Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.525.572
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
baš smo jad od države.. ja sam imao brzinu 20mbit koja je često padala na 10 dok nisu povukli optiku do kvarta ali ne do kuća, (bratu koji živi u kvartu do su došli i do kuća, prije 2-3 godine), imaju čudne logike, jer kanalice su pod zemljom dakle treba samo provlačiti, možda jednom i bude. uglavnom stavili su tu mali centralu sa optikom oko 300m od moje kuće i ja sam tražio maks brzinu, 50/10 (T-com također).. došao tehničar, izmjerio na parici sirovu brzinu 90 i kaže može. i tak oni meni uključe 50/10 i sve ok radi, ali vikendom i navečer brzina pada na 15-20 max, ja zovem oni dolaze subotu ujutro mijenjaju modem opet ispituju paricu, ok, 90 mbit je full.. veli on ovo je super, velim je sad a navečer je loše.
nakon par dana opet isto i sad kak sam ja tu kuću naslijedio, nalazim da je podzemni kabel postavljen 2003, običan telefonski, do ormarića i onda je povučen novi do utičnice. ima po 4 parice mislim, 0.4 mm, od njega do utičnice ide također kruti ali 0.6 mm.. spoj u ormariću je bio direktan, momci su prije par godina dolazak pri prijavi smetnje izbacili cijelu regletu i sfrkali 2 parice i to je kao to.. naravno oksidirano.. očistio, zalemio i izolirao, jučer je cijelu dan bila brzina na lan 53/11 mbit a na wlan 48/9 tak ću kod utičnice tak napraviti.. pa bumo vidli..
Galaxy S10e
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
ivanm75 kaže...
ali vikendom i navečer brzina pada na 15-20 max

 A gle, ako navecer pada, jako vjerojatno da ti taj spoj (ili neki drugi) nije bio dobar jer je navecer veca vlaga, kad ga vlaga uhvati probije i eto pad. Jos ako si u to vrijeme mogao uci u router i pogledati statistiku te slikati, ako bi to njima poslao mogao bi im objasnit da negdje spoj ne valja. Ovo na trecoj slici ne izgleda najsjajnije, prve dvije su oke. Usput, sam promjer zica i to mjenjanje nije najsjajnije za liniju. Bolje uniformna sirina do spoja nego da se non stop sirina zice mjenja, al sto je tu je. Svakako na 300m bi trebao imat maksimalu 90-100 i stabilnih 50/10, bez ikakvih padova. Ovo preko wlana je nesto drugo, to moze varirat bilokad.

13 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Da li netko zna sto je PPPoE error:DSL synchronization lost. (R013) zadnjih tjedana imam tu gresku dva puta na dnevnoj bazi i nekada svaki dan nekada par dana je nema. Bio tehnicar linija ok ali on se ne kuzi u greske i eto na tom je stalo... 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Koliko vidim, pucanje dsl veze. Ako ti tom prilikom prestane raditi cijelokupna usluga, onda je to to. Tehničar za linije bi trebao vidjeti gdje je loš spoj koji uzrokuje pad linije. Te prekide bi trebala vidjeti i ekipa u tehničkoj.
13 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pozdrav,

 

Od prije par dana sam na Iskonu. Podaci o kvaliteti linije su mi ovi na slici (po meni ne bi trebali biti loši - 350 m sam od kabineta).

Međutim kada su htjeli pustiti puni bandwith, prolazilo je svega 2-5 Mbps, pa su spustili na nekih 30 Mbps što ajde prolazi.

Međutim, problem mi stvara po nekoliko dnevnih pucanja DSL veze s centralom. Prijavio sam kvar i čekam odgovor od Iskona, pa da tehničari izvide trasu od moje kuće do kabineta.

Zanima me kako se vama čine ovi podaci iz slike (samo pripazite jer su brojevi u 0.1 dB), pa je sve koliko sam skužio 10x manje od prikazanih vrijednosti.

 

Društvene igre na https://igranje.hr
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Grof-LZS kaže...

Pozdrav,

 

Od prije par dana sam na Iskonu. Podaci o kvaliteti linije su mi ovi na slici (po meni ne bi trebali biti loši - 350 m sam od kabineta).

Međutim kada su htjeli pustiti puni bandwith, prolazilo je svega 2-5 Mbps, pa su spustili na nekih 30 Mbps što ajde prolazi.

Međutim, problem mi stvara po nekoliko dnevnih pucanja DSL veze s centralom. Prijavio sam kvar i čekam odgovor od Iskona, pa da tehničari izvide trasu od moje kuće do kabineta.

Zanima me kako se vama čine ovi podaci iz slike (samo pripazite jer su brojevi u 0.1 dB), pa je sve koliko sam skužio 10x manje od prikazanih vrijednosti.

 

 Pise ti attainable 78, tako da ako ti puca, do njih je i nek fixaju to. Moras moc punih 50 imat. A ako si na 350 maksimala bi trebala bit iveca.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
Grof-LZS kaže...

Pozdrav,

 

Od prije par dana sam na Iskonu. Podaci o kvaliteti linije su mi ovi na slici (po meni ne bi trebali biti loši - 350 m sam od kabineta).

Međutim kada su htjeli pustiti puni bandwith, prolazilo je svega 2-5 Mbps, pa su spustili na nekih 30 Mbps što ajde prolazi.

Međutim, problem mi stvara po nekoliko dnevnih pucanja DSL veze s centralom. Prijavio sam kvar i čekam odgovor od Iskona, pa da tehničari izvide trasu od moje kuće do kabineta.

Zanima me kako se vama čine ovi podaci iz slike (samo pripazite jer su brojevi u 0.1 dB), pa je sve koliko sam skužio 10x manje od prikazanih vrijednosti.

 

 Pise ti attainable 78, tako da ako ti puca, do njih je i nek fixaju to. Moras moc punih 50 imat. A ako si na 350 maksimala bi trebala bit iveca.

 Pa da. I ja tako čitam i brzina bi mi trebala definitivno biti veća. Uglavnom je Att 80. Pa neka mi puste 50 ja bih bio prezadovoljan + naravno da ne puca. Ne kužim što može biti uzrok tih pucanja?? Kakav spoj kod njih u ormarićima ili u samom kabelu...

Kabinete i novi dio trase do njih su nam relativno nedavno postavljali, tako da sami kablovi ne bi trebali biti stari...

Društvene igre na https://igranje.hr
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Rekao bih da su pretjerali s brzinom u upstreamu jer ti je SNR margina sada 4.4 što je vjerojatno premalo za stabilnu vezu.

Uz downstream 50 i upstream 10 Mbps bi to vjerojatno bilo puno stabilnije.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
zstef kaže...

Rekao bih da su pretjerali s brzinom u upstreamu jer ti je SNR margina sada 4.4 što je vjerojatno premalo za stabilnu vezu.

Uz downstream 50 i upstream 10 Mbps bi to vjerojatno bilo puno stabilnije.

 Aha. Moguće. Danas su mi se opet najavili, pa neka to sve malo bolje istestiraju.

 

Usput taj routerov Upstream je moja upload brzina ili se gleda sa strane centrale, pa je to moj download? 

 

Znači moguće je da zbog ovakve SNR margine dolazi do pucanja u vezi? Vjerojatno će to oni bolje vidjeti u logovima na DSLAM-u?

Društvene igre na https://igranje.hr
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.11.2020 9:00 (Grof-LZS).
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Upstream = upload, downstream = download.

Vrlo je moguće i da, morali bi to vidjeti barem po toj SNR margini ako već nikako drugačije (ali možeš im napomenuti da ti se to čini premalo).

Bolje će ti biti nešto manji upload ali stabilnija veza.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
zstef kaže...

Upstream = upload, downstream = download.

Vrlo je moguće i da, morali bi to vidjeti barem po toj SNR margini ako već nikako drugačije (ali možeš im napomenuti da ti se to čini premalo).

Bolje će ti biti nešto manji upload ali stabilnija veza.

 Da, ali pazi, meni je sada Attainable DL cca 80 Mbps, a UL 31 MBps

Trenutni data rate je podešen s njihove strane na DL - 27 Mbps, a UL 30 Mbps.

 

Međutim kada stisnem Speedtest, meni UL i tako spusti na 10 Mbps koliko je dozvoljeno paketom.

 

Po meni bi onda trebalo složiti na centrali DL nekih 50 Mbps, a UL tih 10 koliko je i dopušteno paketom.

Društvene igre na https://igranje.hr
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Grof-LZS kaže...
Međutim kada stisnem Speedtest, meni UL i tako spusti na 10 Mbps koliko je dozvoljeno paketom.

Po meni bi onda trebalo složiti na centrali DL nekih 50 Mbps, a UL tih 10 koliko je i dopušteno paketom.

 Zato jer su nes sjebali. Nisu pustili 30 u uploadu jer to nikom ne rade. Uglavnom problem je do njih.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
zstef kaže...

Upstream = upload, downstream = download.

Vrlo je moguće i da, morali bi to vidjeti barem po toj SNR margini ako već nikako drugačije (ali možeš im napomenuti da ti se to čini premalo).

Bolje će ti biti nešto manji upload ali stabilnija veza.

 

Eto, danas malo porihtali. Sada to izgleda ovako u tablici. Od tada veza još nije pukla. DL je urednih 60 Mbps, a UL 10 Mbps.

Jedino me brine gomilanje ovih FEC grešaka u upstreamu. Ne znam na što bi to upućivalo (osim na smetnje)? I trebam li se brinuti zbog toga?

Društvene igre na https://igranje.hr
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ako radi ne brini.

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...

Ako radi ne brini.

 Vidim u logovima da je za sada veza pukla samo jednom po noći negdje prije 4h. Budem vidio hoće li se još koje pucanje pojaviti, ali i prije mi je veza svake noći pukla samo jednom i to baš u ta vremena. Ne znam da li je to možda neki namjerni noćni reset od strane centrale ili je ipak pucanje veze zbog nestabilnosti veze.

Društvene igre na https://igranje.hr
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Svako 24 sata ti ide novi ip, tako da to moze bit u 4, a mozes to namjestit sam u neko drugo doba, samo restartas router u settingsima i od tada ce ti svako 24 sata resetirat.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...

Svako 24 sata ti ide novi ip, tako da to moze bit u 4, a mozes to namjestit sam u neko drugo doba, samo restartas router u settingsima i od tada ce ti svako 24 sata resetirat.

 A onda sve 5. Velim, za sada sve radi vrlo uredno. Sad su to porihtali kako treba i ja sam zapravo jako zadovoljan s tih 60/10. Jedino čega se bojim da će biti problema pri grmljavinama, jer sam pri grmljavinama prije na starom ADSL-u znao imati problema s linijom što pripisujem tome što mi je instalacija jednim dijelom (10 -20 m) preko zračnog voda, pa statički elektricitet pri grmljavini valjda stvara smetnje. No ADSL i VDSL ne rade na istim frekvencijama (koliko znam), pa će ovdje možda biti drugačije. To će tek vrijeme pokazati. Ovih dana je vani izrazita vlaga, a ona koliko sada vidim ne utječe na ovaj "vanjski" dio mog voda.

Društvene igre na https://igranje.hr
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Usput, meni je ova SNR margina na downstreamu nekih 7 dB što mi se čini dosta malo (negdje sam našao da je ispod 6 dB nestabilno po vezu).
Tehničar mi je napomenuo kako je upstream "nosioc linije", pa je ta SNR margina važnija kod usptreama nego za downstream. Ima li tu neke bolje pameti, pa da znam sebi protumačiti?
Društvene igre na https://igranje.hr
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

To ovisi o konkretnoj liniji ali u praksi je tih 7 db sasvim dovoljno.

Prati par dana kako će se veza ponašati, ako ne bude problema onda nema smisla da se dalje zamaraš s parametrima.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Isprike na OT, ne znam di pitati, a da cim prije dobijem odgovor posto mi kupnja zavisi o odgovoru.

 

Moze li se ikako natjerati 5Ghz opcija u Zyxel VMG5313-B30:

9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Grof-LZS kaže...
Usput, meni je ova SNR margina na downstreamu nekih 7 dB što mi se čini dosta malo (negdje sam našao da je ispod 6 dB nestabilno po vezu).
Tehničar mi je napomenuo kako je upstream "nosioc linije", pa je ta SNR margina važnija kod usptreama nego za downstream. Ima li tu neke bolje pameti, pa da znam sebi protumačiti?

 To sto si procitao o margini su pisali ljudi u to doba koji blage veze nisu imali sto je margina i mjesali su snr i marginu, a sve se prenijelo s nekog foruma po internetu i copy pastealo svugdje. Anyway, margina kolika je je, ako radi opet, ne brigaj. Mogu ti je oni povecat jer imas zalihe brzine ako bude problema, tako da svakako ako bude problema, trenutna brzina treba biti postojana.

Ovo sto prica o "nosiocu linije" samo on valjda razumije na sto misli jer nema "nosioca linije", postoje parametri koji se moraju zadovoljit da linija funkcionira i to je to. Sve je "nosioc linije" sto god to znacilo, jer ako bilokoji od tih parametara ne valja linija ce pucat/nece radit kako spada..

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
Grof-LZS kaže...
Usput, meni je ova SNR margina na downstreamu nekih 7 dB što mi se čini dosta malo (negdje sam našao da je ispod 6 dB nestabilno po vezu).
Tehničar mi je napomenuo kako je upstream "nosioc linije", pa je ta SNR margina važnija kod usptreama nego za downstream. Ima li tu neke bolje pameti, pa da znam sebi protumačiti?

 To sto si procitao o margini su pisali ljudi u to doba koji blage veze nisu imali sto je margina i mjesali su snr i marginu, a sve se prenijelo s nekog foruma po internetu i copy pastealo svugdje. Anyway, margina kolika je je, ako radi opet, ne brigaj. Mogu ti je oni povecat jer imas zalihe brzine ako bude problema, tako da svakako ako bude problema, trenutna brzina treba biti postojana.

Ovo sto prica o "nosiocu linije" samo on valjda razumije na sto misli jer nema "nosioca linije", postoje parametri koji se moraju zadovoljit da linija funkcionira i to je to. Sve je "nosioc linije" sto god to znacilo, jer ako bilokoji od tih parametara ne valja linija ce pucat/nece radit kako spada..

 Pa tak se i meni čini, ali ajde nisam htio pametovati. Bitno je da radi. Bude li problema, lako ima javim da malo uspore. :) Hvala na ovim informacijama!

Društvene igre na https://igranje.hr
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Pitanje, u stanu u zgradi je brzina downloada pala sa 55 mbps na 35. T com tehnicari kazu da je brzina do zgrade i dalje 55, ali da je problem negdje od one kutije do stana. S obzirom na to da bi tu triba biti kabel bez ikakvih spojeva, dali je to stvarno moguce, ili je to samo njihova prica? Ne radi se o mom stanu, ja koristim Tele2 pa nisam kompetentan jer ne koristim tu infrastrukturu. Hvala.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
toma-m kaže...
Pitanje, u stanu u zgradi je brzina downloada pala sa 55 mbps na 35. T com tehnicari kazu da je brzina do zgrade i dalje 55, ali da je problem negdje od one kutije do stana. S obzirom na to da bi tu triba biti kabel bez ikakvih spojeva, dali je to stvarno moguce, ili je to samo njihova prica? Ne radi se o mom stanu, ja koristim Tele2 pa nisam kompetentan jer ne koristim tu infrastrukturu. Hvala.

 U 90% slucajeva to je prica da te skinu s one stvari.

Ako je to tako, neka ti pokaze mjerenje na uvodu u zgradu, lako provjerljiva teza, treba mu 2 minute da izmjeri dolje i kod tebe u stanu.

12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Došla optima kod mene u petak, DL 16 do 18 Mbps, na pocetku speedtesta skoci i na 20-21 al se spusti odmah i onda je do kraja testa stabilna brzina. Trenutno je modem spojen na tel.uticnicu koja je sa 2 metra kabla spojena u razvodnu na tavanu. To bu se na proljece mjenjalo i ide utp od tavana do uticnice. Sve u svemu, za 1.4 km zracne linije od centrale je okej. Mjerio sam petak popodne, subota od 8 do 16 i nedjelja od 8 do 14, minimalno 16/1, prosjek nekih 17.4, max 18.2.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Gigabyte091 kaže...
Došla optima kod mene u petak, DL 16 do 18 Mbps, na pocetku speedtesta skoci i na 20-21 al se spusti odmah i onda je do kraja testa stabilna brzina. Trenutno je modem spojen na tel.uticnicu koja je sa 2 metra kabla spojena u razvodnu na tavanu. To bu se na proljece mjenjalo i ide utp od tavana do uticnice. Sve u svemu, za 1.4 km zracne linije od centrale je okej. Mjerio sam petak popodne, subota od 8 do 16 i nedjelja od 8 do 14, minimalno 16/1, prosjek nekih 17.4, max 18.2.

 Ima tu malo manje kabela od 1400m, prije oko 1km. Stoji ti maksimala 30, tako da mislim da bi ti mogli pustit i 20mbita + tv.

12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Da, primjetio sam da piše 30, upload mi je 1, kolko i piše, možda nije pušteno radi stabilnosti veze ? Bolje 18 pa da radi nego 30 pa da puca. TV imam preko EVO TV-a tak da mislim da mi nece TV njihov trebat al dobro je za znati da bi linija mogla podnjet to. Ma moram i ozicenje srediti, makar ruter ima 2 metra kabla do kutije na tavanu, a kasnije bu oko 8 metri utp kabela, mozda manje. Pustili su mi 60/10
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2020 17:36 (Gigabyte091).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Gigabyte091 kaže...
Došla optima kod mene u petak, DL 16 do 18 Mbps, na pocetku speedtesta skoci i na 20-21 al se spusti odmah i onda je do kraja testa stabilna brzina. Trenutno je modem spojen na tel.uticnicu koja je sa 2 metra kabla spojena u razvodnu na tavanu. To bu se na proljece mjenjalo i ide utp od tavana do uticnice. Sve u svemu, za 1.4 km zracne linije od centrale je okej. Mjerio sam petak popodne, subota od 8 do 16 i nedjelja od 8 do 14, minimalno 16/1, prosjek nekih 17.4, max 18.2.

 Da, svakako preporučam router što bliže razvodnoj kutiji od T-coma. Kod mene je razvodna na galeriji (bivši tavan) i prvo sam spajao router kroz instalaciju s tavana do utičnice u zidu i bio mi je Attainable Rate od nekih 40 Mbps. Onda sam za probu spojio drito na razvodnu i nakon reseta routera skočio je na 90-tak Mbps (prava brzina u DL je sada 60 Mbps - stabilno). Otvorih kutiju i uočih da mi je dolazna linija spojena na kućnu instalaciju frkanjem i izolirkama i grana se na dvije utičnice u stanu. Vjerojatno sam imao gubitke na tom lošem spoju plus spojnica za nastavak kabla plus spoj u utičnici (tko zna u kakvom je stanju). Ovako mi parica ide direktno u router, UTP u switch na galeriji i po UTP instalaciji kroz kuću. Sve radi - vrh!

Društvene igre na https://igranje.hr
12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Tako i ja nekak mislim napraviti, nakrimpati konektor direktno na dolazni UTP i u ruter, a drugi kraj na razvodnu na tavanu. Uticnica je privremena jer su jos radovi pa mi se nije dalo s tim natezat. Kabel cu probati maksimalno skratiti, ali mislim da ispod 7 metara ne bum mogao proci, jbga kom.ormaric je kod ulaza u kucu. Ja ipak mislim da necu moci dobiti vise od 20 il 30 Mbps. Budemo vidli, kad se uselim onda cu se vise poigrati time.
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Gigabyte091 kaže...
Da, primjetio sam da piše 30, upload mi je 1, kolko i piše, možda nije pušteno radi stabilnosti veze ? Bolje 18 pa da radi nego 30 pa da puca. TV imam preko EVO TV-a tak da mislim da mi nece TV njihov trebat al dobro je za znati da bi linija mogla podnjet to.

Pa ako nemas tv preko njih, zasto ti je pusteno 24? Po profilu koji ti je pusten trebao bi dobijati 20mbita + tv. Ako nemas tv, ne razumijem cemu takav profil. Neces nikad imat 30 ako ti je attainable 30. Ali po ovim statsima bi trebao moci imat 20 + tv, ili ako se nekome da malo popravljati tvoju liniju pa nastimavati i vidjeti kako ide mozda bi mogao i 25 (bez tv-a), al ovo je malo lutrija hoce ti tko htjet radit, pogotovo je pitanje jer si na optimi..

Gigabyte091 kaže...
Tako i ja nekak mislim napraviti, nakrimpati konektor direktno na dolazni UTP i u ruter, a drugi kraj na razvodnu na tavanu. Uticnica je privremena jer su jos radovi pa mi se nije dalo s tim natezat. Kabel cu probati maksimalno skratiti, ali mislim da ispod 7 metara ne bum mogao proci, jbga kom.ormaric je kod ulaza u kucu. Ja ipak mislim da necu moci dobiti vise od 20 il 30 Mbps. Budemo vidli, kad se uselim onda cu se vise poigrati time.

 Ako je spoj kako spada, i utp kabel recimo, 7m ne znaci nista. Moze bit i 20. Vise igra ako je kao njemu stanje bilo los, jos se i djelio spoj na neku drugu zicu koja je pitanje kako terminirana s one strane itd.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice