T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.373
|
čitano: 6.312.992
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: T-Com Internet
JohnMatrix kaže...
pukycro kaže...

Što svi mjerite brzinu HT - HT ?

Probaj prema serveru u Amsterdamu ili Hamburgu pa slikaj....

 

 

Hamburg

 

https://www.speedtest.net/result/11406213552.png

 

Amsterdam

 

https://www.speedtest.net/result/11406254858.png

 Pošteno, to je neko mjerilo stvarnog stanja.

11 godina
offline
T-Com Internet

Jel ima neko sluzbeno objasnjenje zasto brzine downloada/uploada nisu simetricne na optici u hr? Zasto bi upload morao biti manji od downloada kao sto je na bakru kad za tim nema tehnicke potrebe ili se varam?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: T-Com Internet
Fanu kaže...

Jel ima neko sluzbeno objasnjenje zasto brzine downloada/uploada nisu simetricne na optici u hr? Zasto bi upload morao biti manji od downloada kao sto je na bakru kad za tim nema tehnicke potrebe ili se varam?

 Nema sluzbenog objasnjenja. Ionako se više troši download. Ako nemaš torrentanu ili pun podrum servera jel ti važno da li je upload 20 ili 500mbit? 

Simetrični linkovi su za poslovne korisnike, ali to su onda druge cijene, druge opcije i to. 

Živim na bakru, 1mbit uploada inače, 10tak s hibridboxom :D Čisto da ne ispadne da imam gigu i pljucam s visine :D

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
Fanu kaže...

Jel ima neko sluzbeno objasnjenje zasto brzine downloada/uploada nisu simetricne na optici u hr? Zasto bi upload morao biti manji od downloada kao sto je na bakru kad za tim nema tehnicke potrebe ili se varam?

Tehnički i nema nekih ograničenja (osim ovih) - čisto prodajno.

 

Ako se dobro sjećam, prije par godina (tipa 4-5) smo 40/40 plaćali bijesnih 1200kn mjesečno pa ti vidi...

16 godina
offline
Re: T-Com Internet
galinjo24 kaže...

4mal nije povuklo vise od 75mb koliko sam skidao...al prosjek 70...

 Isto tak max dobijem iako bi u prosjeku oko 90ak trebalo biti, ali i ovo je brutalno 

na ps-u sam max dobio 80 stabilno dwnld igre od 60Gb...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.5.2021 21:50 (4mal).
9 godina
offline
Re: T-Com Internet
Fanu kaže...

Jel ima neko sluzbeno objasnjenje zasto brzine downloada/uploada nisu simetricne na optici u hr? Zasto bi upload morao biti manji od downloada kao sto je na bakru kad za tim nema tehnicke potrebe ili se varam?

 Zato jer nije takva optika. Gpon nema simetriju u up/downu.

srcipesak kaže...

Nema sluzbenog objasnjenja.

 Ima. Gpon ima duplo veci down od up-a.

Nuclear_Phoenix kaže...

Tehnički i nema nekih ograničenja (osim ovih) - čisto prodajno.

 Kako nema ogranicenja kad si ih linkao :)

15 godina
online
Re: T-Com Internet
sandokan111 kaže...
Fanu kaže...

Jel ima neko sluzbeno objasnjenje zasto brzine downloada/uploada nisu simetricne na optici u hr? Zasto bi upload morao biti manji od downloada kao sto je na bakru kad za tim nema tehnicke potrebe ili se varam?

 Zato jer nije takva optika. Gpon nema simetriju u up/downu.

srcipesak kaže...

Nema sluzbenog objasnjenja.

 Ima. Gpon ima duplo veci down od up-a.

Nuclear_Phoenix kaže...

Tehnički i nema nekih ograničenja (osim ovih) - čisto prodajno.

 Kako nema ogranicenja kad si ih linkao :)

"GPON emerged to end the problems of the PON standard, seeking to support all types of services (voice, Internet, TV, etc.) at symmetric speeds of 622 Mbit/s or 1.25 Gbit/s and asymmetric downstream 2.5 Gbit/s and upstream 1.25 Gbit/s, at a distance of up to 20 km for a maximum of 64 users per fiber link."


Ili da staviš jednog usera na GPON pa ima 1Gbit/1Gbit. Ili 2 usera pa imaju 500/500 itd. No naravno to je manje efikasno za telekom, ali nije da se ne može. Za poslovne korisnike se ionako nudi, a većini ljudi ionako ne treba.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.5.2021 8:30 (Bitanga).
9 godina
offline
Re: T-Com Internet
Bitanga kaže...

"GPON emerged to end the problems of the PON standard, seeking to support all types of services (voice, Internet, TV, etc.) at symmetric speeds of 622 Mbit/s or 1.25 Gbit/s and asymmetric downstream 2.5 Gbit/s and upstream 1.25 Gbit/s, at a distance of up to 20 km for a maximum of 64 users per fiber link."
Ili da staviš jednog usera na GPON pa ima 1Gbit/1Gbit. Ili 2 usera pa imaju 500/500 itd. No naravno to je manje efikasno za telekom, ali nije da se ne može. Za poslovne korisnike se ionako nudi, a većini ljudi ionako ne treba.

 Mreza nije planirana da bude simetricna, zato se i koristi gpon jer je jeftinije. Za simetriju se koristi p2p, ne "1 user na gpon" jer to nema smisla. Po standardu ide gpon i na 2.48832 Gbps up, 2.48832 Gbps downstream teorijski. Ako ti treba simetricni link, onda se dovede nit samo do tebe i imas sve puno jednostavnije i bolje, sla, scaling, whatever. Cijela poanta PON-a je da bude sto isplativiji a da se preskoce problemi koje bakar stavlja s razdaljinom. Sumnjam da tcom igdje koristi gpon u simetriji.

12 godina
offline
T-Com Internet

Zvao sam upravo T-Com i aktivirao 1G opciju no uvjeravaju me da mora ići i njihova Mesh oprema. Naglasio sam da imam svoje uređaje zapiknute direktno u njihov ONT, ok kužim da se možda mora stavljat od Nokie ONT ali i na trenutnom ONT-u imam 200/100. 

Ima netko više iskustva? 

http://www.youtube.com/radiopulsfm
Moj PC  
0 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: T-Com Internet

To je jednostavno takva procedura, čim ti se aktivira ta opcija, automatski ti ide i mesh oprema (osim ako ju već imaš). U nadzoru (ilitiga "ljudi koji rade na centrali") jedino mogu kroz mesh opremu i Nokia ONT pustiti 1Gbit. Drugačije ne može. Sustav je tako napravljen i jednostavno blokira išta drugačije.

9 godina
offline
T-Com Internet

Siguran si u to što pišeš?

 

Čitam na drugim forumima kako je ljudima puštena gigabitna oprema iako nemaju speedport smart 3.Imam Fritzboxa 7590 u HT-ovom najmu, tako da mi ne pada na pamet ići na Speedport

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
T-Com Internet

zvao sad SZK - rekao mi lik da 1gbit se placa 45kn

u slucaju da tehnicar ustanovi da korisnik ima vlastiti modem koji podrzava tu brzinu, nije potrebno preuzeti mesh opremu i u tom slucaju bi 1gbit se placao samo 30kn (tj umanjeno za 15kn koliko dodje najam mesh opreme)

 

e nedam im tih 30kn :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.5.2021 15:19 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Fanu kaže...

zvao sad SZK - rekao mi lik da 1gbit se placa 45kn

u slucaju da tehnicar ustanovi da korisnik ima vlastiti modem koji podrzava tu brzinu, nije potrebno preuzeti mesh opremu i u tom slucaju bi 1gbit se placao samo 30kn (tj umanjeno za 15kn koliko dodje najam mesh opreme)

 

e nedam im tih 30kn :D

 Ja šta ovisim o 4gu bi dao dva puta da imam uopće opciju optičkog priključka kamoli da mogu imat 1gbps

LP
11 godina
offline
T-Com Internet

zovem opet SZK da provjerim koliko bi me izaslo povecanje na 500Mbit

Kaze mi zenska 50kn

 

Pitam je kako je to moguce obzirom da je 1gbit 45kn - onda je isla provjeravat i potvrdila da je 500Mbit 50kn mjesecno, a 1Gbit 45kn mjesecno

 

jebeno

 

zabbax21 kaže...
Fanu kaže...

zvao sad SZK - rekao mi lik da 1gbit se placa 45kn

u slucaju da tehnicar ustanovi da korisnik ima vlastiti modem koji podrzava tu brzinu, nije potrebno preuzeti mesh opremu i u tom slucaju bi 1gbit se placao samo 30kn (tj umanjeno za 15kn koliko dodje najam mesh opreme)

 

e nedam im tih 30kn :D

 Ja šta ovisim o 4gu bi dao dva puta da imam uopće opciju optičkog priključka kamoli da mogu imat 1gbps

 

Apsolutno mi je to jasno, ovisim o hrvatskom internetu jos od 1999 - prosao sam sve od 56k modema, isdna, DSLa, kablovske, optike preko nasih operatora

jbg, izdrzi i nadaj se da ce ti bar mobilni signal poboljsati pa da imas vece brzine toga, jer docekati optiku je uzalud

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.5.2021 15:31 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
T-Com Internet

Sad me zvao tehničar, sutra dolazi mijenjati cijelu opremu. Ali nešto spominje da su drukčiji VLAN-ovi, tj da nije više 100.
Ima netko sa vlastitim routerom da može potvrditi da se u Nokiin router može uštekati vlastiti router i sve dalje radi ili ima nekih promjena?

http://www.youtube.com/radiopulsfm
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
T-Com Internet

JA sam htio uzeti 1 Gbit danas, ali kažu nakon provjere da je 500 Mbit max brzina i da 1 Gbit nude isključivo poslovnim korisnicima. Također nemaju te novije routere na stanju sa mesh uređajima. 

A netko je spominjao ograničenje od 866 Mbit na mobitelu. TO je istina, router ne može isporučiti više od toga. 144 Mbit za 2.4 Ghz i 866 na 5 Ghz. Da je bolji router većina novih mobitela bi hvatala 

punu brzinu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: T-Com Internet
Clarkec kaže...

JA sam htio uzeti 1 Gbit danas, ali kažu nakon provjere da je 500 Mbit max brzina i da 1 Gbit nude isključivo poslovnim korisnicima. Također nemaju te novije routere na stanju sa mesh uređajima. 

A netko je spominjao ograničenje od 866 Mbit na mobitelu. TO je istina, router ne može isporučiti više od toga. 144 Mbit za 2.4 Ghz i 866 na 5 Ghz. Da je bolji router većina novih mobitela bi hvatala 

punu brzinu.

 

Ne vidim nikakvu svrhu na mobitelu imati takve brzine. Nema gotovo niti na PCu, a kamoli na mobitelu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
14 godina
offline
Re: T-Com Internet
Clarkec kaže...

JA sam htio uzeti 1 Gbit danas, ali kažu nakon provjere da je 500 Mbit max brzina i da 1 Gbit nude isključivo poslovnim korisnicima. Također nemaju te novije routere na stanju sa mesh uređajima. 

A netko je spominjao ograničenje od 866 Mbit na mobitelu. TO je istina, router ne može isporučiti više od toga. 144 Mbit za 2.4 Ghz i 866 na 5 Ghz. Da je bolji router većina novih mobitela bi hvatala 

punu brzinu.

 

Naravno da može, sve ovisi o mimo konfiguraciji mobitela (2x2, 3x3...) i uz širinu kanala npr. 80Mhz za wifi 5 standard ac, ide i do 1200Mbps, sto bi na recimo Speedport Smart 3 moralo raditi jer je ac router sa 4x4 Mu-Mimo konf.

 


 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 1:05 (tomi_hr).
12 godina
offline
T-Com Internet

Da sam sebi odgovorim -  upravo završio tehničar kod mene. Stavljen Nokiin ONT i speedport 3. Napravio je remote ažuriranje firmwarea na ONT-u. Probali smo odmah sa mojom opremom gdje moj Ubiquiti ide direktno u ONT, digao je konekciju preko PPPoE i sve radi kao i do sada, ostao je VLAN 100.

Brzine 970/520.  

http://www.youtube.com/radiopulsfm
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Znači može moja oprema ravno u ONT? Eh, kako lijepo, kad sam to tražio prije par godina bilo je "nemože" kao iz topa, morao sam držati speedporta u bridgeu...

 

E još kad bi GPON radio na Mikrotiku ...

14 godina
offline
Re: T-Com Internet
energyman kaže...

Da sam sebi odgovorim -  upravo završio tehničar kod mene. Stavljen Nokiin ONT i speedport 3. Napravio je remote ažuriranje firmwarea na ONT-u. Probali smo odmah sa mojom opremom gdje moj Ubiquiti ide direktno u ONT, digao je konekciju preko PPPoE i sve radi kao i do sada, ostao je VLAN 100.

Brzine 970/520.  

 

Da li je naveo razlog flashanja ONT-a? Pretpostavljam da inače ako ima novi fw da flash ide nekim automatizmom? Ili moram kontakirati tehničara da pusti?

 

I da li je netko uspio nakačiti DECT slušalicu na Speedport 3?

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 17:07 (tomi_hr).
5 godina
offline
T-Com Internet

Imam ovaj ruter i odjednom mi je internet poceo dosta lose raditi u smislu da se stalno prekine veza. Veza ne bi pukla nego bi se na kompu i mobu ucitavalo beskonacno, tj. mozda bi pukla, ali to ucitavanje je bilo stvarno strasno..

Zovem ja tcom i objasnim im situaciju i kao treci put ajde poslat ce tehnicara jer nismo uspjeli rijesiti preko telefona.. Kao stavila je novi firmware...

 

Oke, tehnicar dodje (nisam bio doma). Pregledao je sve, kazu da je 1h bio kod nas i dodjem ja doma i internet opet ne radi kako spada.

Vec polako tu lagano kuha u meni, zovem ja opet tcom i kazem da kvar nije saniran, da ne znam u cemu je problem i neka dodje opet netko i kaze da ce zamijeniti ruter..

Spojim ja sa zicom na jednom kompu i sve radi TOP sa tim starim ruterom.. Nista za 2 dana dodje lik promijenit ruter i dao nam je isti, znao je da sa zicom radi net super..

I opet isti problem

 

Ja ono gledam da li mene netko zaj*, znaci dvojica su bili tu i nisu napravili nista.. 

Nisam se dugo petljao u postavke rutera, ali idem kao probati viditi ako mogu sta napraviti i ono vidim da je 2.4 i 5ghz wifi prijenos ukljucen i probam iskljuciti 2.4ghz i ostaviti samo 5 ghz i ajde onda radi na mobu, ali na kompu ne pa sam uspio skuziti da ako iskljucim 5ghz i ostavim 2.4 ghz da ce raditi sve kako spada. 

 

Da li netko zna razlog zasto se to sve pobrkalo, a prije 1 tjedan je radilo normalno? Ili je netko tu od vas imao slicna iskustva sa time?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 8:49 (aloevera13).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
aloevera13 kaže...

Imam ovaj ruter i odjednom mi je internet poceo dosta lose raditi u smislu da se stalno prekine veza. Veza ne bi pukla nego bi se na kompu i mobu ucitavalo beskonacno, tj. mozda bi pukla, ali to ucitavanje je bilo stvarno strasno..

Zovem ja tcom i objasnim im situaciju i kao treci put ajde poslat ce tehnicara jer nismo uspjeli rijesiti preko telefona.. Kao stavila je novi firmware...

 

Oke, tehnicar dodje (nisam bio doma). Pregledao je sve, kazu da je 1h bio kod nas i dodjem ja doma i internet opet ne radi kako spada.

Vec polako tu lagano kuha u meni, zovem ja opet tcom i kazem da kvar nije saniran, da ne znam u cemu je problem i neka dodje opet netko i kaze da ce zamijeniti ruter..

Spojim ja sa zicom na jednom kompu i sve radi TOP sa tim starim ruterom.. Nista za 2 dana dodje lik promijenit ruter i dao nam je isti, znao je da sa zicom radi net super..

I opet isti problem

 

Ja ono gledam da li mene netko zaj*, znaci dvojica su bili tu i nisu napravili nista.. 

Nisam se dugo petljao u postavke rutera, ali idem kao probati viditi ako mogu sta napraviti i ono vidim da je 2.4 i 5ghz wifi prijenos ukljucen i probam iskljuciti 2.4ghz i ostaviti samo 5 ghz i ajde onda radi na mobu, ali na kompu ne pa sam uspio skuziti da ako iskljucim 5ghz i ostavim 2.4 ghz da ce raditi sve kako spada. 

 

Da li netko zna razlog zasto se to sve pobrkalo, a prije 1 tjedan je radilo normalno? Ili je netko tu od vas imao slicna iskustva sa time?

 

 

 

 Kupio sam svoj AP za WiFi i nemam tih briga. Modem mi samo održava vezu i povezan je s AP-om kablom.

8 godina
offline
Re: T-Com Internet
tomi_hr kaže...
Clarkec kaže...

JA sam htio uzeti 1 Gbit danas, ali kažu nakon provjere da je 500 Mbit max brzina i da 1 Gbit nude isključivo poslovnim korisnicima. Također nemaju te novije routere na stanju sa mesh uređajima. 

A netko je spominjao ograničenje od 866 Mbit na mobitelu. TO je istina, router ne može isporučiti više od toga. 144 Mbit za 2.4 Ghz i 866 na 5 Ghz. Da je bolji router većina novih mobitela bi hvatala 

punu brzinu.

 

Naravno da može, sve ovisi o mimo konfiguraciji mobitela (2x2, 3x3...) i uz širinu kanala npr. 80Mhz za wifi 5 standard ac, ide i do 1200Mbps, sto bi na recimo Speedport Smart 3 moralo raditi jer je ac router sa 4x4 Mu-Mimo konf.

 


 

 Govorim o Speedport plus routerima i ovima sa mesh uređajima. Isprobano sa nekoliko flagshipova koji koštaju preko 8000 kuna (wifi 6 podrska) i 866 na oba routera na svim mobitelima. Tako da, ne ide nikako. Ako si ti kupovao neki dodatni router ili si uspio nabaviti neki prek veze ili uz dodatno plaćanje,...ne znam. 866 je max na najnovijim mobitelima uz ove routere koje ima 99% ljudi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 14:17 (Clarkec).
16 godina
offline
T-Com Internet

Jeste skuzili ove dodatne mogucnosti preko moj telekom appa 😎

Samo ih treba 1.enejblat ima zanimljivih korisnih stvari

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: T-Com Internet

Koji ap imas ako se smije znati?

16 godina
offline
T-Com Internet

Moj telekom...

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
aloevera13 kaže...

Koji ap imas ako se smije znati?

 D-Link DIR-2660 EXO AC2600 Smart Mesh Wi-Fi Router DIR-2660 AC2600 Smart Mesh Wi-Fi Router | D-Link (dlink.com)

 

Ne bih ga preporučio ako od softvera očekuješ svu silu opcija. Strašno su pojednostavili softver, tako da nema nekih super naprednih opcija, ali meni to i ne treba.

 

Zašto sam ga kupio? Jer mi je trebao pošteni AP za WiFi na 5GHz i zato jer se više nisam htio mučiti s ovim HT-ovim ZTE-om koji mi drži vezu već 6. godinu. Već je ionako pregrijan jer radi 0-24h, a podržava samo WiFi na 2GHz.

10 godina
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...

Jeste skuzili ove dodatne mogucnosti preko moj telekom appa 😎

Samo ih treba 1.enejblat ima zanimljivih korisnih stvari

 

 

 ja sam to imo taj wi fi menager i nestalo mi je da mogu koristit trazim od njih da mi ga vrate pa govre da ga testiraju jos

11 godina
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...

Jeste skuzili ove dodatne mogucnosti preko moj telekom appa 😎

Samo ih treba 1.enejblat ima zanimljivih korisnih stvari

 

 

 

Pa to postoji već neko vrijeme u app-u 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 11:08 (Doktor-X).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice