[TUT] AOMEI Backupper Standard

poruka: 26
|
čitano: 16.097
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
odjavljen
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

 Danas ću vam pokazati kako koristiti odličan i snažan besplatni program za backup svega i svačega, AOMEI Backupper Standard. Ovaj program je najbolje besplatno rješenje za backup, restore i kloniranje podataka. Program ima besplatnu verziju koja nema puno ograničenja (osim jedne, a to je kod kloniranja sistema ka SSD ili drugom disku). Ona se može otključati tako što preporučite program prijatelju ili kupnjom licence programa. Instalacija ne nameće nikakav PUP ili toolbar, pa nemate se čega bojati prilikom instalacije koja je vrlo jednostavna i ne zahtijeva restart sustava. Program se može preuzeti ovdje i podržava 8.1 do XP (32-bit i 64-bitne verzije). Da biste vratili backup, morate imati program instaliran.

 

1)Home ili početna stranica

 

Na početnoj ili home stranici se nalaze sve vaše backup kopije, tip backupa, njihovo ime i datum izrade. Da biste napravili backup, kliknete "New Backup" dugme.

 

 

Da biste obrisali backup, imate ovu opciju pod "Advanced". Da biste vratili backup, kliknite "Restore" dugme.

 

2) Backup (odabir tipa)

 

Na drugom tabu se nalazi željeni tip backupa od koji imamo:

 

    File Backup: Služi za backup određenih datoteka i mapa. Da biste napravili backup, imate objašnjenje na slici:

 

    

 

   System Backup: Služi za backup cijelog operativnog sistema i vaše je samo da odaberete lokaciju gdje želite spremiti backup.

 

    

 

   Disk Backup: Služi za backup određenog hard diska u image (.iso) fajl, kojeg možete lako vratiti.

   

 

   Partition Backup: Služi za backup određene particije ili dinamičkog volume.

   

 

3) Restore (Vraćanje Podataka)

 

Osim što imate Home dugme gdje možete vratiti vaš backup, imate i takođe restore tab gdje su listani sav vaš napravljeni backup, odaberete koji želite vratiti i to je to :D

 

  

 

 

4) Clone (Kloniranje Diska)

 

Na ovom tabu možete klonirati disk na SSD ili HDD. Nije preporučljivo ako mislite klonirati OS sa drugim hardverom zbog drivera, ali možete klonirati ako nemate nijedan driver instaliran tj. svježe instaliran OS.

 

   System Clone - Kao što rekoh, ova opcija nije dostupna u besplatnoj verziji i morate kupiti program da biste koristili tu funkciju.To je jedino ograničenje u besplatnoj verziji.

 

  

 

   

   Partition Clone - Služi za kloniranje particije ili volume-a na drugi hard drive/SSD.

 

  

 

 Disk Clone - Služi za kloniranje jednog diska na drugi.

 

5) Utilities

 

   1) Check Image - Provjerava integritet (sadržaj) backupa;

  2) Create Bootable Media - Kreiranje bootabilnog CD/USB za "Ne Daj Bože" situacije, slično kao Hirens BootCD ali samo za backup i recovery :);

  3) Explore Image - Montira image file (.iso) u explorer tako da možete pogledati sadržaj backupa. Nije isto što i Check Image.

  4) AOMEI PXE Boot Tool - Učitava mikro-sistem na mreži za održavanje sistema.

  

   

 

 

Eto to bi bilo to :D Stavio bi ja još slika ali ne mogu više :) Screenshotovi rađeni sa FastStone Capture 8.

 

Program se može preuzeti sa: www.backup-utility.com

 

Ako imate ikakvih pitanja, slobodno pitajte, objasniću vam :)

  

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2015 14:00 (Silwncer).
Moj PC  
8 0 hvala 7
10 godina
odjavljen
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

Predlažem za Sticky :D

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
Silwncer kaže...

Predlažem za Sticky :D

 Također.

Nego, volume nije volumen, pa popravi to.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
10 godina
odjavljen
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
mind_challenge kaže...
Silwncer kaže...

Predlažem za Sticky :D

 Također.

Nego, volume nije volumen, pa popravi to.

 Kako bih promijenio ime ? Volume ili ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 20:15 (Silwncer).
15 godina
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
Silwncer kaže...
mind_challenge kaže...
Silwncer kaže...

Predlažem za Sticky :D

 Također.

Nego, volume nije volumen, pa popravi to.

 Kako bih promijenio ime ?

 Nisam ni sam siguran, možda najbolje da ostaviš kako je (volume i gotovo). Za neke stvari baš i ne postoji naša riječ.

edit: ako naleti tko zna koji je ispravan prijevod neka javi 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 20:16 (mind_challenge).
10 godina
odjavljen
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal

 Nisam ni sam siguran, možda najbolje da ostaviš kako je (volume i gotovo). Za neke stvari baš i ne postoji naša riječ.

 Srediću to :)

 

EDIT: Sređeno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 20:19 (Silwncer).
10 godina
odjavljen
offline
Kreiranje bootabilnog CD/USB rescue diska

Nakon osnovnog objašnjenja o AOMEI Backupper i njegovim funkcijama, sad je na red da vam pokažem i objasnim kako izraditi bootabilan CD/USB disk. Da biste mogli napraviti bootabilan CD potreban je obični CD od 700MB jer veličina ISO datoteke je 400MB, a ako hoćete na USB možete uzeti od 1-2GB, dovoljno je.

Kada pravite bootabilni CD/USB, imate dvije opcije:

 

1)Windows PE Enviroment - Preporučljivo ako vaše računalo/laptop ima moderan hardware i ima UEFI i SecureBoot opciju i izgleda kao Windows.

2)Liux PE Enviroment - Preporučuje se ako vaše računalo nema UEFI i SecureBoot ili niste sigurni da ima, i radi na svakom računalu.

 

Imajte na umu da također možete dodavati programe po vašoj želji tako da možete napraviti ultimativni bootabilni USB toolkit. Ako želite zaseban program koji pravi bootabilan custom (prilagođeni) toolkit, onda možete koristiti AOMEI PE Builder FREE,kojeg možete preuzeti ovdje.

 

Nakon što sam vam objasnio o svakom enviromentu (okruženju), sada je red da objasnim proceduru izrade bootabilnog CD/USB.

 

1) Pokrenite vaš AOMEI Backupper Standard i kliknite na tab Utilities, zatim kliknite na opciju "Create Bootable Media" baš kao na slici ispod:

 

 

2) Kad ste odabrali tu opciju, imate dva izbora: Windows PE i Linux PE (objašnjenje iznad), odaberite željenu opciju i kliknite "Next". Ako ste odabrali kreiranje bootabilnog CD/USB diska baziran na Linuxovom kernelu koji ima manje značajki nego Windowsov PE,imate 3 opcije:

  

   1)Burn to CD/DVD - Snima ISO na CD/DVD. Medij mora biti ispravan.

   2)USB - Snima ISO na USB koji mora biti formatiran i ne smije imati grešaka.

   3)Export ISO File - Sprema ISO datoteku ako želite da ga snimate kasnije ili želite imati kopiju, ali to nije potrebno.

 

 

 

  Ako ste odabrali kreiranje bootabilnog CD/USB diska baziran na Windows PE (Preinstallation Enviroment) okruženju, onda imate dvije opcije:

 

  1)Create the bootable disk based on UEFI boot mode (Recommended) - Omogućava izradu bootabilnog diska baziranog na UEFI boot modu, koji je i preporučljiv;

  2)Create the bootable disk based on legacy boot mode - Omogućava izradu bootabilnog diska baziranong na legacy boot ili "običnom" boot modu, kojeg ne možete koristiti na računalima koji 

    imaju UEFI / Secure Boot opciju.

 

 

3) Kada ste odabrali opciju da li želite napraviti bootabilan CD/USB ili samo exportati ISO, kliknete next i malo pričekate dok on odradi željenu operaciju. Kada je gotovo, dobićete 

obavijest da je izrada uspješno prošla.

 

NAPOMENA: Ako želite dodavati programe u ISO pa da imate custom bootabilan CD/USB toolkit, morate imati AOMEI PE Builder FREE koji omogućava to. 

 

I to je to, napravili ste bootabilan CD/USB disk !

 

Ovako izgleda Windows PE:

 

 

 

Nisam našao sliku od Linuxovog enviromenta, ali ako nađem ili ako vi nađete, dodaću je u ovaj post.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

Ako neko zna tačan prijevod riječi volume,nek se javi ovdje ili u pp da to popravim :)

Even though we are miles apart, a computer screen connects our hearts.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
Silwncer kaže...

Ako neko zna tačan prijevod riječi volume,nek se javi ovdje ili u pp da to popravim :)

 Ovo sto Google predlaze ne igra?

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
odjavljen
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

Ok smisliću nešto ali neka ostane kako jeste. Pokušao sam sa volumen ali se ne uklapa.

Even though we are miles apart, a computer screen connects our hearts.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
Silwncer kaže...

Ok smisliću nešto ali neka ostane kako jeste. Pokušao sam sa volumen ali se ne uklapa.

Neke stvari iz engleskog jezika ne možeš prevesti na hrvatski/bosanski/srpski. 

 

Volumes može značiti(u računalnom smislu):

- Podaci

- Vrijednosti

- Glasnoća

 

Moj prijedlog ti je da umjesto "volume" napišeš podaci jer nemaš ništa drugo s čim bi se to moglo zamijeniti.

15 godina
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
Marko :D kaže...
Silwncer kaže...

Ok smisliću nešto ali neka ostane kako jeste. Pokušao sam sa volumen ali se ne uklapa.

Neke stvari iz engleskog jezika ne možeš prevesti na hrvatski/bosanski/srpski. 

 

Volumes može značiti(u računalnom smislu):

- Podaci

- Vrijednosti

- Glasnoća

 

Moj prijedlog ti je da umjesto "volume" napišeš podaci jer nemaš ništa drugo s čim bi se to moglo zamijeniti.

 podaci? nema logike..

 

volumes treba prevoditi terminološki-kontekstualno. Odnosi se na diskove (logičke-fizičke), usporedba s knjigama = svezak, tj jedan ili više diskova okoji se tretiraju kao jedan disk, ali tad se po pravilima ne koristi ista riječ, nego volumes jer nije isto..

particija je logički disk, disk u RAID polju, više diskova.. su volumes. U slučaju npr jednog fizičkog diska, jedne particije imamo 1disk=1particija=1volumes. Jasno vam je da može biti više kombinacija.. pa tako se diskovi u raidu spajaju u jedna volumen (ne fizički disk), koji se može opet dijeliti na particije.

Tako da bi volumes bila direktna zamjena za disk kako ga vidi OS, a diskova može biti 1-ili-više (fizičkih) dok volumes može biti jedan i kad je više diskova a može ih biti i više... kao i particija itd. RADI je vjerojatno najkonkretniji primjer za razumijevanje.

U ITu/PCju volume zamijeniti s podaci je pogrešno, s tomovima knjiga opet nisu podaci (osim ako se diskove i knjige ne gleda kao nositelje informacija-podataka.. ali to nije to) Na/u njima jesu podaci, ali volumes nisu podaci.

 

btw, kod glasnoće, opet je korjen značenja u 'obuhvatu-zahvatu'... volumen tlakazraka, menbrane, prostornost zvuka itd. dakle nešto što zauzima neki prostor-dimenzije. Od tud i upotreba termina za diskove, tj prostor koji je nekako organiziran. Da je zemljište bila bi npr građevinska parcela koja se sastoji od čestica.. možda to pomogne.

 

edit: zaključak, termin se može prevesti kao 'diskovni prostor', koji ne ovisi o fizičkom disku/particiji, dok ga sys koristi kao 'disk' jednako kao fizički. Za disk i rekli da je to raspoloživi kapacitet ili prostor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.2.2015 12:38 (ihush).
13 godina
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

A što bi onda bilo System Volume Information? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AOMEI Backupper Standard Tutorijal

Evo i video tutorijala koji jos malo objasnjava sve vezano za ovaj program.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
AOMEI Backupper Izdanja

Zaboravio sam napomenuti da AOMEI Backupper također pored Pro verzije ima i Server/Enterprise verzije koje su malo skuplje, i jedina razlika što besplatna verzija nema su:

 

-Mogućnost backupa pomoću Command Prompta

-Spajanje više image datoteka u jednu

-Upravljanje prostorom zauzeti od strane napravljenih backupa.

 

PXE Boot Tool u besplatnom izdanju je ograničen na 2 računala, a u plaćenoj verziji je neograničeno. Što se tiče tehničke podrške, prioritet je najmanji za besplatnu, dok technician edition ima najvišu ili top.

 

 

Više informacija ovdje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Evo i ja prije neki dan vraćao image sustava jer imao sam ozbiljnih problema pa da vam pokažem taj restart mode :

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Da li netko zna zašto mi kod backup hdd računo oko 500 GB prebacujem na vanjski hdd nije htjelo prebaciti sve pjesme. Imam dosta foldera i različitih dokumentara ali samo u folderu "pjesme" te u svakom podfolderu fali nešto pjesama sve ukupno unutarnji hdd 182GB vanjski 134GB. Nisam stavio nikakve restikcije isto tako pjesme su različitih tipova fajlova mp3, flac.... Radio sam preko File Sync.

 

Isto tako kada radim Sync Now ako unutar nekog dokumenta npr. (.xlsx) izmjenim riječim program radi izmjenu fajlova ali ako npr obrišem mapu ili dokument on ne briše na hdd koji je za backup nego radi samo izmjenu ili dodaje ne briše 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Ja sam radio backup i restore više puta (File Backup) i sve je prošlo dobro,ne znam što si ti zabrljao.

mmm bili čiku ?
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Pod file backup ima da se može raditi sync? Ili se image mora svaki put novi stavljati.

Sada radim svaku glavnu mapu posebno i izgleda da će sada sve prebaciti. Možda je do brojnosti dokumenata nastala neka greška ili što već.

Ovo za brisanje dokumenta nakon što se obriše na matičnom hdd to je po defultu tako ili treba nešto u opcijama makar ne vidim da bi bila. Jer je problem što dosta dokumenta obnavlja pa brišem pa stavljam pa mi se brzo nagomila na vanjskom hdd ( backup ) ista stvar mi je i bila sa WDBackUP o ultra hdd se radi

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Nisam siguran kako sync radi,ja sam backup i restore više puta bez problema.

mmm bili čiku ?
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

 Evo opet probao isto greška 

1. stavio i učitalo je 10917 dokumenata

2. završeno idem pogledati i fali isto kako i prošli put

3. idem opet na to isto raditi Sync i piše kao da je 2700 novih dokumenata prebaci 200 i javi da je završeno 

 

ne znam nešto gadno zeza. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

Backup file možeš exportovati drugdje. Probaj sa File Backup,odaberi folder s fajlovima i odaberi lokaciju. Backup vraćaš s restore tab.

mmm bili čiku ?
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal

jel moguće napraviti neki setting da kad uštekam vanjski usb da odmah backupira ono što sam mu prije zadao. može li to uopće bilo koji program?

10 godina
odjavljen
offline
Re: AOMEI Backupper Standard Tutorijal
BoDdAH kaže...

jel moguće napraviti neki setting da kad uštekam vanjski usb da odmah backupira ono što sam mu prije zadao. može li to uopće bilo koji program?

 Misliš da zapamti tip backupa ? Takve opcije nema kod AOMEI .

Prc !
10 godina
neaktivan
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

koja je prednost ovoga u odnosu na primjer kad se aktivira system restore u win 10 ?

Koliko prostora zauzme verzija back upa koji može najbrže vratit sustav u optimalno stanje ?

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
[TUT] AOMEI Backupper Standard

 Koristim Aomei backupper, klonirao sam disk 1, na disk 2 da imam sve složeno za svaki slučaj.

 Jučer mi otkazao glavni hdd, zablokirao šteka, isključim sata kabel s njega, i u biosu namjestim 1st boot device na ovaj dugi hdd na kojem je klon. Mislio sam da će pokrenuti, ali nije.

 Nisam siguran zašto, ako je kloniran, nije pokrenuo Windowse, probao sam system restore, start up repair ali ništa, morao sam reinstalirati..jeli netko imao sličan problem?

 Upravo sam pokušao napraviti svoj set of tools sa AOMEI PE Builder FREE , ali mi je prilikom instalacije javlja da ne radi sa win 10, pa sam instalairao u compatibility modeu, dodao  neke progrme i napravio USB. međutm prilikm bootanja ništa???

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2016 10:47 (osvit).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice