Coca-Cola vs. Voda

poruka: 248
|
čitano: 65.617
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
fer-de-lance kaže...

Zanimljivo, nisam nikad u životu sreo osobu koja zaista ima problema s kofeinom (većinom su glumci- wannabe elitisti).

A kaj znaš, možda sam i ja takav! 

 

fer-de-lance kaže...

Znači, ipak je i to moguće, jer ako već pri prvoj kavi osjetiš zaista bilo kakav učinak, a pogotovo ovak drastičan, onda je to fakat bad luck...

Možda nisam dovoljno dobro objasnio. Praktički sve što sam napisao (osim onog za čaj) odnosi se na dugoročne efekte kofeina, znači kad je tijelo naviknuto na isti i to kod osobe koja je posebno osjetljiva.

 

Akutni učinci kofeina kod mene su dopaminski šut, povećanje budnosti, moguće povećanje broja otkucaja srca i/ili povišenje tlaka, inicijalno povećanje koncentracije (ali poslije mi misli odlutaju, valjda zbog dopamina). U blažem obliku to mogu dobiti i kad pojedem puno čokolade.

 

fer-de-lance kaže...

Ne mogu si ni zamislit kak bi mi bilo u životu da imam problema s kofeinom.

Ha čuj... Odviknuo bi se. Ja sam se u više navrata pokušao odviknuti, ali nisam mogao. Ali jednom kad sam se riješio toga zla, puno toga se promijenilo. Tek nakon što se riješiš toga, vidiš koje si sve kronične posljedice imao od njega.

 

Inače ovo za kronični umor - to je zapravo i očekivano da se dogodi, samo što svaku osobu pogodi u drugačijoj mjeri. To u biti i jest način na koji nas kofein čini budnijima. Zapravo nas ne čini budnijima, nego vežući se za receptore adenozina prevari tijelo da nije umorno. No, tijelo se prilagodi time što kod kroničnih kofeinokonzumenata stvori dodatne receptore za adenozin.

 

fer-de-lance kaže...

A ovo za colu i čudan osjet na zubima, to baš svi isto opisuju, a meni je tak od bilo čega gaziranog, osim od mineralne, tak da očito je do kiselosti, a bilo bi i logično.

Nisam siguran na što točno misliš. Tu su mjehurići, tu je kiselost, a ta kiselost ti na dulje staze zezne žlijezde slinovnice. Recimo tko je kronični konzument kiselog (kiselih zaslađenih pića, moguće i gemišta), ako ih prestane piti, za očekivati je da će imati problema sa suhim ustima. Opet - tijelu treba vremena da se ispravi ono što je kronično konzumiranje nečeg uzrokovalo.

16 godina
moderator
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
wyks kaže...
fer-de-lance kaže...
A ovo za colu i čudan osjet na zubima, to baš svi isto opisuju, a meni je tak od bilo čega gaziranog, osim od mineralne, tak da očito je do kiselosti, a bilo bi i logično.

 Meni jedan od najgorih osjecaja. Najintenzivniji bas kod pijenja Coca Cole, recimo kod radlera ga nemam, cak ni kod Cockte.

fer-de-lance kaže...

Aha, onda se tu vidi uzorak, znači kiselina, ali limunska nije.

A za cocktu kažu da je bez ortofosforne kiseline, tak da je možda ona neki faktor. 

Ahaaaaa... Mislim da sam kužim na što mislite... Meni je taj osjet baš bio fora.  Posebno sam volio piti kolu iz čaše ultra-tanke stijenke/ruba - posebni doživljaj...

15 godina
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
mbaksa kaže...

Ahaaaaa... Mislim da sam kužim na što mislite... Meni je taj osjet baš bio fora.  Posebno sam volio piti kolu iz čaše ultra-tanke stijenke/ruba - posebni doživljaj...

 Ne, ne onaj osjet zbog mjehurica. To je ajde i fora.

I ja volim gemist vise piti iz prave case za vino, ne one birtijaske sa debelim staklom, nekako kao da vise osvjezava :D.

 

Govorim o osjecaju nakon pijenja kole, tj. nakon nekih pola sata, gdje kao da je nestao sloj sa zuba pa je neka neugodna tupa bol.

Ne znam kako bolje objasniti. Ne boli u biti, nego bas iritira, kao da su zubi omeksali i sad su osjetljivi na sve.

 

Sjetim se one stare reklame za pastu za zube kad doktor lupi po ljuski od jajeta pa puke :D.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
7 godina
online
Re: Coca-Cola vs. Voda
mbaksa kaže...
fer-de-lance kaže...

Zanimljivo, nisam nikad u životu sreo osobu koja zaista ima problema s kofeinom (većinom su glumci- wannabe elitisti).

A kaj znaš, možda sam i ja takav! 

 

- Nadam se da nisi, jer takvi su gori i od onih kaj glade mlinac za kavu više nego ženu/curu/ljubavnicu, i izvode razne vodoo kerefeke dok pripremaju kavu (iz ful automatskog aparata ) i dodijeljuju si titule dr.sc. kavologije.

Možda nisam dovoljno dobro objasnio. Praktički sve što sam napisao (osim onog za čaj) odnosi se na dugoročne efekte kofeina, znači kad je tijelo naviknuto na isti i to kod osobe koja je posebno osjetljiva.

 

Akutni učinci kofeina kod mene su dopaminski šut, povećanje budnosti, moguće povećanje broja otkucaja srca i/ili povišenje tlaka, inicijalno povećanje koncentracije (ali poslije mi misli odlutaju, valjda zbog dopamina). U blažem obliku to mogu dobiti i kad pojedem puno čokolade.

 

- Aha, to, to je standardno, to svatko doživi, samo ja npr. moram jako puno kave popiti za takav učinak, a prije par mjeseci samo skoro počinio samoubojstvo kavom, popio litru jake turske na tašte u jutro i onda sam doživio neki napadaj, skvrčio se u fetalni položaj na kauču, problijedio i tak sam cijeli dan ležao, jedva došao k sebi, ali bar nisam išao na posao  A povišenje dopamina ni ne primjetim, budnost isto ne (zapravo i lakše zaspijem od kave), a mislima sam odsutan cijeli život, al sumnjam da je od kave 

fer-de-lance kaže...

Ne mogu si ni zamislit kak bi mi bilo u životu da imam problema s kofeinom.

Ha čuj... Odviknuo bi se. Ja sam se u više navrata pokušao odviknuti, ali nisam mogao. Ali jednom kad sam se riješio toga zla, puno toga se promijenilo. Tek nakon što se riješiš toga, vidiš koje si sve kronične posljedice imao od njega.

 

-Istina, sigurno bi, čak sam u par navrata prestao piti kavu, sokove i pivo, samo homemade čaj, i bio sam zapravo bolje, ali sam se vratio starim navikama, a mislim da sad kak sam stariji ne bi ni bilo nekog učinka ni da prestanem.

 

Inače ovo za kronični umor - to je zapravo i očekivano da se dogodi, samo što svaku osobu pogodi u drugačijoj mjeri. To u biti i jest način na koji nas kofein čini budnijima. Zapravo nas ne čini budnijima, nego vežući se za receptore adenozina prevari tijelo da nije umorno. No, tijelo se prilagodi time što kod kroničnih kofeinokonzumenata stvori dodatne receptore za adenozin.

 

- Da, a i mene to ne pogađa vjerovatno zato kaj sam totalni specijalac glede nekih stvari - moje tijelo se samo "programira" - valjda je podsvijest svjesna kad moram spavati i ne osjećam uopće nikad umor, a zaspijem isti trenutak kad legnem, i spavam točno u minutu, nemoguće me probuditi, i isti čas se probudim i ko novi sam. Ono, ko borg regeneracija, samo kaj kod mene potraje svaki dan kraće i onda točno kad sam doma kompenziram razliku u odnosu na prosjeke spavanja i odkrmim i po 15 sati u komadu  Slučaj sam za promatranje, definitivno...

 

wyks kaže...
mbaksa kaže...

Ahaaaaa... Mislim da sam kužim na što mislite... Meni je taj osjet baš bio fora.  Posebno sam volio piti kolu iz čaše ultra-tanke stijenke/ruba - posebni doživljaj...

 Ne, ne onaj osjet zbog mjehurica. To je ajde i fora.

I ja volim gemist vise piti iz prave case za vino, ne one birtijaske sa debelim staklom, nekako kao da vise osvjezava :D.

Govorim o osjecaju nakon pijenja kole, tj. nakon nekih pola sata, gdje kao da je nestao sloj sa zuba pa je neka neugodna tupa bol.

Ne znam kako bolje objasniti. Ne boli u biti, nego bas iritira, kao da su zubi omeksali i sad su osjetljivi na sve.

Sjetim se one stare reklame za pastu za zube kad doktor lupi po ljuski od jajeta pa puke :D.

 Upravo ovo kaj je wyks napisao, i to mi s eisključivo od gaziranih sokova događa.

A inače mislim da je blaži oblik toga ono kad pojedeš jako kiselu jabuku, i onda osjetiš baš to, ali ne tak neugodno.

A kod gaziranog soka je to milijun puta jače.

 

A kaj se gemišta tiče, istina je da općenito kod ispijanja vina čaša igra veliku ulogu, ali kod gemišta baš to ne osjetim, više kad čisto pijem.

 

P.S. isprike na citiranju i formatiranju teksta, malo nespretno na desktop stranici prek mobitela...

 

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
wyks kaže...
Govorim o osjecaju nakon pijenja kole, tj. nakon nekih pola sata, gdje kao da je nestao sloj sa zuba pa je neka neugodna tupa bol.

Ne znam kako bolje objasniti. Ne boli u biti, nego bas iritira, kao da su zubi omeksali i sad su osjetljivi na sve.

 

Sjetim se one stare reklame za pastu za zube kad doktor lupi po ljuski od jajeta pa puke :D.

E, tu ti se potrošila (pohabala) caklina pa kiselina dođe u kontakt s dentinom i onda to osjećaš.

 

Znaš što se meni dogodilo? Kako su me počeli mučiti zubi zbog pohabane cakline, počeo sam koristiti Sensodyne. To je bilo nekoliko mjeseci prije nego li sam prestao s Coca Colom. Kad sam Coca Coli odlučio reći dosta, ujedno sam odlučio da natrag želim onako bijele zube kako sam imao pa sam Sensodyne zamijenio Signal White ili tako nečim. E... Nakon par pranja... Koja je to bol i neugodnost bila! Takva da sam poželio da mi zubar počupa te zube! A nisam znao zbog čega. Tek sam poslije skužio u čem je stvar, prestao s pastom za izbjeljivanje pa se vratio Sensodynu i jedno vrijeme koristio Regenerate Enamel Science, koju sam naručio iz UK (prokleto skupa pasta, ali činila mi se ko najbolja pasta koju sam ikad koristio). Uglavnom, to se s vremenom smirilo, sad mogu koristiti i paste za izbjeljivanje za zube, iako ih ne koristim svaki dan, nego kombiniram Sensodyne i tu i tamo neku pastu za izbjeljivanje. Sensodyne koristim dovoljno često da mi spriječi bol i neugodu u zubima. Koliko sam shvatio, Sensodyne i slične paste imaju neki spoj koji zapuni cjevčice u dentinu i djeluje ko sredstvo protiv boli (slobodno me netko upućeniji ispravi).

 

Inače ono kad sam utapao zube u koli, mislim da mi površina zubiju nije bila glatka, ali nisam sad siguran je li to možda zato što takva pića u konačnici isušuju usta.

 

Uglavnom, naučio sam svoju lekciju. Nažalost prekasno. Sad znam kako sačuvati zube (daleko bitnija je frekvencija izlaganja, od duljine izlaganja slatkom i kiselom). Moja rutina sad je dvaput dnevno koristiti oralni irigator (onaj aparat koji šprica vodu između zubiju, koristi se umjesto zubnog konca i pomaže zdravlju desni), obično nakon prvog obroka u danu i nakon zadnjeg. Njime gađam između zubiju i izvana i iznutra, nakon čega isperem usnu šupljinu bezalkoholnom vodicom za usta. Zube perem Xiaomijevom (tj. So White ili kako se već sad zovu) soničnom električnom četkicom pola sata-sat nakon toga, jer se zubi ne bi trebali prati odmah nakon jela, a pogotovo ne nakon konzumiranja kiselog! Koristim trenutno Sensodyne Repair i Signal White System, a kad sam u nekom dućanu u kojem imaju Sensodyne Pro Enamel (nema je tu u lokalnim dućanima u mojoj blizini), obavezno kupim tu pastu za zube, jer mi se čini da mi je od nje cakllina najtvrđa. I ne znam koliko ljudi to zna - zubna pasta se ne ispire! Nego se samo nakon pranja zubiju višak ispljune - ostaci zubne paste moraju bar pola sata-sat ostati u ustima jer upravo to remineralizira zubnu caklinu.

 

fer-de-lance kaže...
Upravo ovo kaj je wyks napisao, i to mi s eisključivo od gaziranih sokova događa.

A inače mislim da je blaži oblik toga ono kad pojedeš jako kiselu jabuku, i onda osjetiš baš to, ali ne tak neugodno.

A kod gaziranog soka je to milijun puta jače.

Da, vjerojatno upravo kiselina koja dođe u kontakt s dentinom, koji je izložen zbog pohabane cakline. Prva stvar koju sam poćeo primjećivati kad sam počeo imati probleme sa zubima je upravo osjetljivost na kiselo. Poslije se tome doda i osjetljivost na hladno, a čak može biti i osjetljivost na hladni zrak. Razlog je izloženi dentin.

 

fer-de-lance kaže...
A kaj se gemišta tiče, istina je da općenito kod ispijanja vina čaša igra veliku ulogu, ali kod gemišta baš to ne osjetim, više kad čisto pijem.

Možda ovisi koliko često čovjek pije gemišt ili koji staž ima? Ja sam u biti počeo pijuckati gemišt pred možda godinu dana, obično jednom tjedno ili jednom u dva tjedna, zbog gostiju čije vino pijemo.  Pa nemreš onda pred čovjekom ne piti njegovo vino. Tako da je meni gemišt još uvijek delikatesa, nešto za gušt (iako povremeno znam suknuti zbog osvježavajuće efekta, kad sam jako žedan), a kad već tako pijem tu i tamo, želim si to zguštati najviše što mogu. Zbog istog razloga ne volim piti gemišt s mineralnom koja je malo dulje stajala - idealna je friško otvorena, dok su još mjehurići jaki.

 

Ovo za čisto - svakako! Šteta čisto piti iz loše čaše.

15 godina
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
exer1234 kaže...

 da li je bila coca cola zero u pitanju ili obicna? razlika je

 ma obicna cola...

 

ali eto ne pijem je vise i fucka mi se (samo povremeno iz gusta), ko zna kak bi to sve zavrsilo...

mozda su aritmije koje sam imao bile zbog prekomjerne kolicine kole i sada ih imam ali puuuno manje... 

 

ali brate ja dan i danas mogu zdrmat salicu prave turske kave i otic spavat i zaspat ko top :)

al generalno isto se ocjecam ko i prije, te aritmije mi nisu nikad stvarale nikakav problem u zivotu cak niti psihicki jer sam navikao na to, redovni pregledi i sve okey.

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 9:35 (toxic).
4 godine
odjavljen
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
mbaksa kakvo je tvoje mišljenje o cijeđenjom soku od naranče nakon pranja zubiju, jel to loše za caklinu? Ja obično kad se probudim prvo na wc i pranje zubiju, onda popijem taj sok i kroz sat vremena doručak.
Have no fear, Vlad is here
16 godina
moderator
offline
Re: Coca-Cola vs. Voda
VladimirLem kaže...
mbaksa kakvo je tvoje mišljenje o cijeđenjom soku od naranče nakon pranja zubiju, jel to loše za caklinu? Ja obično kad se probudim prvo na wc i pranje zubiju, onda popijem taj sok i kroz sat vremena doručak.

Ako nemaš vremena pričekati sat vremena nakon pijenja, onda je bolje da četkaš zube prije nego popiješ taj sok. Na kraju krajeva, zapravo primarna poanta četkanja zubiju je da razmrda plak na zubima, sekundarna je to što donosi fluor na zube i u slinu radi remineralizacije cakline, a tek tercijarna da ukloni ostatke hrane iz zubiju.

 

Međutim, preporučio bih ti da taj sok izbaciš iz upotrebe, jer od njega imaš više štete nego koristi. Ako ga već piješ, popij ga u sklopu obroka, jer ovako si nepotrebno dvaput izlažeš zube kiselinama. Ako ga već "moraš" piti ujutro, sat prije doručka, možeš si pomoći tako da odmah nakon njega ispereš usta vodom, ili još bolje sodom bikarbonom otopljenom u vodu (znači baš isprati, ne gutati, ne četkati zube), jer će ti soda bikarbona dignuti pH vrijednost u ustima.

 

I pazi još jednu stvar - sok do naranče sadržava jako puno limunske kiseline. Liminska kiselina je za zube vjerojatno čak i gora od ortofosforne iz kole, jer limunska kiselina na sebe veže kalcij. Znači, doslovce ti demineralizira caklinu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice