Lightroom

poruka: 22
|
čitano: 23.087
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Lightroom 3 - osnove i savjeti

Na sugestiju dijela pučanstva ovog foruma odlučih isprobati ovaj program. Kako mi je obrada fotografija novost, odlučio sam potražiti vašu pomoć. Ukoliko mi možete dati određene savjete kako početi, predložiti neki dobar tutorijal za početak i tome slično bio bih vam veoma zahvalan.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Lightroom

Mozes pokusati s ovim linkovima.. Pocetak rada s Lightroomom ti se moze uciniti malko "cudnim", ali vrlo brzo sve sjeda na svoje mjesto. Sad ne znam kako sam mogao opće bez njega :)

 

AdobeTV - lightroom

 

Lightroom lab

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Lightroom

Pozdrav!

Da ne otvaram novu temu napisati ću ovdje u nadi da će mi netko pomoći.

Problem je slijedeči.

Kad importam sliku u lightrom i ako je slikana c/b on je vrati u boju, isto radi i ako koristim bilokoju custom image opciju.

Aparat je pentax k-30

Hvala !

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lightroom

To ti je zato jer fotkaš u RAW-u a RAW format ti je kako i samo ime kaže u prijevodu "sirovi" format koji sprema (čisto informatički) samo nule i jedinice tj. sirove podatke bez postavki koje nameće aparat a jedna od tih postavki ti je i fotkanje CB. Ako želiš da ti fotka ostane CB fotkaj JPG iako ćeš puno bolju CB fotku dobiti konverzijom RAW fotografije u CB u Lightroomu nego direkt iz aparata. Fotkanje CB direkt u aparatu je korisno ako želiš odmah na displayu vidjeti kako će ti fotka otprilike izgledati u CB varijanti...

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
protjeran
offline
Re: Lightroom
deya100 kaže...

To ti je zato jer fotkaš u RAW-u a RAW format ti je kako i samo ime kaže u prijevodu "sirovi" format koji sprema (čisto informatički) samo nule i jedinice tj. sirove podatke bez postavki koje nameće aparat a jedna od tih postavki ti je i fotkanje CB. Ako želiš da ti fotka ostane CB fotkaj JPG iako ćeš puno bolju CB fotku dobiti konverzijom RAW fotografije u CB u Lightroomu nego direkt iz aparata. Fotkanje CB direkt u aparatu je korisno ako želiš odmah na displayu vidjeti kako će ti fotka otprilike izgledati u CB varijanti...

 

raw sprema zive slike u devetodimenzijalonj invarijanci pomaka u prostoru u odnosu na opazatelja. Inace meni i jpeg sprema nazalost samo nule i jedinice.

 

nekad je bolje imat dzepnog digitalca ako si jako nespreman na bilo kakvu daljnju obradu tih fotki. inace raw cisto zbog okupacije prostora u memoriji zahtijeva i dosta brze memorijske kartice a dobar je sto zapisuje informaciju sto dobije direktno s ccda ili stovec dslr ima i ne trosi vrijeme na konverziju te je stoga brzi uz prethodno ispunjeni uvjet nelimitirane memorijske kartice.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Lightroom
gljinoliga kaže...

raw sprema zive slike u devetodimenzijalonj invarijanci pomaka u prostoru u odnosu na opazatelja. Inace meni i jpeg sprema nazalost samo nule i jedinice.

 

nekad je bolje imat dzepnog digitalca ako si jako nespreman na bilo kakvu daljnju obradu tih fotki. inace raw cisto zbog okupacije prostora u memoriji zahtijeva i dosta brze memorijske kartice a dobar je sto zapisuje informaciju sto dobije direktno s ccda ili stovec dslr ima i ne trosi vrijeme na konverziju te je stoga brzi uz prethodno ispunjeni uvjet nelimitirane memorijske kartice.

 

E ovo pocrtano nisam ni ja znao tako stručno...

 

Uglavnom činjenica je da je RAW namjenjen skoro pa isključivo daljnjoj obradi jer se sve postavke koje u fotiću namjestiš (sharpnes, kontrast, saturacija, CB konverzija...) gube prebacivanjem na komp ali je puno bolji za daljnju obradu od JPG-a jer sadrži puno više informacija koje se daju izvuć a koje se u JPG-u izgube kompresijom. Najbanalniji primjer su shadowsi i highlightsi koji se daju izvuć ako se pretjera s jednim ili drugim (podeksponirana ili preeksponirana fotka) dok u JPG ne možeš skoro pa ništa po tom pitanju...

10 godina
neaktivan
offline
Lightroom

Razumio,hvala vam na odgovorima.

Inace fotografiram isključivo u raw formatu i naravno obrađujem slike.

Nisam znao zašto se to događa pa me zanimalo.

Hvala još jednom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Lightroom

U RAW datoteku fotoaparat može spremiti razne postavke - samo je pitanje toga što konkretno aparat spremi i što konkretno Lightroom zna pročitati iz RAW datoteke, odnosno što uvažava. Recimo meni uvažava omjer slike (3:2 ili 16:9), white balance i tint. Možda i još što, ali ne znam - nije mi bilo stalo toliko da to proučavam. Znači, kad bi Adobe prilagodio plug-in za čitanje RAW datoteka s tvog fotoaparata da uvažava c/b postavku, onda bi ti RAW datoteku i učitao kao c/b, tj. sam bi u podešenjima prebacio u c/b. S obzirom na presetove, tebi to ne bi trebalo previše igrati ulogu - uvezeš jednu sliku, prebaciš je u c/b i eventualno podesiš koji drugi parametar kako bi ti slika izgledala onako kako ti JPEG izgleda, to si spremiš kao preset i primijeniš na sve fotke koje si uslikao u c/b te onda još svaku pojedinačno korigiraš koliko treba.

15 godina
neaktivan
offline
Lightroom

Pozdrav,

 

zna li netko gdje se mogu besplatno preuzeti presetsi za Lightroom (filteri?), ili, ako netko ima preporuku nekih filtera koji se plaćaju.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Lightroom

Pozdrav

 

Kako exportat fotke u 1200x1200,.... Uvijek obradi u drugoj rezoluciji?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Lightroom
jarpe94 kaže...

Pozdrav

 

Kako exportat fotke u 1200x1200,.... Uvijek obradi u drugoj rezoluciji?

 Nemam sad pri ruci lightroom ali exportaj u max rezi i onda u irfanview smanji na sta hoces za tren oka.....

Mada koliko se sjecam kada ides na ctr+shift+e na export imas tu dosta opcija za postimat. Nadam se da si cropovao slike na 1:1 rucno.....

P.S. evo sad gledam na netu ta ti se opcija zove image sizing....

 

https://clickitupanotch.com/exporting-photos-from-lightroom/

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2021 12:23 (Posmatrač).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Lightroom

Crop 1:1 i sync za sve 24 slike jer radim rotaciju za web shop. Irfan je dobra stvar, ali odnosi puno vremena jer svaku moraš posebno. Exportam u long edge na 1200x1200 i to je to

5 godina
offline
Re: Lightroom
jarpe94 kaže...

Crop 1:1 i sync za sve 24 slike jer radim rotaciju za web shop. Irfan je dobra stvar, ali odnosi puno vremena jer svaku moraš posebno. Exportam u long edge na 1200x1200 i to je to

 Irfan ima vrlo mocan alat za masovnu obradu slika....

 

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Lightroom
jarpe94 kaže...

Pozdrav

 

Kako exportat fotke u 1200x1200,.... Uvijek obradi u drugoj rezoluciji?

 

Ovo?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Lightroom

Nisam gledao, puno mi je jednostavnije nakon obrade u lightroom-u sve sync i export u željenu rezoluciju. Samo je problem kad cropam 1:1 odnese krajeve slike na ponekim cipelama.

10 godina
offline
Re: Lightroom

to je onda više problem onoga tko je fotkao artikle tako da nije ostavio dovoljno "mesa" oko subjekta za daljnju obradu slike, u tvom slučaju cropanja na 1:1 format... 

 

5 godina
offline
Re: Lightroom
jarpe94 kaže...

Nisam gledao, puno mi je jednostavnije nakon obrade u lightroom-u sve sync i export u željenu rezoluciju. Samo je problem kad cropam 1:1 odnese krajeve slike na ponekim cipelama.

 Sync? Mislis obradis jednu fotku i syncas to sa svim ostalim slikama? Uh to mozes ako si 100% siguran da je kadriranje isto. Zato sam napomenuo da cropas rucno svaku sliku ili barem syncas pa provjeris sta ti je napravio....

13 godina
offline
Lightroom

Koja bi bila minimalna konfiguracija laptopa za Lightroom uredivanje , ima netko iskustva ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lightroom
marxone kaže...

Koja bi bila minimalna konfiguracija laptopa za Lightroom uredivanje , ima netko iskustva ?

 

Adobe Lightroom minimum requirements
  • Memory: 4 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 960.
  • CPU: Intel Core i3-2120.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

 

Adobe Lightroom recommended specs
  • Memory: 8 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 1060.
  • CPU: Intel Core i5-6600K.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

15 godina
offline
Lightroom

Na koji način imate organizaciju kataloga? Borim se sam sa sobom i nikako da posložim da mi odgovara.

Idete po godinama, lokacijama, čemu?

Kod mene je, zasad po godinama, imam ih tri, neš ti kataloga...ali ne znam da radim podkataloge po mjesecima ili ne?

 

Kak je kod vas?

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lightroom
quickr kaže...
marxone kaže...

Koja bi bila minimalna konfiguracija laptopa za Lightroom uredivanje , ima netko iskustva ?

 

Adobe Lightroom minimum requirements
  • Memory: 4 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 960.
  • CPU: Intel Core i3-2120.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

 

Adobe Lightroom recommended specs
  • Memory: 8 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 1060.
  • CPU: Intel Core i5-6600K.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

 "za laptop"

13 godina
offline
Re: Lightroom
marxone kaže...
quickr kaže...
marxone kaže...

Koja bi bila minimalna konfiguracija laptopa za Lightroom uredivanje , ima netko iskustva ?

 

Adobe Lightroom minimum requirements
  • Memory: 4 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 960.
  • CPU: Intel Core i3-2120.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

 

Adobe Lightroom recommended specs
  • Memory: 8 GB.
  • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 1060.
  • CPU: Intel Core i5-6600K.
  • File Size: 2 GB.
  • OS: Windows 10 64-Bit.

 

 "za laptop"

 

 

The Lightroom system requirements recommend a minimum GPU with DX12 support and 2GB VRAM, for example a GeForce GTX 960 or equivalent. An NVIDIA GeForce GTX 1060 or similar GPU with 4GB VRAM is recommended however. The minimum memory requirement for Adobe Lightroom is 4 GB RAM, but ideally 8 GB. An Intel Core i3-2120 CPU is required at a minimum to run Adobe Lightroom, however we'd recommend an Intel Core i5-6600K to run the software at its smoothest. You will need at least 2 GB storage space free.

 

Ne znam koji dio te zbunjuje.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice