Bok ili Bog?

poruka: 77
|
čitano: 8.284
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Bok ili Bog?
Koji pozdrav vi koristite? Bio sam uvjeren da svi govore bok, ali danas gledajući neki strani film, redom su prevodili sa Bog. To je neko pravopisno forsiranje "pravohrvatskih" riječi ili ja živim u zabludi da me svi pozdravljaju sa bok?
9 godina
offline
Bok ili Bog?

Zanimljivo, to sam i ja primijetio i ja koristim pozdrav "bok" i malo mi je pozdrav "bog" isforsiran u vjerskom smislu. Nemam ništa protiv tog pozdrava, nisam nikakav vjerski fanatik niti protivnik ali se ujedno sjetim 2. Božje zapovjedi koja kaže:

Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!

 

Inače moram navesti da su se na hrvatskim televizijskim programima počele pojavljivati riječi u prijevodima koje uopće nisu hrvatske, recimo "poenta" umjesto "poanta" i još neke, morao bih zapisati jer ih se sada ne mogu sjetiti. Bojim se da se kod prevođenja ide na cijenu a kvaliteta se niti ne gleda.

13 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Koristim bok i bog mater.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
servus, bok je na turskome drek.
9 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
forumaš kaže...
servus, bok je na turskome drek.

 

Idealan pozdrav. 

9 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Zar nije pozdrav bog kao skraćeno od zbogom?

Ja često kaže pozdrav, kao pozdravljam te do idućeg puta. Nekako je i to izvedenica od zdravo, di ćeš bolje od poželjeti nekome zdravlje. 😀

Često se koristi vidimo se ili bok u mojem kraju, domaći mogu reći ciao što je isto popularno.

Ali nitko ne pozdravlja da bog.
Da mene pitaš, sve je ispravno ako nije zakonom zabranjeno. 😂
SSD koliko si mi života uštedio...
14 godina
offline
Bok ili Bog?

joj Rvateki, navčite se jednom za sva vremena:

 

Zbogom! je pozdrav na rastanku, znači: idi u miru s Bogom, ili Bog te pratio i štitio...

 

Bok, bokić-smokić i ine inačice su pokazni primjer hrvatske umiješnosti u slinavom oponašanju Nijemaca i usputnog "kvarenja" posuđenica...

 

Meine Beucken - austrijski stari pozdrav - moj naklon (u standardnom njemačkom je Meine Bogen - Bogen je inače i luk (dugouzlazno u), kao oružje, arhitektonski element... (npr. Regenbogen - duga))

 

dakle "Majn bojk'n" je skraćeno u "bok"...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Thinker kaže...

Zanimljivo, to sam i ja primijetio i ja koristim pozdrav "bok" i malo mi je pozdrav "bog" isforsiran u vjerskom smislu. Nemam ništa protiv tog pozdrava, nisam nikakav vjerski fanatik niti protivnik ali se ujedno sjetim 2. Božje zapovjedi koja kaže:

Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!

 

Inače moram navesti da su se na hrvatskim televizijskim programima počele pojavljivati riječi u prijevodima koje uopće nisu hrvatske, recimo "poenta" umjesto "poanta" i još neke, morao bih zapisati jer ih se sada ne mogu sjetiti. Bojim se da se kod prevođenja ide na cijenu a kvaliteta se niti ne gleda.

 pa pobosančuje se rvacki..

 

batak, bunar....

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
forumaš kaže...
servus, bok je na turskome drek.

 da prisnažimo:

 

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Thinker kaže...

Zanimljivo, to sam i ja primijetio i ja koristim pozdrav "bok" i malo mi je pozdrav "bog" isforsiran u vjerskom smislu. Nemam ništa protiv tog pozdrava, nisam nikakav vjerski fanatik niti protivnik ali se ujedno sjetim 2. Božje zapovjedi koja kaže:

Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!

 

Pri tome misli se na psovanje.

Kod nas vjernika uobicajeni pozdrav je "hvaljen Isus" ili "hvaljen Isus i Marija".

Inace,mislim da je pravilno "bog"-skracenica od "zbogom".

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

krivo misliš ako se koristi i pri susretu i pri rastanku, gore je napisana "izvedba"..

 

osim ako se ne pozdravljaš s: Pomoz' Bog!

Ju je je? Je ju je!
6 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže..

 da prisnažimo:

 

 

 stalno podcjenjuješ nas prave Rvatine.

Nikada ne pišeš hrvatski nego rvacki...

dosta mi je toga jezičnoga zlostavljanja.... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže...

 

osim ako se ne pozdravljaš s: Pomoz' Bog!

 ..Bog ti pomogao !

to me na nešto vuče... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
12 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže...

krivo misliš ako se koristi i pri susretu i pri rastanku, gore je napisana "izvedba"..

 

osim ako se ne pozdravljaš s: Pomoz' Bog!

 Sbogom/Zbogom?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

to je pri rastanku...

 

ali "Bok" se govori i pri susretu/upoznavanju...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
vidimo se kod rastanka.
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
vidimo se kod rastanka.
9 godina
offline
Bok ili Bog?

Kod mog djeda u Zagorju je svojedobno pozdrav bio "Bogdaj" koji ima porijeklo u "Bog daj sreću/zdravlje" kada bi sreo nekog. Ali mi je još uvijek draži pozdrav bok jer nema nikakvih vjerskih elemenata u sebi.

Ljudi o nekim stvarima zapravo ne razmišljaju u vjerskoj perspektivi a onda se iznenade. Recimo nikada nećeš staviti kasicu-prasicu kao ilustraciju teksta o arapskoj banci ili muslimanskom djetetu pokloniti kasicu-prasicu jer je kod njih prase simbol nečistog u vjerskom obliku. BTW, imaju "štedne ćupove", ako niste znali...

14 godina
offline
Bok ili Bog?

da prisnažim, upotreba "Bog" pri susretu (Mataković -"Pterodaktiličarstvo za početnike (1992)":

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 9:23 (Stric_Jura).
9 godina
online
Bok ili Bog?

 

Koliko ja znam, pravilno je Bog, i to je skraćeno od Hvaljen Bog kako se prije pozdravljalo. U biti po selima se većinom pozdravljalo sa Hvaljen Isus i Marija i Hvaljen Bog, a onda su ovo hvaljen počelo gutati, kao kad kažemo jutro umjesto dobro jutro

8 godina
offline
Bok ili Bog?

Jedini pravi pozdrav koji koriste Hrvati je "Bog i Hrvati", sve ostalo su fejk i pozerski pozdravi. 

6 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže...

da prisnažim, upotreba "Bog" pri susretu (Mataković -"Pterodaktiličarstvo za početnike (1992)":

 

 

 https://en.wikipedia.org/wiki/Pomoz_Bog  

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
dtdtdt kaže...

Jedini pravi pozdrav koji koriste Hrvati je "Bog i Hrvati", sve ostalo su fejk i pozerski pozdravi. 

 Nije.

Znam još stariju generaciju od mene koji su ulazeći u kafić pozdravljali s; Hvaljen Isus, a ostali su "morali " odgovoriti....... Uvijek hvaljen, inače je bilo po labrnji. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 13:19 (Anđeo bez falinge).
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

Faljen Isus !

 

Navek!

 

 

mi smo škrti s riječima...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Dobro ti utro.
6 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
forumaš kaže...
Dobro ti utro.

 Dobar dam....

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Bok ili Bog?

Može i ovak, "bok bog, od kuda ti ideja za sve te silne zapovijedi."

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 13:51 (rambox).
7 godina
protjeran
offline
Re: Bok ili Bog?
Anđeo bez falinge kaže...
forumaš kaže...
Dobro ti utro.

 Dobar dam....

 Dobro mecem

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
6 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Zna se koje je pravi pozdrav...sve ostalo je
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice