Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.396.146
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo jedan kratki video da vidite kako ekipa (koja nema onu specijalnu gluhu komoru za testiranje zvucnika) testira zvucnike.

Radi se o NEAR FIELD SCANNER SYSTEM.

 

 

Primjer testiranja sa tom spravom - KLIK

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

... Full Range Audio Speakers"...

 full range nije ništa novo niti prevara, kako drukcije nazvat zvucnik koji je iskoristiv od npr 80Hz do 14KHz?   za razliku od recimo thomanna i slicnih stranica koje prodaju full range zvucnike ovi na aliekspresu nisu priložili fr graf uz iste niti ikakve parametre. vjerovatno se radi o kopiji nekih poznatih marki koje proizvode u istoj tvornici npr logitech ili tako nešto jer par komada podsjeca na neke logitech drivere, možda su i oem ko zna..

kolega ivic55 nedaj se smest ovim komentarima nego napravi i postaj tu slike i dojmove kad zavrsis a ako ti sta treba pomoc samo pitaj tu ima sto ljudi šta će ti sigurno dobro preporučit i pomoć ako treba.

npr ovi izgledaju ko kopija odlicnih Hivi drivera ali umjesto aluminijske kevlar membrana? kvragu ovo bi moglo bit i zanimljivo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:01 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Fasciniralo me kako zvucnike Dynaudio testira,evo kratki video......

 

 

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:25 (lmutak).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Stvarno aiyima ima zanimljive zvučnike tipa sa duplim magnetom za jeftine pare itd (nema na youtubeu dovoljno reviewa, a svugdje su prvi na listi aliexpress, ebay, amazon) .. uostalom prvo sam naručio ova dva i prvenstveno bi koristio za filmove i uvijek dobro dođe bass iz satelitskih zvučnika umjesto samo iz woofera. Sad ne bi pravio Hi-Fi nego samo za kućno kino. Znači optički izlaz iz tv-a u 5.1 analogni konverter i 6 različitih pojačala za svaki izlaz, samo što bi u centralne zvučnike stavio high pass filter. A sve to bi palio daljincem preko arduina i na relej.

Kad stignu javim dojmove možda i shemu postavim bez da bude pljuvanja Gledam ukupno snagu 250-300W u dnevnoj 40m^2, valjda će bit dosta pošto tek ulazim u te vode.

 

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ne postoji zvucnik koji nece bolje svirat ako ga stavimo dalje od zadnjeg ili bocnog zida,samo postoje zvucnici koji zbog svog ustroja imaju manje problema sa donjim registrom !Ako se moze uvjek je pozeljno odmaknit i stavit zvucnike u prostor dalje od zida!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Dali Zensor 3 je projektiran da stoji što bliže zidu.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Bgang kaže...
Dali Zensor 3 je projektiran da stoji što bliže zidu.

 Sa bass reflexom iza? Teško, zakoni fizike, svi ostali proizvođači na svijetu i tako to...

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Bgang kaže...
Dali Zensor 3 je projektiran da stoji što bliže zidu.

Je. čak i proizvođać govori da se može montirati na zid, ako se dobro sjećam.

No imao sam ih i testirao bliže i dalje od zida, na nekih 25cm od zida su puno bolje radili nego uz sami zid, nije bilo boomanja.

Isto tako rade najbolje kada pucaju napred, da se ne zakreću.

11 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pa kako zvucnik moze kreirat zvucnu sliku ako je stavljen uz zid?!Dubina,sirina ,fokus..sve je bolje kad se zvucnici pravilno fokusiraju u prostor!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

 Zbog fizike i amplitude frekvencija, uvijek će zvuk bit nešto bolji ako su malo odmaknuti od zida. Pažljivim konstruiranjem kutije i šta ja znam čega sve, može se napravit da blizina zadnjeg zida ima manji utjecaj, ali i dalje će bit bolja zvučna slika ako nisu skroz uz zid. Ne može se protiv fizike. A fizika govori da će s bass reflex otvorom iza, bit veći problem ako je zvučnik blizu zida, ma koliko god proizvođač uspio umanjit taj loš utjecaj.

 

Tako bar ja razmišljam...

Live long and prosper.
14 godina
offline
Vaš audio kutak

No comment, slika ispod.

 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

U prilogu slika. :D

Mene zanima, jel itko od vas postao malo audio snob tako da se izrazim. Npr. ja negdje vani uvijek gledam odakle dolazi zvuk, kakvi su zvucnici, i meni to često bude loše. Ili kod frendova kada mi puštaju preko laptopa, toliko zamračim u sebi da nije normalno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

 

 

Siguran sam da hrast bolje "zvuči" od bukve 

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

 Meni je ovo OK zbog lomljenja kabela, a i možda zbog čiščenja, više nego što mislim da će imat ikakav utjecaj na zvuk. Ima puno više smisla da se koristi radi funkcionalnosti, kome treba. A materijal je najbolji onaj koji se vizualno najbolje uklopi u prostor.

Live long and prosper.
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

 Meni je ovo OK zbog lomljenja kabela, a i možda zbog čiščenja, više nego što mislim da će imat ikakav utjecaj na zvuk. Ima puno više smisla da se koristi radi funkcionalnosti, kome treba. A materijal je najbolji onaj koji se vizualno najbolje uklopi u prostor.

 

 

Ak je zbog lakšeg usisavanja onda podržavam

 

Al kad vidim "zvuk je prirodniji i bez boje" dođe mi sila na wc, baš zbog ovakvih kerefeka audiofili i oni koji vole dobar zvuk budu smatrani čudacima

 

Budem ja probao na cd player stavit salvetić od paške čipke, i običan šivani, probat ću i sa raznim oblicima, okrugli, kockasti i osmerokut, pa da vidim kak koji svira 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 10:48 (minarelli).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

U prilogu slika. :D

Mene zanima, jel itko od vas postao malo audio snob tako da se izrazim. Npr. ja negdje vani uvijek gledam odakle dolazi zvuk, kakvi su zvucnici, i meni to često bude loše. Ili kod frendova kada mi puštaju preko laptopa, toliko zamračim u sebi da nije normalno.

 Ne pretjerano, svašta mogu podnijet, čak preko tjedna doma imam samo laptop i TV, a cijeli zvuk mi je u vikendici, gdje sam samo vikendom. Tako da, veći dio tjedna slušam samo laptop, ali naravno ne slušam muziku, samo fimovi i serije, youtube.

 

Ali sam prije par tjedana bio na jednom tulumu, tamo nas dočekalo neko loše Sony pojačalo i još lošiji Sony zvučnici, obješeni na lancima, u samim kutovima sobe. Samostojeći zvučnici, visili tako u kutovima sobe. Ne znam jesam li u životu čuo lošiji zvuk, mutniji i nejasniji. Ništa šta sam probao napravit nije pomoglo, bass, treble, direct sound, jednako užasno. Bilo bi bolje da smo pustili s mobitela muziku, bar bi se razumijelo što svira, ovako je bilo baš ono smiješno loše. Nikad, nikad nisam čuo gore, a čuo sam svašta u životu. Loše pojačalo, očajni zvučnici i sve to složeno na najgori mogući način, s nekim kabelima starijima od mene, najjeftiniji tanki kinezi od 10+ metara. Na takav zvuk sam se baš nervirao, ali kad netko pusti laptop, nemam se šta nervirat, jer ni ne očekujem bolji zvuk, niti može bit.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...

Ak je zbog lakšeg usisavanja onda podržavam

 

Al kad vidim "zvuk je prirodniji i bez boje" dođe mi sila na wc, baš zbog ovakvih kerefeka audiofili i oni koji vole dobar zvuk budu smatrani čudacima

 

Budem ja probao na cd player stavit salvetić od paške čipke, i običan šivani, probat ću i sa raznim oblicima, okrugli, kockasti i osmerokut, pa da vidim kak koji svira 

 Ono gdje u nekakvom high end sustavu ovo može i pomoć oko zvuka je u situaciji ako treba fizički razdovjit kabele, da ne stvaraju neke smetnje jedan drugome. Maknit interkonekte od zvučničkih, maknit strujni od interkonekta i tako to. I tu će utjecaj na sam zvuk bit apsolutno minimalan, prije se samo uklone neke možebitne smetnje, nego što će se sami zvuk transformirat. Ali teško da će netko imat high end sustav, pa problem s razmještajem kabela, da mu baš ovako nešto treba.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
volegradele kaže...
Ne postoji zvucnik koji nece bolje svirat ako ga stavimo dalje od zadnjeg ili bocnog zida,samo postoje zvucnici koji zbog svog ustroja imaju manje problema sa donjim registrom !Ako se moze uvjek je pozeljno odmaknit i stavit zvucnike u prostor dalje od zida!

 Okay bočni zid. Ali kakvog utjecaja ima stražnji zid kad kompresioni zvučnik ne emitira otraga ništa?!

 Pa i takav zvučnik nešto zvuka emitira iza. Zvuk se širi u svim smjerovima, čak i kad je usmjeren u jednom smjeru. Puno manje zvuka odlazi iza, ali upravo niske frekvencije imaju tendenciju širenja u svim smjerovima, pa se tako i od štražnjeg zida odbijaju. Kažem, u puno manjoj mjeri bi trebalo to bit primjetno kod kompresionih, nego kod nekih sa stražnjim bass reflexom. Najbolje je isprobat. Imao sam i ja neke kompresione, jedno vrijeme su mi stajali uz zid, ali su to bili ionako stari, loši zvučnici (Salora), pa se nisam zamarao s tim, niti isprobavao razliku. Logika nalaže da nekog manjeg utjecaja može bit. Ma ne može, mora, samo je pitanje kolika je ta razlika.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 12:02 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

 Ajde korisni su barem da možeš posisat ispod kablova.

 Korisni su i da ti se ne uništava konektor na pojačalu i zvučnicima, te da se ne lome kabeli. Neki ljudi kupuju teške i debele kabele, pa kad to samo visi direktno iz konektora, desetak godina, da se ne bi šta konektoru dogodilom kako na pojačalu, tako i na zvučnicima. Isto tako, da se ne lome skupi, debeli, kruti kabeli pod svojom težinom i gravitacijom.

 

Sitnice, ali ako netko puno para potroši na VBT konektore i na debele skupe kabele, onda mu je drago da je eliminirao te sitnice za nešto sitno para i sve fixirao da ne visi na svojoj težini.

 

Ne razmišljate dovoljno široko.

 

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
djigibao kaže...

Evo jedan kratki video da vidite kako ekipa (koja nema onu specijalnu gluhu komoru za testiranje zvucnika) testira zvucnike.

Radi se o NEAR FIELD SCANNER SYSTEM.

 

 

Primjer testiranja sa tom spravom - KLIK

Promiče ti jedan sitni detalj... OK, nemaju gluhu komoru, ali...

 

Pogledaj u kojem oni prostoru mjere akstičke karakteristike kutije? U maloj/srednjoj hali. Pitanje je koliko je ta hala akustična, ječna itd. i koliko je velika, koliko kvadrata, dugačka, široka.

 

Pogledaj kolika je visina te prostorije. Je li manja/niža od 3 metra? Ne vjerujem, barem prema snimcima. Čak se čini i višlja. Tko od nas ima 3+m visoke sobe? Malo tko...

 

Dalje - pogledaj na kojem odstojanju taj zvučnik stoji dok ga "mjere", od zida mislim! Kad me netko i kontaktira pa pita za savjet položaja zvučnika, pa kao pokvarena ploča počnem ponavljati da svaki zvučnik bolje svira što je više odmaknut od zida... ali... ljudi nemaju te uvjete. Većina nema. Većina je osuđena staviti audio sistem, "ugurati ga" u dnevne sobe pune i drugih stvari i imati neki akustički minimum. Često je to tako. I često nema ni namještanja zvučnika, odmaka, pomaka... često zvučnik i "smeta" ili je na prolazu ili je uz neki veliki otvoreni prostor, hodnik... često je u neadekvatnim uvjetima.

 

I onda mi gledamo video "mjerenja" zvučika u hali? Hm... I mislimo da ćemo nešto veliko naučiti iz okolnosti prostorija totalno različitih od naših? Nećemo baš :-)))

 

EDIT

I nakon što si odgledao video - na kojoj su ti sada udaljenost Esi zvučnici? Jesu li dodatno pomaknuti/odmaknuti, po novom? Nisu! Ili, na kojoj su ti udaljenosti sada Tannoyi? Jesi li ih dodatno odmaknuo, razmaknuo? Napravio prema videu (a znaš da to trebaš napraviti)? Nisi! Je li itko drugi ovdje? Nije!

I onda...      do slijedećeg videa, bye bye, ha ha! (Malo se i šalim, naravno).

 

Video je postavljen samo kao primjer kako radi sprava.

Naravno da svatko tko ima tu spravu radi u drugacijem prostoru.

Ja nemam tu spravu i ne kuzim koji je smisao tvog posta?

 

Jedino sto ja radim je testiranje sa mikrofonom i programom REW...a i to se zasad sve svodi na vjezbu/ucenje tog programa sta i kako se nesto mjeri-ispravlja-analizira.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Ne postoji zvucnik koji nece bolje svirat ako ga stavimo dalje od zadnjeg ili bocnog zida,samo postoje zvucnici koji zbog svog ustroja imaju manje problema sa donjim registrom !Ako se moze uvjek je pozeljno odmaknit i stavit zvucnike u prostor dalje od zida!

 sve je to relativno, npr krk monitori imaju iza -2db eq za bas ako se stave u kantun i rješen problem, valna duljina na npr 50hz je ionako pre velika da bi moga dovoljno daleko stavit zvucnik bilo di u kući pa je jedini problem boost koji se dobiva kad je zvucnik u kantunu a to se lako rjesi s eq... mene više brine 250hz-500hz mumljanje od rezonanci kad je zvucnik blizu zida ali to se može rješit zvucnikom koji je usmjeren ili sound absorberima na toj frekvenciji mozda i bolje nego samo pomaknut zvucnik jer pomicanje zvucnika samo mjenja frekvenciju mumljanja.

smisal posta mu je ismijavanje svega šta mu rođo ne prodaje u svojoj butigi, zanemari. zanimljivo dynaudio koristi 20 mikrofona namještenih u krugu za mjerit 3d polar patern a na ovom videu ekipa koristi jedan mikrofon koji se robotiziranom rukom miće za dobt isto s jednim mikrofonom, prostorija nije bitna tu nego sam uređaj. 

btw jedno pitanje za "znalce", ako radim zvucnik kojemu je namjena da bude uz zid, čemu takav zvučnik mjerit bez istog zida iza? mislim ok driver po driver u free air je jedna stvar tad se mjeri driver, ali zvucna kutija kompletna cemu mjerit bez zida iza kad je niko nikad nece slusat bez zida iza?


koristan link - http://www.mcsquared.com/wavelength.htm

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 12:48 (dabar_solta_V2).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
minarelli kaže...

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

 Zbog fizike i amplitude frekvencija, uvijek će zvuk bit nešto bolji ako su malo odmaknuti od zida. Pažljivim konstruiranjem kutije i šta ja znam čega sve, može se napravit da blizina zadnjeg zida ima manji utjecaj, ali i dalje će bit bolja zvučna slika ako nisu skroz uz zid. Ne može se protiv fizike. A fizika govori da će s bass reflex otvorom iza, bit veći problem ako je zvučnik blizu zida, ma koliko god proizvođač uspio umanjit taj loš utjecaj.

 

Tako bar ja razmišljam...

 Sta bi ovo bilo?

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...
Filox kaže...
minarelli kaže...

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

 Zbog fizike i amplitude frekvencija, uvijek će zvuk bit nešto bolji ako su malo odmaknuti od zida. Pažljivim konstruiranjem kutije i šta ja znam čega sve, može se napravit da blizina zadnjeg zida ima manji utjecaj, ali i dalje će bit bolja zvučna slika ako nisu skroz uz zid. Ne može se protiv fizike. A fizika govori da će s bass reflex otvorom iza, bit veći problem ako je zvučnik blizu zida, ma koliko god proizvođač uspio umanjit taj loš utjecaj.

 

Tako bar ja razmišljam...

 Sta bi ovo bilo?

 Krivo, amplituda zvučnog vala, valna duljina, krivo se izrazih.

Live long and prosper.
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
volegradele kaže...
Ne postoji zvucnik koji nece bolje svirat ako ga stavimo dalje od zadnjeg ili bocnog zida,samo postoje zvucnici koji zbog svog ustroja imaju manje problema sa donjim registrom !Ako se moze uvjek je pozeljno odmaknit i stavit zvucnike u prostor dalje od zida!

 Okay bočni zid. Ali kakvog utjecaja ima stražnji zid kad kompresioni zvučnik ne emitira otraga ništa?!

 Eto dojdi kod meni pa ti pokažem razliko od par cm razlike u poziciji a da ne govorim kad bi ih stavio tik uz zid!Nije sve u bajsu..:)

AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

 Eto dojdi kod meni pa ti pokažem razliko od par cm razlike u poziciji a da ne govorim kad bi ih stavio tik uz zid!Nije sve u bajsu..:)

 

Perverznjaci 

 

 

Evo jedno pojačalo od punoga zrna 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Hahahahahahaha
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

The Most Powerful Pioneer Power Amplifier Ever! Vintage Stereo Repair Restoration Testing.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Položaj zvučnika u sobi je u zavisnosti od vrste zvučnika, parametara sobe i sobne akustike.

Postoje opća, početna "pravila" kod prvog postavljanja, a ostalo je sve stvar isprobavanja najboljeg položaja.

 

To što su zvučnici kompresionog ustroja, ne znači da ih bez brige možeš nabiti na stražnji zid.

Svaki zvučnik voli malo prostora oko sebe.

 

U Hifi-u se sve čuje. :)

 

Od izmjene komponenti pa do kabela raznih (pa i digitalnih).

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 16:20 (analogni).
 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Opere Seconde SE koje imam su kompresije!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice