Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

poruka: 9
|
čitano: 1.436
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

Kupio sam Dell G16 7630 i doso je sa predinstaliranim PM9C1a 1TB koji ima solidne performanse read/write ali htio sam malo bolje pa sam uzeo 2 x 2TB samsunga 990 pro.
Vidio u BIOS-u da postoji opcija RAID-a za nvme M2 diskove pa odlucio ih dodat i creirat raid 0 array od njih.
Međutim NIGDJE u biosu nema naznake da se može pomocu nekog tool-a stvorit raid array nego sve upucuje na to da se do takvog utilitya moze doci prilikom paljenja laptopa i pritiskom CTRL+i ili CTRL+r međutim ništa se ne dešava nego nastavi dalje bootat.
Jedino što sam uspjeo je loadat prilikom instalacije windowsa RAID drivere i prikazat uredno oba samsunga na popisu za odabrati disk za instalaciju istih te kroz F12 i boot optionsa uci u Intel Rapid Storage  RST VM Driver te prikazat oba nvme-a i cinjenicu da nisu u bilo kakvom RAID arrayu.
Nisam više pametan....ima ko kakav prijedlog?
Hvala i LP

Moj CPUz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=936982
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2024 7:02 (eXpl0it).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu
Probaj sa diskmgmt.msc
i onda na Disk 1 desni klik sa misem "New kaj te veseli Volume...".
9 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu
Jel zadnja verzija BIOSa?

Dolje su službene upute od DELLa, sve si dobro napisao. Ne znam da li ima smisla otvarati support case s DELLom jer si sam ugradio dodatni disk ali možes probati

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-hr/000132392/how-to-configure-raid-on-a-dell-pc
14 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

Probaj u BIOSU ukopčati i Legacy/CSM pa onda nakon restarta s Ctrl+I uči u definiranje RAIDa...

 

RAID-1 po logici možeš i iz Windowsa napraviti, ali RAID-0 baš i ne....

 

a sad, jel ti se isplati riskirati sve za "bolje" prerformanse ?!?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

platforma sama po sebi ne podrzava legacy mode,bios je najnoviji.
Kupio sam oba 990 radi raid 0,ne igra mi ako izgubim podatke..

Moj CPUz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=936982
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 22:31 (eXpl0it).
14 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

ne tebi samo piše da je Boot mode postavljen na "UEFI only"

 

potraži dakle di se to mijenja i ukopčaj i legacy

 

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

UEFI only PLATRORM :D
nema legacy mode-a uopce na toj generaciji laptopa niti imam ikakvu legacy opciju...Prima samo win 10-11 UEFI instalacijske stikove a nikakav RAID tool nisam našao na netu.
Philipinci iz njihovog supporta nakon 45 minutnog ponavljanja 3 rečenice u križ skužili su sta pokusavam i rekli mi da taj sistem ne podrzava raid array sa 2 ssd nvme M2 diska i to je to.
Mogu koristiti samo oba istovremeno 1 za OS a drugi za datu ali da sam znao da nemogu ih kombajnat u raid 0 nebi ni uzimao laptop,kupio bi nešto skuplje i kvalitetnije izvedeno

Moj CPUz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=936982
9 godina
offline
Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu

Pa zar nije software raid u win bolji? Na Linuxu barem software raid radi bez problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raid Problem na DELL G16 7630 Laptopu
eXpl0it kaže...

UEFI only PLATRORM :D
nema legacy mode-a uopce na toj generaciji laptopa niti imam ikakvu legacy opciju...Prima samo win 10-11 UEFI instalacijske stikove a nikakav RAID tool nisam našao na netu.
Philipinci iz njihovog supporta nakon 45 minutnog ponavljanja 3 rečenice u križ skužili su sta pokusavam i rekli mi da taj sistem ne podrzava raid array sa 2 ssd nvme M2 diska i to je to.
Mogu koristiti samo oba istovremeno 1 za OS a drugi za datu ali da sam znao da nemogu ih kombajnat u raid 0 nebi ni uzimao laptop,kupio bi nešto skuplje i kvalitetnije izvedeno

 -'smiješno' .. no to je to, mada hw-chipset-računalo .. podržava, realno nema opcije u biosu, prazno tj jedna stavka, druge nema.. izbor s jednom stavkom nije izbornik.. no to je to. .. i to je nekoliko godina tako, migracijom na uefi i sl. fičere.. tj tako je za laptop-računala (bios) dok na desktopu klasičnih komponenti gdje je bios recimo 'normalan' ima potrebne opcije a sam bios je uvjek stvar oem proizvođača i ako ne postoji (opcija) tad nema..

 

pqweasdyxc kaže...

Pa zar nije software raid u win bolji? Na Linuxu barem software raid radi bez problema.

 -ne možeš iz osa 'pregaziti' sam sebe.. može se kreirati raid (nula-ili-jedan..) iz osa, ali ne u installeru.. tj moglo bi se i to, juzer koji zna, shift-f10, diskpart.. no nema klik-guija u instalu, nema ponuđenih opcija a bez tog ni drivera (jer se driver ne može instalirati automatikom ako mod rada diska nije postavljen u raid nego u ahci itd..).

-soft raid radi, ali radi tek iz osa.. kvaka-22..

 

-realno.. ne treba raid, važnije je 'pametno' rasporediti gdje se što nalazi, tj odvojiti os-sys i app-podatke (radno), tj kad istovremeno oba diska rade i efektivno je to učinak kao raid.

-radi bi bio 'bolji' (brži) jer bi to radilo konstantno.. ali na SATA portu je to ionako ispod brzine ssd-a.. tj ograničenje je tad propustnost sata kontrolera koji je ostao na sata3-600.. i tad je prednost ahci moda + 'efektivni' raid s pametnim rasporedom, dok nema duplog rizika kvara što u raid-0 imamo..

-a za m2-nvme.. su propustnosti opet takve da realne 'benefite' dupliranja ne osjetimo, tj ograničenje pciex gen2-3-4 i sam cpu-chipset-staze.. pa nije isto koristi li se server-xeon koji ima ili celeron, pentač, i3.. a direktno s tim ovisi i jel fičer koji jezgra-cpua ima uopće omogućen (intel-interes..) pa recimo i7 ima dok i3 nema neki fičer mada su iste jezgre i time iste mogućnosti.. no na laptopu je to nemoguće zbog samog bios-ograničenja i oem zna koje kombinacije prodaje dok ostale nisu kao za pc-kompatibilac-zdelanac moguće do te mjere da ne možeš npr zamijeniti cpu ili wlan adapter jer bios ne dozvoljava, ne boota-ne pali.. neće mada može. Uopće je neusporedivo laptop-desktop (+server-ws) mada teoretski svaki može sve, realno ovisi o onom što je o(ne)mogućeno banalnim nedostatkom opcija u izborniku koji je prazan s jednom stavkom.. dok cpu-chipset niže klase (cijene) nema isti broj staza sabirnice prema bilo čemu, kao što je to i s gpu po klasama.. autoput-cesta razlika, koja rezultira time da je beskorisno imati ferrari u gradu s ograničenjima na 50kmh, isto vrijedi za računala mada su teoretski ista-moguće.. no nema ostatka pa i fizičkih staza.

-slična razlika je mogućnost bifurkacije pci-utora.. ima server mbo i viša klasa, nema niža klasa koja često ni nema više od jednog pciex-16 porta, a to je stvar chipset-biosa pri čemu je chipset ekšli isti tj ovisi samo o tome da bios to predviđa i da ima.. ako nema, nema... kao i raid, ista stvar i isti rezultat dok kemijanje nema smisla i 'može se svašta..' no na kraju je beskorisno kao rezultat jer to nisu dupliranja kao za hdd koji je sam usko grlo na sata portu i na hdd-u je do te granice raid upotrebljiv tj brže.. s 2 do 4 diska, tad dođe do granice sata3 i to je to.. a na toj granici su nvme i pciex propustnosti pa dalje nema smisla, tj veća je razlika koja generacija chipseta-uređaja (disk-drive-storagea) i koji konkretno cpu nego teorije.. jer intel na nekima o(ne)mogući fičer...

 

+brzina .. postoje dva parametra, propustnost-širina (količina, kao broj traka autoceste) i seek (što bi za mrežu bio ping-lag ili sam clock na kojem nešto radi).. to dvoje daju umnožak-rezultat.. nije dovoljno jedno.

-seek na ssd-nvme.. nije problem, tj to je čip, nije mehanički hdd (cd i sl. mediji koje smo nazivali diskovi.. klasa 'gramofon'..) .. na hddu je seek stvar ograničenja mehanike i raid to 'prepolovi'.. 'ubrza' jer dvoje radi istovremeno, paralelno.. tj ubrza se transfer ali seek ostane isti, dok je na ssd-čipu to isto, nepromjenjeno, recimo 1ms.. dok hdd ima recimo 10ms.. a za veće razlike koje bi bile vidljive zbog uskog grla, mora i ostatak biti brz-brži.. kao sam cpu, keš, ram, sabirnica.. ne gužva u gradskoj vožnji nego brza autocesta i zato se na hdd osjeti ubrzanje u raidu dok na ssdu ne tj daleko manje tj samo do granice propustnosti dok seek ostaje isti a granica propustnosti ovisi o pci-chipsetu i cpu dijelu koji se brine za pojedini dio kao nvme.. pa na odgovarajućim mbo server klase imate i oznaku koji cpu se brine za nvme recimo par-dva, dok jedan-dva mogu biti dio chipseta, tj ne jedan autoput nego dva-odvojena autoputa, dva kontrolera, u cpu i chipsetu koji imaju svoja ograničenja tj u cpu ovisi o cpu-u i tome što je intel o(ne)mogućio.. dok chipset recimo prati mogućnosti cpu-serije no na laptopu je to stvar odluke proizvođača i tad recimo biosom kao driverom ne predvidi mogućnost koje tad ni nema.. i to ne slučajno, prije namjerno, jer ne želi da kupac-juzer sam nešto složi-doda.. nego ili kupi komplet ili nema fičer-brzinu.. jer to je laptop, ne zdrelanac koji mora imati opcije i ne zna mbo koji će od podržanih cpu na njoj završiti osim da logikom cijena možemo predvidjeti da će na skupoj mbo završiti i skupi cpu.. pa će tad skuplje biti jače mada je teoretski isto..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice