INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

poruka: 24
|
čitano: 11.895
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Zadnja 3 mjeseca se borim s ovim modemom. Želim ograničiti wifi brzinu, jer tu i tamo znaju doći nećaci i spoje se na wifi i na računalu brzina je katastrofa.

U postavkama modema nigdje nisam našao opciju za ograničavanje wifi brzine ili barem opciju da svakom korisniku dodjelim koliko bi imao, a QOS nijedan modem nema.

 

Ako netko imao iskustva s ovim modemom, pa da pomogne ili da jednostavno tražim da ga prebace u brige mode i da si kupim pošteni router.

 

Ako može preporuka routera u kojem se da više toga namjestiti i koji će podržavati optiku (ako je to faktor).

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Mikrotik naprimjer, nije baš za početnika ali support je veliki na forumu i uvijek će netko pomoći, pa čak i čitave konfiguracije složiti ako treba, a ima i dosta kvalitetnih video tutorijala na youtubeu i cijenovno su pristupačni. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Gigabyte091 kaže...

Mikrotik naprimjer, nije baš za početnika ali support je veliki na forumu i uvijek će netko pomoći, pa čak i čitave konfiguracije složiti ako treba, a ima i dosta kvalitetnih video tutorijala na youtubeu i cijenovno su pristupačni. 

Slažem se u potpunosti. Još složiti "gost" mrežu odvojenu od primarnoga LANa pa njome onda upravljati prema potrebi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2023 13:19 (Valentin17).
10 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

https://www.nabava.net/routeri/mikrotik-rbd53ig-5hacd2hnd-router-cijena-wi-fi-5-80211ac-1x-5x-1gbps-232333871

Ovako nešto ili da idem jeftinije. Bitno mi je da ima ok signal, mada je i ovaj innbox dobro pokrivao.

 

Gledao sam i ovaj https://www.mikrotik-hrvatska.com/hap-acsup2sup-p-881.html no koliko su mu jake interne wifi antene.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2023 23:12 (Meneldor).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Iskreno, rađe idi na hAP ax3, novi ruter, WiFi 6, ima wifiwave 2 drivere za wireless (iako možeš iste instalirati i na ac3 pošto je isto arm arhitektura), USB3.2 pa nekakva USB memorija pa možeš čak vrtiti containere gore, mrvicu skuplji od ovog, 128 eura sam ga ja platio otprilike ali stvar je moćna, meni je na mreži 3 kamere, portafon, monitor za portafon, snimač, alarm, 5-6 IoT uređaja, 2 IPTV, NAS, 2 laptopa, 2 mobitela, 2 desktopa i to dela bez greške, upališ, konfiguriraš i zaboraviš na njega. 

 

Još mi je u planu pihole prebacit sa rbpi 4 na containter na ax3

 

Ja ti imam 5 VLAN-ova,za IoT, za security, za ženin PC sa posla sa hrpom monitoring softwarea jer ne smije prdnut, a da ovi u firmu ne znaju za to. Stvarno s tim ruterima čuda možeš raditi kada malo poloviš ROS.

 

Ovaj ruter kaj ti imaš, INNBOX V46 sam i ja imal na optimi, to siroče se nije moglo nosit sa više od 4-5 uređaja...

 

Ako se odlučiš na mikrotik obavezno na forum, ima par dobrih tema za početnike. Moja preporuka ti je da jedan port napraviš da bude managment, izbaciš ga iz bridgea, staviš statičku adresu i koristiš njega za konfiguriranje, tako ak neke i zahebeš nećeš se zaključati iz rutera i nećeš ga morati resetirati na tvorničke.

 

Što se tiče jačine signala, ja sam i sa ax3 i ax2 zadovoljan, ax3 mi je zamjenio ac3 kao glavni ruter, a ax2 mi je zamjenio cAP ac kao AP (nema funkciju rutera nego AP i managed switch) 

 

Dobre tutorijale ti ima youtuber TheNetworkBerg, a korisnik ja mislim da je anav na forumu ti ima jako dobre tutorijale za početnike.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2023 7:44 (Gigabyte091).
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

ax3 djeluje zanimljiv, no gdje ga kod nas nabaviti, jedino sam našao na lost.hr, ali je samo veleprodaja.

 

Mada mi ax3 djeluje kao overkill za ono što meni treba, ali opet nije loše kao future proof, a i cijene diktira.

13 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Meneldor kaže...

lost.hr, ali je samo veleprodaja.

Uzimao od njih dva switcha, kupio najnormalnije kao privatna osoba.

10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Onda super

13 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Meneldor kaže...

Onda super

Meni su super, nisu preskupi, a imaju dosta tako egzotičnih stvari što mi se jako sviđa.

8 godina
online
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Gigabyte091 kaže...

Iskreno, rađe idi na hAP ax3, novi ruter, WiFi 6, ima wifiwave 2 drivere za wireless (iako možeš iste instalirati i na ac3 pošto je isto arm arhitektura), USB3.2 pa nekakva USB memorija pa možeš čak vrtiti containere gore, mrvicu skuplji od ovog, 128 eura sam ga ja platio otprilike ali stvar je moćna, meni je na mreži 3 kamere, portafon, monitor za portafon, snimač, alarm, 5-6 IoT uređaja, 2 IPTV, NAS, 2 laptopa, 2 mobitela, 2 desktopa i to dela bez greške, upališ, konfiguriraš i zaboraviš na njega. 

 

Još mi je u planu pihole prebacit sa rbpi 4 na containter na ax3

 

Ja ti imam 5 VLAN-ova,za IoT, za security, za ženin PC sa posla sa hrpom monitoring softwarea jer ne smije prdnut, a da ovi u firmu ne znaju za to. Stvarno s tim ruterima čuda možeš raditi kada malo poloviš ROS.

 

Ovaj ruter kaj ti imaš, INNBOX V46 sam i ja imal na optimi, to siroče se nije moglo nosit sa više od 4-5 uređaja...

 

Ako se odlučiš na mikrotik obavezno na forum, ima par dobrih tema za početnike. Moja preporuka ti je da jedan port napraviš da bude managment, izbaciš ga iz bridgea, staviš statičku adresu i koristiš njega za konfiguriranje, tako ak neke i zahebeš nećeš se zaključati iz rutera i nećeš ga morati resetirati na tvorničke.

 

Što se tiče jačine signala, ja sam i sa ax3 i ax2 zadovoljan, ax3 mi je zamjenio ac3 kao glavni ruter, a ax2 mi je zamjenio cAP ac kao AP (nema funkciju rutera nego AP i managed switch) 

 

Dobre tutorijale ti ima youtuber TheNetworkBerg, a korisnik ja mislim da je anav na forumu ti ima jako dobre tutorijale za početnike.

 Neće containeri na USB štekati?

 

Imam hap ac2, malo mi je slabašan procesorom i dometom, htio bi ga zamijeniti sa nečime i čini mi se da je ovaj ax3 dobar izbor. Htio bi isto staviti pihole i možda još neke sitnice tipa pivpn i neke moje aplikacije (ništa strašno, pokreće se po triggeru ili par puta na dan na schedule i vrti minutu - dvije). Šteta da nema SFP, za prebaciti HT optiku jednog dana sa onih njihovih ont igračkica na nesto konkretno....

12 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Problem je gdje ćeš ga kupiti... Lost ti znam pouzdano da do 20.4 ništa od ax3, a i to je upitno... Nema ih nigdje nažalost, ja sam uzeo na senetic.hr i to je bio zadnji na stanju 

 

A sad što se overkila tiče, jako brzo buš skužio da bi mogao napraviti više VLAN-ova, više WLAN-ova, pa imaš ZeroTier pošto je arm64 arhitektura procesora. Pa onda notifikacije preko maila ili preko Telegrama. Jako brzo ćeš vidjeti da ovi "kućni ruteri" ajmo ih tako nazvati nemaju 1% mogućnosti koje ima Mikrotik i vidjet ćeš da budeš imao puno mogućnosti s tim ruterom. 

 

Malo je skuplji to je istina, al ako već imaš budžet za ac3 onda bi se ja ipak protegnuo na ax3, nije da buš ruter kupovao svake godine.

 

 

 

A vezano za USB memoriju, ako imaš brži USB stick ne vidim razloga zašto nebi radilo, kolko znam podržani su i USB - SATA konverteri pa neki manji SSD u kućištu za ext.disk bi isto moglo raditi.

 

Evo jedan mali test, ax2 na katu (jedini izvor WiFI-ja), ax3 ugašen wireless, info o vezi na laptopu kat niže (kuća, betonska deka sa dosta armature) Nedavno se počastio sa AX200, valjda jedinom mrežnom WiFi 6 koja se kod nas može kupiti, a da se može ugradit u laptop...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 15:29 (Gigabyte091).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Sve stoji.

Zanima me usporedba wifi snaga innboxa i recimo ax2.

 

13 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Uzmes s njuskala za 15 eura xiaomi mi 4a ruter, spojis lan kablom u to smece od inboxa, na inboxu iskljucis wifi i xiaomija podesis za rad kao acces point preko kabla, u njemu imas qos i gost mrezu sa podesavanjem brzine, jako jednostavno sucelje za podesit, dobar 2,4 ghz signal i 5 ghz. Jeftino i jednostavno 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Ponekad ti nije bitno da je snaga WiFija na najjače, nekad to može napraviti kontra efekt, kad imas više odašiljača koji "vrište" jedan na drugoga svom snagom.

Kakva ti je situacija sa zidovima doma ?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Najviše mi je zbog toga, što sam modem sad prebacio u hodnik i imam 2 zida (cigla) prema van, a wifi mi je bitan jer su mi dvorišna vrata preko wifi-ja i sada mi javlja da je signal slab (još uvijek rade).

12 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Ja imam WiFi kamere na garaži, spajaju se dole na ax2 i djeli ih isto tako vanjski cigleni zid te jedan unutarnji zid. Garaža od kuće je udaljena oko 5 metara i zasad nisam imao problema sa signalom.

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Da ne pokrečem novu temu.

Nabavio sam mikrotik hx3, iskon mi prebacio modem u bridge mod, dobio podatke. Još uvijek se spajam na net preko innboxa, treba na njemu nešto pogasit?

Kamo unjeti te podatke, tražim po netu i malo je previše ili ako može linkat neki tutorial ili video.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

..neznam da li ponekad pogledate specifikacije , za različite modove 802.11 b, g, n150, n300, ac, ax se koriste različite širine (bandwith) npr. 20, 40, 80, 160 MHz pa što je veća širina je i izlazna snaga (mW ili dBm) wifi adaptera manja a samim tim i domet.

Gušenje na preprekama npr. jedan zid je manje na 2,4GHz nego na 5GHz što znači da je i domet na 2,4GHz veći.

Dakle isto vam dođe da li je wifi adapter wifi5 ili wifi6 .

10 godina
offline
INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Da iskoristim ovu temu.

Složen ax3 i sve radi kako treba, osim što mi je wifi signal loš. Kada sam na terasi mobiteli se prebacuju na mobilni internet, a recimo dvorišna vrata koja su isto na tom wifi-u rade (mada javlja da je signal slab) su udaljena dodatnih 3-4 metra.

Da li je problem u mobitelima pa imaju neko ograničanje po pitanju wifi signala. Trebam savjet bi li wifi range extender pomogao ili dodatni AP ili nešto drugo.

 

Wifi je bio na 20/40 mhz, stavio sam na 20mhz ali nije ništa bolje.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Meneldor kaže...

Da iskoristim ovu temu.

Složen ax3 i sve radi kako treba, osim što mi je wifi signal loš. Kada sam na terasi mobiteli se prebacuju na mobilni internet, a recimo dvorišna vrata koja su isto na tom wifi-u rade (mada javlja da je signal slab) su udaljena dodatnih 3-4 metra.

Da li je problem u mobitelima pa imaju neko ograničanje po pitanju wifi signala. Trebam savjet bi li wifi range extender pomogao ili dodatni AP ili nešto drugo.

 

Wifi je bio na 20/40 mhz, stavio sam na 20mhz ali nije ništa bolje.

 Mesh je rjesenje tvog problema. Extender ni najgorem neprijatelju ne bih preporucio....

10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Može preporuka nekih.

5 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Meneldor kaže...

Može preporuka nekih.

 TP link M4 iz ikustva.....

10 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...

Uzeo komplet od 2x tp link m4, za sada 1 spojen i super radi, drugi ću tek upariti kada bude potrebe.

 

Thx Posmatrač.

5 godina
offline
Re: INNBOX V46 ograničavanje wifi brzine ili ...
Meneldor kaže...

Uzeo komplet od 2x tp link m4, za sada 1 spojen i super radi, drugi ću tek upariti kada bude potrebe.

 

Thx Posmatrač.

 Pa ako si ga kupio ukljuci ga. Sad nemas mesh vec router ili ap.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice