Uvod:
Lumia 640 je nedavno izdani smarphone od Microsofta (nekadašnja Nokiina linija) koji cilja na budžetne korisnike, odnosno na cijenu od kakvih 1200-1500kn za najslabiju verziju, više o tome poslije. Uz njega je predstavljena i Lumia 640XL, veći brat s nešto boljom kamerom.
Specifikacije:
SoC - Qualcomm Snapdragon 400, Quad core, 1200Mhz
Memorija - 1GB RAM, 8GB storage + microSD do 128GB
Ekran - 5.0" 720p (1280x720), 294ppi, ClearBlack IPS LCD
Dimenzije - 141,3mm 72,2mm 8,8mm 145g
Kamera - 8.0MP, f/2.2, LED flash, senzor size 1/4"
Prednja kamera - 0,9MP, f/2.4
Baterija - 2500mAh
To bi bile neke osnovne specifikacije, ostatak možete vidjeti na ovom linku. Na papiru sve vrlo dobro, u oči upada jedino malih 8GB memorije na mobitelu, ali ta greška je ispravljena s mogućnosti dodavanja SD kartice, to je jedno od područja gdje je Microsoft pokušao uštediti koji dolar na proizvodnji. Druga stvar bi bila prednja kamera, sa malenih 0.9MP ne možete ništa očekivati osim povremenog selfiea te Skype poziva.
Valja dodati da je ovaj mobitel spreman te ima podršku za nadolazeće Windowse10.
Ekran:
Pet inčni ekran ovog uređaja je vrlo lako najbolji u klasi, sa sada već standardnim ClearBlack premazom pruža duboku crnu boju te odličan kontrast na IPS LCD ekranu, gotovo kao AMOLED. Boje su prirodne, vrlo točan prikaz, a tu je i mogućnost za prilagoditi prikaz boje prema vlasitoj želji sa nekoliko različitih preseta. Ekran je naravno zaštićen Gorila staklom treće generacije.
Rezolucija te gustoća piksela je sasvim zadovoljavajuća, ne dostiže flagshipove ali daleko od toga da ćete primjetiti nedostatak nekoliko piksela.
Tu je još par Microsoftovih trikova u rukavu, poput GlanceScreena, mogućnosti koja prikazuje vrijeme te određene notifikacije cijelo vrijeme, i kada je mobitel zaključan. Sunlight readability, koja poveća svjetlinu ekrana na maksimum (više nego High) radi iznenađujuće dobro.
Sami dizajn mobitela je sličan svome prethodniku, Lumii 630, samo veći. I u tome nema ništa loše, mobitel lijepo leži u ruci, poprilično je tanak te je masa vrlo dobro raspoređena. Nema nikakvog škripanja, klimanja i sve je na svome mjestu, izrada je vrlo dobra.
Baterija:
Baterija je veličine nemalih 2500mAh, što je više i od Lumie 830, takozvanog flagshipa. O njoj još uvijek ne mogu puno reći budući da ga koristim tek jedan dan ali drži se solidno. Pošto se ovo moje trenutno korištenje može nazvati intezivnim rekao bih da gubi 7-10% baterije po satu, naravno trenutno su svi mogući servisi uključeni te koristi 3G signal + svijetlina na High.
Jednostavnom matematikom možemo doći do nekih 10-12 sati intezivnog korištenja, što bi trebalo zadovoljiti sve.
U realnim scenarijima mislim da će to biti bliže 20h, te će se možda i moći izvući dva dana normalnog korištenja. Osobno sam zadovoljan i s potrošnjom i s kapacitetom.
Valja još napomenuti da je uređaj dostupan u par konfiguracija. DualSim bez LTE, DualSim sa LTE, i još na kraju single sim sa i bez LTE.
DualSIM LTE mobiteli nisu baš toliko česti, i samim time što ih ovako jeftin mobitel ima je poprilično velika stvar.
Hvatanje signala je dobro, nisam mnogo testirao niti izlazio iz kuće ali ono što sam uspio vidjeti je sasvim uredu, jednaka količina signala je i na Lumii 630, LG Optimus L7, Htc 8s, kao i na 640 tako da ne vidim nikakvih problema sa tim.
Performanse:
Proći ću relativno standardne testove koje možete naći na Anandtechu, te složiti par grafova da se vidi usporedba s nekim od flagshipova ali i budžetnih mobitela. Između svakog testa izbrisani su kolačići, povijest i postavke u Internet Exploreru.
Testovi su redom:
SunSpider 1.0.2, Kraken 1.1, Google Octane v2, BaseMark OS II (overall, system, memory, graphics, web)
Vidimo da su performanse solidne te se vrlo lako mogu usporediti Motorolom moto G, te Lumiom 830, za flagshipovima ipak (očekivano) kaska.
No neka vas to ne zavara, sami Windows Phone na ovome uređaju radi odlično, bez ikakvog zastajkivanja, učitavanja kod multitaskinga i sličnih stvari. Iskustvo gotovo je kao kod korištenja flagshipa.
Vidi se iz grafova da nešto slabiji grafički čip rezultira i slabijim performansama kod igara. Dok to na papiru jest istina u stvarnosti mislim da nećete primjetiti kod manje zahtjevnih igara (Temple Run 2, Asphalt 8, Angry Birds) koje se pokreću vrlo fluidno.
Windows Phone:
Windows Phone na ovom uređaju dolazi u svojoj zadnjoj verziji, Windows Phone 8.1 Update 2, koja donosi nekoliko novosti od kojih je najveća redizajn Postavki, osim toga tu je došla i podrška za .mkv datoteke.
Kao i na gotovo svakom WP uređaju sami sustav radi vrlo dobro, responzivno i brzo, pa tako ni Lumia 640 nije izuzetak.
Ljubitelji i korisnici ovog sustava će se brlo brzo snaći s njim, dok će pridošlice vrlo lako pohvatati skoro pa sve mogućnosti.
Kamera:
Ovo što sam do sada uslikao čini se kao vrlo solidno, boje su dobre, oštrina također, zahvaljujući većem broju megapiksela. Ono što je također bitno je brzina kamere, koja je iznenađujuće brza, nešto što nismo odavno vidjeli na ovoj platformi.
Evo samo par na brzinu uslikanih slika, sve su postavke na automatskom, vjerujem da se s prilagodbom mogu uslikati još bolje slike, pogotovo u uvjetima lošijeg osvjetljenja, obzirom da kamera ima mogućnost ekspozicije do čak 4 sekunde.
Jedan 1080p video.
Također jedna da vidite kvalitetu prednje kamere.
Zaključak:
S ovakvom cijenom Lumia 640 je definitivno best buy uređaj. Posjeduje određene kvalitete flagshipa, kao što su performanse, te vrlo dobra kvaliteta izrade. Ali zbog toga štedi na nekim (po meni) nebitnim stvarima kao prednja kamera te mogućnost bežičnog punjenja.
Za ovaj uređaj definitivno dajem preporuku, pogotovo ako dolazite s nekog od starijih Windows Phone uređaja, ali jednako tako i ako se želite okušati na novoj platformi.