OLED ekrani i Burn in efekat

poruka: 9
|
čitano: 4.634
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
OLED ekrani i Burn in efekat
Pozdrav svima,
Mislim da je vecini poznato da sve vise proizvodaca radi mobitele sa Oled ekranima i jakim osvjetljenjem.
Znam za burn in efekat i znam da moze bit jako iritantan. Zanima me kako moderni proizvodaci to sprecavaju, neka softverska caka ili nesto? Znam dosta ljudi sa oled mobitelima koji ni ne znaju nista o mobitelima opcenito, a pogotovo o ekranima i sl. Koriste mobitele bez ikakve paznje i sl, ali sve rjede vidim da mobiteli imaju burn in efekte, npr. mama je imala 2 god S10e sa amoledom, nije ga ni pazila ni mazila, cesto bi ostavljala ekran bez da zakljuca mob jer kao sam se gasi nakon 2 min u postavkama zaslona, ali ekran dan danas ko nov. Bas me zanima ovo jer vidim sve cesce Oled ekrane u televizorima, laptopima itd, naprimjer gledas tv i stalno u kutu stoji logo hrt, nova, rtl, sto stvara velike sanse za burn in, takodjer laptopi stalno imaju taskbar i sl kao neke staticne elemente, kakve su njima sanse u borbi sa tim burn inom.
jk
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
OLED ekrani i Burn in efekat

imao Huawei Mate 20 Pro i imao burn in efekt nakon manje od godinu dana, koristio sam Google Maps navigaciju svakodnevno za posao i ostao mi Google Maps vidljiv, ali Huawei je promijenio ekran bez problema jer je mob bio u garanciji

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: OLED ekrani i Burn in efekat
jaxy1108 kaže...
Pozdrav svima,
Mislim da je vecini poznato da sve vise proizvodaca radi mobitele sa Oled ekranima i jakim osvjetljenjem.
Znam za burn in efekat i znam da moze bit jako iritantan. Zanima me kako moderni proizvodaci to sprecavaju, neka softverska caka ili nesto? Znam dosta ljudi sa oled mobitelima koji ni ne znaju nista o mobitelima opcenito, a pogotovo o ekranima i sl. Koriste mobitele bez ikakve paznje i sl, ali sve rjede vidim da mobiteli imaju burn in efekte, npr. mama je imala 2 god S10e sa amoledom, nije ga ni pazila ni mazila, cesto bi ostavljala ekran bez da zakljuca mob jer kao sam se gasi nakon 2 min u postavkama zaslona, ali ekran dan danas ko nov. Bas me zanima ovo jer vidim sve cesce Oled ekrane u televizorima, laptopima itd, naprimjer gledas tv i stalno u kutu stoji logo hrt, nova, rtl, sto stvara velike sanse za burn in, takodjer laptopi stalno imaju taskbar i sl kao neke staticne elemente, kakve su njima sanse u borbi sa tim burn inom.

Jesi primjetio kako svi u zadnje vrijeme furaju crnu temu na mobitelima? E pa to je razlog zašto vidiš manje burn-ina. Burn-in na (AM)OLED ekranima pojavljuje se kao posljedica "izgaranja" piksela; što ti je jačina svjetlosti viša, to se pikseli više/brže troše. Prednost (AM)OLED-a je uvijek bila "vjerno prikazivanje crne boje", a to postižu jednostavnim isključivanjem piksela. Pa kada koristiš crnu temu, u principu rade samo pikseli koji prikazuju nešto u boji, dok je ostatak ekrana isključen.

 

Jedan od načina je prevencije burn-ina je i pixel shifting tehnologija. Dakle, slika se svako malo pomiče piksel po piksel kako bi se izjednačilo korištenje svih. Ovo se najviše koristi kod televizora i monitora. Samsung, recimo, odbija koristiti OLED ekrane za svoje televizore zbog burn-ina, štoviše, reklame za njihove QLED televizore baziraju se na tome da isti ne pate od tog efekta. Ali, malo je licemjerno s njihove strane trpat ih u mobitele, a istovremeno odbijat ih za televizore.

 

Osobno nisam fan (AM)OLED ekrana i radije biram LCD, odnosno, klasični LED. Puno duži vijek trajanja i nema zabrinutosti ako isti sadržaj stoji cijelo vrijeme na ekranu.

JuXo kaže...

imao Huawei Mate 20 Pro i imao burn in efekt nakon manje od godinu dana, koristio sam Google Maps navigaciju svakodnevno za posao i ostao mi Google Maps vidljiv, ali Huawei je promijenio ekran bez problema jer je mob bio u garanciji

Izašli su ti u susret. Inače, burn-in se ne priznaje za garanciju. Ako otvoriš uputstva mobitela, odmah na prvim stranicama upozoren si da ostavljanjem istog sadržaja dulje vrijeme može oštetiti ekran i da se na to ne priznaje garancija.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 11:54 (Marko :D).
13 godina
offline
OLED ekrani i Burn in efekat

Kako ne priznaju? Kolko znam, Samsung uredno u svojoj garanciji zamijeni ekran u slučaju burn in. 

LG isto radi i kod TV-a.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: OLED ekrani i Burn in efekat
zuper kaže...

Kako ne priznaju? Kolko znam, Samsung uredno u svojoj garanciji zamijeni ekran u slučaju burn in. 

LG isto radi i kod TV-a.

Screen burn-in is (usually) not covered under warranty

 

In their warranties, LG and Sony explicitly state that image retention and burn-in are not covered on their OLED TVs. When CNET reached out to LG a couple to ask why, a representative replied: 

"There is generally no warranty coverage for image retention by TV companies and display manufacturers. Image retention may result when consumers are out of normal viewing conditions, and most manufacturers do not support warranty for such usage regardless of the type of display," said Tim Alessi, director of new products at LG.

Sony's reply was similar: "Our warranty covers product and manufacturing defects. Burn-in is not covered as it is caused by consumer usage and is not a product defect."

 

Izvor: https://www.cnet.com/tech/home-entertainment/oled-screen-burn-in-rare-could-still-ruin-tv-nintendo-switch/

 

Dalje čitam da negdje daju 5 godina jamstva na OLED panele, ali ako otvorišuvjete, piše da jamstvo ne vrijedi za misuse, including failure to use the product for its normal purposes or incorrect installation, te damage or wear and tear caused by use other than normal domestic household use. Drugim riječima; burn-in ne priznaju jer to smatraju pod misuse i wear and tear, jasno si upozoren u uputstvima televizora da se slika može zapeči i da na to treba paziti.

 

Ne da mi se sad tražit za Samsung, ali trebalo bi biti identično samo za mobitele jer Samsung nema OLED televizore. To ako oni odluče zamijenit panel u slučaju burn-ina je njihova dobra volja jer po garanciji to nisu dužni napraviti. (AM)OLED ekrani imaju ograničen vijek trajanja; normalnim korištenjem (svjetlina do 50%, tamna tema, kratko vrijeme aktivnosti ekrana) teško da će doći do burn-ina unutar garantnog roka. Ali i ako se pazi, nakon dvije godine mogu se početi pojavljivati prvi znakovi. Jednostavno se radi o takvoj tehnologiji ekrana koji ima kraći rok trajanja i tu nije kriv ni LG, ni Samsung. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 14:09 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: OLED ekrani i Burn in efekat
Marko :D kaže...

 

jer Samsung nema OLED televizore

Uskoro:

With its new QD-OLED TV, Samsung may soon overtake LG for best picture quality - CNET

 

Idu i oni na OLED dok se MicroLED ili QD zasloni ne slože za komercijalnu upotrebu. LCD je gotov.

13 godina
offline
Re: OLED ekrani i Burn in efekat

Fora je u tome što će, prema svemu sudeći, QD-OLED biti više otporan na burn-in i trebao bi trajat puno duže. Ajmo reć da je burn-in kod OLEDa razlog zašto Samsung danas nema u ponudi OLED televizore.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.1.2022 19:03 (Marko :D).
11 godina
online
Re: OLED ekrani i Burn in efekat
Marko :D kaže...

(AM)OLED ekrani imaju ograničen vijek trajanja; normalnim korištenjem (svjetlina do 50%, tamna tema, kratko vrijeme aktivnosti ekrana) teško da će doći do burn-ina unutar garantnog roka. Ali i ako se pazi, nakon dvije godine mogu se početi pojavljivati prvi znakovi. Jednostavno se radi o takvoj tehnologiji ekrana koji ima kraći rok trajanja i tu nije kriv ni LG, ni Samsung. 

 ma joj, imao sam nekoliko mobitela s amoled ekranom, najduže samsung s5 mini, nit sam furao tamne teme, nit sam ga pazio jer je veliki dio radnog vijeka proveo na otvorenom gdje je automatsko posvjetljivanje dizalo nitse na maksimum, pa je opet potrajao preko pet godina bez ikakvih problema

mislim da je tu malo prevelika frka dignuta oko ničega i da sam mobitel daleko prije bude za zamjenu nego što ekran ode kvragu

14 godina
offline
OLED ekrani i Burn in efekat

Imam LG OLED TV nesto vise od 2 godine i kad sam se odlucio uzeti OLED TV, citao sam i vidio da je to jedna od mana OLED tehnike. Do Burn in efekta dodje tako sto jedan statican element bude duze vremena na ekrranu (TV logo npr). Kod ovog LG-a je super, sto nakon 1 ili 2 minute ne koristenja TV-a, a upaljen je, dodje do prikazivanja dinamicnih animacija i slicno. To je vjerovanto zbog tog da ne bi bila jedna te ista slika duze vrijeme i doslo do Burn in efekta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice