RUNE Rural Network

poruka: 358
|
čitano: 255.357
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Dobit ćeš na mail predračun. Mislim da im je ovo web sučelje bilo samo za obrađivanje ugovora i zahtjeva, a i vjerojatno su ga morali napraviti radi EU projekata....

8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Ma frustrirajuće je jako sad tek vidim kroz šta ste vi koji ste u Lovranu, Ičićima itd u ovoj kao završnoj fazi gradnje mreže prolazili. Rusty1281 koji je na Matuljima isto čeka predračun 100 godina a centrala je kod njega već bila napraljena prije dosta mjeseci od ove npr u Rijeci i još tu par ljudi npr koji su na Čavlima isto nemogu preuzet predračun jer očito nisu napravili primarnu mrežu da mogu počet radit priključke. Mene samo zanima koliki broj ljudi radi na izgradnji te mreže dali su to samo ovih par ljudi koji rade u Rune ili imaju pomoć od dečki koji rade u Ericsson Nikola Tesla jer ipak su potpisali suradnju "https://odgovorno.hr/aktualno/sirokopojasni-pristup-za-razvoj-ruralnih-podrucja-suradnja-ericsson-nikola-tesla-i-rune-crow/"  Meni na pitanje kad će optika u mom naselju bit gotova fibernet kaže svibnja ili lipnja, Rune kaže ako na statusu piše unutar 3 mjeseca onda je unutar 3 mjeseca, a Gorana kaže kako nema šanse unutar 3 mjeseca + na facebooku na pitanje kaže kako "nam trebaju građevinske dozvole jer se jedan dio mora kopati" sad neznam kome i kako vjerovat ali onako se nisam nadao da će biti unutar 3 mjeseca kad tu ekipa sa Matulja i Čavla još nije dobila isto priključak.

Mislim da bi to trebalo malo ići brže ali očito nema Ericssonaca koji im pomažu vuć tu optiku ali eto barem imamo sreće šta ćemo uopće dobit tu optiku jer tko zna kad bi je netko poput A1 ili HTa dovukao u naša naselja 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
RokyFrane kaže...

Ma frustrirajuće je jako sad tek vidim kroz šta ste vi koji ste u Lovranu, Ičićima itd u ovoj kao završnoj fazi gradnje mreže prolazili. Rusty1281 koji je na Matuljima isto čeka predračun 100 godina a centrala je kod njega već bila napraljena prije dosta mjeseci od ove npr u Rijeci i još tu par ljudi npr koji su na Čavlima isto nemogu preuzet predračun jer očito nisu napravili primarnu mrežu da mogu počet radit priključke. Mene samo zanima koliki broj ljudi radi na izgradnji te mreže dali su to samo ovih par ljudi koji rade u Rune ili imaju pomoć od dečki koji rade u Ericsson Nikola Tesla jer ipak su potpisali suradnju "https://odgovorno.hr/aktualno/sirokopojasni-pristup-za-razvoj-ruralnih-podrucja-suradnja-ericsson-nikola-tesla-i-rune-crow/"  Meni na pitanje kad će optika u mom naselju bit gotova fibernet kaže svibnja ili lipnja, Rune kaže ako na statusu piše unutar 3 mjeseca onda je unutar 3 mjeseca, a Gorana kaže kako nema šanse unutar 3 mjeseca + na facebooku na pitanje kaže kako "nam trebaju građevinske dozvole jer se jedan dio mora kopati" sad neznam kome i kako vjerovat ali onako se nisam nadao da će biti unutar 3 mjeseca kad tu ekipa sa Matulja i Čavla još nije dobila isto priključak.

Mislim da bi to trebalo malo ići brže ali očito nema Ericssonaca koji im pomažu vuć tu optiku ali eto barem imamo sreće šta ćemo uopće dobit tu optiku jer tko zna kad bi je netko poput A1 ili HTa dovukao u naša naselja 

 Na Čavlima još prošle godine u 8 mjesecu postavljena centrala. Naslikavali se čelni ljudi općine i Rune te obečavali do nove godine (samo koje) spajanje kućanstva. Do danas veliko ništa. To neki dan četvoro ljudi nije Rune nego neka firma kabel gurali optički kabel ispod zemlje ( postojeća infrakstura) , tih sto metara gurali cijeli dan, poslom prolazio pet puta pa znam. Kad ih pitaš onda se pravdaju svim i svačim. Iskreno sumnjam da će Čavle biti spojene do šestog mjeseca. Ali nije ti to sve i kad te spoje onda trenutno koga možeš izabrati je Fibernet još čekaš tri mjeseca da ti puste promet. Meni je već puna kapa svega, možda i odustanem od optike. Dolazi 5G kako mi se ćini prije optike.LP

3 godine
offline
RUNE Rural Network

Evo 25.01 su mi bili u ulici (prilog slika - to je ulica iznad centrale prema spomeniku) jer sam ih ulovio sa autom kada sam se vraćao doma. Cijeli dan su bili na glavnoj cesti Kastav/Matulji (malo iznad matuljskih Plodina) i radili oko centrale u Matuljima. Nakon što sam išao u Rijeku opet oko 16h i dalje su radili. Sekundare nisu radili po mojoj ulici, ali da li su po glavnoj dionici provukli po šahtama, to da. Samo što su provukli i do kuda i kako nemam pojma.

 

Uglavnom čekam i dalje, mail i uplatnica ništa. Rečeno je zadnje da će uplatnice za Matulje krenuti u veljači, pa da i to vidimo. Ako do proljeća/ljeta budem spojem mislim da će biti super. Jer ako me opet ulovi turistička sezona na 4G, lagano sam najebo.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Čim ti Rune (ili njihov podizvođač) naprave infrastrukturu i daju ti ONT uređaj, spreman si za operatera. Isti dan kada su meni stavili ont, zvao sam Fibernet i došli su mi za 3 dana donijet modem. 

8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Ja sam dobio informaciju od svih iz rune sa kojim sam pricao da se može i prije nego ti dovedu optiku u kuću dogovorit za fibernetom pa da ti isti dan tehničari iz runea odmah i puste fibernet internet čim ti dovedu optiku u kuću. 

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Pozdrav svim "suborcima" - evo moje dosadašnje iskustvo s RUNE projektom.

 

Za početak, još nisam spojen, da vas ne držim u napetosti. 

 

Moja lokacija je 4km uzbrdo od Lovrana.

 

Na RUNE sam se prijavio 21.1.2020 i odmah ispunio sve što se dalo, naknadno se nešto "resetiralo" pa sam ispunjavao ponovo.

 

Kućnu instalaciju sam doživio u 7. mjesecu 2020, uplatnicu dobio negdje u 10. mjesecu, platio nešto kasnije.

Uplata nije bila odmah vidiljiva na portalu, nego tek nakon što sam kontaktirao 3t.

 

U nekoliko pokušaja sam kontaktirao 3t, telefon + mejl, i nisam nešto ushićen profesionalnošću - zaobilaženje odgovora, obećavanje da će me netko nazvati (pa se to ne dogodi itd). Uglavnom, od one gospođe čije ime počinje na "G" nisam dobio niti jednu konkretnu informaciju, više-manje lifranje s generičkim odgovorima.

 

7.1. dobivam ovo:

 

"Kao ugovorni partner Rune slobodna sam Vas obavijestiti da će na Vašem području krenuti spajanje optičke mreže, stoga Vam u privitku šaljem pakete i cjenik naših operatera."

 

5 minuta kasnije klikam po Feniceu, tamo sve ide glatko (preporuka za gosp. Majnarića, učinkovit i profesionalan), ali: tjedan dana kasnije, provjeravam što je tim i saznajem da čekaju RUNE da im jave da je spojeno.

 

Pitam RUNE, a G. mi otpisuje:

 

"Najbolje Vam je provjeriti u Fenice-u,s njima ste konkretno sve dogovarali nek oni provjere status po Vašoj adresi i broju ugovora jer oni imaju sve te podatke kod sebe."

 

:D

 

Nakon toga opet pišem (15.1), istovremeno i u Fenice i u 3t aka MOT pa saznajem ovo:

 

"Radi se zadnja faza dokumentacije ,trebali bi biti spojeni unutar 30 dana."

 

Maloprije sam zamolio G da mi konkretno napiše što se još čeka, postat ću kad dobijem.

 

Evo od G odgovor (29.1):

"Glavni kabel je povučen ,čeka se puštanje signala.

Za više informacija po tom pitanju nazovite 08007863"

 

Nazvao odmah, i napokon saznao da im treba još cca tjedan, ovisno o vremenu, da pospajaju što treba i uključe "aktivu". 

 

... to be continued ...

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2021 8:48 (SL1974).
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
SL1974 kaže...

Pozdrav svim "suborcima" - evo moje dosadašnje iskustvo s RUNE projektom.

 

Za početak, još nisam spojen, da vas ne držim u napetosti. 

 

Moja lokacija je 4km uzbrdo od Lovrana.

 

Na RUNE sam se prijavio 21.1.2020 i odmah ispunio sve što se dalo, naknadno se nešto "resetiralo" pa sam ispunjavao ponovo.

 

Kućnu instalaciju i ONT sam doživio u 7. mjesecu 2020, uplatnicu dobio negdje u 10. mjesecu, platio nešto kasnije.

Uplata nije bila odmah vidiljiva na portalu, nego tek nakon što sam kontaktirao 3t.

 

U nekoliko pokušaja sam kontaktirao 3t, telefon + mejl, i nisam nešto ushićen profesionalnošću - zaobilaženje odgovora, obećavanje da će me netko nazvati (pa se to ne dogodi itd). Uglavnom, od one gospođe čije ime počinje na "G" nisam dobio niti jednu konkretnu informaciju, uglavnom lifranje s generičkim odgovorima.

 

7.1. dobivam ovo:

 

"Kao ugovorni partner Rune slobodna sam Vas obavijestiti da će na Vašem području krenuti spajanje optičke mreže, stoga Vam u privitku šaljem pakete i cjenik naših operatera."

 

5 minuta kasnije klikam po Feniceu, i tamo sve ide glatko, ali: tjedan dana kasnije, provjeravam što je tim: saznajem da čekaju RUNE da im jave da je spojeno.

Pitam RUNE, a G. mi otpisuje:

 

"Najbolje Vam je provjeriti u Fenice-u,s njima ste konkretno sve dogovarali nek oni provjere status po Vašoj adresi i broju ugovora jer oni imaju sve te podatke kod sebe."

 

:D

 

Nakon toga opet pišem, istovremeno i u Fenice i u 3t aka MOT pa saznajem ovo:

 

"Radi se zadnja faza dokumentacije ,trebali bi biti spojeni unutar 30 dana."

 

Maloprije sam zamolio G da mi konkretno napiše što se još čeka, postat ću kad dobijem.

 

 

 

 Hvala ti na napisanom. Ja stalno govorim da ne ide kako se HVALE da su to priče za malu djecu to jest DA SE POVUKU EU SREDSTVA ZATO SE POSTAVLJAJU PRAZNE CENTRALE. Ako ima tko argumente neka me pobije.Lp

Samo da dodam_ to su Hrvatska posla.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2021 8:03 (Grobnik300).
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Evo danas su uočeni na cesti Matulji- Kastav jedno 200-300m sjeverno od Plodina. Rade na cesti i izgleda spajaju obližnju kuću. 

5 godina
offline
RUNE Rural Network

tu su danima...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Rusty1281 Ae baci pogled na status od priključka dal ti je sad dostupno preuzet predračun ili lažu sa ovom objavom. Baš me zanima 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
RokyFrane kaže...

Rusty1281 Ae baci pogled na status od priključka dal ti je sad dostupno preuzet predračun ili lažu sa ovom objavom. Baš me zanima 

 Kažu da nije bitno dali možeš preuzeti predračun. Dok got ti oni ne pošalju predračun na email onda možeš tek platiti. Znači ništa dok ne dobiješ email. A da lažu to sigurno. Lp

14 godina
offline
RUNE Rural Network

Koliko sam cuo na Kastvu su vec sproveli optiku po nekim zgradama jos prosle godine, a tcom je poceo nuditi uslugu optike nedavno po tim zgradama. Neznam dali jos netko od operatera nudi uslugu ili samo tcom za sada...

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
RokyFrane kaže...

Rusty1281 Ae baci pogled na status od priključka dal ti je sad dostupno preuzet predračun ili lažu sa ovom objavom. Baš me zanima 

 Upravo kako je Grobnik300 rekao. Meni je predračun sa datumom value još 8.mj 2020., ali upravo tako, dok da ne pošalju na mail, ne plačaš ništa (tj ne moraš). Tek kada pošalju, platiš, e onda možeš počet brojati 2-3mj max dok te ne spoje (ili kraće).

 

No uglavnom evo mail od jučer od rune:

 

Poštovani,

 

Za sada  je izgledno da će uplatnice krenuti ovaj mjesec, centrala je aktivirana,  rade se još neki testovi ali to bi trebalo sve biti gotovo tokom idućeg tjedna.  Izgradnja primarne infrastrukture se isto bliži kraju.  Postoje neki problemi na području Rukavca i smjeru od Jurdana prema Munama ali ako se tamo i produže radovi na ostalim područjima će se počet radit na sekundarnoj infrastrukturi i priključcima.

 

Ako bude sve kako treba prva uključenja očekujemo tokom trećeg mjeseca.

 

Lijepi pozdrav.

 

U prilogu je i slika istog maila (ovo je temeljem mojeg pitanja da li će se uplatnice slati tokom veljače kako su i rekli za područje Matulja).

 

Za sada kako stoji su dosljedni što se tiče rokova i "priče" sa više kanala. Rekao bi sada kada krenunu sekundari po ulicama da je to to. Kada i kako kod koga kojom dinamikom, to ćemo vidjeti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2021 13:23 (Rusty1281).
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Striko2009 kaže...

Koliko sam cuo na Kastvu su vec sproveli optiku po nekim zgradama jos prosle godine, a tcom je poceo nuditi uslugu optike nedavno po tim zgradama. Neznam dali jos netko od operatera nudi uslugu ili samo tcom za sada...

 

Možeš li malo pojasniti  koji dio Kastva je navodno pokriven s optikom, ne mora bit precizno ulica ali bar pozicijski (govorimo li o RUNE optici) ?

HT ima sprovedene primarne trase u radijusu cca. 500m od Konzuma/Erste Banke u čijoj se blizini nalazi FTTH junction, to im je 3T cable izveo prije 4 godine. Time su povezali centrale (Rešetari, Rubeši, Nova školska dvorana) kako bi imali pristup zadnjoj milji te osigurali pristup za CARNET petlju (škola) .

Na stranicama HAKOM-a, nema HT najavae za izgradnju SVM, a ako se pokaže istinom da nekima nude optiku, crno se piše mom HT kontaktu.

RUNE je na istom području u zadnjih 4-5 mjeseci posadio jedno 5-6 ormarića i prokopao oko 200-300m kanala kroz koje će pokriti jednu od tri HAKOM-u prijavljene zone za SVM; preko stupova HEP-a su počeli prevoditi sekundar, možda tek na onim lokacijama na kojima nemaju problema s pristupom terenu i za one korisnike koji su odavno predali dokumentaciju i privole.

 

Sporo ovo ide, bez obzira na COVID i nedostatak radne snage na terenu. Vidi se da nemaju projektni kapacitet niti jasnu strategiju iza koje stoji glava i rep.

Sve više vjerujem da HT čeka da se ovi raspadnu, zato nisu zainteresirani ni ponuditi pakete na tuđoj optici.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2021 17:52 (Workbench).
8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Da sigurno će se raspast... Ko jebe HT, A1 i telemach su već odavno ušli sa RUNE Slovenijom u partnerstvo i nude pakete odavno kad tad će ući i sa ovima vidiš i po porukama koje smo tu slali preko twittera i facebooka i emailova kako su ljudi sa nadležnog odbora upućeni u projekt ali agenti nemogu potvrditi točno kad će biti dostupno naručiti njihovu optiku. Meni je naprimjer jako čudno u dobrom smislu kako kad odem na A1 provjera dostupnosti prije mi niti jedna ulica u naselju nije bila dostupna za provjerit dostupnost njihovih usluga a sad su mi dostupne ulice i izbacuje mi da mogu imat dsl i flatbox a prije par mjeseci nisam ni mogo napisat svoju ulicu u provjeru dostupnosti, a sigurno znam da nitko nemože imat dsl preko njih u mom naselju nego samo ht,iskon,optimu jer HT nerenta centralu u našem naselju.

Koliko je vremena ako se netko sjeća prošlo vama koji ste već na optici ( iceb , snake44 ) od povlačenja kablova na stupovima do mogućnosti plaćanja predračuna?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

07.2020 provlačenje kabela od stupa do moje kuće i po kući

kraj 10.2020 dobio uplatnice

cca 21.12.2020 provlačili kabele po ulici na ostale stupove i meni u kući ugradili ont. odmah isti dan zatražio usluge fiberneta

cca 28.12.2020 došao mi fibernet donijeti modem

8 godina
neaktivan
offline
Re: RUNE Rural Network
snake44 kaže...

07.2020 provlačenje kabela od stupa do moje kuće i po kući

kraj 10.2020 dobio uplatnice

cca 21.12.2020 provlačili kabele po ulici na ostale stupove i meni u kući ugradili ont. odmah isti dan zatražio usluge fiberneta

cca 28.12.2020 došao mi fibernet donijeti modem

 Okej ovo zvuči očajno ali koliko se sjećam ti si imao problema sa gradnjom nešto pa si ih čekao dosta više nego šta si morao jel tako je nešto bilo?


Npr meni je sada snake44 cijeli kvart od početka do kraja povučen sa kablovima OVAKO i to ne na svakom stupu npr na nekim stupovima nema ovako kolut kablova ali vidio sam da se naselje na rubu Rijeke povuklo od početka do kraja taman kako im je nacrtano na mapi, ali još niti na jednom stupu nisu stavljeni ormarići kao na ovoj slici sa njihovog facebooka. 

Sad neznam kakav je dalje proces nakon šta su postavili kablove preko cijelog naselja dali sada trebam čekat da se preko cijelog naselja postave ormarići na stupove pa onda počnu spajat ili kako postavljaju ormariće tako i spajaju korisnike?

Ti si imao problema nekih dodatnik pa jbg neznam koliko to inače traje od povlačenja kablova do dobivanja predraćuna na email.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Imam kolut na stupu, 7 metara od kuće; 01.12. su nabacili cijeli kabel na 6 stupova (na svakom je kolut) na distanci od cca. 200m. Na krajnjim stupovima, pri zemlji, su sivi FTTH ormarići (visina oko 1.5m) koji se preko cestovne kanalizacije (Matulji-Kastav) spajaju na glavnu županijsku centralu kod Plodina na Matuljima. BTW, kolut stavljaju na svaki stup koji im se učini dobrim kandidatom da od njega opale spoj na neki objekt.

 

Za ispostavljanje predračuna te moraju spojit do kraja. Moj kolega s Veprinca je dobio kućnu instalaciju u 7.mjesecu, nisam siguran da je dobio uplatnicu, ali znam da ga još nisu spojili na centralu u Opatiji. Ako je dobio uplatnicu, onda je banana još veća. Svaki slučaj može biti 1 od X scenarija, jedino je pravilo da pravila nema. Tamo gdje imaju problem s pristupom stupovima ili ih uopće nema (jer susjed misli da je Zemlja ravna, 5G zračenje itd) možda moraju obilaziti s izvođenjem građevinskih radova. Negdje, kao kod mene na Kastvu, ne mogu završiti sekundar u ulici jer je neki idiot parkirao auto iznad jebene šahte. 2 tjedna čekam da se vrate ekipa iz Roaming networks-a i da to završe ali rasuti su u promjeru 10km (jedan dan Matulji, drugi dan Čavle itd).

 

Za firmu koja se uhvatila ovakvog projekta a u drastičnom manjku ljudskog potencijala i materijala (ima tu par ljudi pa nek kažu kako Rune nabavlja kabel) mi bismo trebali očekivati razinu usluge kakvu ovi ostali telekomi i sami ne isporučuju ?

Spusti očekivanja.

Pročitaj malo dokumente koje si potpisao prije slanja, nigdje se vremenski ne obvezuju na osiguranje priključka, mogu te spojiti unutar sljedeća 2 ili 3 mjeseca ili za godinu dana. Na HAKOM stranici se može dobiti info kad su deklarirali završertak radova na sekundaru. Bit će kad bude i jedino što možemo jest da ih svi pomalo cimamo, svaki na svoj način.

Jedino o čemu oni moraju brinuti (osim ispunjenja ugovorne obaveze prema već aktiviranom korisniku) jer vraćanje velikog kredita inozemnom kreditoru - a za to im treba jebeno velika masa ljudi s A1, F-net itd paketima.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2021 2:10 (Workbench).
13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

RokyFrane meni kad su u kuću stavili kabele u 7 mj, onda mi tip rekao kao vidimo se za 2 tjedna da donesemo ont. I prošlo tako evo sve do 12mj jer su imali problema sa pristupom stupovima koji su na terenima od ljudi (nisu dobili dozvole od svih). Tako da su u jednom trenutku čak i cestu koja ide prema meni prokopali i radili kanal da dođu drugim putem, tj. drugim stupovima do moje ulice. Ovo šta si slikao, kolute kabela po stupovima, isto tako je i kod mene. Neki dan me zove tip iz Rune da jesam li doma, da izađem malo van ako mogu. Dođem do njega i pita me da da li bi mogli ispred mog terena (djelomično i preko mog) koji mi je ispred kuće, napraviti ormarić za cijelu ulicu jer da su ovi koluti privremena rješenja a da su ih radili tako nabrzinu jer su ljudi već platili da im se napravi i morali su. Već smo pred desetak godina dozvolili općini da se ispred, tj. u dodiru sa našim terenom napravi stup od telefona, tako da ovome nisam dozvolio raditi ormarić. 

14 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Workbench kaže...
Striko2009 kaže...

Koliko sam cuo na Kastvu su vec sproveli optiku po nekim zgradama jos prosle godine, a tcom je poceo nuditi uslugu optike nedavno po tim zgradama. Neznam dali jos netko od operatera nudi uslugu ili samo tcom za sada...

 

Možeš li malo pojasniti  koji dio Kastva je navodno pokriven s optikom, ne mora bit precizno ulica ali bar pozicijski (govorimo li o RUNE optici) ?

HT ima sprovedene primarne trase u radijusu cca. 500m od Konzuma/Erste Banke u čijoj se blizini nalazi FTTH junction, to im je 3T cable izveo prije 4 godine. Time su povezali centrale (Rešetari, Rubeši, Nova školska dvorana) kako bi imali pristup zadnjoj milji te osigurali pristup za CARNET petlju (škola) .

Na stranicama HAKOM-a, nema HT najavae za izgradnju SVM, a ako se pokaže istinom da nekima nude optiku, crno se piše mom HT kontaktu.

RUNE je na istom području u zadnjih 4-5 mjeseci posadio jedno 5-6 ormarića i prokopao oko 200-300m kanala kroz koje će pokriti jednu od tri HAKOM-u prijavljene zone za SVM; preko stupova HEP-a su počeli prevoditi sekundar, možda tek na onim lokacijama na kojima nemaju problema s pristupom terenu i za one korisnike koji su odavno predali dokumentaciju i privole.

 

Sporo ovo ide, bez obzira na COVID i nedostatak radne snage na terenu. Vidi se da nemaju projektni kapacitet niti jasnu strategiju iza koje stoji glava i rep.

Sve više vjerujem da HT čeka da se ovi raspadnu, zato nisu zainteresirani ni ponuditi pakete na tuđoj optici.

 

 Gornji Resetari, potez od Plodina do Bareta, mislim da su sve one zgrade dobile optiku.

Sad dali je to rune optika ili neka druga neznam, ali mislim da je to dio projekta za cijeli Kastav. 

Uglavnom tcom i iskon za sad nude optiku do 200mbps. 

A1, optima jos nemaju u ponudi.

I believe Wi can Fi...
8 godina
neaktivan
offline
Re: RUNE Rural Network

Ma slažemo se Workbench samo ono zanima me kako im ide proces taj "primar" pa "sekundar". Kažem par stupova u mom naselju u RI su preskočili ali još nisam vidio da su stavili niti na jedan stup ovakav ormarić u kolutu kablova. To me samo buni jer neznam kakav je točno proces od kad se povuku kolutovi kablova kao šta već jesu kod mene pa do spajanja korisnika, nerazumijem se pa pitam pametnije od mene tu koji se vjv razumiju i mozda su prošli proces .

 

snake44 Znači kod tebe su isto kolutovi kablova ovako kao kod mene i na stup od kojeg ti je došla optika u kuću ima onakav ormarić unutar koluta di su splitali optiku ili nema samo je klasično povučen kabel?

13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

RokyFrane  e vidiš taj detalj nisam gledao. Znam samo za kolutove, a baš ću danas pogledat ako se nalazi ovaj ormarić unutar njih. Ovo šta sam napisao da žele stavit ormarić ispred moje kuće, koliko sam ga skužio to će biti nešto veće.

8 godina
neaktivan
offline
Re: RUNE Rural Network
snake44 kaže...

RokyFrane  e vidiš taj detalj nisam gledao. Znam samo za kolutove, a baš ću danas pogledat ako se nalazi ovaj ormarić unutar njih. Ovo šta sam napisao da žele stavit ormarić ispred moje kuće, koliko sam ga skužio to će biti nešto veće.

 Ae ako se sjetiš pogledaj pa javi, jer npr od HTa DSL u naselju koji imamo nema naravno svaki stup ormarić nego prolazi kabel i toeto. A za ovo me baš zanima kako je tebi pošto si ti jedan od rjetkih tu na forumu koji već imaju njihovu optiku.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

RUNE ormarić, ipak nešto manjih dimenzija (80cm visine).

Najčešće se nalazi na samom rubu ceste, izvan nogostupa ili na obližnjem placu za koju moraju tražiti privolu vlasnika.

To je sekundar s kojim rješavaju konekciju od magistrale koja ide kanalizacijom do zadnje milje.

 

13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Je ormarić je unutar koluta.

14 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Jednom kad te aktiviraju usluga je, naravno, odlična, (Fenice telekom), ali da, na spajanje i aktiviranje se zna čekati, ali tu nema puno pomoći, strpljen - spašen...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Workbench A ovih FTTH ormarića kao šta si slikao su na svakih koliko 200m? Znači primar im je povlačenje kablova a sekundar stavljanje ormarića i onda spajanje korisnika? 

 

miki1981 Pa i ja sam čuo da radi top net kad te aktiviraju ali i kako neće kad je cijela oprema i optika nova. Kad god čekam ovako puno da mi RUNE napravi priključak uvijek mi je utjeha sam sebi kažem ko zna koliko bi godina prošlo da dobijem optiku od HTa ili A1 da nema RUNE 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Razmak između može biti 50-300m, ali je uvijek u neposrednoj blizini neke šahte. Češće se nalazi blizu raskršća ili tamo gdje se kvart grana u veći blok zgrada bez dobre cestovne komunikacije. 

Primar ti je pojam za dio razvoda od glavne centrale u mjestu (to je onaj kontejner) ispod ili pored ceste (u svakom slučaju po postojećoj infrastrukutri) do FTTH ormarića, a sekundar je razvod po ulicama, od FTTH preko stupova ili čak podzemno (kad nemaju izbora jer zaobilaze plac itd) do najbliže točke otkud ti dovlače vlakno na kuću/zgradu.

 

FYI, to što je Fibernet usluga sad na dobroj razini ti ima više veze s malim brojem korisnika; čim se krene žešće s priključcima, vidjet ćemo kako time upravljaju.

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: RUNE Rural Network
Workbench kaže...

Razmak između može biti 50-300m, ali je uvijek u neposrednoj blizini neke šahte. Češće se nalazi blizu raskršća ili tamo gdje se kvart grana u veći blok zgrada bez dobre cestovne komunikacije. 

Primar ti je pojam za dio razvoda od glavne centrale u mjestu (to je onaj kontejner) ispod ili pored ceste (u svakom slučaju po postojećoj infrastrukutri) do FTTH ormarića, a sekundar je razvod po ulicama, od FTTH preko stupova ili čak podzemno (kad nemaju izbora jer zaobilaze plac itd) do najbliže točke otkud ti dovlače vlakno na kuću/zgradu.

 

FYI, to što je Fibernet usluga sad na dobroj razini ti ima više veze s malim brojem korisnika; čim se krene žešće s priključcima, vidjet ćemo kako time upravljaju.

 

 Hvala na pojašnjenju i dalje mi je malo mutno oko toga jer trenutno samo vidim kolutove kablova na masu stupova i neznam u kojem smo procesu, mislim da čak ekipa iz RUNE i Roaming Networksa nije ni zadužena za Rijeku nego samo tamo oko Opatije,Matulja i Čavla već netko treći predostavljam Ericssonci. Nikako da uhvatim ljude koji vuku optiku kod mene da ih pitam par stvari..

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice