Religije i znanost... zaključana tema

poruka: 544
|
čitano: 136.356
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
Danny_HR kaže...
APazinjan kaže...

Ja ne kažem da je jedna religija točna a druge nisu, za mene je točno ono što se zalaže za dobro. Pa svalo se to x ili y.

Dakle ne živiš po 10 božjih zapovjedi jer kršiš već prvu.

 

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene."

 

Ne govori li ova zapovjed da je samo jedan bog i da su svi koji ne vjeruju u njega grešni. Odnosno krše jednu od božjih zapovjedi...

Dakle, Adnan koji vjeruje u Alaha je grešnik?

 

P.S. Dali zalaganje za dobro uključuje šikaniranje ljudi na osnovu njihove seksualne opredjeljenosti? Je li to zalaganje za dobro?

Opet vi po svom...

 

Jesam ja gdje rekao da je krščanstvo jedina prava religija i da su drugi grešnici? Nisam. Onda ne znam odakle ovakva pitanja???

 

http://dizanje-ratia.info
15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
Danny_HR kaže...
Kršiš jer si rekao da je točno sve što se zalaže za dobro. Dakle točno je da postoji Alah ili Krišna.

Dakle kršiš taj zakon jer vjeruješ u još nekog boga osim Jahve.

Nisam mislio da se ovako nisko gađa ovdje :)

 

 

Za mene je ispravno, dakle ISPRAVNO ono što se zalaže za dobro. ISPRAVNO, ISPRAVNO, ISPRAVNO.

Alah, Bog, Krišna, Joda, Blabla, u čemu je razlika? U nazivu. Ako je to zalaganje za dobro, za mene je to ispravno i to ću podržavati. 

http://dizanje-ratia.info
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
APazinjan kaže...

Jesam ja gdje rekao da je krščanstvo jedina prava religija i da su drugi grešnici? Nisam. Onda ne znam odakle ovakva pitanja???

 

Nisi, nigdje.... u tome je cijeli problem, ti si koliko vidim dobra i pametna osoba... religija u koju vjerujes to trazi....

Ti si je malo modificirao, i iskreno cini mi se da je tvoja modifikacija puno bolja od originala...

I am Jack's architect of life...
16 godina
offline
Re: Religije i znanost...
APazinjan kaže...
Danny_HR kaže...
APazinjan kaže...

Ja ne kažem da je jedna religija točna a druge nisu, za mene je točno ono što se zalaže za dobro. Pa svalo se to x ili y.

Dakle ne živiš po 10 božjih zapovjedi jer kršiš već prvu.

 

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene."

 

Ne govori li ova zapovjed da je samo jedan bog i da su svi koji ne vjeruju u njega grešni. Odnosno krše jednu od božjih zapovjedi...

Ne kršim jer ja vjerujem u Boga, jer je za mene on ideja dobra.

Nisi bio odgovorio na niti jedno moje pitanje, stoga zivis u zabludi.

 

Ako je tebi ideja "dobra" nekakav izmisljeni lik zvan bog koji ubija ljude lijevo i desno i to zbog banalnih stvari i kako mu se sprdne, svaka ti cast.

Ako uistinu vjerujes u svoju religiju, to je jos jedan paradoks s kojim se moras boriti.

Bog ubija neduzne ljude, pa cak i neduznu djecicu.

 

Mislim, bog je ubio u jednoj noci svu rimljansku novorodencad. Nisu li djeca nevina? Aha, nisu krstena, tj. polivena sa deci vode po glavi i zato su gresni i zasluzuju umrijeti.

Ali ABORTUS JE ZLO!!!!!

- Psiho246
15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
Psiho246 kaže...
APazinjan kaže...
Danny_HR kaže...
APazinjan kaže...

Ja ne kažem da je jedna religija točna a druge nisu, za mene je točno ono što se zalaže za dobro. Pa svalo se to x ili y.

Dakle ne živiš po 10 božjih zapovjedi jer kršiš već prvu.

 

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene."

 

Ne govori li ova zapovjed da je samo jedan bog i da su svi koji ne vjeruju u njega grešni. Odnosno krše jednu od božjih zapovjedi...

Ne kršim jer ja vjerujem u Boga, jer je za mene on ideja dobra.

Nisi bio odgovorio na niti jedno moje pitanje, stoga zivis u zabludi.

 

Ako je tebi ideja "dobra" nekakav izmisljeni lik zvan bog koji ubija ljude lijevo i desno i to zbog banalnih stvari i kako mu se sprdne, svaka ti cast.

Ako uistinu vjerujes u svoju religiju, to je jos jedan paradoks s kojim se moras boriti.

Bog ubija neduzne ljude, pa cak i neduznu djecicu.

 

Mislim, bog je ubio u jednoj noci svu rimljansku novorodencad. Nisu li djeca nevina? Aha, nisu krstena, tj. polivena sa deci vode po glavi i zato su gresni i zasluzuju umrijeti.

Ali ABORTUS JE ZLO!!!!!

Pa nije sve crno bijelo. Isto tako ne kažem da je sve što je u Bibliji napisano ispravno, pogotovo ne Stari zavjet. Ja sam iz Biblije izbukao ono što je dobro, ti si očito izvukao ono što je loše. Ja s namjerom da postanem bolji, ti s namjerom da se izrugaš meni. Tko je tu u pravu? 

 

Da si malo čitao shvatio bi da si Boga ne predočujem kao lika, već kao ideju.

 

EDIT: I da, abortus je po meni zlo.

http://dizanje-ratia.info
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 16:15 (APazinjan).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
APazinjan kaže...
Psiho246 kaže...
APazinjan kaže...
Danny_HR kaže...
APazinjan kaže...

Ja ne kažem da je jedna religija točna a druge nisu, za mene je točno ono što se zalaže za dobro. Pa svalo se to x ili y.

Dakle ne živiš po 10 božjih zapovjedi jer kršiš već prvu.

 

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene."

 

Ne govori li ova zapovjed da je samo jedan bog i da su svi koji ne vjeruju u njega grešni. Odnosno krše jednu od božjih zapovjedi...

Ne kršim jer ja vjerujem u Boga, jer je za mene on ideja dobra.

Nisi bio odgovorio na niti jedno moje pitanje, stoga zivis u zabludi.

 

Ako je tebi ideja "dobra" nekakav izmisljeni lik zvan bog koji ubija ljude lijevo i desno i to zbog banalnih stvari i kako mu se sprdne, svaka ti cast.

Ako uistinu vjerujes u svoju religiju, to je jos jedan paradoks s kojim se moras boriti.

Bog ubija neduzne ljude, pa cak i neduznu djecicu.

 

Mislim, bog je ubio u jednoj noci svu rimljansku novorodencad. Nisu li djeca nevina? Aha, nisu krstena, tj. polivena sa deci vode po glavi i zato su gresni i zasluzuju umrijeti.

Ali ABORTUS JE ZLO!!!!!

Pa nije sve crno bijelo. Isto tako ne kažem da je sve što je u Bibliji napisano ispravno, pogotovo ne Stari zavjet. Ja sam iz Biblije izbukao ono što je dobro, ti si očito izvukao ono što je loše. Ja s namjerom da postanem bolji, ti s namjerom da se izrugaš meni. Tko je tu u pravu? 

 

Da si malo čitao shvatio bi da si Boga ne predočujem kao lika, već kao ideju.

 

EDIT: I da, abortus je po meni zlo.

Sta u bibliji nije ispravno? Kako mozes da za jednu knjigu, koja je uputa od Boga reci da nesto nije ispravno. Pa ti onda nisi potpuni vjernik.

15 godina
offline
Re: Religije i znanost...

Tema je jednostavno prebrzo buknula da bi je uspjesno pratio, pa cu pod rizikom da je vec netko postao istu sliku, tom istom slikom izreci svoje misljenje.

 

 

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...

Pa nije sve crno bijelo. Isto tako ne kažem da je sve što je u Bibliji napisano ispravno, pogotovo ne Stari zavjet. Ja sam iz Biblije izbukao ono što je dobro, ti si očito izvukao ono što je loše. Ja s namjerom da postanem bolji, ti s namjerom da se izrugaš meni. Tko je tu u pravu? 

 

Da si malo čitao shvatio bi da si Boga ne predočujem kao lika, već kao ideju.

 

EDIT: I da, abortus je po meni zlo.

Sta u bibliji nije ispravno? Kako mozes da za jednu knjigu, koja je uputa od Boga reci da nesto nije ispravno. Pa ti onda nisi potpuni vjernik.

Čovjek je potpuno u pravu, i vjerojatno veći vjernik od tebe, u knjizi napisanoj od strane čovjeka te prepisivanoj nebrojno puta bilo bi glupo povjerovati u sve što pročitaš.

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
thuglife kaže...

Pa nije sve crno bijelo. Isto tako ne kažem da je sve što je u Bibliji napisano ispravno, pogotovo ne Stari zavjet. Ja sam iz Biblije izbukao ono što je dobro, ti si očito izvukao ono što je loše. Ja s namjerom da postanem bolji, ti s namjerom da se izrugaš meni. Tko je tu u pravu? 

 

Da si malo čitao shvatio bi da si Boga ne predočujem kao lika, već kao ideju.

 

EDIT: I da, abortus je po meni zlo.

Sta u bibliji nije ispravno? Kako mozes da za jednu knjigu, koja je uputa od Boga reci da nesto nije ispravno. Pa ti onda nisi potpuni vjernik.

Čovjek je potpuno u pravu, i vjerojatno veći vjernik od tebe, u knjizi napisanoj od strane čovjeka te prepisivanoj nebrojno puta bilo bi glupo povjerovati u sve što pročitaš.

Pa znam zato i pitam. :D Btw ja sam musliman. Kur'an je jedina Sveta knjiga koja je ostala nepromijenjena.

15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
M_dipl. kaže...
Psiho246 kaže...

Ovdje kada govorimo o vjeri i religiji, mislimo na katolike/krscane.

Ta vjera je u svojim korjenima bazirana na paradoksu...

Psiho246 kaže...

Religija se ne zalaze za dobro. Religija ti ispire mozak sa svojom verzijom dobrog i loseg. Prava istina je da dobro i lose ne postoji, ali dobro...

 

Gdje si ti stekao tako dobroobrazovanje :) I ja bi jedno molim :P

http://dizanje-ratia.info
16 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Pitanje za uvaženog kolegu @M_dipl-a

 

Da li je Aristotel bio glup kad je odbacio učenje svog učitelja Platona o dualizmu?

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Ok, hvala na iscrpnom odgovoru.

 

Međutim, Aristotela se smatra začetnikom znanosti, dok je Platonovo učenje našlo  svoje mjesto u religiji (raj, grešnik, bezgrešna duša...)

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
M_dipl. kaže...

Sad, odnos religije i znanosti:

 

Ma što mnogi od vas onako laički mislili, religija i znanost (ovdje mislim na prirodnu znanost jer znam da je to većini na pameti kad čuju pojam) sami po sebi nisu u sukobu. Religija je metafizički sustav koji svoje principe vrijednosti i upute za djelovanje derivira iz metafizičkih izvora koje su mislioci te religije uspostavili kao pravovjerne i zakonomjerne. Znanost je, s druge strane, prvenstveno fizikalni skup normi, principa i uputa za djelovanje koji svoje principe derivira iz jednog drugog seta fizičkih i metafizičkih izvora koje tzv. znanstvena zajednica uzima kao mjerodavne po principu teorijskog odabira. I jedan i drugi sustav ima svoje ideološke postavke, i jedan i drugi sustav ima svoje ciljeve i teze koje drži istinitima, i jedan i drugi sustav ima svoje specifičan jezik i njegovu logiku, no ti sustavi nisu isti! Prema tome, nema ni sukoba. Sukobi nastaju samo kada neki znanstvenik ili neki religijski vjernik odluže izaći iz svoje domene i kritizirati tuđu, pa dobijete jednog znanstvenika koji misli da zato što može objasniti nastanak svemira big bangom "hipoteza" o bogu je suvišna, ili jednog religijskog vjernika koji misli da zato što njemu u svetoj knjizi piše da je bog stvorio svijet za 6 dana da takvo objašnjenje mora vrijediti i u znanosti. Oba od ovih diskutanata zapravo promašuje poantu i iz perspektive svog sustava vrijednosti i znanja drži lekcije nekom drugom sustavu o kojem ne zna dovoljno.

 


------------------------------------------------------------------

 

Molim sve diskutante da pomno pročitaju ovaj post i upute mi pitanja i prigovore, da prvo riješimo to. Obzirom da nisam na forumu 24/7, možda ćete trebati čekati koji sat ili čak dan na odgovor, no tako je to. Također, predlažem da se rasprava konketizira na način da netko tko iznosi svoje stavove to učini jasno i razgovijetno, i da ih pokuša argumentirati, a ne da se samo bacaju religijske i prirodoznanstvene dogme amo-tamo pa da se tema pretvori u džumbus, ok?

Evo, da upitam u vezi ovog dijela koji govori o sukobu, odnosno nedostatku istog.

Kažeš da nisu u sukobu i da svaka strana ima svoju domenu i da ne izlaze iz nje, odnosno ne bi trebali.

Sad kad uzmemo objašnjenje jedne pojave, kao što je nastanak života npr, obje strane su se uhvatile istog (iako su im domene različite) i imaju svoju verziju, a znamo koje su to verzije. Kako to da nisu u sukobu, ako znanost pokušava shvatiti nastanak čovjeka, a i život općenito (kroz evoluciju npr), dok druga strana to odbacuje i oni tvrde da je jedino Bog zaslužan za stvaranje čovjeka i to na svoju sliku i priliku? Ista stvar je i za starost planete, dok znanstvenici barataju ogromnim ciframa u kojima iskazuju starost, religija se drži tih par hiljada i ne miče, dok osporava drugu stranu.

Meni to liči na sukob, jer obje strane imaju svoju verziju, ali su različite pa ne mogu obje biti istina.

Ili mogu? {#}

Zahvaljujem ;)

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 17:04 (DrNasty).
16 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

@ Dr.Nasty, dok čekaš odgovor @M_dipl-a, pročitaj ovaj zanimljiv članak : Čovjek nije središte prirode  {#}

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
13 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Eto i Staljina u ovoj temi... (nadam se da svi shvaćate da ja ne odobravam Staljina i njegove načine u potpunosti, samo ga volim ismijavati)

Po mojem mišljenju, Bog ne postoji. Možda sam u krivu, ali ne vjerujem da postoji neko nadnaravno biće koje pazi na sve ljude na Zemlji, to mi je nepojmljivo. Također, postanak svijeta me baš ne zanima, ja sam sad na njemu, a što je bilo prije (govorim o samom postanku, ne o npr. Egipćanima) me ne zanima. Kratak post, ali eto, moje stajalište.

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
16 godina
online
Re: Religije i znanost...
Psiho246 kaže...

Ako je bog uistinu svemoguc, da li on moze stvoriti kamen toliko velik i tezak da ga ni on sam ne moze podici?

Paradox, i u svemu se moze naci.

 

Ako je covjek stvoren na sliku samog boga, kako to da covjek moze grijesiti (bog - nepogrijesiv) te kako onda vjernici objasnjavaju evoluciju? Ako je odgovor da evolucija ne postoji - od kud dinosauri?

Stvoren je na sliku Boga, nije Njegova kopija i Bog je covjeku dao slobodu, da razmislja i da sam odreduje sta hoce raditi. Davno je receno da se Biblija ne uzme doslovno. I normalno da je postojala neka vrsta evolucije.

 

Zasto bog kroz cijelu bibliju stavlja ljude pod kusnju, da vide hoce li ljudi pokleknuti ili ostati cvrsti svojim uvjerenjima, kada on kao svemoguc gospodar prostora i vremena treba znati ishod bez da te kusnje uopce postavi?

Kako sam vec rekao Bog je covijeku dao slobodu da cini ono sto mu je volja. Normalno da zna ishod, ali na covijeku je da odluci hoce li taj idhod biti dobar ili los po covijeka.

 

Zasto, ako se bog predstavlja kao milosrdan i oprostiv, tokom cijele biblije ubija ljude i kaznjava ih smrcu zbog banalnih stvari kao sto je gledanje iza svojih leda? (u ovom primjeru je covjeku nastradala i obitelj, a i cijeli grad)

Jel znas cijelu pricu? Bog je rekao da ce soriti cijeli grad, covijek pita pa moraju li svi poginuti? Bog kaze, moraju, covijek pita a ako ja nadem 30 dobrih ljudi hoces li sacuvati grad, Bog kkaze hocu, i scovijek ih ne nade i opet tako prica dok ne dode do njehove obitelji. I onda im Bog kaze da se ne okrecu jer ce soriti grad, ali zena se okrene i ostane kamen, cista neposlusnost Bogu, On te spasi ti mu vracas tako.


Zasto mislite da je bas vas bog onaj pravi, da su pravila vase religije ona prava? Sto cini vasu vjeru boljom od muslimanske ili hinduisticke? Sto cini vas posebnijim od pracovjeka koji je vjerovao u vatru i vodu?

Znas li sta je vjera? Ja vjerujem da je moj Bog pravi Bog. Pitanje je zasto ne bi bio pravi. Sto je cini boljom, to sto Bog potice na dobrotu i pomaganje ljudima i cisto zivljenje. Tko ti kaze da je pracovijek vjerovao u vatru i vodu?

 

Ne volim kada mi netko namece svoje misljenje, ti ne vjerujes u Boga, to je tvoja stvar. Ja vjerujem. I onda nemoj meni govoriti da je to pogresno, nije, pogresno je ne vjerovati u nesto, ne nadati se necemu boljemu i ljepsem. Ne znam koja je tvoja svrha zivota.

 

Edit: Tu sam se uhvatio samo nekih osnovnih pitanja. Nemojte ni da krenem ispitivati kojom je tocno kemijskom reakcijom Isus pretvorio vodu u vino, i sl. stvarima.

Slicnim stvarima? Nikakva kemijska reakcija, jednostavno je pretvorio vodu u vino, ono prosto jednostavno, na isti nacin na koji je uskrsnuo Lazara, ili na koji je sljepima vracao vid, njemima govor i gluhima sluh. To sto ti ne vjerujes u to, nisam ja kriv.

 

Nadalje, da crkva nije imala mana kroz povijest, jest i to nitko ne osporava, ali na Boga ne mozete gledati kroz nekoga gresnog covijeka, nego kroz one ljude koji pokusavaju bezuvijetno pomoci nekome.

Sada odgovori suvisli ili ne takvi su.

 

 

Psiho246 kaže...

Nisi bio odgovorio na niti jedno moje pitanje, stoga zivis u zabludi.

 

Ako je tebi ideja "dobra" nekakav izmisljeni lik zvan bog koji ubija ljude lijevo i desno i to zbog banalnih stvari i kako mu se sprdne, svaka ti cast.

Ako uistinu vjerujes u svoju religiju, to je jos jedan paradoks s kojim se moras boriti.

Bog ubija neduzne ljude, pa cak i neduznu djecicu.

 

Mislim, bog je ubio u jednoj noci svu rimljansku novorodencad. Nisu li djeca nevina? Aha, nisu krstena, tj. polivena sa deci vode po glavi i zato su gresni i zasluzuju umrijeti.

Ali ABORTUS JE ZLO!!!!!

Jesi ti cuo za Lucifera aka Davao, aka Vrag, aka Zli?

Svaki krscanin koji vijeruje u Boga vjeruje i u postojanje Vraga, i zar stvarno mislis da je samo Bog odgovoran za sve smrti??? Pogotovo novorodencad tada pobijenu. Bog je dobrostiv i milostiv, nije neka budala koja smice sve po redu.

 

 

DrNasty kaže...

Evo, da upitam u vezi ovog dijela koji govori o sukobu, odnosno nedostatku istog.

Kažeš da nisu u sukobu i da svaka strana ima svoju domenu i da ne izlaze iz nje, odnosno ne bi trebali.

Sad kad uzmemo objašnjenje jedne pojave, kao što je nastanak života npr, obje strane su se uhvatile istog (iako su im domene različite) i imaju svoju verziju, a znamo koje su to verzije. Kako to da nisu u sukobu, ako znanost pokušava shvatiti nastanak čovjeka, a i život općenito (kroz evoluciju npr), dok druga strana to odbacuje i oni tvrde da je jedino Bog zaslužan za stvaranje čovjeka i to na svoju sliku i priliku? Ista stvar je i za starost planete, dok znanstvenici barataju ogromnim ciframa u kojima iskazuju starost, religija se drži tih par hiljada i ne miče, dok osporava drugu stranu.

Meni to liči na sukob, jer obje strane imaju svoju verziju, ali su različite pa ne mogu obje biti istina.

Ili mogu? {#}

Zahvaljujem ;)

Znas li ti da jedino covijek ima savijest, od svih zivih bica na zemlji. Jel ti to mozda nesto govori? Ako smo od istog pretka zasto majmun nema savijest? Tu je caka, crkva je rekla da se Biblija ne uzima doslovno, zasto ne moze biti evolucija, onda nastupa Bog i covijeku koji se vremenom razvijao, u tom trenutku udahuje dusu. Zato nebi pogledali iz tog ugla?

It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 17:43 (goodye).
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Ja sam Gospodin Bog tvoj i nemaj drugih bogovs uz mene. U ovom slucaju bogovi koje BOG spominje su idoli, idolatrije, kumiri. Sto je idol? To da radis od novca boga, to da radis od pjevaca boga, to da radis od sebe boga. Izvan Crkve ima spasenja, ako zivis u dobru i ne pljujes po religiji. Niti ne razumijete zapovijedi, ne znate citati Bibliju. Nema smisla raspravljati. Vi svi ovdje ne vjerujete u nista, kamoli u Boga. Lako vam je kad ne vjerujete pa mozete lako pljuvati po nama. Treba vas poskropiti svetom vodom.
16 godina
offline
Religije i znanost...

Pratio sam vas cijeli dan prije nego sam se odlučio još jednom komentirati... Ne želim svoja uvjerenja nametati bilo kome (premda ona postoje), nego kao uvjetno razumno biće pokušavam rezimirati vaša nastojanja pri obrazložavanju uvjerenja.

 

Zaista je malo vas koji razumno gledate na ovu problematiku. Uz osobito poštovanje prema izuzecima, nisam vidio puno argumentiranih odgovora zašto netko vjeruje ili ne vjeruje u Boga.

 

Naime, stvar je, barem po tom pitanju, veoma jednostavna. U jednom se slažemo... Čovjek je ograničeno biće i, u svojoj ograničenosti, ne može prihvatiti/razumijeti pojam neograničenog.

 

Teizam podrazumijeva postojanje boga/bogova, superiornih bića koji upravljaju našim sudbinama. Iz ljudske ograničenosti proizlazi njihova superiornost i odgovornost za sve ovozemaljske prilike pripisujemo njima. Dakle, ljudi vjeruju jer su ograničeni. Kraj priče!

 

Ateizam ne poznaje postojanje superiornih (materijalnih ili duhovnih) bića te upravljanje nad ljudskim sudbinama prepušta isključivo ljudima. Ponovno, zbog svoje ograničenosti, ljudi pokušavaju stvoriti nekakav algoritam po kojemu funkcioniraju svijet i svemir. Uspijevaju li u tome? Nikako... Zašto? Zato što ljudski um još nije (vjerojatno nikad i neće) dosegao tu razinu da bi pojmio nastanak nečega iz ničega. Dakle, opet ograničenost... I tu je kraj priče!

 

Kao završetak svojeg (manje ili više razumljivog) izlaganja, osvrnuo bih se na Aristotelovu "prvu filozofiju", premda se netko maloprije opasno narugao s njim! {#}  Teologija (ili prva filozofija) podrazumijeva postojanje "prvog nepokrenutog pokretača". Teisti ga nazivaju bogom... A baš me zanima kako ga nazivaju ateisti? Slučajnošću ili...

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 17:41 (cro_blue).
13 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
Danny_HR kaže...

 

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene."

 

Ne govori li ova zapovjed da je samo jedan bog i da su svi koji ne vjeruju u njega grešni. Odnosno krše jednu od božjih zapovjedi...

Dakle, Adnan koji vjeruje u Alaha je grešnik?

 

  Ova zapovjed govori samo o tome da onaj tko misli/želi da vjeruje u isusa krista nesmije uz to vjerovati u druge bogove. Neodnosi se na ljude koji su druga vjera. Svaka vjera ima svoje temelje i zakone po kojima se prepoznaje, npr. U Islamu je to Alah i sl. I svaka vjera ima svoje zakone. Ako ti te zakone nepoštuješ nisi ta vjera, vec neka druga.

 

U biblij nema nigdje napisano da je neka druga vjera manje vrijedna ili doslovno "izmišljenja" - podcjenjena i sl. Govori se samo o onim osobama koji se ubrajaju u   takvu vjeru, a nisu iskreni u svojoj vjeri.

Necu da je budim....
16 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
Psiho246 kaže...
Glavna bit vjere je vjerovanje u jednog svemoguceg, nepogrijesivog boga.

Ako je bog uistinu svemoguc, da li on moze stvoriti kamen toliko velik i tezak da ga ni on sam ne moze podici?

hehe, Bog se pobrinuo za ovaj paradoks, a moderni fizičari bi ga objasnili vrlo jednostavno ali pod uvjetom da je bog stvorio multiverse, pa je tako priroda elementarnih čestica da se istodobno nalaze na svim mogućim mjestima a pošto elementarne čestice grade i makro objekte za pretpostaviti je da se i ti makro objekti nalaze na svim mogućim mjestima ali u različitim svemirima, pa bi tako taj svemogući bog u jednom svemiru podigao taj kamen a u drugom nebi, dakle u multiversu on je u isto vrijeme i podigao i nije podigao kamen što ga čini svemogućim, međutim ne čini samo njega svemogućim već i mene npr, koji je bez ikakvih problema u jednom od svemira prošao kroz betonski zid ne pomjerivši niti jedan atom tog zida... {#}

Anything you say can and will be used against you
16 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...

 

tnakir kaže...

Stvarno mi nije jasno zasto ljudi toliko tesko prihvacaju da nakon smrti postaju hrana za crve i bakterije i nista vise. Mislim ono mrtav si. Who gives a fuck.

 

Zasto je toliko tesko prihvatiti da smo nesto inteligentniji majmuni. Da nismo nikakva uzvisena bica sa superfeaturima kao sto je "dusa"?

 

Jos jedno pitanje za katolike: U starom zavjetu se bog prikazuje kao nemilosrdni ubojica, osvetoljubiv, oko za oko, zub za zub (samo u knjizi izlaska je pobio faraonovu vojsku, pomagao je Mojsiju u ratu sa... ubijte me, ne sjecam se kako se zovu, ono kad je mojsije drzao ruke gore, njegovi su dobivali, u sodomi i gomori je pretvorio onu tetku u stup soli, pobio je kompletno pucanstvo velikim potopom), dok se u novom vijeku spominje kao milostiv, pun ljubavi, okreni drugi obraz i slicno? Zar to nije isti bog. Sto mu se dogodilo? Dobio sina pa se raspekmezio ili sto?

 

Takodjer, zasto se biblija interpretira onako kako pase Crkvi. Dakle, ono sto crkvi odgovara je tocno interpretirano, mora se uzimati doslovno, ono sto crkvi ne odgovara je samo slikovito receno, pa nemozemo sve uzimati doslovno).

 

Danny_HR kaže...
Kršiš jer si rekao da je točno sve što se zalaže za dobro. Dakle točno je da postoji Alah ili Krišna.

Dakle kršiš taj zakon jer vjeruješ u još nekog boga osim Jahve.

 

Decki vi jednostavno ne citate između redaka!{#}

 

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Pravi vjernik je onaj koji postuje druge religije, ali je za njega njegova vjera najbolja i samo se njoj klanja i samo mu ona pruza istinski smiraj. Koji vas je spopao kamen? Koja fizika kad znanost smatra jedino valjalim ono sto je opipljivo, sto je vidljivo. Bog je svemoguc i on je stvorio kamen, ako hoces objasnjenje. On moze podici kamen koji god stvori, koliko bio tezak. Samo, zasto bi to Bog radio? Sto Bog podize kamene? Fuckas kamen.
16 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Aristotel je rekao: Drag mi je Platon, ali mi je draža istina {#}

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 18:11 (Verbatim).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Pravi vjernik je onaj koji postuje druge religije, ali je za njega njegova vjera najbolja i samo se njoj klanja i samo mu ona pruza istinski smiraj. Koji vas je spopao kamen? Koja fizika kad znanost smatra jedino valjalim ono sto je opipljivo, sto je vidljivo. Bog je svemoguc i on je stvorio kamen, ako hoces objasnjenje. On moze podici kamen koji god stvori, koliko bio tezak. Samo, zasto bi to Bog radio? Sto Bog podize kamene? Fuckas kamen.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Pravi vjernik je onaj koji postuje druge religije, ali je za njega njegova vjera najbolja i samo se njoj klanja i samo mu ona pruza istinski smiraj. Koji vas je spopao kamen? Koja fizika kad znanost smatra jedino valjalim ono sto je opipljivo, sto je vidljivo. Bog je svemoguc i on je stvorio kamen, ako hoces objasnjenje. On moze podici kamen koji god stvori, koliko bio tezak. Samo, zasto bi to Bog radio? Sto Bog podize kamene? Fuckas kamen.

nemoj tako, bog je ipak stvorio taj kamen i on je njegova kreacija... znanost proučava i neopipljivo i nevidljivo i ono što se još nije desilo i ono što se odavno desilo a i ono što se nikada nije i neće desiti...

Anything you say can and will be used against you
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 18:12 ((s)izgoreo).
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Sto znanost smatra nevidljivim? Neke spojeve... Ugl, mislim na duhovno nevidljivo, a od toga znanost bjezi.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
Psiho246 kaže...

Da li se ti zezas ili si ozbiljan? Tesko je prepoznati ovako na forumu.

 

Uglavnom, ja ne polazim od nikakve pretpostavke, ja polazim od zakona bozjeg koji glasi: "Ja sam gospodin Bog tvoj i nemoj imati drugih Bogova uz mene".

Nisam ga ja izmislio.

Drugo, ako bogova svemogucnost nije konstantna, znaci da bog u nekom trenutku nije svemoguc, sto opet znaci da bog nije svemoguc, tj. da je svemogucnost apsurdan pojam.

Trece, (sad sam shvatio da se zahebavas :P ) ako je bog svemoguc, on je stvorio crnu rupu i on moze ici uzduz i poprijeko crne rupe. (znam da se u crnoj rupi iskrivljuje prostor, ne moras me ispravljati :P) Uglavnom, rekao sam vec sto taj kamen predstavlja.

Zezam - nagađam bez ikakvih dokaza za ikoju opciju, naravno. Ali ja bar priznajem {#}

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
 Vi svi ovdje ne vjerujete u nista, kamoli u Boga. Lako vam je kad ne vjerujete pa mozete lako pljuvati po nama. Treba vas poskropiti svetom vodom.

Baš ovo najviše mrzim kod kršćana. Ogrovna želja da se mješaju u živote drugih i pokušavaju ih natjerati da se preobrate...

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Ja ne volim ovo kod onih koji ne vjeruju, da pljuju po nama koji vjerujemo.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Ja ne volim ovo kod onih koji ne vjeruju, da pljuju po nama koji vjerujemo.

Sve je to OK, ali ako netko ne vjeruje, pusti ga, ako ga pokušavaš preobratiti samo ćeš ga još više odbiti.

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice