Bnet - iskustva općenito ? izdvojena tema

poruka: 4.148
|
čitano: 1.658.569
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Mozda cak i do milion mbita po sekundi.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
sandokan111 kaže...

Mozda cak i do milion mbita po sekundi.

 Pa čemu ruganje, mogao si fino pojasnit što je to nemoguće na EuDocsis 3.1 u svezi komercijalnih 1GBps brzina.

Pa bar si ti poznat po tome 

Iako i ja nevjerujem da će uvrstit 1000Mbps aka 1GBps prije će to bit maksimala do 500Mbps + još jedan paket od 200-300Mbps u ponudi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2020 20:09 (Wizards).
9 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Wizards kaže...
Pa bar si ti poznat po tome 

 Tako je. Samo kad ima smisla. Sad nema. Jer je samo nagadjanje sto ce i kako ce. Sto u teoriji 3.1 moze, i sto ce oni komercijalno pustit, i sto ces ti na kraju krajeva dobijat konstantno (znaci ne vrsno opterecenje kad jedanput povuces sa speedtesta na vipovom serveru) su potpuno razlicite vrijednosti. Stoga i milion mbita po sekundi opaska.

5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

Ima li kakvih insajderskih informacija o novim brzinama...koji router...koji paketi s brzinama...

12 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Pozdrav.

Kad ukinu analogni signal, mogu li ja sam nabaviti neku elektroniku za tv u podrumu i, eventualno za mamin tv u dnevnoj sobi? Ono, da imam i u te dvije prostorije digitalnu tv (u obje prostorije su CRT televizori...).

Ili bolje da od njih uzmem STB? Što je isplativije (ako sam mogu nabaviti STB ili štogod već)?

 

EDIT: Čitam na drugom forumu da će ostaviti hrvatske FTA kanale na miru... Sad imam STB u svojoj sobi pa na LCD tv-u mogu imati digitalnu televiziju. U dnevnoj sobi imam direkt antenski kabel, njihov, uštekan u CRT telku. U podrumu koristim taktiku, ljeti po vrućini, da u svojoj sobi otkačim antenski kabel iz razdjelnika i spojim kabel za tv u podrumu...  :D...

Hoće šljakat tako i dalje tevei u dnevnoj sobi i u podrumu, kad ukinu analogni signal? Ono, da mi ostanu FTA kanali?

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2020 23:33 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Spiridon kaže...

Pozdrav.

Kad ukinu analogni signal, mogu li ja sam nabaviti neku elektroniku za tv u podrumu i, eventualno za mamin tv u dnevnoj sobi? Ono, da imam i u te dvije prostorije digitalnu tv (u obje prostorije su CRT televizori...).

Ili bolje da od njih uzmem STB? Što je isplativije (ako sam mogu nabaviti STB ili štogod već)?

 

EDIT: Čitam na drugom forumu da će ostaviti hrvatske FTA kanale na miru... Sad imam STB u svojoj sobi pa na LCD tv-u mogu imati digitalnu televiziju. U dnevnoj sobi imam direkt antenski kabel, njihov, uštekan u CRT telku. U podrumu koristim taktiku, ljeti po vrućini, da u svojoj sobi otkačim antenski kabel iz razdjelnika i spojim kabel za tv u podrumu...  :D...

Hoće šljakat tako i dalje tevei u dnevnoj sobi i u podrumu, kad ukinu analogni signal? Ono, da mi ostanu FTA kanali?

 Nemaš nikakve mogučnosti osim dodatnog STB-a kojeg oni naplačuju 60 kn mjesečno . Na kojem forumu si našao info da naši FTA ostaju? Ako ostave, onda će ti to raditi, ako TV-i imaju dvb-c tuner u sebi( danas skoro svi imaju).

12 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

@stipest

Na PcEkspert i na Forum.hr vidio ali to je napisano 2018-te.

Stavit ću link kad upalim main PC.

 

EDIT: Tv u dnevnoj sobi je CRT iz 2001. a u podrum ide od frendice, mislim isto CRT, a kontam da nemaju dvb-c. :/

 

EDIT2: Mogu li kupiti dvb-c prijemnik pa da bude jeftinije?

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 14:08 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Nesto me u zadnje vrijeme zeza internet, vjerojatno router, Tehnikolor neki (budem kasnije editirao tocnu verziju).

Koje sad dijele routere u BNetu?

Battletag - Gobac#2782; PoE:G0bac; Cypher: Ignorance is bliss.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Chaky kaže...

Nesto me u zadnje vrijeme zeza internet, vjerojatno router, Tehnikolor neki (budem kasnije editirao tocnu verziju).

Koje sad dijele routere u BNetu?

 meni kad je zezao prije dvije godine su dali UBEE, a i sad prije mjesec dana kad sam uvodio TV pa kad tehničaru nešto nije radilo, zamjenio je taj UBEE sa drugim UBEE routerom. 

Anyway po meni router je super, otkad ga imam ne šteka net, ima dual bad 2,4/5GHZ i još tonu opcija.

Steam: Dalthor85 Bnet: Dalthor#2799
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 14:14 (Dalthor).
5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

Danas mi teta iz teh podrške veli da ćemo svi koji smo na coax-u biti promjenjeni u optiku i to potepeno ali tokom godine svi...

9 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Blackcastle kaže...

Danas mi teta iz teh podrške veli da ćemo svi koji smo na coax-u biti promjenjeni u optiku i to potepeno ali tokom godine svi...

 Teta nema pojma o čemu priča očigledno.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
4 godine
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
JozoBozo121 kaže...
Blackcastle kaže...

Danas mi teta iz teh podrške veli da ćemo svi koji smo na coax-u biti promjenjeni u optiku i to potepeno ali tokom godine svi...

 Teta nema pojma o čemu priča očigledno.

 To bi ih koštalo milijune-milijuna eurića tako da HFC mrežu da će zamijenit u FTTH nema šamse.

Jedino što će oni radit sljedećih godina su neke nadogradnje i modulacije same HFC mreže koju jednim dijelom  već nadograđuju i pripremaju za ovaj,

Docsis3.1.

Bar sam ja kod sebe vamo na Borongaju vidio da su kopali i razvlačili "nešto" od onih glavnih veliki kabineta u kvartu do onih manjih naslonjenih na same zgrade.

Vjerovatno optiku ali koaks i dalje ostaje do samih korisnika od tih malih pa do u stanove.

9 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Teta vjerojatno nezna sta prica. Sanse da se to dogodi su ravne tome da cu ja sutra pogodit 2 loto dobitka odjednom.

 
6 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

ja isto mislim ko i vi ali eto svašta se može ćuti od teh podrške iz vipa

9 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Salu na stranu. Teta vjerojatno ne razlikuje coax, paricu i optiku, pa je njoj optika kad ti optika dodje do ormarica a onda dalje coaxom, odnosno, skrate malo petlju :P

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

Prenosim odgovor od jednog kolege s drugog foruma vezano za ovaj nemogući prelazak coax-fiber:

 

 

Pa možda im je ovo jeftinija solucija, trošak je uvući optičku nit u stan i dodati ONT koji nije skup. Ostanu vam postojeći routeri, oni imaju gigabitni wan ako se ne varam.

Zaobilaze trošak skupih 3.1 docsis modema i/ili routera. Nije loša zamisao, ako bi to tako bilo u stvarnosti.

4 godine
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Ma neće ni to 100% radit , men se čini da i taj priča samo da priča.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Blackcastle kaže...

Pa možda im je ovo jeftinija solucija, trošak je uvući optičku nit u stan i dodati ONT koji nije skup.

 Ma jest, taj neki isto znalac. Trebalo bi da napravi svoj ISP. To je cijeli trosak kazes? Malo zamjenis jedan kabelcic s nekakvom tamo niti, fino zaljepis oho ljepilom, i sve stima. To je to. Pa kako se samo tog nisu prije sjetili? Zamisli, samo malo produzis nit i eto ga, optika svima i svuda.....

Boze sto sve necu procitat na ovom internetu. Topologija mreza nepostojeca. Samo neke tamo niti vuces po ulici i etoga....

5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

Pa daj nam onda pojasni ako bi se i moglo kako to bi išlo tehnički i koliko je to ekonomski isplativo...

4 godine
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Blackcastle kaže...

Pa daj nam onda pojasni ako bi se i moglo kako to bi išlo tehnički i koliko je to ekonomski isplativo...

 milijuni-milijuna EURIĆAAA

neće to radit na HFC mreži milijardu %

9 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Blackcastle kaže...

Pa daj nam onda pojasni ako bi se i moglo kako to bi išlo tehnički i koliko je to ekonomski isplativo...

 Pa kaj je vama ljudi moji, pa nije to samo od ormarića vući optičke kabele dalje, treba vući nove debele kablove s puno niti do ormarića, treba mijenjati kompletne centrale i preurediti server sobe koje imaju, pa tu su u pitanju deseci i stotine milijuna eura kad bi se htjelo koaksijalac zamijeniti optikom. DOCSIS 3.1 i 4.0 su daleko, daleko jefitnije opcije i što je najbitnije, sasvim dovoljnog kapaciteta za idućih desetak godina.

 

Ne može se mreža projektirana za HFC samo tako promjeniti u optiku, treba sve iz temelja onda prilagođavati novoj opremi, stara oprema uopće ne mora biti kompatibilna s novom opremom i još milijun problema. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 22:43 (JozoBozo121).
4 godine
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Točno tako!

Bitno je da je teta iz tehničke službe rekla da se mjenja coax za fiber u stanu 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Blackcastle kaže...

Pa daj nam onda pojasni ako bi se i moglo kako to bi išlo tehnički i koliko je to ekonomski isplativo...

 Sto ti tocno imam objasnit? Da mreza nije samo "opticka nit i ont na kraju" ? Pa to ako neznas neznam sto dalje da ti objasnjavam, evo ja cu ti investirat u par kilometara optickog kabela i ontova koliko hoces, ti mi slozi malo telekom. Pocet cemo malo, par nebodera u ZG.

 

Ajmo to ovako sagledat.

HT ima daleko najvise para od ispova kod nas. Da je uvodjenje optike "samo zamjenis malo bakra i produljis nit do korisnika" mislis da to davno vec ne bi napravio?

Nadalje, VIP se *ebe s coaxom vec godinama, zato jer je to nasljedio od bneta, koji je to nasljedio od bivse kabelske mreze koju su pokupovali i koja je bila vec rasprostranjena. Tada je bila relativno konkurentna bakru, odnosno, imala je bolje performanse od adsla. Nakon toga je HT poceo stiskat vdslom, optikom, ovi i dalje guraju coax. Sad coax vec zaostaje lagano, al se i dalje gura coax. Sto mislis zasto? Ako je to samo "malo cemo precvikat bakrenu zicu s ove strane, fino nadodat opticku nit, na kraju malo ont-a, zlicu vegete i to je to", zasto odmah nisu krenili s tim? Sigurno nije zato jer im fali vegete.

 

I sad ih je kupio A1, i odjednom ce investirat u optiku svima i svuda? Odakle pare? Iz kog razloga bas HRVATSKA? GDJE???? Pa prakticki u nijednoj drzavi nema samo optika. Ko ce vuc optiku do sela i manjih gradova? Pa coax konkurira svemu ovome jer je vec razvucena mreza i sva oprema je tu.

 

 

Ono o cemu se "mozebitno" radi, iako je to i dalje ogromna investicija u odnosu na ovo sto trenutno imamo je da ce uvest nekakvu vrstu HPON mreze na docsis 3.1. Znaci ostaje standardna hfc infrastruktura, nigdje 3.1 ne ide, oni i dalje MORAJU ulozit u to, jer jednostavno trosak brisanja svega sto imaju i prelazenja na full FTTH je PRE VELIK. Prevelik je za infrastrukturu HT-a koja se prirodno naslanja na FTTH, a kamo li da se kompletni coax brise i postavlja novi FTTH kao sto se prica.

 

Znaci, trenutno imamo

recimo tako nekako da izgleda topologija pojednostavljeno.

 

A ono sto se moze dogodit je da dobijemo

ovo

ili ovo

 

Ovisno kako ce tih zadnjih par metara spajat. Da li direktno bas nit ili ce po zgradi ostavit coax. Imas tocno na slici i prikazani trosak od onog sto trenutno imamo i koliko je trosak po tom novom. Mislim brojke nisam ja tu sad smislio, izvuko sam iz nekog papera, koliko su aktualne je pitanje, ali je ocita razlika u investiciji.

Ovako nekako te investicije izgledaju

Znaci trosak je visestruko veci od trenutnog.

I ovako nekako to izgleda s brzinama kad vec ima slika

 

 

Iz nekog drugog papera ovako su brojke

The total cost to convert the N+3 network to N+0 for 5000 homes is as follows:
Material Cost: $442,500
Labor Cost: $206,000
Total Cost: $648,500
~$130 per home passed

Znaci nekakvih 650 000 dolara da se prebaci na hpon s n+3 mreze. U isto to vrijeme, da se gradi kompletna opticka gpon mreza, za 50% take (znaci da pola ljudi uzme mrezu, jer nece nikad svi bas uzet ftth), to dodje na nekih 1.500.000. Znaci i dalje je jeftinije upgradeat hfc, ali ti i dalje, sjedis na hfc-u ne na optici i ovisis o frekvencijama i kabelu i koliko ti docsis 3.1 omogucava. Te ces kasnije opet morat upgradeat u docsis X da to odrzavas itd itd. Koliko ce se sve od ovog dogodit? Pa eto, sam procjeni koliko ti mislis da ce oni ulagat u ovako nesto. Ali ne, nije to samo precvikam kabel i eto imam optiku. Na hfcu nikad neces imat "optiku".

 

5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Hvala od srca....dugo sam na raznim forumima ali ovako stručno i tehnički i slikovno lijepo prwzentirano vec dugo nisam vidio sa je itko napravio na bilo kojoj temi...!

Ma meni je u zgradi za sada bnetov coax jos uvijek bolje od t-comovog bakra...
Sad za 5g i pokucni cemo vidjeti koliko ce to biti bolje od ova dva...
14 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

hmmm ali upravo je B.net postavljao taj HFC sustav, s optikom do zgrada, a razvod unutar zgrada je bio koaksijalac...

 

e sad, da li im se isplati uopće zaje.... s zamjenom "zadnjeg metra" koaksa optikom? Ne, jedino ako dobiju jeftino seriju routera s optičkim ulazom, a u to sumnjam...

 

uz to, koaks nudi propusnost od 400 Mb/s, pa mi je to sasvim dosta...

 

a dokle god ja imam triple-play s 150/25 brzinom preko koaksa za 180 kn/mj, optika mi ne treba...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Stric_Jura kaže...

hmmm ali upravo je B.net postavljao taj HFC sustav, s optikom do zgrada, a razvod unutar zgrada je bio koaksijalac...

 Nije optika do zgrada, barem ne u velikom dijelu. Optika ide do cvora, i dalje se racva coaxom i pojacalima.

14 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

u KC je, sve što su 2017. u 9/10 mj. stavljali je optika do zgrade, do stanova je koaks

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Stric_Jura kaže...

u KC je, sve što su 2017. u 9/10 mj. stavljali je optika do zgrade, do stanova je koaks

 U KC je sto? Svugdje optika do zgrade? Yea, ne bi se bas slozio s tim. Mozda do tvoje (a i to je upitno, 90% ljudi ni nezna dokle je optika al prica da je optika, ko kad su tu neki izvaljivali da im optika ulazi u stan a ono coax), al to ne znaci da je do susjedne i tako dalje i tako blize.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 16:34 (sandokan111).
10 godina
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Dali zna tko kako doci do broja za sluzbu za zadrzavanje korisnika, zvao sam danas A1 pa su mi ponudili 239kn cijenu za 3D paket do sada sam placao 213kn sada vise ne daju jeftinije niti nisu ponudili nista vise dok novim korisnicima davaju 500kn i jos dodatne pogodnosti kako se ko uspije dogovorit.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Bnet - iskustva općenito ?

Ima li ko friske informacije o gasenju analogije, kad ce poceti i od kuda ce poceti, kojeg grada.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice