Rabat i marza -> koja je razlika

poruka: 32
|
čitano: 171.800
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

Dali mi moze netko detaljno objasniti razliku izmedu rabata i marze?

 

Hvala unaprijed!

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2010 10:55 (win32).
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

rabat ti je popust kojim se trgovac odrekao svog dijela novca od tog proizvoda tj. marže

15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
win32 kaže...

Dali mi moze netko detaljno objasniti razliku izmedu rabata i marze?

 

Hvala unaprijed!

rabat je neki popust koji trgovac dobije od dobavljaca (ako je uredan u placanjima itd) a marza je neki postotak koji trgovac nabije na cijenu robe, znaci na cijenu koju je trgovac platio neki artikal on jos nabije marzu od npr 20 %(zarada). 

 

 

JESUS SAVES!!!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

šta ti pričaš skank????????

 

rabat ti je popust kada npr. trgovac procesor koji kosta 1000kn ako placas gotovinom proda za 900kn jer se on sa tim popustom odrekao svoje marže od tog proizvoda tj svoje dobiti jer je on taj proc nabavio za možda 600kn.

radio sam u linksu pa znam kako to ide

14 godina
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

Hej ekipa.....nemojte se posvadat..hehehe...posto cete mi uistinu pomoc jer moram detaljno znati sta je sta i koja je razlika?

Znaci sta je "rabat", a sta je "marza" te tocno koja je razlika?

Svima se uistinu zahvaljujem...samo mi te stvari stvarno trebaju.

 

 

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

šta ti pričaš skank????????

 

rabat ti je popust kada npr. trgovac procesor koji kosta 1000kn ako placas gotovinom proda za 900kn jer se on sa tim popustom odrekao svoje marže od tog proizvoda tj svoje dobiti jer je on taj proc nabavio za možda 600kn.

radio sam u linksu pa znam kako to ide

 

 

 

evo ispred sebe imam pun registrator veleprodajnih racuna i evo kako stvari stoje :

 

racun iznosi 3536,59 kn i posto je kupac dobio je rabat (popust) na tu cijenu i sad taj racun iznosi 3370,93 (znaci popust je -165,66kn)

iznos na koji ce trgovac platiti porez nije 3536,59kn vec 3370,93kn!! znaci trgovac se nije niceg odrekao nego je jos "zaradio" tih 165,66kn!! 

dalje, trgovac na pojedine artikle nabija marzu koliko on misli da je pristojno npr, krafna kosta u veleprodaji 2 kn a kod tvojeg trgovca 2,50kn i naravno tih 50 lipa je marza iliti zarada trgovca na tom artiklu, marze za razlicite artikle mogu biti razlicitih postotaka!

JESUS SAVES!!!
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

pa normalno da ce platit porez na manju cijenu kada je po njoj i prodao taj proizvod. nekuzis sta ja hocu reci ali dobro nije bitno. objasni mi molim te kako trgovac moze "zaraditi" tih 165 kn kada je on proizvod nabavio po jos nizoj cijeni.

14 godina
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

Ok, ajmo ovako...najjednostavnije:

 

1. Sta je rabat?

2. Sta je marza?

3. Koja je razlika izmedu to dvoje?

 

Mislim da je tako najjednostanije, a puno cete mi pomoci....uistinu!

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

jer ako je trgovac dao popust od 165 kn znaci da se on odrekao svog dijela od tog proizvoda a to je marza. jer on da nije odobrio popust onda bi prodao taj proizvod po prvotnoj cijeni i onda bi zaradio jos tih 165kn samo bi onda i porez platio po toj vecoj cijeni.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

pa normalno da ce platit porez na manju cijenu kada je po njoj i prodao taj proizvod. nekuzis sta ja hocu reci ali dobro nije bitno. objasni mi molim te kako trgovac moze "zaraditi" tih 165 kn kada je on proizvod nabavio po jos nizoj cijeni.

chrome mi je zastekao pa mi nije prihvatilo uredenje poruke u kojoj sam ti se ispricao tj slozio s tvojom definicijom. koju nisam dobro procitao prvi put.

 

zato sam i stavio pod navodnike nije ih zaradio ali je manje platio racun za taj iznos (rabat) , znaci nije potrosio jos tih 165kn tj ostale su mu kune u dzepu,

 

"jer ako je trgovac dao popust od 165 kn znaci da se on odrekao svog dijela od tog proizvoda a to je marza. jer on da nije odobrio popust onda bi prodao taj proizvod po prvotnoj cijeni i onda bi zaradio jos tih 165kn samo bi onda i porez platio po toj vecoj cijeni"

 

ti si dao definiciju iz pespektive dobavljaca a ja iz perspektive kupca- i tu je nastao nesporazum

JESUS SAVES!!!
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2010 11:46 (skank666).
16 godina
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

jer ako je trgovac dao popust od 165 kn znaci da se on odrekao svog dijela od tog proizvoda a to je marza. jer on da nije odobrio popust onda bi prodao taj proizvod po prvotnoj cijeni i onda bi zaradio jos tih 165kn samo bi onda i porez platio po toj vecoj cijeni.

problem je kaj ti misliš da je iznos rabata jednak iznosu marže.. a to baš i nije istina Namigiva

skank je dobro objasnio

 

forum.hr

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2010 11:50 (nixass).
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

skank glavno da smo se skuzili

14 godina
neaktivan
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

nixass nisam ja rekao da se on odrekao kompletne marze nego jednog malog dijela od marze. naravno da nije iznos rabata jednak marzi jer onda nema smisla poslovati kada nemas zaradu.Namigiva

14 godina
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

Ok...vi ste se "skuzili", a dali mozete meni neukom odgovoriti na ono "1, 2 i 3"? Namigiva

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

šta ti pričaš skank????????

 

rabat ti je popust kada npr. trgovac procesor koji kosta 1000kn ako placas gotovinom proda za 900kn jer se on sa tim popustom odrekao svoje marže od tog proizvoda tj svoje dobiti jer je on taj proc nabavio za možda 600kn.

radio sam u linksu pa znam kako to ide

A sta je skank rekao?

Ti ne citas ili ne znas citati jer je upravo i on to rekao.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
win32 kaže...

Ok, ajmo ovako...najjednostavnije:

 

1. Sta je rabat?

2. Sta je marza?

3. Koja je razlika izmedu to dvoje?

 

Mislim da je tako najjednostanije, a puno cete mi pomoci....uistinu!

1. popust

2. zarada

3. pa ti vidi (ocito je)

ugrubo objasnjeno

win32 kaže...

Ok...vi ste se "skuzili", a dali mozete meni neukom odgovoriti na ono "1, 2 i 3"? Namigiva

pardon na ignoriranju biti problema

JESUS SAVES!!!
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

procitao sam ja sta je on napisao i to sta ti pricas skank se odnosilo samo na ono da se rabat daje nekome tko redovito placa itd. jer nemoras ti redovito placati da ti se odobri rabat jer se rabat moze odobriti i ako ti prvi puta dodes u taj ducan i ides nesto kupiti i onda ti trgovac odobri rabat tj popust zato sto placas gotovinom ili karticom. a ovo za redovito placanje se odnosi na veleprodaju jer ako netko redovito podmiruje svoje obaveze onda mu trgovac sam moze odrediti rabat koliko zeli.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

Sto si se uhvatio toga jer je covjek to navo kao primjer i stavio u zagradu i stavio itd jer to nije jedini nacin da dobijes rabat.

15 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

nisam neki ekonomski stručnjak, al ovoliko znam, pa da pojednostavimo

 

*rabat je popust u postotcima koji ti prodavač nudi

*marža je profit prodavača u postotcima

14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

neda mi se svadati sa tobom. ja sam mu to samo rekao jer mi je dao thump down na moje objasnjenje rabata i marze cime ispada da sam ja nesto krivo rekao a on na kraju kaze istu stvar.

15 godina
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

-rabat je popust, koji obično u veleprodaji trgovac-distributer daje kupcu, koji je obično također trgovac, dakle za daljnju prodaju. -To je preciznija definicija rabata, dok je popust generalizirani naziv.

-Distributer daje rabat, zato da bi ciljana -preporučena cjena na tržištu bila ujednačena (da ne ruše sami sebi zaradu).

 

Marža je dodatak nabavnoj cijeni koju trgovac neovisno izračunava-određuje. U slučaju robe kao cigarete (cijena već određena), rabat i marža su identični, samo je druga osnova izračunavanja.

 

RUC, je razlika u cijeni između nabavne i prodajne, nema veze s rabatom, maržom itd, jer može biti i ispod cijene, npr za oštećenu robu ili kad cijena na tržištu padne (normalno za PC) ili neočekivano skoči.

-RUC bi bio zarada (ili gubitak).

 

-naravno, tu ide i PDV i ostali porezi, zavisni, fiksni troškovi itd. itd...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2010 17:42 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

procitao sam ja sta je on napisao i to sta ti pricas skank se odnosilo samo na ono da se rabat daje nekome tko redovito placa itd. jer nemoras ti redovito placati da ti se odobri rabat jer se rabat moze odobriti i ako ti prvi puta dodes u taj ducan i ides nesto kupiti i onda ti trgovac odobri rabat tj popust zato sto placas gotovinom ili karticom. a ovo za redovito placanje se odnosi na veleprodaju jer ako netko redovito podmiruje svoje obaveze onda mu trgovac sam moze odrediti rabat koliko zeli.

pa za veleporodaju ja i pricam tj. pisem. tu se moras pokazat kao redovni i tocni platisa, inace nista od rabata. neke firme ne daju rabat cak ni nakon par godina dana urednog poslovanja i  podmirivanja obaveza.

to sto ti pricas se odnosi na maloprodaju gdje se trgovac uistinu odrekne djela svoje marze (zarade) da bi tebi dao popust (rabat) na neki artikal,. taj popust moze biti i u iznosu od cjelokupne marze ako ga se on zeli rijesiti "pod hitno" (zbog ovog ili onog razloga) ali kao sto vidis u veleprodaji se samo dobavljac odrice malog dijela svoje zarade i to samo ako mu je kupac uredan. a kolike su marze dobavljaca ne znam ali da im isplati ne bi to radili

JESUS SAVES!!!
14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

skuzio sam ja skank sta si ti bio rekao nego sam ja ova zadnja dva-tri posta namjenio logic jer je poceo nesto filozofirat.

15 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

ma kod nas na balkanu su marže astronomske, nema nikakve zdrave logike i smisla, a prodavače nikakav zakon ne sprječava da ti stavi kakvu god hoće maržu

 

Evo iz prve ruke znam primjer čovjeka koji je robu(nije bitno šta, uglavnom legalno)  prije par godina udarao maržu 300% i onda ti da rabat 5% i ti kontaš auuu što sam dobro prošo, a on te zajebe ko mlada majmuna

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
Cuby kaže...

skuzio sam ja skank sta si ti bio rekao nego sam ja ova zadnja dva-tri posta namjenio logic jer je poceo nesto filozofirat.

Ajd dobro. Ja filozofirama ti se uhvatio primjera koje je covjek stavio u zagradu.

14 godina
neaktivan
offline
Rabat i marza -> koja je razlika

pa ja i on smo se skuzili i rascistili ono sto nije bilo jasno i sad ti opet pocnes oko toga tko je sta rekao. bitno je da smo se skuzili i sad da pokusamo objasniti win32 da i on skuzi.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika
benito kaže...

ma kod nas na balkanu su marže astronomske, nema nikakve zdrave logike i smisla, a prodavače nikakav zakon ne sprječava da ti stavi kakvu god hoće maržu

 

Evo iz prve ruke znam primjer čovjeka koji je robu(nije bitno šta, uglavnom legalno)  prije par godina udarao maržu 300% i onda ti da rabat 5% i ti kontaš auuu što sam dobro prošo, a on te zajebe ko mlada majmuna

heheheehe!

 

e kad bi bilo da se nekako posteno reguliraju marze? ali ovako ti ostaje samo postenje trgovca, a ima ih svakakvih! radim u jednom racunovodstvenom servisu pa sam se svaceg nagledao (nisam neki profi da se razumijemo). od trgovaca koji nabijaju marze do pakla i nazad (40%-50% cak i 60% a nije sezona,nema turista) pa cak i do onih postenih (kojih je ful malo) koji eto stavljaju neke "normalnije marze" (15%-20%) a takvi posteni naravno tesko rade ali... rade

bar znam kod koga da idem kupovati

JESUS SAVES!!!
14 godina
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

Ok, pomogli ste mi sa marzom i rabatom.....dali mi mozete jos samo reci razliku, ali objasnjenu bez primjera i bilo cega...vec koja je razlika izmedu marze i rabata?

 

TNX svima!

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
15 godina
odjavljen
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

Marža je zarada trgovca na prodanoj robi, rabat je popust na naručenu količinu.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
offline
RE: Rabat i marza -> koja je razlika

Hvala svima ekipa, moze "lokot" na temu! Namigiva

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice