A1 kućni internet - optika

poruka: 863
|
čitano: 479.556
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Nije mi jasno zašto su onemogućili promjenu DNS servera kroz sučelje rutera?

Pa nije to neki sigurnosti rizik ako koristim neki od sigurnih DNS-ova.

To što se za ulogiranje koristi defaultni password mi se čini puno veći sigurnosni rizik.

Malware zbog toga ima lak posao da promjeni DNS.

Da li se moguće ulogirati u ruter koristeći default password s računala koje nije unutar LAN-a?

Znači s drugog IP-a?

Znam da se masovno hakiraju IOT uređaji koji koriste defaultni pass, pa se pitam kako je to onemogućeno u slučaj ovog A1 rutera.

Svi ruteri koje sam do sada koristio NISU imali defaultni pass ili su inzistirali na promjeni istog prije spajanja na internet.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.10.2021 5:17 (Antropofob).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Smece2 kaže...

To je promt...

U to upisujes komande...

 

aaa, ma nisam nikad koristio program pa nisam znao. Tnx! Upisao sad i piše da je uspješno.

 

Ali i dalje mi u konfama of huawei-a piše da je DNS Servers:83.139.103.3,83.139.121.8. Probao i u drugom browseru isto. Jel treba restartat router možda nakon tog ? Znam da moj asus iza ovog Hw-a prihvati dns bez restarta.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.10.2021 7:13 (Thermal).
14 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Ovdje ide spajanje iz lokalne mreže na defaultni telnet port. Čisto sumnjam da je taj telnet otvoren i na vanjskoj adresi... Uvijek možeš lupit port scanner na svoj vanjski ip.
14 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Thermal kaže...
Smece2 kaže...

To je promt...

U to upisujes komande...

 

aaa, ma nisam nikad koristio program pa nisam znao. Tnx! Upisao sad i piše da je uspješno.

 

Ali i dalje mi u konfama of huawei-a piše da je DNS Servers:83.139.103.3,83.139.121.8. Probao i u drugom browseru isto. Jel treba restartat router možda nakon tog ? Znam da moj asus iza ovog Hw-a prihvati dns bez restarta.

 Ne sjecam se više dal sam ga restartao ili ne... Znam da radi jer mi se na pihole pojave clienti...

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Antropofob kaže...

Nije mi jasno zašto su onemogućili promjenu DNS servera kroz sučelje rutera?

Pa nije to neki sigurnosti rizik ako koristim neki od sigurnih DNS-ova.

Kad ti promijeniš DNS, oni ne vide koje stranice posjećuješ. Vide samo IP adresu poslužitelja na koje si se spajao, ali to im ne znači ništa budući da na jednoj IP adresi može biti hostano na tisuće stranica. Rekao bih da je to glavni razlog zašto ne dozvoljavaju promjenu. Također, ako blokiraju neku stranicu, korištenjem javnih DNS poslužitelja, istoj se može pristupiti bez problema.

Antropofob kaže...

Da li se moguće ulogirati u ruter koristeći default password s računala koje nije unutar LAN-a?

Znači s drugog IP-a?

Znam da se masovno hakiraju IOT uređaji koji koriste defaultni pass, pa se pitam kako je to onemogućeno u slučaj ovog A1 rutera.

Svi ruteri koje sam do sada koristio NISU imali defaultni pass ili su inzistirali na promjeni istog prije spajanja na internet.

Routeru ne možeš pristupiti iz vana, ne možeš niti uređajima osim ako nemaš otvorene portove. Bilo bi suludo da netko upiše tvoju IP adresu routera i odmah može pristupiti svemu. U svim novijim routerima sad imaš i postavku za zabranu pristupa routeru određenim uređajima u lokalnoj mreži (možeš namjestiti da samo jedno računalo ima pristup konfiguraciji routera, a sva druga ne).

 

Po meni, nema potrebe mijenjati zadano korisničko ime/lozinku ako ti je lokalna mreža dobro zaštićena. Ako Wi-Fi ima jedinstvenu i teško pogodivu lozinku, imaš uključen antivirusni program, redovito ažuriraš Windowse i sl.

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Smece2 kaže...
Ovdje ide spajanje iz lokalne mreže na defaultni telnet port. Čisto sumnjam da je taj telnet otvoren i na vanjskoj adresi... Uvijek možeš lupit port scanner na svoj vanjski ip.

 

Spojio sam lan kabel direktno u Huawei i probao sa laptopom u putty-a upisat DNSove i javi isto success, no u konfama od routera i dalje IPevi od A1.

 

Moram još probat sa restartom routera kad mi svi pogase TV-ove da nebi bilo :D

 

 

Jel postoji još koji način da promjenim te zatamljene DNSove na Huawei-u osim preko putty-a ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.10.2021 19:27 (Thermal).
14 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika

A di ti piše da su defaultni? Jesi vidio moj screenshot kako treba izgledati nakon sto se to poslozi?

12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Cansee kaže...

Kolege sseennoonn Arienos Gam3r R36 oprostite što vas sad ovako tagam i gnjavim, malo sam prolazio postove ovdje i koliko vidim vi svi koristite A1 optiku.

 

Htio sam vas pitati kakva vam je situacija sa pingom, kaki je generalni prosjek i to? Jedan kolega na poslu mi je napričao neku priču kako zna neke ljude koji imaju optiku A1 i kak im bude ping iznad 40-50, malo mi je to čudno, i mislim da malo priča glupentarije, al bi volio provjeriti s ljudima koji imaju pravog iskustva. Unaprijed zahvaljujem

A1 optika

 

Imam 7-8 računala i uređaja u mreži pa je to utjecalo na malo manju brzinu.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Thermal kaže...
Smece2 kaže...
Ovdje ide spajanje iz lokalne mreže na defaultni telnet port. Čisto sumnjam da je taj telnet otvoren i na vanjskoj adresi... Uvijek možeš lupit port scanner na svoj vanjski ip.

 

Spojio sam lan kabel direktno u Huawei i probao sa laptopom u putty-a upisat DNSove i javi isto success, no u konfama od routera i dalje IPevi od A1.

 

Moram još probat sa restartom routera kad mi svi pogase TV-ove da nebi bilo :D

 

 

Jel postoji još koji način da promjenim te zatamljene DNSove na Huawei-u osim preko putty-a ?

Pa čitaju i oni forume. Vjerojatno su skužili foru i isključili telnet.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 0:40 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Smece2 kaže...

A di ti piše da su defaultni? Jesi vidio moj screenshot kako treba izgledati nakon sto se to poslozi?

 

Pa u routeru

 

 

 

 Da li ako imam iza ovog Huawei-a svoj router sa drugim DNSovima bi treba mijenjat i na Huawei-u ili je dovoljno na svom samo promjenit, a huawei onda nek se nosi kvragu :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 6:46 (Thermal).
14 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Ne mozes to promijeniti...

Pogledaj na advanced - lan - dhcp server 

 

Za ovaj router iza, ukoliko su na njemu slozeni custom dns-ovi, i svi uređaji se spajaju na njega, onda ne trebas mjenjati na huawei.

 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Thermal kaže...
Smece2 kaže...

A di ti piše da su defaultni? Jesi vidio moj screenshot kako treba izgledati nakon sto se to poslozi?

 

Pa u routeru

 

 

 

 Da li ako imam iza ovog Huawei-a svoj router sa drugim DNSovima bi treba mijenjat i na Huawei-u ili je dovoljno na svom samo promjenit, a huawei onda nek se nosi kvragu :D

Ne moraš mijenjati svugdje. Router koji je spojen na Huawei ionako ne koristi DNS poslužitelje za internetsku vezu. Huawei je tu samo da proslijedi IP adrese koje dobiva tvom routeru, a onda svi uređaji spojeni na tvoj router slušaju njega, a ne Huawei.

 

Znači apsolutno je nebitno što je uneseno u Huawei, bitno je da si izmjenio DNS-ove na vlastitom routeru.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 15:01 (Marko :D).
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika
“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Postavio već odavno na svom dns-ove, no mislio sam da mogu i na huawei-u no na njemu ionako imam samo stb-ove spojene i svoj router, tako da fuck huawei. :D

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Ja imam jedan zanimljiv problemčić. Ok, nije problemčić jer sve radi, ali nikada nisam uspio skužiti zašto. Dakle, koristim 1.1.1.1 kao DNS. I dok mi 1.1.1.1/help stranica govori da sam spojen na poslužitelje u Zagrebu, sve ostale stranice za provjeru DNS-a govore da sam spojen na one u Mađarskoj. To se događa samo na jednom uređaju, na svima ostalima piše da sam spojen na one kod nas. 

Nadalje, kada uključim siguran DNS u Chrome-u, normalno mi pokazuje da sam spojen na one kod nas, ali kad opet isključim tu opciju, opet sam spojen na one u Mađarskoj.

 

ipconfig /flushdns, /release, /renew probao, ne pomažu i više nemam ideja što dalje napraviti.

9 godina
online
A1 kućni internet - optika

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Cansee kaže...

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

 Nigdje ne piše da bar moraš pod obavezno njihov ruter koristiti, ja koristim flatbox sa Huawei B353. ZTE taj je ovak i onak šrot ak ti nisu blizu repetitori. 

 

Taj tvoj ruter bi možda mogo u bridge mode-u iskoristiti ili nešto takvo, zato jer ti ti se na A1 optika spaja direkt u sami modem ( Huawei ) te nema principa kod njih da ide ONT pa lan kabel pa modem. Gledajući da Huawei B618s nema optićki ulaz, nećeš moć samo njega koristiti. 

LP
9 godina
online
Re: A1 kućni internet - optika
zabbax21 kaže...
Cansee kaže...

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

 Nigdje ne piše da bar moraš pod obavezno njihov ruter koristiti, ja koristim flatbox sa Huawei B353. ZTE taj je ovak i onak šrot ak ti nisu blizu repetitori. 

 

Taj tvoj ruter bi možda mogo u bridge mode-u iskoristiti ili nešto takvo, zato jer ti ti se na A1 optika spaja direkt u sami modem ( Huawei ) te nema principa kod njih da ide ONT pa lan kabel pa modem. Gledajući da Huawei B618s nema optićki ulaz, nećeš moć samo njega koristiti. 

 

Hvala puno kolega. Ne treba mi takva zafrkancija, vjerojatno ne bi ni imao nekakve koristi od toga. Možda ga tutnem na njuškalo, ali ne znam da ću moći dobiti nešto posebno, možda mi je bolje da mi ostane za svaki slučaj.

12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Cansee kaže...

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

Dobiti ćeš novi router. Kod mene su spojili ovo čudo:

https://e.huawei.com/en/products/enterprise-transmission-access/access/onu/echolife-eg8145v5

 

Po meni ok router za standardnog korisnika, osobno bi volio da ima malo naprednije opcije u postavkama. 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
mzopg kaže...
Cansee kaže...

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

Dobiti ćeš novi router. Kod mene su spojili ovo čudo:

https://e.huawei.com/en/products/enterprise-transmission-access/access/onu/echolife-eg8145v5

 

Po meni ok router za standardnog korisnika, osobno bi volio da ima malo naprednije opcije u postavkama. 

Čudo tehnike s USB 2 portom.

Sramota.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Sramota je da daju Wi-Fi 5 router za gigabitnu uslugu. Za gigabit na kabelu daju FRITZ!Box s Wi-Fi 6; Telemach također za svoju optiku daje Nokiu s Wi-Fi 6. Samo za A1 optiku ide taj Huawei.

13 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ak se ne varam A1 ima još neku varijaciju FTTH rutera, kod frenda sam vidio isto da ima Huawei modem al mislim da je ovako izgledao ( slika u prilogu ). Nisam siguran jel je baš to taj ( Huawei HN8255Ws  ) al znam da ima slični takav da stoji uspravno. 

LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Možda su prije nudili takve. Sada daju samo EchoLife EG8145V5.

12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Antropofob kaže...
mzopg kaže...
Cansee kaže...

Ekipa ja sam dosad za A1 homebox koristio ruter koji sam sam kupio, Huawei B618s-22d. Znam da sam trebao koristiti taj njihov ZTE al ko ih jebe.

 

Danas mi stiže optika, pa me zanima može li se taj ruter iskoristiti i ima li to smisla u usporedbi sa A1 ruterom koji će mi donijeti?

Dobiti ćeš novi router. Kod mene su spojili ovo čudo:

https://e.huawei.com/en/products/enterprise-transmission-access/access/onu/echolife-eg8145v5

 

Po meni ok router za standardnog korisnika, osobno bi volio da ima malo naprednije opcije u postavkama. 

Čudo tehnike s USB 2 portom.

Sramota.

 To čudo sam trebao staviti pod navodnike, ali eto... inače za moje potrebe je skroz ok, sve radi kako treba, USB mi niti ne treba tako da mi je svejedno je li 1-2-3, WiFi 5 mi za sada daje sasvim dovoljne brzine, 4k stream radi bez problema. Ali kažem to je za moje potrebe, nekome možda neće biti dovoljno. Da bi mogli nabaviti modernije opremljene routere, mogli bi, WiFi 6 je tu već 2-3 godine.

12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Sramota je da daju Wi-Fi 5 router za gigabitnu uslugu. Za gigabit na kabelu daju FRITZ!Box s Wi-Fi 6; Telemach također za svoju optiku daje Nokiu s Wi-Fi 6. Samo za A1 optiku ide taj Huawei.

 Kod mene nije bilo puno izbora, jedino A1 nudi optiku na mojoj lokaciji, a s obzirom da je do jučer na toj lokaciji bio T-com 20mbit/s ovo je sada svemirski brod. 

2 godine
neaktivan
offline
A1 kućni internet - optika

Da li netko zna kako se može (ako se može uopće) uključiti bridge mode na HG8145V5 preko telnet-a? Sve su opcije više manje zaključane, pa ako je ono mjenjanje DNS-a radilo preko telnet-a, da li se isto može uključiti bridge mode?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Pa nazovi ih i reci im da ti stave router u bridge mode.

2 godine
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Oni mi kažu da ne smiju to napraviti i da trebam koristiti njihovu opremu.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Kao da ti oni mogu zabranit korištenje vlastitog routera. Ja sam svoj router spojio bez stavljanja njihovog u bridge mode. Jednostavno sam ih spojio mrežnim kabelom, na njihovom ugasio Wi-Fi i to je više manje to. Svi uređaji doma su spojeni na moj TP-Link i nema apsolutno nikakvih problema.

2 godine
neaktivan
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Da li mi možeš preporučit neko dobar router sa WiFi 6. Gledao sam na Xiaomi AX3600, AX6000 i AX9000, al ako znate neke bolje recite samo.

Hvala

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice