A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 484.642
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
fromcelltohell kaže...

Ja sam izgleda na dobrom putu da se riješim loše infrastrukture a samim time i loše brzine i stabilnosti Interneta.

Danas ugovorena usluga kod A1, solo Internet 140-200 Mbps DL 14-20 Mbps UL.

Bježim sa Iskon VDSL paketa 50/10 gdje su mi u startu odrezali 22 Mbps i još svaki mjesec unazad godinu i pol se borim sa njihovom SZK i tehničkom podrškom.

Toliko muke i izgubljenih živaca, nemrem ja to više tako.

Ko da sebe citam :D
Ja sam uglavnom zadovoljan optikom (imam ju vec nekoliko mjeseci)...

5 godina
neaktivan
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav ekipa!

 

U mom gradu se provodi EU projekt razvoja širokopojasne infrastrukture u područjima bez komercijalnog interesa.

 

Nakon par godina procedure, projekta, javne nabave itd. prošle godine se pojavi namjera gradnje na A1 stranici, u 9. mjesec održe prezentaciju s lokalnom upravom, Vladimir Skender, A1 voditelj razvoja infrastrukture kaže krenuli smo s radovima, do kraja godine očekujemo sve u pogonu.

 

Par dana kasnije, ispred stana mi kamion sa A1 i EU logotipom, i čovjek u šahtu stavlja kabel.

Ali nema nikakve obavjesti, ni letka u sandučiču.

 

Sredinom prvog mjeseca, odlučim provjeriti, i na A1 provjeri dostupnosti piše optika je dostupna na vašoj adresi. Zovnem odmah podršku da potvrdim, kažu da, optika je dostupna, možemo vam se javiti za realizaciju usluge. Ja sretan ko nikad, nije mi bilo zgodno odmah zvati, nego par tjedana kasnije.

 

Zovem nekidan, kažu ne vidimo u sustavu da je optika dostupna, samo parica. I na webu više ne pokazuje optiku kao dostupnu.

 

Ima li itko ideju što se događa?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav ekipa,

Trenutno imam osnovnu optiku na HT-u (200/100) i telefon. Plaćam nekih 25 eura mjesečno. Vidim na A1 da je dosta jeftiniji upgrade na 1 Gbit. Vidim s ugovorom se ne plaća gotovo ništa prvih 6 mjeseci, što bi značilo da ispada oko 165 kuna mjesečno u prosjeku kroz dvije godine.

Da li je netko prešao s HT-a na A1 i kakva su iskustva?

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2023 23:01 (LogicusMPS).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
LogicusMPS kaže...

Pozdrav ekipa,

Trenutno imam osnovnu optiku na HT-u (200/100) i telefon. Plaćam nekih 25 eura mjesečno. Vidim na A1 da je dosta jeftiniji upgrade na 1 Gbit. Vidim s ugovorom se ne plaća gotovo ništa prvih 6 mjeseci, što bi značilo da ispada oko 165 kuna mjesečno u prosjeku kroz dvije godine.

Da li je netko prešao s HT-a na A1 i kakva su iskustva?

 Platio 1000 kn penala da se maknem s HT i bijednih 70 mbps... Sad imam 1000/500 od Vipa, s identičnim uvjetima prvih 6mj.

Isto tako A1 daje konzum bonove u iznosu od 1000 kn kao kompenzacija za penale kod drugih.

Po meni win-win situacija.

Sukladno tom internetu sam odmah i NAS kupio pa imam svoj server s kojega mogu normalno remote stvari downloadati/uploadati.

 

Uglavnom izuzetno sam zadovoljan i sretan.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Fake_Alert kaže...
LogicusMPS kaže...

Pozdrav ekipa,

Trenutno imam osnovnu optiku na HT-u (200/100) i telefon. Plaćam nekih 25 eura mjesečno. Vidim na A1 da je dosta jeftiniji upgrade na 1 Gbit. Vidim s ugovorom se ne plaća gotovo ništa prvih 6 mjeseci, što bi značilo da ispada oko 165 kuna mjesečno u prosjeku kroz dvije godine.

Da li je netko prešao s HT-a na A1 i kakva su iskustva?

 Platio 1000 kn penala da se maknem s HT i bijednih 70 mbps... Sad imam 1000/500 od Vipa, s identičnim uvjetima prvih 6mj.

Isto tako A1 daje konzum bonove u iznosu od 1000 kn kao kompenzacija za penale kod drugih.

Po meni win-win situacija.

Sukladno tom internetu sam odmah i NAS kupio pa imam svoj server s kojega mogu normalno remote stvari downloadati/uploadati.

 

Uglavnom izuzetno sam zadovoljan i sretan.

Žao mi je stari. Meni sreća ističe ugovor na HT-u. Poanta je da ga imam u gradu, na otoku, na otoku plaćam 240 kuna mjesečno za 50 Mbps bakrene parice... A1 ponudio 200 za 140 kn, prva tri mjeseca kunu mjesečno na otoku (u gradu 6). Uzeo sam 1 Gbps paket s telefonom za u gradu, ispada daleko jeftinije (pogotovo uzevši u obzir 'mozaik' popust); a kamoli prvih šest mjeseci, nego 200/100 Mbps HT-a.

S tim da sam poveza u Mozaik dva telefona (oduvijek na A1)... s ta dva Internet priključka i dobia 4 eura popusta po računu. Mislim, nevjerojatno.

14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Koliko često A1 mijenja IP na optici i radi li to po noći kao HT? I jel moguć port forward na vanjske portove 80 i 443?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Zna li netko radi li optika kada nestane struje?

Pod uvjetom da je router na UPS spojen.

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

@Fake_Alert

 

Hm, pa optika je samo medij za prijenos podataka.

Znači, radi.

dzg
15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav svima :)

 

Jedno pitanje s obzirom da su u susjedstvu uveli optiku te sad čekamo da nam spoje kablove na kuću ovih dana, pa da pitam - koje routere nude trenutno kod ugradnje, te ako ih imate kakvi su vam, ima li problema kod njih, pri tome gledam na WiFi (pucanje, snaga) te mogućnost configa static IP-eva te DNS-a (da stavim ili Cloudflare ili Google DNS umjesto A1).

Kako sam radio nisam pitao kad su kod susjeda ugrađivali koje routere daju (a otac se nije sjetio pitati kad ih je vidio), a Google i SZK ne daju baš neke konkretne odgovore

 

P.S.: Ako je WiFi slab, biti će postavljeno na Archer C64, a trenutni Archer C20 (koji mijenja Ubee-ov WiFi čiji je signal koma BTW) ide u extender mode sa dodatnim WL822RE za dodatni boost prema garaži/dvorištu (trenutno Archer pokriva dobar dio kuće, WL822RE treba za ostatak da pokrije signalom aka dio prizemlja, dvorišta i garaže, bitna je udaljenost a ne brzina na nekim mjestima)

https://idzan.eu
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Ja imam HG8145V5 trenutno, taj sam dobio nedavno jer su mi mijenjali router. Kuća velika, signal dobar, ja zadovoljan.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Smece2 kaže...
Ukoliko imate potrebe za custom dns na Huawei HG8145V5, meni osbno su custom dns opcije na tom routeru zasivljene i ne mogu se mjenjati kroz gui.

Skinuti telnet client (Putty) i zatim:

Telent na router ip:

root/adminHW (adminHW je i dalje password, premda ste možda promijenili password u GUI-u)

Komanda:

dhcp server pool config index 1 dns dns1,dns2

U mom slučaju:

dhcp server pool config index 1 dns 192.168.1.70,1.1.1.1

dns-ovi će poslije toga biti vidljivi i u GUI-u (slika ispod)


 Preporučam Cloudflare DNS, moguć je i static IP.

Wifi je zadovoljavajuć.

Iako nekima sada dijele (bolji) Huawei EG8145V5, tak da je (malo) moguće da gorecitirano nebu dejstvovalo/nije potrebno.

What Is the Difference between HG8145V5 and EG8145V5 - Huawei Enterprise Support Community

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.3.2023 3:09 (Antropofob).
7 godina
offline
A1 kućni internet - optika

kako se restoraju defaultni dns-ovi od a1 ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
A1 kućni internet - optika

Napokon mi dolazi optika u dom :).  Do sada bio sam na bakru brzina jedva 7 mbit, pa na mobilnom internetu . Zanima me što mi je dovoljno 200 Mbit ili 1Gbit? Koristimo : 2 kompa, 4 mobitela i 2 tv. (youtube, net, gaming-battlefield, call of duty itd…) u dogledno vrijeme i neki tv program preko neta. Je li  router isti  za jednu i drugu brzinu i što odabrati, hvala na pomoći!

dododomba
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Osobno bih prije odabrao 1Gbit, nije velika razlika u cijeni..
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.3.2023 12:55 (Conan_Zg).
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
dododomba kaže...

Napokon mi dolazi optika u dom :).  Do sada bio sam na bakru brzina jedva 7 mbit, pa na mobilnom internetu . Zanima me što mi je dovoljno 200 Mbit ili 1Gbit? Koristimo : 2 kompa, 4 mobitela i 2 tv. (youtube, net, gaming-battlefield, call of duty itd…) u dogledno vrijeme i neki tv program preko neta. Je li  router isti  za jednu i drugu brzinu i što odabrati, hvala na pomoći!

Imam doma 200/20.

Žena, klinci 24 i 21 godina i ja.

2 kompa, 1 laptop, 4 Tv a, chromecast x2, 4 mobitela, PS 5.

Dovoljno je i to.

1 Gb ako skidaš 24/7 pola interneta odjednom.

Ja skidam sve što trebam i torente, i klinci su na mobovima Netflixu, SkyShowtime u, Hbo u , 2 TV a od A1 ona uređaja i nikada nije ni zakašljucao net da mi je nedostajalo.

Naravno ako stavim na PS5 da se nešto skida i na komp plus sve gore navedeno, imam manji pristup brzini sljedečih 5-10-20 min ali koliko često skidaš novu igru 60-80 gb? 

7 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Hvala na odgovoru, bit će ovaj od 200/100, pozdrav od Kune!
dododomba
15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Kolko vam ja trajao peroid od dovlacenja optike do mogucnosti usluge? U pon su mi povukli optiku sa ulice u kucu, al jos uvijek nije nista dostupno kod operatera.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
A1 kućni internet - optika

 

Dugogodišnji sam korisnik B.neta, tj. A1. I od sredine prošle godine, mi je prošla ugovorna obaveza, te sam potpisao onda ugovor bez obaveza vremenskog roka.

Sada kada ih pitam kaj dobijem za ugovor na 24 mjeseca, te su mi ponudii tri evra jeftiniji ugovor.

I čak sam dobio mogučnost da za 9 €/mj na dve kuke, izaberem uređaj koji želipm (lap, TV, tablet).

 

Izgleda da ne žele zadržati stare korisnike.

Novoj ekipi kaj potpišu nude 15 evra jefitniji ugovor, nego moj.

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
PzKpfw kaže...

 

Izgleda da ne žele zadržati stare korisnike.

Novoj ekipi kaj potpišu nude 15 evra jefitniji ugovor, nego moj.

To je tako kod svih operatera, nista novo niti cudno, tek kad potpises prelaz kod drugog onda se jave da nude iste uvjete ili popuste da ne predjes :).

Nama to nema logike ali tako je tj. njima je logicno, tj. sto bi ti nudili nesto jeftinije ako ne moraju :)..

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
R4zOR229 kaže...

Kolko vam ja trajao peroid od dovlacenja optike do mogucnosti usluge? U pon su mi povukli optiku sa ulice u kucu, al jos uvijek nije nista dostupno kod operatera.

 sve ti ovisi koliko će trebati da slože centralu u blizini za optiku. recimo, nama su ulicu uveli prije mjesec i pol, no tek su prije 2 tjedna krenuli nuditi uslugu, zadovoljan sa 1gbps/0,5gbps brzinom, huawei hg8145v5 smo dobili te je sam wifi solidan, uz starog archera c20 u range extender modu imamo odličnu pokrivenost 2 kata kuće plus dvorište  s garažom, makar lovim sve ostale susjedne ap-ove na wifi kad sam vani (sve kuće u krugu max 30m). unio cloudflare & google dns, postavio fix ip-eve za dvr i archera u range extender modu te prezadovoljan kako radi. ostavili su još nekih 10m optičkog kabela jer sam spomenuo da će huawei možda biti pomaknut na drugi kraj sobe čim složim home-made server/network rack.

https://idzan.eu
7 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Za bilo kakve usluge od A1/HT, slobodno se javite u pp, rijesit cemo sve :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav,

 

provukli su mi kroz ulicu optiku po HEP-ovim stupovima.

Dogovorio s A1 da ću kod njih uzeti 1000/500 internet.

 

Prije 2 tjedna došli su iz A1 na montažu i skužili da nije povučena optika od stupa do kuće.

Rekli su javit će vam se kolege tehničari idući tjedan. Prošlo je 2 tjedna od tada, nitko ne se javlja.

 

Jel zna netko koliko se otprilike čeka spajanje od stupa do kuće?

 

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Daten007 kaže...

Pozdrav,

 

provukli su mi kroz ulicu optiku po HEP-ovim stupovima.

Dogovorio s A1 da ću kod njih uzeti 1000/500 internet.

 

Prije 2 tjedna došli su iz A1 na montažu i skužili da nije povučena optika od stupa do kuće.

Rekli su javit će vam se kolege tehničari idući tjedan. Prošlo je 2 tjedna od tada, nitko ne se javlja.

 

Jel zna netko koliko se otprilike čeka spajanje od stupa do kuće?

 

 

 

Kako di.

Kod mene kada je HT proveo optiku u ulici, kabel od stupa na svaku kuću/zgradu su radili nakon dva mjeseca.

 

Možda je A1 brži :D

Tako da budi spreman na čekanje

14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Kakav router uzeti za postici WiFi6E brzine? Trenutno mi je max 600Mbs na 5Ghz WiFiu, a imam optiku od 1Gbps...

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mozes uzeti mesh wifi pa ga samo spojiti na isp router. Ja koristim TP-LINK DECO X20-3 koji daje u teoriji do 1,8 Gbps ali moras imati i laptop/mob/tablet koji podrzavaju tolike brzine na wifi 6. Super je sto ima gigabitni backhaul preko mreznog kabela pa mozes svaki satelit umreziti LAN kabelom za max brzine.
3 godine
offline
A1 kućni internet - optika

Imal da je tko uzeo ovaj novi Giga Net - 2 Gbps preko optike?

 

Koji router se dobije i jel ima 2,5 Gbps LAN port?

 

Dojmovi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
A1 kućni internet - optika

Dobio odgovor od A1 supporta, na optici 2 Gbps dijeli se router ZTE XGS-PON F8648P L3 ONT i Mesh : ZTE H3601P

 

Na ZTE webu stoji za ZTE F8648P router:

WAN
•1xSC/APC connector for XGS-PON
LAN
•1x10GE+4xGE RJ-45 ports
•2xFXS RJ-11 ports
•1xUSB 3.0 port
•4x4802.11b/g/n/ax Wi-Fi @ 2.4GHz
•4x4 802.11a/n/ac/ax Wi-Fi @5GHz(160MHz)

 

Znači da A1 izgleda jedini dijeli router sa 10 Gbps LAN portom :D

 

 

EDIT 1:

taj 10 Gbps je LAN port, podržava i niže brzine:

Puerto Ethernet 100M / 1G / 2.5G / 5G / 10G Base-T conector RJ-45

 

EDIT 2:

A1 mi je rekao da njihov firmware ne ograničava ovaj 10 Gbps LAN port, dakle spojite na njega 10 Gbps switch ili NIC, radit će tom brzinom. Brzina Interneta će naravno biti do 2 Gbpsjer je takva tarifa.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.9.2023 12:12 (Tirkiz).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika

A1 - najbolja mreža u Hrvatskoj! Evo pola godine optike, brzina čak i veća od dogovorene.Niti jedno pucanje preko žice ili WiFi. 

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Tirkiz kaže...

Dobio odgovor od A1 supporta, na optici 2 Gbps dijeli se router ZTE XGS-PON F8648P L3 ONT i Mesh : ZTE H3601P

 

Na ZTE webu stoji za ZTE F8648P router:

WAN
•1xSC/APC connector for XGS-PON
LAN
•1x10GE+4xGE RJ-45 ports
•2xFXS RJ-11 ports
•1xUSB 3.0 port
•4x4802.11b/g/n/ax Wi-Fi @ 2.4GHz
•4x4 802.11a/n/ac/ax Wi-Fi @5GHz(160MHz)

 

Znači da A1 izgleda jedini dijeli router sa 10 Gbps LAN portom :D

 -u tom formatu zapisa je 99% wan port (+ bez mogućnosti rekonfiguracije).. dok su ostali portovi i dalje 1gb.. tak da juzer na računalu i dalje ne može preko tog ograničenja.. no za liniju ima smisla...

-.. uz mogućnost da su pogrešne-netočne spec. jer često posotje isti-razni modeli uređaja s opcijom 1-2-10gbe.. ovisi što operater od proizvođača naruči i imaju zajedničke spec-help.. pa može biti i to.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ihush kaže...

 -u tom formatu zapisa je 99% wan port (+ bez mogućnosti rekonfiguracije).. dok su ostali portovi i dalje 1gb.. tak da juzer na računalu i dalje ne može preko tog ograničenja.. no za liniju ima smisla...

-.. uz mogućnost da su pogrešne-netočne spec. jer često posotje isti-razni modeli uređaja s opcijom 1-2-10gbe.. ovisi što operater od proizvođača naruči i imaju zajedničke spec-help.. pa može biti i to.

 

Proizvođač za taj 10 Gbps port navodi:

Puerto Ethernet 100M / 1G / 2.5G / 5G / 10G Base-T conector RJ-45

 

može se koristiti i kao LAN port, korisnik u taj port može slobodno uštekati bilo kakav device, npr. 10 Gbps switch ili komp čija matična ima 2,5 Gbps mrežnu karticu

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 20:33 (Tirkiz).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice