T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.367
|
čitano: 6.302.818
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: T-Com Internet
Gale92 kaže...

Pozz ekipa

 

zanima me imam optički internet te u drugom stanu pruvučen lan kabel na koji mi je priključen 2 maxtv uređaj.

dali bi moglo preko rutera Router ASUS RT-AC85P da uključim lan kabel koji ide iz rutera u boravku (gdje je priključena linije usluge) te onda na njega uključim lan od max tv uređaja... a da mi wifi signal daje od optike taj asus ruter...

nadam se da sam dobro pojasnio..

 

Vjerojatno ne, pošto bi kroz jedan kabel htio da prođe i maxtv i internet. 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
srcipesak kaže...
Gale92 kaže...

Pozz ekipa

 

zanima me imam optički internet te u drugom stanu pruvučen lan kabel na koji mi je priključen 2 maxtv uređaj.

dali bi moglo preko rutera Router ASUS RT-AC85P da uključim lan kabel koji ide iz rutera u boravku (gdje je priključena linije usluge) te onda na njega uključim lan od max tv uređaja... a da mi wifi signal daje od optike taj asus ruter...

nadam se da sam dobro pojasnio..

 Nakon 9 čitanja, želiš ubaciti ASUS između tcom rutera i maxtv uređaja? To baš i neće raditi jer maxtv je posebni vlan, internet je posebni. Moglo bi se složiti da pustis vlan trunk s vlan_internet i vlan_maxtv na asus, pa na njemu opet slozis jedan access port s vlan_maxtv za maxtv prijemnik i normalno dignes wifi na asusu. 

 

Ako sam krivo shvatio, jebiga, potrudio sam se 9 puta čitati :D

 Što bi mi trebalo da to napravim (neki link - tutorial) ili dodatni hardwer....

15 godina
offline
Re: T-Com Internet

ovisi kako je napravljen-zaštićen iptv.. to je 'mreža' ali ne 'normalna' tj sve je mreža, ali imaš i zaštite + protokol.

-stari maxtv je imao na modemu (switchu) obojene portove, crveno-iptv, žuto-lan po dva komada i tad ti je jasno koja žica je za što, tj to su dvije odvojene mreže (koje modem-router interno hendla kao dvije mreže, tj on ih razdvaja, takav firmware-soft).. drugi način je da se portovi ne razlikuju ali kad na neki spojiš iptv-prijemnik, on s modemom na tom portu uspostavi iptv-mrežu, ne lan.. to tad ovisi opet o firmwareu-uređaja + zaštiti.. jer pogodi, operater ne želi nešto dati đabe i primarni interes je onemogućiti tj platiš +30/40 kn za dodatni prijemnik mjesečno.. da nema toga (zaštite-novca) tad bi bilo lako tj ne bi bilo namjerno komplicirano-onemogućeno.

-sad, ovisi što trenutno imaš, što će ti operater u neko vrijeme zamijeniti itd. jer mreža se stalno mijenja-nadograđuje i sad nrp na optici imaš nove uređaje, novo riješenje dok s recimo a1 ne znaš baš ništa jer su spojiti sve moguće u iste pakete, pa može biti kaebl-coax, može bakar, optika, mobilna.. i tad osim samog fizički drugog modema, njegov drugačiji soft kao i propustnost koja je potrebna za 1-2-više tv kanala, npr bez hd 4mbit.. 7-više i tako na adsl ne možeš imati recimo 2maxa tj ukupno je do 16 a 4mibt je nacionalni minimum za interenet.. tj može ako nemaš hd itd... tj ideš na optiku ili vdsl .. novi router-modem koji može biti kao stari max ili neki novi način (zaštita).

 

-kao osnovno pravilo, to su od modema tj porta na koji je spojen tv-iptv prijemnik odvojene mreže, ne miješati ih.. tj ako provodiš po stanu-kući to su tad dva odvojena kabla.. ili imaš opremu koja može hendlati vlan kao smartswitch no jeftinije je postaviti kabel ili odgovarajući router koji bi to mogao uz problem da nemaš pristup modemu-admin, operater ti ne daje upute jer ne želi itd.. tj veća šansa da će ti operater doći i provesti kabel ili dati dodatni wlan za spoj nego da će ti dati potrebne podatke kako doći do iptv kanala.. tj kao user+pass to su stvari koje ne daju jer tad to može svaki juzer..

-oprema opratera je uvijek ograničena mogućnostima, mada oni ne rade ništa nego je to nekog trećeg oema, možda identičan na tržištu.. ali u operaterovom je rebrendan i izmjenjen soft-firmware, zaključan kao nekad mobiteli na mrežu i povezan sa serverom koji mu daje potrebne pakete-kanale-brzinu tj ono što plaćaš ugovorom.

 

tj nije probem mreža nego operater-interesi i sve što namjerno otežava jer je to sve biz.

-ako nađeš neki howto za drugu državu, tcom.. ne znači da vrijedi isto za nas, ako nađeš za drugog operatera opet isto, ako je uputa starija-novija tad ovisi kakvu opremu imaš tj stari ili novi max.. modem-router-prijemnik tj čitava posotjeća mreža, a razlikuju se današnji od recimo prije 5 god, možda samo za 5g..

-danas je i wlan dovoljan za iptv..

ili ovako, prosječan router je 100-200kn ako ne tražiš neki dodatni fičer ili gbe-1000mbps.. možeš i sam switch koji košta 50-100kn ili više.. čak ako kupiš dva i imaš dvije paralelne mreže to nije neki veći trošak tj ako možeš postaviš dva mrežna kabla, recimo crveni i žuti da bi ih razlikovao.. ako ide korz jednu žicu nakon routera tad oprema mora to znati odvojeno držati, tj ne napraviti 'gemišt' jer mreža ne radi tako.. ili je dizel ili benzin, ne mješavina.. tj switch te klase košta recimo 1000kn pa nije isplativ tj sve ostalo je za kućne jeftinije .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
Gale92 kaže...

 Što bi mi trebalo da to napravim (neki link - tutorial) ili dodatni hardwer....

Ugrubo:

1. ignoriraj ihusha

2. Na svom (prvom) routeru definiraš 2 porta - jedan ima vlan tag za internet, drugi za maxtv. Recimo da su to LAN1 i LAN2. LAN1 = internet, LAN2 = maxtv

3. Treći port (LAN3) definiraš kao trunk port koji "spaja" LAN1 i LAN2.

4. Na tcom routeru, spoji taj drugi maxtv da radi - pusti ga par minuta na nekom kanalu da tcom router zapamti gdje mu je taj STB. Također, spoji i neki PC na njega da "žuti" internet port, isto par minuta da proradi. Nakon 5 minuta odspoji to sa tcom routera.

5. U LAN1 spajaš "internet" sa tcom routera (sa žutog porta tj. inače gdje bi spojio recimo PC) a u LAN2 spajaš sa tcoma "maxtv" port /crveni tj. tamo gdje bi inače spojio (dodatni) maxtv (obično 3 ili 4, ovisno koji je slobodan).

6. Na katu/tavanu/gdjegod ti treba switch (ili drugi router) koji podržava VLANove i port trunking. Može recimo mikrotik od 150kn, HAP lite.

7. Na tom drugom routeru LAN2 (ostavi 1 na miru, nek se nađe) iskonfiguriraj kao vlan za internet, LAN3 kao vlan za maxtv (ista konfiguracija tagova kao na prvom routeru) a LAN4 konfiguriraš kao trunk port koji spaja ova dva vlana.

8. Kabel iz LAN3 sa prvog routera ide u LAN4 na drugom. Sad je nadamo se uspostavljena veza između njih i kroz taj kabel istovremeno idu i internet i maxtv.

9. Na drugom routeru, u LAN2 spajaš pc/konzolu/switch - tu ćeš imati internet. Na LAN3 spajaš maxtv.

10. Profit!

 

Da bi ti ovo uspjelo, moraš dobro proučiti upute od oba routera, znati konfigurirati VLANove, trunk i sve ostalo popratno (DHCP, DNS) da ne napraviš kaos. Teoretski, ovo je izvedivo bez ikakvih routera, trebaju ti samo 2 switcha koji su upravljivi i podržavaju vlan tagove i trunking. I to bi ti bilo najpametnije jer ako koristiš router (asus, mikrotik....) cijela stvar se jako komplicira (jer oba imaju DHCP, DNS, hrpu mogućnosti koje ti ustvari u ovom slučaju samo "smetaju").

 

I naravno, da bi mogao ovo napraviti, trebaju ti točni VLAN tagovi za internet i maxtv a oni nisu isti za ADSL, VDSL, G.Fast i optiku.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 9:44 (Nuclear_Phoenix).
12 godina
offline
T-Com Internet

Gale92   Uštekaj Lan kabel u slobodan port glavnog routera gdje bi inače spajao komp spoji ga sa asusom na WAN/LAN priključak i možda ti proradi od prve, a ako ne treba u postavkama asusa podesiti da radi kao AP

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: T-Com Internet

Sad mogu svi na optici na 1gb..opet su pustili

15 godina
offline
Re: T-Com Internet
galinjo24 kaže...

Sad mogu svi na optici na 1gb..opet su pustili

 

Meni se nije nitko javljao poslije, nakon inicijalnog telefonskog testa sa tehničarem kad sam imao 750/510 cca.

Nisu bili mijenjati ONT. Bitno da su mi rekli da sam "prvi u ovom dijelu Hrvatske" i da im je to super zanimljiv test :-D

No nema veze, ne opterećujem se previše zasad sve dok sve radi ok. Bitniji mi je upload nego download.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ja imam 950 525 otkad su spojili...novi modem ss3 i ont Nokia
9 godina
offline
T-Com Internet

Konstantno imaš tu brzinu?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
T-Com Internet

Može li onaj običan speedport od tcoma gurati gigabitnu brzinu? Mogu uzeti gigabit bez najma opreme.. Ne plaća mi se najam njima, prije bih onda kupio svoj router samo ne znam koji bi bio dobar?

tito vampir! Bog I Hrvati!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
LeskiRM kaže...

Može li onaj običan speedport od tcoma gurati gigabitnu brzinu? Mogu uzeti gigabit bez najma opreme.. Ne plaća mi se najam njima, prije bih onda kupio svoj router samo ne znam koji bi bio dobar?

 Mislim da je taj gigabit samo u ponudi s najmom opreme. Ja čekam sad da mi donesu router, mesh i ont pa puste brzinu. Nadam se sutra ili prekosutra...

10 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ide i bez najma opreme, piše u cjeniku a to mi je potvrdio i kolega koji radi u HT.
tito vampir! Bog I Hrvati!
16 godina
offline
Re: T-Com Internet
galinjo24 kaže...
Ja imam 950 525 otkad su spojili...novi modem ss3 i ont Nokia

 Meni oscilira od 815 do 960 u vecernjim satima dok up mi je isti kao i tebi, koliko dobijes preko Wi-Fi-a ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.6.2021 17:37 (4mal).
8 godina
offline
T-Com Internet

Optika provucena do vrata, sad treba dalje u stan busit i provuc.
Stara nazvala tcom i kazu da nam ne mogu doc spojit optiku jer kao trebaju prosiriti resurse, tako nesto je bio odgovor.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
T-Com Internet

Cura je dobila račun poštom, ali može taj isti račun platiti preko TCom mobilne aplikacije. Može li se to platiti preko app pa se onda ovaj papirnati račun baci u smeće ili treba baš ići platiti papirnati na Finu/u poslovnicu, etc... ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Svejedno je kako plati, bitno da plati. Ako plati preko app, papirnati može baciti.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
10 godina
offline
T-Com Internet

Kaj mislite jel' dobro zeti tekomovInternet posvuda?

 

Da ne moram ić preke mob na net kada nisam mado?

50 ćuna bez ugovorne obaveze 60 gige, jel i ovako rokam dosta gigi...?

 

Ima nekaj na kaj se treba paziti, kada ide ovo bez ugovorne obaveze, skrivene cake?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: T-Com Internet
PzKpfw kaže...

Kaj mislite jel' dobro zeti tekomovInternet posvuda?

 

Da ne moram ić preke mob na net kada nisam mado?

50 ćuna bez ugovorne obaveze 60 gige, jel i ovako rokam dosta gigi...?

 

Ima nekaj na kaj se treba paziti, kada ide ovo bez ugovorne obaveze, skrivene cake?

 
Uzmi ga. Mozes ga deaktivirati i aktivirati kad god želiš. Ja ga imam već nekoliko godina, uređaj sam otplatio, a aktiviram na par dana kad mi zatreba i platim samo za tih par dana neovisno o prometu, ako je ispod 60gb u mjesec dana.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
offline
Re: T-Com Internet

@Bitanga

 

Dal' može se naći kod konkurencije bolje rješenje? Kolko sam gledao  ne može?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
PzKpfw kaže...

@Bitanga

 

Dal' može se naći kod konkurencije bolje rješenje? Kolko sam gledao  ne može?

 Mislim da nema bolje kod konkurencije.

Ja sam uzeo internet posvuda i dao ga starcima kupio sam i polovni ruter na njuškalu od TELE2 sve radi super.

P.S. nisam uzimao njihov uređaj kao Bitanga.

Prvo sam složio sa onim od VIP-a ZTE 283+(otključanim), a nakon toga sam uzeo gore spomenuti TELE2 ruter sa njuškala zaboravio sam koji model.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 14:12 (hummer0).
13 godina
neaktivan
offline
T-Com Internet

Je li standard da router s optikom prekida rad svaka 24 sata? Imam dva opticka prikljucka, sinoc u ponoc oba stala raditi na jedno 10 minuta. I prije dok sam imao samo jedan sam primjetio "pauzu" oko 2 ujutro.

Ako se to mora desiti, moze li se rucno nastelati na postavkama routera da bude dok ne radim?

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
T-Com Internet

Došao novi ONT za 1Gbps uslugu, marka Huawei

Na prvi pogled se vidi da ima znatno više memorije - 256MB, znatno više od Nokie sa 32MB, te flash memorija od 128MB, dok Nokia ima samo 16MB, te dolazi i sa dvojezgrenim chipsetom.

Za sada jedina mana naspram ONTa od Nokie je to što mu je operativna temperatura manja: 0C do 40C, dok Nokia ONT može raditi na -5C do 45C, no to niti ne bi trebalo raditi ikakve probleme velikoj većini ljudi. Naravno, ovo je sve samo na papiru, te sigurno te brojke nisu točno takve.

 

Kako će raditi u praksi, to će se još vidjeti kada ljudi počnu dobivati i koristiti te ONTove.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: T-Com Internet

Znaš možda model?

8 godina
offline
Re: T-Com Internet
LeskiRM kaže...
Ide i bez najma opreme, piše u cjeniku a to mi je potvrdio i kolega koji radi u HT.

 Kolika je cijena bez najma opreme? Jer meni je kolega koji radi u T-comu rekao da ne moze bez najma opreme. Nigdje nema tog paketa, takve cijene. Tj, ne postoji za sad takva ponuda. Ali, evo, ako ja imam krivu informaciju barem te molim da javis cijenu. 

2 godine
offline
Re: T-Com Internet
softwaremaniac kaže...

Znaš možda model?

 Huawei ONT HG8010H

15 godina
offline
Re: T-Com Internet
PzKpfw kaže...

@Bitanga

 

Dal' može se naći kod konkurencije bolje rješenje? Kolko sam gledao  ne može?

 

Ne bih znao, meni je ovo vrh za to što mi treba.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Mr.Natural kaže...

Optika provucena do vrata, sad treba dalje u stan busit i provuc.
Stara nazvala tcom i kazu da nam ne mogu doc spojit optiku jer kao trebaju prosiriti resurse, tako nesto je bio odgovor.

 nemoj se brinut i ja sam imao sličnu situaciju.

ukratko njima ti dva "programa" moraju se poklopiti odnosno reći npr " DA MOŽE SE KOD PERE PERIĆA SPOJIT" ako jedan od njih kaže NE onda oni seruckaju i prodaju priču.

meni su deški došli doma spojit kabel do kuće, napravili kutiju sve provukli da bi ovi rekli iz tcoma da ne može jer im daj drugi program baca grešku tj, da kod mene na kućnom broju nema mogućnosti optike a npr kuća preko puta moje odavno spojena...

 

budi samo uporan i nazivaj :)

ako su ti dosli do vrata onda ti s tim resursima samo maglu prodaju...

13 godina
neaktivan
offline
T-Com Internet

Koliko treba da se digne brzina sa osnovne na visu nakon davanja zahtjeva? Jel najbolje zvati korisnicku za to?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
McSimon kaže...

Koliko treba da se digne brzina sa osnovne na visu nakon davanja zahtjeva? Jel najbolje zvati korisnicku za to?

 24 sata daju rok....

 

sve se može riješit preko SZK

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2021 18:58 (Gale92).
13 godina
neaktivan
offline
T-Com Internet

Hvala na odg, potvrdeno iz SZK da ide za 24 sata
Zanima me kako se moze razdijeliti brzina po ethernet portovima, imam speedport w724v i trebao bi razdijeliti brzinu od 500 (kad dignu) da na jednom portu bude ogranicena na 200, a na drugom na 300.
Ili da bar drugi bude ogranicen na 300, a da prvi vuce koliko moze kad je slobodno

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2021 22:43 (McSimon).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice