Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 74.171
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
PzKpfw kaže...

 

e, forumaši, zanimalo bi Vaše mišljenje kako bi trebalo riješiti da stradala mjesta u potresu ne budu meta pljačke? 

dal' u svako mjesto stradalo potresom poslati policijsku patrolu da tamo dežura ili pak postaviti vojsku u tu svrhu?

Civilnu zaštitu?

Ovisno o veličini mjesta, naravno bilo bi manje ili više potrebnih djelatnika odgovarajuć službe?

 

Bunker, što ti misliš o sigurnosnom aspektu područja koja su stradala u potresu?

 

 Prića kolega da cigići operiraju na max. Moraš zaključavat vrata na autu, otišlo par poznanika s kamijonima i strojevima. Bolje se njih plaše neg potresa, ovi sve nose bez srama i straha.

12 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
dv14 kaže...

Baš sam o tome razmišljao nedavno. Osobno, da sada gradim kuću, 90% da nebi išao na klasičnu gradnju ciglom/betonom. Pucao bi vjerojatno na modularne ili montažne kuće od nekih 80m2 i to je to.
Znam da kada bi došao pošteni potres, da bi vjerojatno sravnalo jednu i drugu, ali jednostavno mi se u zadnje vrijeme sve više sviđa ideja montažnih kuća.

Živim u kući iz 80ih, koja praktički temelje i nema, željeza vjerojatno u tragovima, ok u AB ploči ima. Da se to sve pošteno izolira i sredi, od termo fasade, krovišta, još mali milijun sitnica, trebao bi uložiti bar 35k eura. Jednostavno rupa bez dna. I to nije samo kod mene, nego je velika većina nabila kuće od 300-400m2 koje će im vjerojatno još i unuci dovršavat, a više od pola kuće će zjapit prazno.
Da dođe potres pa i snage onog prvog u ZG, vjerujem da bi većinu kuća u mojoj okolici sravnalo sa zemljom.

 Slično i ja razmišljam jer sam u sličnoj situaciji,samo kad je moj stari kasnih 60-ih ranih 70-ih gradio nije štedio, kuća maybe nema dan danas fasadu, ali je sve overkillao glede armiranja. Zato je na djeci sve ostalo. Pol ulice mrve se zidovi u dvorištima, o kod kog god sam išao radit neš doma, tipa gletanje itd(pomoći), svima se mrve zidovi. Ne od vlage, nego mi ćale pričao kak su svi štedjeli na cementu. I točno zna kolko je tko gurnuo željeza u beton, i kolko je cementa stavljao kad se gradilo u našem kvartu. Jer takva su vremena bila, međusobno su svi sve skupa izgradili, izvlačili ploče, na crnjaka minirali temelje, ulicu, itd.

 

 

 

Što se tiče montažnih kuća, da je nać neku starinu i sravnat ju s zemljom i gurnut montažnu za nekakvu vikendicu, bilo bi dream come true.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
11 godina
protjeran
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
rokonja kaže...
minarelli kaže...

 

 

 Ne nije kriva poruka nego ju vi shvacate krivo, ja sam se ulovio najvise ovog dijela o projektantima i ostalim dađbinama koje bas i nisu tolko potrebne oko izgradnje kuce a kostaju kao cijela kuca od temelja do krova, ja sam htio reci da nije nuzno placati sve te stvari da bi kuca bila dobra, i to nuzno ne znaci da su ljudi sa sela budale i neznalice kako vi u gradu mislite i da za svaki drek treba fakultet, a 98% vas sa asfalta nit nezna kak mjesalica i lopata izgledaju kamoli kolki omjer pjeska i cementra ide za kvalitetan beton a da ne govorim o izradi kosare za temelj. To se u gradu ne uci nit cete ikad to vidjet jer se bojite rada ili imate love pa vam je lako platit, lako je tipkat po forumu i srat po nekome ko si je sam svojim radom i mukom stvorio nesto a nema love platit druge da mu to naprave

 

 E nije ti to ko nekada kada su ljudi učili cijeli život i nisu se ograničavali (osobno probao pdkivati konja iz znatiželje) ko danas (uči da ne moraš radit). Život ih tjerao da uće.

 Zove me školovani odvjetnik i pita me ko radi metalna vrata, kome da se obrati da mu to napravi. Današnja stvarnost i realnost i s tim se treba pomirti i da naravno da sam mu pomogao oko toga.

 

 

 Je, al opet se vracam na ono odvjetnik ima para moze platit metalna vrata, tipa ulazna za dvoriste ja nemam nego cu otic na otpad uzet cijevi i lima po kili i sam povarit jer da imam para ko odvjetnik logicno da bi kupio gotova i platio nekom da ih ugradi ;)

 

Da veli mi bratic sto je iz centra gline da cigani kradu sve sta stignu, zalosno je da ta manjina moze sta hoce i niko im nista nesmije. Al oni su krali i prije a sad im je ovo idealno za jos vecu kradu

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 19:44 (minarelli).
11 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Visak kaže...
ZooZ kaže...

 Imaju oni dojave o krađi samo se štiti određene ljude, imaju policajci svoje šefove.

 Ajmo pričati o činjenicama, a ne nagađati. Ako je čovjek otišao na policiju (a po mogućnosti i bolnicu) postoji zapisnik i policija se ne može praviti blesava. Ako stvarno postoji zapisnik, a oni ga negiraju treba to javiti Indexu ili nekom sličnom, oni samo čekaju da nekog smijene. Takvi slučajevi zataškavanja su već razotkrivani. Dakle mehanizmi postoje.

 

ZooZ kaže...

 

21.12. prijavljujem policiji blato na cesti u "slijepoj" ulici u kojoj su 2 proizvodne hale i 

 Jasno ti je da ta dva događaja nemaju nikakvu vezu?

 1. Šef sinoć zvao policiju i prijavio napad tako da imaju barem jednu dojavu. Uspio im pobjeć, samo su malo udubili strane na kombiju. Nije ništa ukradeno tako da nije prijavao o krađi nego o napadu.

2. Kako nemaju, obadva događaja se sakrivaju, i taj događaj je školski primjer da u sustav ne radi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 19:46 (ZooZ).
12 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Moj stari je radio na odlagalistu(kao zastitar) , jednom covjeku prije njega su razbili auto (cigo se namjerno zaletio sa nekim krsom u auto nema tablica).Ne mozes im nista.Na poslu je imao ludnicu , stvar je u tome sto su oni tamo morali tjerat cigane sa smetlista da ne skupljaju otpad.Stari je imao "gaser" kod sebe u autu a sta ti vrijedi kad ih ne smijes udarit a kamol prostrijelit a i da ga udaris odmah ih se skupi 20 a njih 2 zastitara mogu se slikat.

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...
Fake_Alert kaže...
toxic kaže...

E jbga ja imam pola kuce do stare gradnje 1962 Hrastove planjke i grede nakon toga je netko nadogradio duplom ciglom jedinicom drugu polovicu kuce...

U doba kada sam podizao obitelj 2013 sam imao relativno niska primanja a htio sam biti blizu svojih na selu i samim time digao sam kredit za ono sto sam imao i to sam sredio iznutra vrhunski a izvana sam rasteretio kroviste..

Umjesto duplog bibera sam stavio lim naravno podaskano ispod itd...

par godina kasnije sam na tu cijelu kucu tj prosle godine digao kat..

 

Na katu sam ostavio Hrastove nosive grede koje smo pojacali metalnim gredama dodatno... kostur kata se tolko betona i armature da ti pamet stane... same deke na katu nisu nesto previse debele... Vanjske zidove smo stavili ovom klasicnom velikom ciglom dok smo sobe i konstrukciju soba gradili siporexom a sve ostalo je knauf itd..

 

No s obzirom na sve gore navedeno i da drugacije nisam mogao naravno da se bojim...

iako eto udaljen sam od Siska cca 17km zracne linije od Petrinje nekih 23km zracne linije, nekretnina se posteno tresla na katu ali nemam nigdje nikakvih pucanja itd...

 

Sto bi bilo da je kod mene epicentar samo dragi Bog zna....

 Od cega je gradeno prizemlje, a od cega kat?

I kakvi su temelji? ( AB ploča ili nešto drugo? )

Dakle kuca je inicijalno ocito bila drvena nekih 50m2 (hrastove planjke) na temeljima od cigle s rubovima od betona, naknadno je na to dodano jos 50m2 na betonskim temeljima a zidovi duplom ciglom jedinicom

A kat kompletno betonske deke i sve od cigle, betona i soba koje su odvojene siporexom na sve to naravno klasika sto treba i zavrsno knauf.

Kak je to spojeno u jednu cijelinu dolje i s cime zaista nemam pojma

znam da je gore kada sam radio kat sve to povezano betonskim gredama itd.. a krov je povezan sa hrpu hrastovine + pojaceno s zeljeznim ogromnim gredama iako sam krov nema neku tezinu s obzirom da sam umjesto crijepa stavio lim

 

 

 

 Moras biti svjestan i pripaziti na slijedece.

 

Dodao si dodatno opterecenje na temelje, koji su rađeni ( barem koliko sam shvatio iz tvog texta ) za prizemnicu koja je rađena na dva puta.

 

Isto tako treba vidjeti dali su ti dupli zidovi sa ciglom jedinicom, povezani sa vertikalnim serklažima na čoškovima, isto tako i horizontalnim.

Drugi problem je postoji li povezanost između dva temelja, ako je rađena 'na dva puta'. Jer ako nisu povezani, onda ta dva temelja se ponašaju u potresu nevezano jedan za drugi.

 

Možes ti gore napraviti atomski bunker, ali je potencijalni problem je da se gornji kat spusti u prizemlje. Slika u privitku.

 

 

Vidi se na slici da je prizemlje napravljeno od cigle jedinice, i onda je netko, nekada, dozidavao kat sa normalnom opekom ( isto je pitanje kako je taj kat povezao pošto je pukao, ali se nije totalno razrušio kao prizemlje ).

 

Kada sam citao po temi i kada si spomenuo svoju kucu, sam se sjetio ovog primjera, zato ti to pišem. To što se nije ništa dogodilo, ne znaci da sutra nece ( dakle prijedlog da provjeriš itd ). Nije da te grdim sad, niti da pametujem, ali govorim ti kao netko tko se bavi projektiranjem metalnih konstrukcija ( ing. građ ), a u prošlom potresu ( intervencije za ojačavanje sa čelikom ) sam se nagledao svakakvih kuca i u cemu ljudi zive.

 

LP

 

 

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
3 godine
protjeran
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
minarelli kaže...

Da veli mi bratic sto je iz centra gline da cigani kradu sve sta stignu, zalosno je da ta manjina moze sta hoce i niko im nista nesmije. Al oni su krali i prije a sad im je ovo idealno za jos vecu kradu

  

Nešto kao Čermaku, Đakiću i ostalima za vrijeme rata. Cigani su majstori zanata, ali imamo mi jače igrače.

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Fake_Alert kaže...
toxic kaže...
Fake_Alert kaže...
toxic kaže...

 

 

Vidi se na slici da je prizemlje napravljeno od cigle jedinice, i onda je netko, nekada, dozidavao kat sa normalnom opekom ( isto je pitanje kako je taj kat povezao pošto je pukao, ali se nije totalno razrušio kao prizemlje ).

 

 

 

 Koliko mi se cini, gornji kat ima uzduzni horizontalni serklaz a vrlo vjerojatno i vertikalne koji nisu bili povezani sa serklazima u prizemlju pa na temelje. Ovo je dobar primjer kako je netko napravio lijepu fasadu na objektu koji nema adekvatnu konstrukciju pa ljudima izgleda kao da je nastradala relativno "nova" građevina. Prizemlje sagrađeno opekom normalnog formata koja vrlo vjerojatno nije imala nikakve ateste, kat je nadograđen po pravilima struke ali bez rekonstrukcije prizemlja i na kraju maska od fasade  

 

MadeInCroatia
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
I onda se bune zato što imamo predrasude prema njima 🤷🏿‍♂️
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
foofajter kaže...
minarelli kaže...

Da veli mi bratic sto je iz centra gline da cigani kradu sve sta stignu, zalosno je da ta manjina moze sta hoce i niko im nista nesmije. Al oni su krali i prije a sad im je ovo idealno za jos vecu kradu

  

Nešto kao Čermaku, Đakiću i ostalima za vrijeme rata. Cigani su majstori zanata, ali imamo mi jače igrače.

 Treba im etno biznismena i kajtazija dopeljat da vide kaj rade. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
6 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

Tada se svašta radilo. Ljudi su znali, ali oni koji su radili nisu slušali. Još u osnovnoj školi su me učili da je RH zapravo ugrožena, što se tiče potresa. E sad, kuće su građene kako su građene. Nije bilo projektne dokumentacije niti propisa i standarda kao danas. Ne u smislu provedbe i provjere. Otac je građ. tehničar i svoju kuću je napravio tako da nemam apsolutno nikakve bojazni. Sve je armirani beton, al nije tema. Poanta je to što je netko sa sela ili iz grada, ne znači ništa. Hrpa ljudi je sa malo novaca napravila kuću ne računajući na ovakve stvari. Rješenje je vrlo jednostavno, trebali su napravit manju, po pravilima struke izvedenu. Sramota je samo u našim glavama. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Stvarno nebi nikome pozelio da osjeti tu strasnu moc prirode, kao sto sam ja osjetio taj potres.

Sva tresnja, sila, osjecaj potpune nemoci covjeka nad situacijom koja se dogada.

U tom trenutku sam bio gotovo siguran da se sve bude srusilo.

Naravno i scene poslije samog dogadaja, svi smo ispred kuca, oko vas se cuju gomila sirena iz svih smjerova.

Zatim, iznad tebe lete helikopteri, svi ti zvukovi kao iz onim najgorih filmova.

Sad je najgori problem psiha, poslije ovakvog potresa tesko je biti opet onaj stari.

Moj grad Sisak, vise nikada nece biti isti poslije ovoga.

Hvala svim ljudima za veliku pomoc koja je stigla ovih dana.

Nadamo se boljim vremenima.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. | R.I.P. What.CD 11/2016
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Fake_Alert kaže...

 

 

 

 Moras biti svjestan i pripaziti na slijedece.

 

Dodao si dodatno opterecenje na temelje, koji su rađeni ( barem koliko sam shvatio iz tvog texta ) za prizemnicu koja je rađena na dva puta.

 

Isto tako treba vidjeti dali su ti dupli zidovi sa ciglom jedinicom, povezani sa vertikalnim serklažima na čoškovima, isto tako i horizontalnim.

Drugi problem je postoji li povezanost između dva temelja, ako je rađena 'na dva puta'. Jer ako nisu povezani, onda ta dva temelja se ponašaju u potresu nevezano jedan za drugi.

 

Možes ti gore napraviti atomski bunker, ali je potencijalni problem je da se gornji kat spusti u prizemlje. Slika u privitku.

 

 

Vidi se na slici da je prizemlje napravljeno od cigle jedinice, i onda je netko, nekada, dozidavao kat sa normalnom opekom ( isto je pitanje kako je taj kat povezao pošto je pukao, ali se nije totalno razrušio kao prizemlje ).

 

Kada sam citao po temi i kada si spomenuo svoju kucu, sam se sjetio ovog primjera, zato ti to pišem. To što se nije ništa dogodilo, ne znaci da sutra nece ( dakle prijedlog da provjeriš itd ). Nije da te grdim sad, niti da pametujem, ali govorim ti kao netko tko se bavi projektiranjem metalnih konstrukcija ( ing. građ ), a u prošlom potresu ( intervencije za ojačavanje sa čelikom ) sam se nagledao svakakvih kuca i u cemu ljudi zive.

 

LP

 

 

 

Nemam ja tu sta skrivat nisam je gradio odpocetka tako sam kupio a kasnije nadogradivao na preporuku "gradevinaca"...

I naravno da sam zabrinut i pri oprezu maksimalnom kojem mogu biti, takoder sam si i osigurao nekretninu od potresa itd... jer imho ako ce biti razorniji potres s slicnim epicentrom mogao bih i ja nastradati...

 

Jedino sto me tjesi u cijeloj toj prici je ta stara HRASTOVA grada koje mi se cini puno cvrsca i stabilinija od opeke koja je naknadno postavljena...

Vjervovatno si se susrao s takvim kucama vec i znas o cemu pricam, dosta okolnih mjesta sela ima drvena kuce

 

Zapravo ovo nije podizan klasicni kat vec su tu bili prije tavanski prostori s oronulim vanjskim zidovima s nekim daskama pozabijani itd... dakle ja sam okolo stavio sve zidani materijal i uredio tavanske prostore... Kuca nije dizana vise niti prosirena cak bih rekao da je vise stabilnija nego prije... Sad jos sparam da puknem fasadu na sve to da to kako izgleda iznutra lijepo izgleda i izvana lijepo...

 

Brine me hrpa stvari i svjestan sam manjkavosti gradevine al velim da s danasnjim primanjima radim sigurno nebi bilo ovako ali sto je tu je...

 

S druge strane kuce mi se tresla hebeno puno i blizu sam Siska/Petrinje dok se nekim ljudima koji na izgled imaju crvscu gradu itd porusali dimnjaci eto cak npr je i u ZG ponovo hrpa ostecenja

 

 

Bnet: mNik987#2148
12 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...
Fake_Alert kaže...

 

 

 

 Moras biti svjestan i pripaziti na slijedece.

 

Dodao si dodatno opterecenje na temelje, koji su rađeni ( barem koliko sam shvatio iz tvog texta ) za prizemnicu koja je rađena na dva puta.

 

Isto tako treba vidjeti dali su ti dupli zidovi sa ciglom jedinicom, povezani sa vertikalnim serklažima na čoškovima, isto tako i horizontalnim.

Drugi problem je postoji li povezanost između dva temelja, ako je rađena 'na dva puta'. Jer ako nisu povezani, onda ta dva temelja se ponašaju u potresu nevezano jedan za drugi.

 

Možes ti gore napraviti atomski bunker, ali je potencijalni problem je da se gornji kat spusti u prizemlje. Slika u privitku.

 

 

Vidi se na slici da je prizemlje napravljeno od cigle jedinice, i onda je netko, nekada, dozidavao kat sa normalnom opekom ( isto je pitanje kako je taj kat povezao pošto je pukao, ali se nije totalno razrušio kao prizemlje ).

 

Kada sam citao po temi i kada si spomenuo svoju kucu, sam se sjetio ovog primjera, zato ti to pišem. To što se nije ništa dogodilo, ne znaci da sutra nece ( dakle prijedlog da provjeriš itd ). Nije da te grdim sad, niti da pametujem, ali govorim ti kao netko tko se bavi projektiranjem metalnih konstrukcija ( ing. građ ), a u prošlom potresu ( intervencije za ojačavanje sa čelikom ) sam se nagledao svakakvih kuca i u cemu ljudi zive.

 

LP

 

 

 

Nemam ja tu sta skrivat nisam je gradio odpocetka tako sam kupio a kasnije nadogradivao na preporuku "gradevinaca"...

I naravno da sam zabrinut i pri oprezu maksimalnom kojem mogu biti, takoder sam si i osigurao nekretninu od potresa itd... jer imho ako ce biti razorniji potres s slicnim epicentrom mogao bih i ja nastradati...

 

Jedino sto me tjesi u cijeloj toj prici je ta stara HRASTOVA grada koje mi se cini puno cvrsca i stabilinija od opeke koja je naknadno postavljena...

Vjervovatno si se susrao s takvim kucama vec i znas o cemu pricam, dosta okolnih mjesta sela ima drvena kuce

 

Zapravo ovo nije podizan klasicni kat vec su tu bili prije tavanski prostori s oronulim vanjskim zidovima s nekim daskama pozabijani itd... dakle ja sam okolo stavio sve zidani materijal i uredio tavanske prostore... Kuca nije dizana vise niti prosirena cak bih rekao da je vise stabilnija nego prije... Sad jos sparam da puknem fasadu na sve to da to kako izgleda iznutra lijepo izgleda i izvana lijepo...

 

Brine me hrpa stvari i svjestan sam manjkavosti gradevine al velim da s danasnjim primanjima radim sigurno nebi bilo ovako ali sto je tu je...

 

S druge strane kuce mi se tresla hebeno puno i blizu sam Siska/Petrinje dok se nekim ljudima koji na izgled imaju crvscu gradu itd porusali dimnjaci eto cak npr je i u ZG ponovo hrpa ostecenja

 

 

 Ak je prezivjela ovo netaknuta, mislim da se ne moras puno brinuti. Cak ni teoretski nije moguc znatno jaci potres od ovog na tom podrucju.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

U RH ima nekoliko rasjeda, tj podrucja gdje rokaju potresi po svakih 100 200 godina... e sada dolazimo do one prepostavke kako su nasi seizmografi izracunali da je za Zagreb , rasjed Kasina-Stubica koji razdvaja Sljeme max moze tuci do 6.5 R , onda imamo zalede Rijeke max 6, zalede Dubrovnika i Konavla max 6.7 ( tamo zapravo bio najjaci potres ikad , kada je razorilo Dubrovnik do kraja, preko 7 R navodno bio, jer nikada nije potvrdeno jer u 17 stoljecu jos nisu postojali uredaji za mjerenje pa imaju neke prepostavke da bio potres od 7 do 8 R..) ..

 

E sad, zadnje Pokuplje rasjed je vec aktivan zadnjih 100 godina, samo nasi se svi rade blesavi, od politicara nadalje, jer nazalost nemamo dovoljno opreme da pratimo sve , nakon potresa u ozujku u ZG sve uredaje su prebacili na rasjed Kasina Stubica, sad opet sve uredaje prebacuju s tog rasjeda na Pokuplje, i jednostavno onda nemas evidenciju o tome sto se dogada na drugom rasjedu a na ovom imas, fali opreme , ljudi ima znanja ima. Nazalost nakon ovog potresa svi su uspanicili , jer vise niti oni nemogu nista prepostaviti dali ce biti jacih potresa ili ce ostat sve na micro potresima , dali je rasjed Kasina Stubica u ozujku ispustio maks energiju ili ce tek biti glavni udar, to je bio primjer tu u Petrinji, dan prije kad bubnulo 5.5 svi rekli da je to to ,da ce tesko biti jaci udar, da rijetko su takvi slucajeve da posle takvog ide jaci udar, da zadnji takav bio primjer u Albanija Drac, i eto odmah drugi dan se ponovilo jos gora situacija neg u Albaniji, roknulo je 6.4 , a ne 6.2 kako pisu nasi jer razlika 0.2 je velika.... i sad je panika , shvacaju da se ovdje ploce tektonske drugacije ponasaju nego drugdje u svijetu, Albanija ove godine i Petrinja su novi primjeri  da ovdje ne vrijedi uvijek pravilo prvog udara najjaceg, nego da rasjedi se ponasaju po drugacijem nacinu, i sad je panika najveca rasjed Kasina-Stubica , tamo gde je maks 6.5 R izracun a sada im sve to pada u vodu jer vise neznaju ni sami sto ce biti, jednostavno imamo mali broj ljudi , mali broj uredaja i opreme i to ce nas kostat, zicare se placaju 800 miljuna kuna, a za ovakve stvari se blokiraju kupovine na skupstinama ... zivimo na trusnom podrucju , gdje plitki potresi se desavaju redovito svakih 10 20 godina a mi se ponasamo da to uopce nije tako strasno, i onda dode takav potres i svi se cudimo kako... imas milijun strucnjaka onda ovako onako... uglavnom nazalost stvari su takve kakve jesu, nasa drzava, nas HDZ i SDP , ne mare za nas, bitno da su imali priliku dan dva se naslikavat tamo, a cim je pocela vika i galama gasili su kamere .... 

Prvo pucaj, onda pitaj.
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
plavi_medved kaže...

U RH ima nekoliko rasjeda, tj podrucja gdje rokaju potresi po svakih 100 200 godina... e sada dolazimo do one prepostavke kako su nasi seizmografi izracunali da je za Zagreb , rasjed Kasina-Stubica koji razdvaja Sljeme max moze tuci do 6.5 R , onda imamo zalede Rijeke max 6, zalede Dubrovnika i Konavla max 6.7 ( tamo zapravo bio najjaci potres ikad , kada je razorilo Dubrovnik do kraja, preko 7 R navodno bio, jer nikada nije potvrdeno jer u 17 stoljecu jos nisu postojali uredaji za mjerenje pa imaju neke prepostavke da bio potres od 7 do 8 R..) ..

 

E sad, zadnje Pokuplje rasjed je vec aktivan zadnjih 100 godina, samo nasi se svi rade blesavi, od politicara nadalje, jer nazalost nemamo dovoljno opreme da pratimo sve , nakon potresa u ozujku u ZG sve uredaje su prebacili na rasjed Kasina Stubica, sad opet sve uredaje prebacuju s tog rasjeda na Pokuplje, i jednostavno onda nemas evidenciju o tome sto se dogada na drugom rasjedu a na ovom imas, fali opreme , ljudi ima znanja ima. Nazalost nakon ovog potresa svi su uspanicili , jer vise niti oni nemogu nista prepostaviti dali ce biti jacih potresa ili ce ostat sve na micro potresima , dali je rasjed Kasina Stubica u ozujku ispustio maks energiju ili ce tek biti glavni udar, to je bio primjer tu u Petrinji, dan prije kad bubnulo 5.5 svi rekli da je to to ,da ce tesko biti jaci udar, da rijetko su takvi slucajeve da posle takvog ide jaci udar, da zadnji takav bio primjer u Albanija Drac, i eto odmah drugi dan se ponovilo jos gora situacija neg u Albaniji, roknulo je 6.4 , a ne 6.2 kako pisu nasi jer razlika 0.2 je velika.... i sad je panika , shvacaju da se ovdje ploce tektonske drugacije ponasaju nego drugdje u svijetu, Albanija ove godine i Petrinja su novi primjeri  da ovdje ne vrijedi uvijek pravilo prvog udara najjaceg, nego da rasjedi se ponasaju po drugacijem nacinu, i sad je panika najveca rasjed Kasina-Stubica , tamo gde je maks 6.5 R izracun a sada im sve to pada u vodu jer vise neznaju ni sami sto ce biti, jednostavno imamo mali broj ljudi , mali broj uredaja i opreme i to ce nas kostat, zicare se placaju 800 miljuna kuna, a za ovakve stvari se blokiraju kupovine na skupstinama ... zivimo na trusnom podrucju , gdje plitki potresi se desavaju redovito svakih 10 20 godina a mi se ponasamo da to uopce nije tako strasno, i onda dode takav potres i svi se cudimo kako... imas milijun strucnjaka onda ovako onako... uglavnom nazalost stvari su takve kakve jesu, nasa drzava, nas HDZ i SDP , ne mare za nas, bitno da su imali priliku dan dva se naslikavat tamo, a cim je pocela vika i galama gasili su kamere .... 

 Vlast u Hrvatskoj je briga samo za sebe ili svoju održivost.Za sve ostalo boli ih đon, i to se realno tak brzo neče promjenit.

 

Slično je bilo i u bivšoj Jugi, a kaj se tiče protupotresne gradne jedina svjetla točka i danas atrakcija su stari Zagrebački Raketlini.Tu su pustili protupotresnu maštu na volju, pa eto zato se danas svaki stranac čudi/divi ovakvih robusnim betonskim spodobama.

 

 https://www.zagreb.info/zagrebackim-ulicama/jedne-od-najsigurnijih-zagrebackih-zgrada-godinama-su-omiljene-studentima-i-predstavljaju-arhitektonski-dragulj-grada/278684/

 

 

Hrvatska je večinom vrlo trusna, i kak samo prije napisal zato od nas bježi sva ozbiljna industrija i proizvodnja.Jeftina radna snaga nije presudna, ako znaš da proizvodne pogone moraš radit na nesigurnom terenu.LG ili Samsung ili recimo TCL, bjež što dalje od bivše Juge to je okvirno kratki odgovor.Navedeni trojac televizore štanca u Poljskoj pa Češkoj i Rumunjskoj, i to na području koje je potresno znanto mirnije ili sigurnije.

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ok neznam jeste primjetili no potresi su se od neki dan poceli intezivno pojavljivati dionicom od Petrinje do Zaprešića, jel to zabrinjavajuče? Tom rutom ide taj cijeli rasjed od tamo.
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.1.2021 16:19 (Boris grozni).
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Ok neznam jeste primjetili no potresi su se od neki dan poceli intezivno pojavljivati dionicom od Petrinje do Zaprešića, jel to zabrinjavajuče? Tom rutom ide taj cijeli rasjed od tamo.

 Misliš jel može opet ponovo udarit istom ili sličnom jačinom, ali recimo 50km na drugom području?Može da nije nemoguče, ipak seizmolozi manje više samo nabadaju+ide plača na državnim jaslama.

 

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/seismologist.php

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Ok neznam jeste primjetili no potresi su se od neki dan poceli intezivno pojavljivati dionicom od Petrinje do Zaprešića, jel to zabrinjavajuče? Tom rutom ide taj cijeli rasjed od tamo.

 Prema ovoj karti potresa, svi ovi zadnji potresi se događaju na rasjedu na kojem je i Petrinja. Pretpostavljam da je to očekivano.

 

PSN - darklydexter
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.1.2021 16:46 (Ezio).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Ok neznam jeste primjetili no potresi su se od neki dan poceli intezivno pojavljivati dionicom od Petrinje do Zaprešića, jel to zabrinjavajuče? Tom rutom ide taj cijeli rasjed od tamo.

 Geolokacije na aplikacijama i stranicama nisu 100% točne i neke imaju jako velika odstupanja pogotovo kod potresa ispod 2.0. Ni jedan potres od ovih nije imao epicentar kod Zaprešića. Svi su na istom rasjedu unutar par km.

 

Baš me zanima dal' će si netko od znanstvenika i seizmologa kad sve ovo prođe dati truda pa provjeriti što se zapravo dogodilo s potresom na ovom području i zbog čega je udario jače ovdje nego na podrugčju Zagreba prije toga. Koliko sam gledala po talijanskim prikazima i rekonstrukcijama izgleda da je valove usmjerilo Sljeme i Samoborsko gorje(ukoliko je to uopće moguće ali tako izgleda) i kad je probio po ravnici između doslovno je buknulo na Zaprešićkom području. Zadnje informacije koje imam su 70 stanova(dvije zgrade) trajno neupotrebljivo, pučko učilište, sud, zgrada općine, škola, ljekarna, dom zdravlja i crkve privremeno neupotrebljive. Sve je pretrpjelo velika oštećenja. Još 200tinjak objekata je jače oštećeno. U našoj općini koja je još udaljenija od Zaprešića crkva, škola, dvorana i hotel su jače oštećene + hrpa kuća koja imaju lakše popravljiva oštećenja. Sve ovo nabrojeno nije imalo nikakva oštećenja u potresu u ožujku. Da smo na području Velike Gorice ovo me uopće nebi čudilo al ovo je puno dalje. Više od 60km od epicentra. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
ddarknessfairyy kaže...

 Geolokacije na aplikacijama i stranicama nisu 100% točne i neke imaju jako velika odstupanja pogotovo kod potresa ispod 2.0. Ni jedan potres od ovih nije imao epicentar kod Zaprešića. Svi su na istom rasjedu unutar par km.

 

Baš me zanima dal' će si netko od znanstvenika i seizmologa kad sve ovo prođe dati truda pa provjeriti što se zapravo dogodilo s potresom na ovom području i zbog čega je udario jače ovdje nego na podrugčju Zagreba prije toga. Koliko sam gledala po talijanskim prikazima i rekonstrukcijama izgleda da je valove usmjerilo Sljeme i Samoborsko gorje(ukoliko je to uopće moguće ali tako izgleda) i kad je probio po ravnici između doslovno je buknulo na Zaprešićkom području. Zadnje informacije koje imam su 70 stanova(dvije zgrade) trajno neupotrebljivo, pučko učilište, sud, zgrada općine, škola, ljekarna, dom zdravlja i crkve privremeno neupotrebljive. Sve je pretrpjelo velika oštećenja. Još 200tinjak objekata je jače oštećeno. U našoj općini koja je još udaljenija od Zaprešića crkva, škola, dvorana i hotel su jače oštećene + hrpa kuća koja imaju lakše popravljiva oštećenja. Sve ovo nabrojeno nije imalo nikakva oštećenja u potresu u ožujku. Da smo na području Velike Gorice ovo me uopće nebi čudilo al ovo je puno dalje. Više od 60km od epicentra. 

Čisto sumnjam, da buš dobila točan odgovor zakaj je Zaprešič dobio ovakav udarac ili val potresa.Možda da pitamo Bandiča, vjerojatno on ima neku ideju ili laprdajuči biser za izlajat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/ostalo/potresi-hrvatskoj/93474.aspx?page=4&jumpto=6288192&sort=asc&view=flat

 

Kaj se tiče talijanske simulacije, valjda misliš na ovo dole ili vizualno kak je to izgledalo.Kolko je ta simulacija točna nemam poima. Ali šteta na objektima ne laže, ili zeleno dakle znatno dalje od epicentra ali eto jače je nastradalo od potresa.

 

 

"plava boja pokazuje pomicanje tla prema dole, a crvena prema gore"

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
rambox kaže...

 

Kaj se tiče talijanske simulacije, valjda misliš na ovo dole ili vizualno kak je to izgledalo.Kolko je ta simulacija točna nemam poima. Ali šteta na objektima ne laže, ili zeleno dakle znatno dalje od epicentra ali eto jače je nastradalo od potresa.

 

 Pomicanje tla gore dole, tj valovi su normalno pomicanje za ovu vrstu potresa. Govorim o ovakvim kartama kojih ima više vrsta i na svima je na ovom području posebno označen krug sa većim intenzitetom 

 

A taj krug jačeg intenziteta se točno poklapa sa "rupom" između dva rasjeda koja su ovdje Zg i Samoborski. 

 

 

Očito je da se ovdje nešto dodatno desilo. Dal' se zbog drugih ploča intenzitet potresa ovdje pojačao ili što već, ali praktički izgleda kao da smo mi ovdje imali svoj mini potres a tako je i djelovalo.

I kod potresa u ožujku i ona prva dva u ponedjeljak je osjećaj praktički bio isti. Ritmično ljuljanje nekog jačeg intenziteta, ono klasični potres gore dole njihanje. Ovaj u podne je počeo isto. Takvo ritmično ljuljanje nekih 7-8 sekundi i onda eksplozija(doslovno je puknulo kao eksplozija meni je prva pomisao bila da je grunula Pliva) uz divljačku trešnju nekih 15 sekundi i onda opet ritmično sporije ljuljanje gore dole 5-6 sekundi. Ko kad ti otpadne sa crijeva za vodu nastavak za zalijevanje pa prsne i onda se s vremenom mlaz smiri. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
5 godina
neaktivan
offline
Potresi u Hrvatskoj

Jedan od osnovnih razloga, pored dakako vece magnitude potresa, je tip tla iznad osnovne stijene i razina podzemne vode na kojem se desio potres.

Za razliku od Zg potresa, ovaj potres se desio na lokaciji sa dosta mekanim tlom zasicenim vodom. Takva tla dovode do znacajne amplifikacije valova koji dolaze sa osnovne stijene. To je vjerojatno i razlog zasto se ovaj potres osjetio i na jako udaljenim podrucjima.

Pored toga, upravo takve stvar imaju los efekt na niske i mekane konstrukcije ggradjevina, jer dovode do znacajnog povecanja sila.

 

Upravo te amplifikacije su se jako dobro osjetile u Zagrebu npr. Bas su se tocno osjetili naleti "sporijih" valova povecanih amplituda.

 

Stjenovita tla jako brzo pronesu valove bez znacajnijih amplifikacija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.1.2021 21:30 (DamirDz).
4 godine
offline
Potresi u Hrvatskoj

Treba pitati fuš majstore zašto Zaperšić ima tolika oštećenja?  Ovaj potres je odvojio žito od kukolja i pokazao kako nam je građevinski sektor u banani i kako se loše gradi... Ni jedna dobro projektirana i izgrađena kuća/zgrada/neboder, ne smije dobiti oštećenja na razini upitne upotrebljivosti zbog potresa magnitude 6.2... Još su mi Petrinja i strogi centar Zagreba jasni... Mnogo starih zgrada koje iza sebe imaju više od 100 godina, u Petrinji također ima mnogo na brzo pokrpanih kuća/zgrada koje su dobile po piksi za vrijeme rata, al Zperšić, sa relativno novom građom u usporedbi sa ta dva grada, e to mi nije jasno...

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 6:18 (NoDe31).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
NoDe31 kaže...

Treba pitati fuš majstore zašto Zaperšić ima tolika oštećenja?  Ovaj potres je odvojio žito od kukolja i pokazao kako nam je građevinski sektor u banani i kako se loše gradi... Ni jedna dobro projektirana i izgrađena kuća/zgrada/neboder, ne smije dobiti oštećenja na razini upitne upotrebljivosti zbog potresa magnitude 6.2... Još su mi Petrinja i strogi centar Zagreba jasni... Mnogo starih zgrada koje iza sebe imaju više od 100 godina, u Petrinji također ima mnogo na brzo pokrpanih kuća/zgrada koje su dobile po piksi za vrijeme rata, al Zperšić, sa relativno novom građom u usporedbi sa ta dva grada, e to mi nije jasno...

 Kojom relativno novom gradnjom? Ti valjda misliš na područje oko srednje škole. To nije centar Zaprešića, to je novo naselje. Kompletan stari centar Zaprešića je građen u periodu 1880-1960, tj prije famoznog zakona nakon potresa u Skopju 1963, a velika većina prije 1940g. Zgrade u TŽF su završene 1960, i od 6 ulaza samo je jedan dobio žutu naljepnicu nakon ožujka. Druge građevine nisu imale apsolutno nikakva oštećenja ranije osim jedne kapelice a sad je sve od ulaza u Zaprešić i tzv Karbonovih kuća(izgrađenih 1920 kad je tu bio pogon Gavrilovića a kasnije od 1960 karbon) do terminala jako oštećeno. Od terminala(zgrade na terminalu su rađene 1970-1980) pa na zapad prema novom naselju su popadali dimnjaci, žbuka i sve ono što nije bilo zabijeno za zid.  

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ne želim širiti nikakvu panuku no međutim jeste li provjerili gdje se sve događaju potresi podrhtavanja od velikog potresa u Petrinji?

 

Pogledajte ovdje samo od 01.01.2021

 

Earthquake Archive: past quakes in or near Croatia during January 2021 - complete list and interactive map / VolcanoDiscovery

 

i ovdje je cijeli 12 mjesec :

 

Earthquake Archive: past quakes in or near Croatia during December 2020 - complete list and interactive map / VolcanoDiscovery

 

aktivirali su se tocno ovi rasjedi koji nisu bili aktivni...

Dakle oko Kutine, Klostra Ivanića i ovaj koji ide oko Zaprešića

 

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2021 8:35 (toxic).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

Ne želim širiti nikakvu panuku no međutim jeste li provjerili gdje se sve događaju potresi podrhtavanja od velikog potresa u Petrinji?

...

 

 1) Ništa se nije aktiviralo, već 360 puta je napomenuto da je velika većina geolokacija ovih potresa koji su razbacani okolo netočna. Ni jedna od ovih aplikacija nema svoja mjerenja već preuzimaju podatke od seizmoloških postaja i onda približno računaju lokaciju a uvelike se oslanjaju i na dojave ljudi pa se kasnije onda ispravlja lokacija kod većih potresa, kod manjih se ni ne trude. Dovoljno je da dvoje paničara prijave da se jako ljuljalo u npr Samoboru a ostali prijave blago ljuljanje i lokaciju će postaviti kraj Samobora. Zato se lociranje ovih slabih potresa nikad ne uzima 100%.

2) U periodu od 01.01.2019 do 29.02.2020 je bilo točno 50 potresa na području Hrvatske i 35 na području Slovenije za koje niste imali pojma jer vam se nije drmalo pod riti i nije vas bilo briga pa niste ni proučavali karte. Obično godišnje imamo oko 65 potresa u državi. Mi ovdje od Slovenije i Sljemena osjetimo svaki mjesec barem jedan od ovih iznad 2 jer ove ispod ni ne osjetiš ako ti nisu točno pod dupetom a i to se dešava. Ovo ljeto je bio jedan sa epicentrom na brdu kraj nas, malo je zagrmilo vani i kratko streslo. EMSC mi je na speed dialu i mobitelu već godinama. Prijavila potres i nastavila dalje radit ono što sam radila. Ništa novo ni strašno.

3) Ne postoji rasjed oko Zaprešića. Rasjed je na Žumberku i dva kod Zagreba. Jedan ide preko Markuševca do Zeline a jedan Ilicom do Maksimira.

4)  Pričati da se nešto aktiviralo jer ima veći broj potresa od 1-2 stupnja nakon ovakvog jakog potresa je nebuloza.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
ddarknessfairyy kaže...
toxic kaže...

Ne želim širiti nikakvu panuku no međutim jeste li provjerili gdje se sve događaju potresi podrhtavanja od velikog potresa u Petrinji?

...

 

 1) Ništa se nije aktiviralo, već 360 puta je napomenuto da je velika većina geolokacija ovih potresa koji su razbacani okolo netočna. Ni jedna od ovih aplikacija nema svoja mjerenja već preuzimaju podatke od seizmoloških postaja i onda približno računaju lokaciju a uvelike se oslanjaju i na dojave ljudi pa se kasnije onda ispravlja lokacija kod većih potresa, kod manjih se ni ne trude. Dovoljno je da dvoje paničara prijave da se jako ljuljalo u npr Samoboru a ostali prijave blago ljuljanje i lokaciju će postaviti kraj Samobora. Zato se lociranje ovih slabih potresa nikad ne uzima 100%.

2) U periodu od 01.01.2019 do 29.02.2020 je bilo točno 50 potresa na području Hrvatske i 35 na području Slovenije za koje niste imali pojma jer vam se nije drmalo pod riti i nije vas bilo briga pa niste ni proučavali karte. Obično godišnje imamo oko 65 potresa u državi. Mi ovdje od Slovenije i Sljemena osjetimo svaki mjesec barem jedan od ovih iznad 2 jer ove ispod ni ne osjetiš ako ti nisu točno pod dupetom a i to se dešava. Ovo ljeto je bio jedan sa epicentrom na brdu kraj nas, malo je zagrmilo vani i kratko streslo. EMSC mi je na speed dialu i mobitelu već godinama. Prijavila potres i nastavila dalje radit ono što sam radila. Ništa novo ni strašno.

3) Ne postoji rasjed oko Zaprešića. Rasjed je na Žumberku i dva kod Zagreba. Jedan ide preko Markuševca do Zeline a jedan Ilicom do Maksimira.

4)  Pričati da se nešto aktiviralo jer ima veći broj potresa od 1-2 stupnja nakon ovakvog jakog potresa je nebuloza.

 Dakle ova slika nije tocna ? Nije tocno kod zapresica ali je blizu

ako sad usporedis ovu sliku s onim "fejk" crvenim tockama i vidis da je zapravo to to...

bas su ljudi masom prijavljivali podrhtavanja bas po podrucijma na kojima su oznaceni rasjedi... ja recimo nisam prijavio niti jednom a jako sam blizu Siska i Petrinje i osjetim svako podrhtavanje (cak i ono ispod 3)... ne moze se pripremiti na potres ali ovdje nesto ne stima...

 

Bnet: mNik987#2148
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Rasjedi Pokuplje i Kasina-Stubica su trenutno aktivirani, i sami seimolozi su rekli da za rasjed Kasina-Stubica nemogu znat jeli onaj udar u ozujku bio najjaci ili tek uvod u jaci udar... jer oni zapravo njih 3 4 je isto potvrdilo , nemogu znat jeli rasjed na stanju pucanja ili nije, to ih najvise brine.

A Pokuplje je aktivan vec dugo, jer i sami izjavili da je proslo godinu bilo preko 30 micro potresa na tom podrucju od 0.5 do 1.5  R..

S potresima nikad nitko nemoze znat, nitko jos nije razvio algoritam predviđanja, dapače potres moze bubnut i van ovih rasjeda koje su na slikama, tj na micro rasjedu za kojeg jos nitko nezna... to je poanta seizmologije , mozes upozorit mozes mozda reci tu ce biti mozda tu ce biti mozda ovakakav onakakav , svi ti potresi koju su kao izracunani do max R je na temelju zadnjih 100 godina mjerenja , nitko nema podatke od prije toga. Tako da chill, zivimo na trusnom podrucju, bit ce potresa uvijek iznad 5 R , osobno ne vjerujem da moze npr ZG pogoditi razoran potres preko 7.I da dode do 7 R vjerujte mi bye bye ode pol drzave , jer to snaga potresa kojeg sam jednom osjetio u Japanu i ne zelim vise nikad osjetititi... 

Prvo pucaj, onda pitaj.
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

 Dakle ova slika nije tocna ? Nije tocno kod zapresica ali je blizu

ako sad usporedis ovu sliku s onim "fejk" crvenim tockama i vidis da je zapravo to to...

bas su ljudi masom prijavljivali podrhtavanja bas po podrucijma na kojima su oznaceni rasjedi... ja recimo nisam prijavio niti jednom a jako sam blizu Siska i Petrinje i osjetim svako podrhtavanje (cak i ono ispod 3)... ne moze se pripremiti na potres ali ovdje nesto ne stima...

 

 Žumberački rasjed je na odprilike istoj udaljenosti od Zaprešića kao i Zagrebački. 

Kao što već rekoh, tvrditi da nešto ne štima i da se nešto dešava na temelju magnituda 1-2 nakon ovakvog potresa je zbilja bezveze. Prestanite tražiti babaroge di ih nema.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice