopa.

 

Nemojte me krivo shvatit - nisu U procesori loši, ali ako neko nabavlja laptop za igrat igrice, nek si dobro razmisli dal mu ovise o procesoru ili ne i onda nek donese odluku. 500mhz čini jako veliku razliku u tim i3 procesorima, a razlika u i5 se možda čini nešto manja, jer dobar dio laptopa nema jako dobro rješeno hlađenje pa ispada da taj mali prdec od i5 U diše za vratom M varijanti, a u realnosti je razlika poprilična, ako se odabere dobar laptop.

 

mSata port fizički izgleda kao mini Pcie, konektor i je isti, ali elektronika iza nije. Isto tako za nekoliko laptopa su se na notebookchecku zaribali oko toga koji laptop ima mSata, a koji nema - konkretno znam za Probook 6570b - pisalo da ima, a ubiti slot služi za stavljanje 3g/4g modula u laptop.

 

Taj port moze sluziti za oboje i mSata i kao Mini PCIe ovisno kaj se u njega usteka - kao u Precisionu M4600/4700/4800, mislim da istu šemu ima i elitebook 8570w i mozda thinkpad t/w serija sandy nadalje. Ekipa taj slobodan port zna iskoristiti za nekakve usb module pa si receiver za miš praktički uštekaju unutra u laptop i ostaju im slobodni svi vanjski usb-i - recimo ustekas ovo u taj slobodan slot i u to nesto poput logitech unifying receivera.

Dell Precision M6600
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 1:03 (darkydark).
11 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, trebao bi preporuku nekog bestbuy laptopa od 13,3-14,1", vazno mi je da bude intelov cpu, moze biti cak i 15" ali neki laksi jer puno putujem pa da mogu iskoristiti vrijeme, ne igram igrice vec mi treba za vjezbanje i ucenje (server virtualizacije i slicno)...budzet do 3500 ali nije fiksno, unaprijed hvala {#} gledao sam model hp probook 4340s-h4r49ea, pa ako moze i o tome neko misljenje? 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

@darkydark

Za pocetak mozes li mi reci koji program od TechPowerUp-a mi je najbolji za gledanje clockova. Njihov RealTemp (GT 3.70) govori jedno, a CPU-Z (najnovija verzija) drugo. Slab sam u softveru.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 1:47 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ciboss kaže...

Pozdrav, trebao bi preporuku nekog bestbuy laptopa od 13,3-14,1", vazno mi je da bude intelov cpu, moze biti cak i 15" ali neki laksi jer puno putujem pa da mogu iskoristiti vrijeme, ne igram igrice vec mi treba za vjezbanje i ucenje (server virtualizacije i slicno)...budzet do 3500 ali nije fiksno, unaprijed hvala {#} gledao sam model hp probook 4340s-h4r49ea, pa ako moze i o tome neko misljenje? 

Lenovo ThinkPad Edge E440 14"

Lenovo IdeaPad Flex 2 15.6"

Lenovo IdeaPad Flex 2 14" Red

 

Linkane su najnize cijene. Prica o stedljivim i nestedljivim procesorima je jako detaljno objasnjena od strane Darky-a par postova unazad.

 

Sad sam pogledao taj HP, nije nimalo los pogotovo ako mislis na onog sa i5, mozda ovaj? Ako gledas po toj cijeni svakako je isplativiji od Lenova.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 1:59 (The_Fichek).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Hvala na preporukama! {#} hehe da bas na tog sam mislio, trebao bi se naci s gospodinom pa da vidim u kakvom je stanju uzivo, cijena mi se cini solidna...ali i lenovo mi se svida jer je 14" ipak nekako zlatna sredina, tu je jos i brzina hdd-a, a novo je novo, mogucnosti cpu-a se (koliko ja kuzim) nesto bitno ne razlikuju

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Razlikuju se. i5 u tom Probooku je jaci od i3 u Lenovima. Darky je jako precizno pojasnio tu pricu sa procesorima.

11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Samo je jamstvo isteklo jer ga je koristio godinu dana. Znaci lap nema jamstvo osim ako nije uzeo neko produljenje sto nije nigdje navedeno. To je predzadnja serija probook-a inace. 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Mogu li ja naknadno uzeti produljeno jamstvo ili ono mora biti bez prekida? Jos bi me zanimalo ako netko ima iskustva s takvim laptopom ili slicnim, kakve su im baterije? S obzirom da je vec koristen godinu dana, a to se ne moze bas tako brzo ispitati... eventualno koji bi kvar bio najveci kada bi nosio na servis, neke stvari koje se u prosjeku najvise kvare?

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 2:45 (Ciboss).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ciboss kaže...

Mogu li ja naknadno uzeti produljeno jamstvo ili ono mora biti bez prekida? Jos bi me zanimalo ako netko ima iskustva s takvim laptopom ili slicnim, kakve su im baterije? S obzirom da je vec koristen godinu dana, a to se ne moze bas tako brzo ispitati... eventualno koji bi kvar bio najveci kada bi nosio na servis, neke stvari koje se u prosjeku najvise kvare?

Nazalost ne mozes naknadno dokupit jamstvo. Ako gledas rabljene baci oko na elitebook 8460p neopisivo bolji stroj od bilokojeg probooka, mali tenk. Standarsno su dolazili s 3 godine jamstva pa mozda koji ima jos nesto. Osobno me na njima jamstvo ne bi diralo ako su dobro sacuvani.

Dell Precision M6600
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

@The Fichek : Sta kazes na ovaj poslovni laptop Lenovo ThinkPad T440 s I5-4300U, 8GB rama, intel HD 4400,180GB SSD...???Mogu ga otkupit za 3 godine.

Moze mali opis!?

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2014 12:39 (R36).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
R36 kaže...

@The Fichek : Sta kazes na ovaj poslovni laptop Lenovo ThinkPad T440 s I5-4300U, 8GB rama, intel HD 4400,180GB SSD...???Mogu ga otkupit ga otkupit godine.

Moze mali opis!?

Ovisno o kojoj cjeni se radi i za kaj ga misliš koristiti odličan stroj. Review imas ovdje.

Dell Precision M6600
12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
darkydark kaže...
R36 kaže...

@The Fichek : Sta kazes na ovaj poslovni laptop Lenovo ThinkPad T440 s I5-4300U, 8GB rama, intel HD 4400,180GB SSD...???Mogu ga otkupit ga otkupit godine.

Moze mali opis!?

Ovisno o kojoj cjeni se radi i za kaj ga misliš koristiti odličan stroj. Review imas ovdje.

Ma poslovno samo...a nakon 3 godine za kucnu uporabu...

11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da li mi neko može preporučiti dobar  laptop za igranje novijih igrica do max 6000 kuna (može i manje ako ima )

PSlamnik
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
R36 kaže...
darkydark kaže...
R36 kaže...

@The Fichek : Sta kazes na ovaj poslovni laptop Lenovo ThinkPad T440 s I5-4300U, 8GB rama, intel HD 4400,180GB SSD...???Mogu ga otkupit ga otkupit godine.

Moze mali opis!?

Ovisno o kojoj cjeni se radi i za kaj ga misliš koristiti odličan stroj. Review imas ovdje.

Ma poslovno samo...a nakon 3 godine za kucnu uporabu...

Bit ce odlican za tu namjenu.

 

Pero1998 kaže...

Da li mi neko može preporučiti dobar  laptop za igranje novijih igrica do max 6000 kuna (može i manje ako ima )

Ovak nekaj?  Ako se ide preko 6000kn onda Asus N550JK, Jaca graficka tek se moze dobiti za 6400kn.

Dell Precision M6600
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice