RUNE Rural Network

poruka: 359
|
čitano: 256.178
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Evo FiberNet nove informacije koju sam dobio 19.11:

 

Poštovani,

 

Zahvaljujem na upitu.

RUNE je otvorena mreža što omogućuje svim zainteresiranim operatorima u RH, pa tako i  A1 da ponude svoje usluge, a na korisnicima je da na temelju ponude operatora, kvalitete i vlastitih preferencija odaberu čije usluge žele ugovoriti i koristiti.

 

Najkasnije do  01. siječnja 2021. imat ćemo u ponudi za privatne korisnike paket brzine od 1 Gbit/s download i 500 Mbit/s upload. Planirana cijena je oko 339,00 kn mjesečno. PDV uključen.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Update od strane RUNE po pitanju spajanja kuća na lokaciji Matulji:

 

"Poštovani,

Za koji dan ćemo imat potpisane ugovore sa izvođačima za izgradnju sekundara i priključaka, ali obzirom na veličinu obuhvata koji se u ovom trenutku istovremeno gradi jako teško da ćemo stići početi raditi priključke prije nove godine.

Što se problema tiče oni se doslovno  pojavljuju na dnevnoj bazi čak i češće 😊

Trudimo se da započne spajanje korisnika čim prije ali ipak je realnije da ćemo vaš priključak uspjeti realizirati unutar prvog ili  drugog mjeseca iduće godine.

Hvala na strpljenju.

Lijepi pozdrav."

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RUNE Rural Network

Službeni cjenik od danas:

 

Cjenik fibernet

Cjenik poziva

Popis programa

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
peace_of_cake kaže...

Službeni cjenik od danas:

 

Cjenik fibernet

Cjenik poziva

Popis programa

 Slab izbor programa, previše free programa. Malo HD.Moje mišljenje. Nadam se da će i drugi operateri ući u igru bar po odgovorima iz Rune. Sve je to malo skupo.Lp

Dodatak : A1 - 1000/500 = 209 kn. Dobro to je na njihovoj optici,ali ne vjerujem da će biti skupi kao Fibernet. I još mi ne leži penalizacija ako ne želiš ugovor od 2500 kn ili 104 kune mjesečno.

 

     Napokon Fibernet web stranica proradila.   

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 18:21 (Grobnik300).
10 godina
offline
RUNE Rural Network

Napokon Fibernet web stranica proradila. Ajme užas od TV programa. Ma ne užas nego sramota. Sreća pa možeš uzeti samo internet.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RUNE Rural Network

Koliko vidim danas je lansiran službeni web. Cijena je ipak 339 kn/mj za gigabitni internet kako je bio i naveo Rusty1281. Također nude i najam mesh wifi opreme (router + 1 satelit 45 kn/mj, 2 satelita 70 kn/mj i 3 satelita 100 kn/mj). U FAQ dijelu navedeno je da nakon potrošenih 20 TB prometa smanjuju brzinu (ne piše na koji pakekt brzine se odnosi niti koliko ju smanje) ali to je dovoljno čak i one najzahtjevnije. Također piše da od početka travnja korisnicima će davati i fiksni blok od /48  IPv6 javnih adresa osim trenutno 1 javne dinamičke IPv4 koja se mijenja svaka 24 sata. Može se ugovoriti do 6 dodatnih tv prijemnika. Ne piše koji brand routera nude ali koliko mi je poznato radi se o Icotera opremi a router koji nude je Icotera i4850 ali nisam siguran. RUNE kao ont za GPON priključke koristi Iskratel Innbox G21 ont a za XGSPON koristi Iskratel Innbox X22 ont koji osim jednog 1G ethernet konektora ima i jedan 10/5/2,5G ethernet konektor.

 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Dosta toga su obuhvatili FAQ-om, vidi se da ga je pisao netko u pauzi između slaganja QoS-a. Podržavaju bridge mode i ne trimaju VPN, routeri donekle otvoreni. 20TB je 4-5x veća kvota nego A1. Zanimljivo. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Pa ovaj popist TV programa je poprilično smanjen u odnosu na ono što su mi oni slali u 7mj ove godine. Tamo je bilo stotinjak programa, a sad ovdje pedesetak. Mene osobno ne zanimaju programi, ali moji starci će popizdit ako budu ovo morali uzet. Ima li kakvih novosti vezano za A1 mrežu?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RUNE Rural Network

Interesantan je i podadak o garanciji kvalitete interneta kojeg nude: kopirano iz faq-a "Putem RUNE optičke infrastrukture na standardnim pretplatničkim paketima garantiramo minimalnu brzinu koja iznosi 70% deklarirane brzine u vrijeme najjačeg prometa, maksimalni gubitak paketa manji od 0.2%, latenciju do glavnih EU čvorišta internetskog prometa manju od 50ms, istočne obale SAD-a (NY) <  od 100ms i zapadne obale SAD-a (LA) < od 170ms" ali pretpostavljam da se to odnosi uglavnom na Cogent mrežu jer kroz njih koliko vidim "izlaze" na internet. Također sam primjetio da ne peeraju u CIX-u već samo u slovenskom SIX-u (sav promet ide kroz Sloveniju) te je zbog toga i niža latencija prema Sloveniji nego prema Hrvatskoj (zato je i na prijašnjoj stranici speedtest odabrao slovenski T-2 telekom a ne niti jedan hrvatski). Par ms veći ping vjerojatno nitko neće primjetiti ali bolje bi bilo da peeraju i u CIX-u barem sa carnetom pogotovo sada kada svi učenici i studenti prate nastavu od doma.

Sve gore navedeno se odnosi samo na fibernet isp a ne i na neki drugi koji se odluči koristiti rune infrastrukturu.

Ispravite me ako je nešto pogrešno napisano.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Evo mene pred par minuta zvao jedan dečko iz Rune. Zove jer mu je neugodno pisati već deseti mail kako mi se ispričava što kasne.... ukratko, imaju manjak ljudi jer ih je puno u samoizolaciji a da dođu do mene sa kabelom, treba im 4-5 ljudi da dignu kabel i stave ga na stupove. Kaže da mogu očekivati da dolaze u pon ili uto idući. 

 

Kad smo već bili na liniji pitao sam ga odmah za A1. Kako je već potvrđeno, u pregovorima su, međutim to je sve "odgođeno" za cca 3-4 mjeseca budući da A1 mora vidjeti kako će uskladiti svoju opremu sa Rune opremom budući da koriste različitu tehnologiju (njegove riječi, ne moje :) ).

 

Tako da onaj tko ima sreće da ga ukopčaju u skorije vrijeme, osuđen je na Fibernet ili Terakom.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
peace_of_cake kaže...

Interesantan je i podadak o garanciji kvalitete interneta kojeg nude: kopirano iz faq-a "Putem RUNE optičke infrastrukture na standardnim pretplatničkim paketima garantiramo minimalnu brzinu koja iznosi 70% deklarirane brzine u vrijeme najjačeg prometa, maksimalni gubitak paketa manji od 0.2%, latenciju do glavnih EU čvorišta internetskog prometa manju od 50ms, istočne obale SAD-a (NY) <  od 100ms i zapadne obale SAD-a (LA) < od 170ms" ali pretpostavljam da se to odnosi uglavnom na Cogent mrežu jer kroz njih koliko vidim "izlaze" na internet. Također sam primjetio da ne peeraju u CIX-u već samo u slovenskom SIX-u (sav promet ide kroz Sloveniju) te je zbog toga i niža latencija prema Sloveniji nego prema Hrvatskoj (zato je i na prijašnjoj stranici speedtest odabrao slovenski T-2 telekom a ne niti jedan hrvatski). Par ms veći ping vjerojatno nitko neće primjetiti ali bolje bi bilo da peeraju i u CIX-u barem sa carnetom pogotovo sada kada svi učenici i studenti prate nastavu od doma.

Sve gore navedeno se odnosi samo na fibernet isp a ne i na neki drugi koji se odluči koristiti rune infrastrukturu.

Ispravite me ako je nešto pogrešno napisano.

 Ni ja nisam neki stričnjak ali svejedno me muče neke stvari. 70% deklarirane brzine, latencija visoka. Prijatelj ima A1 1G i ne spominje nikakvo smanjenje brzine a pogotovo ne tako veliku latenciju. Ali već se pisalo na forumuima da Rune ide preko Slovenije i da bi latencija mogla biti visoka. Čemu Rune optika ako imaš latenciju 50 ms a drugi 3 ili 4ms a znamo da je latencija iliti odaziv jako bitan pogotovo za online igranje. Ne znam pošto sam laik koji čita neke stvari pa sam možda pobrkao lončiće. LP

8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Pa neznam tko zaista sumnja da A1 neće ući sa Rune Hrvatska (ako već i nisu) pa Rune Slovenija je ušla odavno već sa A1 i telemach-om  https://prnt.sc/vzvgqw koji je isto počeo sa radom u Hrvatskoj prije 2 mjeseca tako da sumnjam da se neće dogovorit i sa nama u Hrvatskoj sa ta dva operatera ako već i nisu.  A ovo 70% deklarirane brzine vam je isto kao kod svakog operatera. Evo primjera na HT stranici https://prnt.sc/vzvnbb. To je samo klasika da ti kažu da ako npr imaš 100/20 paket osnovni na optici od HTa oni ti moraju isporučit barem minimum 70/14, ali nitko ko ima optiku u Hrvatskoj koga znam i sa foruma kad sam gledao nije imao manje od dogovorenog jer je to ipak optika. To su iz fiberneta jednostavno morali napisat kao i svi.

I ovo još za programe sigurno nisu svi dodani na ovaj link na njihovoj stranici ( https://prnt.sc/vzvpd7 ) jer ovdje ima 53 kanala a na stranici ljepo piše više od 70 Kanala. Fale još naprimjer SportKlub kanali i tako dalje (barem se nadam)

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2020 16:42 (RokyFrane).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Grobnik300 kaže...
peace_of_cake kaže...

Interesantan je i podadak o garanciji kvalitete interneta kojeg nude: kopirano iz faq-a "Putem RUNE optičke infrastrukture na standardnim pretplatničkim paketima garantiramo minimalnu brzinu koja iznosi 70% deklarirane brzine u vrijeme najjačeg prometa, maksimalni gubitak paketa manji od 0.2%, latenciju do glavnih EU čvorišta internetskog prometa manju od 50ms, istočne obale SAD-a (NY) <  od 100ms i zapadne obale SAD-a (LA) < od 170ms" ali pretpostavljam da se to odnosi uglavnom na Cogent mrežu jer kroz njih koliko vidim "izlaze" na internet. Također sam primjetio da ne peeraju u CIX-u već samo u slovenskom SIX-u (sav promet ide kroz Sloveniju) te je zbog toga i niža latencija prema Sloveniji nego prema Hrvatskoj (zato je i na prijašnjoj stranici speedtest odabrao slovenski T-2 telekom a ne niti jedan hrvatski). Par ms veći ping vjerojatno nitko neće primjetiti ali bolje bi bilo da peeraju i u CIX-u barem sa carnetom pogotovo sada kada svi učenici i studenti prate nastavu od doma.

Sve gore navedeno se odnosi samo na fibernet isp a ne i na neki drugi koji se odluči koristiti rune infrastrukturu.

Ispravite me ako je nešto pogrešno napisano.

 Ni ja nisam neki stričnjak ali svejedno me muče neke stvari. 70% deklarirane brzine, latencija visoka. Prijatelj ima A1 1G i ne spominje nikakvo smanjenje brzine a pogotovo ne tako veliku latenciju. Ali već se pisalo na forumuima da Rune ide preko Slovenije i da bi latencija mogla biti visoka. Čemu Rune optika ako imaš latenciju 50 ms a drugi 3 ili 4ms a znamo da je latencija iliti odaziv jako bitan pogotovo za online igranje. Ne znam pošto sam laik koji čita neke stvari pa sam možda pobrkao lončiće. LP

Garancija o MINIMUMU u razini 70% ugovorene brzine je regulatorni zahtjev HAKOM-a kojeg svi provideri moraju podržavati da bi mogli prodavati pakete. Znači u slučaju zagušenja na svojim core linkovima koje imaju prema svojim partnerima u EU/US, mogu radi osiguranja raspoloživosti servisa privremeno skinuti do 30% ugovorene brzine. Evo, ex-Tele2 je prije mjesec dana srezao flat rate na efektivnih 200GB u slučaju korisnika koji u dužem periodu povlače terabajte. Prijatelju na A1 se trenutno ne limitira jer na njegovom nodu trenutno nema 'pijavica' koje povlače promet pa dobiva cijeli bandwidth.

Što se tiče latencije, govori se o cifiri do 50ms unutar EU što može biti 5ms  i 49ms. Ako je multiplayer server negdje u EU, postoji više šansi da će to biti neka niža latencija.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
peace_of_cake kaže...

Interesantan je i podadak o garanciji kvalitete interneta kojeg nude: kopirano iz faq-a "Putem RUNE optičke infrastrukture na standardnim pretplatničkim paketima garantiramo minimalnu brzinu koja iznosi 70% deklarirane brzine u vrijeme najjačeg prometa, maksimalni gubitak paketa manji od 0.2%, latenciju do glavnih EU čvorišta internetskog prometa manju od 50ms, istočne obale SAD-a (NY) <  od 100ms i zapadne obale SAD-a (LA) < od 170ms" ali pretpostavljam da se to odnosi uglavnom na Cogent mrežu jer kroz njih koliko vidim "izlaze" na internet. Također sam primjetio da ne peeraju u CIX-u već samo u slovenskom SIX-u (sav promet ide kroz Sloveniju) te je zbog toga i niža latencija prema Sloveniji nego prema Hrvatskoj (zato je i na prijašnjoj stranici speedtest odabrao slovenski T-2 telekom a ne niti jedan hrvatski). Par ms veći ping vjerojatno nitko neće primjetiti ali bolje bi bilo da peeraju i u CIX-u barem sa carnetom pogotovo sada kada svi učenici i studenti prate nastavu od doma.

Sve gore navedeno se odnosi samo na fibernet isp a ne i na neki drugi koji se odluči koristiti rune infrastrukturu.

Ispravite me ako je nešto pogrešno napisano.

 To objašnjava nešto veće cijene paketa u odnosu na ponudu ostalih većih providera. S druge strane, A1 i HT izvode oversubscription na svojim zadnjim miljama, sve ove akcije s kojima 'pecaju' nove korisnike se ne prate baš linerno na dijelu zakupa. 

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
RokyFrane kaže...

Pa neznam tko zaista sumnja da A1 neće ući sa Rune Hrvatska (ako već i nisu) pa Rune Slovenija je ušla odavno već sa A1 i telemach-om  https://prnt.sc/vzvgqw koji je isto počeo sa radom u Hrvatskoj prije 2 mjeseca tako da sumnjam da se neće dogovorit i sa nama u Hrvatskoj sa ta dva operatera ako već i nisu.  A ovo 70% deklarirane brzine vam je isto kao kod svakog operatera. Evo primjera na HT stranici https://prnt.sc/vzvnbb. To je samo klasika da ti kažu da ako npr imaš 100/20 paket osnovni na optici od HTa oni ti moraju isporučit barem minimum 70/14, ali nitko ko ima optiku u Hrvatskoj koga znam i sa foruma kad sam gledao nije imao manje od dogovorenog jer je to ipak optika. To su iz fiberneta jednostavno morali napisat kao i svi.

I ovo još za programe sigurno nisu svi dodani na ovaj link na njihovoj stranici ( https://prnt.sc/vzvpd7 ) jer ovdje ima 53 kanala a na stranici ljepo piše više od 70 Kanala. Fale još naprimjer SportKlub kanali i tako dalje (barem se nadam)

 A1 će ući ali im se ne žuri popuštati u pregovorima sa Rune. Tvrdi su s razlogom jer im Rune kanibalizira prodaju njihovog Homebox-a u dijelu ŽPG gdje su dobre bakrene parice raritet. Telemach je novo ime za Tele2. Vjeruj mi, njih ne želiš da budu dio ponude za Rune korisnike, čak ni kao umjetna konkurencija. Mogu knjigu napistati o profesionalnosti njihove podrške ili o nekim tehničkim ograničenjima (bridge mode, double NAT, filtering, port blocking, VPN throttling).

3 godine
offline
RUNE Rural Network

Osobno mislim da će moj izbor na kraju ipak biti Fibernet. Fair use limit je 20TB u usporedbi sa 4T kod A1, a i pitanje kada će A1 krenuti službeno. Sviđa mi se dizajn sitea također i FAQ su fino pokrili sve što bi trebalo biti rečeno.

 

TV me apsolutno ne interesira, tako da 339kn za 1/500 je sasvim prihvatljiva cijena (meni) za 1,5G kumulativno. Sada samo još malo strpljenja.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Ima li tko kakav podatak od obvezama izvođača (RUNE), tj. o rokovima u kojima su obavezni izvršiti ugradnju od dana plaćanja predračuna?

 

Ja sam platio predračun 30.10. i kada sam ga platio i pitao ih kada će doći izvršiti ugradnju ont-a i pustiti signal, rekli su 60 dana od dana plaćanja. To sam dobio napismeno u mailu. Međutim išao sam listati svu dokumentaciju koju sam sa njima prije potpisao ali ovaj podatak od 60 dana nisam nigdje našao. Šta će se desiti ako i pređu tih 60 dana? 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Evo napokon objavljeno i na HAKOM stranici za optiku u Rijeci i Kostreni.  https://prnt.sc/w8rv7k

 

 

Zanimljivo kako je A1 odmah kad su saznali da RUNE počinje radit optiku u Rijeci odmah napravili svoj plan za optiku preko njih u jednom djelu grada 

 

https://prnt.sc/w8rw03

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Meni napokon došao internet. Fibernet, paket od 500/250. Brzina na speedtestu:

ping 4ms

down 540 mbps

up 280 mbps

 

Model modema: Icotera i4850-00

 

Ako nekoga zanimaju neki detalji neka slobodno pita. 

 
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
snake44 kaže...

Meni napokon došao internet. Fibernet, paket od 500/250. Brzina na speedtestu:

ping 4ms

down 540 mbps

up 280 mbps

 

Model modema: Icotera i4850-00

 

Ako nekoga zanimaju neki detalji neka slobodno pita. 

 Ajde bravo! Baš mi je drago! Imam kolegu na tvom području koji već 1godinu ima spojeno sve ali i dalje nema pušten signal. Baš ću mu javiti.

 

Jesi li u bridgu ili ne?

13 godina
offline
RUNE Rural Network

Ima netko tko ima Fibernet pa da ima problema sa port forwardingom? Sve podesim kao i na svim modemima do sada koje sam imao, ali i dalje mi je port zatvoren. 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Provjeri koja ti je javna ip adresa, možda koriste CGNAT.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 17:39 (zorro82).
12 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
zorro82 kaže...

Provjeri koja ti je javna ip adresa, možda koriste CGNAT.

Postoji i opcija proxy-ja za ove svrhe - frp.

Kratki tutorial.

 

Ali da, ako je "iza" CG NAT-a neka traži da mu to ugase pa može upogoniti neki dinamički DNS - tipa DuckDNS (mene super služi).

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
15 godina
offline
RUNE Rural Network

Pozdrav,

 

i kod mene je usluga dostupna tako da prijavio sam se jucer, a danas poslao potpisan ugovor. Još nisu poslali uplatnicu od 750kn, valjda budu.

 

Sustav kaže da će priključak biti realiziran u manje od 3 mjeseca, koliko je to realno?

 

Također, ima netko iskustva ukoliko nije moguce provući kablove uz postojece podzemne cijevi (bez kopanja) da li trošak kopanja snosim ja ili RUNE? Meni najbliža susjedova kuća je udaljena 70-100 metara te nema nikakvih stupova okolo, sve ide podzemno tako da pretpostavljam da neće stavljati stupove samo za 1 kabel.

 

Ima kakvih novosti vezano za A1 + RUNE?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
DommY kaže...

Pozdrav,

 

i kod mene je usluga dostupna tako da prijavio sam se jucer, a danas poslao potpisan ugovor. Još nisu poslali uplatnicu od 750kn, valjda budu.

 

Sustav kaže da će priključak biti realiziran u manje od 3 mjeseca, koliko je to realno?

 

Također, ima netko iskustva ukoliko nije moguce provući kablove uz postojece podzemne cijevi (bez kopanja) da li trošak kopanja snosim ja ili RUNE? Meni najbliža susjedova kuća je udaljena 70-100 metara te nema nikakvih stupova okolo, sve ide podzemno tako da pretpostavljam da neće stavljati stupove samo za 1 kabel.

 

Ima kakvih novosti vezano za A1 + RUNE?

 

Sustav kaže da će priključak biti realiziran u manje od 3 mjeseca, koliko je to realno? Ovo stoji i meni, pa ćemo vidjeti. Po ovome što su meni rekli, izgledno je da ću do proljeća dobiti, e sada i prije su rekli do nove godine, pa evo nas tu gdje jesmo i dalje nam ništa.

 

 

...trošak kopanja snosim ja ili RUNE? Ovo će biti na tebi. Imaš u ugovor ili na webu negdje točno to navedeno.

 

Ima kakvih novosti vezano za A1 + RUNE? Neki dan pitao preko Twittera. Slika u prilogu. Oko samog datuma i dalje ništa, ali barem tvrde da će se moći uzeti usluga, tako da to ostaje.

 

 

15 godina
offline
RUNE Rural Network

Tako znači, moglo bi se odužit..nije problem, samo ako uspiju to složit kod mene bez puno problema.

 

Zvao sam ih da pitam kada mogu očekivati, rekli su 4-5 mjesec. Ako bude trebalo nešto kopati onda cu najvjerojatnije morati odustati, sigurno neću terasu rušit da bi mogli provuć jedan kabel. Ali čekat ću njih da vide šta mogu. 

 

I dalje čekam da pošalju račun.

 

Btw dobre vijesti za A1, čim više dostupnih operatera to bolje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 20:41 (DommY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Da i ja čekam još službeno račun na mail (iako ga u sustavu vidim već od 8.mj 2020.). Rekli su tokom 2. mj da idu računi i onda 60-90 dana nakon plačanja itd...

13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Meni je bilo provlačenje kabela u 7mj u kući. Tada su dečki rekli vidimo se kroz 2 tjedna na puštanju signala. Tek u 10mj sam dobio uplatnicu od 750kn od Rune, i rekli su da kada platim u roku od 60 dana će doći napraviti ostatak. Došli su negdje 55. dan :).

3 godine
neaktivan
offline
Re: RUNE Rural Network

Imao sam isti problem..kontaktiraj sluzbu za korisnike. 

8 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Isto i kod mene u Rijeci DommY . Poslano sve privola ugovor i suglasnost i sva dokumentacija je prihvaćena i piše na statusu kako će bit za manje od 3 mjeseca ali kad odem na preuzmi predračun piše mi "Predračun se još ne može generirati!" 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice