Snimanje Boot /Install CDa izdvojena tema

poruka: 12
|
čitano: 33.389
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Burning-Bootable ISO

- Predpostavke za uspješno snimanje:

... nestrpljivi GOTO 'klik-next:'

 

...  Hardware:

- ispravno računalo (burner/snimač) i medij

- ispravan ISO image (bootabilan), je software ali u ovom dijelu je 'materijalno dobro' neovisno o OSu ili aplikaciji za snimanje.

 

...  Software:

- funkcionalni OS (u primjeru windows-7, pravila su za sve OSeve jednaka)

- burning software (popularan Nero, u primjeru CDBurnerXP, pravila su jednaka..)

... ili

- LiveCD neki linux (ubuntu/mint..) ili miniPE (Diamond, Last, Hiren's...)

... kao zamjena za prve dvije stavke, pošto se ugl. ovo spominje u kontekstu problema, svaki korisnik bi trebao imati neki LiveCD/Rescue..

 

Svaki software ili ISO uvijek skidati s provjerene stranice (izvora), u pravilu proizvođačeve stranice. (može se provjeriti MD5  hasheve)

Windows-Seven: MSDNAA, TechNet, provjereni linkovi-1..

Linux (DistroWatch pročitajte ukratko opis): Ubuntu(.hr), Mint, OpenSuse, Fedora, ...

(liveCD ne mora biti 'najjači' edišn, bolje je izabrati kompatibilniji npr i386-i586, nego i686-x64 jer radi i na starijim računalima, pa i neka stara verzija kao ubuntu-9.04, važno je samo da boota-prepozna PC)

Kod bootanja linux distri, većina nudi boot meni: MemTest, HDDTest, Install i Live-DE.

(DE=DesktopEnviroment, 'ukusi' Gnome, KDE...)

Ako je problem npr VGA-rezolucija, za ubuntu na dnu F4-safe-VGA, F6-NoACPI.. samo treba pročitati i pokušati.

 

Praktično je prije početka snimanja ubaciti prazan medij (pročitajte par puta, zvuči neobično?), da ali, win automatski pokreće-nudi snimanje. Odbijte ponuđeno i radite pješice.. Ili vam ovaj tut nije potreban.

Pošto svaki soft za snimanje, provjerava ubačen medij, kapacitet i moguću brzinu snimanja, praktičnije je ubaciti ga prije (za podešavanja opcija) snimanja, da bi ti podatci bili u opcijama prije konačnog koraka tj 'Burnanja', recimo izbor brzine snimanja (jer to je važno).

uvjek odabrati (naj)nižu brzinu snimanja. Za CD je 4x-8x-10x, ovisi o snimaču i mediju. Za DVD, 1x-2x-2.4x-4x.

Recimo da je OK 4x za CD i DVD. Sminanje na x4 traje cca 15-20min.

Brzine snimanja (wiki) za CD-DVD: CD-DVD.. CD-4x=600KB, DVD4x=5.400KB, razlike između konkretnih recordera (koje korisnik obično ne zna su u CLV-CAV...) ukratko CLV je pravi izbor, Pioneer za DVD je 6x, ostali 4x. Tko želi znatio što je to(?) -pojednostavljeno, mjenjač brzine, postalo moguće uvođenjem boorn-proofa, boot medij je bolje snimiti bez 'mjenjača'...

 

Boot-anje:

Ovisno o opcijama u BIOSu, podesiti boot order (First-CD..) ali može i quick-boot meni, uobičajeno tipka F8-F9...F12 piše na ekranu za vriejme POSTa.

Boot s USBa, nije jednak na svim BIOSima, kao što nisu ni svi USB-flash diskovi jednaki (emulacija npr HDD/CD/FDD) i ovisi o softwareu kojim se izrađuje.

Pouzdanija (univerzalna)  opcija je CD-DVD medij, USB je praktičan i brži... ali i problematičan.

 

USB-soft:

- Windows 7 USB/DVD download tool

- HP-USB-Tools (nekoliko verzija, dobar za 'spašavanje' i izradu raznih formata, npr NTFS..), nemaju sve verzije jednake mogućnosti odnosno drugi-problematični  USB-Flash disk može s nekom verzijom.. isprobati. npr v.2.1.8, ... v.2.0.6, ... (posljednja?) v.2.3.x =?

- UNetbootin  (win-linux-osx).

 

Soft koji je direktno povezan, 'zgodno ga je imati':

Za SlipStream:  - nLite (XP) i korisnilinkovi, vLite (Vista-Seven), RT Se7en Lite  (SevenForums). Slipstreama se uvjek od čistog installa, dodati-izmijeniti samo osnovno (ako je za samo jedno računalo onda nije važno). Tema-7..

Za Boot/Editori: EasyBCD, ... (sve se može win-install DVDom ili u CMD-CLI (za linuxaše, =terminal), ali je ovako lakše.

Za particioniranje: EaseUS (Free EaseUS® Partition Master 9.1 Home Edition). Ili npr Ubuntu-GParted.

Vrlo praktičan LiveCD za praticioniranje (i još ponešto), PartedMagic. Ime dovoljno objašnjava.

... itd.

 

Soft koji nema veze / drugačija namjena:

Clone-CD/DVD, DemonTools, Alcohol.. su najgori izbor za snimanje Boot-Install medija. Oni ignoriraju (zaštitu) greške, kopiraju 'neispravne' sektore. To je za originale-zaštita.

 

klik-next:

 

Nero-Users: (kao najpopularniji soft, inaće bloatast mastadont)

pics-1.) - Nero pri pokretanju nudi 'izbor' za kreiranje kompilacije. To nam NE treba. Gasimo ga -Cancel.

Nero-1 Nero-1
 

pics-2.) - i otvaramo File-Open.. deaultno prikazan filter za .nrg, ISO., browsamo do ISO-imagea kojeg želimo snimiti. Otvaranjem se odmah dolazi u dio za snimanje (to je razlika od kompilacije u kojoj bi sve trebali ispravno podesiti). Opcije su ispravno podešene (u kompilaciji ovisi što korisnik podesi).

Nero-2 Nero-2
 

pics-3.) - uvjek odabrati (naj)nižu brzinu snimanja OK 4x za CD-DVD. MaxSpeed (nepotrebno jer postavljamo ručno),  Simulation (=test), Finalize (Close, uključiti!).

-Gotovo.

Nero-3 Nero-3
 

 

CDBurnerXP: (free, radi ono što mu je namjena)

pics-1.) Pokretanjem izbor, odabir 'snimanje ISO..' (logično?)

CDBurnerXP-1 CDBurnerXP-1
 

pics-2.) Postaviti DAO (automatic može, ali radije ručno), brzinu snimanja (ali tu je često pogrešan podatak, vidjeti tablicu brzine snimanja), Zatvori Disk je uključeno (=finalize =Close), Provjera (ako se želi).

CDBurnerXP-2 CDBurnerXP-2
 

-Gotovo.

 

Za WinSeven, može i USB-flash disk (4+GB), MSov alat. (ima i drugih, ista stvar.. ali, boot s USBa nije uvjek pouzdan, razni PC/BIOSi i flash diskovi, razni problemi).

-Gotovo.

 

Linux-Ubuntu (10.04.03 LTS Desktop-i386 LiveCD)

pics-1.) Brasero Disc Burner /Burn Image. (.. kao CDBurnerXP). Pod KDE je KBrasero. (Svejedno koji soft, sve je to isto)

Brasero-1 Brasero-1
 

pics-2.) GPrated (Partition manager, kreiranje particija, pripaziti na FS, za Win/Storage =  NTFS)

GParted-1 GParted-1
 

 

...

u izradi... (pa javite greške, želje, i muzičke..)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.11.2011 12:28 (ihush).
 
1 0 hvala 4
15 godina
neaktivan
offline
Burning-BootableISO

Poruka moderatoru - Sticky!!

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Burning-BootableISO
kizo2703 kaže...

Poruka moderatoru - Sticky!!

Tema je Sticky i promjenio sam ime uz suglasnost autora teme

 

[edit]

I ubacio slike unutar teksta. Ako ovo smeta recite ili autor nek izbrise placeholdere

Max Headroom
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2011 17:41 (Lazarus Long).
13 godina
offline
Snimanje Boot /Install CDa

Baš mi treba pomoć u instalaciji Windows 7 s USB.

Skinio sam s microsoft-ove stranice Win 7 i onaj programčić za stavljanje instalacije na USB. I neće nikako da stavi instalaciju na USB, probao sam s dva usb sticka i mjenjao sam usb utore, stalno mi javlja istu poruku

...I think I've discovered the secret of life - you just hang around until you get used to it...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa
bradonja_85 kaže...

Baš mi treba pomoć u instalaciji Windows 7 s USB.

Skinio sam s microsoft-ove stranice Win 7 i onaj programčić za stavljanje instalacije na USB. I neće nikako da stavi instalaciju na USB, probao sam s dva usb sticka i mjenjao sam usb utore, stalno mi javlja istu poruku

  Koliko je meni poznato taj alat odbija snimati (na USB) .ISO fajlove kojima MD5 i CRC32 vrijednosti ne odgovaraju sa onima koje je "stavio" Microsoft

 

Ili ukratko... nece snimati neoriginalni .ISO ili .ISO koji je na bilo koji nacin menjan

Max Headroom
13 godina
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa
Lazarus Long kaže...
bradonja_85 kaže...

Baš mi treba pomoć u instalaciji Windows 7 s USB.

Skinio sam s microsoft-ove stranice Win 7 i onaj programčić za stavljanje instalacije na USB. I neće nikako da stavi instalaciju na USB, probao sam s dva usb sticka i mjenjao sam usb utore, stalno mi javlja istu poruku

  Koliko je meni poznato taj alat odbija snimati (na USB) .ISO fajlove kojima MD5 i CRC32 vrijednosti ne odgovaraju sa onima koje je "stavio" Microsoft

 

Ili ukratko... nece snimati neoriginalni .ISO ili .ISO koji je na bilo koji nacin menjan

Original, ona verzija za studente. Problem mi je jer trenutno nemam pržilicu u kompu i jedini mi je način s usb-a instalirat.

...I think I've discovered the secret of life - you just hang around until you get used to it...
15 godina
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa

-potrebno je:

-administratorski acc, .net 2.0, original ISO. .. i naravno ispravni USB 4GB, ne zaštićen (soft ili lock) ili ga win koristi za cache-ReadyBoost. Pokušaj formatirati..

-zato je CD zakon.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2011 17:48 (ihush).
13 godina
offline
Snimanje Boot /Install CDa

Avira je zafrkavala. Resetirao sam komp i onda probao ponovo, avira mi je javila da je blokirala autoran.inf (prije restarta mi to nije javljala), ugasio sam je i pokrenuo ponovo i sad normalno radi

...I think I've discovered the secret of life - you just hang around until you get used to it...
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa
ihush kaže...

-potrebno je:

-administratorski acc, .net 2.0, original ISO. .. i naravno ispravni USB 4GB, ne zaštićen (soft ili lock) ili ga win koristi za cache-ReadyBoost. Pokušaj formatirati..

-zato je CD zakon.

Za mene CD i DVD nikad nisu bili zakon, ali usb je uvijek bio zakon pogotovo novi 3.0.

15 godina
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa
Sint1 kaže...
ihush kaže...

-potrebno je:

-administratorski acc, .net 2.0, original ISO. .. i naravno ispravni USB 4GB, ne zaštićen (soft ili lock) ili ga win koristi za cache-ReadyBoost. Pokušaj formatirati..

-zato je CD zakon.

Za mene CD i DVD nikad nisu bili zakon, ali usb je uvijek bio zakon pogotovo novi 3.0.

 -super.

btw, nepotreban citat, nepotreban post, inače baš ljepo da imaš mišljenje. Vrlo konstruktivno, hvala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
odjavljen
offline
Snimanje Boot /Install CDa

pozdrav imam nero9 i zadaje mi probleme,odnosno sa tim program nemogu jednostavno isprzit uspjesno niti jedan dvd il cd,uvijek faila,i sad bih htio napravit backup bootabilnog windows7 dvda odnosno isprzit ga na drugi dvd,na sto trebam obratit pozornost da bi dvd radio kao i original i koji je nacin najlakse da to napravim,trenutni os je win7

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Snimanje Boot /Install CDa
Nitro233 kaže...

pozdrav imam nero9 i zadaje mi probleme,odnosno sa tim program nemogu jednostavno isprzit uspjesno niti jedan dvd il cd,uvijek faila,i sad bih htio napravit backup bootabilnog windows7 dvda odnosno isprzit ga na drugi dvd,na sto trebam obratit pozornost da bi dvd radio kao i original i koji je nacin najlakse da to napravim,trenutni os je win7

Ako već imaš DVD i samo ga želiš iskopirati skini program kao CDBurnerXP i klikni Copy or grab Disc, podesi brzinu na što manju, ja osobno sve bržim na 8x. Ako nemaš DVD, skini službeni .iso fajl s integriranim SP1 odavde. Opet otvori CDBurnerXP sada idi na Burn ISO Image, browsaj do lokacije ISO imagea, podesi brzinu na 8x, verifying uključi po želji.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice