Umrezivanje 3 sprata sa Ubiquiti ruterom

poruka: 2
|
čitano: 2.030
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Umrezivanje 3 sprata sa Ubiquiti ruterom

Pozdrav, 

trazim najbolje rjesenje za umreziti kucu od 3 sprata, nazalost bezicno, jer kablovi za net nisu provedeni, a sada je neizvodivo busiti zidove

na slici je okvirno šema kuće, na tačci A je trenutno postavljen modem/ruter i naravno ne moze obuhvatiti cijelu kucu, tacno pola kuce ima signal koji je upotrebljiv


Moja ideja je uzeti Unifi AC-LR https://store.ui.com/products/unifi-ac-lr

i postaviti ga na tačku A umjesto trenutnog rutera 

idealno bi bilo kada bi pokrio cijelu kucu, ali sumnjam da je to moguce zbog puno debelih zidova, bilo bi i ok kada bi pokrio sve osim gornjeg desnog dijela kuce, posto tu trenutno niko ne stanuje, pa bi kasnije po potrebi dodao jos jedan AC-LR i produzio signal

Ovo je sve teoretski, koliko je ovo izvodivo u praksi da radi ovako kako sam zamislio? Trenutni modem/ruter je od provajdera, UBEE xxx, sa kojim sam zadovoljan, ima ok signal s obzirom da su mu antene integrisane, i stabilan je, ali treba mi jaci signal, tako da...

opcija 2 je i postaviti AC-LR na tacku B umjesto A, doduse tu je kuhinja i dosta je toplo, pogotovo ljeti, ali mogao bi izvesti nesto, probusiti suprotni zid i sl

Opcija 3 (tacka C) je vanjski izlaz ali je najudaljenija od kuce

I to su jedina 3 mjesta gdje ga mogu postaviti, tj gdje imam doveden kabal



naravno opcija je ugradnja jos jednog AC-LR na prvi sprat, negdje u sredinu, i kreirati bezicni mesh, tada bi sigurno pokrio sve, ali pokušajem to sada izbjeci


Pitanje je koliko su ovi AP-LR dobri u praksi, signal koji se reklamira od 180m naravno znam nije moguc, ali ne bi da ga platim posteno i dobijem 10 % bolji signal neko trenutno



Naravno ako ima neki drugi prozivodjac, predlozite, budzet je idealno do  100-120€, max do 200€


PowerLine pretpostavljam nije opcija, posto bi bilo dosta uredjaja, a kuca je 3 faze, ne znam ni gdje bi potrefilo da mogu spojiti drugi kraj, a i sa njim upitna mi je i stabilnost veze, posto ce biti i dosta korisnika s vremena na vrijeme

Takodjer, vidio sam i neke mesh uredjaje do 100 - 120 € gdje vec dodju 2 u setu (dlink, tplink i sl), isplati li se rizikovati sa ovakvim uredjajima, ili ici na sigurno sa Ubiquitijem ali i skuplje

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 17:16 (next'24).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Umrezivanje 3 sprata sa Ubiquiti ruterom
Moje iskustvo je da su repetitori smeće, a taj long range je isprobano tek malo bolji od tog rutera što imaš. Uzmi powerline koji ima ugrađen WiFi ap (link dolje) online dostavom i ako ne radi vrati u roku 14 dana tek onda idi na repetitore.

https://www.nabava.net/powerline/tp-link-powerline-adapter-tl-wpa4220-kit-cijena-20583231
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice