Dionice kupnja preko banke

poruka: 7
|
čitano: 5.079
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Dionice kupnja preko banke

Ovako znači želio bih kupiti dionice i sada istrazivao sam po internetu čak sam i u banci razgovarao te su mi objasnili da u naknade(80kn minimalno ili 0.5%) itd a sada mene zanima jednom kada se kupe odredjene dionice da li se što treba plaćati na godišnjoj razini(skdd ili nešto drugo)?

Zatim isplata dividende kako oni znaju gdje će mi isplatiti u slučaju da ima dividende? što se događa ako promjenim banku?

Uglavnom nudili su mi više investicijske fondove ali mi to ne pada na pamet uzeti.

14 godina
offline
Dionice kupnja preko banke

Postoji tvo OiB, dobiješ račun u SKDD, na kojem možeš vidjeti koliko dionica posjeduješ. Svi podaci, pa i IBAN, mogu se mijenjeti, kad se ulogiraš, te će ti eventualnu dividendu isplatiti, na račun banke koji si naveo. Samu trgovinu u i kupnju ne poznajem dok kraja, naravno da postoji naknada, kupuje se preko brokerske kuće, koju ima svaka banka ili već tako nekako. Ako ima dividende, onda se automatski naplaćuje porez, ovisno o visini sredstava koje se isplaćuju

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2019 10:50 (ivo454).
12 godina
offline
Re: Dionice kupnja preko banke
ivo454 kaže...

Postoji tvo OiB, dobiješ račun u SKDD, na kojem možeš vidjeti koliko dionica posjeduješ. Svi podaci, pa i IBAN, mogu se mijenjeti, kad se ulogiraš, te će ti eventualnu dividendu isplatiti, na račun banke koji si naveo. Samu trgovinu u i kupnju ne poznajem dok kraja, naravno da postoji naknada, kupuje se preko brokerske kuće, koju ima svaka banka ili već tako nekako. Ako ima dividende, onda se automatski naplaćuje porez, ovisno o visini sredstava koje se isplaćuju

 Ma znam za naknadu pri kupnji i prodaji to mi je jasno i za porez. Ali me zanima ima li kakvih još davanja za čuvanje/posjedovanje vrijednosnih papira ili plaćanje članstva u SKDD-u?
I da li ja moram samostalno otvoriti račun u SKDD ili koji je postupak otvaranja istog? 

 

10 godina
offline
Re: Dionice kupnja preko banke
tomislavivic kaže...
ivo454 kaže...

Postoji tvo OiB, dobiješ račun u SKDD, na kojem možeš vidjeti koliko dionica posjeduješ. Svi podaci, pa i IBAN, mogu se mijenjeti, kad se ulogiraš, te će ti eventualnu dividendu isplatiti, na račun banke koji si naveo. Samu trgovinu u i kupnju ne poznajem dok kraja, naravno da postoji naknada, kupuje se preko brokerske kuće, koju ima svaka banka ili već tako nekako. Ako ima dividende, onda se automatski naplaćuje porez, ovisno o visini sredstava koje se isplaćuju

 Ma znam za naknadu pri kupnji i prodaji to mi je jasno i za porez. Ali me zanima ima li kakvih još davanja za čuvanje/posjedovanje vrijednosnih papira ili plaćanje članstva u SKDD-u?
I da li ja moram samostalno otvoriti račun u SKDD ili koji je postupak otvaranja istog? 

 

 Nema naknada za čuvanje dionica kod SKDD,eventualno ako si uzeo internet brokera plaćaš desetak kn mj za gledalicu,npr PBZ investor.

Broker ti otvori račun kod SKDD,kasnije ako mijenjaš brokera taj račun prebaciš drugom brokeru.

10 godina
offline
Dionice kupnja preko banke

Kod dividende,ako se ista isplaćuje,pošalješ podatke(OIB,tekući ili žiro račun...) direktno izdavatelju,npr HT,ADRiS itd...direktno ti uplaćuju na tvoj račun,tvoj broker nema veze sa tim.

16 godina
online
Re: Dionice kupnja preko banke
tomislavivic kaže...
Uglavnom nudili su mi više investicijske fondove ali mi to ne pada na pamet uzeti.

Imaš nekakav razlog za to?

Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
12 godina
offline
Re: Dionice kupnja preko banke

Imam ali ne želim podizat teorije zavjere i sl, plus ostali razlozi su loša stopa povrata, previsoke naknade(vođenje, ulaz), također nisam našao portfelj dionica koji bi mi bio interesantan.

 

Ovo je samo mišljenje o fondovima određenih banaka koje sam proučavao detaljnije može i nemora biti točno, postoje i fondovi koji nisu od banaka te su to fondovi u koje sam ja uložio svoje novce(također su i rizičniji).

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice