Drugi svjetski rat zaključana tema

poruka: 109
|
čitano: 22.570
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Hm, ja mislim da je Hitler izgubio rat ipak najviše zbog toga što su svi, čak i njegovi najvjerniji časnici počeli sumnjati u njega, u propagandu i smisao cijelog tog ludog pothvata.

 

Njemačka vojska je u ono doba bila toliko napredna, sofisticirana i disciplinirana da joj mnoge vojske današnjice nisu niti blizu.

 

Vojsku kao razlog gubljenja rata moram odmah isključiti.

 

Još jedan problem je bio taj što je Hitler smatrao da je pobjeda unaprijed zajamčena i da on ne može izgubiti. Kao što su neki već rekli - počeo je polako gubiti razum!

 

Znate li vi zašto je Napoleon gubio bitke? Zbog hemoroida (bio je loše volje i nije mu se dalo razmišljati)!

 

Kakve to veze ima sa WW2, Hitlerom i ishodom rata?

 

To je jedan mali primjer kako banalne stvari mogu utjecati na bitke i ratove! Tko zna šta se i Hitleru sve motalo po glavi i kakvih je on problema imao?!

 

On je bio preuvjeren u to da Saveznici nikada neče smoći snage za invaziju na Normandiju!

 

To mu je jedna od največih grešaka ikada!

 

Još jedna bitna stvar. Na dan invazije, dan D - spremala se njemača ofenziva (zato volim CoH). Da su u tom trenutku napali punom snagom (što naravno nisu) i uništili ono najbolje što su

 

Saveznici mogli ponuditi  - rat bi bio gotov.

 

Istina, da je prestao sa ekspanzijom u pravo vrijeme i da nije napao Rusiju, da nije imao nesposobne Talijane kao saveznike koji su bili samo problem i ništa više, da nije imao i unutarnje

 

neprijatelje - tko zna gdje bi danas bili i kojim bi jezikom pričali.

 

Ja najviše volim svoj hrvatski!Smijeh

Mount Vision Pro
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Da nije Gavrilo upucao Ferdinanda ne bi Austro-Ugarska napala Srbiju ... ne bi Njemačka ušla u rat i izgubila. A kad je izgubila onda su uslijedile one ratne reparacije (oduzimanje teritorija, ograničavanje vojne sile...) ... i put u bijedu koji je stvorio atmosferu koja je dovela budaletinu tipa Hitler na vlast. A da nije došao na vlast... i tako dalje.

Ja kupujem samo domaće. Stranu robu kradem.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
Zli Brat kaže...

Da nije Gavrilo upucao Ferdinanda ne bi Austro-Ugarska napala Srbiju ... ne bi Njemačka ušla u rat i izgubila. A kad je izgubila onda su uslijedile one ratne reparacije (oduzimanje teritorija, ograničavanje vojne sile...) ... i put u bijedu koji je stvorio atmosferu koja je dovela budaletinu tipa Hitler na vlast. A da nije došao na vlast... i tako dalje.

 To je bio samo povod. Razloga je bilo puno više.
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Samo jedno razmišljanje, sto bi se dogodilo da se Hitler utaborio dobro ispred Staljingrada (naravno Rusi mu nista ne bi mogli, je da su imali brojnije ljudstvo, ali daleko manje naprednu opremu i jednostavno nisu mogli parirati  Njemcima) i krenuo na Afriku, osigurao naftna polja i tako cekao par godina (nitko mu nista ne bi  mogao) i za to vrijeme obnovio mašineriju i krenuo dalje. Vjerojatno bi mi danas pričali njemačkim jezikom...

Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.5 GHz i SCYTHE Mine, ATi Radeon HD3870 x2, DDR2 4Gb (2x2Gb) Corsair 1066 MHz, Gigabyte EP35C-DS3R, Corsair HX 520w, Creative Labs X-Fi Xtreme Game
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
Sonny kaže...

...tako cekao par godina...

 U ratu nema čekanja...
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
macak kaže...
Sonny kaže...

...tako cekao par godina...

 U ratu nema čekanja...
 Al teoretski tko bi mu išta mogao da je utaborio ispred staljigrada, na plaži na Normandiji, a da ne pričam o nim afrikancima dole...
Gledah emisiju o WW2 "sto bi bilo kad bi bilo", i tocno ovo rekoše.
Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.5 GHz i SCYTHE Mine, ATi Radeon HD3870 x2, DDR2 4Gb (2x2Gb) Corsair 1066 MHz, Gigabyte EP35C-DS3R, Corsair HX 520w, Creative Labs X-Fi Xtreme Game
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Tadašnji temelj ratovanja svodio se na Blitzkrieg.

 

Čim bi se oni utaborili na dulje vrijeme, troškovi logističke potpore bi rasli, a k tome bi postali lake mete. Ne bi saveznici mirovali za to vrijeme.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat

 Al teoretski tko bi mu išta mogao da je utaborio ispred staljigrada, na plaži na Normandiji, a da ne pričam o nim afrikancima dole...
Gledah emisiju o WW2 "sto bi bilo kad bi bilo", i tocno ovo rekoše.
 Pa zar se nije utaborio na plazama Normandije??
Rat je gadna stvar. Nekakva genralna logika u tim momentima obicno ne vrijedi...
***** Maxxy *****
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Svi su već naveli hrpu razloga i slažem se. Najveća pogreška je napad na SSSR. Trebal je sa Staljinom napasti Britaniju, zajedno bi je slomili. Ako ne to, bar su plaže na Normandiji trebale biti bolja obrana.

The cake is a lie! F*ck Master Chief and his assault rifles and rocket launchers. He only needs a F*CKING CROWBAR!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat

Plaže su bile dosta dobro utvrđenje, međutim manjkalo je snaga (tj. divizija) koje bi zaposjele te plaže.

Intel Core i7 Procesor I7-920 2,66 GHz, ATI HD4870 X2 DDR5 2 GB, Kingmax Mars DIMM 2GB DDR-3 1333MHz x 3
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
Horagio kaže...

Svi su već naveli hrpu razloga i slažem se. Najveća pogreška je napad na SSSR. Trebal je sa Staljinom napasti Britaniju, zajedno bi je slomili. Ako ne to, bar su plaže na Normandiji trebale biti bolja obrana.

 Tu se govori o čistoj ratnoj logici.
Ali je Hitler mislio da su Slaveni narodi koji trebaju služit njemcima i nije se htio ujedniniti.
Blackberry vs. My 1'st comp 629Mhz vs 120Mhz 128MbRAM vs 16MbRam 2" monitor vs 12" monitor
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
Zippo kaže...
Horagio kaže...

Svi su već naveli hrpu razloga i slažem se. Najveća pogreška je napad na SSSR. Trebal je sa Staljinom napasti Britaniju, zajedno bi je slomili. Ako ne to, bar su plaže na Normandiji trebale biti bolja obrana.

  Tu se govori o čistoj ratnoj logici.
Ali je Hitler mislio da su Slaveni narodi koji trebaju služit njemcima i nije se htio ujedniniti.
  Ne moraju se ujediniti, nego zajedno sudjelovati. Talijani su romanski narod pa su bili "zajedno". Cjelokupni zaključak iz svih postova bi bio da je WW2 izgubljen (s njemačke strane) jer je Hitler luđak.
The cake is a lie! F*ck Master Chief and his assault rifles and rocket launchers. He only needs a F*CKING CROWBAR!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
Whalter vT kaže...

Plaže su bile dosta dobro utvrđenje, međutim manjkalo je snaga (tj. divizija) koje bi zaposjele te plaže.

 

Plaže su bile šugavo utvrđenje. Scene koje ste gledali u filmovima zaboravite. Od XY plaža na koje su se iskrcavali pravi boj se vodio na dvije. Na ostalima su se uz smijeh i popikavanje isckrcavale tisuće i tisuće vojnika,o čemu postoji i video dokaz,malo gledajte History channel). Ep je opjevan i snimljen samo o jednoj(Omaha ja mislim). Naime,topovi s brodova,koji su i dan danas najće i najrazornije oružje nakon atomske bombe su samljeli gotovo SVE što se na plažama i iza njih moglo nalaziti. A njemci nisu bili krtice ko japanci. Drugo,bez luftwaffea njemačka je bila u dosta inferiornijem položaju nego ameri,a dok se došlo kod Arnheima(pročitajte si knjigu,A BRIDGE TOO FAR od Corneliusa R. Ryana)  i kad su snage bile izjednačene,onda se tek vidi da su njemci bili ratnici a saveznici igrali na brojku i silu.


A pravi razlog poraza Hitlera su bili židovi. Naime neznam dal znate da progon židova nije uvijek bio vezan uz logore i plin. Prvo je njemačka trošila OGROMNE količine novaca na plačanje rusiiji i ostalim zemljama da bi zbrinuli tu masu. No kako je potreba za oružjem i sirovinama rasla,a samim time i glad za novcima,židovsko pitanje se riješilo "konačnim planom" di je neki lik(neznam dal Goebbles il ko) predložio plin kao riješenje njihovih problema uz rečenicu...."mora ih se istrijebit,a bočica plina radi istu štetu kao i 500 metaka,znate li vi kolka je proizvodna cijena metka?" Dakle,dasu ih krenuli palit prije,uštedili bi para dosta. A da hićo nije imao traume iz djetinjstva(pročitati knjihu Mein Kampf) i da je umjesto da ih istrijebi da židovima povlaštena prava....danas bi bio gospodar evrope i pola azije.
Phenomenalni duja X3,Biostar 790GX,XFX HD4830
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat
troublemaker kaže...
Whalter vT kaže...

Plaže su bile dosta dobro utvrđenje, međutim manjkalo je snaga (tj. divizija) koje bi zaposjele te plaže.

 

Plaže su bile šugavo utvrđenje. Scene koje ste gledali u filmovima zaboravite. Od XY plaža na koje su se iskrcavali pravi boj se vodio na dvije. Na ostalima su se uz smijeh i popikavanje isckrcavale tisuće i tisuće vojnika,o čemu postoji i video dokaz,malo gledajte History channel). Ep je opjevan i snimljen samo o jednoj(Omaha ja mislim). Naime,topovi s brodova,koji su i dan danas najće i najrazornije oružje nakon atomske bombe su samljeli gotovo SVE što se na plažama i iza njih moglo nalaziti. A njemci nisu bili krtice ko japanci. Drugo,bez luftwaffea njemačka je bila u dosta inferiornijem položaju nego ameri,a dok se došlo kod Arnheima(pročitajte si knjigu,A BRIDGE TOO FAR od Corneliusa R. Ryana)  i kad su snage bile izjednačene,onda se tek vidi da su njemci bili ratnici a saveznici igrali na brojku i silu.


A pravi razlog poraza Hitlera su bili židovi. Naime neznam dal znate da progon židova nije uvijek bio vezan uz logore i plin. Prvo je njemačka trošila OGROMNE količine novaca na plačanje rusiiji i ostalim zemljama da bi zbrinuli tu masu. No kako je potreba za oružjem i sirovinama rasla,a samim time i glad za novcima,židovsko pitanje se riješilo "konačnim planom" di je neki lik(neznam dal Goebbles il ko) predložio plin kao riješenje njihovih problema uz rečenicu...."mora ih se istrijebit,a bočica plina radi istu štetu kao i 500 metaka,znate li vi kolka je proizvodna cijena metka?" Dakle,dasu ih krenuli palit prije,uštedili bi para dosta. A da hićo nije imao traume iz djetinjstva(pročitati knjihu Mein Kampf) i da je umjesto da ih istrijebi da židovima povlaštena prava....danas bi bio gospodar evrope i pola azije.
 Upravo tako - slažem se - ne sjećam se točno,kolko znam hitleru je židovski doktor nešt smrdo kod operacije njegove majke.
Jedino koliko znam njemački bedem(atlanski) je uzrokovo puno štete minama,ali je ljudstvo bilo slabo - većina obrane bila je kod La Manschea(Hitler je bio uvjeren da će se tamo iskrcati saveznici iako mu je Rommel rekao drugačije)
Blackberry vs. My 1'st comp 629Mhz vs 120Mhz 128MbRAM vs 16MbRam 2" monitor vs 12" monitor
15 godina
offline
Drugi svjetski rat

razlozi su svi ti već navedeni, po meni

Hitelr je imao krive saveznike i krive ljude je napao

jbg. kad su franc. i v.b. imale 63% svijeta kome

nije krivo

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Hitler se ukopao kad je prekršio sporazum o ne napadanju SSSRa. Samo bi budala išla napast SSSR, bilo je samo pitanje vremena kad će Staljin uzvratiti udarac, što se dogodilo kod Staljingrada.

Prodajem kravu, crna metalik boja, HI-FI mukanje, sportski rep i alu kopita.
16 godina
offline
Drugi svjetski rat

Adolf je izgubio rat jer je morao okupirati balkanske zemlje zato što su one odbile podpisati kapitulaciju. Kao rezultat toga napad na rusiju kasnio je 3 mjeseca i švabe su naletili na rusku zimu... Izgleda da je Hićo markirao kad su u školi učili o Napoleonovim osvajanjima...

Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.3.2009 18:52 (momak).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat

Od niza faktora najvažniji je bio razbijanje sustava kodiranja Enigme kojim su komunicirale njemačke podmornice. Malo je poznato da je njemačka raspolagala flotom od gotovo 1000 podmornica koje su sijale strah Atlantikom, a more je bilo glavni put dopremanja teške ratne tehnika na bojište Europe. Neki od vodećih nuklearnih fizičara su pred holokaustom pobjegli u SAD koji je svojim tehnoloških rastom nadjačao iscrpljenu njemačku mašineriju nekoliko puta. Podrška kvislinškim režimima u (jugo)istočnoj Europi koji su uglavnom činili strašne zločine protiv vlastitih naroda stvorila je snažan otpor u bivšoj Jugoslaviji i fanatičan otpor Sovjetskih snaga.  U takvim prilikama je i sreća u nekoliko odlučujućih trenutaka na kraju presudila u korist zapadnih saveznika.

16 godina
offline
Drugi svjetski rat

ah rat....čudna je to stvar...i komplicirana...i nadasve grozna. bilo bi prekrasno da nema tih usranih ratova!!!

[url=http://profile.xfire.com/tonko14][img]http://miniprofile.xfire.com/bg/sh/type/0/tonko14.png[/img][/url]
15 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat

Rat je izgubljen zbog toga što je Hitler napao Rusiju, a znamo da je tamo izgubio tisiće i tisuće vojnika zbog Ruske zime. Ja mislim da je zbog toga.

Procesor: AMD Athlon 64 X2 4200+ Matična: MSI K9N Neo V2 Grafička kartica: MSI Nvidia 8400GS 512MB RAM: 2GB HDD: Maxtor 160GB Monitor: Philips 190CW Kućište: Coolmaster OS: Windows Vista Ultimate SP1
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat

Jednostavno je bio prepohlepan. Prije početka rata je sam izjavljivao da bi samo budala vodila rat na više od jednog bojišta, a na kraju ih je imao 3 plus otpor gerile Jugoslavije i Rusije.

 

 

 

 

 

Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
15 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

 

1. Rommel je bio najjače oružje Reicha. Kad bi on ostao u Europi, sve bi bilo bolje. To znači da su prvo trebali učvrstiti položaj u Europi, s mogućim diverzijama na drugim kontinentima, pa onda dalje.

 

2. Antisemitizam. U početku i nije djelovao tako strašno, dok mu bliski generali nisu shvatili što to on radi tim ljudima, što nema nikakve veze s mozgom. Da nije bilo antisemitizma, Reich bi bio puno, puno efikasniji.

 

3.Talijani. Strateške nesposobnosti - nisu ni Grčku, koja je bila prisiljena braniti se guerillom, uspjeli osvojiti. Eventualno su ih mogli iskoristiti za nekakvu diverzijicu po Africi, budući da su oni htjeli imati neku koloniju, pa makar to bila Etiopija. /fail

 

4. Adolf je bio glup. Da, glup. Kad bi, recimo, netko kao Rommel bio vođa, puno bi dalje dogurali.

 

Također, istočna fronta je jedan veliki biser. Blitzkreig na zapadu je uspio, ali svejedno, trebalo je opremiti vojnike i uzeti u obzir onaj "ako" u smislu "ako ne uspiju do zime". Isto, Luftwaffeovo zujanje iznad Britanije bilo je prilično besmisleno. Samo je razljutilo Churchilla i ekipu, i izazvalo brutalnu odmazdu i uništavanja. I da, za naš prostor, partizani iz juge su ih dobro drmali. Dapače, oni su bili jedini otpor u Europi koji je nešto vidljivo i postigao.

Nothing else matters.
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat

Svi su se uhvatili toga da je Hitler napravio gresku kad je napao SSSR.... nije to greska vec naslaba tacka gde je pukao ...a greska se mogla videti dalje...

elem kao sto je receno bio je pohlepan i hteo je da osvoji svet sa malom populacijom, i sao je na afriku,evropu i aziju(sssr) , tako da je razvukao vojsku na prvim linijama a u unutrasnjosti je imao malo vojske....

cim je pukla ta prva linija saveznici su lako napredovali jer u unutrasnjosti nije imao ko da pruzi otpor tj imao je al nisu bili toliko jaki ....

SSSR ko da su spavali zimski san ( u ovom slucaju letnji) i uspavali su se, bili su lose naoruzani na liniji sa evropom zato sto je Staljin svoje elitne jedinice (zimske) prebaco u aziju kod kine , jer je mislio da ce ga japan napasti...

Kad su ga nemci napali bio je slab i gubio je ... dosla zima nemci se zaebali a staljin svoje elitne jedinice prebacio ka evropi i poceo da udara po nemcima... tu su oni bili gotovi, posle su rusi poceli praviti i jace tenkove i bolje oruzije nemci su pucali...

 

Iskrcavanje na normandiju, akose dobro secam, tamo kod holandije (nisam siguran gde tacno uglavnom zemlje beneluksa) je izvrsena padobranska invazija...ali sta je tu bilo ...Nemci su trebali da na nekoj livadi(posto su otkrili da ce tamo da se spuste padobranci) udare kolceve da se padobranci nabodu...Nemacki meteorolozi su procenili da ce biti cele nedelje kisa i nemci su odlucili da odloze to postavljanje kolaca, general za tu oblast je otisao u nemacku na neku proslavu ...meteorolozi nisu bili upravu, invazija ne pocela i lako slomila nemacki otpor u holandiji...

 

Meni mozda najvaznija stvar....niko nije spomenuo da je Hitler imao SRECE ...na njega je pokusano da seizvrsi 42 atentata (za koje se sigurno zna) i nekolicina ga je mogla ubiti jos '41....ali je imao srece i ostao ziv ta sreca ga pratila do kraja rata....bio je i (po meni) umno bolestan, upao je u paranoju i misli oda mu svi rade iza ledja ....

 

Jos jedna stvar... Hitler je bio ucesnik u Prvom Svetskom ratu ... najverovatnije da se on drzao taktike iz WW1 ali je problem u tome sto taktika nije bila ista pa je i zato pukao....

 

Invazija na afriku po meni je bilo veoma luda, afriku je trebao pre ili posle evrope da napadne...

 

 

Neko je rekao da japanci nisu napali USA sta bi bilo ....

USA bi usla u rat 100%(makar zbog toga da se dokazu rusima), za WW1 NEMERNO je poslat brod za GB sa ljudima ,i znali su da ce ga neprijatelji potopiti ...tako je i bilo ...to su uradili da bi dobili para....

 

U vezi italijana...oni su sramota za njihove saveznike...nisu ni malo uticali na WW2..ko da i nisu bili ...

K'eni pa te vat' ;)
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat
DrNasty kaže...

Njemci su izgubili rat jer je Walter kod Sarajeva uspio prekinuti operaciju Laufer :P

  ROFL
Ke?
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat
macak kaže...

Tadašnji temelj ratovanja svodio se na Blitzkrieg.

 

Čim bi se oni utaborili na dulje vrijeme, troškovi logističke potpore bi rasli, a k tome bi postali lake mete. Ne bi saveznici mirovali za to vrijeme.

  I današnji temelj ratovanje je Blitzkrieg.
Ke?
16 godina
offline
Drugi svjetski rat

Švabe su izgubili rat iz jednostavnog razloga - bili su slabiji.

 

Rat ne bi trajao ni dvi godine da barba Staljin nije vjerojavo Adolfu. Dok se on 'otrijeznio' švabe su prošle pola Rusije.

 

Onda je krenila proizvodnja T-34 i ćao-bao švabe. Njemačka, austrijska, talijanska i ostala bagra (iz tog vremena) je dobila zasluženo.

Ke?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat

Pričaš gluposti IMO,i sam si to reko(dok nije počela proizvodnja tenkova). Njemačka je bila premoćna vojna sila,i da se bioj vodio protiv jedne a ne 3 vojne sile simultano izašli bi ko pobjednici. Ja bi reko da su švabe bila najaći solo brijač u tom ratu.

Phenomenalni duja X3,Biostar 790GX,XFX HD4830
16 godina
neaktivan
offline
Drugi svjetski rat

Njemci su definitivno imali najjaču pojedinačnu vojnu silu (računajuči po opremljenosti), dok su Rusi imali brojnost.

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, EVGA GF-GTX260 Core 216 896MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
offline
RE: Drugi svjetski rat
shkval kaže...

Švabe su izgubili rat iz jednostavnog razloga - bili su slabiji.

 

Rat ne bi trajao ni dvi godine da barba Staljin nije vjerojavo Adolfu. Dok se on 'otrijeznio' švabe su prošle pola Rusije.

 

Onda je krenila proizvodnja T-34 i ćao-bao švabe. Njemačka, austrijska, talijanska i ostala bagra (iz tog vremena) je dobila zasluženo.

 
lol
Njemci nisu izgubili zato što su bili slabi, štoviše bili su najjača sila Europe. Izgubili su zbog Hitlerovog idiotizma. Previše je držao do simbolike, npr. kada su napali Staljingrad nebi ni u ludilu izgubili da je Hitler slušao svoje generale, rusi su ih okruživali ali Hitler je jekao da ni pod koju cijenu ne napuštaju grad jer je to kao "staljinov grad" i da neće piti pičk***. Pogađate što se potom dogodilo...
Da su izašli iz grada i malo manevrirali potukli bi ruse do koljena




Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.3.2009 12:28 (momak).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Drugi svjetski rat

Kao što rekoh Hitler je bio bolesnik i nije se kužio u ratovanje te nije slušao svoje generale. Da je bio bolesnik to je očigledno, ali u trenu kada ratuješ na tri bojišnice još uposliti dragocjene postrojbe na to da u konc-logorima uništavaju nepoćudne i sl. stvarno moraš imati mozak veličine klikera. Druga stvar je ratovanje na tri bojišnice. S time da ovu u Africi nije namjeravao otvarati jer su se u tu epizodu Talijani upustili svojevoljno i onda zaglibili. Kako to već oni samo znaju. Kada su zaglibili onda su pozvali Adolfa u pomoć i ovaj je kao vjerni saveznik pomoć i poslao.

Iako je danas generalno uvriježeno mišljenje da je Rommel bio genijalni vojskovođa on je tek bio prosječni general koji je uživao u publicitetu koji mu je nacisitička promidžbena mašinerija odlučila dati. Plus donio je nekoliko krivih odluka u krivo vrijeme. Za neupućene neka pogledaju njemački dokumentarac "Mit o Rommelu".

Okupacije Grčke ne bi ni bilo da ga opet u to nisu uvukli Talijani. Tu ih je opet morao vaditi i sebe uvaljivati. To će mu kasnije prijeći u naviku, a on sam će prekasno skužiti da mu je takav saveznik samo teret. Znači, kriva procjena pri odabiru saveznika u samom startu.

Umjesto da taktički i diplomatski odgira s Kraljevinom Jugoslavijom i ne sili ju u Trojni pakt  te prihvati ponuđeno - da njemačke trupe imaju pravo tranzita, ali da Jugoslavija ostaje neutralna - i tako si uštedi dragocjene vrijeme, tehniku i ljude on radi ono što već radi. I onda si još (posve neplanirano) veže velike i važne postrojbe na tlu ex Yu koje bi mu poslije bile dragocjene u Rusiji i Normandiji.

Napasti Rusiju i dopustiti si da dočekaš zimu u Rusiji, a ne slomiš njihovu vojnu silu je (pokazala nam je povijest) pogubno za okupacijske vlasti. I kao što netko reče patio je od simbolike i silom nije htio izaći iz Staljingrada kada Paulus "vrišti" da se izvrši povlačenje jer to bi u njegovim očima značilo da je Staljin pobijedio u ovoj "igri", a ako on osvoji Staljingrad mislio je da će Staljin biti potpuno slomljen kao i njegove trupe. I time si dopustio da predugo i previše postrojba veže na malom prostoru i tako zaustavi napredovanje. Osim toga ta grupa postrojba koja je išla na Staljingrad odveć se odvojila od matice i opskrba je ozbiljno dolazila u pitanje. Plus, pazi sad vojnog genijalca, poslao je vojnike u Rusiju bez zimske odjeće i opreme jer je računao da će ih to dodatno motivirati da idu naprijed te da bi im prijevoz još i te opreme bio samo teret. Wrong! No, nekim čudom nije smatrao da je ubijanje Židova i sl. u okupiranom SSSR-u dodatni problem za vojsku. I time si samo stvarao nove probleme.

S druge stane Rusi su (pogotovo kod forsiranja Volge) išli na brojnost - njemačke strojnice su se toliko znale užariti da pucanje više nije moglo biti moguće dok se cijevi ne ohlade (nakon 6-7 valova sovjetskih vojnika koji su bili pokošeni njemačkim oružjem) i onda se 8-9 val više nije mogao zaustaviti. Sovjetska fanatiziranost bitno je utjecala na ishod ovog sukoba. Plus imali su Rusi bolju opsrkbu od Nijemaca kada je stisla zima jer su ih ovi ipak okružili. No, zatvaranje obruča oko Staljingrada Rusi mogu zahvaliti i sretnom spletu okolnosti jer je dobar dio njemačkih oklopnih vozila bio smješten u štalama pa su miševi oštećivali električne instalacije na vozilima. I kad je bilo stani-pani Nijemci su imali tek oko 30 tenkova spremnih za borbu. U cijeloj ovoj priči opet se vraćamo na Hitlerovu opsjednutost simbolima jer kada se situacija u Staljingradu ozbiljno zakuhala na loše po Nijemce što on radi? Sujevjeran kakav jest on Paulusa imenuje feldmaršalom vjerujući kako će to spasiti Nijemce od poraza jer nikada se do tada u povijest nije desilo da njemački feldmaršal bude zarobljen ili da se preda.

Ima još tu nekih sitnica i "sitnica", ali da odveć ne duljim. Sve u svemu generalni je zaključak - Hitler je bio idiot i moglo se brzo zaključiti da će on izgubiti rat jer ga krivo vodi. Ili kako to jednom lijepo reče moja profesorica povijesti "genijalni luđak".

Ja kupujem samo domaće. Stranu robu kradem.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice