Ruter u ormaru

poruka: 10
|
čitano: 3.553
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Ruter u ormaru

Kao sto i sam naslov kaze, pozicionirao sam A1 ruter u zatvoreni ormar, da ne provlacim kablove po prostoriji te da bude sakriven.

 

S obzirom da se ruter zagrijava, je li pametno ostaviti ga u ormaru?

 

Nije zagrijavanje da se pregrijava, temperatura na dodir je ista kao i dok je van ormara, ali osjetim i na polici ispod njega i iznad njega da su tople na dodir.

TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ruter u ormaru

A1? Kaj te briga nek rikne za godinu pa dobiješ drugi :). Šalu na stranu, naravno da je idealno da uređaji rade kaj hladnije. Jel možeš izmjeriti temperaturu u tom ormaru?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ruter u ormaru

-sve što radi, troši struju.. se zagrijava, no to je ok, predviđeno, standard, za kućnu upotrebu (da traži odgovarajuće hlađenje tad bi to bio uvjet-specifikacija, npr server u klimatiziranoj prostoriji-ormaru..).

-izuzetak.. tj teško je znati tko-što misli ili razumjeti što je toplo-vruće.. jer može biti i kvar, može biti da se taj komad-uređaj pregrijava i da je 'duplo' topliji od normalnog.. no dok radi to je ok, kad crkne prijaviš kvar..

-hlađenje, ventilacija.. mora raditi na sobnoj temperaturi.. ako je u ormariću temp između 15-40 tad je to ok kao sobna temperatura na kojoj je predviđen normalan rad, tj iznad 40 i ljudi traže klimu-hlađenje, uređaji iznad 50-60.. tj standard je 15-60.

-ako uređaj kao kvar ima temp iznad 60 tad prijavi problem ili čekaš da crkne.. uz mogućnost da ćeš do crkavanja vjerojatno imati probleme-prekide-usporavanja i sl. ako je takav problem, no pošto za sad to nemaš tad je 99% sve ispravno i radit će normalno narednih desetak godina ovisno o (ne)sreći i statistici..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Ruter u ormaru

... i usput se malo smanji domet WIFI signala.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ruter u ormaru
AF139 kaže...

... i usput se malo smanji domet WIFI signala.

 

Ne vidimo razliku u signalu kada je u ormaru i van njega.

 

Ono što me brine je sama toplina, da ne dođe do nekog, ne daj bože, zapaljenja. Iz tog razloga još nisam siguran je li pametna ideja smjestiti ruter unutar ormara.

TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
15 godina
offline
Ruter u ormaru

Pa nije to grijalica. ABS plastika se topi na 190C.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Ruter u ormaru

par rupica na vrhu i dnu ormara i nemaš nikakvih problema, ili jednostavno ostavit vrata malo otvorena.

nece se sigurno pokvarit odma od visoke temperature ali sigurno ce skratit radni vjek, sad koliko tocno zavisi do uređaja i kako je složen.


meni je ruter rastavljen s jedne strane namjerno i nije u ormaru jer se ne gasi vec par godina i ne namjeravam bacat novce na drugi radi par stupnjeva razlike u temperaturi.
kako ti odgovara.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ruter u ormaru
dabar_solta_V2 kaže...

par rupica na vrhu i dnu ormara i nemaš nikakvih problema, ili jednostavno ostavit vrata malo otvorena.

Ovo je najbolje rješenje, ili rupice ili neki mesh na otvoru u boji stolarije i nemaš problema. Još ga je bolje staviti u spušteni strop sa nekim revizijskim otvorom jer ima bolji signal. 

15 godina
offline
Re: Ruter u ormaru
razvan_rat kaže...
AF139 kaže...

... i usput se malo smanji domet WIFI signala.

 

Ne vidimo razliku u signalu kada je u ormaru i van njega.

 

Ono što me brine je sama toplina, da ne dođe do nekog, ne daj bože, zapaljenja. Iz tog razloga još nisam siguran je li pametna ideja smjestiti ruter unutar ormara.

 -tad u fobiji ne treba uopće ništa imati u stanu, sam život je pun opasnosti i na kraju smrt.. no dio između možeš ipak proživjeti normalno, dok sve ostalo radi, frižider, tv, računala.. pri čemu sve ostalo ima i veća opterećenja-rizike pa nije baš da češće od jednom godišnje vidiš na vijestima.. onak, loto jackpot je češće. .. naravno ako napraviš nešto kao 'kineske žaruljice na bor uz par tisuća adaptera na adapteru tad povećavaš šansu lošim el.instalacijama, no može se stradati i recimo poplavom-potresom itd..

-u stanu, pod bilo kojim uvjetima, 'kutiijica' klase router-modem, dvbt-prijemnik i sl. neće stvarati toliko topline da je bitno osim ako je neispravan kao kratki spoj, ima svaki stan barem jedan takav uređaj dok statistika kaže da će te prije elijenci oteti ili tak nešt :) .. kraće, pc se jače zagrijava, ne gori često.. kutijica skoro nikad od stotina-tisuća u upotrebi.

-na slici zgodan primjer ormarića u kojem je nekoliko uređaja.. oni zajedno ne stvore temperaturu +40 u ormariću.. što će reć, bez 100-200 stupnjeva više, pušeš na hladno, naravno ako imaš ispravne žice, ne ako drotom spajaš pa dobiješ kratki spoj, no tad kutijica nije važna, dovoljno je gurnuti žicu u strujnu utičnicu pa i tad će osigurači obaviti svoj posao i neće se ništa strašnog dogoditi, tj to je razlika kad imaš kvalitetne instalacije vs divlji zapad hororfilmova što ljudi znaju imati.. a tad može veći problem biti ako štakori pregrizu kabel ili vlaga ili strujni udar-grom bez uzemljenja (pa su kuće u većoj opasnosti nego zgrade-stan) i tad pocrka bilo što, bojler.. kutijica opet ne često osim kad grom dođe mrežnom linijom pa sprži mrežu, no to nema nikakve veze s ventilacijom i radnim temperaturama, uobičajenim standardima kao i temperaturi na kojoj se plastika topi.. npr šibica-plamen +200stupnjeva.. 250-280.. tek da dobiješ osjećaj razlike dok je tjelesna temperatura ljudi 37c na kojoj ne umiraš nego živiš pa neće ni kutijica koja može +100-200 više .. ok? :)

 

-ako ti je sobna temp između 15-30 nikakav kućni ormarić neće preći 40c koliko god uređaja u njemu radilo, tek računala će stvoriti više topline no disprarira se u okolinu vrlo brzo, tj probaj mjeriti temp računala u kućištu računala i izvan, čak ako ga držiš u ormaru.. zanemariva razlika i bitna tek kad potroši sav hladniji okolni zrak, što ćeš prije vidjeti kao problem disanja nego rizik od požara i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 15:48 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Ruter u ormaru

Uređaj je na 42/43C, police oko njega na 36C, tak da je valjda ok :D 

TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice